ASPRO' Bescherming burgerbevolking wordt dienstplichtig gesteld Lonen in bouwbedrijf Kaas als prijs voor Landbouw-huishoudschool Tweede dag van Laura-rit bezorgde velen pijnlijke ledematen Zon liet zich niet onbetuigd Mevr. de politierechter was menig man te erg 5)e £iefde aan Manon DONDERDAG 10 JULI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 TEKORT WORDT AANGEVULD Niet voldoende vrijwilligers De regering heeft besloten een dienstplicht in te voeren bij de Be scherming Burgerbevolking. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, mr Struijken, medege deeld in een bijeenkomst van journa listen. Met de mogelijkheid dat deze dienstplicht zou worden ingesteld, is steeds rekening gehouden, maar tot nu toe heeft de regering de vrijwillig heid in deze burgerdienst de volle kans willen geven. De oproep voor de vrijwilligheid is ook wel beantwoord. Teleurgesteld is men niet, want er zijn thans om streeks 160.000 mannen en vrouwen Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VP RO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.00 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Zigeunerork. 11.45 Orgel spel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Re- geringsuitz.: Landbouwrubriek: Meer water, meer produktie. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijk- kwart. 14.25 Voordr. 14.45 Gevar. progr. VARA: 16.00 caus. 16.40 Vra- genbeantw. 17.05 Gram. 17.25 Vakan- tietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor en kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 Op be zoek bij anderen, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordr. en muz. 20.35 Europa één, caus. 20.40 Gevar. muz. 20.45 Kerkelijk leven in de Ver. Staten, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.45 Tour de France, caüs. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Jazzclub. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, cau- seriën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM n, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Dagopening. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 Gram. 10.25 Idem. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Gram. 11.55 Herdenking van de Zwijgende Kerk. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Amus.- muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Nationaal Maria Congres. 13.00 Nieuws en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. *4.00 Mil. ork. 14.40 Piano, bas en slagwerk. 15.00 Pontificaal ziekenlof. 15.45 Gram. 16.00 Mariage- zangen. 16.24 Bedevaart naar Lourdes. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Gram. 18.15 Sport. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Re- geringsuitz.: Emigratie-rubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., pol. caus. 19.35 Gram. 19.55 Nationaal Maria-congres. 20.00 Openingsplechtigheid. 21.00 Lichte muz. 21.30 Sekwenties van Gregor, hoorspel. 22.30 Symf.-ork. 22.50 Dient elkander in liefde, caus. 23.1524.00 Jazzmuz. GRAMMOFOONULATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). I. Etienne Nicolas Méhul; frag menten uit „Joseph". II. Ambroise Thomas; fragmen ten uit „Le Caid". 2. fragmenten uit „Mignon". in. Leo Delibes: 1. Balletsuite Sylvia. 2. Klokjesaria uit „Lakmé". IV. Jules Massenet: 1. Scènes Pit- toresque; 2. fragmenten uit „Ma- non"; 3. fragmenten uit „Le Cid"; 4. fragmenten uit „Werther"; 5. frag menten uit „Thaïs". als vrijwilligers ingeschreven. Deze werken echter voornamelijk voor de dienst zelfbescherming, de zogenaam de blokdienst. Er zijn echter ook de brandweer, de reddingsdienst, de ge neeskundige dienst en de verbin dingsdienst. Hiervoor zijn niet vol doende vrijwilligers beschikbaar. Totaal moeten voor deze laatste diensten beschikbaar zijn 61.000 man, maar zo velen behoeven niet te wor den opgeroepen omdat de behoefte plaatselijk bekeken wordt. Voor deze diensten wordt dus de noodwacht plicht ingevoerd. Het is de bedoeling deze vrijwilli gers te recruteren uit de dienstplich tigen, die geen mobilisatiebestem ming hebben. Dit om de opleiding niet te lang te doen duren en de kos ten zo laag mogelijk te houden. In beginsel rust de noodwachtplicht op alle inwoners van het rijk, die de leeftijd van 18 en nog niet die van 65 jaar hebben bereikt. Zü zullen noodwachtplichtig blij ven tot hun 40 ste jaar, tenzij zij in Indonesië hebben gediend, in welk geval zij tot hun 35e jaar noodwacht plichtig zullen blijven. Hoewel de burgemeester tot in schrijving van noodwachtplichtigen zal kunnen overgaan, is het eerst mo gelijk over te gaar. tot oproeping van de ingeschrevenen voor opleiding en oefening nadat de Kroon op voor dracht van de rr.inister-president heeft besloten, dat de artikelen 80 tot en met 86 van de wet op de nood- wachten zullen worden toegepast, welk besluit dan bij de wet dient te worden bekrachtigd. Waarschijnlijk zal in het najaar 1958 een aanvang kunnen worden ge maakt met de inschrijving van de noodwachtplichtigen. De taak van de opgeroepenen zal zijn het volgen van opleidingscur sussen en het bijwonen van oefenin gen. Zij ontvangen een onkostenver goeding van ƒ1.oer opkomst met een aparte vergoeding voor eventuele inkomstenderving. De invoering van de noodwachtplicht bij de operatione le diensten (waar zulks nodig is) kan worden beschouwd als versterking van de B.B.-organisaties in haar tota liteit, maar met name als een krach tige steun in de rug van de georgani seerde zelfbescherming (blok- en wijkploeg). Interpellatie Gortzak Bij de beantwoording van een in terpellatie van de heer Gortzak (dis sident-communist) in de Tweede Ka- met betreffende de nieuwe C.A.O. in de bouwvakken, zeide minister Suur- hoff, dat de overgrote meerderheid van de werknemers in het bouwbe drijf door de nieuwe C.A.O. het basis- loon aanzienlijk zal zien stijgen en bovendien betere sociale voorwaar den krijgen. Wie achteruit gaat in loon heeft tot dusver zwarte lonen verdiend. Gevolg van de C.A.O. zal zijn dat ook by overspanning van de arbeids markt geen zwarte lonen zullen mo gen v/orden en kunnen worden uit betaald. De regering zal alles in het werk stellen om opnieuw zwarte lonen te voorkomen. Zij weet zich daarbij zeker van de instemming van de bona fide organisaties. De strafbepaling in de nieuwe C.A.O. tegen een ontvangen en ge ven van hoger loon is een volkomen geoorloofd civielrechtelijk beding, dat partijen vrijwillig hebben aan vaard. Eep motie, door de heer Gortzak ingediend, vond niet voldoende on dersteuning. SLAPENDE STOKER. De Centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren de uitspraak bevestigd, door het ambtenarenge recht gedaan tegen de stoker W. Z. Deze was in rang teruggezet en over geplaatst naar een andere tak van dienst. De stoker werd in de nacht van 24 op 25 november 1956 slapend in een stoel in de verwarmingskelder van het gemeenteziekenhuis in Den Helder aangetroffen. Uw vakantie Is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen Daarom waarheen U ook gaatneem ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug J» U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. O2 'ASPRO'...&iUtientuteeti fit: ..HtAHALING Of VEJUOÜG Londtgmorftn I0AS BROMFIETSER VERONGELUKT. Dinsdagavond is op de kruising Westgaag en de rijksweg in Maas land een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 46-jarige bromfietser P. Moerman uit Vlaardingen zo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn 14-jarige zoon, die op de duo zat, werd eveneens ernstig gewond en is in het ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. De heer Moerman kwam uit de richting Maasland en wilde de rijks weg oversteken. Hij lette daarbij niet voldoende op het verkeer, wist één auto te ontwijken, doch werd door een tweede gegrepen. GEVAARLIJKE VONDSTEN TUSSEN BOSBESSEN. In de bossen rond Apeldoorn heb ben bosbessenplukkers in de nabij heid van de Ribeslaan 150 geweerpa tronen gevonden, vermoedelijk van Duitse herkomst, terwijl nabij de Soe- renseweg een mortiergranaat werd aangetroffen. De mijnopruimings- dienst heeft zich over het gevaar lijke spul ontfermd. Aantal wethouders in Bussum verminderd In de gemeenteraadsvergadering van Bussum is gisteravond met 14 te gen 6 stemmen een voorstel aangeno men van de drie fracties van K.V.P., V.VJX en Prot. Christ., om het aan tal wethouders van vier terug te brengen op drie. Tegen stemden de PvdA en CPN, terwijl de K.V.P.-wet houder de zaal verliet vóór de stem ming. In verband met het ontslag van wethouder L. Bouma, had de PvdA voor deze vacature tijdelijk kandidaat gesteld de heer P. Tjebbes, met de bij voeging, dat men zich voor de in sep tember te houden wethouders-verkie zing nog zou beraden over een kandi daat. De heer Tjebbes drukte er in de raadszitting zijn teleurstelling over uit, dat de drie fracties geen commen taar op hun voorstel gaven. Nadat de drie voorstellende fracties betoogd hadden dat er alleen zake lijke gronden zijn, leverde de heer Van Tilburg (PvdA) scherpe kritiek op de houding van deze drie fracties. In Alphen a. d. Rijn ontving de Landbouw-huishoud school „Wilhelmina" een grote kaas als prijs voor haar juiste beslissing bij de Kaasdag-keuring. De burgemees ter en zijn echtgenote droegen op een berrie even de kaas (terwille van de film). Daarachter de directrice van de school. Een verslag van deze plechtigheid morgen Druk werk voor EHBO Het staat wel vast, dat de avond van de tweede Laura-dag niet alle Lauria- nen zich op de dansvlonder gewaagd hebben, waartoe overigens een pracht gelegenheid was geboden door de direc tie van de Alphense V. en D. in het Nu. ^ebouw, waar het „Old Horn Sex tet" o.l.v. Jan van Zwieten er wel fris en monter lustig op los misiceerde. Velen namelijk kwamen terug met pijnlijke ledematen en hinderlijke bla- Gisteren heeft de Haagse recht bank het evenement beleefd van de eerste vrouwelijke politierechter in de residentie. Verschillende manne lijke verdachten wisten niet erg goed wat zij voor een houding moesten aannemen toen zij kordaat en be straffend werden toegesproken door mevrouw mr. A. A. L. Minkenhof. Menig verdachte is gisteren be schaamd afgedropen zoals die jonge man, die een fiets had gestolen of schoon zijn meisje hem er van had proberen te weerhouden. Hij kreeg te horen, dat hij voortaan maar goed naar zijn verloofde moest luisteren, want het kind was stukken verstan diger dan hij. Met een rood hoofd beloofde de knaap beterschap. De officier van justitie had zich goed by de veranderde omstandighe den aangepast en zonder mankeren en vergissingen richtte hij zich steeds weer tot „mevrouw de politierech ter". ren op plekken waar ze erg slecht te verdragen zijn. Het was de tweede dag van de elfde Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit waarop het zomers zonnetje ongehinderd door wolken, beschaduwen de bomen en „hemelhoge" beschuttende flats, in de vrije natuur voortdurend de blote ledenmaten van de Laurianen be straalde. Nu er velen waren, die de raadgevingen ten spijt zich hiertegen niet in acht hebben genomen, zich be streken hebben met vetrijke smeersels, voorts naar hartelust ijsje na ijsje heb ben genuttigd, bleven de kwade gevol gen niet uit. Het bestuur zag de toestand van en kelen zelfs zo zwaar in. dat het uit voor zorg de medisch adviseur der stichting, dr. M. E. v. d. Steen, liet ontbieden door middel van de mobilofoon van de B.B. De dokter reed de Laurianen vanuit Al phen tegemoet en deed wat in zulke om standigheden te doen gewenst, juist en mogelijk is. Kilo's talkpoeder werd ver stoven over de zere ledenmaten en het resultaat was van dien aard, dat enkele inmiddels in gereedheid gehouden bran cards in Alphen aan den Rijn niet ge bruikt behoefden te worden. Al hangt er nog een waas van geheimzinnigheid over het lot van zes deelnemers die zich om onbekende redenen niet hebben afge meld. Minder dan vorig jaar. Overigens verliep de Laura tot dusver zonder uitvallers. Er hadden zich 384 personen laten inschrijven, een kleine dertig minder dus den het vorig jaar, voor de groep A, 150 km. rit 120, voor de korte afstand, groep B dus 264 Hiervan gaan er 12 mee voor de elfde keer, 15 voor de tiende keer, 10 voor de negende keer, 10 ook voor de achtste keer, 12 voor de zevende keer, 8 voor de zesde keer, 22 voor de vijfde keer, 17 voor de vierde keer, 56 voor de derde keer, 64 voor de tweede keer en 158 voor de eerste keer. Jammer dat het aan tal van de volharders met het jaar sterk slinkt. Onverklaarbaar ook overigens als wij in herinnering brengen het on blusbaar lijkend enthousiasme waarmede men elke Laura nog heeft besloten en de ongevraagde verzekering dat men „het volgend Jaar" beslist terug zou kernen Waren er de eerste dag vijf z.g. één- dags deelnemers, die allen zeer beslist om uiteenlopende redenen dan ook niet meer dagen met de Laura konden mee gaan, de tweede dag telde men er ne gen rijders die voor één dag een proefje wilden nemen hoe het bevalt 100 of 150 km. op één dag te „verslinden". Men heeft er verstandig aan gedaan, aldus onze „pers-chef" de heer Groen- hart, om niet in dichte kolonnes te rij den en niet ergens als een compakte massa te gaan zitten. Men had zich vrij ruim verspreid hetgeen de mogelijkheid tot ruimer genieten van de omgeving die men passeerde, ten goede is geko men. In „De Zoete Inval" bij Haarlem- merheide, uitgerust met een ruime speel tuin met vermakelijkheden, maakte men over het algemeen veel pret en vergat men graag voor een poosje dat men 'n zekere zin enigszins aan een programma en tijd gebonden was. Niettemin verlaat te niemand zich zo ernstig, dat hij of zij een voorgeschreven stempeltje elders moest missen. Van bedrijvigheid genoten. Weer anderen, speciaal de A-groep rijders hebben naar hun zeggen veel genoten van de bedrijvigheid benoorden het Y bij het sluizen-complex en de in- dust 'egebieden van hoogovens, cement en papierfabrieken etc. Zoals uit het laatste reeds blijkt, was men de tweede dag gaan rijden ln de richting van Amsterdam om via Haar lem en de bollenstreek en Leiden terug te keren. De lange-afstand rijders scho ten een hoekje voorbij Amsterdam en maakten in de Zaanstreek de nodige lus in hun route. Heel veel gemak beleefde men ook de tweede dag van de mobllofoondienst van de kring Z.H.-3 van de BB. Loste men de eerste dag een stempelpost-moeilijkheid op, door onverwijld een plaatsvervan gend controleur te dirigeren naar de post waar de bestemde bestuurder we gens autopech dreigde te laat of in het geheel niet te arriveren, de tweede dag was het de bestuurder van een geluids wagen die bezijden de route was geraakt en bleek tevergeefs te hebben gewacht op het naderen van de Laura-karavaan. Een telefoontje naar de centraalpost te Alphen aan den Rijn zorgde ervoor dat vla de mobilofoon een bericht door de aether trilde, de positie van de ver dwaalde automobilist werd vastgesteld en hij zich weldra langs het rechte spoor bij de Laura-familie kon voegen. Ook in enkele gevallen van pech aan de tweewielers bewees de mobilofoon haar nuttig element en kon de reparatiewa gen van de Leidse firma Dusoswa naar de onheilsplek worden gedirigeerd. Deze service-dienst heeft het trouwens ook erg druk gehad, eens zo druk als de eerste dag. Toen waren er ca. 20 geval len waarin de hulp van deze dienst was ingeroepen. Vandaag moest de heer Du soswa wel 42 keer „ingrijpen" om een onfortuinlijke Lauriaan in staat te stel len zijn eenmaal ondernomen rit voort te zetten. In enkele gevallen bood men elkaar hulp, zodat men zijn vertrouwde omgeving, temidden van de eigen groep uit de stad of het land waar men dage lijks woont, of de groep die in Laura- sportverband is gevormd, niet behoefde los te laten. Ook dat is Laura. Uit hetgeen wij in de aanhef van dit relaas al schreven over de zonnebrand- pijnen, valt het reeds af te leiden, dat ook de EHBO-dienst het de tweede dag veel drukker heeft gehad dan de eerste dag. Maar het aantal „ingrepen" heeft men niet bepaaldelijk geregistreerd. Muziek onderweg. In tegenstelling tot andere jaren rij den er dit keer meerdere geluidswagens in de Laura mee en ook van dit dienst betoon ondervinden de Laurianen veel genoegen. Men hoort er muziek onder weg, men blijft bij met het nieuws, dat men reeds om zeven uur bij de start op het marktterrein by het Nutsgebouw via de radio meekrijgt en men weet ook welk weer men de komende uren kan ver wachten. Tot vermaak van de deelnemers aan de Laura waren in de avonduren gele genheden tot dansen geopend. Op ver schillende punten in de gemeente da verde het van luna-park-attracties. Er reed een z.g. auto-treintje door de stra ten en „Crescendo" blies al wandelend vrolijke marsen. De talrijke vlaggen, welke op de dag in het zonnetje nog glansrijker schitteren dan de drie be kende kleuren, verhoogden de vrolijke tigen, verhoogden niet weinig de vrolijke sfeer in het centrum van de gemeente, waar zowel op de dag als des avonds een gezellige drukte heerst.... Maar des avonds zijn de winkels gesloten en de etalages hier en daar verduisterd 4) Lucien keek haar aan met grote ogen van verbazing. Hij geloofde zijn oren niet. De auto reed naar de rand van de weg, en slechts op het laatste moment vermeed hij nog van de dijk af te rijden. „Hoe durf je dat te zeggen!", viel hij uit. „Wat een kletspraat, echt iets voor een vrouw! En dat zeg jij nog wel, een Labrette! Jij, die van het zuiverst Acadisch ras bent! Dat ver geet je!? Als je het verleden had be studeerd zoals ik, zou je zo niet dur ven spreken. Vertel in het vervolg nooit meer van die dwaze dingen. Je zou er je vader en je grootmoeder een geweldig verdriet mee doen, en ze zouden bitter teleurgesteld wor den in je. Jij bent een Labrette, denk daaraan, en je bent bestemd om met een eigen rasgenoot te huwen en aldus het bloed zuiver te bewaren". „Hoe kom je nu ineens op trou wen?", vroeg Manon; „daar heb ik toch nog nooit over gesproken". „Maar Marcel Vaubin wèl. Hij heeft het voortdurend over jou, en j door L. A. Cunningham hij maakt al plannen. Hy is van zui ver Acadisch ras: zijn familie stamt uit l'Enclos, in Normandië. Hij bezit ook een prachtige uitgestrektheid land, westelijk van het onze. Ik wou dat op het land aan de oostkant ook iemand zat zoals hij". „Maar daar woont toch niemand meer? De farm staat al jaren en jaren verlaten. Ik dacht, dat vader van plan was geweest de grond te kopen. Hij heeft er toch een hypo theek op?" „Zeker. Daar komt hem ook juist dezer dagen iemand over praten. Een van de Westcotts zelf, geloof ik. Ik zou wel eens willen weten of zo iemand nu zelf wel weet, dat hij het land dat hij bezit verkregen heeft met het bloed van onze voorouders. Zijn voorouders hebben het geroofd van de Labrettes. Er staat geen gras sprietje op al deze uitgestrekte vel den, wat hem eigenlijk toebehoort. Vele jaren lang heeft ons geslacht hier slechts een armzalig boerderijtje gehad, terwijl de Westcotts heersten over het land, dat wy met onze dij ken aan de zee onttrokken hadden en bebouwd. En nu komt daar een van hm afstammelingen ons terugverko pen wat van ons zelf is! Maar het is dan ook het laatste wat wij nog ooit aan hem of zijn geslacht betalen zullen". „Wie is die Westcott?", wilde Ma- non weten. Zij voelde een onver klaarbare nieuwsgierigheid. De ver waarloosde landerijen ten oosten van hun eigen grondgebied kende ze heel goed. Zy had er veel rondgezworven vroeger, en ze had dikwijls binnen gegluurd door de neergelaten jalou- zieën van het grote grijsstenen huis, dat gebouwd was door de Engelse kolonel Giles Westcott. Het stond op de plaats van de oude farm der La brettes, die door de Engelse soldaten was neergebrand. Ze had altijd ge houden van de rij wilgen voor het huis, die door haar voorvaderen als een windvang daar waren geplant. En ze voelde zich gehecht aan de oude bascule-put, die de enige water bron was; en aan de drinkplaats voor de dieren daarnaast. Grand'mère Marthe had haar een hele boel aardige bijzonderheden verteld over die bezitting, die vroeger van hen was geweest en later zo wreed door de vreemdelingen was afgenomen. Maar eens, ,zo vertelde zij er altijd bij, zou de dag komen, waarop al het gestolen goed, door Gods vergeldende raadsbesluiten, zou terugkomen aan de rechtmatige eigenaars. Lucien gaf haar geen antwoord op haar laatste vraag, en ze bleven bei den in gepeizen zitten. Manon kon zich niet de tijd herinneren, dat er ooit iemand in het huis van de West- cott's had gewoond. De familie was lang geleden uit Tan tram ar vertrok ken en had zich gevestigd te Mon treal. „Een goede opruiming", had den de Labrettes gezegd. Altijd was er vijandschap geweest tussen de beide families, en Manon's grootvader, Emile Labrette, was eens handgemeen geworden met Isaac Westcott bij een twist over hun gron den. De mannen die Labrette heet ten hadden steeds de Westcott's ge haat als onverzoenlijke vijanden, omdat zy evenveel van de grond hielden als van hun eigen leven, en omdat die grond hun onrechtvaardig ontnomen was. Maar steeds hadden de Labrettes de hoop behouden om nog eens hun vroegere bezittingen terug te kopen. En zo was Pierre Labrette in het be zit van een hypotheek op het huis van de Westcott's, die deze hadden moeten geven toen hun vermogen langzaam terugliep. Hij beschouwde de weilanden, die ten oosten van zijn farm lagen, dan eigenlijk ook reeds als van hem. Ook voor de hoeve van de Labret tes rijden zich wilgen, maar deze wa ren niet zo hoog of zo oud als die op het gebied van de Westcott's. Zij stonden langs de rijweg die voor langs het huis liep en wierpen er een donkere, koele schaduw op. Het huis was laag, maar breed en diep. Het had schilderachtige ramen en hoge schoorstenen. Gebouwd door Manoivs bet-overgrootvader Michel, die na de Overweldiging in Louisiana for tuin had gemaakt en daarna rijk in zijn geboortestreek was teruggeko men, was het huis van zandsteen- blokken, die met veel moeite door ossenspannen waren aangevoerd. Eigenlijk had Michel de oorspron kelijke hofstede, die nu de Westcott's bezaten, willen terugkopen, maar de Engelse kolonel wilde die niet kwijt, ondanks de fabelachtige som die de ander bood. Toen had Michel Labrette de aangrenzende grond genomen, en van dat ogenblik af werd de haat tussen de beide families onverzoen lijk. En nu, na honderd en tachtig jaar, was die nog niet in het minst verminderd. Lucien stopte voor de lage hoofd deur. Aan weerskanten hiervan stond een lange houten bank, waarop, in de zomer, de Labrettes gewoon wa ren gezellige zitjes te houden met hun buren. Ze rookten er hun pijpen, dronken er hun appelwijn uit aarden Toen Manon uitstapte, vloog de deur open en Grandmere Marthe kwam naar buiten. Ze was lang, en stoer als een oude eik, terwyl er toch een onmiskenbare gratie over haar lag uitgespreid door de passen de snit van haar zwartzijden japon en haar kapje van Vlaamse kant. Haar ogen schitterden vrolijk in haar gebruind en verweerd gezicht. En achter haar kwamen Jeanneton, de meid; Louis, de jongste zoon des huizes; Manon's vader, een forse, grote man met een rood geblakerd fezicht; en Ludovic, haar broer, die leiner was dan zijn vader en don kerder. Daar waren zij allen, en hun stem men klonken door elkaar alsof zij een koor vormden: de zware bassen van de mannen tegenover de hoge stemmen der vrouwen, terwijl Louis' jongensstem boven allen uit klonk. Manon's moeder was al vele jaren dood. Manon werd gekust en de een gaf haar aan de ander over. Zij begon met Grand-mère Marthe en eindigde weer met haar. Van alle kanten hoorde zij vragen. Was ze blij weer thuis te zijn? Hadden de nonnen haar niet gevraagd om te blijven? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9