Indringer nam de vlucht na worsteling met bewoner Zweefvliegtuigen botsten Naar een doeltreffende inspectie in het Poolgebied Scherp 6 Julia Rajk geëxecuteerd? Motorongeluk op Rijksweg KORTE golf DONDERDAG 10 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wollen bokshandschoenen Toen de 22-jarige monteur R. A. Bakker gisternacht wakker werd, dacht hij gestommel te horen. Eerst meende hij dat het tochtte, maar toen hij het slaapkamerraam wilde gaan sluiten, zag hij een man in de vensterbank zitten. De jongeman sprong zijn bed uit om de indringer het raam weer uit te duwen, maar de man sprong naar binnen en er ontstond een hevig gevecht. Bakker bewoont met zijn oudiers een huis aan de Zwanenburgerstraat in Amsterdam. Hij was alleen thuis omdat zijn ouders op vakantie wa ren. Zijn kamertje is op de eerste etage. Bij het naar bed paan had hij ACHT MAANDEN GEëlST VOOR VERHANDELEN MARIHUANA. Tegen de 24-jarige uit Curasao af komstige zeeman R. C. R., die in het afgelopen jaar in Amsterdam heeft gewoond, heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren wegens het in bezit hebben van Indische hennep acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdachte had in Nederland nog een blanco strafblad, maar was in Curasao al met de justitie in aan raking geweest. Hij bekende mari- huanatabak te hebben gekocht, er si garetten van te hebben gerold, deze zelf te hebben gerookt, maar ook aan Amerikaanse militairen verkocht te hebben. Hij zou met de verkoop vierhon derd tot vijfhonderd gulden hebben verdiend. Hij zei, dat veel Ameri kaanse militairen alleen al naar Am sterdam gaan om marihuanasigaret- ten te kopen. UIT INRICHTING ONTSNAPTE GEPAKT Een 72-jarige uit Wezep, die en kele dagen geleden ontsnapte uit de inrichting „Ermelo" te Veldwijk, is gisteren ingerekend door de vrouw van de postcommandant W. Gerlag van de rijkspolitie te Ermelo. Mevr. Gerlag kreeg de tip, dat de ontsnapte zich vermoedelijk ophield in het Elspeterbos. Daar haar man niet thuis was, huurde mevr. Gerlag onmiddel lijk een auto en reed naar het bos. Zij vroeg zijn naam en toen het „De Groot" bleek te zijn, nodigde zij hem uit mee te rijden. De Groot stapte in en zat een half uurtje later weer vei lig in de inrichting. De man had zich enkele weken ge leden in zijn huis opgesloten en de woning vervolgens in brand gesto ken. niets bijzonders gemerkt en was dus rustig ingeslapen nadat hij zijn han den met zalf ingesmeerd had, hij lydt aan benzine-eczeem, en had ze onwikkeld met sokken om de lakens niet vuil te maken. Geschrokken. De indringer moet van de aanra king met de sokken erg geschrokken zijn, want hij begon fanatiek en on beheerst te vechten. Tijdens de worsteling werd de monteur een paar maal met zijn hoofd tegen de muur geslagen, sneu velde de marmeren plaat van het nachtkastje en bezweek het bed on der al het geweld. Op een gegeven moment wist de insluiper zich los te rukken en naar beneden te rennen. Hij opende de grendel van de voordeur, draaide de sleutel om en stond op straat waarna hij vliegensvlug in de duisternis ver dween. De man is tot nu toe onbe kend gebleven. Er wordt niets ver mist. Minder winst bij Spoorwegen De economische teruggang heeft ook de Nederlandsche Spoorwegen parten gespeeld. De groei van het reizigersvervoer kwam in 1957 tot stilstand en in het goederentransport sloeg de stijging van de afgelopen jaren zelfs om in een daling. Andere factoren, die een nadelige invloed hadden op de resultaten van de Spoorwegen, zijn de stijging van de lonen, de prijsverhogingen van elek trische energie en dieselolie, de toe neming van afschrijvingen enz. De verschillende tariefsverhogingen wer den daardoor geheel te niet gedaan. Het boekjaar 1957 wordt dan ook met een kleinere winst van 3,5 mil joen afgesloten. In het voorgaande jaar behaalden de N. S. nog een winst van 10,4 miljoen. Weliswaar gaven de bruto-op brengsten van het vervoer nog een verdere stijging te zien met 18 mil joen (waarvan ƒ11 miljoen uit het reizigersvervoer) tot ƒ497 miljoen, doch dit voordeel ging geheel verlo ren door hogere exploitatiekosten ad 410 (v.j. 398) miljoen, interest f 6 (2) miljoen en afschrijvingen ƒ82 (73) miljoen. Dat de stijging in het reizigersver voer werd afgeremd, schrijft de di rectie behalve aan de recessie toe aan de griepepidemie. Bovendien BIJ da een if bet Yoeht, bli de ander kon of toeht die Rhenmatischo pijnen veroorzaakt Maar In legio gevallen zit de oorzaak heel ergons anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en lede maten, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende orga nen met de jaren trager gewor den in hun werking met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krij gen toegevoegd, dan gaan deze al lengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de on zuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee ts dan ook de oorzaak van die slopende pij nen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef! (Advertentie) trad enig vervoersverlies op door de met zijn val- ta-ripfcrvQrhrtrtinn-on .mor scherm kunnen redden. Znn „Sky- gen dalade het aantal reizigerskilo meters met 1 tot 7.612 (7.687) mil joen. De gemiddelde reisafstand liep terug tot 40,2 (40,7) km. De vermin dering van het aandeel der le klasse zette zich voort. Bij het goederenvervoer nam het vervoerde gewicht 4,7 af tot 25,2 (26,5) miljoen ton. Het aantal ton- kilometers (excl. stukgoed) daalde met 4,6 tot 3,398 (3.462) miljoen. De grootste teruggang valt op te mer ken bij het vervoer van steenkool, cokes en bruinkool. In het afgelopen jaa*r werd miljoen geïnvesteerd in spoorwegen, bruggen, viaducten, vrije kruisingen en beveilingsinstallaties. Bestuurder verongelukt Tijdens het jaarlijkse kamp van de Amsterdamse club voor zweefvlieg tuigen op h?t K.N.V.V.L.-zweefvlieg- centrum Teriet heeft zich woensdag middag omstreeks kwart over vijf een dodelijk ongeval voorgedaan. Cirkelend in een thermiekgebied nabij het vliegveld kwam een Slings- by „Skylark n", bestuurd door de penningmeester van de club, de heer M. de Leeuw, op circa 1209 meter hoogte in aanraking met een Slingsby „Prefect", bestuurd door de heer Tj. Hoekstra, eveneens lid van de A.C.V.Z. Het toestel van de heer De Leeuw verloor daarbij een der vleu geluiteinden en geraakte in 'n vrille. Hoewel de bestuurder het stuurhut dak nog wist af te werpen, heeft hij zich niet meer +"^5" 1 tariefsverhogingen voor gewone plaatsbewijzen, welke een verschui ving veroorzaakten naar weektraject- en jeugdkaarten. Ten slotte was het Het totale aantal reizen bedroeg 189,4 (v.j. 189,0) miljoen. Daarente- Jen. Zijn „Sky lark" kwam terecht in een heideveld en werd geheel vernield. De heer Hoekstra wist met zijn eveneens beschadigde „Prefect" vei lig op Teriet te landen. Een dergelijk zweefvliegongeval is in ons land tot dusverre nog niet voorgekomen. Amerikaans-Canadese samenwerking President Eisenhower en de Cana dese premier, Diefenbaker, hebben tijdens hun besprekingen in Ottawa besloten samen te werken bij het zoe ken van methoden voor inspectie van het Noordpoolgebied ter verhindering van verrassingsaanvallen door de lucht. Zij zullen een aantal Amerikaanse en Canadese deskundigen opdracht POTLOOD en GEEST li 2 3 L s 7 b 9 10 11 12 13 u nis 16 17 '8 i^| 20 22 H 23 24 25 26 27 28 3* No. 528. Horizontaal: 1. uitbraak- sel van een vulkaan, 5. teken, 8. nu en dan, 11. oude lengtemaat, 13. nau we straat, 15. water in Z.H., 17. meis jesnaam, 18. deel van een auto, 20. waren. geven in samenwerking met verte genwoordigers van andere belangheb bende vrije landen de kwestie te be studeren, zo is woensdag officieel in Ottawa bekendgemaakt. Eisenhowers perschef, Hagerty, deelde nog mede, dat dit Amerikaans- Canadese inititatief een aanvulling is op het overleg binnen de Navo over een antwoord op de recente brief van Chroesjtsjef, waarin de Sowj et- premier een conferentie van technici over middelen voor het verhinderen van verrassingsaanvallen voorstelde. Ondanks bepaalde onaanvaardbare punten van deze brief zijn Eisenho wer en Diefenbaker toch „bemoe digd" door „zekere tegemoetkomende elementen" ervan, zo wordt in de be kendmaking voorts gezegd. Eisenhower en Diefenbaker heb ben voorts overeenstemming bereikt over de kwestie van de handel met communistisch China. De Canadese premier schijnt er in geslaagd te zijn, Amerikaanse concessies op dit punt te verkrijgen, doch bij dt interpretatie van de bereikte overeenstemming bleekowoensdagavond reeds verschil te bëstaan tussen wat Hagerty ver klaarde en wat de Canadese woord voerder, Nelson, bekend maakte. In de Zuidslavische hoofdstad Bel grado gaat het gerucht, dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 als „Zuidslavische agent" opgehangen Lazlo Rajk, in Boedapest is terechtge steld, samen met enkele andere Hon garen die bij de opstand betrokken lidwoord, 21. zijtak Donau, 23. eetge rei, 25. meisjesnaam, 27. korrelig kerngesteente, 29. venster, 30 strak, stijf. Verticaal: 2. spil van een wiel, 3. ploegsnede, 4. rivier in O.-Azië, 5. ruim, 6. nobel, 7. staatsbedrijf (afk.), 9. gem. in Limburg, 10. bloem, 12. zichtbare voorstelling, 14. houten vat, 16. gem. in Gelderland, 19. witte sui ker, 22. vrouw van Abraham, 24. jon gensnaam, 26. waterkering, 27. gebod, afkorting van tantalium. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 527. Horizontaal: 1. medoc, 5. dol, 7. Ot, 8. Neer, 10. Henk, 11. nu, 12. Peet, 13. lei, 14. dier, 15. heus, 16. Oss, 17. pees, 18. la, 19. mark, 21. laan, 22. do, 23. \ok, 24. Regen. Verticaal: 1. mot, 2. et, 3. oneer, 4. cent, 5. Dr, 6. Louis, 9. E.K., 10. hees, 11. neus, 12. Pisa, 13. leek, 14. dolik, 15. Heme, 17. paar, 19. ma, 20. Son, 21. L.K., 22. de. Onder deze anderen zouden zich Sandor Haraszti, een journalist, Ga- bor Tanczos, secretaris-generaal van de bekende .Petoefi-kring" en ande re journalisten bevinden. Mevr. Rajk werd in 1949, gelijk met haar man, die later is terechtgesteld, gevangen genomen. In 1954 werd zij gerehabiliteerd. Zij werkte toen op de gemeentebibliotheek in Boedapest. In 1956 eiste zij posthuum rechtsherstel voor haar echtgenoot. Zij slaagde en op 6 oktober 1956 kreeg Rajk alsnog een staatsbegrafenis. Mevr. Rajk nam geen deel aan de opstand, die spoedig daarna uitbrak. Toen de Russen op 4 november ingrepen, vluchtte zij naar de Zuidslavische ambassade. Sandor Haraszti werd in 1951, sa men met de huidige premier, Kadar, gearresteerd wegens „Titoïsme". In 1954 werd hij vrijgelaten en gereha biliteerd. Ook hij vluchtte na het in- frijpen van de Russen met Nagy naar e Zuidslavische ambassade. J VOOR HET CANADESE PARLEMENT. President Eisenhower heeft woens dag op een gemeenschappelijke ver gadering van het Canadese parlement verklaard, dat er meningsverschillen tussen de V.S. en Canada bestaan, maar dat men hierdoor nooit het overwegende belang van de samen werking tussen de landen van de vrije wereld üit het oog moet verlie- Deze samenwerking is nodig om de strijd tegen het communistische im perialisme met zijn agressieve oog merken te winnen, aldus de presi dent, die van mening was dat er met goede wil, begrip en gezond verstand LEIDSCPB1DAM KJV.V. vierde tienjarig bestaan. De vereniging van Katholieke Ar beidersvrouwen heeft van haar tien jarig bestaan een verzorgde feest dag gemaakt, welke naar gewoonte is aangevangen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk aan d Sluis- kant. De geestelijk adviseur van de vereniging, de weleerw. he,r A. H. Kester, droeg dit heilig Misoffer op voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn van de jubilerende vereniging. Het uit de K.A.V. gevormde zang koor onder leiding van de missa in honorqem Sanctae Mariae Goretti. Na het Hè Misoffer had een bloe menhulde voor het Maria-altaar en de plechtige opdracht aan Maria plaats. Het feestelijk ontbijt werd gehou den in het parochiehuis. Behalve vrijwel alle leden van de vereniging, zat ook aan de geestelijkheid van de beide parochies. Tijdens het ontbijt voerde het woord pastoor Van der Kolk, die zijn waardering uitsprak voor het werk van de K.A.V. Hij ein digde zijn toespraak met een welge meende felicitatie, welke hij verge zeld liet gaan met de aanbieding van een bedrag oider couvert. Ook sprak mej. C. Stringa, Rijswijk, die als diocesaan presiden te van de K.A.V., een overzicht gaf van de werkzaamheden van de K.A. V,. welke binnen afzienbare tijd ook in internationaal verband zal worden opgenomen, Bij de opening van het avondfeest gaf de afdelingspresidente, mevr. M. de Wit-Lans, als haar mening te kennen, dat er nog steeds vrouwen zijn die nog geen lid zijn van de ver eniging hoewel het bestuur zeer vol daan is over het steeds groeiend aantal leden. In een begeesterende toespraak be toogde de weleerw. heer Raadschel- ders uit Den Haag dat hij als eerste geestelijke adviseur van de vereni ging een grote vooruitgang mocht constateren, wat hij toeschreef aan de goede gemeenschapszin van de le den. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, werd een vrloyk programma afgewerkt. LEIDERDORP Buurtvereniging Zijlkwartier Met 135 kinderen heeft de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Zater dagmiddag 5 juli vertrokken zij met drie autobussen via Noord wij kerhout naar IJmuiden voor bezichtiging van de sluizen. Hierna werd door de Vel- sertunnel teruggereden naar Kraan tje Lek te Overveen, waar de kin deren zowel in de speeltuin als op de klimduinen zich vermaakten. Ver schillende spelen werden gehouden, zoals touwtrekken, voetballen e.d. De tocht werd voortgezet naar Groenen- daal te Heemstede, waar een bezoek werd gebracht aan de kinderboerde rij. De terugtocht ging langs de grote weg. Qm pl.m. half negen waren de kinderen in het Zijlkwartier terug, waar zij moe maar voldaan werden opgewacht door vele ouders. Z0ETERW0UDE Op de rijksweg 4A nabij de molen „Zelden van Passe" is gisteravond half acht een ernstig motorongeluk gebeurd. Bij een snelheid van minstens 60 km begon de motorfiets, bereden door de heer A. P. Pesch en zijn eohtgenote uit Rotterdam plotseling zodanig te slingeren, dat na 30 m ver der rijden vallen niet meer voorko men kon worden, waardoor de berij der een schedelbasisfractuur, hoofd wonde en meerdere schaafwonden op- Groen: 1 en 2 P. BergersS. Visser 61 m.p., 1 en 2 Jac. de JongDick v. d. Plas 61 m.p., 3. A. Spruitenburg H. Smaling 49 m.p. RIJNSBURG Geslaagd Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen is ge slaagd voor het propaedeutisch exa men de heer F. C. van Tilburg al hier. LISSE (De Engel) NIEUW BEDRIJF GEOPEND Gistermiddag is aan de Catharij- nenlaan 32 de nieuwe bedrijfsruimte van de Coöp. Inkoop-ver. Van Tol N.V., een pakhuis en kantoor, offi cieel geopend. Beide gebouwen wa ren rijk versierd met vele bloem stukken van leveranciers en cliën- ten. De opening geschiedde door de mers en mr c p M van Beek en Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 10 July 1858. Leyden. Zaterdag 11. trof een schipper het ongeluk te Haar lem in het Spaarne te vallen. Hoewel door middel eener dreg uit het water gehaald, verkeert hij in eenen gevaarvollen toe stand, want de dreg was door de kin gegaan, zoodat een der punten in den mond uitkwam. Te Edam is (tengevolge van de langdurige droogte) in de vorige week voor een paar grote emmers water 75 cents betaald en voor een paar kleine emmers 50 cents. aanvaardbare oplossingen v)wr alle JSSSÜ^ problemen, die in de Amerikaanse- Canadese betrekkingen bestaan of nog ontstaan, kunnen worden gevonden, Eyskens' kabinet voor de Senaat De Belgische Senaat heeft woens dag met 90 tegen 83 stemmen zijn vertrouwen in de nieuwe katholieke minderheidsregering uitgesproken. De, Kamer van Volksvertegenwoor digers heeft de vorige week al haar vertrouwen in de regering uitgespro ken, met een zeer kleine meerderheid. De christelijke volkspartij heeft in de Senaat wel, maar in de Kamer geen meerderheid. De regering kreeg daar de meerderheid door onverwachte steun van twee liberalen. Sinds 17 april, de openingsdag, hebben meer dan 15 miljoen mensen een bezoek gebracht aan de wereld tentoonstelling te Brussel, aldus is van Expo-zijde meegedeeld. Alleen al in het afgelopen weekeinde telde men 800.000 bezoekers. Koningin Elizabeth van Enge land lijdt aan een voorhoofdsholte ontsteking en heeft op doktersadvies haar afspraken voor de rest van de week afgezegd. Er zijn in 14 dagen tijds in twee districten van de Indische staat Mad ja Pradesj ruim 1.780 mensen overleden aan cholera. In het gebied van Nagpoer in In dia woedt een hersenvliesontstekings epidemie, die woensdag reeds aan 46 personen het leven heeft gekost. De voormalige kamparts dr. Eisele van het concentratiekamp Buchenwald heeft te Cairo om poli tiek asiel verzocht, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie woensdag te Bonn meege deeld. Adolf Martin Bormann, de oud ste zoon van de vroegere rijksleider der Duitse Nazi-partij, wordt op 26 juli in Insbrück tot priester ge wijd. Hij is in 1947 tot de Katholieke Kerk toegetreden. schaafwonden. Het slachtoffer van dit ongeluk werd naar bet Acade misch Ziekenhuis vervoerd; zijn toe stand is zorgwekkend. De politie, twijfelende aan de deugdelijkheid van de motor, heeft deze in beslag ge nomen. Dobbelrit 1958. Morgenavond om half 8 precies zal het startsein ge geven worden van de dobbelrit 1958, waarna elke minuut een wielrijdster of wielrijder zal vertrekken met slechts één doel: de door PIT '54 be schikbaar gestelde wisselbeker te be machtigen, of desnoods één van de andere prijzen. De eerste inschrijvin gen mochten wij reeds noteren, maar de grote toeloop zal waarschijnlijk pas vrijdagavond komen. Hoeveel personen zullen er dit jaar meerij den? Het vorig jaar vormde de A-griep een ernstige belemmering, maar nu kan iedereen meedoen. Wij verwachten naast vele jongeren dan ook ouderen onder de dobbelende ge lederen. Aan alle personen boven de 30 en aan alle dames zal een boni ficatie gegeven worden van 10 pet. Mooier kan het toch al niet! En mocht men niet weten, hoe het er precies aan toe gaat, in het Don Boscohuis zal men uitgebreid worden ingelicht. Men hoeft in ieder geval niet langer dan ongeveer een uur in eigen tempo te fietsen en is dus weer vroeg thuis. Wij hopen dat de weergoden ons die avond ten dienste willen zijn en dat deze jaarlijkse Zoeterwoudse avondtoernooi ook dit jaar weer een grandioos succes zal worden. Wie zal er dit jaar met de eer gaan strijken? Zal P.. v. d. Drift zijn beker prolongeren, of zal hij hem moeten afstaan aan één van zijn mede-dob belaars? Degenen, die nog nadere bij zonderheden wensen, verwijzen wij naar de raambiljetten en naar de Leidse Courant van eergisteren. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgedrive. Bij de in De Ros kam door de bridgeclub „De Brug" gespeelde bridgedrive werden de hoogste punten behaald als volgt: in oep Rood: 1. Dick ParlevlietH. Booy 47 m.p., 2. Jac. Pluimgraaff IJL v .d. Marei 44 m.p., 3. L. van der PlasJ. Parlevliet 38 m.p., In groep voorzitter van de Inkoopvereniging de heer Fr. Rijlaarsdam. Van 4 tot 8 uur des avonds w&s er gelegenheid om de nieuwe gebouwen te bezichti gen, waarvan een groot gebruik werd gemaakt. De oppervlakte van het pakhuis bedraagt 420 m2, die van de kantoorruimte 50 m2. mej. Staats werden in het bestuur benoemd. Dr. Veraart deed een beroep op de aanwezigen, om eraan mee te wer ken, dat binnen Ie kortst mogelijkè tijd de katholieke vereniging een be hoorlijk aantal leden telt. Katholie ken, die tot nu toe lid waren van de NOORDWIJK algemene vereniging, kunnen zonder Geslaagd - Aan de Vrije siteit te Mia«eeS'^dolXi worden overgeschreven het propaedeutisch examen theologie 5 helanvriik nunt de heer A. R. v. d. Bos, alhier. ST0MPWIJK Helpt uw Fanfare. Nieuwe mu ziekinstrumenten zijn buitengewoon duur. Wij komen uw hulp vragen voor het Fanfarekorps Juliana. Enkele dames zijn bereid gevon- j all r7 - ii I ClUICh VÖll UC CLdl 15, den ons te helpen. Zij zullen u een h Lammers, is: Schouwweg 57. platina asbak of een verzilverde thee- i lepel te koop aanbieden. Asbak en lepel zijn voorzien van een muziek embleem en behoeven niet te worden gepoetst. Een ander zeer belangrijk punt is ook de vorming van een eigen boe kenschat door de vereniging. Er is reeds door schenkingen een beschei den begin gemaakt met de vorming van een eigen boekerij en het bestuur vertrouwt, dat dit goede voorbeeld door velen gevolgd zal worden. Het adres van de secretaris, de VOORSCHOTEN Geslaagd Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen is ge slaagd voor het propaedeutisch exa men de heer W. G. Gusseloo alhier. WASSENAAR OUDEN VAN DAGEN WAREN DAGJE UIT In 87 personenauto's hebben giste ren ongeveer 280 ouden van dagen uit Wassenaar het jaarlijkse uitgaans- dagje gemaakt, dat deze keer wel een bijzonder, succes werd, dank zij het prachtige weer en de fraaie route, die het comité waarvan de heer J. J. M. Wiegman voorzitter is had uit gekozen. Omstreeks kwart over 9 waren alle auto's op de Lange Kerkdam, de Hof- laan en de éonkerlaan present en kon weggereden worden. Iedere deelne mer aan de tocht had intussen zijn RIJNLANDS LYCEUM Geslaagd voor het eindexamen van de Middelbare School voor Meisjes, de dames: N. J. K. Arps, Oegstgeest; L. M. Blokland, Oegstgeest; M. van den Brandeler, Warmond; M. Coe- bergth; C. E. de la Court; E. M. Feuth; C. H. E. Gerst; A. M. v. Goch; N. C. de Hoop; E. M. v. Keulen; E. A. M. Lange; J. W. A. Langenberg; M. H. Muller, Voorschoten; M. H. Pieterse; M. J. Sax; A. E. Schilstra; H. W. Swellengrebel, Oegstgeest; C. D. M. Umbgrove; E. W. Venema; I. Venker, Warmond; W. E. W. Visser; E. M. Waltheer; A. Warren; C. Zuurdeeg, Noordwijk aan Zee. Geen kandidaten afgewezen. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Wassenaar. Geslaagd. Voor het doctoraal examen geneeskunde is aan de Rijks universiteit van Groningen geslaagd mej. E. Onderstal, alhier. Geslaagd Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen zijn ge slaagd voor het propaedeutisen exa- gebruikelijke snoepje of rokertje ont- men de heer A. J. Ros, voor land vangen, allen waren bovendien ge tooid met een witte anjer. De reis ging in vier groepen van ongeveer 20 auto's, elk begeleid door een politieman op de motor, naar Zeist, waar een ruime koffiepauze gehouden werd resp. in het Jagers huis en in de Pyramide van Auster- litz. Na een rondrit door de omge ving van Zeist werd aangelegd in Hoevelaken, waar in 2 restaurants de groep was te groot voor één een koffietafel gereed stond. En na deze koffietafel die werd opge luisterd door pianospel en zang door mevr. Van Laar-Wichard werd 'n prachtige rit gemaakt door Hilver sum en door het gebied van de Loos- drechtse- en Vinkeveense Plassen. Omstreeks kwart over 5 kwam de kop van de eerste stoet bij Kasteel Oud-Wassenaar aan, waar het gehele gezelschap door de directie van dit hotelbedrijf een croquet werd aange boden. Daarna, werden alle bejaarde gasten weer thuisgebracht. R.K. VER. OPENB. LEESZAAL EN PIBLIOTHEEK IS OPGERICHT Woensdag is in het verenigingsge bouw in de Kerkstraat de r.k. ver eniging Openbare Leeszaal en Biblio theek, die in federatief verband zal samenwerken met de reeds bestaan de protestants-christelijke en alge mene leeszaalverenigingen, officieel opgericht. De vergadering was uitgeschreven door de raad van overleg die in Was senaar alle standsorganisaties over koepeld. Het is de raad van overleg geweest, die zich heel veel moeite gegeven heeft om de vereiste toe stemming voor het samengaan met de andere verenigingen te verkrijgen. Dr. J. J. M. Veraart, voorzitter van de raad, releveerde de lange voorge schiedenis van de katholieke vereni ging. Tien jaar geleden reeds was een commissie uit de St. Vincentiusver- eniging al heel ver gevorderd bij het oprichten van een bibliotheekvereni ging, die zou samenwerken met de twee andere verenigingen. De bis schopelijke goedkeuring werd echter niet verkregen. Enkele jaren geleden werd op nieuw, nu door de raad van overleg, een poging in het werk gesteld en enkele maanden geleden werd deze poging met succes bekroond: de bis schop van Rotterdam gaf zijn goed keuring aan de statuten. Dr. Veraart sprak over de in over leg met de beide andere verenigin gen verkregen waarborgen: er zal ten minste een katholieke leeszaal-assis tente worden aangesteld, de katho lieke vereniging krijgt in het gebouw aan het Plein een eigen kamer, en het gezamenlijk boekenbezit van de stichting O.L.B.-federatie, waarvan de leden der drie verenigingen ge bruik mogen maken, zal geen boeken bevatten, waartegen een door de bis schop nog te benoemen censor be zwaren heeft. Mej. H. S. W. van der Mersch, di rectrice van de O.L.B., die ter ver gadering aanwezig was, gaf nadere inlichtingen over het lidmaatschap (ƒ4.80 per jaar en ƒ2.40 voor elk volgend gezinslid, dat lid wenst te worden) en over de rechten van de leden (vier boeken tegelijk, waarvan drie studieboeken), met een aparte regeling voor de kinderbibliotheek. De vergadering ging daarna over tot het benoemen van een bestuur. Dr. J. J. M. Veraart, de heer A. C. Duyvestein, de heer W. M. A. Lam- bouwhui/'ihoudkunde mej. Th. F. S. M. van Schaik. beiden alhier. Aan de R.K. Universiteit le Nij megen is geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde de neer M. J. M. Dols alhier. Marktberichten GOUDA, 10 juli. Kaas. Aanvoer 166 partijen. Notering: le kw. 1.94 2.05; 2e kw. 1.821.93; extra kw. 2.06—2.10. Alles per kg. Handel Handel kalm. R'VEEN, 9 juli Bloemen. Wirrals Supreme 824; Esthei Read 616; Margrieten 515; Duizendschoon 11 —24; Chab anjers 1326 Alstroeme- ria 3255; Colvilleis 2562; Gladio len 561.40; Dahlia's 4555; Spirea 2023; Phlox 1635 p. bos; Am. An jers 315 Ornithogalum 710; Le lies 1018 ct. per stuk. Groente. Aardbeien 3862; idem afw. 1943; Kropsla 3.006.00; Bloemkool 10.0044.00; Bospeen 15.0027.00; Aardappelen 14.00; Tuinbonen 14.00—22.00; Peulen 29.0012600; Doperwten 58.00—70.00; Capucijners 64.00—66.00; Kassnijbo- nen 145.00—170.00; idem stek 80.00 105.00; Dubb. stambonen 125.00 135.00; Komkommers 15.0023.00; Tomaten 33.00—67.00 per 100 kg. TER AAR. 9 juli. Groente. Kas- snijbonen 1.501.75, idem B 1.15 1.45, idem stek 0.651.05, stamprin- sessebonen 1.201.50, peulen 0.36— 0.43, doppers 0.52—0.64, idem B 0.35, capdoppers 0.540.55, idem afw. 0.28, blauwschokkers 0.650.75, idem B 0.480.53, witte capciiners 0.61 0.64, alles per kg., tuinbonen 1.45 2.15, idem B 1.20—1.40 per 10 kg., to maten A 0.600.77, idem B 0.61 0.75 idem C 0.49—0.56 idem CC 0.20— 0.23, aardappelen 0.120.17, idem kriel 0.050.10, rabarber 0.100.15, postelein 0.11—0.20, spitskool 0.06 0.10, kroten 0.170.18, waspeen 0.12 0.20, idem stek 0.100.11, andijvie 0.070.08, alles per kg. sla 0.03Ó.04, bloemkool A. 0.260.47 idem B 0.18 0.26, idem C 0.100.15, komkommers 0.12—0.18, idem stek 0.09—0.10, pa prika 0.17 per stuk, peterselie 0.02— 0.03, bosuien 0.090.17, selderij 0.02, bospeen 0.12—0.20, boskroten 0.08, radijs 0.03, bosprei 0.08 alles per bos, stoofsla 0.40 per kist, rode bessen 1.12 1>14 per kg. aardbeien 0.320.52 per doosje, aardbeien 3.40 per slof. Bloemen: lelies 0.26 per bos. RIJNSBURG. 9 juli. Bloemen. Gladiolen: Allard Piersor. 911, Gold Dust 1013. gemengde 1821, Strauss 1518, Comeet 67, Sneeuw - prinses 812, Am. Anjers Sim wit 78, rood 46, rose 68, Golden Harvest 1214, Elisabeth 56, Ele- murus 2233, per stuk. Engelse Iris sen 5085, Atheemus 3042, Gouds bloemen 1119, Plox 4052, Orion 4056, Achelia 5060, Segetum 16 30, Gips 813, Rodante 1115 per bos. Weener Anjers 110160, Tijger Anjers 150210, Palma 110—180, Mimi 80100, Ester Read 80190, Centaurea 120170, Korenbloemen 120—180, Scabiosa 400520, Alstro- meria 450580, Werrald supream 180 460 per 100. VINKEVEEN, 9 juli Groente. Capucijners 6981; Dorperwten 66 75; Kassnijbonen 1.381.56; Peulen 1.161.38; Stambonen 1.161.28; Tuinbonen 14—19; Andijvie 713; Kroten 1618; Postelein 1216; Ra barber 1625; Spinazie II 2633; To maten II 4264; Waspeen 17—28; ct. per kg.; Bloemkool 1053; Komkom mers 927; Sla 36 ct. per stuk; Bos peen 1221 ct. per bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2