S>e Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Amerikaanse raket met een levende muis ttMia" maakte een luchtreis van een half uur Nog meer anonieme brieven over A-bom Wat de „Explorers" wisten te vertellen Engeland opgelucht De Paus oververmoeid WIN Gromyko over de Geneefse conferentie 't Blijft zonnig en warm weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 10 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14455 (een raket) met MUIZENISSEN Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontje* 11-50 Zou zij het er levend vanaf brengen? Van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral in Florida is woens dagavond een intercontinentale Thor- raket gelanceerd, die een levende muis bevatte. De tweedelige raket is afgevuurd op een deknbeeldig doel in de Atlan tische Oceaan, circa 9.600 km ten zuidoosten van Florida. De deskundigen van de Amerikaan se luohtmacht hopen, dat de kop van de raket met de muis teruggevonden kan worden en dat de muis het avon tuur zal overleven. Om de raket de meer dan intercon tinentale afstand van 9.600 km te la ten afleggen, had men de gewone Thor-raket voorzien van een gewij zigde Vanguard-raket, die dienst deed als tweede trap. Dit is de eerste Ame rikaanse proef om een raket zo'n ernorme afstand te laten afleggen. Bij een vroegere, proef met een Ju- piter-raket is men er in geslaagd de neuskegel naar de aarde te laten te- rugkeren zonder dat hij bij de terug keer in de dampkring door de grote wrijving verbrandde. Dit laten terug keren van de neuskegel naar de aarde is ook het voornaamste doel van deze proef. Men hoopt echter tevens erva ringen op te doen di, nodig zijn voor een schot naar de maan. Mia piept wel. De luchtreis van de muis, die „Mia" wordt genoemd, zou volgens de plan nen dertig minuten duren. In de neuskegel bevindt zich een radiozen der, die het opsporen van de kegel na de landing in de Atlantische Oceaan in de buurt van het eiland Asuncion mogelijk moet maken. De Thor-raket is de trots van de Amerikaanse luchtmacht. Bij vorige proeven heeft een raket van dit type een afstand van 4.001 km afgelegd. Voor deze proef, die tot op het laatste ogenblik geheim was gehouden, heeft men de Thor-raket gekoppeld aan de Able-raket die gebruikt wordt voor aandrijving van de Vanguard. De Thor-Able, die hierdoor ont stond, zag er voor de lancering uit als een reusachtige kaars in een kande laar. Het gevaarte was 24 meter hoog. Dit is de tweede proef met een Thor-Able. De eerste op 23 april jl is mislukt. Het zoeken naar de neuske gel, die toen ook een levende muis bevatte, moest men opgeven. Op de proefbasis heeft zich woens dag voor het eerst een dodelijk onge val voorgedaan. Een arbeider is van een 30 meter hoge stelling voor het monteren van Atlas-raketten geval len en om het leven gekomen. „Amerikaan" kent geen Amerikaans De Russische ambassadeur in Lon den heeft een tweede brief ontvangen van de anonieme schrijver, die zegt dat hij een Amerikaanse militaire vlieger is en dat hij van plan is bin nen vijf dagen een atoombom boven de Noordz' e af te werpen. Dit heeft het Russische persbureau Tass mee gedeeld. Volgens Tass is de tweede brief geschreven door dezelfde man („W."), die de eerste brief aan de Sowjet-ambassade zond op 28 juni. Over de ruimte rond de aarde Generaal-majoor John P. Daley, directeur van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van bijzondere wa pens in de V.S., is van mening, dat Amerika's aardsatellieten een zeer waardevolle bijdrage hebben geleverd tot de kennis van de omstandigheden in de ruimte, die nodig is alvorens men aan •'oor mensen uitgevoerde ruimtevluchten kan denken, aldus meldt Usis. De geleerden zijn door de beide „Explorers" te weten gekomen: 1. Dat de atmosfeer op een hoogte van ongeveer 370 kilometer ongeveer veertien maal zo dicht is als men voordien had aangenomen. 2. Dat op een hoogte van circa 960 kilometer een straling bestaat die honderdmaal zo sterk is als werd verwacht; dit zou wel eens kunnen betekenen dat mensen en instrumen ten in de ruimte tegen een derge lijke straling dienen te worden afge schermd. 3. Dat uit de overgeseinde gege vens van „Explorer I" is gebleken, dat de mens in staat is de tempera tuur in het inwendige van een ruim teschip te regelen: de binnentempe- ratuur werd namelijk gehandhaafd tussen 0 en 37 graden celsius. 4. Dat met betrekking tot de Amerikaanse vliegers bijna opgehangen Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag bekendge maakt, dat vijf van de negen inzit tenden van het Amerikaanse vlieg tuig, dat twaalf dagen geleden boven Sowjet-Armenië tot landen werd ge dwongen, door burgers zijn mishan deld voor zij door de Russische auto- rieiten werden aangehouden. Deze vijf mannen waren met para chutes uit het vliegtuig gesprongen, nadat dit door Migs in brand was geschoten. De vier anderen konden met het brandende vliegtuig een noodlanding maken. De Amerikaanse journalist Drew Pearson schreef woensdag in de „New York Mirror", dat de vijf mishandelde vliegers in handen van een menigte woedende burgers wa ren gevallen. Zij werden geslagen en gestompt. Eén van hen, een officier, kreeg een touw om de nek geslagen en de burgers wilden hem juist aan een boom ophangen, toen Rupi sche soldaten arriveerden en de vlie gers in bescherming namen. Op de Amerikaanse basis te Wies- baden in Duitsland, waar de negen vliegers nu zijn, wordt een rapport over het incident opgesteld. HET SPEL DER FILMSTERREN. Een Romeinse rechtbank heeft het in Mexico gesloten huwelijk van de Zweedse actrice Ingrid Bergman en de Italiaanse filmregisseur Roberto Rossellini nietig verklaard. Rossellini, die in mei 1950 met In grid Bergman in het huwelijk trad, had om nietigverklaring verzocht. Hij voerde aan, dat de echtschieding van de actrice en haar eerste echtgenoot, dr Peter Lindstrom, „juridisch niet voltooid was". overbrenging van radio-seinen in de ruimte, de ionosfeer, de onregelma tigheden in de zwaareekrtcht van de aarde en kartering gegevens werden verkregen die tot dusver nog niet bekend waren. 5. Tenslotte werden gegevens ver kregen die van het allergrootste be lang zijn voor het bepalen van de kans, die aanwezig is dat een ruim tevaartuig tijdens de vlucht getrof fen en beschadigd wordt door me teorieten. Er zijn sterke aanwijzin gen dat „Explorer III" tijdens het passeren van een zwerm uiterst klei ne meteorieten, die in verband staat met de baan van de komeet van Halley is beschadigd. De ontsnapte Engelse misdadiger Frank Samuel Mitchell, die zo ge vaarlijk werd geacht, dat militairen eraan te pas moesten komen om hem op te sporen, is gisteren in een bus naar Londen gearresteerd zonder dat hij verzet bood. Mitchell was dinsdag in alle vroegte uit de gevangenis van Broadmoor uitgebroken. Gisteren hadden honderden solda ten en een helikopter tevergeefs de hele dag naar Mitchell gezocht, toen de politie 's middags een tip kreeg dat de ontsnapte zich in een bus naar Londen bevpnd. De bus werd op 12 km van Broadmoor tot stilstand ge bracht, waar Mitchell zich gewillig aan de politie overgaf. Hij verklaarde de nacht te hebben doorgebracht aan het strand van Bournemouth. Een derde brief van dit soort is voorts ontvangen door de Russische ambassadeur in Londen. Deze derde brief was ondertekend met de letter „A.". De Russen hebben fotokopieën van de brieven aan de Britse en Ame rikaanse autoriteiten gestuurd. Deze beschouwen de brieven als het werk van een bedrieger, die propaganda voor de communisten wil maken. In het derde epistel schrijft „een lid van de Amerikaanse luchtmacht", dat hij een A-bom zal laten vallen boven de Noordzee en daarna naar de Sowjet-Unie zal vliegen. De schrijver zegt in het zelfde toestel te vliegen als „W.", de afzender van de twee andere brieven. Een zegsman van de Amerikaanse ambassade verklaarde na bestudering van de fotokopieën van de brieven tot de conclusie te zijn gekomen, dat de brieven vals zijn. Ze zitten in ieder geval vol met communistische propa ganda, aldus de zegsman, die daarar.n toevoegde, dat de zgn. Amerikaanse uitdrukkingen die in de brief voor kwamen door iemand waren geschre ven die niet op de hoogte is met het Amerikaanse woordgebruik. Hoewel het dinsdagavond geens zins vaststond, dat de wekelijkse al gemene audiëntie in de St. Pieter te Rome doorgang zou vinden, heeft de H. Vader woensdag weer tienduizen den gelovigen in audiëntie ontvan gen. Zondag heeft de Paus door af matting overmand tot tweemaal toe een lichte bezwijming gehad. Zijn lijfarts Galeazzi Lisi heeft hem on middellijk daarop meer rust voorge schreven. Sedert maandag zijn de bijzondere audiënties, welke Z.H. de Paus ge woon is iedere ochtend aan enkele kleine groepen te verlenen, opge schort. De geneesheer heeft de H. Va der dringend* aangeraden de drukken de zomerhitte van Rome zoveel mo gelijk te vermijden en zich zo spoe dig mogelijk naar het pauselijk zo merverblijf in Castel Gandolfo te be geven. Gesprek op Brioni leverde weinig op Zeker een dag eerder dan verwacht werd zijn woensdag de besprekingen op president Tito's vakantieoord Brioni tussen de ministers van bui tenlandse zaken van Zuidslavië, Griekenland en de Verenigde Arabi sche republiek geëindigd. De betrek kingen tussen de drie landen zullen worden uitgebreid, stond er in het communiqué dat na de conferentie werd uitgegeven. Met geen woord werd melding ge maakt van de kwestie-Cyprus en Libanon. Ook ontbreekt elk direct commentaar op de belangrijkste poli tieke problemen van het ogenblik. Het communiqué zegt: De. minis ters hebben met tevredenheid gecon stateerd, dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen hun landen een stabiliserende invloed hebben in het gebied; zij zullen de economische, technische en culturele banden ver der ontwikkelen. Er wordt verder nog de hoop uit- fesproken dat de ministers elkaar in e toekomst nog véfker zullen ont moeten. De Zuidslavische en Griekse ministers hebben woensdag nog af zonderlijke besprekingen gevoerd waarbij o.a. de kwestie-Cyprus ter sprake is gekomen. Weerdienst IMC0S London seint: Iets koeler en minder zonnig voor de komende dagen, maar weinig of geen regen. Een service van de gezamenlijke Brouwers van het beste Nederlandse een reis van f1000.- Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan "Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K. is bindend Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag. 0.1 uur zon, 0,3 mm neerslag. Prijswinnaar: A. de Jong, Spuistraat 46. Den Haag. WAT IS IMC0S International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspeldea BEELDBUIS EN BIER Bier is de beste Tong drink' ter wereld voor een lange tv-avondl Geen drank is zo helder, zo storingvrii. heeft zo'n goede ontvangst... U kent toch het pauzeteken: Bier h weer best BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij'Ik vind bier zo pittig en lelijk r elijk!' (Advertentie) Twee beelden van het bezoek van de Russische premier en partijsecreta ris Kroestsjef aan Oost-Berlijn, waar hij met een zes man sterke delegatie het vijfde congres van de Oostduitse communistische partij bijwoont. Op de bovenste de aankomst: Kroestsjef (wuivend links) zit naast zijn Oostduitse ambtsgenoot Walter Ulbricht. Op de achterbank zien we de Oostduitse pre mier Grotewohl. De onderste foto Iaat zien hoe Kroestsjef, staande op een eretribune voor het Oostberlijnse station een parade van Oostduitse troepen ter zijner ere gadesloeg. Nieuwe nota De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, heeft woensdag een nota gezonden aan de V.S. over de conferentie te Genève. Hierin wordt gezegd, dat de Ameri kaanse regering er voor uit de weg gaat een definitief antwoord te geven op de vraag of men op de conferentie te Genève de kwestie van de algeme ne en ogenblikkelijke staking van de kernwapenproeven kan behandelen. Volgens Tass wordt in de Russische nota gezegd, dat de V.S. hun weige ring om de kernwapenproeven stop te zetten blijven rechtvaardigen door voor te wenden, di.t een doeltreffende1 controle onmogelijk is, zelfs nu ge bleken is, dat een dergelijke controle zeker uitvoerbaar is. De Russische regering verwacht, dat de regering van de V.S. een on dubbelzinnige verklaring zal afleg gen of het werk van de deskundigen te Genève er op gericht moet zijn, dat er een overeenkomst over het staken van de kernwapenproeven tot stand komt, aldus de nota volgens Tass. Amerikaans commentaar. Functionarissen in Washington ver klaarden woensdagavond in Com mentaar op Gromyko's nota, dat de Ver. Staten er aan vast zullerT'hou- den, dat de Geneefse besprekingen over de mogelijkheden om kernproe ven te ontdekken technische bespre kingen zijn en geen politieke. Deelne ming aan de conferentie betekent dus geen verplichting om de kernproeven te staken, aldus deze functionarissen. Het State Department bestudeert de nota nog. De Franse president René Coty is op het kasteel van Laken de' gast geweest van de Belgische koninklijke familie. De foto toont in een auto tijdens een rijtoer door het park van het kasteel vJ.n.r.: president Coty, prin ses Liliane, prinses Marie-Christine, prins Alhert en koning Leopold. Gisteren kwam in het zeegebied tussen IJsland en Schotland een de pressie tot ontwikkeling, die in diep te toenam en vanochtend de kust van Midden-Noorwegen bereikte. Het front van deze depressie overschreed de Noorse bergen, waar het veel re gen bracht. ,Over de Noordzee ver plaatste het front zich in zuidelijke richting. Het heeft daar heel weinig te betekenen. Wanneer het vandaag in Nederland doordringt, zullen slechts plaatselijk enkele wolkenvel den overdrijven. By de Azoren is gisteren in ditzelf de front een kleine storing ontstaan. Deze diept uit en gaat waarschijnlijk in de richting van Wales bewegen. Ze zal morgen geen invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. Hoogstwaarschijnlijk zal het heersen de weertype hier te lande worden bestendigd en wordt het morgen nog maals een overwegend zonnige en warme dag. Dit nummer bestaat nit 10 pagina'i (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND WARM Warm, vry zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind, later in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid. 11 Juli zno op 04.32; onder 20.58; maan op 00.45; onder 15.48. Hoogwaterstanden 11 Juli v.m. 10.40; n.m. 11.10. Het weer in Europa HELSINKI zwaa. bew. 20 C. STOCKHOLM licht bew. 26 OSLO licht bew. 28 KOPENHAGEN bew. 25 ABERDEEN half bew. 22 LONDEN zwaar bew. 25 AMSTERDAM onbew. 25 BRUSSEL geen opgave LUXEMBURG geen opgave PARIJS zwaar bew. 26 BORDEAUX mist 26 GRENOBLE geh. bew. 23 NICE onweer 25 BERLIJN onbew. 22 FRANKFORT onbew. 25 MüNCHEN onbew. 22 ZURICH licht bew. 24 GENEVE licht bew. 23 LOCARNO zv/aai bew. 27 WENEN onbew. 23 INNSBRUCK onbew. 28 ROME zwaar bew. 31 AJACCIO zwaar bew. 24 MADRID onbew. 31 MALLORCA onbew. 30 ALGIERS nobew. 26 Korreltje Daar is geen beter buitensporigheid dan een overvloed van Hankhaprbpjd

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1