Ook de Kamer kon geen veren plukken van de (Staats-)kikker Motie-Verkerk viel in het water Keuze Europese hoofdstad Vrachtrijder gedood in Ouitsland NIVEA 500 poliopatientjes bezochten Rotterdam DONDERDAG 10 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Amerikaanse heer Homer A. Tomlinson die woensdagochtend naar de Dam te Amsterdam was getogen om zich daar uit te roepen tot „koning van Nederland", werd door de Amsterdamse politie met zacht doch beslist ge baar weggeleid voor hij zijn plan tot uitvoering had kunnen brengen. De foto geeft hiervan een beeld. Pastoor overtrad loterij wet Pastoor W. Beuken uit Breda kreeg voor de geldinzameling ten behoeve van de nieuwe St. Michaelkerk een lumineus idee. Hij wilde profiteren van de grote belangstelling voor de Tour de France en stelde een paro chieel comité samen welke een Tour de France-pool organiseerde. Door affiches en advertenties werd de aandacht op deze pool gevestigd en de nieuwe St. Michaelkerk voer er wel bij. In gedachten zag pastoor Beuken de kerk al staan toen plotseling de of ficier van justitie bij het Bredase kan tongerecht ingreep en alle beschei den en gelden in beslag nam. Dit ge beurde op last van het ministerie van justitie, dat een overtreding van de loterijwet meende te moeten con stateren. DIRECTEUR BOERENLEENBANK GEARRESTEERD. In het kleine dorpje Dirkshoorn, gelegen tussen Langedijk en Schagen, is grote consternatie verwekt door de arrestatie van de directeur der plaat selijke coöperatieve boerenleenbank, de heer W. K. Deze wordt verdacht van fraude tot een bedrag van min stens 7.000. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Door accountants wordt een onder zoek ingesteld naar deze onregelma tigheden. Ook van de zijde van het verificatiebureau der Nederlandse Gemeenten wordt een onderzoek in gesteld, daar de heer K. ook kassier was van maatschappelijk hulpbetoon en voorts penningmeester van een polder. OOG UITGESTOKEN. Bij het spelen is een zesjarig jon getje, dat bij een gezelschap school kinderen hoorde, op de Holterberg bij Hengelo door een kameraadje met een stokje in het oog gestoken. Het kind is in het r.k. ziekenhuis te Hen gelo opgenomen en zal dit oog moeten missen. In de Tweede Kamer zijn gisteren uitgebreide debatten gevoerd over de kwestie van de tarieven van denveren over de Westerschelde. De heer Van den Heuvel (K.V.P.), pleitte voor vaste oeververbindingen. Hij was van mening, dat nu althans „met ernst en spoed moet worden gestudeerd op de mogelijkheden van een vaste verbinding tussen de oevers van de Wes terschelde: een tunnel of een brug". Minister Algera gaf onmiddellijk toe, dat hem niet genoeg tunnels en bruggen gebouwd kunnen worden. Maar hij kan geen ijzer met handen breken. Ergens had hij gelezen, dat één vaste oeververbinding anderhalf miljard zou gaan kosten. Dat wil zeggen tussen de vierhonderd en zeshonderd miljoen voor tunnel en brug en dan boven dien nog duizendmiljoen omdat eerst de Westerschelde rechtgetrokken zou moeten worden. terhout kon die mening niet delen. Hij kwam met zeer positieve verge lijkingen van de kosten, van nu en straks. De heer Van der Peijl, het enige lid van de C.H.U.-fractie, dat gisteren de Kamerzitting bijwoonde, in verband met de viering van het 50-jarig bestaan van zijn partij, dat te Utrecht gevierd werd, bracht nog in het midden, dat de sportuitwisse- ling benadeeld wordt. Verkeerd begrepen De heer Verkerk had niet veel suc ces in het debat, dat hij met een in terpellatie van zyn partijgenoot, mi nister Algera, had uitgelokt. Zijn be toog was verward en zijn motie was al niet veel duidelijker, zodat hij alom niet, dan wel verkeerd werd begrepen. Zelfs door de minister, want nadat de heer Verkerk de be windsman aanvankelijk had gedekt waar het ging over „ondemocratische en onnationale" acties in Zeeuws- Vlaanderen, en hij de wens had geuit tot een „Samenspel, geen steekspel" met de minister, lanceerde hij een opmerking, die de minister prikkel de. Hij sprak van gebrek aan vrijheid van Gedeputeerde Staten van Zee land in overleg met de regering. Daarmee sloeg de heer Verkerk zijn partijgenoot bijna een van diens voornaamste verdedigingswapenen uit de handen. De minister verweer de zich dan ook fel tegen de gedach te, dat hij G.S. iets zou hebben op gedrongen en zei, dat hij tot elke prijs overeenstemming had willen berei ken. „Ik neem dergelijke uitlatingen INTERPALLANT VERKERK Goede wil werd niet beloond Over een tunnel, die zo enorm veel moet gaan kosten, kon de minister „niet even op een achternamiddag een toezegging doen". De minister is evenwel met betrekking tot deze kwestie in verbinding getreden met Gedeputeerde Staten van Zeeland. De veren van een kikker Dat bracht de gesprekken op de pontveren, die al evenmin goedkoop zijn. Minister Algera vertelde, dat na de oorlog een bedrag van 53 miljoen is uitgegeven, ter verbetering van de Scheldeverbindingen. De uitgaven zijn reeds te hoog en Zeeland kan geen veren plukken van de kikker, die de Staat is. De Staat liet de nieuwe veerboot Prinses Beatrix bouwen de minis ter beloofde ter vergadering ook, dat er nog een tweede, soortgelijke boot zou komen die 8 a 9 miljoen gul den kost: Dat moeten óf de gezamen lijke belastingbetalers opbrengen, óf de gebruikers .van de veren. Reke ning houdend met de bijzondere po sitie van de geïsoleerde Zeeuwsvla mingen, past de Staat bij, zo betoog de de minister van waterstaat. De minister gaf voor, niet zozeer bevreesd te zijn voor de „dreiging", dat de Zeeuwsvlamingen zich, als de verbindingen met Nederland te duur worden, zoals voor de laatste oorlog, meer naar België zullen gaan rich ten. Tegen de tariefsverhoging van de veren staat dan nog altijd de be tere verbinding. De minister meende, dat de nieuwe veertarieven nog wel dragelijk zijn. Het socialistische Kamerlid Wes- MINISTER ALGERA: De enige, Toen de heer Algera, thans mi nister van Waterstaat, nog Ka merlid was heeft hij zich ooit eens uitgesproken voor vrije veren en daaraan herinnerden hem giste ren, tijdens het debat over de Scheldeveren, de heren Van den Heuvel (K.V.P.) en Van Dis (S.G.P.). De bewindsman antwoordde dat het een nieuwe staatsrechte lijke figuur zou zijn, als een mi nister het beleid van een Kamer lid zou moeten gaan verdedigen. „Maar als ik dat toen gezegd heb, aldus de minister, dan blijkt daaruit, dat het dragen van ver antwoordelijkheid iets anders is dan de uiting van een Kamerlid. Laat ik zeggen dat ik het enige Kamerlid geweest ben, dat in de loop der jaren een opmerking heeft gemaakt, die geen hout sneed" besloot de bewindsman onder grote vrolijkheid van de Kamer. „Geen veren van een kikker" Woensdag is in Utrecht een receptie gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Christelijk Historische Unie. Tevens droeg op deze dag de heer Tilanus het voorzitterschap van de Unie over aan mr H. K. J. Beernink. Na afloop van de receptie, waarop beide heren ongeveer 1500 handen hadden te drukken, moes ten zij wel even bijkomen Motie-Romme door Kamer aangenomen De Tweede Kaïmer heeft gister avond een motie van prof. Romme (K.V.P.) aangenomen waarin wordt verklaard: 1. Dat elk der verdragen voor de Europese gemeenschappen eist dat een gemeenschappelijke zetel wordt vastgesteld voor alle Europese in stellingen. 2. Dat 'n gemeenschappelijke zetel noodzakelijk is voor de goede func tionering van deze instellingen en voor de verdere integratie van Europa en 3. Dat zolang de keuze van een zetel niet is gedaan, de Europese in stellingen zelf de feitelijke plaats van hun werkzaamheden dienen te bepalen. Op voorstel van prof. Romme werd besloten deze uitspraak ter kennis te brengen van de parlementen en regeringen van Frankrij' Duitsland, Italië, België en Luxemburg alsmede van de Europese gemeenschappen. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, drs Van den Beugel, gaf als zijn persoonlijke verwachting te kennen dat de zes regeringen niet op korte termijn tot een keuze zullen komen. Veel zal afhangen van de voort durende druk, die regeringen, parle menten en Europese gemeenschap pen zullen uitoefenen. De staats secretaris betreurde dat de zes rege ringen die blijkens de Europese ver dragen over zoveel vitale kwesties moeten beslissen, niet in staat blij ken over de zetelkwestie tot over eenstemming te komen. De motie-Romme was ede onder tekend door de fractievoorzitters dr. Bruins Slot (A.-R.), Willemse (waarn. fractievoorzitter van de P.v.cLA.), Tilanus (C.-H.), en prof. Oud (V.V.D.). De motie werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. niet begrepen niet: wij zijn als vrije mannen tot een besluit gekomen", voegde hij de heer Verkerk toe. De interpellant, die het allemaal niet zo kwaad bedoeld had, bleef niets anders over dan zyn verontschuldigingen te maken. In de motie van de heer Verkerk stond o.m., dat „slechts plaats is voor heffing van tarieven, waarin reke ning wordt gehouden met de belan gen van het betrokken gebiedsdeel", Niemand bleek die phrase helemaal te begrijpen en daarom veranderde de interpellant zijn motie. Maar toen verklaarde prof. Romme, dat er nu helemaal niets meer van klopte en de minister noemde het nu „een slag in de lucht". Eendracht De motie kwam in stemming en werd met 75 tegen 23 stemmen ver worpen. Zowel katholieken als socia listen stemden tegen. Tegen de achtergrond van de moei lijkheden, die zich gisteren in de boe zem van de A.R.-fractie voordelen, kon men het samenspel van K.VP. en P.v.d.A. bepaald eendrachtig noe men. De heer Westerhout (Soc.) vroeg in een motie kosteloos vervoer van personen en rijwielen. Toen de motie in stemming kwam, verklaarde prof. Romme, dat hij voor zou stemmen, hoewel de motie-Van den Heuvel verder ging. Die vroeg bovendien tij delijkheid van de overige verhogin gen. De socialisten liet zich in ant woord op de verklaring van prof. Romme ook van hun royaalste kant zien en na het aanvaarden van de motie-Westerhout zorgden zij ook, dat de motie-Van den Heuvel er door kwam. TIEN JAAR CEL VOOR 74-JARIGE. Vijf gewonden bij botsing op Texel Bij een botsing tussen twee perso nenauto's gistermiddag omstreeks kwart over vijf op de Kogerweg na bij Den Burg op Texel zijn vijf per sonen gev ond, van wie een 62-jarige heer uit Rotterdam levensgevaarlijk. Hij is naar het St. Liduina-ziekenhuis te Den Helder overgebracht Zijn 28-jarige echtgenote en een tweede passagier, een dame van Texel, wer den ernstig gewond. Drie inzittende kinderen bleven ongedeerd. De twee inzittenden van de andere auto uit Oudeschild, resp. 45 en 52 jaar, zijn eveneens in het St Lidui na-ziekenhuis opgenomen. De botsing ontstond, doordat de auto van de Rotterdammer links door de bocht ging, juist op het ogenblik, dat uit de richting De Koog de auto van de heer Van der Schans naderde. Gisteren is tussen Osnabrück en Münster een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 32-jarige Tiele- naar E. B. van A. het leven heeft ge kost. Van A was met een vrachtwagen, gedeeltelijk geladen met groenten, op weg naar Münster. Even voor de plaats van bestemming reed een per sonenauto pardoes tegen de vracht wagen. Door het krachtig remmen geraakte de wagen van Van A. van de weg, reed tegen een paar bomen aan en kwam tenslotte terecht in een sloot. De bestuurder raakte tussen de voorbank en het stuur bekneld. Hy moet vrijwel direct zijn overle den. Van A. was gehuwd en had twee kinderen. De tweede chauffeur, O. K., even eens uit Tiel, lag op het moment van de aanrijding te slapen. Hy kreeg verschillende verwondingen en moest naar het ziekenhuis te Münster wor den overgebracht. Zijn toestand is echter dusdanig, dat hij spoedig naar Nederland terug kan keren. Heerlijk zonnen waar U ook bent zonnebrand creme (vetvrij) Als de zon schijnt, verbrandt U vlugger dan U denkt. Bescherm Uw huid daarom met Nivea zon nebrand-creme. Mooi bruin -zonder pijnlijke of glimmende huid. Want Nivea zonnebrand-creme is vetvrij. Zo'n tube kunt U gemakkelijk bij U steken. Het Leeuwarder gerechtshof heeft de 74-jarige W. K. v. d. M. veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. Het Hof achtte het niet verant woord dat hij ooit weer in de maat schappij zal terugkeren. In juni en juli had M. herhaalde malen met een lucifershoutje ratten kruit op het brood van een medebe woner van het rusthuis in Weidum (Fr.) gedaan. De Leeuwarder recht bank had M. veroordeeld tot twaalf jaar met aftrek. De Rotterdamse politie stelt op het ogenblik op verzoek van de chef van de afdeling algemene zaken van de gemeente Rotterdam een onderzoek in naar de vraag of een Rotterdam mer terecht of ten onrechte onder scheiden is met de zilveren BB-pen- ning, waarop de inscriptie „Nood- wachtermensenredder" vermeld staat. Wat is gebeurd? Op 29 mei jl heeft zich bij het koeltechnisch bureau „Gebeko" aan het Heiman Dullaert- plein te Rotterdam een ontploffing voorgedaan. Het leven van een der arbeiders, wiens been daarbij was af gerukt, zou gered zijn, doordat een voorbijganger zijn liesslagader tijdig zou hebben afgebonden. Men nam aan, dat deze voorbijganger de heer D. Kievit uit de Schoonderloostraat, noodwachter bij de BB, was en daar om werd hem de onderscheiding uit gereikt. Inmiddels heeft zich evenwel een straatgenoot van de geëerde, de heer J. F. Durian gemeld, die de eer voor zich opeist het slachtoffer gered te hebben. Men heeft nu de politie verzocht de zaak uit te zoeken, niet, omdat er van een strafbaar feit sprake is, maar ter wille van de objectiviteit. Notaris verdacht van fraude De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Middel burg heeft een vervolging doen in stellen wegens valsheid in geschrif te en verduistering tegen notaris J. L. V. uit Vlissingen. De notaris zal op maandag 11 aug. voor de rechtbank te Middelburg moeten verschijnen. Hy bevindt zich nog op vrije voeten. De fiscale recherche had op grond van klachten aan het begir van dit jaar een uitgebreid onderzoek naar de werkwijze van de notaris inge steld. Men achtte het noodzakelijk hem met ziekenverlof te zenden, zo dat zijn kantoor werd waargenomen door een kandidaatnotaris. De notaris zou onjuiste boekingen hebben ver richt, om zijn financiële toestand een rooskleuriger aanzien te geven. De Kamer van toezicht over de no tarissen in het arrondissement Mid delburg zal tegen de notaris een pro cedure aanhangig maken op grond van de notariswet. Bij het baden in zee nabij het strand Vluchtenburg te 's-Graven- zande is woensdagmiddag het 7-jarig meisje Catharina van Kester om het leven gekomen. Het kind, dat met haar ouders naar zee was gegaan, werd plotseling vermist. Later spoel- (Advertentie) de het lijkje aan. De heer L. H. van Baaren te Utrecht is by gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius wegens zijn verdiensten voor het ka tholiek cultureel leven en voor de muziekbeoefening. Door onbekende oorzaak is woensdagavond op het Stationsplein in Apeldoorn mevrouw A. H. J. de J.B. met haar bromfiets gevallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht dat zij korte tijd na het ongeluk over leed. De tweede en laatste dag van de trip van ongeveer 500 poliopatientjes bracht hen gisteren naar Rotterdam. Met de hulp van pl.m. 400 verzorg sters en verplegers en 200 particu lieren die voor vervoer in auto's zorgden, zijn ze gistermiddag inge scheept aan de Schiemond voor een tocht langs de Nieuwe Waterweg. En voor velen betekende dit het voor de eerste maal zien van een ha ven, zoals gisteren, na de 'unch met prinses Beatrix, het bezoek aan het Scheveningse strand een kennisma king met de zee was. Het is dit jaar voor de eerste keer, dat het Prinses Beatrixfonds, afd. Den Haag, een dergelijke grote trip organiseert voor de meest gehandi capte, maar vervoerbare, patiëntjes uit de tien poliocentra in ons land. En voortaan wil men dit ieder jaar doen. Het moet eigenlijk mogelijk worden met deze patiënten ook eens naar een ander land te gaan, aldus de voorzitter van het fonds, de heer G. W. van Westering. We zijn ook tot dit uitstapje kunnen komen, terwijl het nog maar vijf jaar geleden is dat we zo heel in het klein begon nen, zei hij. Dit kon dank zij de hulp van velen. Zo bood de bevolking van Scheveningen gisteren de lunch aan, een gedeelte van het strand werd de patiëntjes ter beschikking gesteld, iedereen vannacht een bed had in de Houtrusthallen, en dan niet te ver geten de talloze particulieren die het vervoer voor hun rekening na men en tevens het corps van ver zorgsters en verplegers aanvulden. De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij stelde een boot voor de tocht van gistermiddag ter beschikking. Met een afscheidsmaaltijd in de Ri- rièrahal eindigde gisteravond deze trip, waaraan zelfs het weer tot het welslagen heeft bijgedragen. LOTING OM RAADSLIDMAATSCHAP In de raadsvergadering van Krim pen a. d. Lek zal maandagavond 14 juli door loting worden beslist wie van de beide gekozen kandidaten, de heer Joh. den Hartog (PvdA) of Abr. van Duyvendijk (Vrije Gr.) zitting zal kunnen nemen in de nieuwe raad. Tussen deze twee benoemde raadsle den bestaat het zwagerschap, wat een beletsel is om beiden raadslid te laten zijn. Valt de heer Den Hartog af, dan zal de heer J. G. Boon, die aanvan kelijk door het verlies van een zetel van de PvdA zal uittreden, in de nieuwe raad terugkomen. Beschikt het lot ongunstig voor de heer Van Duyvendijk, dan komt de heer C. van Housselt in aanmerking voor het het Rode Kruis zorgde er voor dat raadslidmaatschap.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7