3>e Ccicbe0ot4^ant Algiers ontving De Gaulle met weinig enthousiasme Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! rs gaan we Algerijnse afkoeling „Comité voor openbaar welzijn" wil weten waar het aan toe is HUWENDE ONDERWIJZERES Kunstmatige verontrusting in Indonesië WIN f1000.- Willen de Russen nu 'n topconferentie? Noodweer op vele plaatsen Ze Kaken et niet <we% uitg.ep.%aat Directeur: CM» HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN BUREAUX: pipENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnfm.. Drukkerij 20935: Red. 20015. 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DONDERDAG 3 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14449 Franco p.p. 8.Advert.: 17 et p. nun. Telefoontje* f 1.50 n De Franse minister-president, generaal De Gaulle, heeft woensdag per hefschroefvliegtuig grensgebieden in Algerië bezocht, waar hij de bevol- king toezegde, dat iedereen in Algerië dezelfde rechten zal krijgen. Des avonds kwam hij in Algiers aan. Daar is hij heel wat minder enthousiast ontvangen dan de eerste keer. Enkele jongelui gaven zelfs uiting aan hun misnoegen, toen de generaal passeerde. Ook hoorde men hier en daar roe pen: „Guy Mollet aan de galg" Een lid van het „Comité voor openbaar welzijn" zei woensdagavond, dat Indien het standpunt van De Gaulle over de integratie van Frankrijk en Algerië „over een maand niet duidelijk is, wij moeilijkheden gaan veroor zaken". MEER NAUWKEURIGHEID. Het „Comité voor openbaar welzijn" van Algiers is woensdagochtend voor de derde maal in 24 uur bijeenge weest. In kringen van het comité werd gezegd, dat het comité een re solutie heeft opgesteld, waarin gene raal De Gaulle waarschijnlijk wordt Geen zwaar geschut in Libanon Volgens in Beiroet ontvangen be richten zijn de opstandelingen in het gebied van Tripoli met de regerings troepen overeengekomen, dat er geen zware wapens meer zullen worden gebruikt. Het vuur van deze wapens veroorzaakt volgens de re bellen onnodig slachtoffers onder de burgerbevolking. Men kwam na twee uur onderhan delen overeen, dat de opstandelin gen o.a. niet langer mortieren zullen gebruiken en he Libanese leger zijn artillerie ongebruikt zal laten. Maar in de binnenstad ging inmiddels de strijd met onverminderde hevigheid voort, waar de rebellen zich onder leiding van oud-premier Karemi hebben verschanst. verzocht zijn oordeel over het pro bleem van de integratie nauwkeurig te omschrijven. De Franse kolonisten in Algerië wensen namelijk, dat de negen miljoen Mohammedanen en de een miljoen Fransen in Algerië de zelfde rechten krijgen als de 48 mil joen Fransen in Europees Frankrijk. Onder de kolonisten leeft echter de vrees, dat De Gaulle van plan is de Mohammedanen dezelfde rechten te geven in een half autonoom Algerië, waardoor de kolonisten in de minder heid zouden komen. De Gaulle zou vandaag te Algiers overleg plegen met het „Comité voor openbaar welzijn" daar. COMMUNISTEN ROEREN ZICH. De Franse communistische partij heeft de Fransen opgeroepen, zich te verenigen in een grote campagne om „neen" te zeggen tot „de persoonlijke dictatuur en het fascisme", wanneer premier De Gaulle zijn grondwets hervorming op vijf oktober aan het volk ter goedkeuring voorlegt. Het centrale partij-comité en de parlementsfractie van de communis ten willen als eerste stap een beto ging houden op de 14e juli, de Franse nationale feestdag. De communisti sche partij zal op 17 en 18 juli te Pa rijs een nationaal congres houden om de campagne verder voor te bereiden. den, zit er aan het probleem van het ontslag van de huwende ambte nares ook een juridische kant. En deze kant van het probleem is ge legen in de wetswijziigng, welke min. Cals verleden week de Kamer voor stelde. In deze wijziging op de lager onderwijswet had hij namelijk de be paling, dat een huwende onderwijze res moet worden ontslagen geschrapt in navolging van de opheffing van het verbod, dat ook een huwende ambtenares moet worden ontslagen. Deze consequentie was juist. Maar minister Cals had toch nog gemeend in de wet te moeten vastleggen, dat de gemeentebesturen het recht be houden een huwende onderwijzeres te ontslaan. Het moeten ontslaan was dus vervangen door het kunnen ont slaan. Men zou hieruit kunnen conclude ren, dat de gemeentebesturen zonder deze nadrukkelijke bepaling in de wet deze bevoegdheid niet hebben. Immers indien zij deze bevoegdheid wel hebben, nu het ontslaggebod uit de wet is komen te vervallen, zou het overbodig werk zijn dit nog eens nadrukkelijk in de wet vast te leg gen. Of heeft minister Cals daarmee be doeld de gemeenten nog eens met nadruk er op te wijzen, dat, al is deze bepaling van het ontslag nu vervallen, zij toch nog kunnen blij ven doen, wat tot nu toe bij de wet was voorgeschreven? Het zou een vreemde wijze van wetgeving zijn, indien de overheid lagere organen mogelijkheden gaat suggereren, die zij eerst zelf heeft geschrapt. Wij kunnen ons dan ook niet in denken, dat minister Cals met deze bedoeling de mogelijkheid van ontslag door het gemeentebestuur in de wets wijziging heeft opengelaten. Maar wat heeft hij dan bedoeld? Heeft hij het zekere voor het onze re willen nemen? Dan zou men hier in een aanmoediging kunnen lezen om ook al is die bepaling nu verval len de huwende onderwijzeres toch maar te ontslaan. gen, indien de gemeentebesturen zonder de nadrukkelijke vermelding van de mogelijkheid tot ontslag het recht niet meer zouden hebben om gehuwde onderwijzeressen te ont slaan. Naar onze mening is deze mo gelijkheid er wel nu de verplichting tot ontslag is geschrapt en wij kun nen dan ook niet goed zien in welk opzicht er een onduidelijkheid zou zijn over dit ontslag. Dit was het ar gument van een aantal katholieke Kamerleden, dat zij zelfs zo zwaar lieten wegen, dat zij meenden tegen de hele wetswijziging te moeten stem men. Wij geloven eerder, dat dit niet de zwaarste overweging is geweest, maar dat zij de sociale zijde van dit probleem als een beginsel hebben gezien, dat niet geheel uit de wet mocht worden verwijderd. Het was nu zo, dat een amende ment van Van Sleen deze passage uit het wetsontwerp wilde schrappen en dit is juist, indien men aanneemt, dat de gemeentebesturen toch het recht behouden ontslagbepalingen te maken voor de huwende onderwijze res. Toch wees minister Cals dit amen dement af ook nu weer zonder aan te geven waarom hij deze passage in zijn ontwerp had opgenomen. T^OCH is het noodzakelijk vast te stellen, dat de gemeenten het recht behouden een gehuwde onder wijzeres te ontslaan. Wij geloven, dat zij dit recht kunnen uitoefenen, zo lang er geen bepaling in de wet meer is, die hen dit verhindert. Er zijn ongetwijfeld gemeenten, waar de opvatting, dat een getrouw de vrouw geen beroepsarbeid moet verrichten, wordt onderschreven. Op welke grond zou de wetgever zulke gemeenten nu kunnen dwingen de gehuwde onderwijzeressen want daarover gaat het hier in dienst te houden? De overheid in dit ge val de gemeente is hier werkgeef ster. Verbiedt men deze overheid om 'n gehuwde werkneemster te ontslaan, dan zou dit ongetwijfeld consequen ties met zich brengen voor alle an dere werkgevers. Het argument van de gemeentelijke autonomie snijdt hier geen hout. Indien men de ge meentelijke autonomie aangetast acht, indien de gemeente de ontslagbe voegdheid zou worden onthouden, dan werd de gemeentelijke autonomie evenzeer aangetast door het bevel de huwende ambtenarés te ontslaan. Ook mr Kan, die als secretaris-ge neraal van Binnenlandse Zaken deze materie volkomen kent heeft in zijn preadvies van 1947 gemeend, dat een vermelding van de mogelijkheid tot ontslag rustig achterwege kon blij ven. Wij kunnen het niet anders dan juist zien, dat deze passage uit de wet is komen te vervallen en wij me nen, dat de katholieke Kamerleden, die hiermede instemden, het bij het rechte eind hebben gehad wat het juridische aspect van deze zaak be treft. Maar voor de andere katholieke Kamerleden zal het sociale aspect zwaarder hebben gewogen. En ook dat kunnen wy volledig onderschrij ven. GEEN INKRIMPING. De Franse minister van financiën heeft het plan laten varen om de in voer uit landen van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) in de tweede helft van dit jaar met 100 miljard frank te verminderen, zo deelden kringen van het Franse ministerie van financiën woensdag mede. FRANKRIJK EN DE ATOOMBOM. Frankrijk zal in het begin van het volgend jaar beginnen met de pro- duktie op grote schaal van plutonium, aldus is woensdagavond in kringen vernomen, die nauwe betrekkingen met het Franse commissariaat voor de atoomenergie onderhouden. Pluto nium is het belangrijkste bestanddeel van de atoombom. Naar verluidt, beschikt Frankrijk reeds over voldoende plutonium om zeer binnenkort een proef met een atoombom te nemen. In genoemde kringen zei men ech ter, dat niet in de eerstkomende we ken een proef in de Sahara zal wor den genomen. Over Ned. troepen naar N. Guinea De Indonesische regering heeft donderdag het Indonesische volk ge waarschuwd „zijn waakzaamheid te verscherpen tegenover het Neder landse kolonialisme in West-Irian". In een bijzondere uitzending voor de binnenlandse radio-omroep noem de het ministerie van voorlichting het een „opvallend feit", dat het be sluit» der Nederlandse regering om troepen naar West-Irian te zenden, werd genomen onmiddellijk na de val van Menado, het steunpunt der opstandelingen in Noord-Celebes. „Dit herinnert ons aan vorige Ne derlandse activiteiten, in de tijd toen de opstandelingen van Noord- Celebes landingen verrichten op Mo- rotai en andere delen van Oost-In- donesië en aan de zeeroverspraktij ken van de Nederlandse marine te gen Indonesische schepen in de wa teren van Oost-Indonesië. Het ministerie van voorlichting noemde Nederland „de vijand van Indonesië in de strijd om de onaf hankelijkheid en in de strijd voor de terugkeer van West-Irian". „Deze verhoogde Nederlandse ac tiviteiten door het gebruiken van West-Irian als hun militaire basis, moeten iedere Indonesiër doen be seffen, dat het Nederlandse kolo niale regiem, de aartsvijand van de Indonesische onafhanklijkheid neer komt op het zich mengen in elke chaos en moeilijkheden, met inbe grip van de opstand in Indonesië. Weerdienst IMC0S London seint: Het bewolkte onweersachtige weer zal niet lang meer duren. Een mooie warme periode zal volgen. beste Nederlandse een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschlja u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan "Het bier Is weer best". Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bi] meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 0.3 uur zon. geen neerslag. 2 prijswinnaars: W. L Hendriks. Noordeindestraat 40. Utrecht A. Postma, Jutfermansstraat 56. Oegstgeest. WAT IS IMCOS T International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER' EIGENLIJK T Het woord bier komt van 'biber'; dat fs monnikenlatijn uit de 6e eeuw en betekent ..i dronk. Toen wist men 't al een goede dronk moet bier zijnl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Je weet "t: man en vrouw zijn éin...' Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet samen met één flesje bier te doen?' Eisenhower twijfelt eraan President Eisenhower heeft in een brief aan premier Chroestsjef van de Sowjet-Unie gezegd, dat de Sowjet- Unie de diplomatieke voorbereiding van een topconferentie in de war heeft gestuurd door ontijdige publika- tie van documenten. De president zegt te twijfelen aan de oprechtheid van de Sowjet-Unie op het stuk van de voorbereiding van een topconfe rentie. Eisenhowers brief is het antwoord op de boodschap van Chroestsjef van 11 juni, waarin de Russische premier zei te vermoeden: dat het Westen de voorbereiding saboteerde. Eisenhower zegt, dat er geen grond bestaat voor deze Russische bewe ring. Maar, zegt de president, de con ferentie zou niet aan de verwachtin gen van de mensheid voldoen, als er niet mag worden gesproken over de grote politieke geschillen, die de we reldvrede in gevaar brengen. Als de Sowjet-Unie even verlan gend is als het westen om een op lossing voor de voornaamste geschil len te zoeken, aldus Eisenhower, zal zij de door het Westen voorgestelde procedure aanvaarden of een gelijk waardig tegenvoorstel doen. De premier Macmillan van Enge land en premier De Gaulle van Frankrijk hebben een soortgelijke brief op het Kremlin laten overhandi gen. Waarnemers beschouwen de brie ven van de westelijke staatslieden als bedoeld om hernieuwde stuw kracht te geven aan de Moskouse voorbereidingen van een topconferen tie. WEER EEN ANDERE NOTA. De Russische minister-president, Chroestsjef, heeft woensdag een nieu we nota aan president Eisenhower gezonden. Het Amerikanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat deze nota gaat over het voorkomen van een verrassings aanval. Ook heeft de Sowjet-Unie woens dag de Amerikaanse regering een no ta gezonden over de negen Ameri kaanse militairen, die in Oost-Duits- land worden vastgehouden. In verscheidene delen van West- Duitsland hebben zich woensdag zware onweers- en regenbuien ont last, waardoor grote schade werd aangericht. Drie personen werden door de bliksem gedood. In het zuiden van de staat Baden wordt de schade tengevolge van de slagregens en hagelbuien op een mil joen Mark (ongeveer 900.000 gulden) geschat. In het gebied van Hirosjima (West- Japan) zijn tengevolge van overstro mingen door zware regenval vijf per sonen om het leven gekomen en der tig gewond. Dertienduizend personen werden dakloos. De regens, die na een periode van grote droogte kwa men, waren er de oorzaak van, dat ruim tweehonderd bruggen en 180 dijken werden vernield. Er deden zich op honderd plaatsen grondver schuivingen voor. Een wolkbreuk die zich woensdag boven Audubon in de Amerikaanse staat Iowa ontlastte kostte aan ne gen personen het leven. Zes personen worden nog vermist. De schade wordt op een miljoen dollar geschat. Zuid- en Midden-Engeland hebben woensdag erg van overstromingen te lijden gehad. In Sheffield wies de ri vier de Sheaf twee en een halve me ter en geleek een razende stroom, die bomen ontwortelde en kademuren ontzette. Ook Zuidoost-Londen had woensdag zwaar te lijden van een wolkbreuk, die vele straten blank zette. Veranderlijk weer De depressie, die koele oceaanlucht over Frankrijk en België naar onze omgeving voert, bevindt zich boven Bretagne en vult langzaam op. De begrenzing van de koele oceaanlucht is niet verder dan tot de Wadden eilanden doorgedrongen. Een en ander ging met talrijke regen- en onweersbuien gepaard. De hoeveelheden varieerden sterk van plaats tot plaats. Op het vliegveld bij Leeuwarden werd tot vanmorgen 7 uur 44 mm af getapt. Het komende etmaal zal de luchtdruk in Midden-Europa dalen en komt het zwaartepunt van het lagedrukgebied ten zuidoosten van ons land terecht. Dit heeft tot gevolg, dat de wind naar noordoostelijke richtingen draait en dat de warme lucht, die al geruime tijd uit Rus land over Scandinavië naar de Noordzee stroomt, in de noordelijke provincies kan terugkeren. Bovendien blijven de regenkansen groot door een nieuwe randstoring, die zich boven de Alpen ontwikkelt. NIEUWE UNIFORMEN DELFTSE STUDENTEN-WEERBAARHEID. Bij de feestelijkheden rond het 22e lustrum van het Delftse studenten corps zijn gisteren op de markt te Delft, in aanwezigheid van verschei dene burgerlijke en militaire autori teiten tachtig ceremoniële uniformen die door een aantal industrieën aan de Delftse studenten weerbaarheid zijn geschonken overgedragen. Dit geschiedde met een kleurrijk miltair vertoon op de Markt, dat ondanks het regenachtige weer veel belangstelling trok. In Brussel zijn „de Zes Landen" van Euratom en Euromarkt bij elkaar voor een conferentie. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr J. M. A. H. Luns. Foto vJau.: dr J. Linthorst Homan, min j. jvl A. H Luns en drs E. H van den Beugel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN Vrij veel bewolking met plaat selijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar noordoostelijke richtingen draaiende wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 4 Juli zon op 04.26; onder 21.02; maan op 22.25 onder 08.18. Hoogwaterstanden 4 Juli v.m. 5.15; njn. 5.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. geheel bew. 27 C. zwaar bew. 26 onbewolkt 29 niet ontv. half bew. 23 zwaar bew. 21 geheel bew. 17 half bew. 22 regen 20 zwaar bew. 20 licht bew. 22 regenbui 21 licht bew. 22 regen 27 geheel bew. 23 zwaar bew. 21 regen 22 zwaar bew. 22 regen 22 zwaar bew. 24 geheel bew. 20 zwaar bew. 28 zwaar bew. onbewolkt 23 onbewolkt 32 licht bew. 31 Korreltje

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1