Ook het brood gaat de ijskast in Haarlemmermeer laat bedrijf van veehouder te Schiphol slopen 'V 5j| 'IS/ i Proces van „De Locomotief" tegen Daan de Groot voor de rechtbank De rechter acht speelautomaten hazardspel VRIJDAG 4 JULI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA j Tegen alle afspraken in „Geen wetsbepaling geeft u het recht tot vernietiging van onroerende goederen", aldus heeft dezer dagen de raadsman van de 62-jarige vee houder Gerrit Plas aan de Schiphol dijk 178, (langs het vliegveld Schip hol) geschreven aan het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer, en hij vraagt 12.500.schadevergoeding wegens voortijdige afbraak van var kenshokken en andere bedrijfsscha de. Indien b. en w. niet binnen 14 da gen antwoorden, dan zal hij bij de rechtbank in Haarlem gerechtelijke stappen ondernemen. Daarmede dreigt ook de uitbreiding van de luchthaven niet zonder moei lijkheden te zullen verlopen. Reeds ettelijke jaren geleden is met de ont eigening van de percelen aan deze dijk, behorende tot het gehucht Rijk, begonnen. Begin 1956 besliste de rechtbank te Haarlem, dat Gerrit Plas zoals de gemeente Haarlem mermeer zelf had voorgesteld nog tot 1 mei 1959 zijn bedrijfje mocht blijven uitoefenen en dat hem een be drag van 16.500.aan schadever goeding meteen moest worden uitbe taald. Dat geschiedde. Eenzijdige briefwisseling. Maar de vorige zomer ontving Plas een brief van het gemeentebestuur: „■Het is ons gebleken dat u op uw pand onder meer een varkensmesterij houdt, die de lucht verontreinigt. De ze opstallen dienen uiterlijk per 1 no vember 1957 te zijn ontruimd en schoon gemaakt. Zij zijn destijds zon der vergunning gebouwd." Het waren vier schuren, die er al stonden, toen Plas in 1945 het woon huis en de opstallen kocht. De veehouder voldeed aan de wens van de gemeente, verkocht in oktober zijn varkens en brak de drie varkens- schuren af. Hij bewaarde het mate riaal in de hoop het later zoals hem bij de procedure was aangeraden voor opbouw elders te kunnen be nutten. Alleen de koestal met 11 koeien liet hij staan. Op 7 mei j.l. ontving hij opnieuw een brief: „Wij stellen u nog tot 19 mei a.s. in de gelegenheid aan het verzoek, dat wij u vorig jaar deden, te voldoen. Mocht dit op die datum niet zijn ge schied, dan zal van gemeentewege, doch voor uw rekening, onverwijld worden overgegaan tot uitvoering van de in genoemde brief vervatte lastgevingen." Plas ging naar de burgemeester van Haarlemmermeer, die hem toezegde de zaak te zullen bekijken, maar op 20 mei j.l. stonden de ambtenaren voor zijn deur en sloopten onder gro te belangstelling van het publiek de grote schuur. Zij namen al het mate riaal mee, ook dat van de drie reeds afgebroken schuren. Wederrechtelijk. Daarop wendde Plas zich tot een Amsterdams advocaat, mr L. C. van der Tas. Deze schreef b. en w. van Haarlemmermeer vervolgens een brief, waarin hij het gemeentebestuur er onder meer van beschuldigde „Zich de afgebroken schuren wederrechte lijk te hebben toegeëigend." „U hebt dit bedrijf vernietigd in strijd met de duor u ten overstaan van de rechtbank te Haarlem in 1956 gedane toezegging, dat Plas nog tot 1 mei 1959 zijn bedrijf mocht behouden. Het argument in uw brief van de vo rige zomer, als zouden de opstallen de lucht in de omgeving verontreinigen, is niet zonder meer te handhaven nu Plas ook tijdens uw toezegging aan de rechtbank het onderhavige bedrijf exploiteerde in de zelfde bedrijfsge bouwen." Tenslotte wordt het gemeentebe stuur dan 12.590.— extra schade vergoeding gevraagd voor de vernie tiging en de wegvoering der opstal len, doch ook voor geleden en nog te lijden bedrijfsschade. Plas zal immers straks zijn koeien moeten verkopen, omdat hij voor de winter geen stal meer voor deze beesten heeft. KAMPIOENSCHAP MACHINESCHRIJVEN De wedstrijd om het nationale kampioenschap in machineschrijven, die sedert 1951 jaarlijks ter gelegen heid van de damesbeurs van de da meskroniek wordt gehouden, zal dit jaar op 27 september in de rotonde van de Houtrusthallen in den Haag zyn. Er zal geen onderscheid worden gemaakt tussen elektrische en niet- elektrische machines. Bij deze wedstrijd wordt behalve snelheid ook accuratesse beoordeeld. BABY GESTIKT Het vijf maanden oude dochtertje van een familie aan de Varenweg te Amsterdam, is gisteren tussen de dekentjes in het ledikantje gestikt. Het leven van de bakker wordt dragelijker (Van een medewerker). Wat verse, knappende broodjes eigenlijk voor ons betekenen, weet alleen degene, die ze niet kan ko pen. Met brood zijn we vertrouwd geraakt en er is feitelijk niets te be denken, dat de plaats van 't brood zou kunnen innemen. We eten brood bij het ontbijt en bij het middag- of avondeten. Toch be zorgen die verse broodjes de bakker een hoop zorg. Hij moet er vroeg zijn bed voor uit. Moet letten op allerlei voorschriften betreffende het tijd stip, waarop hij zijn brood mag gaan bakken en het uur, waarop zijn w;aar te koop mag worden aangeboden. Daar komt verandering in, want ook voor het brood zal straks een plaatsje ingeruimd worden in de diepvrieskast. De banketbakkers ma ken daar allang gebruik van, maar nu zijn er ook broodbakkers, die hun bakkerij met een diepvriesinstallatie hebben uitgerust. Dat houdt in, dat de werktijden voor de bakkers zul len veranderen. Hij zal niet meer in het holst van de nacht behoeven op te staan, om ons van dagelijks brood te voorzien. Proeven die met „diep vriesbrood" genomen zijn, wijzen dat uit. De broodjes gaan warm de ijs kast in en worden ingevroren. Naar behoefte kan er telkens wat brood uit de kast genomen worden. Het brood moet even de oven in, om te ont dooien en vers komt het product in handen van de consument. Zelfs na lange tijd bevroren te zijn geweest, is dan de smaak hetzelfde alsof het broodje enkele ogenblikken tevoren gebakken was. Gekoelde en onmiddellijk daarna verhitte broodjes zijn een uitkomst aan boord van vliegtuigen of schepen. Zelfs op kleine vissersvaartuigen wordt het nu mogelijk te ontbijten, alsof men op de wal was. Gekoelde broodjes bieden nog veel meer mogelijkheden De bepaling van het zogenaamde nabakverbod heeft het ontstaan van diepvriesinstallaties in de bakkers winkels begunstigd. De broodfabrie ken kunnen het diepvriessysteem aanwenden, om tijd en kosten te be sparen. Het na de dagtij d niet meer verwerkte deeg, wordt snel inge vroren en kan de volgende dag met een bewerkt worden. Mengen en kne den is dan 's morgens niet nodig, het deeg kan zo de oven in. Het beroep van de bakker wordt hiermee weer veel aantrekkelijker. Dat vroege op staan was of misschien alleen voor de jongeren? toch wel een onple zierige omstandigheid. Zo uit de oven, in de diepvrieskast. Een nieuwe manier om broodjes vers en knappend te houden. Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren in behandeling gekomen het kort geding, dat de rijwielfabriek „De Locomotief" aanhangig heeft gemaakt tegen Daan de Groot, wien contract breuk is ten laste gelegd. De Locomotief beriep zich er op, dat Daan de Groot akkoord zou zijn gegaan met een wijziging in de overeenkomst met de fabriek nadat Kees Pellenaars op 18 september 1957 was ontslagen. In de overeenkomst stond namelijk, dat de hoeveelheid racemateriaal door Pellenaars vastgesteld kon worden en ook dat de Locomotief zich verbond pre mies beschikbaar te stellen „volgens sche ma opgemaakt door Pellenaars en wel voor door hem daartoe aan te wijzen wedstrijden". Volgens mr. Kymmell zouden deze artikelen na het ontslag van Pellenaars met goedkeuring van de Groot in zover re gewijzigd zijn, dat de naam Pelle naars vervangen werd door „De Loco motief of een door de Locomotief aan te wijzen persoon". Mr. Kymmell beriep zich ook op een gesprek, op 13 januari 1958, toen Daan de Groot ten kantore van de Locomotief zijn premies over 1957 in ontvangst had genomen en hij nadat de heer de Groot van de Locomotief hem een nieuw pre mieschema had overhandigd in bijzijn van de heer Slesker gezegd zou hebben: „En nu zal ik hem gaan opzetten". Toen ook zou Daan de Groot dispensatie ge vraagd en gekregen hebben om in de giro voor een ander merk te mogen rij den. Mr. Th. Limperg, optredende namens Daan de Groot, bestreed dat zijn cliënt akkoord zou zijn gegaan met de wij zigingen in de tekst van de overeenkomst met de Locomotief. „De Groot had op 30 oktober 1957 per aangetekend schrijven aan de Lomotief medegedeeld, dat hij door het beëindigen van de overeen komst Locomotief-Pellenaars ook zijn overeenkomst met de fabriek als beëin digd achtte. Toen hij diezelfde dag een brief van de fabriek kreeg waarin de wijzigingen van de overeenkomst be schreven stonden, heeft hij opnieuw een aangetekende brief gestuurd waarin hij protesteerde tegen de eenzijdige ver vanging van de naam Pellenaars. „Daan de Groot heeft zich evenmin bij gelegenheid van een bespreking dd weer of geen weer melk Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed weer ui ff een Het Bossche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vier exploitanten van speelautoma ten. De Rechtbank besliste dat speel automaten gelegenheid bieden tot hazardspel en derhalve werden de vier exploitanten veroordeeld tot 100 gulden boete, resp. 20 dagen hechte- De vier gedaagden hadden hun automaten uitgezet in café's te Ber gen op Zoom en omgeving. Ze ston den op 18 juni j.l. terecht in hoger beroep op een vonnis van de politie rechter te Breda, die hen tot dezelf de straf had veroordeeld. De procu reur-generaal had bij die gelegen heid bevestiging van dit vonnis ge- eist. Bij de behandeling van deze zaak hebben verschillende getuigen-des- kundigen als hun mening te kennen gegeven, dat wat de rechtbank vroeg door een zekere mate van behendigheid de speler in het „Turf- king"-spel in staat is, invloed op de uitslag van het spel uit te oefenen. Het element toeval is dus door kruist en daaruit volgt, dat er spra ke is van „hazardspel" in de zin van de wet. 12 november 1957 ten kantore van de Locomotief met de vervanging van de naam Pellenaars akkoord verklaard. Op 13 Januari heeft de Groot de gelden af gerekend, die hem toekwamen. De Groot kan zich niet herinneren toen gezegd te hebben dat „hij hem nu zou opzetten". Hieruit volgt ook geen akkoordsverkla ring. En vervolgens heeft hij geheel in de lijn van zijn standpunt geweigerd, on danks een uitnodiging van de Locomo tief, op 13 maart 1958 zijn racemateriaal af te halen" aldus mr. Limperg. Hij vervolgde: „Bovendien kan de Groot met getuigen bewijzen, dat de heren Slisser en de Groot van de Lo comotief tijdens een bespreking op 22 mei van dit jaar over de Ronde van Nederland hebben verklaard, dat de fabriek geen aanspraak meer op hem maakte. In al deze opzichten liggen de zaken tegen Stolker en van der Pluym anders Stolker had niet geprotesteerd tegen de naamsverandering en had zelfs verhoging van zijn vergoeding gevraagd en gekregen. Van der Pluym verzuimde eveneens te protesteren en haalde zijn racemateriaal af". Mr. Limperg zei tenslotte, „dat ge daagde (de Groot) ontkent dat „de Loco motief" schade lijdt". In ieder geval is deze niet aan Daan de Groot te wijten. Als „de Locomotief" schade lijdt, is dat doordat zij Pellenaars kwijt is. Deze zaak is niet spoedeisend want de voornaam ste wedstrijden zijn al achter de rug en de Locomotief lijdt door de Groot geen aanwijsbare schade". Mr. Limperg con cludeerde tot afwijzing van de eis van de Locomotief hetzij door niet- ontvan kelijk verklaring, hetzij door ontzegging met veroordeling van de Locomotief in de proceskosten. De president van de rechtbank zal in dit kort geding op donderdag 10 juli a.s uitspraak doen. JAARVERGEDERING FLUKS De LKC „Fluks" hield haar jaarver gadering in De Kleine Burcht. Voor de aanvang der vergadering werd de heer W. F. Nieuwland gehuldigd wegen, zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap. De voor zitter memoreerde de wijze, waarop de heer Nieuwland al deze jaren als pen ningmeester en later als wedstrijdsecre taris werkzaam is geweest. Als aanden ken bood hij hem een gouden dasspeld in de vorm van de letter F aan. De heer Roosenschoon bood hem vervolgens na men de KNZB het bonds-ereteken aan, aangezien de heer Nieuwland ook in de LKB en in de Districtscommissie Zuid- Holland zeer verdienstelijk werk heeft verricht en nog verricht. De heer Ver sloot bracht de erkentelijkheid van de LKB tot uiting. Namens de Sportstichting reike de heer Coers de jubilaris een pla quette uit: in zijn speechje stelde hij de heer Nieuwland aan de jeugd ten voorbeeld. Ook Fluks kreeg een pla quette van de Sportstichting wegens het door Fluks behaalde kampioenschap. Na mens de pers roemde de heer Ragut de samenwerking, die hij steeds van de heer Nieuwland had ondervonden. De oudleden hadden een woordvoerder in de oud-voorzitter, de heer F. Schilthui- zen, die memoreerde, toen de jubilaris in 1939 onder voor Fluks zeer moeilijke omstandigheden als bestuurslid was aan gewezen. Zijn woorden gingen vergezeld van een kaartenetui. Tenslotte bood Cla- sien van Zomeren namens de huidige Fluksers bloemen aan. Voor elke spre ker had de heer Nieuwland enkele dank woorden. Daarna begon de eigenlijke vergade ring. Uit de jaarverslagen bleek, dat Fluks een goed Jaar had meegemaakt. Het ledental kwam van 126 op 166, ter wijl van de 10 twaalftallen er 4 kampi oen werden Het eerste twaalftal promo veerde voor de 4e keer in de geschiede nis naar de le klas. Ook het gezellig heidsleven bloeide. Verheugend was de grote deelname aan d LKB-korfballei- derscursus; niet minder dan 10 Fluksers hebben daaraan deelgenomen. De finan ciële resultaten waren helaas minder be vredigend, maar de begroting voor het volgend seizoen kon toch sluitend worden gemaakt zonder contributieverhoging. Het bestuur werd als volgt samenge steld: voorzitter de heer G. W. Horree tecretaris J. F. Stoutjesdijk, penning meester, L. C. Kettenis, wedstrijdsecre taris. W. F. Nieuwland, jeugdleider, E. Zuiderduin, corOpilSSaresse mevr T. v d. Bos, tweede secretaresse mej. T. Dijk stra. commissaris van materiaal D. Fa bel. De diverse commissies kwamen er als volgt uit te zi«i: Twaalftal Cie: de heren C. Planje, W. Nieuwland en C Leget, Redactie Cie: mej. A. Planje en de heren Stoutjesdijk. H. Jansen en D Fabel. Adspiranten Cie:: mej. A. Plan je en de heren E. Zuiderduin, L. Kelte nis. J. StoutjesdUfc en H. Jansen. Lus- oUm ,?le: de dames T. Horree, T. v d. T v. KlarerjJjosch en de heren J v" ^arenbosch en J. Stout- jesdijk. Na een korte rondvraag kon de sluite °m 12 UUF de vergaderin8 AUTOMOBILISME NATIONALE SPORTWAGENRACES De Nederlandse autosportvereniflnf heeft voor de nationale sportwagenra ces, die zondag a.s. op het circuit van Zandvoort worden gehouden, nieuwe formules uitgedacht om de races span nender te maken. Daartoe heeft men de klassen samen- gesteld,«-rekening houdende met de ron detijden, die de deelnemers in vorige wedstrijden hebben gemaakt. Een nieuwigheid bij deze races is ook, dat in twee klassen de klasse sport wagens tot 2750 cc en de rensportwagen- klasse tot 1100 cc de Le Mans start zal worden uitgevoerd. Het aantal deelnemers is ongeveer 60, dat is 20 minder dan het vorige Jaar. Maar ditmaal heeft de NAV de verplich ting gesteld, dat men deel moet hebben genomen aan de coureurscursus op Zandvoort. Daardoor hoopt men zowel wat de rijders als wat de wagens be treft een kwalitatief beter veld te kra gen. Een uitvloeisel van de nieuwe klaase indeling is bijvoorbeeld, dat men de ge bruikelijke sportwagens, die normaal in de handel zijn in één klasse heeft on dergebracht. Voorts is een vrije ren- sportklasse ingesteld, waarin de wagens zijn ondergebracht die maximaal 2 mi nuten over een ronde doen. Onder de deelnemers bevinden slch de bekendste Nederlandse coureurs: Ka- rel Godin de Beaufort, Dooyes, Heze- mans, van Zalinge, Wim Poll, Slote- maker, van der Ham, Bos Eyssen, Lan- gestraat, en Swaab. VOETBAL DE BOLLENSTREEKCOMPETITIE Morgenavond te 7 uur zal op het Sik- kensterrein de wedstrijd Teyl in gen—Ter Leede worden gespeeld voor de bollen streekcompetitie. FIFINALES JEUGDTOURNOOI NKS Om de bisschopsbeker Zondag a.s. wordt te Oosterhout (ter rein TSC) de landelijke finale van de bisschopsbekerwedstrijden van de afde ling voetbal van de Nederlandse Katho lieke Sportbond voor A-junioren. Deelnemers zijn: Bekerhouder 1957: TSC, Oosterhout. Aartsbisdom Utrecht: Quick '20, Oldezaal; Bisdom Groningen: Ericase Boys, Erica; Haarlem, RKAFC, Alkmaar; Rotterdam: Excelsior '20 I Schiedam; Breda: MOC Bergen op (Zoom; 's Hertogenbosch: Leones, Beneden Leeuwen; Roermond: Sittardia, Sittard. De vlaggenparade begint om 12 uur. De prijsuitreiking vindt plaats om 17.15 uur. ATLETIEK HET NED. KAMPIOENSCHAP MARATHON Morgen zal in de omgeving van Zaan dam een marathon worden gelopen met de Nederlandse titel als inzet. Vijf-en- zeventig lopers, bij wie de kampioen van het vorig jaar, de 30-jarige magazijn bediende uit Krommenie Piet Bleeker en enige tientallen buitenlanders, zullen uit de Burgemeester Van der Stadstraat vertrekken voor het 42.195 meter lange parcours van Zaandam op weg naar Knollendam via Worm en Jisp richting Purmerend en terug naar Zaandam. Onder de buitenlanders bevinden zich dr. Pavel Kantorek, de jonge Tsjechische loper, die op de Spelen te Melbourne de 17e plaats bezette en op 4 mei jl. de internationale wedstrijd „Dwars door Berlijn" won. Duitsland is goed verte genwoordigd met niet minder dan 12 atleten, bij wie Schoning, Schnepp en Blumensaat, die het vorige jaar, tijdens de Duitse kampioenschappen de tweede, vierde en zevende plaats bezetten. Al met al een zeer sterk veld en voor onze landgenoten belangrijk met het oog op de Europese kampioenschap pen te Stockholm. WATERPOLO SLEUTELSTAD—P.S.V. 4—6 Sleutelstad (weer zonder P. Erades, W. van Zijl en A. Kapaan) kreeg nu ook van de snelle PSV-ers een neder laag te slikken, die zeker niet nodig was geweest, indien enkele spelers hun man hadden weten te dekken. PSV begon met goede aanvallen, vol gevaar, maar zonder doelpunten. Hierna trok N. van Berkel er goed tussenuit, maar het tam me schot werd gestopt. PSV bleef ster ker, totdat een PSV-er naar de kant werd verwezen. Sleutelstad sloot de gas ten nu te veel in en PSV ontglipte even later met als gevolg 0—1. Bijna direct hierop volgde een ver schot van Doove en via de hand van N. Brouwer was de stand gelijk (1—1). Even kwamen de doelpunten om beurten, want nadat PSV fraai voor 12 had gezorgd, was het door J. Bekkering opnieuw gelijk (2—2). Uit een strafworp werd het nog 2—3. Na enkele kansen voor beide ploegen in de tweede helft wist N. Brouwer weer ge lijk te maken (33). Een grove verde- digingsfout bracht opnieuw een achter stand (34) en weer ging een PSV-er naar de kant. W. van Rooyen zorgde voor 4-4. Met nog een goede minuut te spelen kwamen er weer fouten en door twee goede doelpunten werd de eindstand 46. SleutelstadDe Zijl (adsp.) 1—4. tlhefiende Watei DOOR ARTHUR MAYSE 45) „Clint". Haar stem was niet dan een gefluister. „Roeien". Zijn longen waren een en al vuur, zijn benen waren gevoelloos, zijn armen gingen werktuigelijk. Hij smeet de riemen in 't water, rukte, tilde ze op, smeet ze weer in, worste lend tegen het weerspannige water. Hij ving een snoek en tuimelde haast achterover; het water spatte in zijn gezicht. De koude van het water bracht hem weer tot zijn zinnen. Hij richtte zich op en greep vermoeid naar de riemen. Zij roeiden onder een helle maan, op een bijna stroom loze zee. „Uitstekend", zei Morse. „Uitste kend Farrell!" Hij zette zijn bril af en streek met een vermoeid gebaar langs zijn ogen Hij zette de bril weer op en de gla zen glinsterden. Toen stak hij zijn rechterhand onder de revers van zijn jas. „Roei door, Farrell." De stem klonk minzaam, maar de klik van de revolverhaan had iets zeer gebie dends. „Nog ongeveer twaalf slagen en we bereiken vaste grond. Ik vrees dat we daar afscheid zullen moeten nemen". Het maanlicht viel op de revolver en op de kleine hand die het wapen omknelde. „Het spijt mij dat dit noodzakelijk is, maar wij moeten ons nu eenmaal schikken in het onver mijdelijke. En ik behoef natuurlijk niet uiteen te zetten dat de omstan digheden enigszins gewijzigd zijn". Hij lachte. „Ik geloof niet dat ik mag klagen". Clint liet de riemen rusten en staarde wezenloos in dat glimlachen de gezicht tegenover hem. Ze waren al zover, ze hadden het bijna ge haald, maar nu was zijn wil evenzeer verlamd als zijn zenuwen, hij kon niet langer vechten. Achter hem zei Dewy: „Er is nog een ander die u aan de galg kan brengen. Lum Kee". „Die is er ook niet meer", zei de dominee. „Lum Kee leed al een poos aan een hartkwaal. Vlak voordat wij vertrokken kreeg hij een hevige aan val, Devvy. Ik vrees dat zijn dood verhaast is door een plotseling ge brek aan adem". En opgewekt voeg de hij eraan toe: „Ik vrees dus dat je het mis hebt, m'n kind. Geen mens zal kunnen verklaren dat hy me vannacht aan boord van de „He- lene" gezien heeft. Natuurlijk zal men wel enige verdenking tegen mij koesteren. Maar tussen verdenking en bewijzen is nog enig verschil Nu iets harder roeien aan bakboord Farrell". Er zou een vuurstraal in hun ge zicht spatten, maar ze zouden niets voelen noch de kogel, noch het water dat hen omsloot. Het getij zou zich van hen meester maken en de Boss-Foreman zou hen verslinden, zoals van het begin af had vastge staan dat het gebeuren zou. En dat zou het einde zijn. Clint boog zich naar voren en trok nog eenmaal aan de riemen. Ongeveer twaalf slagen, had Morse gezegd Een windstoot blies onverwachts in zijn gezicht. Hij hoorde de kogel doel treffen, nog voordat hij de knal vernam. Het schot was van de oever af gelost, ergens dichtbij. Hij bracht de riemen werktuigelijk naar voren en Morse ooog zich stijf naar voren met de glimlach nog om zijn lippen. Zijn revolver viel op de bodem van de boot. Hij viel opzij en een zwart gat vertoonde zich op zijn linker slaap. De roeiboot maakte zware slagzij en het blinkende, zilveren water kwam op hen af Toen hij het water uit zijn haren en ogen schudde, was Dewy slechts een armlengte van hem af. Naast elkaar zwommen zij met krachtige slagen naar de rotsen. Clints knie schraapte over een rots. Hij hees zich omhoog en eensklaps werd hij aangegrepen door een wilde angst dat de Boss-Foreman zich op het laatste moment nog op hen zou wre ken Hij pakte Dewy bij haar schou ders en trok haar naar zich toe. Wankelend als slaapwandelaars lie pen zij de oever op. Onder hun voeten knarste het zee wier. In het gesteente bevond zich een met struikgewas begroeide ope ning, waardoor zich een smal rivier tje wrong. Zij volgden de bedding. Het struikgewas werd dunner en Clint gleed uit op een hoop natte blaren. Devvy pakte zijn arm, sa men klommen zij verder omhoog, tot zij helemaal boven op de rots waren. Hier was het donker, maar de maan wierp zijn stralen nog over de stroom beneden hen. Zij stonden doodstil en keken omlaag. Clint voelde zijn bloed kloppen. Beneden leek het of er plotseling een felle wind over de spiegelgladde vijver streek. Er verschenen rimpels op het water, dat begon te borrelen en te koken. In het midden vormde zich een kuil waaromheen de rest in "Snel le vaart begon te draaien en de lucht werd vervuld van een aanzwellend gedonder. Clint kon de „Helene" nog op de zwarte rotspunten zien han gen. Hij keerde zich half om en keek naar de inham waar zij aan land wa ren gekomen. De roeiboot was niet omgeslagen. Hy stond vol water en werd langzaam naar het midden van de stroom gezogen. De dominee lag als een vormeloze hoop tussen de middelste en achterste bank De roeiboot bereikte de buitenste rand van de draaikolk. Hy begon een wyde cirkel te beschrijven, maar schoot eensklaps schuin naar het midden toe. Zij keken toe en za gen de boot rechtop in het kokende middelpunt ondergaan. Clint hai het idee of zyn eigen stem van Hiel ver kwam, en hij zei: „We hebben gewonnen". Zij keerden zich af van de zee en stonden tegenover de grote boom, Dewy's geliefkoosd zitje. Zij zagen hem niet, maar ze hoorden het rui sen van zyn bladeren. De nacht liep ten einde. De ochtendbries ontwaak te in de top van de boom. „Hy heeft ons laten winnen, ant woordde Dewy". HOOFDSTUK X Devvy liep naast hem, wrong het water uit haar haren en zei moede loos: „Ik heb het gisteren nog laten doen. Ik weet niet waar ik het geld vandaan moet halen om weer naar de kapper te gaan". Hy fronste zyn wenkbrauwen. „Waar maak je je zo druk over? Is het soms mijn schuld dat je nat bent geworden?" „Dat heb ik niet gezegd. Maar als je hem niet mee had genomen in de roeiboot, als je gedaan had wat ik zei „Hij had een revolver. Hij zou ons gedwongen hebben. En in elk geval hoef je niet de baas over mij te spelen!" „Dat doe ik wel". „Dan neem ik m'n ontslag. Dat was ik trouwens al van plan". „Mooi. Dat bespaart my de moeite jou te ontslaan". Zij keken elkaar met boze ogen aan en uit de schaduw klonk een stem: „Nog altijd aan het kibbelen? Scheiden jullie dan nooit uit?" Clint bleef stokstijf staan. De breed geschouderde, kleine man kwam op hen toe en onder zijn hoed was een breed verband zichtbaar. „Paddy", zei Dewy. Het klonk als een snik. „We dachten dat je dood was". „Half dood. Meer nietGa me nou alsjeblieft niet om m'n hals vallen!" „Je leeft nog, Paddy. Alles is nog goed". „Alles is niet goed! Drie jaar htf> :k die pijp gehad en gekoesterd en nu zitten de stukken tussen mijn ribben. En ik heb een nieuwe schei ding in mijn haar. Hij zou je vast gemist hebben, Clinton, zo'n zon- dagsschutter". Onder zijn arm had Paddy het jachtgeweer van Callahan; het vi zier glansde dof. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5