heRinneRinqen bij hun veRtRek uit Leiöen iren namen afscheid van Zusiers van Liefde zusters van lieföe Ouderavond U.L.O.-school „St. Barbara'1 Verkeersbrigadiertjes kregen oorkonde SECRETARESSE MióA JÜauxa en haai pedaatüddew M ZATERDAG 12 JULI 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 7 glimlach en soms met een Ver manend woord de wacht over de paar kleuters, die nog afgehaald moesten worden. In de Van. der Werffstraat was het die middag omstreeks vier uur rumoerig, zoals de straat altijd vol gerucht is, wanneer de school deuren opengaan of gesloten worden. Met een zekere weemoed bedacht de ze Zuster van Liefde, hoe zij binnen miet al te lange tijd, samen met haar medezusters, haar spulletjes kan gaan inpakken en met een enkele reis de Sleutelstad zal verlaten. Het bericht, dat achter het werk des Zusters van Liefde in Leiden een punt wordt gezet, heeft haar, maar misschien meer nog ons geschokt. En met die „ons" bedoelen wij die dui zenden vrouwen en mannen, die in de loop der jaren hun eerste, en soms hun laatste, schoolvorming heb ben genoten bij de Zusters in de Van der Werffstraat, aan de Oude Vest, de Herensingel, de Haarlemmerstraat of aan de Haagweg. Ruim honderdelf jaar hebben zij het katholiek onder wijs in Leiden haar diensten bewe zen, en waar wij in onze dagen zo heel gemakkelijk praten over de „nonnen van school", is het zeker als een laatste blijk van waardering de moeite waard die nonnen-gemeen schap nog eens in het licht van onze sympathie te zetten. DAAROM HERBEN wij op een goe de 'middag een retourtje-Leiden genomen en zijn wij als het ware op pelgrimage gegaan naar een Leidse buurt bij uitstek, waar in de omge ving van het klooster aan de Peli kaanstraat een groot stuk van onze jeugd ligt. In dertig jaar kan een stad veel van uiterlijk veranderen, maar die typische sfeer blijkt onver woestbaar. Een even geleerde als de coratieve figuur alg een Deken Des- sens mag dan reeds lang opgenomen zijn in het koor van hemelse kanun niken, op de Haarlemmerstraat mag een kerk tot zwembad zijn gedegra deerd, kan een eertijds roemrijke school, gevestigd in een oude Domini- canerkerk, tot uitsterven gedoemd zijn, mogen de namen van slager Alofs, de dames Kerkvliet, van Van Ulden en zovele andere oude getrou wen nu verleden tijd geworden zijn, de kleur van dit deel van de stad is dezelfde gebleven. Op die middag hebben wij ons, als een stille pelgrim, dertig jaar terug- geleefd, voorzichtig lopend aan moe ders hand en met een onbestemde maar kinderlijke onrust over wat ons te wachten zou staan. Zo'n eerste schooldag, waarop je thuis met zoveel zorg en met nog meer schone belof ten wordt voorbereid, is een sensa tie, die iemand niet gauw meer ver geet. Zij staat tenminste in ons ge heugen gestempeld als de dag van gisteren: aan de schooldeur een jonge, immer lachende Zuster Augusto, wat verderop de rijzige, vriendelijk-stren ge gestalte van Zuster Verona, en in de gang een „gewone" juffrouw, de gelijk en serieus gekleed, op wie je zelfs als kleine jongen direct verliefd wordt. Zo 'n instelling heette toen nog „bewaarschool", een ongelukkige naam, die ons altijd de indruk gaf van een fietsenstalling, waar je a rai- son van tien cent je fiets in bewaring kunt geven. In die dagen lagen trou wens de prijzen van bewaarschool en fietsenstalling ongeveer gelijk. WU WERDEN nu even vriendelijk ontvangen als dertig jaar gele den, en ook hier trof het ons weer, dat er naar het uiterlijk veel van aan schijn kan veranderen, de sfeer zij het in moderne kleuren is de zelfde gebleven. Zuster Auxilia nam weliswaar de plaats in van Zuster Augusto, Zuster Verona bleek reeds vele jaren geleden verhuisd naar de Montessori-school aan de Haarlem- .merstraat, de bankjes'hadden plaats gemaakt voor tafeltjes en stoeltjes en het speelmateriaal bleek radicaal ge moderniseerd, het leven was onver anderd. De Jan van toen mocht nu Johny heten, en Marietje natuurlijk Mary, de kleuters hadden hun prach tig en zangerig Leids melodietje be houden. Iedereen, die ooit school gegaan heeft bij de Zusters van Liefde, be waart daaraan zijn eigen herinnerin gen. Of zij nu hun schooljaren door gebracht hebben in het gezellig- ouderwetse complex nabij de Vest, in de sterk daterende, hard-stenen school aan de Herensingel, in het wonderlijk ingedeelde schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat of in de meer speelse omgeving van de Haag- weg, allen doorleven die tijd op hun eigen wijze. De namen, die soms ten onrechte aan allerliefste cheru-1 bijnen herinnerden, getuigden van een hemelse welluidendheid, die wel eens in tegenspraak was met de soms mannelijke hardheid der handen. Maar de Zusters drukten haar stem pel op menig jong leven. Francisco, Elisia, Antoinette, Theodoor, Huber- tha, Petrus Canisius, Helena, Medar- dus en nog zovele tientallen anderen hebben, de ene keer met meer, de an dere keer met minder succes gepoogd haar leerlingen het abc der le venswijsheid bij te brengen. MEN DUIDE het ons niet ten kwa de, dat wij op onze pelgrimage slechts de „bewaarschool" hebben aangedaan en ons bezoek tenslotte beperkt hebben tot de statie aan de Pelikaanstraat, waar achter de hoge vensters het kloosterlijk leven nog een rustpunt was in een drukke om geving. De schel aan de door-de- weekse deur klonk nog even brutaal geworden te zijn. Op die grond zijn in 1847, op het feest van Sint Pieter en Paul, de zusters begonnen. Heel schuchter en zonder demonstratief vertoon. Theophila, Begga en Celini waren de drie liefde-nonnen, die in de armoede van een huisje aan de Ro zengracht nu Van der Werffstraat geheten haar werk begonnen. Wie nu de scholencomplexen ziet en het materiaal, waarvan het onderwijs zich kan bedienen, kan zich moeilijk voor stellen hoeveel persoonlijke offers de eerste zusters zich moesten getroosten om al werkend aan de kost te komen. Een afscheid als dit is weer eens no dig om te beseffen, dat het katholiek onderwijs juist aan de religieuzen de meeste verplichtingen heeft. Leiden kende in 1847 nog geen parochies, de pastoors van de staties improviseer den op eigen gelegenheid, maar zij dankten de hemel, dat er ergens van daan zusters kwamen opdagen om het onderwijs op zich te nemen. Een pas toor mocht dan eens op gespannen voet staan met een moeder-overste (en hij moest natuurlijk altijd de ver: liezer zijn) zonder de zusters zou hij op een kwalijke manier geherderd hebben. „De inrichting van Liefdadig heid van R.K. Scholen te Leiden", on der welker auspiciën de zusters heb ben gewerkt, mag zich verheugen op een tiental scholen, waarvan de laat ste aanwinst het Agnes-lyceum onder Zuster Augustine aan de Oude Vest is, een bekroning mede van het werk der zusters. In honderd jaar heeft het onderwijs zich enorm gewijzigd. Traditionele systemen verdwenen en de destijds heel gerbuikelijke scheiding tussen burger- en armenschool werd geluk kig afgeschaft. Maar de Liefdezusters bleven de nijvere bijen, die in haar kloosterkorf met ruisende rokken en ritselende rozenkransen het zoemend gerucht maakten rond de koningin, die zij Moeder noemden. zoen weer begint, zullen klooster In verschillende parochies van Leiden zullen de zusters gemist worden: haar lichte stemmen in de kindermis, veel te hoog voor de jongens van de mees- ter-school, haar zin voor orde en net heid en haar hulp bij alle mogelijke evenementen. Een eerste H. Coipmu- nie was vroeger niet mogelijk geweest zonder het pieus tinkelende belletje van de zuster, een processie kon in de kerk niet gehouden worden, als de zusters niet de gebruikelijke attribu ten maagdepalmen, vrome spreu ken en hele meters lint in alle moge lijke kleuren geleverd hadden. Toen er vroeger in de oude Mon Pè- rekerk nog een kindsheidsprocessie werd gehouden, waren het de zusters, die van de eerste de beste Leidse kwajongen een glanzende neger, een rare chinees of een hoog-heilige paus of bisschop wisten te maken. Zij had den er een prachtig gevoel voor om uit de weelderige jongensschare mar telaars en belijders te kiezen, om van het maagdenkoor van de meisjes school maar niet te spreken. Dat alles hebben wij overdacht tij dens onze pelgrimage, en toen wij nog eenmaal het de huidige eerwaar de moeder, zuster Pauline, door het klooster wandelden, beving ons een zekere weemoed om het afscheid, dat komen zou Ooit zijn wij, en voor en na ons vele anderen, misdienaar ge weest in de oude kapel, die nu door een fraai en modern godshuis vervan gen bleek te zijn. In de vroegere ka pel, traditioneel rooms ingericht met deftige polychrome beelden en de doordringende geur van wierook, zijn wij als kind in huis geweest: in zwar te, gele, rode of blauwe toog, al naar gelang het feest. Menigeen bewaart nog zijn herinnering aan de cherubs- zang der nonnen onder leiding van zuster Medardus, de bekende zuster van het nog meer bekende Kerstdo zijntje, en in dit „in memoriam" mo gen wij niet voorbijgaan aan zuster Cunegonda, tot voor kort de kosteres, die met haar zware stem de dirigente was van het liturgisch ritueel, dat zich met en rond de misdienaars en scholen door haar verlaten zijn. op gymschoentjes en by grote plech- (Foto: Jac. de Groot) tigheden met witte handschoenen aan afspeelde. Zo zouden wij door kunnen gaan, en de namen kunnen noemen van de ruim veertig nonnen, die nog binnen de kloostermuren op haar eigen ma nier huishouden. Ieder heeft er zijn taak gehad, tot de koffiezuster Carla toe. Maar voor één moet nog een uit zondering gemaakt worden: voor zus ter Zita, die 29 juni jongstleden de dag beleefde, dat zij 49 jaar geleden naar het Leidse klooster kwam en die sedertdien vergroeid is met de Sleu telstad. Haar gouden jubileum als Leidse zuster in de Pelikaanstraat zal zij niet meer vieren, maar aan haar blijft vooral de herinnering van de kinderen, die in de barre nood van de oorlogsjaren door de Zusters van Liefde geholpen werden. klooster van de Liefdezusters is niet zonder zin gebleken. Ontmoetten De afscheidsavond, die de meisjes sen, de eerw. zusters van het St. van de St. Barbara ULO vrijdag avond in de Grote Burchtzaal gaven mocht zich verheugen in een grote belangstelling van de zijde van de ouders. Voorts zagen wij onder de aanwe zigen deken Haring, de wethouder van Onderwijs, de heer Van Schaick, de rijks-inspecteur, de heer Machiel- wij haar dertig jaar geleden nog in de oude kledij, dat wil zeggen: de hoof den gestoken in kappen, die als oog kleppen moesten werken, thans heb ben wij haar ontmoet als zusters, die met „open vizier" de wereld hebben leren inkijken. Daarin school voor ons de symboliek, dat de zusters, nu het onderwijs met een gerust hart aan le ken kan worden overgedragen, ook de andere noden rond zich heen heb ben gezien. Wellicht is dat de aanlei ding geweest, dat zij zich nu op an der sociaal werk gaan toeleggen en dat zij dientengevolge de Sleutelstad moeten verlaten. In die geest zal er slechts weemoed en geen verdriet zijn. Zondag 13 juli neemt katholiek Lei den afscheid van de Zusters. Duizen den malen hebben zij een wens bij verjaardag, huwelijk of priesterfeest bij en door de kinderen thuis be zorgd. Haar zij nu deze wens meege geven, dat zij in haar ander werk meer dan honderdelf jaar anderen tot steun zijn in de geest van haar naam: ZUSTERS VAN LIEFDE. Haarlem, 12 juli 1958. WIM HELVERSTEIJN. In Den Bnrcht hebben de leerlingen van de Mariaschool aan de Haarlemmer straat afscheid genomen van de Zusters van Liefde, die sinds mensenheugenis aan de school verbonden z(]n geweest. Na een programma van zang, dans en voor dracht heeft Judith van Egmond aan zuster Jacoba, hoofd van de school een enveloppe met inhoud aangeboden. An dere meisjes overhandigden de vertrek kende zusters enige aardige en nuttige geschenken, waarvan deze foto een beeld Gistermiddag om 2 uur begon in de zaal van De Burcht een festijn voor ongeveer 300 verkeersbriga diertjes één jaar „verkeerserva- ring" achter de rug van 10 ver schillende Leidse lagere scholen en 12 7 andere jongens en meisjes, die het verkeersexamen hebben afgelegd en daarbij geen enkele fout maakten. De verkeersbrigadiertjes kregen bij deze gelegenheid een keurig uitge voerde oorkonde aangeboden en het speldje voor Veilig Verkeer. De jeugdige verkeersspecialisten werden allereerst verwelkomd door de rijksinspecteur voor het lager on derwijs in de inspectie Leiden en tevens voorzitter van de bond voor Veilig Verkeer te Leiden, de heer J. Machielsen. Direct daarop vielen de jongelui al meteen met hun neus in de boter, want er werd een film ge draaid, weliswaar een met een op voedkundig tintje, maar* toch ook UITSLAGEN DIPLOMA-ZWEMMEN Uitslagen van de gisteren gehouden examens in de Leidse „Overdekte": Diploma A: Eduard Schilleman de Vos, Sjaak Zwaan, Jan Willem van Zomeren, Rijk Loyendijk, Hans Hennes, Winnie Kedde, Marleen Eysink Smeets, Conny Zwaan, Elsje van der Vijver, Cora van Oosten. Elske van Praag, Charlotte Eysink Smeets, Nora van Dee, Yvonne Cornelisse, Margriet Verhoef, Corry Duivenvoorden, Liderwijde E. Kaizer, Willy v. d. Putten, Els Sommeling, Ma ria Molenkamp, Beatrijs Hillebrandt, Marian van Vliet, H. v. d. Have, Lex Groote, G. J. Brandsma. Theodora Fop pen, Ingrid Tesink, Yvonne Tesink, An neke de Windt, Hans Lut, Ronny Har- teveld, Elisabeth van Abswoude, Frank Ouwerkerk, Jolijte Sepers, Ineke de Ridder, Ingrid Mulder, Ria van Hooi donk, Cris Peetsold. Johan Ober, Fiepje v. d. Ameete, Frans Klaassen, Jacoba S. van Gent. Diploma B: Cornelis de Gier, Robert Sannes, Jenny Glasbergen, Evertje D. v. Duin, Anneke Sepers, Alfred Speyer, Anandi Teeuw, Anna Helena Kralt, Jo ke Scheffers, Bert Homberg, Anneke Burgerhout, Dik Florijn, Maarten Kon ter, Janneke v. Wickevoort-Crommelin. Maartenshuis en vele docenten van de St. Barbara-scholen. De fleurige programma's, die ieder van een aparte kaft-tekening waren voorzien, gaven al direct een in druk van de grote zorg, die aan deze avond was besteed en de verwach tingen werden niet beschaamd. Als conférencières traden op een in telkens wisselend costuums gesto ken tweeling, die op keurige wijze op rijm en maat de verschillende de len van het programma bij het pu bliek inleidden. Een viertal declamaties werden vlot voorgedragen, gevolgd dor een sier lijk ballet op de walsmuziek van Franz Léhar's Wein, Weib und Ge- sang, terwijl een serie keurig uitge voerde acrobatische toeren van „De slappe Levendalers", met muzikale begeleiding van de heer Rijnbeek, het programma voor de pauze afslo ten. Na de pauze volgde een aardige één-acter „De Muurschildering", waarna de voorzitter van het ouder comité namens de ouders een dank woord richtte tot de eerw. zuster Thereseline en de docenten, niet al leen voor hetgeen zij de meisjes had den bijgebracht aan kennis van de schoolvakken, doch ook voor de op voeding voor het verdere leven, die zy de meisjes hadden meegegeven. Hij liet dit dankwoord vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering in de vorm van een fraai uitgevoerde medaillekast voor de school. De avond werd besloten met een Duits zangspel onder de begeesteren de leiding van de heer Van Schie, waarbij de heer Rijnbeek op enthou siaste wijze de piano-begeleiding ver zorgde. Het geheel kwam over het voetlicht op een wijze, die bij de aan wezigen zeker niet de vraag deed rij zen: „Warum ist es am Rhein so schön?", maar op overtuigende wijze aantoonde, dat nog steeds van het Duitse lied „beim Rheinischen Ma- del und Rheinischen Wein" een beko ring uitgaat, welke ook ons nuchtere Hollanders kan meeslepen. Aan het einde van de avond richt te Zuster Thereseline een zeer kort dankwoord tot de meisjes en de do centen, die zoveel hadden bij gedra gen aan het welslagen van deze bui tengewoon geslaagde afscheidsavond. De ENIG complete opleiding. Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Advertentie) als dertig jaar geleden, de behoed-1 weer leuk genoeg om niets ervan te zaamheid, waarmede de deur werd ge- willen missen; hij heette „Carolien- opend, bleek een historisch gebaar 1 tje" en leerde hoe je veilig en wel bij de knipperbollen aan de overkant kunt komen. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, reikte vervol gens de brigadiertjes de oorkonden uit, nadat hij de jongens en meisjes had geprezen om hun waardevol aan deel in de verkeersveiligheid. Hij had hen dikwijls aan het werk gezien en het ging altijd prima. De heer Ma chielsen zorgde ervoor, dat de scho liertjes allen een speldje kregen. Een frisse tractatie maakte de drukkende atmosfeer in de overvolle zaal wat dragelijker. Toen eenmaal de lichten weer waren uitgegaan voor de films van de middag Charley Chaplin in „Een nachtje uit" en Stan Laurel en Olivier Hardy in „Een dagje uit" bestond er geen hitte meer, maar dreunde de zaal alleen nog maar van het gillen en lachen van de genie tende kinderen. BOEKHANDEL BN DRUKKERIJ vJi. E. J. BRELL, LEIDEN. Uit het op de vergadering van aandeelhouders der n.v. boekhandel en drukkerij vJl E. J. Brill, Leiden, uitgebracht jaarverslag blijkt, dat 1957 een gunstig jaar geweest is. De verspreiding van wetenschappelijke boeken, die door de vennootschap worden uitgegeven, is over de gehele wereld toegenomen. Men hoopt in de naaste toekomst met de bouw van een nieuw bedrijfs pand te kunnen beginnen om ver dere uitbreiding van het bedrijf mo gelijk te maken. Miss Laura tussen haar Lfeldse col lega's na het beëindigen van het vierdaagse festijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7