Darrigade won zijn derde étappe in Tour de France De balans van de Pyreneeën Martin v. d. Borgh - beste Neder lander - is door val uitgeschakeld Uitslagen en klassementen VRIJDAG II JULI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 11 ONDER AAN DE AFDALING van een onschuldig Pyreneeën-topje lag voor Met Bauvin schuin voor zich was hij de kortehelling komen afzetten. Niemand van de renners, die in zijn buurt waren, zoals Gerrit Voorting, die kort tevoren dezelfde afdaling had gemaakt, heeft be grepen hoe het gebeuren kon. De weg was goed en niet glad, maar wat de oorzaak ook is geweest, plotseling be gon de man uit Koningsbosch te rem men, hij slipte en het volgende ogen blik smakte hij tegen de grond. Hij schoof enkele meters door over het scherpe grint, tuimelde toen in een grep pel langs de kant van de weg en sloeg hard met het hoofd tegen een betonnen afdekking. „Attention, attention, een Ne derlander gevallen", brulde tour-radio door de karavaan en nog geen 20 sec. later kwam de ploegleiderswagen met Goldschmidt en Buchly met gierende remmen naast de ongelukkige Neder lander tot stilstand. Dokter Dumas be vond zich op dat ogenblik helemaal aan de staart van de karavaan, waar de Belg Noel Foré met buikkrampen te kampen had, maar de tweede Tour-medicus dok ter Couchener, was wel dadelijk bij Van den Borgh, die in de eerste minuten na de hevige klap buiten bewustzijn was. Van den Borgh, die van top tot teen onder het slijk zat, bloedde hevig uit een hoofdwond. Zou het meevallen? Zou de debutant In de Ronde van Frank rijk. die zich zo verrassend goed had geweerd, die altijd klaar was om in de slag te gaan, de tocht weer kunnen voortzetten? Goldschmidt gooide enkele kruikjes water over hem heen en de dokter hield hem een flesje onder de neus. Er kwam weer kleur op het ge zicht van de Nederlandse renner, doch op hetzelfde ogenblik dat hij weer bij kennis kwam, greep hij met een van pijn vertrokken gelaat naar de linker schouder. „Ik heb mijn sleutelbeen ge broken", zei hij kermend.De dokter betastte de plek waar Van den Borgh naar had gegrepen en stelde vast: de clavicula was ernstig gekneusd. Maar toch was het afgelopen voor Van den Borgh. Hij was het slachtoffer geworden van de blessure, die al voor talloze ren ners een onderbreking van enkele we ken heeft betekend. Geen ernstige bles sure gelukkig, maar toch ernstig genoeg. CHARLIE GAUL KOMT NAAR AMSTERDAM CHARLIE GAUL heeft gister avond in Toulouse onderhan delaar Klaas Buchly definitief toe gezegd op maandag 21 juli a.s., twee dagen na afloop van de tour dus, naar Amsterdam te zullen komen, voor de huldiging van de Nelux- ploeg in het Olympisch Stadion. Ook de overige Luxemburgse ren ners zullen daar aanwezig zijn. De reis naar Amsterdam is voor Gaul overigens een probleem, want hij kreeg uiteraard reeds vele contrac ten aangeboden en de huldiging in Nederland paste niet in het door zijn manager ontworpen schema. Maar de Luxemburger heeft zich niet willen onttrekken aan zijn mo rele verplichtingen. „De Nederlanders hebben voor mij gereden", zei hij tegen Buchly, „nu rijd ik voor hen. Je kunt vast op mij rekenen". Verslagen Ploegleider Goldschmidt troost de verslagen Van den Borgh, die"na een valpartij tijdens de 15de étappe van de Tour -moest opgeven. NA VEERTIG KILOMETER genoot in de ambulance wagen ge holpen, de Nederl.-Luxemburgse, équipe was na Het uitvallen van Lahaye een tweede lid kwijtgeraakt. Er was nog geen 40 kilometer in deze étappe ge reden. Van de Nederlanders was Van den Borgh zonder twijfel de beste man ge weest tot dusver. In de vlakke ritten had hij zich steeds uitstekend weten te handhaven en in de twee Pyreneeën- étappes, die wij woensdagavond met de vervaarlijke Aubisque, de lastige Aspin en de Peyresourde achter de rug had den, had hij zo goed gereden, dat hij in het algemene klassement op de 11de plaats, onmiddellijk na Charly Gaul en nog voor grote mannen als Bobet, Bran- kart en Nencini stond met nog geen 10,5 minuut achterstand op de gele-trui- drager Favero. En ook, in deze derde en laatste Pyre- neeën-étappe zat Van den Borgh weer vooraan. Hij kwam als vierde na Baha- montes, Gaul en de Duitser Reitz over de Col des Ares na 27 km., en hij had in het voorste deel van het peloton, dat zich gereed maakte om de aanval op de steile Portret d'Aspet te beginnen al een ruime voorsprong op o.a. Mahé en Graczyk, twee renners, die voor hem in het klassement stonden, zodat alle kans bestond, dat hij nog enkele plaat sen zou zijn* opgeschoven. De 15e étappe van Luchon naar Tou louse over 176 kilometer, die in de sprint door Darrigade (zijn derde ritzege) werd gewonnen voor de leider van het alge mene klassement Favero, heeft overigens nog meer slachtoffers gemaakt. Door de dorpjes, de wijngaarden en langs de snelstromende riviertjes, waar de vissers hun aandacht even van de jacht op de forellen lieten afdwalen naar de bonte optocht van honderd fietsende mannen en dikke stofwolken opjagende auto's en motoren. Doch in het voorste 41 man sterke peloton, waarin Frankrijk nationaal met Anquetil, Bauvin, Bergaud, Bobet, Dar rigade en Groussard in totaal dus met zes man, was vertegenwoordigd, waarin de gele-truidrager Favero en Nencini zaten, waarin Nelux met acht man, allen behalve Wim van Est en Kersten reed en verder Geminiani, Rohrbach, Baha- montes en Botella een plaatsje hadden gevonden, was het tempo toch zo hoog, dat de achterstand van de tweede groep zaïei. ..en .1, m«.s bi. uor.i.b.i ib .wub- met °"«>'k,.Sls kop«tukken gen op hun fiets. Steeds werd dokter f*1 vsn Nederland dus Wlm van Est en MOEILIJKHEDEN de karavaan had gekregen, kwamen velen in de niet lange, maar wel las tige klimpartijen naar de toppen van de Ares en de Portet d'Aspect in ern stige moeilijkheden. Foré en Mallejac zaten ziek in maag en darmen te zwoe- Dumas naar achter geroepen om de beide renners te observeren en tenslotte kwam het advies van de tourmedicus aan de ploegleiders van de Belg en de Franse Westzuidwest-man: „Het is niet verantwoord, dat zij blijven doormar- telen". Dat dringende advies betekende dat Foré en Mallejac, na ongeveer 80 kilometer afstapten en later kwam het bericht door, dat ook de Parijzenaar Nicolas Barone in de bezemwagen was gestapt. De hoge temperatuur, de vermoeid heid na de zware bergritten en de ve nijnige klimmetjes in deze étappe sloe gen nog verder toe. Vier man, die al kort na de start in Luchon waren weg gezakt naar de start van de omhoog kruipende rennerssliert, kwamen ten slotte ver na sluiting van de controle in het kokend hete Toulouse binnen: Battista en Olsen, beiden van de inter nationale ploeg, de Duitser Loeder en de Belgische kampioen Vlayen, met wie de ploeg van Jean Aerts op deze dag dus twee man verloor. Weer was het Federico Bahamontes, die in de eerste beklimming schijnbaar zonder moeite naar boven danste om op de top van de 976 meter hoge Ares voor de vierde maal in deze ronde de volle puntenwinst te grijpen. Hij ging over de streep met 35 seconden voor sprong op Charly Gaul, die ook deze dag niet los kon komen en op Ruiz, v. d. Borgh, Suarez, Favero. Adriaens- sens en daarna de rest van het peloton. De hoofdmacht was toen met uitzon dering van de renners die al dadelijk moeilijkheden hadden gekregen, nog vrijwel gesloten. In de afdaling en tijdens de korte, ruim honderd meter hoge klim naar de Buret werd de meute in delen uiteen- getrokken. Jempy Schmitz ging voor het eerst in de aanval en lange tijd ging hij een paar honderd meter voor het peloton uit achter Bahamontes aan, die op het moment dat Van den Borgh aan de voet van de 10 kilometer lange kronkelweg omhoog naar de Col d'As pect (1069 meter) viel', alweer een dikke minuut voorlag. OOK DE VIJFDE haven. Tijdens de beklimming werd hij door een groep renners ingehaald en toen Bahamontes ook op de vijfde col die voor de bergprijs geldt, het eerste doorkwam, reed hij op de veertiende plaats. Gaul kwam als tweede boven, 44 seconden na Bahamontes, Dotto was derde en onze dappere Pietje Damen vierde, gelijk met Dotto op 1 minuut en 35 seconden na de Spanjaard. Vijf seconden later volgden Ernzer, Anquetil, Favero en Piet van Est. Omlaag ging het weer, de Pyreneeën waren achter de rug, de eerste reeks gevechten in de strijd om de bergprijs was afgesloten. Bahamontes liet zich in de afdaling, evenals hij dat op de Aubisque had gedaan, door het peloton inhalen. Voor hem zat het er voorlopig op. De étappe die hij in Luchon noodgedwongen voor zijn rekening had moeten nemen, inte resseerde hem niet, daarvoor was de rit van 120 kilometer na de top trou wens ook te lang. De verdeling van het peloton was nu een feit, twee grote moten trokken, stuk voor stuk gesloten, uitrustend van de vermoeienissen en dus zonder onder linge strijd over de steeds flauw dalen de wegen naar Toulouse. Kersten, snel groeide. Bij de ravitailering van Le Mas d'Azil (103 kilometer) was het nog 5 minuten, maar 20 kilometer verder bedroeg het verschil' al acht minuten. Tenslotte, toen de eerste groep de rode wielerbaan van het fraaie velodrome in Toulouse op- draalde en de rappe Darrigade in de laatste ronde ineens naar voren flitste om Favero in de sprint te kloppen, was de achterstand van het tweede peloton tot 24 min. en 47 sec. uitgegroeid. H- 2uurwasdegrootsfe -..'slagen omdat hij zei dat de Ronde hinderlijk wasvoorher verkeer ftpra Etappe-klassement. Het étappeklas sement van de 15e rit van Luchon naar Toulouse luidt: 1. Darrigade 4.40.41 (met bonificatie 4.39.41); 2. Favero 4.40.41 (met bonificatie 4.40.11)3. Padovan, 4. Bauving, 5. Piet van Est, 6. Nencini, 7. Groussard, 8. Delberghe, 9. Gay, 10. Anquetil. 11 Ernzer, 12 Prankaert, 13. G. Desmet, 14. Voorting, 15. Chris tian, 16. Robinson, 17. Annaert, 18. Chaussabel, 19. Botella, 2(t Thomin. 23. Bobet, 25. Damen. 26. Bolzan. 31. Gaul, 33. Schmitz, 35. De Jongh, 37. Gemi niani allen in dezelfde tijd als de win naar 4.40.41; 46. Wim van Est, 49. ex aequo een groot peloton met o.a. Kersten 5.05.28. Algem. klassement: 1. Favero 69.08.44; 2. Gemiani 69.09.41; 3. Bauvin 69.14.17; 4. G. Desmet 69.14.39; 5. Blanckaert 69.17.41; 6. Anquetil, 7. Botella, 8. Gaul 69.19.25 op 10.41; 9. Robinson 69.19.45; 10. Bobet 69.20.06; 11. Brankart, 12. Adriaenssens, 13. Nencini, 14. Darrigade, 15. Hoevenaers, 16. Rohrbach. 17. Ber gaud, 18. Ernzer 69.27.58; 10. Delberghe, 20. Voorting 69.31.24; 21. Piet van Est 69.32.14; 25. Damen 69.34.40; 31. De Jongh 69.44.27; 32. Bolzan 69.45.18; 33. Schmitz 69.47.58; 55. Wim van Est 70.12.59; 66. Kersten 70.20.49. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk (Darrigade, Bauvin, Groussard) 14.01.03; 2. Italië 14.01.33; 3. ex aequo Nelux- ploeg (Piet van Est, Voorting en Da men), Parijs Noordoost, Centraal Zuid- Frankrijk en België in 14.02.03. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk (Bauvin, Anquetil en Bobet) 207.52.23; 2. België 207.53.02; 3. Centraal Zuid-Frankrijk 208.11.25; 4. Neluxploeg (Gaul, Ernzer en Voorting) 208.18.47; 5. Italië 208.24.36. Bergklassement: i. Bahamontes 35 pnt.; 2. Gaul 23 pnt.; 3. Damen 11 pnt.; 4. Robinson 10 pnt.; 5. Bergaud 9 pnt.; 6. Bobet 8 pnt.; 7. ex aequo Brankart en Ferlenghi elk 7 pnt.; 9. ex aequo Anquetil en Vlayen elk 6 pnt.; 15. Schmitz 3 pnt.; 17. ex aequo Ernzer 2 punten. Puntenklassement: 1. Graczyk 220 pnt.; 2. Darrigade 254 pnt.; 3. Bauvin 256 pnt.; 4. Planckaert 269 pnt.; 5. Gilbert Desmet 318 pnt.; 10, Plet van Est 415 pnt.; 11. Wim van Est 417 pnt.; 14. Voorting 477 pnt.; 20. Ernzer 572 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner in de vijftiende étappe werd niet toegekend daar Gaul niet het vereiste minimum van veertig punten behaalde. De prijs voor de meest-ongelukkige renner werd toegekend aan de Neder lander Martin van den Borgh, die door een val na 40 kilometer de strijd moest staken. Favero en Padovan in strijd gewikkeld om de tweede en derde plaats ln de 15e étappe van de Tour de France. De opname werd gemaakt op het mo ment, dat Darrigade als eerste over de finishlijn stuift. Favero werd tweede. IN TOULOUSE keerde de karavaan de Pyreneeën definitief de rug toe. Drie dagen achtereen hebben de renners geworsteld met moei lijkheden, in het woeste maar toch steeds boeiende décor, dat Jacques Goddet ieder jaar weer voor zijn tour uit zoekt. Op de steile hellingen en in de grillige afdalingen van de Aubisque, de Aspin, de Pey resourde, de Ares en de Por tret d'Aspet de cols die ditmaal in het schema waren opgenomen heeft de Fran se nationale ploeg ongetwij feld de grootste winst be haald. Bauvin handhaafde zich onder de hoogstgeklas- seerden, Jacques Anquetil en neeën werd daardoor een triomf voor hem. De alge mene rangschikking werd in die drie dagen uiteraard vol komen gewijzigd. André Dar rigade, die in Dax nog de gele leiderstrui droeg, is af gezakt naar de 14de plaats met 'n achterstand van ruim 14 minuten op de nieuwe lei der, de Italiaan Favero, die door snelle sprints in Luchon en Toulouse een kostbare mi nuut winst behaalde. Gerrit Voorting zakte af naar de 20e plaats en is nu met 22 min. achterstand kansloos voor 'n Anquetil (ze6de), van 9.43 op Gaul (achtste) en van 10.25 op Louison Bobet (tiende). De Belgen Jean Brankart en Adriaenssens volgen onmid dellijk op Bobet, evenals Nencini, die in de Pyreneeën enkele minuten verspeelde. Ook Frangois Mahé had nog tot de hoogst geklasseerden kunnen behoren, indien de Franse nationalen hem tij dens de rit naar Toulouse niet eenvoudig in de steek hadden gelaten. Hij verloor nu 241/* minuut en duikelde naar de 26e plaats. hebben zich in de bergen ook goed gehandhaafd. Piet v. Est werd 21e, nadat hij in Dax nog op de 39e plaats stond PIET DAMEN DE GROTE WINNAAR Bobet drongen door tot de top. Het belangrijkste voor ploegleider Marcel Bidot was echter, dat zijn favorieten geen seconde verloren op Gaul, Geminiani, Nencini en de Belgen. De slag der Pyre- plaats onder de hoogst ge- klasseerden. Derde is nu de slimme Gilbert Bauvin, op 51/: minuut van Favero. De onderlinge verschillen tussen de favorieten bleven ongewijzigd, maar uiteraard werden hun posities beter. Rafael Geminiani één dag leider staat nu op de 2de plaats met een voorsprong van 8 min. op de Belg Plan ckaert (vijfde), van 8.19 op De grootste winnaar van al len is.,., een Nederlander geweest: Pietje Damen. De kleine, snel klimmende en dapper dalende coureur uit Lieshout klom in drie dagen van de 61e plaats naar de 25e en hij werd evenals de onfortuinlijke Martin van den Borgh (zonder val nu op de negende plaats) beslist de revelatie van deze ronde. Enkele andere Nederlanders on Piet de Jongh steeg in drie dagen van de 43e naar de 31e plaats. Alleen Wim van Est en Jaap Kersten, erdag beiden in de slech- donderdag beide in de slechte groep, vielen ver te rug. Wimme: „Ik wil me niet forceren, straks in de vlakke ritten moeten we nog vol doende reserves hebben om Gaul te steunen" staat nu als vijftigste geklasseerd en Kersten als 65c. In het algemeen ploegenklas sement werd de positie van Nelux ongunstiger door het uitvallen van Van den Borgh. Het aanvankelijke verschil van nauwelijks veertien mi nuten met Frankrijk natio naal werd in Toulouse na- meüjk vergroot tot 26 min.kamp (EHS).' WOUT WAGTMAN8 EN PETER POST MET TOURRENNERS IN DEN HAAG De Nederlandse kampioenen Wout Wagtmans (stayers) en Peter Post (ach tervolging) zullen zondag 20 juli a.s eveneens deelnemen aan de wedstrijden, tevens huldiging, voor de renners van de Ronde van Frankrijk. Naar alle waarschijnlijkheid zal Mar tin van der Borgh, die donderdag in de vijftiende etappe van Luchon naar Tou louse zo ongelukkig ten val kwam, aan wezig zijn. ZEILEN DRIE NEDERLANDERS NAAR GENèVE De zeilers Frech uit Den Haag, Kooy- man uit Hilversum en Oerlem/ ui Rotterdam zullen deelnemen aan de wed strijden in de internationale Flying Dutchman klasse, die op 28 juli te Ge- nève worden gehouden. HONKBAL Italië klopte Duitsland Hedenavond Nederland-ltalië Duitsland werd gisteravond door Ita lië uitgeschakeld. De Duitsers leden hun tweede nederlaag en zo is het ongeloof lijke geschied. De dappere Italiaanse ploeg, die met niet minder dan zeven debutanten naar Nederland was geko men en die door het ongelukkige systeem van de dubbele eliminatie al vier wed strijden achter de rug had, won van Duitsland e» zal nu in de finale opnieuw Nederland ontmoeten. Het was dan ook beslist geen beleefd- heldsgebaar van de Duitsers, toen zij zich na afloop haastten m als eersten de overgelukkige Italianen te felicite ren, in het bijzonder werper Guilio Glo- rioso, de grote man van de blauwhem- den. Opnieuw was de 27-jarige romeinse secretaris van het Italiaanse ministerie van PTT matchwinmar geworden. Duitsers waren door hem op 3-slag weg- gevraagd, vijf maal had hij 4-wlJd weg gegeven, maar slechts twee maal had de sterke Duitse slagploeg hem een honk' slag kunnen afdwingen. Het moet al vreemd lopen wil Glorioso door de in ternationale perscommissie niet tot de beste werper van het tomooi uitgeroe pen worden. \ls hij hedenavond tegen Nederland op de plaat komt te staar zowel Ita lië als Nederland houdt de samenstel ling van de ploeg angstwekkend ge heim zou het een welverdiende be loning zijn als Glorioso er in zou slagen zijn ploeg revanche te geven voor de nederlaag, die de Italianen zondag j.l na die bijzonder spannende wedstrijd leden. Glorioso dient er echter wel re kening mee te houden, dat hij heden avond niet alleen negen Nederlanders tegenover zich krijgt, die alles in het werk zullen stellen om voor de derde maal de Europese titel te behalen, maar bovendien duizenden toeschouwers. En wat dit betekent hebben de Duitsers woensdag ondervonden. Het Nederlands 9-tal is voor deze finale als volgt samengesteld: Werper: Hannie Urbanus (OWO)catcher: joop Geurts (Schoten)eerste honk: Hennie Regeling (OWO); twsede honk: Henk Keulemans (Schoten)derde honk: Her- re Kok (AJax); korte stop: Piet Nieuwe (EDO); linksvelder: Henk Luk- lien (Schoten); midvelder: Gé Ooster- baan (EHS); rechtavelder. Nol Hout- Martin v. d. Borgh naar huis HUILEND zat de onfortuinlijke Martin van den Borgh gister avond in zijn hotelkamer, gedepri meerd door de tuimeling, die hij bij een onschuldige afdaling maak te. Gelukkig is het allemaal nogal goed afgelopen. Van den Borgh is ln een ziekenhuis door de tour-arts dokter Dumas behandeld. Er wer den foto's genomen. Daarbij bleek, dat het sleutelbeen in zijn linker schouder niet, zoals eerst werd ver moed, was gebroken, maar ernstig gekneusd. De hoofdwond en de wonden aan armen en benen, ble ken niet van ernstige aard. Dokter Dumas zei, dat Van der Borgh geen hersenschudding had, maar tenmin ste tien dagen niet mag fietsen en liefst zoveel mogelijk rust moet houden. De dappere Nederlandse renner, die voor het eerst in de Ronde van Frankrijk meereed en met zijn 11e plaats in de algemene rangschik king wanneer hij niet gevallen was zou Van den Borgh in Tou louse negende zijn geweest tot nu toe de beste man van de Nelux- formatie was, zal vandaag terug reizen naar Nederland, in gezel schap van de Belgen Noel Foré en André Vlayen, voor wie de Tour gisteren eveneens een abrupt einde kreeg. FUSIE TUSSEN STORMVOGELS EN V.S.V. Op de ledenvergaderingen van de sc- mi-profsclubs Stormvogels en V.S.V. is woensdagavond besloten een fusie aan te gaan. De nieuwe vereniging zal de naam Velser Sportvereniging Stormvo gels dragen. De beide clubs zullen vol komen in elkaar opgaan, d.w.z. dat ook de amateurelftallen onder de nieuwe naam zullei spelen. De vereniging heeft ook nieuwe clubkleuren. Men zal uitko men in oranje shirts en witte broeken. In beide vergaderingen zijn do fusieplan nen aangenomen na hevige debatten. HET NEDERLANDS ELFTAL (ONDER 23) NAAR DE WEST Voor de tocht van het Nederlands elf tal (onder 23 jaar) naar de West zijn de volgende 16 spelers aangewezen: G. Althoff (Blauw Wit), M. Bosaek.ar (Sparta) C. Coenen (MVV), A. van Dijk (Sparta), H. den Engelse (ADO), P. Fransen (GVAV), H. Groot (Stormvo- Jels), R. van Heeswijk (Blauw Wit), R. anssen (Stormvogels) J. Kraay (DOS), P. Kruiver (PSV) P. van der Lee (Spar ta), C. Moulijn (Feyenoord), F. Rutten (MVV), J. Schilder (Sparta) en C. Veld hoen (Feyenoord). De eerste wedstrijd wordt op Curacao gespeeld, en wel op zondag 27 juli a.s. Voorts staan nog wedstrijden voor woensdag 30 Juli en zondag 3 augustus op het program. De Arubaanse voetbalbond heeft nog steeds geen beslissing genomen. Mocht de wedstrijd op Aruba niet doorgaan dan zullen, zoals bekend, op Curacao drie wedstrijden worden gespeeld. Bij de 16 aangewezen spelers bevinden zich zeven militairen. Hun meegaan is afhankelijk van de inmiddels daarvoor aangevraagde toestemming bij de mili taire autoriteiten. TENNIS Voor het tennistornooi om de Galea- beker wordt de Nederlandse ploeg ge vormd door W. Maris, H. Biesheuvel en R. Kuypers, Het team komt uit ln de Italiaanse zöne, vaarin Rusland, Mo nt jo en Italië zijn ingedeeld. De wed strijden worden van 22 tot 27 Juli in Ascoli-Piceno aan de Adrlatische zee ge houden. Nederland zal tegen Rusland spelen. Op 17 juli zal het team Aegen een ploeg van de Internationale club van Nederland te Noordwijk een oefenwed strijd spelen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9