Gemeente Den Haag rekent op tekort van 5j millioen gulden Vrouw dreigde haar man Inbreker ging op pad in vrouwenkleren Militaire deelneming wordt steeds groter Boerenknecht uit Sassenheim werd veearts in Canada IEMCO N.V. Holland Festival besloten 5)e £iefde aan Manon WOENSDAG 16 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op de begroting 1959 van de ge meente 's-Gravenhage, waarvan het ontwerp thans is verschenen wordt rekening gehouden met een tekort van bijna 5Ve miljoen gulden, voor welk bedrag iog geen compensatie kan worden gevonden. Het teleur stellende is, zo zeggen b. en w. in de toelichting, dat de verhoging van de uitgaven niet gedekt wordt door een evenredige stijging van de gemeente lijke inkomsten. In de ontwerpbegroting wordt er van uitgegaan dat de financiering van kapitaalsuitgaven een bedrag van rond 120 miljoen zal vergen. Tariefsverhogingen. De tarieven voor de waterleiding en het slachthuis zullen worden ver hoogd. Het verlies van de H.T.M. wordt voor 1959 geraamd op bijna 7 miljoen gulden. Hiervan komen 6 miljoen ten laste van de gemeente en ca 1 miljoen voor "rekening van Haagse Buurtspoorweg. Met mes en vergit Twee jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering heeft de Officier van Jus titie bij de rechtbank te Rotterdam gistermiddag geëist tegen de 34-jarige mevr. F. M. v. B.-F. uit Rotterdam. Zij wordt ervan beschuldigd op 13 maart haar 49-jarige echtgenoot gedreigd te hebben met moord. Ze zou een broodmes met de puntige zijde tegen zijn hals gebracht hebben met de bedreiging te zullen steken. Verder zou ze op die dag gepro beerd hebben haar man te vergifti- fen door gifkorrels in de theepot te oen. De hoeveelheid van deze „mui- zentarwe" was echter niet dodelijk, aldus de dagvaarding. Uit het verhoor bleek, dat het tus sen de twee niet goed meer boterde. De vrouw was al eens naar de politie gegaan met de mededeling „dat er iets moest gebeuren, anders ben ik in staat hem nog eens iets te doen". Op de bewuste dag was ze ook zelf tegen een agent gaan zeggen dat ze haar man vergiftigd had. Een genees kundig onderzoek wees echter niets uit. De verdediger, mr. W. A. P. Smit, wees in zijn pleidooi ook op de vaak tegenstrijdige verklaringen van de echtgenoot, die ook alt enige getuige niet objectief is. Ook wat het brood mes betreft zag mr. Smit geen be dreiging, maar hoogstens een niet strafbare poging tot mishandeling. De pleiter concludeerde vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Volgens het psychiatrisch rapport was de vrouw verminderd toereke ningsvatbaar. Uitspraak over veer tien dagen. Brazilianen in 80 dagen de wereld rond Met het toestel uit Frankfurt a. d. Main arriveerden dinsdagavond laat op Schiphol een gezelschap van der tig Brazilianen onder leiding van de heer Henrique Reissner, een ver tegenwoordiger van een groot reis bureau, dat samenwerkt met een der der Braziliaanse luchtvaartmaat schappijen. De dames en heren maken een reis van tachtig dagen om de wereld, ge ïnspireerd op het verhaal van Jules Verne met dien verstande, dat zij het per vliegtuig doen. Niet minder dan 21 landen zullen zij tijdens deze trip bezoeken en 40 steden. Deze reis om de wereld kost vijf duizend dollar per persoon. Gevraagd naar de reden van deze langdurige en kostbare tournee deelde de heer Reissner mede, dat men dit moest beschouwen als een goodwill missie voor Brazilië. Intus sen is men al in de Ver. Staten ge weest, Canada, Japan, op de Phihp- Êynen, in Hongkong, Thailand, India, gypte, Jordanië, Syrië, de Libanon, Turkije, Griekenland, Italië en Duits land en nu was dan Nederland aan de beurt. Het gebruikelijke programma (grachtentocht, bezoek aan een dia mantslijperij, bezichtiging van de stad per bus, ontvangst op het raad huis) wordt in deze 36 uur afge werkt. Er zullen in 1959 ongeveer 5000 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, waarvoor gedeeltelijk hoog bouw is gepland. In plaats van een verbouwing van de voormalige Oosterkerk tot theater zulen plannen voor de bouw van een geheel nieuw theater worden uitge werkt. Voorts wordt rekening gehouden met een stijging van salarissen en an dere kosten voor het Residentieor kest, het Nederlands Ballet en de Haagse Comedie. De burgemeester van Wolphaarts- dijk kreeg gisteravond telefonisch be richt dat_ op het Wolphaartsdijkse veer een jong zeehondje was aange spoeld, dat, na herhaald terugbren gen, steeds weer op de kant klau terde. Vermoedelijk was het beestje verstoten. De burgemeester heeft zich naar het veer gespoed en de toestand ter plaatse opgenomen en is daar in con tact gekomen met de helikopierpiloot Eelco Schuller, die sproeiwerkzaam- heden in zijn gemeente uitvoert. De heer Schuller verklaarde zich on middellijk bereid, nadat de burge meester zich met de Diergaarde Blij- dorp had verstaan, des avonds nog het zeehondje naar Rotterdam te brengen. Twee jaar gevangenis geëist Zand in de ogen van schuldeisers De Officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, heeft gisteren tegen en 34-jarige monteur uit Nij megen twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens het plegen van enige inbraken te Nijmegen. De voornaamste buit bedroeg 10.000.Dit geld haalde hij uit een brandkast van 'n vroegere werk gever. In dit geval had de verdachte zich als vrouw vermomd. De politie kwam op zijn spoor, doordat hij na de inbraak betrokken werd bij een auto-ongeluk. Een stuk van zijn duim werd afgekneld. De politie vond het stukje duim en beschikte zo meteen over een afdruk, zelfs in clusief vinger. De inbreker had nl. zijn medeplichtige, een Amsterdamse bontwerker die aan het stuur zat en bewusteloos was geraakt, in de auto achtergelaten en deze had een ge deelte van de buit, ongeveer 1500. bij zich. De bontwerker stond even eens te Arnhem terecht. De officier eiste tegen hem anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek). De Nijmegenaar bekende in de nacht van 30 op 31 januari in de auto van de man uit Amsterdam naar Nij megen te zijn gereden, gehuld in een bontmantel uit.de voorraad van zijn vriend. Hij had ook nog een pruik opgezet, zoals hij zeide om te voor komen, dat een van zijn vele schuld eisers in Nijmegen hem zou herken nen. Hij kende de situatie bij zijn vroegere werkgever goed en hij wist, dat op de laatste dag van de maand veel geld in de orandkast te vinden zou zyn. De Amsterdammer zou eerst meegaan, doch hij bleef buiten in de auto wachten. De monteur kraakte de safe met 'n snijbrander en keerde terug met een geldkist, die hij in de auto tussen Nijmegen en Grave opende. Hy stopte zijn vriend 1500 toe en wierp het ledige kistje in de Maas. De medeplichtige verklaarde van de prins geen kwaad te weten. Hij had zijn vriend op weg naar Nij megen opgepikt zonder het vreemd te vinden, dat deze als vrouw ver momd was. Het geld, dat hij onder weg naar Den Bosch van verdachte had ontvangen, had hij nooit kunnen natellen, want even later was hem het auto-ongeluk overkomen en pas in het ziekenhuis te Den Bosch was hij weer bij kennis gekomen. De officier zei in zijn requisitoir, dat hij de ten laste gelegde inbraken in Nijmegen op grond van de beken tenis van de dader bewezen achtte. Verdachte is negen keer veroordeeld, doch er zijn aspecten in het reclasse- ringsrapport, die de officier zouden hebben bewogen een milde straf te eisen, indien de verdachte openharti ger was geweest ten aanzien van de bestemming, die hij aan de buit had gegeven. De Nijmeegse Vierdaagse Aan de Vierdaagse van Nijmegen zullen dit jaar in totaal ongeveer 8400 militairen deelnemen. Een aan tal dat ruim 800 hoger is dan dat van vorig jaar. De „operatie centraal", die twee jaar geleden werd opgericht ten ba te van de militaire deelneming, moet niet alleen voor de 8400 militairen (waaronder ruim 2400 man buiten landse troepen) zorgen, maar ook voor het garnizoen van Nijmegen. Voor al deze mannen zijn nodig: 45.000 kg aardappelen, 70.000 eieren, 10.000 kg fruit, 30.000 liter melk, 6500 kg vlees en 1100 kg gerookte Gelderse worst. Dagelijks moeten er 10.000 tot 11.000 lunchpakketten klaar gemaakt worden. Het keuken- personeel van het Nijmeegse garni zoen is dan ook uitgebreid met 80 man van de opleiding in L e i de n. Ook dit jaar zullen' weer vele bui tenlandse troepencontingenten aan de start verschijnen; 2000 Engelsen (gelegerd in Engeland. Frankrijk en West-Duitsland), 36 man van de Duitse Bundeswehr, 300 Zwitsers, 66 Belgen, 21 Luxemburgers. 41 Cana dezen en 44 militairen uit Israël, bij de laatste groep zijn 17 meisjes. Bovendien verwacht men 26 man van het luchtmachtcentrum te Fon- tainebleau. BROEDERS VAN MAASTRICHT NAAR AFRIKA. De „Broeders van Maastricht" zul len een school beginnen te Makeni in Sierra Leone (Brits West-Afrika). Deze apostolische prefektuur is nog in opkomst: er zijn slechts een duizend katholieken onder de negerbevolking. Bij de hoofdplaats worden in het na jaar een school en broederhuis ge bouw onder leiding van Kaj otters uit ons land. Het materiaal wordt gro tendeels „prefabricated" uit Neder land aangevoerd. Tijdens oefeningen van de Eerste Nederlandse parachutisten Club, die gistermiddag op 't vliegveld Zestien hoven te Rotterdam werden gehou den, is de sprong van de 27-jarige luitenant-ter-zee tweede klasse, Y. Smit uit Scheveningen gedeeltelijk mislukt. Na zijn sprong uit het mili taire vliegtuig kwam hij ongelukkig cp het veld terecht, waardoor hij ver moedelijk een hersenschudding op liep. Hy moest in ieder geval in een ziekenhuis te Rotterdam worden op genomen. De 26-jarige Albert Cornelis van der Meulen, geboren te Sneek, 16 fe bruari 1932, die acht jaar geleden als boerenknecht uit Sassenheim naar Canada emigreerde, heeft de graad van veearts behaald aan het Ontario Veterinary College te Guelph, een afdeling van de Universiteit van To ronto, en geniet nu een aanvangssalaris van 6500 dollar per jaar, aldus lezen we in „Trouw". Acht jaar geleden molk Ab nog de koeien van veehouder Cigaar te Sas senheim. Hij had daar de Christelijke U.L.O. afgelopen (hoofd de heer Van Efferink, nu te Apeldoorn) en wilde naar Canada. Maar hij was er als 17-jarige nog te jong voor. Om toegelaten te worden, moest je minstens 18 jaar zijn. Om het wachtjaar te overbruggen werd Ab boerenknecht. Hij ging op in de veehouderij en hy had grote liefde voor dieren. Een hondje, dat aangereden was, droeg hij eens van Sas.-enheim naar Lisse, waar een dierenarts woonde, een afstand van ruim 4 km., want bussen reden er in de oorlog niet regelmatig. Als de andere melkers(sters) bij boer Cigaar eens een avondje vrij wilden hebben molk hij zonder bezwaar alle koeien. „De jongen kan beter melken dan ik", gaf de heer Cigaar ruiterlijk toe. Aan het einde van net wachtjaar maakte Ab aanstalten voor de over tocht, want niets kon hem van uit voering van zijn plan weerhouden. „Je mag studeren" had zijn pleeg vader, de neer W. Los, toen gemeente secretaris van Sassenheim (nu ge pensioneerd en wonende te Wagenin- gen, waar hij werkzaam is voor de Christelijke Emigratie-Centrale voor Wageningen en omgeving) hem aj telkens verzekerd. Maar Ab sloeg dat aanbod steeds af. „Ik wil wel stude ren, maar er - zelf eerst alles voor verdienen. Daarom ga ik naar Ca nada", was zijn bescheid. Van dal apropos was hij niet af te krijgen. Oversteek. De 13e juni 1950 maakte Albert C. van der Meulen de oversteek over de grote plas naar Canada, met het stoomschip „Volendam". Zijn vader een Deliplanter oorspronkelijk uit Joure afkomstig, was reeds lang overleden. Zyn moe der was hertrouwd met de heer W. Los, die een gezin had van 11 kinde ren. Zij woonden te Sassenheim. Ab's enige broer, J. H. van der Meulen, emigreerde ook naar Canada en werd daar ambtenaar bij het gevangenis wezen. Het begin in het nieuwe land was voor Ab van der Meulen niet be paald opwekkend. Buiten de kost verdiende hij 50 dollar per maand. Maar geld, hoe belangrijk juist voor hem, speelde bij hem niet de aller voornaamste rol. Hij wilde en zou veearts worden. In het eerste jaar diende hij twee boeren, onder wie een Schot, eige naar van praohtig stamboekvee. Er moest hard gewerkt worden, maar dat wilde Ab juist. Na het eerste jaar kon reeds hon derd dollar naar de bank gebracht worden. Nu kon hij de landbouwschool te Ridgetown bezoeken en proberen de lessen uit eigen zak te bekostigen. Aan het eind van de cursus kreeg hij zulke mooie cijfers, dat men hem een beurs toekende. Hij behaalde het he/ogst aantal punten van de klas, zelfs een punt meer dan de beste Canadese leerling. In het najaar van 1952 ging Ab's hartewens in principe in vervulling: hij werd als student toegelaten tot het Ontario Veterinary College te Guelph. Harde jaren. Harde jaren van zuinig leven la gen voor hem. In het najaar en in de winter moest hij hard studeren en in het voorjaar en des zomers hard werken. Letterlijk alles pakte hij 'aan, om zijn studie te kunnen be talen. Hij maakte en verkocht halsters voor paarden, woonde soms primitief in een trailer, werkte ook wel eens op een bibliotheek. In zijn laatste studiejaren mocht hij werken op het laboratorium van de hogeschool. Na zes jaar werd al zijn moeite, zijn gestage studie, bekroond met een gunstige uitslag van zijn examen voor veearts. Reeds de volgende dag werd hij benoemd in Detroit (Ame rika), waar hij telefonisch gefelici teerd werd door zijn familie uit Wa geningen. Voor zijn moeder en pleegvader was de behaalde graad de bevestiging van hun mening, dat hun Ab een „doorzetter" was, die het wel rooien zal in den vreemde. Dat zijn voor beeld ook in de onmiddellijke omge ving aanstekelijk gewerkt heeft, moge o.a. hieruit blijken, dat uit het gezin van de familie Los drie broers naar Amerika en Canada geëmigreerd zijn en het daar allen heel goed maken. Voor alle Nederlandse jongens is Ab van de Meulens carrière een sprekend bewijs, dat ei vooral in Canada door hard werken, stug vol houden en zuinig, serieus leven, heel wat te bereiken is Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas.. Heus... met Esso bent U beter uit. Hoofddepót voor Esso Butaan en Propaangas NIEUWE RIJN 32 LEIDEN - TELEFOON 24244, (Advertentie) Het Holland Festival 1958 is dins dagavond te Scheveningen gesloten met een concert in de Kurzaal, ge volgd door een ontvangst door het be stuur van de stichting Holland Festi val in het Kurhaus. Het concert, dat door het Residen tie Orkest onder directie van Willem van Otterloo werd uitgevoerd, begon met de ouverture Leonore Twee van Ludwig van Beethoven. Daarna bracht de sopraan Eugenia Ratti een aantal aria's van Bellini en Rossini ten gehore. Tot slot werd de derde symphonie in D van Brückner ver klant. Van Otterloo en de zijnen ontvin gen voor deze prestatie een ovatio neel applaus. De dirigent en Eugenia Ratti kregen een fraaie bloemenhul de. De receptie, die hierna volgde, werd druk bezocht. Onder de aanwe zigen bevonden zich leden van het Corps Diplomatique, minister Cals en andere officiële personen, die direct of zijdelings bij het Holland Festival betrokken waren. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Pianorecital. 11.45 Moderne kunst en zielsziekten, caus. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ge- var. progr. (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en piano. 14.30 Zang en piano. 15.00 De jacht op de dader, hoorsp. 15.35 Gram. (Tus sen 15.35 en 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Rep. Tour de France. 18.30 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 „35 Jaar AVRO", muz'. journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka- merork. en sol. 21.00 Voordr. 21.20 Lichte muz. 21.55 Act. 22.20 Bariton en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York, 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Dansmuz. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuziek. 12>.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Kamerork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 3ijbellezing. 16.30 Clavecknbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Lichte, muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Holland Filharm.ork. en solist. 22.15 Periodieken-Parade. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.20—24.00 Concertgebouwork Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Paci fic 231, film. 20.50 Voor de jeugd. 21.30 Kookpraatje. 21.35 Jardin Pu blic, film. 21.50 Epiloog. RADIO VATICANA. Golflengte: 25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 48 m. 47; 196 m.). Donderdag 17 juli: 17 uur: „Jonge kunstenaars spelen voor de Vatikaan- se Radio "(IV): Muziek van Bach, Handel, Chopin, Prokofief en Rach maninoff uitgevoerd door de Ameri kaanse pianiste Julianna McLean. .9 Een ogenblik bleven zy zo staan; dan draaide het meisje zich om en liep hem voorbij. Manon! Hij bleef haar nakijken in de duisternis. Zij heette dus Manon. Zij woonde hier dus. Zij kwam dus uit het land van Tantramar. Had hij haar daarom zo interessant gevon den? Er was iets bijzonders aan haar. Er was iets aan haar, dat niet klopte met haar moderne kleding. Het leek wel of zij tot een vroegere eeuw be hoorde, en van daar was overgestapt in de nieuwe tijd. Hij volgde haar niet, dat zou geen zin gehad hebben. Hij had geen woord kunnen zeggen, daarnet. Toch zou hij tegenover een modern stads meisje niet met de mond vol tanden hebben gestaan. Tegenover zulke wezens met geverfde lippen en dito nagels, metaalkleurig haar en een onbezielde geest, wist hy wel op te treden. Maar wat hèn zou interes- door L. A. Cunningham seren, wat in hün gedachten zou pas sen, was zeker niet op Manon van toepassing. Waarschijnlijk was zij daareven weggelopen van haar verloofde. Een aan haar gezicht was te zien geweest, dat zij om die verloofde geen steek gaf. Zij was immers niet van hem weggelopen uit speelsheiu, om hem tot een achtervolging uit te nodigen. Het was diepe ernst geweest: zij had een geweldige schrik van hem. Maar waarom zou zij bang zijn ge weest? Naar de uiterlijke omstandig heden te oordelen, was haar familie zeer bemiddeld. Waarom zou ze dan een vrijer accepteren, die haar niet beviel? Zo'n meisje kon toch krijgen wie ze wilde! Dit alles vroeg hij zich af terwijl hij naar St. Benoit liep, en hij peins de er nog over terwijl hij de hoofd straat doorging. Hij kwam langs de kruidenier, langs de schoenmaker en langs de smederij. Even verder volg de de kleine bazaar. Achter de ven sters brandden olielampen, waarvan het licht speelde op een heel regi ment medicijnflesjes, doosjes met pil len en andere ingrediënten. Verder stonden er kistjes van allerlei vorm en grootte. Tegenover deze bazaar stond een huis, waarvan een uithangbord uit stak onder een oude scheepslantapn. Er stond te lezen, dat hier La Maison Simard was, het enige hotel van de plaats. Het huis was oorspronkelijk gebouwd als een rolschaatsenbaan; daarom was het royaal van afmetin gen. De voorgevel besloeg een heel eind, maar de bruine verf die er een maal op was te zien geweest, was er in de loop der tijden afgebladderd, zodat het geheel er niet erg florisant uitzag. Rond de eerste verdieping was 'n veranda waarvanaf menig spreker in verkiezingstijd had staan oreren. Een half dozijn boeren zat in de schemerige gelagkamer, vak bij de toonbank. Die toonbank was 't beste wat er stond; ze dateerde nog uit lang vervlogen tijden, toen er in St. Benoit paardenrennen werden ge houden en de mensen uit Moncton, Shediac en Dorchester hier samen kwamen. Hij was bekleed met geel koperen platen en voorzien van spuwbakjes, zodat hij er mocht zijn. In het vertrek stonden verder ver schillende kleine tafeltjes. De herbegier had zeker al tien keer gebogen voor de gast, eer Lynn hem goedendag kon zeggen. Monsieur Luc Simard verhuurde zijn mooiste ka mer niet alle dagen! „Oui, m'sieur", zei hij, „ik heb een kamer met bad voor u". Dat de slaapkamer en de badkamer eigenlijk twee verschil lende naast elkaar gelegen kamers waren, maakte voor hem geen be tekenis. Luc had een deur laten ma ken tussen de beide vertrekken; en op de buitendeur van de badkamer werd voortaan een bordje „bezet" ge hangen, als de „kamer met bad" ver huurd was. Lynn ging in een makkelijke stoel zitten en keek de pagina's in van La Presse; maar het nummer was drie dagen oud. Wat een verschil met Montreal, dacht hij. Het leven scheen hier veel en veel langzamer te gaan, ja, het leek wel of het stilstond. Alles hier: de mensen, de dieren en de din gen leken afkerig van verandering, van nieuwigheden. Zelfs in hun taal had het volk hier de oude spreek wijzen bewaard, die twee eeuwen terug in Normandië en Bretagne thuis hadden gehoord. De mensen bleven hier zoals hun polders en hun dijken en de zee. Ook deze verander den niet, en bleven geslachten dóór dezelfde aanblik bieden. De geruch ten van buiten: oorlog, hongersnood, staking en ongeluk drongen hier slechts als flauwe echo's door. Over zijn krant heen, bleef hij kij ken naar de mensen om zich heen. Luc, in zijn witte schort, voelde zich erg gewichtig tegenover de vreemde ling. Vroeger, lang geleden, was hij kellner geweest in een bar in Boston; in deze grote stad had hij zo een en ander geleerd, waar,men op een dorp nooit achter komt. Zo klom Luc nu op een stoel en begon de spiegel achter de toonbank flink in te zepen. Daarna schreef hij er met veel om haal, zo maar met zijn vinger, allerlei lijnen en krullen op, die ontaardden in gedrochtelijke vissen en bloeme tjes. Hij eindigde met een gapende zeeslang, voor wier open bek hij schreef „Bienvenu" met de vertaling „welkom" er onder. Lynn was natuurlijk buitengewoon vereerd door deze attentie. Doch voor hij er veel over zeggen kon werd zijn aandacht afgeleid door een ge zegde van een der boeren, die teza men zaten te kaarten. „We zullen Marcel Vaubin voor lopig niet meer zien", zei de man. „Hij zal nu voortaan wel iedere avond bij Pierre Labrette zitten". „Ja zeker", zei een ander Dit was Polydore Cormier, die bij Labrette werkte. „Toen Calixte Breau en ik vanavond de koeien naar de wei brachten, zagen we hen lopen in de verte, hij met Manon. Zij zullen wel gauw trouwen, denk ik. Dat zal een greót feest worden". „Ze is het mooiste meisje in heel Tantramar", zei nu een derde. „Ik denk zelfs dat er op de hele wereld geen knapper meisje is te vinden. Ik heb mijn ogen uit staan kijken, toen ik haar vandaag terug zag komen van het pensionaat in Rimouski". Lynn boog zich weer over zijn krant, maar niet om te lezen. Zonder ergens naar te vragen was hi5 al ter stond achter een en ander gekomen, dat hij zo graag weten wilde. La brette! Zij was dus de dochter van de man, die de hypotheek hield en die hem had aangeboden om het oude huis te kopen. Hij had die naam vroeger meer gehoord. Zijn vader had het wel eens over de man gehad Hij wist, dat er een soort erfvijand- schap bestond tussen zijn familie en de Labrettes, maar hoe dat precies in elkaar zat wist hij niet. De West- cotts hadden het land, dat zij bijna tweehonderd jaar lang bewoond had den, gekregen van hun koning, nadat de Acadiërs die er eerst gewoond hadden verjaagd waren. Manon Labrette. Hij zei de naam zachtjes voor zich heen. Die had een mooie klank. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6