De Liduina-kapel in Leidse St. Petruskerk Moet melkfabriek ook aan kruidenier leveren? Invoersaldo teruggelopen President van Israël bezocht bibliotheek van Leidse Universiteit Altijd zonnige fl Éts-foto's met PHILIPS „Photoflux" Stijlvolle sfeer rond altaar van Pieter van Velzen Mgr Jansen bezocht Rijswijk WOENSDAG 16 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Pastoor J. v. d. Linden t Gistermiddag hebben HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins president Ben Zwi van Israël een lunch aange boden op Huis ten Bosch in Den Haag. Foto: na de lunch onderhielden HM. de Koningin, mevr. Zwi, Z.K.H. de Prins en president Ben Zwi zich een ogenblik in de tuin. Principiële kwestie De economische politierechter te Amsterdam noemde het gisteren in een rechtszitting zeer inconsequent, dat een melkhandelaar wel kruide nierswaren zou mogen verkopen en een kruidenier geen melkartikelen. De procedure liep tussen een krui denier en de directeur van de melk fabriek Vami-Sterovita. De fabriek De Nederlandse handel vertoont in de eerste helft van dit jaar een gun stiger ontwikkeling dan in 1957. Voor de eerste helft van dit jaar bedraagt het invoersaldo 897 miljoen of aan zienlijk minder dan het invoersaldo van 2.466 miljoen in de eerste helft van 1957. Volgens het C.B.S. bedroeg de waarde van de invoer in juni j.l. 1.123 miljoen tegen vorige maand 1.152 miljoen en vorig jaar 1.334 miljoen. De uitvoerwaarde beliep 983 miljoen tegen vorige maand 1.015 miljoen en vorig jaar f 899 miljoen. Het dekkingspercentage bleef onveranderd 88. In juni 1958 is de invoer in ver gelijking met juni 1957 gedaald met ƒ211 miljoen. De uitvoer daarente gen gestegen met f 84 miljoen, waar door het dekkingspercentage steeg van 67 tot 88 Het maandgemid- delde van de invoer gaf in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met vorig jaar een daling te zien van 225 miljoen, terwijl de uitvoer daarentegen een stijging te zien gaf buitengewone gezant van de sjah van van 36 miljoen. Perzië. had geweigerd aan de kruidenier, die in het bezit is van een vergunning om verpakte melk te verkopen, melk producten te leveren. Mr Smit, officier van justitie, eiste een boete van 1000 gulden en een waarborgsom van ƒ25.000 met een proeftijd van twee jaar tegen de di recteur van Vami-Sterovita. „De vol gende keer zou ik onder toezichtstei- ling van de fabriek kunnen eisen", zei mr Smit, .,ik vind dit een zeer principiële aangelegenheid, het gaat er immers om, of een of andere machtsgroepering iemand, die aan alle wettelijke eisen voldoet, mag verhinderen zijn bedrijf uit te oefe nen". De raadsman van verdachte vond de redenering van de officier van jus titie een onjuiste toepassing van het kartelbesluit van de "minister van economische zaken d.d. 3 oktober '57. Na een langdurige discussie be sliste de politierechter, dat alvorens tot een uitspraak te komen, hy een kartelexpert van het ministerie moest raadplegen. Mr Bletz zag de hand van de georganiseerde melkhandel in deze zaak. Verolme's eerste tanker te water Gistermiddag om 15.35 uur is de 33.000 ton metende tanker „Reza Sjah the Great" van Rozenburg te water gelaten. Het was het eerste schip, dat het Verolme-concern op Rozenburg heeft gebouwd. Het schip dat gebouwd is voor rekening van de nationaal tanker company, is het eer ste koopvaardijschip van Perzië. De doopplechtigheid werd verricht door mrs S. A. Maybut, echtgenote van de Hedenmorgen heeft de president van Israël, de heer Jitschaik ben Zwi een bezoek gebracht aan Leiden. Op weg van Den Haag, waar hij na een bezoek aan het paleis „Huis ten Bosch" de nacht had doorgebracht, naar Amsterdam, arriveerde de pre sident vergezeld van mevrouw Ben Zwi om tien minuten voor negen bij de Rijksuniversiteit. De hoge gasten werden in de Uni versiteitsbibliotheek ontvangen door de rector-magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, die het universitair ver zet in herinnering bracht, dat werd opgewekt door de onmenselijke hou ding van de Duitse bezetters. De president, die ere-doctor is aan de Universiteit van Jerusalem, heeft een zeer speciale studie gemaakt van het leven van de Joodse samenlevin gen, die over de gehele wereld ver spreid in isolatie geleefd hebben en van de hun eigen leefwijzen en folk lore. Hij nam, kennelijk met heel veel genoegen, inzage van een aan tal oude Israëlitische handschriften en boekrollen die in de Universi teitsbibliotheek gereedgelegd waren. Hij verliet om tien over half tien het gebouw en reisde zijn echtgenote na, die reeds eerder naar Amster dam was vertrokken om een bezoek te brengen aan het Anne Frankhuis en om een ontmoeting te hebben piet de jeugd. pseudo-vogelpest in achterhoek Bij landbouwers in de gemeente Neede in de Gelderse Achterhoek is vogelpest geconstateerd. Alle kippen van beide landbouwers, resp. 117 en 110 stuks moesten worden afgemaakt. Bovendien moesten bij een boer 189 eieren worden vernietigd. In Heliomarë te Wijk aan Zee is maandagavond overleden pastoor J. B. van der Linden, die sedert 1955 herder was vaa de H. Odulphusparo- chie aldaar. Pastoor Van der Linden werd 10 januari 1905 te Amsterdam geboren en 25 mei 1929 priester gewijd. Spoe dig na zijn wijding volgde zijn be noeming tot kapelaan te Krommenie en 2 augustus 1930 werd hij benoemd tot leraar aan het klein-seminarie Hageveld te Heemstede, waar hij klassieken ging doceren. Na ruim 23 jaar als leraar aan Hageveld verbon den te zijn geweest, werd hij 19 sep tember 1953 tot pastoor te Schoor 1 benoemd. Een jaar later, op 23 okto ber 1954, werd hij pastoor te Den Helder in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus, en tevens deken van het dekenaat Schagen. Om ge zondheidsredenen moest hij ontslag vragen uit beide functies en werd hij 17 september 1955 benoemd tot pas toor te Wijk aan Zee. Ook daar moest hij zich, omdat zijn gezondheid niet anders toeliet, in zijn activiteit be perken. De laatste maanden verer gerde zijn toestand en moest hij in Heliomar e worden opgenomen. i („Tijd") beroep inzake economische mededinging De Eerste Kamer heeft dinsdag middag na een kort debat het wets ontwerp goedgekeurd tot instelling van de mogelijkheid van beroep bij het college van beroep voor het be drijfsleven tegen beschikkingen krachtens de wet economische me dedinging. Nu deze wet op de be roepsmogelijkheid ook door de Eer ste Kamer is aanvaard, kan de wet economische mededinging in werking treden. flitslampjes IS et ode doosj Krophollers stoere, stijlvolle Sint Petruskerk aan de Kamerlingh On- neslaan is verrijkt met een nieuwe kapel, toegewijd aan de H. Liduina van Schiedam. Deze kleine, rechtlijnige bidruimte was oorspronkelijk niet in de schep ping van bouwmeester Kropholler opgenomen en het is nimmer van ge vaar ontbloot wanneer aan een bouw werk met een geheel eigen stijl la ter iets wordt bijgevoegd. Zulk een gevaar is zeker aanwezig wanneer het de stijl van Kropholler betreft, want hoewel deze stijl tot aanpas sing, om niet te spreken van navol ging, verleidt door de schijnbare een voud technisch gezien de wijs heid en dimensie van Krophollers ruimte zal maar al te spoedig geweld worden aangedaan. Het is daarom te meer verheugend dat de architecten Van Oerle en Schrama (de aannemers waren Bik Breedeveld), zij het dan in overleg met Kropholler er in geslaagd zijn in de betrekkelijk kleine, uitgebouw de kapel, waarvoor een doorbraak van een der kerkmuren nodig was, eenzelfde ruimtegevoel te scheppen als in de kerk zelf. Daartoe werkt op de eerste plaats mee de rechtlijnige architectuur van de kapel met de haaks op de muren rustende vlakke zoldering, de korte, brede aaneengerijde spitsboogramen en de brede, vrij lage doorgang van uit de kerk, bestaande uit twee spits bogen, gescheiden door een fraai ge profileerde natuurstenen kolom. Het zal zelfs afbreuk doen aan de ruimtewerking wanneer er in de ka pel stoelen worden geplaatst en al leen daarom zouden we wensen dat zij, die mettertijd de kapel bezoeken, zich niet schroomden om op de vloer te knielen. Pieter van Velzen, een kunstenaar uit Loosdrecht, heeft voor deze kapel het altaar en de achtergrond gehakt. Hoewel de altaartafel van gepolijst geelachtig marmer, rustend op een brede kolom van ruw gehakt blauw hardsteen vrij staat van de natuur stenen bekleding van de achtermuur, is de maker er in geslaagd de twee delen tot een eenheid te maken. De sobere stijl van zijn figuren passen zich goed aan bij de strakke lijnen van de altaartafel, welke rechtlijnig heid even wordt gemilderd door de diagonaal. Zij vraagt dan ook verder geen en kele versiering en we hopen dat de noodzakelijke liturgische voorwerpen als de kandelaars, zó zullen zijn dat ze de eenheid niet verstoren. Het crucifix is als het centrale punt van het kunstwerk geplaatst in een zwak verdiepte spitsboog met mozaiek van travertijnse steen, die door de lichtgele tint van het breuk vlak niet storend, voldoende afsteekt tegen het grijswit van het stenen beeld. De Gekruiste schijnt als het ware te zweven boven de figuur van de heilige schaatsenrijdster van Schie dam, neergesmakt op het ijs met de armen naar Hem uitgestrekt. Op de stéles die,, deel uitmakend van de wand, aan weerszijden van het altaar zichtbaar zijn. bevinden zich in haut- relief vier episoden uit Liduina's le ven. Deze plastieken zijn door hun strakke, toch lichtelijk volkse vorm geving ondanks de kleine afmeting zeer fraai van compositie. Naar ons gevoelen zal deze com positie nog fraaier tot haar recht ko men wanneer de tijd de kleur van de steen wat zal hebben verdiept. Over de ruimtewerking van de kapel zelf spraken we reeds. Het bo vendeel van de muren en de zoldering zyn geschuurd, de lambrizering is van wit-geglazuurde rode baksteen. De verhoging waarop het altaar staat is belegd met onregelmatige stukken marmer in het midden met donkere hardsteen naar de randen. De vloer is gemaakt van vierkante blauwe plavuizen zonder enig patroon-ver- band. De kolom die de doorgang van- J de bedoeling .zijn de ramen metter- uit de kerk in tweeën deelt is gehakt tijd te vullen met gebrandschilderd uit lichtkleurige Scandinavische na- glas waardoor de lichtwerking aan tuursteen. deze schone kapel die warmte zal De drie aaneengerijde ramen zijn geven die zij mede door haar nog voorzien van lichtgetinte ruiten ge-1 niet door de tijd gepatineerde nieuw- goten glas in lood gevat. Het moge heid thans nog mist. Gisteren heeft de bisschop van Rot terdam, mgr M. A. Jansen, een offi cieel bezoek aan Rijswijk gebracht. De bisschop werd op het gemeente huis ontvangen door de burgemeester, drs A. Th. Bogaardt, die zich zeer vereerd toonde door dit bezoek. Mgr Jansen, die grote belangstelling heeft voor de uitbreidingsplannen van Rijswijk, werd aan de hand van kaar ten bekend gemaakt met deze plan nen. Ook voerde de burgemeester de mogelijkheid aan van een derde nieu we parochie in een stad, die wellicht het volgend jaar reeds 40.000 inwo ners zal tellen. De bisschop maakte ook nog een rondrit door de gemeen te. vre ugdegehuil bïj huwelijk Een gistermiddag te Mijdrecht vol trokken huwelijk, tussen de verlos kundige mej. J. M. L. de Jong en de heer J. H. Rood, eigenaar van een schoenmagazijn, trok de ongebruike lijke belangstelling van een kleine dertig baby's, wier eerste stappen in dit leven hen reeds direct met mej. De Jong in contact hadden gebracht. Zy waren vergezeld van een gelijk aantal moeders, die met de kinder wagens een erehaag voor het bruids paar vormden. De samenwerking van de jeugdige supporters was voortreffelijk, want toen het bruidspaar langs schreed, hief de aanvoerder een vreugdege- huil aan, waarmee allen onmiddellijk instemden. in strandbad verdronken Een ketting van politiemannen heeft gisteren het strand van het Kra- lingse Strandbad te Rotterdam afge tast en het stoffelijk overschot op gehaald van de 18-jarige verwar mingsmonteur, C. Pasman. Maandag was de jongeman gaan zwemmen, maar toen hij 's avonds nog niet thuis teruggekeerd was, gingen zijn broer en zus hem zoeken. Op het strand vonden zij de kleren van het slacht offer en zijn fiets terug De politie werd gewaarschuwd, waarna het lijk opgehaald werd. Dinsdagochtend is in de Rotterdamse haven het koninklijk jacht „Piet Hein" door een drijvende bok aan boord gebracht van het m.s. „Weltevreden" om zo de reis naar het Middellandse Zeegebied te maken, waar de koninklijke familie haar vakantie zal doorbrengen. Op de foto: de „Piet Hein" in de stroppen van de drtf- vende bok.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5