Ckriesjtsljtf benen Chroesjtsef haastig uit Berlijn vertrokken Vrijgevigheid van Moskou grote verrassing ,MIA' Sfeer op Cyprus uiterst gespannen Koelkast Amerikaans vlootbezoek aan Nederlandse havens Landbouwconferentie in Stresa gesloten Meer dan II duizend „zwartkijkers" gesnapt Depressie in aantocht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. ZATERDAG 12 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14457 de Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p^ nun. Telefoontje» f 1.50 Chroesjtsjef is vrijdag na afloop van de morgenzitting van het partij congres van de Oostduitse communisten in Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Een Oostduitse functionaris verklaarde, dat dringende werkzaamheden in Moskou de oorzaak zijn van dit overhaast vertrek. Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat Chroesjtsjef met een TU 104 straalpassagiersvliegtuig naar Moskou vertrok. Hem werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door partijleider Ulbricht, premier Grotewohl en leden van de Sowjet-Russische afvaardiging naar het Oostduitse partij congres. TITO KREEG VEEG UIT DE PAN VERRASSING De mededeling van Chroesjtsjef, dat de legeringskosten van de Rus sische bezetting van 1 januari aan staande af niet meer betaald behoe ven te worden, heeft grote verras sing gewekt. Nog op 24 juni j.l. was te Oost-Berlijn door de Oostduitse minister van buitenlandse zaken Lo- thar Bolz en de Sowjet-Russische ambassadeur Perwoechin een proto col getekend, waarbij die kosten met 350 miljoen mark voor de jaren 1958 en 1959 gezamenlijk werden vermin derd. De algehele vrijstelling van be taling van legeringskosten schijnt dus een besluit van recente datum te zijn. VEEG UIT DE PAN Chroesjtsjef heeft overigens de Joe goslavische maarschalk Tito ook weer eens een steek gegeven. Toen hij in zijn redevoering van gistermorgen verklaarde, dat de veroordeling wel ke het Kominform in 1948 over het communisme van Tito heeft uitge sproken, juist is geweest. In 1956 heeft een Russische dele gatie, met Chroesjtsjef aan het hoofd, Zwitserland wil ook kernwapens De Zwitserse regering heeft vrij dag meegedeeld, dat zij het leger met kernwapens wil uitrusten. Zij heeft het departement voor militaire zaken ondracht gegeven te onderzoeken, welke typen kernwa pens nodig zijn en hoeveel dit nieu we wapenprogram zal kosten. De regering zal na ontvangst van het rapport een boodschap aan het parlement zenden, waarin de bijzon derheden van het program vervat zullen zijn. Men verwacht in het parlement een langdurig en scherp debat, daar vele socialisten wier partij de grootste is tegen uitrusting van het leger met kernwapens zijn. De regering is van mening, dat Zwitserland met het oog op de cen trale ligging in Europa gemakkelijk een slagveld zou kunnen worden en daarom de meest doeltreffende wa pens nodig heeft om zijn onafhanke lijkheid en neutraliteit te verdedigen. Zwitserland blijft echter streven naar vermindering van alle typen bewapening in de wereld. Tito excuus aangeboden voor de ver oordeling, maar nu de Joegoslavische president weer bij Moskou in onge nade is gevallen, is de veroordeling van 1948 plotseling weer volkomen juist. Chroesjtsjef zei, dat de Joegosla vische leiders de in 1948 gesignaleer de fouten nog steeds niet hebben hersteld. Hij zei, dat Joegoslavië 100 miljoen dollar heeft gekregen voor het her vatten van zijn lastercampagne te gen de Sowjet-Unie. „De Joegoslaven verbergen het feit, dat zij Ameri kaanse aalmoezen krygen. De Ame rikanen geven hun geld niet zomaar weg. Je moet er je ziel voor will n verkopen", aldus de Russische pre mier. Het programma van het Joegosla vische partijcongres veroordeelde hij als revisionistisch, vals, opportunis tisch, sociaal-democratisch en on marxistisch. „Joegoslavië heeft zich van het communisme afgewend, de klok teruggezet naar de dagen van de tweede socialistische internatio nale". blijft zoek Drie vaartuigen en een groot aan tal vliegtuigen hebben in de omge ving van het eiland Ascension ver geefs gezocht naar de neuskegel met de muis „Mia" van de Thor-Able ra ket. Het eiland Ascension ligt ongeveer 9.000 kilometer van Cape Canaveral in de Atlantische Oceaan. Er zijn wel radiosignalen van de kegel opgevangen, maar deze waren te zwak om de juiste positie ervan te kunnen vaststellen. Nationaal Mariacongres te Nijmegen geopend Moordaanslagen bij de vleet - Op Cyprus heerst weer een bui tengewoon gespannen crisissfeer als gevolg van een groot aantal moord aanslagen. In de afgelopen 24 uur kwamen acht Griekse Cyprioten ge welddadig om het leve-. Het negen de slachtoffer was een Turkse poli tieman. Britse soldaten patrouilleren in versterkte groepen door de straten van de voornaamste steden. In Nico sia staakt het Griekse zowel als het Turkse overheidspersoneel. Alle amb tenaren weigeren naar het werk te gaan omdat zij vinden dat de Brit ten hen niet voldoende beschermen. Voor Nicosia was /rijdag een uit gaansverbod afgekondigd in verband, met de begrafenis van een Grieks- Cypriotische kloosterzuster en kloos terbroeder. 60 liter SLECHTS f375... by de SPECIAALZAAK Firma Aalmarkt 4, Tel. 321*76 Betaling in overleg Britse militairen hebben vrijdag avond te Paphos op het nippertje een grote vechtpartij tussen Turken en Grieken voorkomen. Toen een menigte uit de Turkse wijk van de stad optrok in de richting van de Griekse wijk waar de kerkklok ken gingen lulden om de bevolking te waarschuwen bezetten de Brit ten in allerijl het niemandsland tus sen de twee wyken in. Nieuwe slachtoffers Zaterdagochtend is er nabij het Grieks-Cyprische dorp Kondea ten oosten van Nicosia met automatische wapens geschoten op een autobus met Turken, van wie er drie werden gedood en drie gewond. Kardinaal Stepinac De operatie, welke kardinaal Ste pinac, de verbannen aartsbisschop van Zagreb, enige dagen geleden aan het rechterbeen moest ondergaan, teneinde bloedklontering wegens de trombose te voorkomen, is vol gens berichten uit Joego-Slavië on der de meest primitieve omstandig heden in het dorp Krasic verricht. Volgens de berichten werden de instrumenten voor de operatie in een keukenpan gesteriliseerd. De chirurg moest het met daglicht stellen. De toestand van de kardinaal is ernstig. DE DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal de vuur pijl van de derde Russische kunst maan op zondag 13 juli om 22.39 uur te zien zijn in het noordwesten op een hoogte van dertig graden, ko mende uit het westen en zich ver plaatsende naar het noorden. Een van de buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders, die het driedaagse Nationale Mariacongres in Nijmegen bijwonen is de kardinaal Tien S.VJ). uit Peking, die wij hier in de straten van Nijmegen zien op weg naar de openingsplechtigheid in de Carmelkerk. Hongaarse processen worden herzien De speciale V.N.-commissie voor Hongarije heeft vrijdag te New York bekend gemaakt, van de Amerikaan se regering vernomen te hebben, dat 105 personen, die al eerder voor „contra-revolutionaire activiteit" een veroordeling in Hongarije ondergin gen, opnieuw berecht zullen worden. In het gebouw van het oppergerechts- hof van Boedapest hingen aankondi gingen van 105 herzieningen van processen, welke tussen 7 en 16 juli zullen dienen. Het te Wenen uitgegeven Hongaar se blad „Magyor Hirado" meldt, dat er te Boedapest voorbereidingen worden getroffen voor de terugkeer en het eerherstel van Matyas Rakosi en Emoe, communistleider uit het Stalinistisch tijdperk. Volgens het blad heeft het uit Boe dapest vernomen, dat op vergaderin gen van partij afdelingen en in fa brieken de rol van Rakosi, die pre mier is geweest, en van Geioe Ra- kosi's economische adviseur, in op voor deze communistenleiders gun stige wyze wordt uiteengezet. Rakosi en Geroe vluchtten tijdens de opstand in 1956 naar de Sowjet- Unie, waar zij sedertdien hebben gewoond. James Layton, directeur van een grote firma in Denver in de Ameri kaanse staat Colorado, welke zich be zig houdt met 't aanbrengen van ver sieringen door geheel de V. S.» ver sieringen, waarbij uiteraard ook vaak de „Stars and stripes" wordt gebruikt ziet sterretjes. Temidden van ver schillende soorten niet-officiële Ame rikaanse vlaggen zit hij met een ster- probleem opgescheept. Sinds Alaska nl. is uitgeroepen tot Amerika's 49ste staat wordt in de V. S. bijna wan hopig gezocht naar de nieuwe vorm voor de vlag, die tot voor kort slechts 48 sterren droeg en tot dat probleem is opgelost weet de heer Layton niet welke vlaggen hij voor zijn versie ringen moet laten aanmaken. Het is hem inmiddels al zo moeilijk, gewor den, dat hij zijn toevlucht heeft gezocht tot een ijs zak op het arme hoofd. Van zaterdag 19 tot donderdag 24 juli zal de Amerikaanse marine een grootscheeps maar niet-officieel be zoek brengen aan Amsterdam en Rotterdam, wat het aantal beman ningsleden betreft het grootste, dat zij ooit aan Nederland heeft gebracht. Dit deelt de „United States Infor mation Service" mede. Amsterdam zal bezoek ontvangen van de met geleide projectielen bewapende zwa re kruiser uss „Canberra" en de on derzeeboten uss „Entemedo" en uss „Bang". In Rotterdam zullen komen het vliegdekschip uss „Intrepid", de zware, eveneens met geleide projec tielen uitgeruste kruiser uss „Macon" en de jagers uss „Davis", uss „Comp- ton", uss „Harlan R Dickson" en uss „Gainard". Het bezoek vormt een onderdeel van de jaarlijkse „Botjes- reis" der adelborsten van de „United States Naval Academy" te Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland. De schepen hebben m totaal 420 offi cieren, 790 adelborsten en 5910 on derofficieren, korporaals en man schappen aan boord, bij elkaar dus 7120 man. Rotterdam zal door dit bezoek gastvrijheid verlenen aan 320 Ameri kaanse officieren, 594 adelborsten en 4552 onderofficieren, korporaals en manschappen, in totaal 5406 man. De bevolking van Amsterdam zal van 19 tot 24 juli tijdelijk worden vermeerderd met 100 officieren, 196 adelborsten en 1358 onderofficieren, korporaals en manschappen of wel 1654 man. BLIKSEMINSLAG IN TREINEN. Tot tweemaal toe heeft het onweer de spoorwegen gisteravond parten gespeeld. Om ruim half acht sloeg de blik sem in de dakveiligheid van een trein op het traject Geldermalsen Dordrecht. Men kon tydig een zoge naamde „Blauwe Engel" inzetten. Om tien minuten over acht sloeg de bliksem in de dakveiligheden van de trein GoudaAlphen. Hier duur de de stremming langer en moesten er twee treinen worden opgeheven. Inmiddels functioneert de dienst weer normaal. Begin van een nieuwe periode Na bijna twee weken in Stresa bij een te zijn geweest is de landbouw conferentie van de lid-staten van de Europese Economische Gemeenschap gisteren gesloten. Tijdens een na afloop van de zit ting gehouden persconferentie ver klaarde de voorzitter, dr. S. L. Mans- holt, dat de agrariërs van de zes lan den voor de eerste maal in de ge schiedenis hun moeilijkheden en pro blemen met elkaar hebben bespro ken. Dit gebeurde misschien wel, zo merkte hij op, met de rug tegen de muur, daar men er zich van bewust was, dat alleen het gezamenlijk ac cepteren van de verantwoordelijk heid voor de landbouwpolitiek een oplossing kan brengen. De problema tiek, die zich in de landbouw voor- 19 Procent van de adressen, die in het afgelopen jaar door ambtenaren belast met de controle op de t.v.- kijk vergunningen, werden bezocht, bleek in overtreding te zijn. Weliswaar was dit percentage in 1956 veel hoger (32 maar het aan tal „zwartkijkers" in 1957 bedroeg ten gevolge van de sterke uitbrei ding van het aantal tv.-toestellen in ons land, bijna driemaal zo veel als in het voorafgaande jaar. Het aantal geconstateerde overtre dingen beliep over het afgelopen jaar 11.384 tegen „slechts" 3918 over 1956. Uit het thans verschenen jaarover zicht van de Dienst Luister- en Kijk gelden blijkt tevens, dat er in 1957 niet minder dan 451.934 controlebe zoeken voor radio en t.v. zijn afge legd. Het totale aantal opgemaakte pro cessen-verbaal wege..s niet aangeven van toestellen (radio en t.v.) of wan betaling bedroeg over verleden jaar 20.580 en over 1956 18.219. Bij controle van radiotoestellen bleek het aantal overtredingen van 7 pet. in 1956, over het afgelopen jaar tot 6 pet. te zijn verminderd. In cijfers uitgedrukt beliep het aantal niet aangegeven radiotoestel len over 1957: 20.549 tegenover 23.044 over 1956. Langs het boven België vrijwel stilliggende front kwamen gisteren onweersbuien tot ontwikkeling, die zich in de namiddag en avond ook over Zuid- en Midden-Nederland gingen uitbreiden. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel 22, in Woensdrecht 20 mm. Verder naar het noordën nam de regenhoeveelheid af. In Gronin gen bleef het op de meeste plaatsen droog. Na wegtrekken van een daar aanwezige storing in de hogere lucht lagen is in Zuid-Frankrijk en het Alpengebied de barometer de laat ste 24 uur gaan stijgen. In verband hiermede zal een depressie, die Zuid-west-Engeland nadert, naar het noordoosten gaan bewegen en mor gen in de buurt van ons land ko men. De in kracht toenemende wind wordt zuid tot zuidwest, waardoor koelere lucht wordt aangevoerd. Bo vendien zullen passerende fronten tydelijk regen brengen. doet, kan men niet meer op natio naal plan meester worden. En men is er in het algemeen van over tuigd, dat slechts de weg, die het ver drag van Rome wijst, Europa van zijn zorgen kan verlossen. Tijdens de onderhandelingen is wel gebleken, dat over de grondbeginse len van een gemeenschappelijk land bouwbeleid overeenstemming be staat. Stresa is geen einde, doch het be gin van een nieuwe periode, zo zei hy, en wel het begin van een samen werking niet alleen van de regerin gen, maar ook van al degenen die bij deze vraagstukken betrokken zijn. Men moet zich bij dit alles echter wel voor ogen houden, dat het om een proces van jaren gaat, waarmee mis schien wel een gereratie gemoeid is. In Stresa is echter duidelijk een be gin gemaakt met een Europese land bouwpolitiek. Dit nummer bestaat oil 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Koeler weer met enkele buien, maar ook perioden met opklarin gen. Matige tot krachtige, later mogelijk verder toenemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind. 13 Juli zon op 04.34; onder 20.56; maan op 01.54; onder 17.47. 14 Juli zon op 04.35; onder 20.55; maan op 02.39; onder 18.42. Hoogwaterstanden 13 Juli v.m. 0.30; n.m. 1.10. 14 Juli v.m. 1.30; n.m. 1.55. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 19 C. STOCKHOLM 21 OSLO onbewolkt. 22 KOPENHAGEN zwaar bew. 21 ABERDEEN geheel bew. 19 LONDEN zwaar bew. 24 AMSTERDAM licht bew. 23 BRUSSEL 26 LUXEMBURG onbewolkt 26 PARIJS zwaar bew. 26 BORDEAUX geheel bew. 30 GRENOBLE licht bew. 28 NICE onbewolkt 26 BERLIJN 25 FRANKFORT 29 MÜNCHEN 27 ZURICH zwaar bew. 28 GENèVE onbewolkt 28 LOCARNO 27 WENEN 28 INNSBRUCK zwaar bew. 29 ROME onbewolkt 28 AJACCIO licht bew. 25 MADRID half bew. 34 MALLORCA licht bew. 31 ALGIERS geheel bew. 29 Korreltje Vrije tijd zonder studie is de dood, is een levend graf. (Seneca).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1