Noorden vierde zilveren priester feest van father P. Vergeer Pater Paschalis v. d. Meer feestelijk ingehaald MAANDAG 21 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Feestelijke ontvangst en plechtig feest Zaterdagavond om 7 uur arriveerde aan de grens van de gemeente de oud-missionaris father P. Vergeer om te midden van zijn Noordense vrien den en kennissen zijn zilveren pries terfeest te vieren. Pastoor Van der Sman, father Zuy- dervliet, de weleerw. theologanten Leliveld en Mourits, burgemeester M. P. van der VVeyden, de pleegouders van de jubilaris, het feestkomité en tal van anderen maakte aldaar hun opwachting. Een zestal bruidjes waren de eerste, die father Vergeer met een alleraar digst liedje haar welkom toezongen. Daarna was de beurt aan de voor zitter van het feestkomité, de heer A. van der Weyden, zoon van de burge meester. „Het is voor mij'\ aldus de heer Van der Weyden, „een grote eer u namens de parochianen van Noorden van harte welkom te mogen heten, nu gij temidden van vrienden en kennis sen uw 25-jarig priesterfeest gaat vie ren. Op een dag als deze gaan onze ge dachten terug naar de dag, dat u als missionaris van hier vertrok. In de Leidse Courant van 25 jaar geleden schreef u, dat u het offer van uw roe ping pas ten volle besefte, toen u Noordens kerktoren niet meer kon zien. In al die jaren hebben uw mis sievrienden u niet vergeten. Bij de vervulling van uw ambt hebt gij het offer van uw gezondheid moeten brengen. Mogelijk hebt ge daardoor Pastoorswisseling in Noordwijk-Zee Pastoor W. E. M. Bende, die te Noordwij k aan Zee met enthousiasme een geheel nieuw parochie-centrum heeft gebouwd, gaat de badplaats ver laten wegens zijn benoeming tot pas toor te Bleiswijk. Pastoor Bende kwam in maart 1949 uit Leiden naar Noord wijk met de opdracht een nieuwe kerk te bou wen. Reeds zeven jaar staat thans op het duin de mooie kerk van O.L. Vrouw-ter-zee, welke door de pastoor Inwendig werd verfraaid met vele kunstwerken. Men is thans bezig aan de kru:sweg-statie door Pieter Ge- raedts, waarvan er 7 zijn geplaatst. Behalve kerk en pastorie bouwde pastoor Bende de Christus Koning- school, welke men bezig is te vergro ten, een R.K. Fröbeischool, terwijl er gespaard wordt voor een vereni gingsgebouw. In zijn plaats is benoemd de zeer- eerw. heer P. Th. A. Perquin, die ka pelaan was aan de parochie van de H.H. Martelaren van Gorkum te 's-Gravenhage. Pastoor Perquin werd 19 juni 1909 ge boren te Berkel. Hij ontving de H. Priesterwijding in 1933, waarna hij achtereenvolgens kapelaan was te Voorschoten, Heemskerk en Amster dam H. Magdalena). De nieuwbe noemde pastoor heeft zich gespeciali seerd in de bijbelwetenschappen en gedurende de tien jaar, die hij als kapelaan in Den Haag heeft doorge bracht, heeft hij leiding gegeven aan een zeer bloeiende bijbelclub, die niet alleen belangstelling trok in de paro chie van de H.H. Martelaren, doch ook uit vele andere parochies. Ook het „Maria-legioen", een vorm van Katholieke Actie, werd door hem geleid. meer bereikt voor de bekering van de negers, dan wanneer ge nog als missionaris was werkzaam geweest. Uw ouders, die ge al op zeer jeugdige leeftijd moest missen, zullen onge twijfeld dit feest van uit de hemel met u meevieren. Oprecht dankbaar en verheugd staan wij hier aangetre den om u een mooi feest te bereiden en we hopen, dat u deze hulde be reidwillig wilt aanvaarden. Vervolgens werd de stoet opgesteld, die de jubilaris, gezeten in een open rijtuig, naar de parochiekerk van St. Martinus, zou voeren. Voorop fier te paard de St. Martinus-ruiters. Daar achter in keurig uniform gestoken het muziekkorps van Aarlanderveen met drumband, jeugdorganisaties in kleurrijke uniformen met wapperen de vaandels en talrijke auto's. Heel Noorden vlagde, het was stralend weer en links en rechts stonden tal van parochianen om dé jubilaris te begroeten. Door een haag van misdienaars en bruidjes, opgesteld vanaf de brug tot het kerkportaal betrad father Vergeer de parochiekerk, terwijl de parochia nen die inmiddels de kerk vulden hem met een feestlied verwelkomden. Het schip van de kerk en vooral het altaar, waren met een weelde van bloemen versierd, waardoor 't Gods huis een echt feestelijke indruk maakte. Na het plechtige Lof leidde dezelfde feestelijke optocht father Vergeer naar de woning van zijn pleegouders, de bejaarde familie Ter- steeg, waarvoor aan de ingang een fraaie erepoort was opgericht. De eigenlijke viering. De eigenlijke viering van het zilve ren priesterjubileum van father P. Vergeer te Noorden werd gistermor gen ingezet met ^en plechtige H. Mis, die om kwart over tien in de paro chiekerk werd gecelebreerd door de jubilaris. Presbyter-assistens was pastoor C. v. d. Sman. Als diaken fungeerde fa ther Jac. Zuydervliet en subdiaken was father P. Lelieveld. Ceremonia- rius was de weleerw. heer H. Mou rits. De predikatie van pastoor Van der Sman had het priesterschap tot on derwerp. De predikant ging uit van de tekst van Paulus: „De mensen moeten ons beschouwen als dienaren van Christus en de uitdelers van Gods geheimenissen." Uitgaand van deze tekst, ontleedde hij het priesterleven van de jubilaris als dienaar van Christus en als uitde- ler van de Geheimenissen Gods. Tot slot richtte hij zich in een persoon lijk woord tot de feesteling, waarbij hij sprak over diens arbeid in de mis sie. Om drie uur was er een plechtig sluitingsfof dat werd gecelebreerd door father Vergeer met assistentie van de pastoor en van de weleerw. heer H. Mourits. Hierbij sprak father Vergeer een danlc«/oord. Des middags om kwart voor twee was er gelegen heid voor genodigden om de jubile rende priester hun complimenten te maken. Hierbij was o.m. aanwezig de oud-minister van bezitsvorming en P.B.O., de heer A. C. de Bruyn, die in Noorden woonachtig is. De burgemeester, de heer M. P. v. d. Weijden, die met vacantie was, had zaterdagavond father Vergeer zijn gelukwensen reeds aangeboden. Na het lof was er een receptie voor de overige parochianen, waarvan een overweldigend gebruik werd gemaakt. HAZERSWOUDE Schooltenjtoonstelling. Zoals langzamerhand traditie begint te worden, hadden zondag jl. weer de jaarlijkse tentoonstellingen plaats van jongens- en meisjesschool. De meisjesschool had in het parochiehuis de resultaten van een jaar nijvere arbeid uitgestald. Vooral van de naaischool wdren mooie stukken werk te bezichtigen. Veel belangstel ling trok het bruidstoilet, dat door enkele meisjes van deze school was vervaardigd. Ook de lagere school toonde haar kunnen met handwerken en schriften, terwijl de kleuterschool met leuke werkstukjes vertegen woordigd was. In de aula van de Pius X-school waren de werkstukken van de jon gensschool te bezichtigen. Ook hier vonden we een interessant overzicht van het onderwijs in het afgelopen schooljaar. Het aardig waren de tekeningen van de le en 2e klas, die uitblonken door hun originaliteit. Vele ouders toonden hun belang stelling voor het werk van hun kin deren door een bezoek aan deze ten toonstellingen. Ook werd er veel overleg gepleegd met het onderwij zend personeel, zodat het ook dit jaar weer een nuttige dag voor het on derwijs is geweest Pastoorswisseling in Wassenaar (St. Jos) Pastoor W. Q. Versteegen gaat Was senaar verlaten wegens zijn benoe ming tot pasmoor te Den Haag. Sinds 1949 heeft pastoor Verstee gen met voortvarendheid de St. Jo zef-parochie te Wassenaar bestuurd en geleid. Ofschoon het nie' tot de bouw van een nieuwe kerk heeft mogen komen, is onder zijn pastoraat de kerkge meenschap vernieuwd door zijn op- gewekt-volgehouden streven naar li turgische beleving door alle gelovi gen. Daartoe nam pastoor Versteegen vele initiatieven, welke met welsla gen werden bekroond. In zijn plaats is tot pastoor be noemd de zeereerw. heer Henricus Franciscus Jansen. Pastoor Jansen werd geboren te Rijswijk 3 juni 1907. Na op 30 mei 1931 priester te zijn gewijd, was hij achtereenvolgens kapelaan te Obdam, Den Haag (H. Jeroen), Amsterdam (godsdi°nstleraar van „De Voorzie nigheid), Rotterdam (H. Paulus) en Beverwijk (O.L. Vrouw van Goede Raad). Op 4 februari 1955 werd hij be noemd tot pastoor te Bleiswijk. On der zijn pastoraat werd aldaar de honderdjarige kerk gerestaureerd, terwijl de pastoor midden in de bouw zrt van een nieuw parochiehuis. Eensgezindheid in „De Engel" (Lisse) Zaterdagavond om kwart voor 7 werd pater Paschalis v. d. Meer door zijn mede-parochianen op luisterijke wijze ingehaald. Aan de rand van de parochie nl. op de Elbalaan te Sas- senheim werd de jonge priester wel kom geheten door de heer W. Duine- veld als voorzitter van het feest comité. Hij verklaard, hoe juist deze plaats ter begroeting werd uitgekozen. Het is nl. de bedoeling, dat ook de men sen van de 3de Poellaan, waar pater Paschalis zijn jeugd heeft doorge bracht, in de gelegenheid zouden worden gesteld, hun buurtgenoot toe te juichen", aldus spreker. Hij heet te de neomist van harte welkom, evenals diens ouders, voor wie dit een groot gebeuren moet zijn. De feestelijke stoet ging vervolgens voorafgegaan door de plaatselijke harmonievereniging „Canite Tuba" uit Lisse, diverse verenigingen, w.o. de turnvereniging „Olympia", ver kenners, welpen etc. naar de paro- chiewijk van de H.H. Engelbewaar ders. Na genoemde vereniging volg den de landelijke rijvereniging Sint- Hubertus. De neomist had plaatsge nomen in een open landauer, naast de herder van de parochie, pastoor Bottelier. Ook zijn ouders kregen in deze landauer een plaats. Hierna volgden enkele auto's waarin broers en zusjes hadden plaatsgenomen. Het heeft de neomist bij dit inhalen niet aan belangstelling ontbroken. Hon derden belangstellenden vormden als het ware een erepoort van Sassen- heim-Noord tot aan de kerk. Bij de kerk werd de neomist ont vangen door een prachtige rij bruid jes ei* via de tuin van de pastorie ging het naar de pastorie, terwijl „Canite Tuba" voor een muziek ont haal zorgde. Om half 8 precies betrad de neo mist de treden van het altaar. Hem werd door de parochianen een harte lijk welkom toegezongen. Hij gaf zijn priesterlijke zegen aan zijn mede parochianen en past. Bottelier hield een korte maar krachtige toespraak. De neomist celebreerde een kort lof met assistentie van een confrater, pa ter Bavo, als diaken en pater Van der Vlugt, de eerste neomist van deze parochie, als sub-diaken. De feestelijke stoet zette zich op nieuw in beweging, nu in de rich ting van pater v. d. Meers ouder lijke woning. Hier ontstond een ware opstopping. Vele kennissen en buren hadden plaatsgenomen om en nabij de prachtige ere-poort, welke door de buren was opgericht. Vóór de neomist en zijn ouders op deze plaats waren gearriveerd, on derbrak men op de Nic. Damesstraat de optocht even vóór het huis van de heer Boekei, die als penningmeester optrad voor het feestcomité, doch nu door ziekte verhinderd was om dit heuglijk gebeuren mee te kunnen vieren. De neomist vroeg na eeh laatste serenade voor zijn ouderlijk huis even het woord om „de Engel" te felici teren met zijn eensgezindheid en te danken voor de prachtige ontvangst. Ook dankte hij „Canite Tuba" voor haar schone muziek. Zondag Zondagmorgen om l\alf droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op, bijgestaan door pater Bavo als diaken en pater v. d. Vlugt als sub diaken. De herder van de parochie, N00RDWIJK Sportdag MSV afgelast. Alle goe de weerberichten ten spijt moest de sportdag van MSV gisteren door de slechte weersomstandigheden afgelast worden voor wat betreft de veldde- monstraties. Het was een verheugend feit dat zovele leden gistermorgen in de aula van de R.K. Ulo-school de H. Mis bijwoonden, opgedragen door de geest. adv. kap. van Sambeek, een in zet hetwelk geheel past in het raam van deze grote katholieke Sportorga nisatie. Tegen de middag werd het weer echter zo slecht, dat het niet verantwoord was de nog zeer jeug- pastoor Bottelier, was presbyter- assistens. Het is reeds genoegzaam bekend, dat de Engel een prachtig zangkoor rijk is. Dit bleek ook nu duidelijk. De feestpreek, gehouden door een confrater, pater Bavo. Receptie Een tweede hoogtepunt van deze dag was wel de receptie voor geno digden, welke werd gehouden van 2 uur tot kwart over 'drie. Alle be staande verenigingen kwamen de neomist in dit uur een blijvende her innering aanbieden. Om er maar en kele te noemen: Marthavereniging, St. Genesius, KMG, KAJ, VKAJ, LTJ, LTM, Verkenners, welpen, gid sen, geen enkele vereniging wilde hierin achterblijven. Van de vele ge schenken noemen we de band-recor der, die hij van zijn mede-parochia nen in ontvangst mocht nemen. De heer P. Oosterveer bood het geschenk aan plechtig en schertsend. Tot besluit van zijn rede draaide hij aan een knopje van de bandrecorder en zo kon de neomist zich de plech tige prefatie horen zingen. Een dave rend applaus volgde. Ook de buren bleven niet achter. Mevr. Verhaar als tolk van de bu ren, overhandigde de neomist een prachtige schrijfmachine. Opnieuw een bewijs van groot eensgezindheid, medeleven en offergeest van alle bu ren en kennissen. Namens de klasgenoten, nog van de lagere school, bood de heer H. Juffermans het Bijbels woordenboek aan. Na een dankwoord van de neomist, waarin niemand vergeten werd, was er tot 4 uur gelegenheid voor alle overige belangstellenden hem en fa milie de hand te drukken, waarvan een ontzaglijk groot gebruik werd gemaakt. In het receptieboek, even eens aangeboden door het feestcomi té, prijken nu honderdtallen hand tekeningen als blijvende herinnering aan alle belangstellenden. In ditzelf de gebouw, het verenigingsgebouw, was er tevens gelegenheid de vele cadeaux te bezichtigen die de neo mist reeds zaterdagavond en zondag morgen van zijn familie mocht ont vangen. Na deze receptie hield de neomist nog een plechtig danklof, waaronder hij zelf de predikatie hield. De Engel kan oprecht trots zijn op deze mede-parochiaan. Men zal hem echter weer spoedig moeten afstaan, want pater Paschalis v. d. Meer gaat op 1 september zijn studies in de sociologie voortzetten. dige leden in hun sportkleding in het veld te sturen. Des avonds had ech ter wel plaats de contactavond in café rest. „Flora'waarbij de algemeen voorzitter, de heer Boele, aankondig de dat het bestuur zich zal beraden de sportdag op een nader te bepalen datum alsnog zal worden gehouden. In een zeer gezellige stemming heeft deze avond zeker gebracht wat de le den zich hiervan hadden voorgesteld. VOORSCHOTEN SVLV-jeugd. De SVLV jeugd is gistermorgen om 9 uur gestart naar het sportkamp in Zundert. De jong ste deelnemers werden vervoerd per auto, maar de juniores en dat waren 24, stapten op de fiets om de tocht naar Brabant te ondernemen. Dit pe loton kreeg in Voorburg al de eerste panne. De groep kwam in botsing met ien bromfietser. Het peloton kon verder trekken, maar de betrokken man moest achterblijven voor de af wikkeling en registratie van deze bot sing. Dank zij de bereidheid van de heer J. van Bemmelen, die zijn auto beschikbaar stelde, kon hij zich na derhand in Rotterdam weer bij het peloton voegen. Van Rotterdam tot Zundert aankwamen. De ontvangst volg dat de wielrijders doornat in Zundert aankwamen. De ontvangs was echter buitengewoon. Er was ge legenheid om de Weren te drogen en met een stevige maaltijd werd de narigheid van de rit al weer gauw vergeten. De grote tent werd inmid dels opgeslagen Het is nog wel ver meldenswaard, dat er onder slechte weersomstandigheden behoorlijk hard gereden is. De eerst groep was reeds om kwart voor drie in Zundert. De stemming was weer prima en allen gingen na de inspanningen van deze eerste dag om half tien onder zeil. Patrouillewedstrijden. Onder ideale omstandigheden werden zater dagmiddag in he tbos van huize Bere- steijn de patrouillewedstrijden om de beste patrouille van Voorschoten ge houden. Het meest verrassende dat de wisselbekerhouder van het vorige jaar, de Laurentiusgroep, thans ein digde als vierde, en dat de padvind- sters van de Ehiivenvoordegroep al de jongens de loef afstaken en bezit namen van de beker. De paters Montfortanen deden af stand van hun gehele bos en de orga nisatoren, schipper d. Groot en hop man Trel, maakten hiervan een dank baar gebruik. Alle mogelijkheden werden uitgebuit, zodat de jongens en meisjes elkaar bekampten op het gebied van spoorzoeken, schetsen, vuurmaken koken en behendigheids spelen. Een staf van leiders en leid sters uit Voorstoten zorgde er voor dat het al de deelnemers aan niets ontbrak. De patrouille-wedstrijden in Voor schoten zijn uniek, voor Nederland, omdat hierbij NPV, de Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging, de Pad- vinsters en katholieke gidsen aan deelnemen. Aalmoezenier Groenen dijk en commissaris A. de Groot Woonden de wedstrijden bij. De onderlinge prestaties ontliepen elkaar niet veel. De padvinders van de Duivenvoordegroep werden één, hierna volgden de verkenners van de Beatrixgroep, de zeeverkenners van de Leif Ericsongroep en de verken ners van de St. Laurentiusgroep. Z0ETERW0UDE Ouden van dagen. Hedenmorgen zijn de ouden van dagen, 215 in ge tal, vanaf het parochiehuis de jaar lijkse autocht gaan maken. Deken Juffermans, pastoor Bakker, em. pas toor Klaverweyden en burgemeester Smeets gingen met de bejaarden mee. Als altijd was er weer een vro lijke stemming om het voruitzicht van een vreugdevolle dag. Het comité had alles weer lof waardig voorbereid en de eerste taak was, toen aHen in de twee autobussen en vele luxe-auto's gezeten waren de snoeperij en de sigaartje uit te delen. Het weer dat zich aanvankelijk som ber liet aanzien viel mee, want de zon brak door. De tocht gaat voor het eerst over de Rijksweg, dan naar Utrecht tot Zeist waar koffie geserveerd wordt. Verder gaat de reis naar Renswoude waar een lunch gereed staat. Vervol gens een mooie rit langs noorn, Drie bergen naar het Kalfje voor een trac- tatie en dan weer op huis aan. Van avond half acht zal de St. Jansfan fare de karavaan vanaf de Vrouwe- weg begeleiden naa het eindpunt het parochiehuis Schenkelweg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10