Regering ontwikkelt plannen ter bevordering industrie Iets gunstiger investeringsaftrek De helft van de bevolking geniet huurbescherming Waf men ver haalt is lekker Üij&tei, öpeeit vaat vijutieteutaaC De tijd vliegt sneller dan de Caudron-G 3 VRIJDAG 4 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Er wordt een nieuwe methode voorbereid voor het fiscaal voorbe reiden van de industrialisatie. Het volgende jaar zal zij van kracht wor den. Dit onder meer heeft minister Hofstra gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, als een van de drie ta melijk verrassende mededelingen. Fu sies wil hij niet nodeloos door de fis cus doen belemmeren. Hij gaf aan hoe men binnen het raam van de huidige wetgeving op een voordelige wijze tot fusie kan komen en beloof de voorts een oplossing te zoeken voor die gevallen waar de fusie op fiscale belemmering stuit. Het kost ƒ75.000 gulden om voor één arbeider in de industrie een nieu we werkgelegenheid te scheppen, zo werd voorts nog gezegd. Het is niet precies te zeggen of de genoemde 11 miljard en de vijf jaar voldoende zijn om de industriali satie in Nederland te voltooien. Mi nister Zijlstra, die ook geruime tijd aan het woord geweest is, voelde er niets voor dwangmaatregelen te beramen om de industrie te dwin gen zich buiten het westen van het land te vestigen. Er zal wel bij in formaties en contacten aangedron gen worden op vestiging buiten de Randstad. Minister Witte zal in de herfst met zijn nota komen over de ruim telijke ordening. Dan zal er nieuw licht over deze zaak schijnen, de nieu we Waterweg en de Westerschelde behandeld moeten worden. Minister Hofstra betoogt, hoe de regering via belastingmaatregelen Beeld voor Stöxen viel in stukken Gisteren is het beeld, de „gods dienst", dat deel uitmaakt van de beeldengroep op Plein 1813 te Den Haag uit de takels gevallen en in vele stukken gebroken. Zoals men zich zal herinneren heeft de kunst gieterij Stöxen te Leiden het opnieuw gieten in brons van deze beelden groep in handen. Werklieden van de gemeentenen Haag en van Stöxen trpkken het beeld met een takel om hoog. Het was echter al zodanig verteerd door weer en wind, dat het in tweeën brak en in stukken op de grond viel. Bij Stöxen zullen nu de beeldfrag menten opnieuw gegoten worden. Het vrijheidsmonument van het his torische Plein 1813 is in de vorige eeuw volgens een speciaal procédé vervaardigd: de galvanoplastiek. Van het te heproduceren beeld werd een negatief gemaakt van gips, waarvan de oppervlakte met een laag grafiet werd bedekt, dat geleidend is voor electriciteit. Door electroliti- sche werking werd de oppervlakte van het negatief met een laag metaal bedekt. De geschiedenis heeft nu wel bewezen, dat deze laag metaal te dun is geweest om de tand des i tijds te kunnen weerstaan. de stichting, uitbreiding of vernieu wing van industrieën zal bevorde ren. In' de herfst zal hij zijn plan nen ter goedkeuring aan de Kamer voorleggen. Hij wilde er niet al te veel over mededelen, maar toch kon men in de loop van zijn rede wel aanvoelen in welke richting zijn plannen gaan. Investeringsaftrek. De belastingverlichting zal o.m. het volgende brengen: twee jaar lang mag men acht procent van de indus triële aanschaffingskosten in minde ring brengen van de belastbare winst. In totaal dus zestien procent. Sinds investeringsaftrek op 21 mei weer werd ingevoerd is dit eveneens zestien procent, maar dan over vier jaar te verdelen. Er komt ook een blijvende voorziening in le vervroeg de afschrijving. Zij wordt ruimer ge regeld om te bereiken, dat de onder mingen tijdelijk meer geld beschik baar hebben. Minister Hofstra zei, dat deze re gelingen het industrialiseren wat aan trekkelijker maken, maar toch niet zó aantrekkelijk dat het voor onder nemers de moeite waard is met indus trialiseren tot het volgend jaar te wachten. Mr Van Thiel (KVP) had dit goed doorzien. Hij vreesde dit gevaar wel degelijk en hij diende een motie in om de minister te dwingen duidelijke taal te spreken. De alge mene verwachting was, dat de inves teringsaftrek het volgend jaar twin tig procent zou worden. De heer Van Thiel pleitte er voor, dat deze ver hoging dan dit jaar al tot shand komt. Later trok mr. Van Thiel op een na dere verklaring van de minister, dat de aftrek zestien procent blijft, zijn motie. Gunstiger. De minister sprak ook over de eco nomische toestand. Minister Zijlstra vond, dat er er met de werkloos heid iets gunstiger voor staat. Er is zeker nog geen depresssie als in de crisistijd vóór de oorlog. De over heid moet echter voldoende midde len heben om zulk een depressie te voorkomen, en die zekerheid bestaat voor ons land nog niet. De bestedin gen kunnen nog steeds niet worden opgevoerd. Daarvoor is de deviezen voorraad niet ruim genoeg. De ministers zijn enige uren aan het woord geweest. Om kwart voor zeven werd na enige repliek van de Kamerleden, de vergadering geslo ten. Dienstwoning of niet Is het wel juist, dat 138 van de 280 woningwetwoningen dienstwoningen zijn? En waar gaan we heen wanneer de ene helft van de bevolking wel huurbescherming geniet en de an dere helft niet?, aldus gistermiddag mr W. Noordijk in een kort geding voor de fungerend president van de rechtbank te Rotetrdam, mr J. Beren schot Het kort geding was aanhangig ge maakt door een Scheepsbouw-unie te Hellevoetsluis tegen een van haar werknemers, die in Rotterdam een baan had gevonden en nu wei gerde de dienstwoning van de eerste N.V. te verlaten. Wat is een dienstwoning?, vroeg mr. Noordijk zich af. Z.i. alleen woning die voor de aard van het werk noodzakelijk is, zoals bij een concierge bijvoorbeeld. Een mening, die hij gesteund zag in een Verkla ring van minister Witte in de Ka mer, onlangs. De woningen zijn ge bruikt als lokmiddel voor de arbei ders, het zijn geen dienstwoningen, aldus mr. Noordijk. Namens eiseres wees mr. A. N. M. Allard er op, dat deze dienstwonin gen alleen verhuurd worden aan werk nemers die in Hellevoetsluis in dienst zijn. Wanneer men binnen de ge meente van werk verandert, wordt de woning overgeschreven. En in fei te staat hier de gemeente achter, aldus pleiter, want de burgemeester is voorzitter van de vereniging voor volkshuisvesting, de gemeentesecre taris is er secretaris van, en de raads leden vormen het verdere bestuur. De president zal aanstaande maan dag uitspraak doen. Tussen het kunstmatige eiland, dat in het Haringvliet is aangelegd in verband met de Deltawerken, en Stellendam op Goeree, is donderdagmiddag bij dood tij een drie kilometer lange buigzame buis van polyaetheen over de bodem van het Haringvliet gelegd, bestemd voor de aanvoer van zoet water naar het eilandje. De foto geeft een beeld van het werk, duidelijk is de leiding te onderscheiden. Op de achtergrond de oever van Goeree. Riskeer „St. Martinus" blijft bij de KAB In Venlo is gisteren de 49e algeme ne vergadering van „St. Martinus", de Nederlandse Katholieke Vereniging van Militaire Ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, voortge zet en beëindigd. Het drukst bespro ken onderwerp was het voorstel van de afdeling 's-Gravenhage om de band tussen de vereniging met de Ka tholieke Arbeidersbeweging te verbre ken omdat wederzijds voor deze bin ding weinig belangstelling zou be staan en de aansluiting bij de KAB. voor „St. Martinus" weinig betekenis zou hebben. Dit voorstel werd ver worpen. Van de 54 afdelingen stem den alleen Den Haag, Bergen op Zoom, Weert, Volkel en Ede vóór. Tevoren had de algemeen voorzit ter, de heer L. Nihot, het standpunt van het bestuur toegelicht De afde ling 's-Gravenhage kwam vervolgens met een motie, waarin het bestuur werd uitgenodigd een commissie te vormen, die op korte termijn verslag zou dienen uit te brengen over een onderzoek naar de wenselijkheid om de bestaande betrekkingen met de K.A.B. al dan niet te handhaven. De ze motie kreeg geen steun. Van de zijde van de afdeling Den Haag werd nog verklaard, dat men in principe geen bezwaren heeft tegen de aan sluiting bij de KA.B., mits deze or ganisatie tot een werkelijk tehuis wordt gelijkelijk voor hoofd- en handarbeiders. Nadat gewezen was op het werk van de commissie, die advies zal uitbrengen over de rege ling van de betrekkingen van de vak bonden die in de K.A.B. zijn opgeno men, werd van dit punt afgestapt. Aalmoezenier Schoonebeek, geeste lijk adviseur van de vereniging, kwam terug op het woningvraagstuk met de speciale aspecten, welke het voor de militair heeft. Hij zeide, dat de wo ning een oord van vreugde, rust en vrede voor het gezin moet zijn, maar vooral bij militairen die een stand plaats buiten hun woongemeente heb ben gaat dit ideaal lang niet altijd in vervulling De zogenaamde weekend huwelijken zijn soms oorzaak van veel geestelijke nood. Hjj beval aan, dat in de verscheidene afdelingen contacten zouden worden gelegd met dergelijke gezinnen in overleg met de geestelijke adviseur. HET IS ERNST MET INDUSTRIALISATE. Minister Zijlstra heeft aan de Tweede Kamer toestemming ge vraagd op de begroting van dit jaar nog eens 'n post van 30 mlijoen gul den te plaatsen ten behoeve van de industrialisatie. Dit zal nodig zijn als eerste kapi taal voor een op te richten „Stichting industrieel garantiefonds". KLM-vliegers niet tevreden over houding directie De KLM-vliegers hebben gister avond en vannacht weer vergaderd. Zij hebben een resolutie aangeno men, waarin zij er bij de directie op aandringen om een „realistische en eerlijke houding" aan te nemen te genover de nu geldende en toekom stige problemen binnen de lucht vaartmaatschappij De verwijten van de vliegers gaan in de richting van het eenzijdig ver anderen van de arbeidsvoorwaarden door de directie. De directie zou zich voorts niet houden aan de afspraak na de vliegers-staking om geen ran cune te tonen tegenover hetgeen in de staking is voorgevallen. De vliegers zijn nog immer bereid met de directie samen te werken. Zij hopen, dat een sfeer van weder zijds vertrouwen bereikt zal kunnen worden. Aan deze resolutie is een zeer scherp gestelde motie voorafgegaan, ondertekend door 26 vliegers, waar in het vertrouwen in de directie werd opgezegd. Deze motie is door de veel zwakkere resolutie gevolgd. De motie werd niet officieel aan vaard. Dondermiddag is het KLM-vlieg- tuig, de dc-6b „Petrus Plancius" van zijn proefvlucht naar Moskou op schiphol teruggekeerd. Mr. L. H. Slotemaker, directeur voor buiten landse betrekkingen van de maat schappij, deelde op de Amsterdamse luchthaven mede, dat zowel de vlucht naar Moskou over Warschau van dinsdag j.l. als de terugvlucht zon der tussenlanding van vandaag vlot zijn verlopen. Op 21 juli zal de eerste vlucht van de KLM in de geregelde dienst op Moskou via Warschau worden uit gevoerd. 10.000 huurkoopflats voor militairen In een tweedaags congres van le den van de „St. Martinusvereniging" voor militaire ambtenaren te Venlo, heeft gisteren de heer L. Nihot het woningvraagstuk van de militairen aangesneden. Hij sprak als zijn mening uit, dat de oplossing van de woningnood on der het militaire personeel gezocht moet worden in een groots plan voor de bouw van 10.000 flatwoningen, die in huurkoop aan de bewoners zzullen worden verstrekt. De moei lijkheden, die in de kringen van de militairen rijzen worden nog ver groot, doordat het gezinshoofd regel matig een week of langer van huis is. PROF. ROMME VRAAGT INTERPELLATIE AAN Prof. mr. C. P. M. Romme heeft gistermiddag in de Tweede Kamer Kamer verlof gevraagd de minister van buitenlandse zaken te mogen interpelleren over de stand van za ken bij het vaststellen van de defi nitieve zetel voor de drie Europese gemeenschappen. De Kamer zal aanstaande dinsdag over deze aanvraag beslissen. DE PRIJS VAN CONSUMPTIEMELK Het lid van de Tweede Kamer de heer Egas heeft aan de minister van lanbouw, visserij en voedselvoor ziening de volgende vragen schrifte lijk gesteld. 1. Is het juist, dat de prijs van de consumptiemelk in westelijk Neder land per 6 juli niet met 1 cent per liter zal worden verlaagd, zodat een beperkte groep consumenten inci denteel verplicht wordt bij te dra gen tot een geringe verlichting van het tekort in het Landbouw Egali satie Fonds. Hü vraagt voorts op welke gron den deze beslissing genomen is. Een lijsterpaar In Valkenburg heeft rekening houdend met eventuele evacuatie, zijn nest op de bagagedra ger van een fiets gebouwd, waar schijnlijk onder invloed van het angst- spoedig aanjagend lawaai, dat de straaljagers op het vliegveld Valkenburg maken. Het nest werd dezer dagen gevonden in een fietsenloods van het vliegveld. Uitbreiding van het gezin wordt verwacht. Inbrekers werden tweemaal gevat Gistermorgen omstreeks acht uur werd bij de politie te Steenwijk aan gifte gedaan van een inbraak in het centraal bureau en vermissing van circa 180. Een uur tevoren had de politie in de buurt van het station twee man nen aangehouden, die zich daar vol gens de politie op verdachte wijze ophielden. Daar bij onderzoek in het politiebureau bleek, dat zij zich ner gens aan hadden schuldig gemaakt, liet de politie hen een half uur later gaan. De mannen begaven zich hierna per trein naar Zwolle er stapten vervol gens in de bus naar Amersfoort, die zij evenwel bij de IJsselbrug weer verlieten. Een medereiziger van het tweetal die vond dat zij zich enigs zins verdacht gedroegen en die bo vendien een van hen meende te her kennen, stelde zich in verbinding met de politie te Steenwijk. Deze, inmiddels op de hoogte van de diefstal in het centraal bureau, nam contact op met de politie te Am sterdam. In de loop van de dag wer den beide mannen aldaar inderdaad aangetroffen. Het bleken twee broers, varensgezellen uit Amsterdam te zijn. Een van hen heeft intussen een be kentenis afgelegd. Beiden zijn voor de rechter-commissaris te Zwolle ge leid. Bij het oversteken van de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn ter hoogte van de Tolnegenweg te Voorthui zen, is gisteren een bejaarde brom fietser uit Voorthuizen door een be stelwagen uit Rotterdam gegrepen en gedood. voor Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 PRONONCE Uw NYLONS Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 Advertentie) Nieuwe president van Europese Hot? Dit is prof. mr. A. M. Donner uit Am sterdam, die wordt genoemd als toe komstig president van het Europese Hof. Van de voorronde van de Navo-kampioenschappen f ormatievliegen, welke donderdag op de vliegbasis Soes- terberg zou worden gehouden is tengevolge van het slechte weer niet veel terecht gekomen. Niettemin viel er voor nieuwsgierigen op de basis toch al wat te zien van de voorbereidingen voor het grote vliegfeest van zaterdag a.s. De foto: een formatie moderne straaljagers raast over een oud Frans vliegtuigje, de Caudron G 3, dat zaterdag de lucht in zal gaan, daarmee het vliegen van de tijd treffende illustrerend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7