li „De Zonnige Zeurpiet Mariacongres Nijmegen Chinese kardinaal in Nederland verwelkomd Notaris wordt „meester in de rechten1 Vele millitairen op herhaling vroeger naar huis Grote bof voor bakker Politieboot tot zinken gebracht Kind verdronken in verraderlijke vijver Mwatian Ók>tat& visie op televisie VRIJDAG 11 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kardinaal Tien S.V.D., verbannen Kerk op aarde en in het bijzonder aartsbisschop van Peking, die door i voor zijn vaderland China, zijn aanwezighid luister zal bijzetten Hedenmorgen heeft de kardinaal aan het Nationale Mariacongres dat om 8 uur een H. Mis opgedragen in in Nijmegen wordt gehouden, is gis-1 het missiehuis „Bisschop Hamer" in termiddag bij zijn aankomst in ons land te Berg en Dal bij Nijmegen door de congresvoorzitter pastoor Arthur Schelstraete S.S.S. officieel verwel komd. Bij deze plechtigheid waren o.a. te genwoordig mgr. W. Mutsaerts, bis schop van Den Bosch, mgr. C. van Dijck, deken van Nijmegen, alsmede de burgemeesters van Nijmegen en Groesbeek. De kardinaal was verge zeld van zijn secretaris pater Berg- manns S.V.D. een Duits priester. Pastoor Schelstraete bracht hulde aan de kardinaal omdat hij naar Nijmegen is gekomen om deel te ne men aan het Mariacongres dat is ge organiseerd bij het Eeuwfeest van de Verschijningen van Maria in Lourdes. „Dezer dagen willen wij met onze manifestatie ons aansluiten bij de vele en grootse solemniteiten, die door de gehele katholieke wereld zullen worden georganiseerd en bij de vurige gebeden tot God en tot de Moeder van de Goddelijke Verlosser", aldus de congresvoorzitter, die de verwachting uitsprak, dat de katho lieken uit alle provincies van ons land zullen optrekken naar Nijmegen of anders in die steden en dorpen waar kerken en kapellen aan Maria zijn toegewijd, het Mariacongres mee zullen vieren. Spreker wees op het belang van de gebedsintenties: de eenheid en vrede onder de volkeren en dat de Katho lieke Kerk in alle landen de vrijheid moge genieten, welke nodig is om haar zending te vervullen. Kardinaal Tien was zeer getroffen door deze ontvangst. Hij dankte voor de hartelijkheid, waarmede hij in ons land werd begroet, een begroe ting welke, aldus de kardinaal, we derom toont dat de door Christus ge stichte Wereldkerk universeel en één is, niet gescheiden naar volke ren en naties, en dat wij ons er op mogen verheugen dat onze Kerk één is en wereldomvattend. Kardinaal Tien zeide verder dat hij naar het Mariacongres komt als een vertegenwoordiger van de Kerki van China en van alle broeders en zusters van het geloof, die in dat land wonen. Hij verzocht met de meeste aandrang dat zij in deze da gen toch veel met hem zouden bid den voor de lijdende en vervolgde Nijmegen. Om 11 uur bracht hij een kort be zoek aan de invalide kinderen van de Sint Maartenkliniek te Ubbergen. De kardinaal werd ontvangen door het dagelijks bestuur van de stich tingen voor paedologische instituten en orthopaedische inrichtingen waar toe de Sint Maartenskliniek behoort. Het gevolg van de kardinaal be staat uit zijn secretaris pater Berg- manns S.V.D.pater B. Sanders S.V.D., pater Willehad Kocks O.Carm., als mede de provinciaal van het Gezel schap van het Goddelijk Woord, pa ter J. Drost. MARIA-TENTOONSTELLING IN AULA R.K. UNIVERSITEIT. De rector-magnificus van de R.K. Universiteit prof. dr. W. K. M. Gros- souw heeft in de aula van de R.K. Universiteit een tentoonstelling ge opend, welke in verband met het Ma- ria-congres wordt gehouden en die tot onderwerp heeft „Maria in de literatuur". Dr. K. Smits, de bibliothecaris van de R.K. Universiteit, heeft met zijn medewerkers een bijzonder belang rijke collectie samengesteld, welke een overzicht geeft van de Mariolo- gie in de loop van de tijden. Dit gebeurt op interessante wijze, aan de hand van een veelzijdige li teratuur-collectie en een aantal ico nografieën. De bibliothecaris dr. K. Smits hield een inleiding, waarin hij de verschil lende zijden van de Mariologie be lichtte. GOOCHELAAR BRAK NEUSBEEN De Rotterdamse goochelaar Crochet zal de eerste tijd alle voorstellingen moeten afzegen. Gisteren heeft hij, toen hij plotseling met zijn auto moest remmen, zijn neusbeen gebroken, doordat hij met het hoofd voorover schoot. Het lichaamsdeel is nu „ge zet" maar de genezing zal nog wel enige tijd dyren. BEJAARDE TWEELING WORDT 92 JAAR De dames Anje en Harmentje Frie- ling, weduwe van Melle Huizinga, zullen te Uithuizermeeden op 18 juli haar 92ste verjaardag vieren. Zij zijn de oudste vrouwelijke tweeling in Nederland en wonen op één adres. A.N.W.B. VRAAGT RIJWIEL VERBINDING VOORBURG EN DEN HAAG De ANWB heeft de gemeentebestu ren van Voorburg en Den Haag ver zocht de aanleg van een rtfwielver- binding tussen de Rodelaan te Voor burg en het stratennet van „Maria- hoeve 3" te Den Haag te willen over wegen. Deze verbinding zou van groot be De Tweede Kamer bepaalde: Universitaire studies verplichtend Met algemene stemmen is gisteren in de Tweede Kamer een wetsvoorstel goedgekeurd, waardoor in de toe komst voor notarissen een universi taire opleiding verplichtend wordt. Als zij het doctoraal-examen in de notariële studierichting met goed ge volg hebben afgelegd, zullen zij de ti tel „meester in de rechten" krijgen. lang zijn voor recreatie-zoekende i Zij kunnen evenwel geen rechter of fietsers en bromfietsers, zowel voor advocaat worden. Dit is een soortge lijke regeling, als die, welke vroeger gold voor menschen, die het docto raal-examen in het Nederlands-In disch recht met goed gevolg hadden afgelegd. Er geldt een overgangsre geling voor tien jaar. Iedereen was het in grote lijnen wel met het voorstel eens doch de Vierkante Goudse kaas in prijs verlaagd IN KEULEN Een filiaalbedrijf voor kruideniers waren te Keulen heeft bekend ge maakt, dat het de kleinhandelsprijs voor ingevoerde Nederlandse kaas heeft verlaagd tot het laagste niveau sedert de oorlog. De prijs van Goud se kaas met een vetgehalte van 48 procent werd verlaagd van D.M. 1,70 per kg tot D.M. 1,56 per kg. Medegedeeld werd, dat de prijsver laging mogelijk was geworden door dat de Nederlandse producenten -erin hadden toegestemd vierkante kazen te leveren in plaats van ronde. Vier kante kaas is veel geschikter voor mechanische verpakking, hetgeen van bijzonder belang is voor de verkoop in zelfbedieningswinkels. Flamingo's in het Brouwershavense Gat Tijdens een excursie van de ver eniging „Vogelwacht Schouwen-Dui- veland" op een 61 hectare grote zand plaat in het Brouwershavense Gat, hebben vogelliefhebbers tot hun grote verbazing ontdekt, dat op deze plaat die een van de'grootste broed plaatsen in ons land is voor meeu wen, visdiefjes, en sterns, twee fla mingo's verblijven. Deze vogels komen 'vrijwel nooit in West-Europa voor Het laatst zijn ze gesignaleerd in 1953 op het eiland Texel. De flamingo's waren zeer schuw, zodat men de veronderstel ling, dat ze uit een dierentuin ont- Minder rondhangen De chef generale staf, luit.-generaal G. J. Lefêvre de Montigny, heeft de commandant van de vijfde divisie op dracht gegeven te onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat om dienst plichtige militairen op herhaling, die de laatste paar dagen niets omhan den hebben, een of twee dagen vroe ger naar huis te sturen. De laatste week van de herhalings oefeningen wordt namelijk gebruikt voor het inleveren, registreren en op bergen van wapens en uitrustings stukken, waarbij in de praktijk lang niet alle aanwezige „herhalers" be trokken zijn. De laatste dagen van zo'n herhaling werd er in de kazerne door de meesten doelloos rondgehan gen. Proefneming. De klachten hierover hebben nu bij de hogere legerleiding gehoor gevon den. Het vroeger naar huis sturen bij de vijfde divisie van degenen die gemakkelijk gemist kunnen worden geldt als een soort proefneming. In- Fl. 1535 i et ug Een 65-jarige bakker uit de Oudaen- straat te Rotterdam,- dis gisteren in het Jaffa zijn tas met 1.535,ver loor, kan van geluk spreken. Want nauwelijks was hij met zijn zoon aan het zoeken gegaan, toen de „beman ning" van een radiosurveillancewa- gen hem vertelde, dat het geld terecht snapt zouden zijn, als orijuist meendewas Even tevoren was de tas n.l. ge- vonden door de 11-jarige jongen C. Westdorp en zijn 13-jarige vriend H. Lips, beiden uit de Millingstraat. Zij zagen de politieauto aankomen en ga ven een seintje om even te stoppen. Zij toonden hun vondst en vertelden juist waar zij de tas gevonden had den, toen de zoon van de bakker op zijn speurtocht passeerde en ook de politie aanschoot om te vertellen wat zijn vader was overkomen. Vader is gisteravond even bij de jongens thuis langs geweest te kunnen verwerpen. De vogels zijn i roze gekleurd en hebben lichtgele vleugels met zwarte vleugeltippen. Schilders gooiden de kwast erbij neer Het gehele personeel van het Am sterdamse schildersbedrijf ,Trio" N.V., werkzaam op schepen en terrei nen in de hoofdstedelijke haven, is gistermorgen niet op het werk ver schenen. Het betrof ongeveer 160 schilders, die niet tevreden zijn met de nieuwe CAO-bouwbedrijf. De directie deelde mee, dat de meeste van hen een uurloon van 2.ontvangen, een z.g. ervarings tarief. Dit bedrag ligt hoger dan de CAO-norm. Vóór 16 juni bereikten de schilders met een duurtetoeslag een loon van ƒ2.10. Dit bedrag mag echter volgens de nieuwe CAO niet meer worden uitbetaald. Voorts werd meegedeeld dat ook de directie zich moet houden aan de thans geldende arbeidsovereenkomst. Een overtreding er van zou het be drijf een boete van 25,per man per dag kosten. Volgens de politie zou 90 procent van de werknemers zijn aangesloten bij de uniebonden en 10 procent bij de EVC. Twee gebroeders v. d. G. uit Groo tebroek hadden een middel gevonden om wraak te nemen op de politie die hen had betrapt op het stropen van vis in de polder Het Grootslag. Zij stalen daartoe een politieboot, die achter het bureau te Hoogkarspel ge meerd lag en voeren daarmee rond tot alle ben2ine op was. Met een bijl vernielden zij de mo tor en lieten de boot in een slootje zinken. De snoodaards resp. 26 en 29 jaar, zullen zich voor de officier van justitie te Alkmaar voor hun daad moeten verantwoorden. hen die vanuit Voorburg of Leid schendam naar de Duinstreek willen, als voor de Haagse bevolking, die naar de polders wil trekken. Ook het zeer sterke fiets- en bromfiets- verkeer tussen woon- en werkplaats zou met deze verbinding zeer gebaat zijn, omdat het dan drukke wegen an kruispunten in Voorburg en Den k™ o" A\rmn"v,neIft HSt wfnan i dat de 'itel slechts verwarring brengt, De ANWB heeft het plan ook aan iemand hoewel meester in de Gedeputeerde Staten voorgelegd met rechten niet benoembaar is in de een verzoek om medewerking. rechterlijke macht en hij niet kan J worden toegelaten tot de balie. De in het ontwerp vervatte overgangsrege ling achtte spr. te vrijgevig. De afgevaardigden waren het er over eens, dat het eind-examen-HBS plus een tentamen latijn tien jaar lang nog voldoende zal zijn om tot de notariële studie te worden toege laten. Er werd zeer lang over het ont werp gesproken omdat ook de heer Van Rijckevorsel daarbij natuur lijk gesteund door Berkhouwer voorstelde, niet de meesterstitel aan het notarieel examen te verbinden. Mr. Van Rijckevorsel zeide, dat het niet zijn bedoeling was, de toekomsti ge notarisstudie te gering te waarde ren. In plaats van de meesterstitel wilde hij een „eigen hoedanigheid", van candidaatnotaris, gelijkwaardig aan die van meester in de rechten, toe te kennen aan hen, die het doctoraal examen in de notariële studierichting hebben afgelegd. De meesterstitel geeft een andere hoedanigheid aan, zo verdedigt hij zijn standpunt en hij legt dat neer in een amendement. Anderen waren daarentegen van mening, dat de gewraakte titel het aanzien van de notarissen ten goede komt. Zij wordt bovendien geheel te recht gegeven want de notarissen gaan een uitgesproken juridische op leiding volgen. De minister kan niet inzien, dat er een kwestie van degradatie of discri- minatie aan de orde zou zijn, als de meesterstitel wordt verleend aan „no tariële doctorandi". De titel „Candi- I daat-notaris" na het doctoraal-exa men notariaat lijkt spr. geen geluk kige keuze. Betrokkene zou deze titel behouden als hij notaris geworden is. Minister Cals vreesde daarbij geen dien deze slaagt zal zij op groter schaal worden doorgevoerd. Bij de militairen in Budel, Rucphen en Mill is de maatregel met gejuich begroet, temeer daar de soldij door betaald wordt en het extra verlof toch voor verplichte herhalingsdagen blijft gelden. De beslissing welke militairen met vervroegd verlof gaan en welke de herhalingstij d tot het laatste uur moeten uitdienen ligt bij de batal jonscommandant. Accoord salarissen KLM-piloten kregen (een beetje) hun zin De bemiddelingscommisise inzake het tussen de directie van de KLM en de vereniging van KLM-vllegers gerezen geschil, heeft gisteren te Utrecht opnieuw met partijen verga derd en hebben overeenstemming bereikt. Een technische herziening van het salarissysteem zal tot stand gebracht worden, welke herziening per 1 juli 1958 in werking zal tre den. De in deze technische herziening vervatte salarisverbetering blijft bin nen de grens, gesteld in de uitspraak van minister Suurhof. Voorts zal in verband met de lange duur der on derhandelingen (vanaf 1956) een uit kering ineens worden verstrekt. Desgevraagd verklaarde de presi dent-directeur van de KLM, de heer Aler, en de heren Bellink en Metz, namens de vereniging van KLM-vlie- gers, dat zij het een grote voldoening vinden dat overeenstemming werd be reikt. In de geest van de slotbepaling van de overeenkomst zullen zowel directie als vliegers alles in het werk stellen tot herstel van het we derzijds vertrouwen en tot het bevor deren van de goede gang van za ken in de KLM Zij zijn de zes voor zitters van de werkgevers- en werk nemersorganisaties, die hun bemid deling hebben verleend, bijzonder er kentelijk voor het door hen gevoer de beleid en voor de vele moeite, die zij zich hebben getroost. DE RUSSISCHE KUNSTMAAN Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal op vrij dag 11 juli de derde Russische kunst maan te zien zijn om 23.44 uur M.E.T. in het noord-westen op een hoogte van 20 graden, zich verplaatsen naar het noorden. De vuurpijl is te zien om 22.19 uur in het zuid-oosten op een hoogte van 35 graden, komende uit het zuiden. Zaterdag 12 juli zal de kunstmaan te zien zijn om 22.30 uur M.E.T. in het zuid-oosten op een hoogte van 60 graden, zich bewegend in de rich ting van zuid naar oost. De vuurpijl is te zien om 22.29 uur en gaat door het zenith in de rich ting zuid-west-noord-oost. In Finsterwo'de: Communist in plaats van P.v.d.A.-raadslid Het bedanken van de vijf niet-com- munistische raadsleden van Finster- wolde (Gr.) heeft tot gevolg, dat de uit zes man bestaande communisti sche raadsfractie nog met één ver sterkt wordt. Het centraal stemburea i heeft na melijk slechts één P. v. d. A.-lid, de heer G. G. Smit, kunnen benoemen, hoewel drie P. v. d. A.-leden afgetre den waren, omdat de lijst uitgeput was. Daarom zijn bovendien drie le den van gemeentebelangen van welke partij twee leden waren afge treden en één lid van de CPN be- nosmd. In de nieuwgekozen raad, die in september geïnstalleerd zal worden, zal de CPN ook zeven van de elf ze tels krijgen. KIND GEDOOD DOOR WASMACHINE. In Driel bij Arnhem is het twee jarig zoontje van de heer S. gedood toen het in aanraking kwam met een onvoldoende geaarde wasmachine. Naar de schuldvraag wordt een on derzoek ingesteld. misverstand door het invoeren van de titel en hij vond bovendien grond waarop hij zijn stellingen kon verde digen in het feit dat door de eeuwen heen het recht en het notariaat aan elkaar verbonden zijn geweest. De minister bestrijdt het amende ment van de heer Van Rijckevorsel maar hij moet erkennen, dat de wet met betrekking tot de hoedanigheden niet ideaal is. Er is z.i. een klemmen de noodzaak, de titel „candidaat-no- taris" te wijzigen. Daar staat of valt het wetsontwerp mede. De heer Van Rijckevorsel vraagt of de minister be doelt, dat het wetsontwerp wordt te ruggenomen, als het amendement wordt aanvaard. En als de minister daarop verklaart, dat schorsing der beraadslagingen zal worden gevraagd als het amendement wordt aangeno men, trekt de heer Van Rijckevorsel z\jn amendement in. KAMER AKKOORD MET PENSIOENBIJSLAG. De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder beraadslaging of stem ming de wetsontwerpen tot het ver lenen van een bijslag op pensioen aan gepensioneerden in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 goedgekeurd. De bijslag zal voor ge huwden maximaal 120 per jaar be dragen en voor ongehuwden maxi maal 90. De kindertoelagen voor ge pensioneerden zullen met 3 pet. wor den verhoogd. Tevens zal een duurte toeslag worden verleend voor 1958 zoals de invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers die ontvangen. Gistermiddag is in de nieuwe speelvijver in de Kennemerduinen nabij Bloemendaal de 8-jarige Alb. G. uit Bergen op Zoom verdronken. Het knaapje woonde tijdelijk in een katholiek kindertehuis in Haarlem. De vijver, welke nog niet zo lang geleden tot stand kwam, werd als volkomen ongevaarlijk beschouwd. De diepte was zeer gering en een kind kon er gemakkelijk lopen. Uit het tragische voorval is thans ech ter wel gebleken, dat minstens één grotere diepte in de vijver is ontstaan. De levensgevaarlijke plex werd on middellijk met paaltjes afgezet en de hele vijver zal nu worden leegge pompt om te onderzoeken of er nog meer kuilen in de bodem zitten. DESERTEUR STOND TERECHT. Voor desertie naar Algerije heeft de voormalige korporaal A. van der B. donderdagmiddag voor de krijgs raad te Arnhem terechtgestaan. Van der B. verliet zijn in de le gerplaats 't Harde gelegerde verken ningsbataljon op 28 mei van het vo rig jaar en bleef bijna een jaar af wezig. Gedurende dat jaar nam hij dienst in het vreemdelingenlegioen, waaruit hij met hulp van Algerijnse opstandelingen wist te ontsnappen. Na zijn terugkomst in ons land kon hij op Schiphol worden aangehou den. De auditeur merkte in zijn requisi toir op, dat deserteren van der B. blijkbaar in het bloed zit. In 1954 zag hij hiertoe namelijk ook kans, doch toen bereikte hij het vreemde lingenlegioen niet. Deze desertie kwam Van der B., die in 1953 ook verduistering pleegde, op 7 weken hechtenis te staan. De eis van de auditeur luidde thans een gevangenisstraf van acht maanden: waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Minder prettig vond de audi teur het dat Van der B. op 28 februari van dit jaar van hogerhand eervol was ontslagen. De raadsman van Van der B., die zei dat Van der B. tot deze deser tie is gekomen om de huiselijke moei lijkheden, waarin hij verkeerde, te ontvluchten, pleitte voor een korter onvoorwaardelijk gedeelte. De krijgsraad vonniste Van der B. met een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie voorwaar delijk. Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Naief speurderswerk rond „Artis". Het AVRO-programma van don derdag heeft een tweede uitzending gebracht van Amerikaanse shows, met Perry Como en enige andere sterren. Na ons bevredigend oordeel van verleden week kunnen we nu volstaan met de verwachting, dat men ook nu van dit programma zal hebben genoten. De uitzending was een telerecor- ding, zoals in de vakantietij d veel op film wordt gedraaid. De t.v. studio's in Bussum hebben we nog nooit zo verlaten gezien als in deze weken, waarin men zich nu heus niet be hoeft te verdringen om ruimte te winnen. We wilden het eigenlijk hebben over het NCRV-programma van daags tevoren. Jan de Koek heeft daarin zijn tiende Fedder-mysterie aan de kijkers geopenbaard. Deze keer speelde het zich af in en om Artis, welke dierentuin uit de tekst zeker geen onbezoedelde naam zou hebben overgehouden, ware niet om- roepster Tan ja Koen gekomen met de verontschuldiging, dat alles maar fantasie was en dat het in Artis steeds deugdelijk toegaat. Uit de tekst van Jan de Koek zou men dat zeker niet opmaken. Daarbij kwam, dat die tekst verre van briljant was en op enkele punten bepaald naief. Een belangrijk aandeel in de pre sentatie had ongetwijfeld regisseur Peter Koen, de 35-jarige echtgenoot van Tanja, die spanning en entou rage in het spel heeft weten te bren gen. We hadden de acteur en Ida Andreja graag een sterker scenario toebedacht. Driemaal K.R.O. In de komen de dagen is de K.R.O. driemaal op het scherm. Zaterdag is het naar we menen het afscheid van Jan Willem Hofstra met de quiz „Boter, kaas en eieren"; dan volgt een film „Op zoek naar een draak", zijnde een reportage van de BBC en ter af sluiting brengen Ton Neelissen, Mi chel van der Plas en Jurriaan An- driessen het vijfde deel van de strip „Een wereld als Wiever", deze keer onder de titel „Dan is dat zo in orde". Dinsdag zal de eerste avondvullen de film die voor en door de Duitse t.v. is vervaardigd, vertoond wor den. Het is „Der Richter und sein Henker" (De rechter en zijn beul), geregisseerd door Franz Peter Wirth. Het gegeven werd ontleend aan de gelijknamige detective-roman van Friedrich Dürenmatt. De binnen-op- namen werden in de t.v.-studio van de Süddeutsche Rundfunk gemaakt, de buitenopnamen in Zwitserland. Voor een korte beschrijving raad plege men de K.R.O.-gids. Tour de France 1958. Kijkers hebben ons gevraagd, waarom de korte opnamen van de Tour de France niet kunnen worden herhaald in het NTS-journaal. Het antwoord kan kort zijn en afdoende: de repor tages zijn rechtstreeks en zouden bij herhaling van de beeldbuis af moe ten worden gefilmd. Nu gaat daar te veel tijd mee verloren op weg naar het journaal. Men verzuime niet te kijken as. zondag van half vier tot half vijf, als Maurice Dieudonné een reportage zal geven van de tijdrace op de berg Ventoux. Verder op de dag zal het Ikor iets laten zien van uit enkele contract-pensions over de geestelijke verzorging van de hier aangekomen Indische Nederlanders. Men denke tenslotte aan de maan dag, waarop dokter A. C. van Swol voor de VPRO weer een medisch praatje zal houden. fff 6 diensten! hit lot schonk ml een fortuin en voor de rest volt ik slechts de stem mmntmtHkoester echter pionnen m mm xtie uit Ir breiden I) 'tfet is toch wel een rol is sevoel Ie weten dit een soedmens benLFn- Jkdsdt ne.Jie pionnen dj^Jk dodelik uitwerken kiootschoppi schip ver kocht oonparticulier.. XeistnourHmerila...Be- monninf overtenomen. dementie mee olskopitein.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11