HARRY MORGAN... Burgemeester op de schommel SPORT Alles werkte mee: een mooi landschap bij mooi weer Tweede Kamer op vacantie amfra&&adeu% aan de miendóehap, Komt naar Europa om 4 sportlieden uit te zoeken Oude man levend verbrand 5)e Jliefde van 11 JULI 1958 Ut LfclUo^. INTERREGIONALE WEDSTRIJDEN VOOR R.K. VERENIGINGEN IN DE LEIDSE HOUT Zondagmiddag om 12 uur valt h«t eer ste startschot voor de door de Bataven Reorganiseerde, traditionele, jaarlijkse grote interregionale wedstrijden voor R.K. verenigingen, waaronder, eveneen6 traditie getrouw Holland (Haarlem) en Estafette (Amsterdam) het grootste aan tal deelnemers tellen. Op de 2e plaats volgen de verenigingen als L.D.A. (Den Haag), Hermes (Utrecht), en D.E.M. (Be verwijk). Alhoewel er A. en B. nummers zijn valt het accent toch op de C. en D klassen, en het zullen juist deze klas sen zijn, die deze wedsrijden uitermate interressant maken. Immers verschillen de A. en B. klassers „proberen" het op een ander nummer, en moeten daarin twaalfde keer herhaald jnoei worden, soms in nieuwelingen hun meerdere ken nen. Zo start bijvoorbeeld Kortekaas van Holland (Haarlem), oorspronkelijk 5000 m. A man, op de 400 m. D. en R. Jan sen van Thor, Roosendaal op de 800 m. D. Bij de dames blijkt vooral de 80 m. hordenloop grote aantrekkingskracht te hebben, niet alleen J. Duin van DEM komt op die nummer uit, maar ook Hooghiemstra van L.D.A. en mej. de Boer van S. L. (Wassenaar). Bij de Bataven zal het vinnige loopstertje E. Kagie voor het eerst op de 200 m. uit komen, en gaat de in de laatste tijd sue- Derde dag van de „Laura" De oudste en de jongste De derde dag van de elfde Laura is ten einde. Tegelijkertijd zijn de Lauria- ncn getreden aan de vooravond van de laatste dag. Als dit verslagje onder de ogen van onze lezers zal zijn gekomen, zal de elfde Laura weer tot het verleden behoren. Dan zal het bestuur de balans weer opmaken en zoals het zich nu 1M aanzien zal de conclusie wel deze zijn: het ls weer een pracht rijwielsporteve nement geworden, dat beslist ook voor de Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 3.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Orgelspel. 11.20 Buitenl. week- overz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Sport. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Swingmuz. 14.25 Voor de Jeugd. 15.00 Koorzang. 15.15 Boekbespr. 15.35 Orar. ork. en solist. 16.25 Problemen rondom het bejaarden vraagstuk, cous. 16.40 Gram. 16.55 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VP RO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.35 Promenade ork. en solist. 21.15 Interpol, klankb. 21.50 Socialis tisch comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 24.00 Ballroom ork. HILVERSUM n 298 M. 7.00—1.30 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Koorconc. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8100 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.06 De schoonheid v. h. Gregoriaans. Tus sen 15.35 en 17.30 Tour de France. 15.35 Voor de jeugd. 16.25 Fanfare- ork. 10.45 Vocaal ens. 17.05 Boekbe spreking. 17.15 Lichte muz. 17.30 De Springplank. 17.45 Gram. 18.00 Jour nalistiek overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. „8.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Tour de France. 19.25 Filharm. ork. en so list. 20.15 Lichtbaken. 20.30 Nationaal Maria Congres. 20.50 Luchtmachtka pel. 21.25 Gram. 21.55 Tour de France. 22.05 Lichte muz. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22 Gram. 23.301.30 Nachtwake voor de Zwijgende Kerk en Plechtige Nacht mis volgens de Slavisch-Byzantijnse ritus. TELEVISIEPROGRAMMA. VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weersoverz. KRO: 20.20 Vragenspel. 20.50 Op zoek naar een draak, filmrep. 21.20 Dan is dat zo in orde, TV-spel m. muz. In Hazerswoude werd de speeltuin „Groenestein" geopend. Burgemeester L. J. den Hollander schommelde met een van de ingezetenen het nieuwe oentrum van jeugdvermaak in. Justitie onderzoekt „Renate Leonhardt'' In de aanklacht tegen de heer P. Visser te Wormerveer, ter zake van oplichting, diefstal en valsheid in geschrifte, welke aanklacht werd in gediend door aandeelhouders Van de Coöp. Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" heeft de Officier van Justitie te Alkmaar vooralsnog geen aanleiding gevonden om de goudzoe ker uit Wijde Wormer te laten ar resteren. De Officier heeft echter laten we ten, dat hij naar aanleiding van de hele gang van zaken in de voorna melijk door Piet Visser geleide coö f>eratie een die] aten instellen. De Tweede Kamer is gistermiddag op reces gegaan tot de derde dinsdag van september. De voorzitter, dr Kor- tenhorst, zei in zijn gebruikelijke re cesrede, dat de samenloop van ver gaderingen van nationale en inter nationale parlementen tot grote moei lijkheden kan leiden. Tussen de grif fiers van deze parlementen is reeds overleg gepleegd om zo mogelijk pe rioden te vinden, waarin de boven nationale parlementen bijeen kunnen komen zonder de nationale parle menten veel te hinderen. Zo nodig zal een dergelijk overleg ook tussen de voorzitter» worden ge pleegd. Dr Kortenhorst gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden van de Kamer. Hij maakte speciaal gewag van het werk van de commissie mi litair aankoopbeleid onder leiding van In vele opzichten is de elfde Laura ge slaagd. Het weer was uitzonderlijk mooi. Terecht mogen wij hiermede beginnen. Het is immers zo dat het weer altijd nog de beste organisator is van uitstapjes, vacanties e.d. De elfde Laura kenmerkte zich vooral ook door een ongevennard mooi par cours. Daarvoor hebben vrijwel alle deel nemers lof. Het gaat dus niet op dat men in de randstad Holland in het or- ganiseren van mooie wandel- en rUwlel- cesvolle Gerda Kraan nu eens haar 1 tochten J^edi^m^boen! zoas eens dacht schenken aan het verspringen. Het complete juniorenkorps van de orga niserende vereniging zal aan de start verschijnen, waarbij Jan Brandt, Nie- kerk, Guus Zandbergen en Bernard Vork wel tot de uitblinkers zullen behoren. POSTDUIVEN Fondclub Lelden en Omstreken. Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Vincent. In concours 64 duiven, gelost te 13.45 uur met z.w. wind. Ie duif za terdag 13.03.43 uur. Afstand plm. 1045 km. Uitslag: J. Tijsterman 1, 8; H. Mar tens 2; Hoek-de Vries 3: J. Verkade 4; S. Siera 5; J. Passchier en zn 6; J. Ro- zler 7; J. Plug 9; M. Jongeleen 10, 11. het K.V.P.-Kamerlid Koersen. Het gewicht van het in te stellen onder zoek gaat het onderwerp zelf, hoe ven. aldus de heer Kortenhorst. belangrijk dit ook moge zijn, te bo- Door de instelling van de commissie werd voldaan aan een reeds eerder 1n algemene zin geuite wens van de Kamer om dieper door te dringen in zwartgallige van natuur het zich liet ontvallen om er maar mee te zeggen, dat een dergelijke vierdaagse hier geen schijn van kans heeft een lang leven te hebben. Men is hier niet spoedig uitgekeken op al het moois van de natuur. Het zal aan de spitsvondigheid van het bestuur ge legen zijn om telkenjaVe toch iets nieuws in het parcours in te schakelen. Boven dien is het mooie toch wel dubbel en dwars waard om nogeens en nogeens gezien te worden. Leest men niet vaak een mooi boek meerdere malen? En ont dekt men er dan niet Iedere keer tussen de regels weer iets anders wat mooi is en dat bij een vorige keer over het hoofd is gezien? Is het ook niet zo met een mooie film, een goed toneelstuk Neem een voortreffelijk concert of hoor spel van de radio? WU twijfelen er trouwens niet aan of het actieve bestuur zal ook een volgen de maal er weer in slagen de aandacht van de deelnemers op een ander moois te vestigen. Mogen de Laurianen hun waardering jegens dit bestuur kunnen uiten door een klein beetje meer deelname. Ongetwij feld zal men daardoor ook de zorgen verhogen maar in financieel opzicht an derzijds weer verlagen. Eer, klein ge zelschap kan het knus en gezellig heb- - zeiBi-iiap «v«*« "ti jw.uo &-*-• de details ran het beleid der rege-1 ben> maar (g anderzijds niet even waar: ring. Dr Kortenhorst sprak dan ook hoe meer zielen temeer vreugde? De de verwachting uit, dat bü voorko-knusheid die kenmerkend kan zijn voor mende gelegenheden opnieuw naar i een klein gezelschap kan immers toch dit geduchte controlemiddel zal wor- 1 J u,!1 "rr,or"" den gegrepen. student aan de 2 eeuwen oude door Nederlanders ge stichte Rutgers-universlteit te New Brunswick (New Jer sey) ls weer eens naar Ne derland gekomen om van ons land uit een speurtocht te beginnen naar vier jonge mannen, zo in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, die hij 31 juli mee naar Amerika wil nemen. Harry Morgan is een goede bekende van ons land, hij spreekt zelfs een paar zinnen Nederlands. In 1953 vertoefde hij tijdens de over stromingsramp ln Zeeland en daar heeft hij goede vrien den wonen. Zelfs opa Kip (106) in Dreischor telt hij onder zijn goede bekenden. In die jaren was Morgan ser geant bij de gronddienst van de Amerikaanse luchtmacht. Bij hem rijpte toen het denk beeld om elk jaar een aantal jonge mensen, die geen wel gestelde ouders hebben en dus nooit in de gelegenheid zijn een bezoek aan de Ver enigde Staten te brengen, uit te nodigen voor een langdu rige tournee om kennis te maken met de Amerikaanse burger en door uitwisseling van gedachten een betere verstandhouding te bevorde ren tussen de volkeren. dit denkbeeld en in decem ber van dat jaar bracht hij Doortje Jongsma uit Amster dam en Izak Geelhoed uit Dreischor naar de andere kant van de oceaan, waarbij de kosten werden goedge maakt door een fonds, dat door enkele Amerikaanse in dustriëlen tezamen was ge bracht. Het vorig jaar ging hij van de gedachte uit om aandelen van 1 dollar per stuk uit te zetten teneinde zijn basis te verbreden en elke Amerikaan in de gele genheid te stellen het plan mee te helpen verwezenlij ken. Op die wijze kreeg hij 20 tot 30 jaar. Professionals in de sport vallen er uit de aard der zaak buiten. Zij moeten goed Engels kunnen spreken, want ln Amerika komen zij voor de televisie, de radio en verder moeten zij lezingen houden. Studen ten zijn uitgesloten. Immers Morgan zoekt types, die men zou kunnen kwalificeren on der de titel „de gewone man van de straat". Deze Ameri kaan speurt dus' naar een voudige Jonge mensen, die op andere wijze nooit in de ge legenheid zullen komen een tournee van zes weken door Amerika te maken om land 2500 dollar bijeen en een Oostenrijkse typiste, een Deense handelsman, een Duitse ingenieur en een transportarbeider uit Frank rijk maakten met de K.L.M. een vlucht over de oceaan. Dit jaar heeft Harry Morgan 3000 dollar bijeen kunnen brengen en nu is hij naar Europa gekomen om 4 sport lieden aan te trekken (alle mannen) jn de leeftijd van en mensen te leren kennen. Morgan voelt er veel voor een voetballer uit Nederland mee te nemen, een atleet uit Zweden, een gymnast uit de vriendschap" ln beginsel volgens Zwitserland (Genève) en tenslotte Nederland, waar hij op 23 Juli arriveert. Op 31 juli vertrekt het viertal uitverkorenen per K.L.M. toestel naar New York, waar de grote trektocht van 8000 mijl, van de oost- naar de westkust, van het noorden naar het zuiden, zal begin nen. De gehele tournee wordt per auto gemaakt. In vier steden, Greenwich (Connecticut), Dayton (Ohio), Kansas City (Missouri) en Selina8 (Californië) zal men wat langer blijven. De tour nee zal zes weken duren. De vier jonge sportlieden zullen bij Amerikaanse families, wier financiële draagkracht uiteenloopt, worden onderge bracht. De Europeanen zullen in de gelegenheid worden gesteld alle problemen met de be volking te bespreken, ook het rassenvraagstuk, want Little Rock staat eveneens op het programma. Een bezoek aan mevrouw Eleanor Roosevelt en president Eisenhower heeft deze „ambassadeur van Goede samenwerking. En als wij hier enkele factoren voer het beter geslaagd zijn van de elfde Laura, ln vergelijking tot haar voor gangsters aangeven, dan mogen wij ze ker niet onvermeld laten de samenwer king tussen het bestuur van de Laura en van de Wilhelmina Vereniging, een samenwerking die tot gevolg heeft ge had dat in ruime mate tegemoet gekomen is aan veler wens om wat meer vertier ontspanning en vermaak te mogen bele ven na de ritten. In die behoefte is nu voorzien, doordat de W.V., zoals eerder is gemeld, haar zomerfeest in de Laura- week houdt en dat zij dit vooral doet door haar programa's nader tot de ge- van muziek en pret. Niet zo warm. plaats de EHBO druk werk met het ver helpen van zonnebrand. Men heelt het niet wiskundig bijgehouden hoeveel ma len de dames en heren Colonnisten heb ben moeten ingrijpen, hetzij om te ge nezen, hetzij om te voorkomen. Maar het moet wel dicht bij de honderd keien liggen, verzekerde men ons. De technische servlcedienst van de fa. Dusoswa te Leiden, had het daarentegen minder druk gehad dan de voorgaonde dag. Nu 29 reparaties. Zowel het genees kundig team als het reparatie-team doen al hun best. Daarvan kan men verze kerd zijn. Maar het blijkt toch wel dien stig om terloops even op te wijzen dat men niet teveel hierop moet steunen. De zelfwerkzaamheid van elk indiviruele deelnemer en de collectieve hulpverle ning aan elkaar blijven ook in de Laura primair. Dan hebben deze hulpdiensten de handen een beetje vrij om werkelijk ernstige gevallen op te knappen. Ofschoon er woensdagavond zes deel nemers zich niet bijtijds hadden afge meld, zijn allen donderdagmorgen ge start. Het mooie weer inspireerde allen tot een vroege start, want vóór half acht waren vrijwel allemaal gestart. De derde dag reed mei. in hoofdzaak door het Utrechtse dreven. Deze rit is gewoonlijk het mooiste parcours. Een van de politiemannen van Alphen aan den Rijn, de heer M, Fokker was niet erg fortuinlijk. Eenmaal viel hij ter aar de, en wel op zijn geboortegrond, in Vleuten, doordat hij werd afgeleid door een oude kennis die hij daar ontmoette, in de gedaante van de dorps postbode „Kees". De heer Fokker raakte de fiets van zijn collega en lag weldra languit op de weg. Dat wordt zo niet beter op, verzuchtte hij. De postbode ad viseerde hem er geen gewoonte van te maken Een volgende keer viel hij, doordat zijn fietstas tussen de spaken bekneld raak te. Met de verwondingen viel het wel mee, maar er is een beetje schade opge lopen. Tot driemaal is scheepsrecht bracht hij het niet. Nog enkele andere rijders deelden het lot van de heer Fok ker, maar gelukkig allemaal zonder noe menswaardig zich te hebben bezeerd. Kersen verversen. Tussen Montfoort en IJsselstein kon men volop kersen „van de boom" eten. Velen maakten hiervan gebruik. Het was in deze omgeving dat inspecteur-korps chef N. G. Groothuyse in tegenwoordig heid van de referendaris ter gemeente secretarie, de heer T. Constandse, een bezoek aan zijn manschappen bracht en ze van een welkome tractatie voorzag. Dit voorbeeld was ook gevolgd door de Commissaris van politie te Leiden, de heer Deepwis. De belangstelling van de superieuren was een welkome verrassing Bij het vliegveld Soesterberg toonde men veel interesse voor de demonstratie van een' Amerikaanse straaljager. Melk en wortelen. Da Laurarijders tracteerden zichzelf vele malen op melk en wortelen, om de stemming en de moed erin te ho"den. De vereniging „Woerden's Bloei" (WV) houdt haar traditie ln ere, door de Lau rianen op de terugreis in Woei den ook nu eens ta onthalen op een verkwikken de dronk. Op vele aantrekkelijke punten vond men een geanimeerd oponthoud om wat aandacht te schenken aan enige beziens waardigheden. Zo was het b.v. in IJssel stein. In Rhijnouwen wachtte de deelnemers een aardige verrassing doordat de initia tiefnemer van de Laura, de heer H. E. A. Gastelaars in gezelschap van zijn echt genote uit Doorn zich enige tijd met hen te onderhouden. De mobilofoon bewees ook deze dag haar dienstbaarheid, toen een deelnemer direct naar huis w»rd ontboden „wegens ernstige toestand van moeder". Zwitserland en een wielren ner uit Italië. Maar vast staat er niets, want de Jonge Ame rikaanse student staat pas aan het begin van zijn speur tocht. Eerst komt Zweden aan de beurt (Stockholm), daarna Italië (Rome), ver- reeds geregeld. Het sprookje, dat Nederland in het buiten land alleen maar bekendheid geniet vanwege de klompen en de windmolens, wordt, al dus Morgan, meteen door 'n dergelijke trip uit de wereld geholpen. Ondervonden velen de vorige dag wat overlast van de verzengende zonnewarm te, vandaag onderbraken enkele kleine wolkjes de onbeperkte heerschappij van de zonnestralen en er as een klein briesje dat de temperatuur iets drage lijker maakte. Vooral in de namiddag was dit duidelijk merkbaar. Niettemin had de Roode Kruis Colonne, die Dij wijze van afwisseling gedurende de ri« de dag de rijders heeft vergezeld In Dode waard is de ruim 84-jari ge A. van B. om het leven gekomen toen hij door brand verrast werd in de houten noodwoning, waarin hij met zijn dochter verblijf hield. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petro leumstel. Toen de brandweer ter plaatse kwam was redding niet meer mogelijk. Later werden de stoffelijke resten van B. in de puinhopen aan getroffen. De oudste deelneemster. Wij berichtten deze week, dat de oud ste mannelijke mederijder was do 82- jarige opa Berkouwer te Stolwijkersluis. De oudste vrouwelijke deelnemer is me vrouw Bij de Vate, (65), die overigens haar hand niet voor omdraait om voor de aanvang van de Laura uit Uedems- vaart te komen fietsen en gewoonlijk na afloop per fiets naar huls te keren. De jong9te leeftijd van deelnemers is vastgesteld op 14 jaar. In deze groep doen heel wat dapper mee, zowel jon gens als meisjes. Opa Berkhouwer uit Stolwijkersluis (64) doet voor hen niet onderl Hij bevindt zich nog monter in de peloton Gelegenheid tot ontspanning kon men vinden in hotel „Centraal" waar in de bovenzaal Siem de Koker uit Nieuwkoop musiceerde op een Hammondorgel, de avond werd aangeboden door Rijn en Gouwe, en in de benedenzaal waar on der musicalr leiding van Gé van Mild ge danst werd. De Wilhelmina Vereniging bood in de Nutszaal des avonds drie cabaretbijeen komsten aan, elk van ca. l>/2 uur tijds duur, m.m.v. Willy Vervoort, „De Spel brekers", Tonny Bakkenes en Tonny Boucher. Op diverse punten was er volop luna park-vermaak. „Ze zou me een prachtnon geweest zijn", grinnikte haar vader. „Ze heeft meer aanleg voor bruidje". Manon bloosde en keek naar de grond. „Laat dat kind toch zei groot moeder, en legde een benige hand op Manon's arm. „Je hebt een leuke hoed op", vervolgde ze tegen het meisje. „Je ziet er schattig uit. Maar ie bent dan ook een Labrette. Die hebben altijd bekend gestaan om hun mooie vrouwen en hun lelijke mannen. Kom, ma belle, dan gaan we naar je kamer. En, Jeanneton, sta Manon niet zo aan te gapen, maax denk aan je keuken. Ik ruik het al. Je kuikens branden aan! Gauw! Rui ken jullie het niet?" Niemand rook er iets van, maax ze knikten allemaal heftig van ja en de dikke Jeanneton slofte terug naar haar keuken. „We hebben nog even iets te doen zei haar vader, „maar we zien je dadelijk wel aan tafel". Hij keek door L. A. Cunningham goedkeurend naar zijn dochter; men kon zien dat hij wat trots op haar was. Haar broer Ludovic, die altijd wat verlegen en onhandig was ge weest, lachte een beetje schaapachtig, terwijl hij zijn vader volgde naar de stallen. Al was de familie dan ook rijk geworden in de loop der jaren, de mannen schuwden niet het harde werken zelf aan te pakken. Zij hiel den er van, en ze toonden met 'trots hun vereelte handen. Werken was leven voor hen, het enige leven dat zij begrepen en waardeerden. „Louis, kwaje aap", schold Grand'- mère Marthe, „breng de koffers van Manon naar haar kamer, en schei uit met die kat in haar oor te knij pen. Dat stomme dier heeft geen rus tig ogenblik met jol". Grand'D ère Marthe nam de jon gen meteen bij een oor en draaide daar zo hard aan, dat de knaap het uitschreeuwde en hij op zijn beurt van de schrik de kat zo fel kneep iat het arme dier vervaarlijk begon i te krijsen. Grand'mère Marthe en Manon gin gen nu de krakende trap op, die leidde naar de grote hal waar de spinnewielen stonden en het weef getouw, waarop Grand'mère Marthe en Jeanneton nog altijd zelf het lin nen weefden. Het kromgetrokken hout van de vloer en van de balus trade was gepolijst door het gebruik van geslacht op geslacht, zelfs de schaduwen hier waren oud. „De goede Zusters van Rimouski hebben je toch wel laten weven, hè?", vroeg Grand'mère Marthe een beetje achterdochtig. Ze liet haar hand rusten op het grote wiel, dat met zijn omwentelingen de jaren van haar leven voorbij doen rollen. „Zeker, Grand'mère. En zij hebben ons de verfmethoden geleerd van de mensen uit Quebec". „Och, dat volk van Quebec!", gromde de oude. „Die barbaren. Wat zullen die nou beter kunnen dan wij?" „Er werd algemeen gezegd, dat de Acadiërs alleen maar goed blauw en groen kunnen verven. Een goede me thode voor rood hebben wij niet". „Zo! En waarom zouden we die no dig hebben? Met ons bloed hebben we genoeg rood laten zien. Vraag het Lucien maar. Heeft hij je niet ver teld van de grote geschiedenis van ons geslacht? Hij zal de wereld de waarheid laten, weten over de La- brettes. Wat zullen dan al die leuge naars staan te kijken, die verteld hebben dat we alles te danken had den aan onze opstandigheid! Ha! Een beschaafd volk als het onze zou op standig zijn, en lastig! Heeft Lucien je er niet over gesproken?" „Ja, dat heeft hij. Maarmaar denkt u ook niet, Grand'mère, dat we op het ogenblik niet meer zo al die dingen moeten voelen, zoals Lu cien het nog doet? Het is toch niet reohtvaardig, mensen te haten voor iets, wat hun bet-overgrootvaders gedaan hebben „Manon!" Grand'mère Marthe draaide zich ineens om en staarde diep in de hel dere, donkere kijkers van haar klein kind. „Ben jij een Labrette, die zo spreekt? Ciel!" Zij stak een verdorde hand in de hoogte, als een klauw. „Welke hoop kan ons geslacht nog koesteren, als de kindei en willen vergeten wat de voorvaderen geleden hebben? Jij bent de eerste van ons bloed, die zulke woorden van ver raad heeft durven uitspreken". „U bent toch niet boos, Grand'mère Marthe?" De oude vrouw trok het figuurtje dicht tegen zich aan en streek met haar hand door de gitzwarte haren. „Ik ben helemaal niet boos op je, kindje, maar je moet oppassen met wat je zegt Pierre, je vader, zou in staat zijn je ervoor te verstoten! Je hebt heel gevaarlijke ideeën, en het gevolg zou warempel kunnen zijn, dat je verliefd werd op een Engels man". Ze lachte. Maar plotseling voelde de oude Marthe, hoe het meisje zich wat on willig terugtrok. Zij hield Manon nu op armlengte van zich af en keek haar met doordringende, onderzoe kende ogen aan. „Dat ben je toch niet, Manon?" „Ik ken geen enkele Engelsman", lachte Manon. De man uit de trein kon zij toch geen „kennis" van haar noemen? Toch voelde zij wel, dat zü maar liever niet verder hierop door moest gaan. „Denkt u, dat zelfs een Engelsman over de twaalf voet hoge muren van St. Geneviève de Ri mouski zou kunnen klimmen om ons het hof te maken, onder de ogen van de zusters". Ook grootmoeder moest lachen/ Ze zag nu de kleine Louis staan, die de koffers van Manon boven had ge bracht en hen nu met open mond aankeek. Ze joeg hem naar beneden en liet Manon alleen achter, om een bad te nemen en van kleren te ver wisselen Zelf ging ze naar beneden om weer aan haar raam te gaan zitten. Buiten was de avond gevallen. Bleke sterren glinsterden als zilve ren bloempjes op een blauwe weide. Daaronder lagen de polders in de schemer; de trekvaarten leken zilve ren linten die zich uitstrekten naar de brede, lichtende baan van de riyier. „Het is volle maan straks", praatte de oude dame voor zich heen. „Dat is een avond voor de geesten van het verleden. Als de uil krast en de dauw vonkt op het gras langs de grote dijk, zullen zij ronddwalen door het land van Tantram ar. Zij zullen ko men met de vloed van het zilveren tij, en heengaan als 't eb wordt Marcel Vaubin, wiens hoeve ten Westen lag van het goed der Labret- tes, kwam over na het avondeten. Men stond juist van de lange, eiken houten tafel op, en Grand'mère Marthe, leunend op haar stok, wacht te even, vóór zij in haar stoel ging zitten, om van onder haar dikke witte wenkbrauwen eerst naar Marcel en daarna naar Manon te kijken. Marcel was een echte bewoner van deze grond. Hij had vierkante schou ders en bewoog zich traag en be dachtzaam, als de ossen die voor zijn ploeg liepen. Hij was echter niet zo'n werkezel als zijn buren. Want hii hield er van, volbloed paarden tp kweken en ze af te richten, en dronk en speelde nog al. Al zijn vee had een stamboom „alsof de melk daarom beter zal smaken", schimpte Pierre Labrette vaak.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8