DUINSTREEK Scherp Verdronken in Oostenrijk KORTE golf Valkenburg opende oudheid kamer met Romeinse relieken VKIJUAG II JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KATWIJK DADER VAN HOTELDIEFSTAL GEARRESTEERD. Door de Amsterdamse politie werd bij een aldaar wonende heler, een frote partij goederen aangetroffen, ie afkomstig bleken te zijn uit een hotel te Katwijk aan Zee. Op aan wijzing van de heler werd toen tot arrestatie overgegaan van de Am sterdammer J. H. U., die vorig jaar in het betreffende hotel had ge werkt en daar ondertussen zijn slag had geslagen. De voorraad gestolen goederen bestond o.m. uit een gro te hoeveelheid lepels en vorken. De eigenaar van het hotel, die de dief stal eerst ver na afloop van het zo merseizoen had geconstateerd, had daarvan indertijd geen aangifte meer van gedaan. PORTEFEUILLE VERMIST. Een inwoner van Katwijk aan den Rijn deed woensdag aangifte van vermissing uit de binnenzak van zijn jas van een portefeuille, inhoudende een geldbedrag van f 1500. Betrok kene had zijn jas uitgetrokken, toen hij werkzaamheden moest verrich ten achter een woning aan de Com- TANDARTS D. I. MAST AFWEZIG van 12 JULI ton. 2 AUGUSTUS Spoedgevallen worden door de plaat selijke tandartsen waargenomen. (Advertentie) Chroesjtsjef sprak op partij-congres Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie heeft vandaag op het partij congres van de Oostduitse communis ten in Oost-Berlijn meegedeeld, dat Oost-Duitsland van 1 januari 1959 af niets meer hoeft te betalen voor de legering van de Russjsche troepen op Oostduits grondgebied. De Russische regering heeft hiertoe besloten, zo zei Chroesjtsjef. HU ver klaarde voorts, dat de Oostduitse communisten een soliede basis had den gelegd voor de opbouw van het socialisme. Uit het rapport van de Oostduitse partij was volgens hem gebleken, dat Oost-Duitsland alle aanvallen op het opbouwwerk had afgeslagen. Het socialisme is nu volledig vol tooid in de Sowjet-Unie; Bulgarije is bijna klaar met de opbouw, Tsjecho- Slowakye is een eind op weg en communistisch China is bezig een groot industrieel land op socialistische basis te worden, aldus de Russische premier. Chroesjtsjef verklaarde, dat de in dustriële produktie van de Sowjet- Unie in het eerste kwartaal van 1958 11 percent hoger is geweest dan in dezelfde periode van 1957. De cyfers van de V.S. over deze perioden tonen een teruggang aan met 11 percent, aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef had het verder over de „uitdagende" houding van het Westen n.a.v. de terechtstelling van Imre Nagy. Het doel hiervan is de opvoering van de internationale spanning, aldus de Russische premier die hierbij opmerkte, dat het Westen geen neiging toont de juiste sfeer te scheppen voor een topconferentie. De bewapeningswedloop op atoom gebied, de vluchter, van Amerikaan se vliegtuigen met waterstofbommen, de weigering om een einde te maken aan de kernwapenproeven, dit alles maakt de voorbereiding tot een top conferentie moeilijker, aldus Chroesjtsjef. Hy verklaarde voorts, dat het plaatsen van de kwestie der Duitse hereniging op de agenda v. d. topconferentie betekent, dat deze conferentie van te voren getorpe deerd wordt. De door het Westduitse parlement voorgestelde vorming van een compromis van de Grote Vier, die zich dan moet beraden over de Duitse hereniging is slechts een po ging om de aandacht af te leiden van de methoden om tot hereniging van Duitsland te komen, die uitvoerbaar zyn. De Sowjet-Unie blyft ervan over tuigd dat onderhandelingen tussen Oost- cn West-Duitsland de enige manier zijn om tot hereniging te ko men, aldus Chroesjtsjef. mandeurslaan. Toen hij z(jn werk even moest onderbreken om in Kat wijk aan Zee een boodschap te gaan doen liet hy zijn jas achter. Na zyn terugkomst bleek de portefeuille te zyn verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Verkeerspolitie in nieuw tenue. Sedert gisteren zijn de ambtenaren van de verkeerspolitie voorzien van een kort witgekleurde jekker, ter vervanging van de lange lederen jassen, die in het zomerseizoen al te warme kleding bleken te zyn. Mobilofoon. Een nieuw type mobilofooninstallatie, uitgebracht door de N.V. Philips Telecommuni catie, is bij wijze van proef aange bracht in een motorrywiel met zy- spanwagen van de Katwijkse ver keerspolitie. Hiermede wordt thans, ten behoeve van genoemde N.V., ge- experimenteerd. Geslaagd Te Hilversum slaagde voor het theoretisch gedeelte van het examen kandidaat-inspecteur van politie de heer R. Verkeer, agent van politie alhier. Med. dienst De zondagse dienst voor Katwijk aan den Ryn, Valken burg en Rijnsburg zal a.s. zondag worden waargenomen door dokter E. E. van der Laan, Rapenburg 1 te Rijnsburg, tel. 2810. Voor apotheek Kerkstraat 18, Katwijk a. d. Rijn. Med. dienst Voor Katwyk aan Zee wordt a.s. zondag de dienst waargenomen door dokter A. G. de Jager, Boulevard 59, tel. 3777. Voor apotheekdiensten vervoege men zich Kerkstraat 18 te Katwijk a. d. Ryn. Duivensport De Rhijnmonders hielden een wedvlucht met 89 oude duiven vanaf Creii, afstand 354 km. Ze werden gelost te 10.15 met kalme zuidwesten wind. Eerstk-- ^ende duif om 14.43.22, gem. snelhr 1119.7 p. min. De uitslagen: B. Pa, 1, 2, 4, 8; A. J. Hus 3, 7; J. jungerius 5, 6; L. van der Plas 9; Jac. Heemskerk 10. Een wedvlucht vanaf Limoges, afst. 74C km gaf de volgende uitslag: B. Pauw 1; C .Kraayenoord 2, 5, 7; J. Vianen 3; K. Noort 4. Benoemingen. Tot adjunct-com mies ter gemeentesecretarie is door b. en w. benoemd de heer G. Veld hoven te Schiedam. De heer A. C. Goote te Warmond is met ingang van 1 september be noemd tot onderwyzer aan de Baron van Wassenaerschool. NILLEG0M De 12-jarige M. A. van R., wonen de Leembruggenstraat alhier, was woensdagmiddag in gezelschap van zijn moeder en zusje gaan wandelen naar de Ruigenhoek aan de Zilker- duinweg. Aldaar bevindt zich een -soort vrije zwemgelegenheid en de 12-jarige jongen maakte hiervan ook gebruik. Na enige tijd in de omgeving van zijn moeder te hebben gezwom men, gaf hU te kennen, dat hij er gens anders heen ging. De moeder POTLOOD en GEEST No. 530. Horizontaal: 1. witte popu lier, 6. holte in een muur, 7. mors- doekje, 8. wereldtaal, 9. kreet, 10. lans. Verticaal: 2. gem. in Z.H., 3. werk kracht, 4. delfstof, 5. wijzer van een kompas. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal: 1. lava, 5. wenk, 8. somtijds, 11. roede, 13. steeg, 15. Lee, 17. To, 18. rem, 20. de, 21. Ens, 23. lepel, 25. Adéle, 27. graniet, 29. raam, 30. star. Verticaal: 2. as, 3. vore, 4. Amoer, 5. wijd, 6. edel, 7. N.S., 9. Tegelen, 10, aster, 12. beeld, 14. ton, 16. Ede, 19. melis. 22. Sara, 24. Peet, 26. dam, 27. ga, 28, Ta. Bij het zwemmen in het Zeiler meer in Oostenrijk is gisteren de zes tienjarige technische tekenaar Th. Schuurman uit Gaanderen, gemeente Doetinchem, verdronken. De jongen was een uitstekende zwemmer. Vermoed wordt, dat hij in 't water een hartaanval heeft gekregen. Drie artsen uit het ziekenhuis van Zeil pasten vergeefs kunstmatige adem haling toe. De jongeman bracht met twee col lega's in Oostenrijk zijn vakantie door. Het stoffelijk overschot zal naar Gaanderen worden overge bracht. De Brit Peter Manuel is heden ochtend in een gevangenis te Glas gow opgehangen wegens moord op zeven personen. Volgens het Zuidvietnamese persbureau wordt er in het commu nistische Noord-Vietnam een zuive ring onder de intellectuelen en kun stenaars gehouden. Op een veertig meter hoog ge bouw te Aken zal een weerzuil wor den aangebracht, waarop de bevol king van Aken en de bewoners van het Duits-Belgisch-Nederlandse grens gebied het weerbericht voor de vol gende dag kunnen aflezen. De te verwachten weersverschijnselen wor den aangegeven door lichtsignalen. De inrichting wordt over vier of vijf weken in gebruik genomen. De Liga van Roode-Kruis-ver- enjgingen in Genève heeft opgeroe pen tot internationale hulpverlening aan 60.000 mensen in Zuid-Polen, die door overstromingen dakloos zijn ge worden. Uit het depot in Genève zijn al verscheidene wagons met goede ren naar Polen verstuurd. Het 5-jarig zoontje van de fa milie H. uit Nymegen is gisteren in de Waal bij Nijmegen, nabij de Waal brug, verdronken. Het knaapje was buiten medeweten van de ouders met enige vriendjes gaan pootje baden bij een van de kribben. Hij is daarbij achterover geslagen en te water ge raakt. Vergeefs heeft men getracht het jongetje nog te redden. In een zij kanaal van het Ooster- diep te Bargercompascuum in Z.O. Drente is gisteravond omstreeks half zes het 5-jarige meisje Hilda Brands- ma verdronken. De vader had hét meisje en haar iongere broertje mee genomen naar het weiland, waar hy de koeien moest melken. Toen hy Hilda miste was het al te laat om haar nog te redden. Na een half uur dreggen werd haar lijkje opgehaald. (Advertentie) dacht, dat hij toen was gaan kyken naar het zweefvliegen, dat daar ook in de buurt wordt beoefend. Achter af is echter gebleken, dat hy op een andere plaats is gaan zwemmen en daar was verdronken. DE VAKANTIEREGELING Het comité dat zich tot taak heeft gesteld om in de komende vakantie de schooljeugd gedurende een aantal dagen, 28, 29, 30 en 31 juli, 4, 5, 6, 7 cn 11, 12, 13 en 14 augustus a.s., heeft van verschillende zijde blij ken van sympathie ontvangen en de studenten van de r.k. kweekschool te Amsterdam „Magistra Vocat" deden toezegging om op die dagen als hoofdleiders op te treden. Ook van een der christelijke kweekscholen kwam een dergelijk bericht. Maar daarmede is men er nog niet. Er zul len ook verzorgsters en verzorgers nodig zyn uit de eigen gemeente. Vast staat dat de kinderen vermaakt zullen worden in Hillegom, omdat de financiën niet toelaten de kinderen naar elders te verplaatsen. De mede werking van de speeltuinverenigin gen is daarbij van groot belang. Zij die gedurende een of meer dagen, de kinderen zullen van 9 uur tot 4 uur van huis zijn en gedurende die tijd onder toezicht, bereid zijn hun vrije tijd te offeren in het belang van de jeugd, ook gehuwden komen hiervoor in aanmerking, kunnen zich te allen tijde opgeven bij de heer De Jong, Leembruggenstraat 12, alhier. Kon. Ned. Jachtver. in moeilijkheden De Kon. Ned. Jachtvereniging ver keert in moeilijkheden. De master van de vereniging, Prins Bernhard heeft als zodanig bedankt. Er schijnt veel interne narigheid te zijn, want ook enkele andere voorname leden en bestuursleden hebben om per soonlijke redenen het lidmaatschap van deze unieke vereniging opge zegd. De bekende jachtrijder Jos. Gie lissen, zgn. jointmaster, die het veld altijd leidde behoort onder degenen die de vereniging ontrouw geworden zyn, alsmede jhr P. Quarles van Uf- ford, mevrouw M. M. RoëllKesler, de heer 1h. Rikkers en de heer v. Deiten. Zonder al deze vooraanstaan de leden zal het voor de enige jacht vereniging in Nederland moeilyk zijn, haar bestaan te handhaven. Voorzitter, jhr Six, zal op de ver gadering, welke ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kennels in Nieuw-Leusden door H.K.H. Prin ses Beatrix wordt gehouden, nog een poging doen het voortbestaan te verzekeren. De Staatscourant van vandaag be vat een ministeriële beschikking in zake het instellen van een commissie met de taak de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie van advies te dienen over de vast stelling van een definitieve uniform voor de gemeentepolitie. Tot lid en voorzitter van de com missie is benoemd mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. DOOR VRIEND TIJDIG GERED De 17-jarige elektriciën A. van der Linden uit Rotte rdam zocht gister middag verkoeling in het water van de Zalmhaven. Daar hij echter niet kon zwemmen raakte hy in moeilijk heden. Zy vriend, de 20-jarige chauf feur M, C. F. van den Berg, die de zwemkunst wel machtig wasf sprong hem na en bracht de drenkeling naar de walkant. Beiden werden door om standers' uit het water getrokken. De elektricien, die even het bewustzijn was kwytgeweest, werd voor onder zoek naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. JONGEMAN GOOIDE MEISJE ZOUTZUUR IN 'T GEZICHT Beschuldigd van mishandeling kwam gistermiddag een 23-jarige jongeman uit Hoogezand voor de rechtbank te Groningen. Hem was ten laste gelegd, dat hy zijn gewezen meisje, de 17-jarige M. N. uit Sloch- teren, de inhoud van een flesje zout zuur in het gezicht zou hebben ge worpen. Hoewel hy teg n de politie een volledige verklaring van zijn daad had afgelegd, ontkende hij ter zitting het ten laste gelegde. Kort geleden had verdachte nog in hoger beroep terecht gestaan voor het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens mishandeling van hetzelfde meisje. Psychiatrische rapporten conclude ren tot sterk verminderd toereke ningsvatbaarheid. De Officier van Justitie, van mening, dat verdachte te gevaarlijk is om op de maatschap pij te worden losgelaten, vroeg een jaar en zes maanden gevangenisstraf, waarna onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. De rechtbank zal volgende week vrijdag, 18 juli uitspraak doen. LEIDSCHF.NDAM Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor ci- viel-ingenieur de heer J. A. de Jong alhier. N00RDWIJK LATHYRUS-EXPOSITIE KON. MIJ v. TUINBOUW De maandelijkse bijeenkomst van de My v. Tuinbouw in het Hof van Holland, stond deze keer in het teken van de Lathyrus met zijn heerlijke geur en sierlyke bloemen. Zowel de verplichte als de vrije inzendingen blonken uit in kwaliteit en waren een lust voor het oog en een stimu lans voor het bestuur om deze expo sitie in ere te houden. De voorz., de heer P. de Groot, sprak dan ook in zijn openingswoord zyn grote waardering uit over de kweeklust van de leden. Na behan deling van enkele ingekomen stuk ken, deelde de voorz. mede, dat in samenwerking met de afd. Leiden deelgenomen zal worden aan de vriendschappelyke bijeenkomst van de Kon. Mij te Emmen, waarvoor zich 11 leden hadden opgegeven. Deze byeenkomst heeft plaats op donderdag 17 juli a.s., vertrek vijf voor half zes v.m. vanaf de garage van de firma Brouwer en te 6 uur vanuit Leiden. Het dagprogramma zal in overleg met de afd. Leiden worden vastge- teld. De terugreis is bepaald om 5 uur uit Emmen, aankomst in Noord- wijk, ongeveer 11 uur. Behalve de schriftelijke felicitaties reeds gericht aan de heer en mevr. BergSmit by hun veertigjarig hu welijk, voelde het bestuur zich ver plicht op deze bijeenkomst hen mon deling te complimenteren met dit voor hen heugelijke feit en nog vele jaren in gezondheid en activiteit toe te wensen. Tevens zal het bestuur he op prijs stellen als vooral de da mesleden het zieke lid mevr. Ruigrok v. Oosten een bezoek willen bren gen in het Acad. Ziekenhuis in Lei den. De gehouden excursie in de St. Bavotuinen te Noordwijkerhout on der leiding van Vader Overste zijn uitstekend geslaagd Men was vol be wondering over het prachtige park van de stichting in Noordwykerhout. De uitslag van de keuring was as volgt 1. Ina v. d. Meer 24>/e p., win naar Willem Bosman-wisselbeker; 2. M. Verweij 23 p.; 3. J. Lindhout 22'/i p.; 4. mej. Passchier 22 p.; 5. Hr Doornheim; 6. mevr. Everwijn; 7. Zuilekom Sr.; 8. Zuilekom Jr; 9. mevr. Gravendaal; 10. A. D. Rotte veel. Vrije inz.: 1. H. Schipper 28Vt p.; 2. J. Schipper 27 p.; 3. M Verweij 23 p.; 4. mevr. Everwijn 22 p. Deze agenda werd aangevuld met een interessante causerie door de heer A. C. v. d. Most van Spijk over de kruidenteelt in het vroegere en huidige Noordwijk en ver daarbuiten Een bloemrijke verloting comple teerde deze zeer leerzame avond. VOORSCHOTEN V.G.L.O. te Voorschoten. Bij de deze week afgenomen examens voor 't diploma V.G.L.O slaagden alle can didates Tw: Ina Beurze, Nelly den Boef, Lies Gijbeis (met lof), Trees den Hollander, Coby v. d. Krogt, Cor- rie v. d. Krogt, Riet v. d. Krogt (met lof), Anneke van Leeuwen, Annie Meyer, Leny v. d. Ploeg, Jeanne v d. Post, Nelly Schrama, Ria Valen- tijn (met lof), Nelly van Vliet, Come v. d. Werf. Kapelaan Groenendijk rfeikte de diploma's uit een sprak een felicitatie. Hij wekte de meisjes op nu in het verdere leven in praktijk te brengen wat op school geleerd was. Na persoonlijke gelukwensen van het hoofd der school Zr. Teresita en de klasse-onderwij zeresen gingen de meisjes overgelukkig met haar diplo ma naar huis. Kortebaandraverfj. Bij gelegen heid van de paardenmarkt op 28 juli a.s. zullen op zaterdagmiddag 26 juli BROMFIETSER NA AANRIJDING OVERLEDEN De 17-jarige leerling-timmerman J. A. N. van Eyk uit Rotterdam is van ochtend in het ziekenhuis overleden. Op de hoek van de Tapuitstraat en de Gruttostraat was hy met zyn bromfiets in botsing gekomen met een bestelauto. a.s. des middags om 2 uur Kortebaan- draverijen gehouden worden op de Pr. Bernhardlaan. Dit om de dag van het paard in ere te houden. Op die middag zal verreden worden het kampioenschap van Zuid-Holland. De organisatie van deze middag berust by het comité Paardensport. GeslaagdDe eerw. zuster Domi nique, van de Congregatie der Zusters Dominicanessen te Voorschoten, be haalde te Nymegen het diploma van de Kath. Hogere School voor Ver- plegenden. Aanleg parkeerhavens. Reeds heeft de gemeente op verschillende plaatsen in de gemeente zgn. par keerhavens doen aanleggen. B. en w. willen dit uitbreiden in verband met de gunstige ervaringen, welke hier mede zijn opgedaan. Thans hebben b. en w. doen nagaan in hoeverre het wenselijk en technisch uitvoer baar was dit aantal parkeerhavens uit te breiden. Het verdient naar het inzicht van het college aanbeveling langs de Leidseweg voor de percelen 95105 (nabij het nieuwe politiebu reau) en van 121—125 nabijheid r.k. kerk en van 139151 (winkels) en langs de Kon. Julianalaan ter hoogte van de chr. kleuterschool en op de kop van het aan de Wyngaardenlaan grenzende Oranjeplein', eveneens par- keergelegenheden te maken. Voor aanschaffing van materiaal en het verplaatsen van de straatverlichting zijn de kosten begroot op ongeveer 6500 gulden. Woning tennisbanencomplex. Voor de pachter van het tennisbanen complex, de heer W. v. d. Bijl, is in Voorschoten nog steeds geen woning beschikbaar gekomen. In verband met zijn werkzaamheden op het ten nisbanencomplex, die vaak tot laat in de avond voortduren, is hij vaak gedwongen te Voorschoten te over nachten. Een oplossing kan op snelle wijze gevonden worden in de bouw van een houten woning op het ter rein van de tennisbanen. De bouw kan geschieden tegen het bestaande kleedgebouw, dat eveneens in hout is uitgevoerd, aan. Als de woning daar staat, kan het toezicht op de tennis banen met goed succes worden uit geoefend. Voorts zal het voor de ex ploitant gemakkelijker en eenvou diger zijn de cantine te beheren. De oprichting van dit gebouwtje kan snel tot stand komen. De hoofdingenieur van volkshuisvesting en bouwny ver heid in de provincie Zuidholland heeft tegen de bouw van deze hou ten woning geen bezwaar. De totale bouwkosten worden geraamd op 13.000. Het grootste gedeelte van deze raming wordt gevormd door de kosten ad 7.856 van levering van de fabrieksklaar huis van de timmerfa briek Vermeulen te Mill, die ook het kleedgebouw heeft geleverd. De woning zal bestaan uit eeh woonkamer, 3 slaapkamers, een keu ken, een hal, een w.c. en een schuur. De exploitatie-opzet draait rond een bedrag van 1000 per jaar. Om deze kosten te dekken, zal een huur van ongeveer ƒ20 per week moeten wor den gevraagd. B. en w. stellen voor tot de bouw over te gaan en het be nodigde crediet ad 13.000 beschik baar te stellen. Wijziging legesverordening. Het bewijs van Nederlanderschap voor België en Luxemburg is geheel ko men te vervallen. Nieuwe mogen niet meer worden verstrekt en de oude worden niet meer verlengd. Ter ver vanging van dit bewijs is men over gegaan tot invoering als reisdocu ment van een zgn. toeristenkaart, geldende voor België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankryk, Oosten rijk en Zwitserland. Tot afgifte van deze toeristenkaart is de burgemees ter bevoegd. Doch zij hebben een be perkte geldigheidsduur nl. 4 maan den en beogen te dienen voor hen, die een enkele maal een korte bui tenlandse reis maken en voor wie de kosten van een paspoort daarmede te bezwaarlijk is. De legeskosten voor een bewijs van Nederlanderschap be droegen 4.Toch willen b. en w. deze zelfde legeskosten niet heffen voor een toeristenkaart, alhoewel er meer werk aan verbonden is. Aange zien de geldigheidsduur beperkt is, stellen b. en w. voor de legesgelden voor een toeristenkaart vast te stel len op 100 gulden. Projectietoestel. Om het visuele onderwijs op de jongensschool te be vorderen, heeft het schoolbestuur de medewerking van de gemeente ge vraagd voor de aanschaffing van een projectie-apparaat. De aanschaffing Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 11 July 1858. 's-Gravenhage. Bij gelegen heid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Maria, was er gisterenmiddag bij H.H.K.K..H.II. prins en prinses Frederik op Backershagen groot diner en des avonds soiree dansante in Sche- veningen. Parijs. De regering heeft we der eene bezending van 1000 veroordeelden naar Cayenne ge zonden. Iedere gedeporteerde derwaarts komt de regeering op 220 fr. 30 c. te staan. Na hunne aankomst kosten de gedeporteer den echter, wegens het doodend klimaat, niet veel meer. Donderdagmiddag hadden een aan tal genodigden zich verzameld in de Kerkzaal der Ned. Herv. Kerk te Valkenburg. Reden hiervoor was de plechtige opening van een door de stichting „Rijnvesting Praetorium Agrippinae" ingerichte oudheidka mer. De voorzitter van de stichting, bur gemeester M. A. van de Have, heet te allen van harte welkom, in het bijzonder mr F. P. Th. Rohling, hoofd van de afd. Oudheidkunde en Na tuurbescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die de opening zou ver richtten, voorts prof. dr. A. E. van Giffen, onder wiens leiding de Ro meinse opgravingen in Valkenburg verricht zyn. Het bestuur van de stichting, aldus spreker is wel zeer actief. Enkele uren geleden hield zij haar eerste vergadering en nu opent zy al een oudheidkamer. Hierna hield prof. dr A. E. van Giffen een indrukwekkende lezing over de geschiedenis, het komen en ;aan der Romeinse overheersing in Vest-Europa, alsmede over de ver schillende nederzettingen van het leger, in het byzonder over het Cas- tellum te Valkenburg. Dertien jaar heeft men hier opgra vingen verricht. Men heeft restanten gevonden van zeven verschillende vestingen. De eerste legerburcht da teert uit het jaar 42. Na deze lezing sprak mr F. P. Th. Rohling een kort woord. In een geestige speech dankte hij voor de uitnodiging, het museum te mogen openen. Spieker feliciteerde prof dr A. E. v. Giffen met het, prachtige resultaat van de opgravin gen. Ook gingen zyn gelukwensen uit naar het bestuur van de stichting en verder naar de gemeente Valken burg met deze bijzondere aanwinst. Hierna ging men naar buiten, waar prof. dr. v. Giffen zelf nog een kleine opgraving moest verrichten. Hij moet namelijk de sleutel opgra ven van de oudheidkamer. De opgraving had snel succes. On der grote hilariteit dolf prof. de sleutel op, welke verpakt was, nu niet in een Romeinse vaas, maar in een moderne pul van de fa. D. Ra- velli. Hierna ging het gezelschap naar hei raadhuis. De oudheidkamer is tydelyk ingericht in de burgemees ters-kamer. Een prachtige collectie I vazen, potten, e.d. alsmede mooie foto's en kaarten van de opgravingen vullen het vertrek. Hier bleef het gezelschap nog ge ruime tijd bijeen. Valkenburg is de derde gemeente in Nederland, die zo'n unieke verzameling van Ro meinse oudheden bezit. van dit toestel vergt een bedrag van 415 gulden. Geboren: Jacoba Ariana d. v. F. H. Scheurkogel en A. v. Konings- dael; Sygje Cornelia Hendrika, d. van A. Segaar en E. den Boef; Carel Paulus z. v. K. P. Petersen en P. A. van der Lee. I Ondertrouwd: D. v. d. Wijngaard en J. Hermsen. Getrouwd; H. P. van Wetten en L. J. Buitelaar. VOORHOUT Zomeravondconcert. Zaterdag avond a.s. om 8 uur geeft de plaat selijke R. K. Harmonie St. Cecilia een zomerconcert. Bij goed weer aan de Prins Bernhardstraat, bij slecht weer in het Parochiehuis. Uitgevoerd zul len worden o.a. Ballet Egyptiën en Wiener Biirger. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert woensdag 16 juli nam. kwart voor 8. De agenda bevat o.m.: Voorstellen van b. en w. tot toekenning van een duurtetoeslag aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel; vaststelling van een verordening houdende voorzie ningen tegen besmettelyke ziekten in scholen; tot aansluiting op het tele foonnet van de opzichter der ge meente; tot wijziging van de bouw verordening en tot het aangaan van een geldlening groot 65.000. Raadstukken. Om aan het verlangen van de P.T.T. tegemoet te komen stellen b: en w. voor art. 29 van de bouwverordening als volgt te wyzigen: Elke woning moet, aan of nabij de hoofdtoegangsdeur, voorzien zijn van een gleuf tot het inwerpen van poststukken. De inwerpgleuf moet horizontaal worden aange bracht. Bedoelde gleuf moet afmetin gen hebben van tenminste 25 x 2 cm. Indien een kastje of loket voor het opvangen van de stukken wordt aan gebracht, moeten de minimale bin- nenwerkse afmetingen zijn 30 x 30 x 12 cm. De grootste afmeting moet liggen in het verlengde van invverp- beweging, terwijl de bodem moet lig gen op tenminste 12 cm. beneden de bovenzijde van de inwerpgleuf. In dien geen kastje of loket wordt aan gebracht moet de gleuf door een be weegbare plaat zijn afgesloten. Geldlening. De N.V. Bank van Ned. Gemeenten biedt een geldlening aan groot 63.000 voor de definitieve financiering van onderhouden of reeds voltooide kapïtaalswerken. Deze lening kan worden verstrekt 9 tegen parikoers, een looptijd van 30 jaar en een rente van 4% procent. Boven dien moet dan betaald worden een evenredig aandeel in de kosten van deze lening, hetwelk geschat wordt op 1.7 procent van het leningsbedrag. De lening mag derhalve alleen wor den gebruikt tot consolidatie van een deel der vlottende schuld, welke thans nog ruim ƒ908.000 bedraagt. B. en w. stellen voor deze lening aan te gaan. De redactie van de verordening ter voorkoming, wering of beteugeling van besmettelyke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen, vastgesteld 15 januari 1947 is niet meer in over- eenstemming met de thans van kracht zijnde wettelyke regelingen. Aangezien een wijziging b. en w. niet practisch voorkomt biedt het college een nieuw ontwerp ter goedkeuring aan. Geslaagd. Voor het examen kok kelner zijn na een gehouden cursus te Den Haag geslaagd de heren M. J. Opdam en P. Overdevest. N KJ B-wielerwedstrijden. Dins dag 15 juli a.s. organiseert de NKJB haar jaarlijkse wielerwedstrijden. In tegenstelling tot voorafgaande jaren worden nu geen lange afstandswed strijden gehouden maar sprintwed- stryden. Ongetwijfeld zullen deze wedstrijden veel deelnemers trekken, omdat de adspirant-deelnemers aan de Zoeterwoudse „kermiscours" zo kort voor dit evenement gelegenheid tot trainen krijgen en hun „sprint" kunnen scherpen. Deelname is moge lijk voor alle inwoners van Zoeter- woude. De deelnemers worden in twee groepen ingedeeld nl. leeftijd van 14 t.e.m. 16 jaar en 17 jaar en ouder. Voor beide groepen zijn en kele fraaie pryzen beschikbaar. Het inschrijfgeld bedraagt 25 cent per persoon voor de eerste categorie en 40 cent voor dé tweede groep. Er mag uitsluitend worden gereden op tourfietsen, zonder toeclips, racestuur enz. Aanmelding bij de start op de Nieuwe Weg. De afstand bedraagt 300 meter. De wedstrijden vangen aan om half 8 precies. Z0ETERW0UDE- L'JDERDORP Schoolreisjes. De Vereniging voor Vakantiebezigheden heeft voor de kinderen van de lagere school weer zes uitgaansdagen gepland op 4, 6, 8, 11, 13 en 18 augustus. De kos ten voor deze mooie dagen zyn f 3,50. Men kan zich nog tot en met dins dag opgeven bij mevr. Evers en bij de families Goddijn en Rotteveel.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2