mm LmtLGAT LmLSTAD Aalmoezenier Gitmans feestelijk gehuldigd in de Doelenkazerne te Leiden Uitslagen schoolzwemmen Van den Borgh door val uitgeschakeld PI J§#a\ rtwr Speeltuin ,/t Zwieten" aan de Zoeterwoude H. R. geopend DONDERDAG 10 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De viering: van het zilveren pries terjubileum van majoor-aalmoeze nier P. F. J. Gitmans te Leiden, gis termorgen op zo indrukwekkende wijze ingezet in cle St. Lodewijkskerk, werd gistermiddag op even geest driftige wijze voortgezet in de Doe len kazerne met een receptie en een huldiging door de militairen van de Koksschool. Er kwamen vele familieleden, vrienden en kennissen en afvaardi gingen van de verschillende garni zoenen, waar de aalmoezenier de geestelijke verzorging op zich heeft genomen. Er waren verschillende sprekers. De eerste in hun rij was lt.- kol. A. C. v. d. Meyden. comman dant van het Instructiebataljon Van Heutsz uit Schoonhoven, die met ma joor W. H. Staphorst aan het hoofd stond van een deputatie uit dat gar nizoen. Hij bood de feesteling een complete fotouitrusting aan, ter ver vanging van die, welke in de missie van India achterbleef. Namens de commandant van het regiment Van Heutsz kol. Chattelin, overhandigde overste Van der Meyden de aalmoe zenier tevens het regimentsvaantje, dat alleen ep te velde wordt uitgereikt aan mensen, die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het regiment. Ook deputaties van Milva, ARKO en „St. Martinus" maakten hun op wachting. Wachtwoord genegeerd Lt.-kol. de Leeuw, commandant van de Koksschool, hield een toe spraak, waarin hij zeide dat in het contact met de aalmoezenier steeds weer diens menselijkheid opvalt. Hij is een plaats gaan innemen, die moei lijk meer ingenomen kan worden door iemand anders. Alle militairen van Leiden, niet alleen de katholieke, hadden een bijdrage geleverd, om hun waardering te kunnen uiten in een bandrecorder, die vervolgens zichzelf aanbood. Kolonel-aalmoezenier mgr Van Straelen betitelde het werk, dat de feesteling als aalmoezenier verricht had met ..schitterend". Slechts over één ding was hij niet tevreden: aalm. Gitmans had zich niet gehou den aan het wachtwoord, dat hij bjj zijn vertrek naar Indonesië (noodge dwongen) had meegekregen: „Kalm aan!" Zijn rusteloos werken heeft evenwel grote vrucht gedragen. De' hoofdlegeraalmoezenier betuigde daar zijn dank voor en overhandigde een kasuifel, mede namens de andere aalmoezeniers. Dominee J. Bos, veldprediker sprak van de samenwerking, die hij altijd van de jubilerende aalmoeze nier had ondervonden. Het was een vriendschappelijke verhouding, die hen bond, gebaseerd op een weder zijds begrypen. Spr. zeide te hopen op een nog langdurige samenwer king, waarbij hij die verklaring gaf, dat er geen oprechte vriendschap is zonder eerst een band met God. „...Niet uit het hart!'' De meester-broeder van de schut-- terij, het broederschap van St. An- tonius, uit Tegelen, betreurde het, dat hij slechts weinig eigenschappen op kon noemen van de aalmoezenier die nog wel de beschermheer van de broederschap is. ,.Hij aalmoezeniert hier maar wat rond en met het be schermheerschap neemt hij het niet zo nauw. Wij zien hem nooit". Daar om overhandigde de spr. de aalmoe zenier een foto van de schutterij, TIEN JAAR VAKANTIEVREUGD Wij vestigen nogmaals de aandacht op het tweede lustrum van de Vakan tiebezigheden voor de Leidse katho lieke kinderen en speciaal op het verzoek van het jubilerende comité aan de ouders één of meer jongens uit Amsterdam als logeetje in huis op te nemen. Dit in verband met de plannen van het comité om kapelaan Middelhof te helpen bij zijn werk onder de Amsterdamse niet-practi- serende katholieken. De kapelaan zoekt zijn aanknopingspunten bij de, kinderen en wel door middel van kinderuitzendingen. Zo'n uitzending zou best passen in het kader van de jubilerende Leidse Vakantiebezighe den. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met mevr. Colla, I Mare 51 (tel. 20985). opdat die na het volbrengen van zijn dagtaak aan „St. Antonius" zou mo gen denken. Brigade-generaal K. D. Scheffer, zal aalmoezenier Gitmans als een man, die het talent heeft, de harten van uiteenlopende mensen te binden en hij sprak de wens uit, dat hij nog lang met dit talent zou mogen woe keren. Ten slotte bracht do jubilerende aalmoezenier dank aan God, die hem tot het priesterschap had geroepen en aan zijn moeder, die vooral in die eerste moeilijke tijd in de missie door haar brieven zulk een steun voor hem was in de eenzaamheid. Voorts bracht hfj allen dank, die deze dag vol emoties tot een voor hem onver getelijke hadden gemaakt. De aal moezenier zei, eens geleerd te heb ben „dat alle lof niet vertelt wat je bent, maar wat je zou behoren te zijn". Daardoor kwam hij tot de beken tenis, dat hij in de kwart eeuw, die nu afgesloten wordt kan terugzien op vele dingen, die nu troost geven en moed maar ook op dingen, die hij nu zeker anders zou willen doen. Men 9laagt echter niet zonder spe- oiale hulp van God. AAN K.A.B.-LEDEN VAN LEIDEN EN OMGEVING Reeds nu maakt het bestuur de le den er op attent, dat in de maand augustus geen zitting wordt gehouden van het Rechtskundig Advies Bureau der K.A.B., in verband met de va kanties. Voor spoedgevallen wende men zich tot het Bondskantoor: Antonie Dyckstraat 91, Den Haag. Kind te Leiden onder auto gevallen Gistermiddag om kwart voor drie heeft zich op de wegkruising Rijn- zichtstraatMorsweg een verkeert- ongeval voorgedaan, waarhij een ze venjarig meisje uit Leiden zeer ern stig werd gewond. Het slachtoffertje, Willy Blok uit de Nic. Beetsstraat te Leiden, was gezeten achterop de fiets, bestuurd door een 12-jarige vriendinnetje, dat van den Rijnzichtstraat de Morsweg op reed. Juist toen ze de bocht ge maakt had, reed ze door nog niet opgehelderde reden tegen de rechter zijde van een melk-vrachtauto. Willy Blok viel van de fiets af, onder de wagen en kreeg de rechter-achter- wielen van de truck over het onder lijf. Ze kreeg inwendige kneuzingen, doch er is naar menselijke bereke ningen geen direct levensgevaar aanwezig. Het meisj® werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Het vriendinnetje, dat de fiets be stuurde, viel op het trottoir en kreeg wat onbeduidende schaaf wondjes. ^urc-clüke Stand Geboren; Maria Frederica dr van A. J. Foks en E. W. M. van Hamers- veld; Theodorus Gerardus zn van N. G. Mank en M. Barreveld; Sylvia Astrid dr van H. Steenvoorden en W. Lingen; Elisabeth Maria dr van J. G. Bonnes en M. C. van den Dun- gen; Frank zn van H. de Koning en H. W. van Erkel; Christina dr van P. Gijsman en C. Filippo; Ronald zn van G. Robijn en W. A. Hofstede; Magdalena Cornelia dr van K. Ver loop en A. Kozijn. Gehuwd: L. Keiman en C. J. Ar- noldus. Overleden: J. C. Veerman 86 ji man; J. Groeneveld 61 jr man; M. van Leeuwen 75 jr, echtgenote van J. T. Wouters; J. E. W. Ho-A-Sjoe 52 jr man. m itor\j <L BEKNELD GERAAKT. Een voorbijganger, die gistermid dag om kwart over twee nieuwsgie rig bi In de Meer- en Geerpolder te Zoe- terwoude hebben gisterenavond een veertigtal jongelui met spanning af gewacht of er op hun dorp 'n steil- wandspecialist zou komen. De 18-jari- ge M. Pieterse heeft daar van alles geprobeerd om met 'n oude bromfiets in een betonnen grassilo steilwand- kunstenaar te worden. Met 'n gangetje van bijna 60 km raasde hij rond in de put, die een diameter heeft van circa 4 meter en die 3 meter hoog is. De waaghals slaagde er inderdaad in, het voorwiel op de wand te krij gen, maar het achterwiel kwam slechts zo pu en dan los van de grond. Ondanks verschillende rare buite lingen bleef hij onverdroten voort gaan. Binnenkort wil hij hetzelfde nog eens proberen met een lichte motor. Het lijkt ons echter, zonder de ge ringste veiligheidsmaatregelen, wel wat riskant. Ingezonden door: J. VERVOOR, Prinsenstraat 20, Leiden. binnenkeek in een raampje van pakhuis aan de Stille Rijn (1) zag tot zijn grote schrik, hoe een man uit alle macht trachtte een zwa re kist op de tillen, waaronder zijn collega bekneld zat. De voorbijgan ger vond de toegangsdeur naar het pakhuis gesloten en daarom sloeg h(j de ruit irt om hulp te gaan verlenen. Het bleek, dat een met huishoude lijke artikelen gevulde kist, waarvan de grootste afmetingen 2.50 x 1.20 meter waren, bij het kantelen was omgevallen en terecht gekomen op de 19-jarige magazijnbediende A. Boot uit Lisse. Samen met de collega van de getroffen jongeman heeft de voorbijganger de kist recht kunnen zetten. De E.H.D, moest zich ontfer men ovef Boot, die het linkerbeen had gebroken. Benoeming aan de Universiteit. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is aan dr. C. A. Wagen voort, wetenschappelijk hoofdamb tenaar voor de pathologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, opdracht verleend, te rekenen van i mei 1958, tot wederopzeggens in de faculteit der geneeskunde aan deze universi teit onderwijs te geven in de patho logie. Aangereden. Een 22-jarige wielrijdster, mej. A. M. Keyzer, uit de Sleutelstad, zag zich gisteravond-laat rijdende op de Rijnsburgerweg in de richting van het Stationsplein in de riching van Acad, Ziekenhuis gepasseerd door eep bromfietser die haar achteropreed. De bromfietser week bij het pas seren te weinig uit, ten gevolge waar- Leidse Univer iteit Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift geti teld: „Analysis of Adynamia in Adre nocortical insufficiency", mej: J. van Duin, geboren te Rotterdam en thans wonende te De Kaag, De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op Droefschrift getiteld „Ultrasonic relaxation due to rotational isomerism", de heer M. S. de Groot, geboren te Weststel lingwerf en thans wonende te Lelden. De promotie geschiedde cum laude. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht mej. G. Wetzel te Den Haag, mej. J. de Savornin Lohman te Sant poort, mej. G. L. Rustwijk te Den Haag, mej. A. H. de Vries tq Den Haag. mej. A. G. Ohr te Den Haag en de heer H. Weiland te Oegst- geest. Geslaagd voor het cand.ex Ge schiedenis de heren J. J. Temminck te Leiden en A. J. M. Visser te Mid delburg; voor het cand.ex. Sociolo gie de heer D. C. J. van Peijpe te Oegstgeest; voor 't cand.ex. Muziek wetenschap mej. C. Sons te Scheve- ningen; voor het cand.ex. Kunstge schiedenis de heer A. A. M. Schmidt Ernsthausen te Den Haag; voor het doct.ex. Kunstgeschiedenis de heer R. C. Hekker te Den Haag (cum laude); voor het cand.ex. Indologie (Econ.) de heer J. R. Veldhuijzen te Amsterdam. van de sturen van de beide vervoers middelen in elkaar raakten. Mej. Keyzer viel en kreeg een hersen schudding. Ze werd in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen. Geslaagd Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor tuin- bouwplantenteelt mej. M. L. Hooger- werf te Leiden. „DE NATUURVRIEND" Tropische waterplanten Het was te warm om een overvolle zaal te hebben, maar niettemin wa ren de echte aquariumliefhebbers gisteravond toch naar de vergader plaats aan het Steenschuur getogen om de zomeravondbijeenkomst van „De Natuurvriend" bij te wonen. In zijn openingswoord maakte de voorzitter, de heer J. C. Borghart, de datum bekend van de volgende ver gadering, die op 17 september zal zijn. Voorts vroeg hij de aandacht voor da folder, voor 't reisje op 6 september a.s. Daarna kon men di rect met de hoofdschotel van de avond beginnen: een „bandlezing" over tropische aquariumplanten. De kleurendia's, die erbij vertoond wer den, maakten het besprokene aan schouwelijk. De aandachtige toehoor der kon hier ruimschoots zijn kennis verrijken en deed tal van waarde volle tips op, die hij later in practijk zal kunnen brengen bij hét plaatsen van de verschillende soorten oude en ook van de vele nieuwe waterplan ten, vooral uit Amerika, die geïn troduceerd werden. Hieronder bevonden zich planten uit Zuid-Amerika, een Noordameri- kaanse moerasplant met eivormige blaadjes en een leuk, door Ameri kaanse soldaten geïmporteerd plantje met kanariegele blaadjes, en verder een assortiment uit Zuid-Azië en an dere landen. Na de lezing ontspon zich 'n diep gaand debat over de getoonde plan tjes, hetgeen wel een bewijs was, dat de avond ingeslagen was. Het diplomazwemmen, gehouden in de Leidse Overdekte heeft de vol gende resultaten opgeleverd: Aalmarkt 9 (Wisse): diploma B: Tineke Nieuwenhuis, Jack v ,d. Berg Wim Tielenburg, Daan Bavelaar, Ge Brinks. Asserstraat 20 (Kruithof): diploma A: Peter Laman, Frank Ouwerkerk, Tom Vos, Hans Verhagen, Pieter de Jong, Pieter de Bruin. Diploma B; Ronny van Egmond, Hanco Vermeu len, Addy de Greef, Anneke Seepers, Riet Emmink, Ria van Vliet, Vera Kwist. Hoge Morsweg 12 (Tijmstra): di ploma A: Marian de Roode, Atty Brobbel, Anny Waasdorp, Cor Zand vliet, Jaap Kes, Cor Habraken. Di ploma B: Frans Kalthoff, Leo van Veen, Adrie Nekeman. Maresingel 54 (Van Zonneveld): diploma A: Ans v. d. Vlist, Margritt Diepenveen, Miep Petit, Elly Masu- rel, Tineke van Kralingen, Koos Kluts, Jac. v. d. Blom. Diploma B: Thea Flaman, Ineke Blom, Joke Par don, Peter Zaalberg, Jan van der Meer. Marnixstraat 104 (Den Haan): di- lorna B: Jenny Rijsbergen, Edith nelders, Wim Vermond, Dick van Reek, Piet Robijn, Harry Wijsman, Frans Kleijn, Piet Harteveld, Piet v. Soest, Henny Schild. Noordeinde 40 (Van Leeuwen): diploma A: Jan Chaudron, Kees Hoek, Gerrit Verhoef, Riny Vis. Di ploma B: Jan v. d. Wal, Adrie Kore- man, Gerrit Marchand. Oosterstraat 16 (De Jonge): diplo ma A: Annie Piket, Bert v. d. Water, Koos Bakker. Diploma B: Willy van Nieuwendijk, Piet de Vet. Rijnsburgersingel 22 (Bronner): diploma A: Marijke Polanen, Jac. v. d. Meij. Diploma B; Janny Disraad, Elleke Haneveld, Lydia van Loef, Kees Arbouw, Nelleke Brugman. Rijnsburgersingel 22 (Entrop): di ploma B: Elly Westerhoven, Jaap v. Wezel, ans van Rossen. Timorstraat 41a (Bartelsman): di ploma B: Francien Kruit, Dick v. d. Vos, Juul v. d. Leek, Joop Schrijer, Theo Welling. Willem de Zwijgerlaan 28 (Schuur man): diploma A: Janny Kuivers, Gerda Merbis, Keesje Volkers. Di ploma B: Bea Schoof, Ineke Chou- four, Elly Baart, Corry v. d. Hoogt, Ria Hett, Piet Pynaken. Boshuizerkade 119 (Van Dalsen): diploma A: Marijke Henzen, Marijke Sinke, Ben Sieval. Diploma B: Jean- nette Boom, Peter Prins. Drie Octoberstraat (Slegtenhorst): diploma A: Hanny de Kruif, Per van Rooijen, Bert Blöte; 2 afgewezen. Diploma B: Judy Mollen vanger, Ka- rel Dorrepaal; 1 afgewezen Lusthoflaan 4 (De Vries): diploma A: Wim de Mooij, Greetje Sparre- boom, Tineke Moenen, Anneke Ot- tenhof, Fokke Tebbens, Diploma B: Antony Zeilstra, Jos Brandt, Martien Jansen. Burggravenlaan (Van Iterson): di ploma A: Veronica Steinbach. Diplo ma B: Gonda Lijbers, Olga Lijbers, Ingrid Serdijn, Saskia Piena, Joke du Prie, Lydia Schouten, Hilde Zwolle; 1 afgewezen. Damlaan 1 (Fluyt): diploma A: Trudy Lepelaar, Anneke Leemans, André Kapoen, Robert Strik, Benny de Wit. Damlaan 22 (Van Adrichem): di ploma B: Kitty Pot, Jopie v. d. Hey- den. Duivenbodestraat 11 (Van Weer- lee): diploma A: Nelly van Berkel, Kooje van Beek. Haarlemmerstraat 32a en b (Cor- sten): diploma A: Marian van Brus sel, Els Coster, Toosje Verhoogt, Ti neke Kriek, Anneke Keereweer, Ans- je Tettero. Diploma B: Yvonne Stol wijk, Ineke Pauw, Leny Maaskant, Elly Zandvliet, Nelleke Raaphorst, Marjolein Pierrot, Marian Staats, Thea Vermond; 1 afgewezen. Kernstraat 2 (Janssen): diploma A: Netty v. d. Loos, Matty Deijn, Willeke de Haas, Joke Eradus Di ploma B; Marion Jasperse, Ingrid Heykoop, Hanna Gorter, Diny Ooste- rom, Hanny Griffioen. Krauwelsteeg (Broerse): diploma A: Conny van Gelderen, Anny Pier lot, Elsje Driessen, Mien Abswoude. Diploma B: Agnes Langezaal, Eefje Ouwerkerk, Tineke Visser. Pelikaanstraat 20 (De Bruin): di ploma A: Truus van der Salm. Di ploma B: Tony Toussaint, Trudy van der Weyden; 1 afgewezen. Potgieterlaan 7 (Van Oudenhoven) diploma A: Leny Halvemaan, Nelly Wallaart. (Wordt vervolgd) Agenda Leiden DONDERDAG 10 JULI Vespaclub Leiden. Ledenvergade ring in De Grote Vink (Haagweg, Voorschoten), 8 uur nam. „VRIJDAG, II JULI Diploma-uitreiken „Mathesis", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verkeersbrigadiertjes, feestmiddag. „Den Burcht", 2 uur nam. ZONDAG 13 JULI Zusters van Liefde, Leiden. Af scheidsreceptie. Pelikaanstraat, 14— 15.30 uur nam. DIENST DER APOTHEKEN. Van maandag 7 tot vrijdag 11 juli. De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313 te Leide... Te Oegstgeest door Apotheek Oegst geest, Wilhelrninapark 8, tel. 26274. De Ronde van Frankrijk Hedenmorgen zijn de renners ge start voor de 16e étappe van Luchon naar Toulouse. De Spanjaard Bahamontes is als eerste de Col des Ares (28 km) en de Col du Portet d'Aspet (49 km) gepasseerd. Bij de afdeling van de Col des Ares is Martin van den Borgh (Nelux) gevallen. Hij heeft de strijd moeten staken. De Belg Noel Foré, die ongesteld is, heeft op medisch advies eveneens opgegeven. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, uit spraak c'oende ln het door de Locomotief tegen Daan de Groot aanhangig gemaak te geding, hoeft vanmorgen de eis van de „Locomotief" afgewezen. De „Locomotief" werd veroordeeld in betaling van de kosten van de Groot in dit geding, begroot op 180. VOETBAL. PELE 500 MAAL TEN HUWELIJK GEVRAAGD. Pele weet het niet meer. De 17-jarige tot voor kort vrijwel onbekend voet baller ontving na de aankomst van de wereldkampioenen in Rio do Janeiro niet minder dan ó00 huwelijksaanzoeken van meisjes van allerlei ra en huids kleur. Een aantal dat wat groot HJkt om een definitieve keus te maken. De wereldkampioenen hebben nog meer moeilijkheden. Sedert hun glori euze intocht hebben zij vrijwel geen mi nuut rust meer gehad. Wal de slopende wedstrijden in Zweden niet gedaan kon den krijgen is enthousiaste supporters in Brazilië gelukt, namelijk de voetballers doodop te naken. Enkele van de spelers hebben hun fa milieleden zelfs nog niet kunnen bezoe ken wegens de enorme belangstelling. Gisteren werden van de handen en voeten der spelers gipsafdrukken ge maakt, die een monument in e toekom stige hoofdstad van Brazilië zullen sie ren. Elke^ zal dan de voeten kunnen bewonderen, die de zo belangrijke doel punten maakten, of meehielpen te ma ken. De 22 leden van hr team hebben besloten alle geschenken en premies ge lijkelijk te verdelen over de officials, de spelers en de reserves en over degenen, die direct bij het kampioenschap betrok ken waren. Het gezelschap heeft nog een zwaar programma voor de boeg. Nog alle 20 Braziliaanse staten moeten wor den bezocht. '<lvI i ij itW" Onder begunstiging van prachtig zomerweer werd gistermiddag de speeltuin ,,'t Zwieten" aan de Rijndük te Zoeterwoude officieel geopend in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders en vele genodigden. Om half vijf stonden voor de toegang van de speeltuin nabij café „Ik leer nog" een groot aantal mensen en een nog veel groter aantal kinderen te wachten tot het tijdstip zou aanbre ken, dat de poorten zouden worden geopend. De voorzitter van de speel tuinvereniging, de heer C. J. v. d, Hoeven jr, zeide grote waardering te hebben voor het particulier initiatief van de bewoners van dat gedeelte van de Hoge Rijndijk in de omgeving van Zwieten voor de wijze waarop zij te zamen een werk tot stand hebben gebracht, dat er zijn mag. Hij bracht voorts ook dank aan het gemeentebe stuur van Zoeterwoude en met name aan de burgemeester, die zich bereid verklaarde de speeltuin officieel te openen. Voorts sprak de voorzitter z(jn dank uit voor de vele blijken van belangstelling en de medewerking van de industriëlen aan de Hoge Rijn dijk en zelfs daarbuiten, voor de schenkingen die het bestuur mocht ontvangen, met name verschillende speel-attributen, die nu eenmaal in een kinderspeeltuin horen. De gemeente Zoeterwoude had het werk van de vereniging weten te waarderen, aldus de voorzitter, door een subsidie te schenken van 3400.— waarvan hij nu in het openbaar ver antwoording wilde afleggen door te tonen, wat mede met dat geld tot stand is gekomen. Daarop kreeg bur gemeester Smeets het woord, die me vrouw Van der Hoeven verzocht het lint, dat de toegang nog versperde, door te knippen. Spreker zeide ver volgens dank aan het bestuur, dat op 'n zo uitnemende wijze er in geslaagd ls, een speelgelegenheid in dit deel van de gemeente in orde te maken, wat van zo groot belang is voor de jeugd, mede gelet op de drukke ver keersweg, welke het de kinderen in grote mate onveilig maakt. Het is daarom zo belangrijk aldus spreker, dat de kinderen nu veilig hun spel kunnen beoefenen zonder het gevaar van het steeds drukker wordend ver keer. Daarna werd de speeltuin tot ge opend verklaard en kon de jeugd naar hartelust zich vermaken met de opgestelde werktuigen. Nadat door de genodigden ondre leiding van het bestuur een rondgang door de speel tuin was gemaakt, kwam men in het clubhuis bijeen oni enige verversin gen te gebruiken, door het bestuur aangeboden. Pastoor Kouwenhoven van de paro chie Meerburg feliciteerde het be stuur met de opening van de speel tuin en sprak de wens uit, dat onder Gods zegen de kinderen in alle vrij heid hun lichaamsbewéging konden uitleven. Het hoofdbestuur, de heer Vijl- brief, van de Nederlandse Unie van Speeltuin-organisaties, kwam de ge lukwensen van het hoofdbestuur aan bieden en liet dia vergezeld gaan van een volleybal. Deze spreker wees het bestuur erop, dat nu het werk voor het bestuur pas begon en het een gro te verantwoordelijkheid op zich had genomen. Want om een speeltuin be volkt te houden, is nodig een verant woorde en deskundige leiding. Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur erin zou slagen dit te verwezenlijken. Ds Honnef, Ned. Herv. predikant te Leiderdorp, kon zich indenken dat in grote steden speeltuinen voor de jeugd werden ingericht om een ge legenheid te scheppen de jeugd voor veel gevaar te behoeden. Niettemin was hij er van overtuigd, dat voor dit gehied langs een drukke verkeersweg een speeltuin voor het kind een grote mate van veiligheid kan betekenen. Voorts waren nog aanwezig dr G. A. de Bruine, kapelaan Keessen. de heer Van den Broek, gemeente-archi tect. de groepscommandant der Rijks politie Knauf, het hoofd van de Herv. school, de heer v. d. Hoek en vele an deren. De speeltuinvereniging ls opgericht in 1955 en is ontstaan uit de buurt vereniging „'t Zwieten". Z(j telt 120 leden die elke week 20 ct. contribu tie betalen. Het van hout opgetrokken clubhuis is met eigen krachten opge bouwd en op eenvoudige wijze ge meubileerd. Voor de avonden en de dagen, dat het weer minder gunstig is om buiten te spelen zijn verschillen de clubspelen aangeschaft, waaronder ook een televisie-toestel. Voor de kij kers naar televisie-uitzendingen is een kleine entreeprijs verplicht. Het bestuur is voornemens in het clubhuis ook een kleuterschool onder te brengen, wat voor vele huismoe ders een uitkomst en een grote ge ruststelling zal zijn, dat hun kleuters niet meer de afstand naar de kleuter school Meerburg langs de drukke ver keersweg behoeven te gaan. Nadat de voorzitter het officiële ge deelte voor geëindigd had verklaard, had nog een ballonwedstrijd plaats. De 350 ballonnen waren gratis ter be schikking gesteld door een firma te Gouda. De speeltuinvereniging ,,'t Zwieten" kan met grote voldoening op deze opening terug zien. Geslaagd. De heer P. N. E. van der Bijl alhier is benoemd tot leraar Duits aan de kweekschool-detailhan del te Amsterdam.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5