S)e Caki6e(Soii^cmt DEGAULLE De Gaulle op inspectie in Algerije Het gaat Algiers te langzaam De plannen der nieuwe Belplie regering Overleg in Genève had een vlotte start Amerika betaalt geen losprijs Nasser op bezoek bij Tito Technische overeenkomst is bereikbaar Poging tot staatsgreep in Jordanië? Verkiezing Ged. Staten Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drnkkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 pjnnd.. f 7.50 p kwart. WOENSDAG 2 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14448 steekt zijn neus in het Algerijnse wespennest Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontje* f 1.50 HUWENDE ONDERWIJZERES HET ONTSLAG aan de huwende onderwijzeres heeft de Tweede Kamer verleden week nogal in beroe ring gebracht. De kwestie deed zich voor bij de behandeling van een wijziging van de lager onderwijswet, waarbij minister Cals had voorgesteld de bepaling te schrappen, dat een huwende onder wijzeres niet in dienst mag blijven. Dat was volkomen juist. Nu eenmaal het voorschrift, dat een huwende ambtenares moet worden ontslagen is komen te vervallen, kan men niet bij het andere stil blijven staan. Aan vaardt men het eerste dan heeft men ook het andere te aanvaarden. Men zou op het eerste gezicht zo zeggen, dat wettelijk hieraan geen problemen meer vast zitten, nu een maal voor de huwende ambtenares deze maatregel is ingetrokken. Het debat ontstond echter toch, om dat minister Cals wel uitdrukkelijk in zijn ontwerp had opgr nomen, dat de gemeentebesturen het recht behouden om aan huwende onderwijzeressen ontslag te verlenen. Daar ging het de bat uiteindelijk om. NU ZITTEN er aan deze zaak twee kanten. Ten eerste een sociale kant en ten tweede het bezien van de vraag of de ontslagmogelijkheid door de gemeente wel in de wet moet wor den vastgelegd. Een juridische vraag dus. Wij willen ons nu eerst eens bezig houden met de sociale kant van het vraagstuk, dat o.i. allerminst is afge daan met de opmerking, dat het voor schrift tot ontslag van de huwende ambtenares en onderwijzeres nu een maal is ingetrokken en dat het dus geen zin meer heeft hierover nog ver der te discussiëren. Voor degenen, die principiële be zwaren hebben tegen het in dienst houden van een gehuwde vrouw, be stond hier de mogelijkheid om duide lijk in de wet te zien vastgelegd, dat tenminste de huwende onderwijzeres door de gemeente kan worden ontsla* gen. Voor velen is deze zaak zo prin- cipiël, dat het grootste deel van de K.V.P., toen dooi aanneming van het amendement van SI een deze bepaling uit de wet verdween, tegen het ont werp van minister Cals stemde. Zo gezien is het belangrijk genoeg de sociale Kant van dit probleem nog eens te belichten. In een vervolg ar tikel komen wij dan nog terug op de juridische kant van het vraagstuk. \7AN SOCIALISTISCHE en liberale zijde heeft men de kwestie van dit ontslag naar onze smaak teveel getrokken in de sfeer van rechtsge lijkheid tussen man en vrouw. Men dient echter niet te vergeten, dat men rechtsgelijkheid niet eenzijdig mag bezien, maar dat deze moet worden gezien in het :icht van allerlei feiten en omstandigheden. Neen, hebben de liberalen en socialisten gezegd, laat de gehuwde vrouw zelf beslissen of zij in dienst wil blijven. Men acht- het in die kringen eer discriminatie van de vrouw, indien men deze tegen zich zelf wil beschermen. Ons antwoord daarop is, dat dit niet alleen een bescherming is van deze vrouw zelf, zelfs niet eens van haar gezi, maar ook van de maatschappij. Een vrouw, die gehuwd is en werkt en bijvoorbeeld een kind verwacht, heeft niet alleen te rekenen met haar eigen wensen en verlangens, maar heeft de plicht om deze te toetsen aan het belang van haar gezin d.w.z. haar man en het komende kind. Dat gezin is een onderdeel van de maatschappij, uit die gezinnen is de maatschappij mede opgebouwd en als er gezinnen te gronde gaan, omdat de moeder, die haar baan niet wil opge ven, ontbreekt, dan heeft de maat schappij daar iets mee te maken. Zelfs zeer veel, omdat het gaat om het behoud van de maatschappij, waarin wij allen leven, zoals wij gaar ne willen leven. En dan is er ook nog een ander as pect, het aspect van de overheid als werkgeefster. Als werkgeester heeft de overheid zich namelijk af te vragen of de aan wezigheid van gehuwde vrouwen in haar dienst te aanvaarden en in het belang van de dienst is. Er kunnen gevallen zijn, dat er geen enkel bezwaar is tegen de ar beid van een gehuwde vrouw in over heidsdienst, maar het kan ook zijn van niet. Maakt men nu een verbod om de huwende ambtenares of onder wijzeres te ontslaan, dan geeft men die vrouw een rechtspositie, die in bepaalde gevallen niet overeenkomt mat de plicht van de overheid om de belangen van het gezin te bescher men. Dan zou een ontslagverbod voor de overheid onaanvaardbaar zijn. Tenslotte moeten wij dan nog wij zen op het aspect, van het ontslag in tijden van overaanbod. Momenteel is het zo, dat er een tekort is aan onder wijzers en dan spreekt het ontslag niet zo zeer aan. Maar stel nu eens, dat de situatie zo wordt dat een groot aantal ambtenaren moet afvloeien. Dan is het o.i., sociaal toch niet aan vaardbaar, dat een vader van een ge zin wordt ontslagen terwijl een ge huwde vrouw in ambtelijke dienst, wier man ook verdient, in dienst zou blijven. Dat zijn zo de sociale aspecten van deze zaak, die intussen steeds meer de weg opgaat van de z.g. rechtsge lijkheid. Op de juridische aspecten komen wij nader terug. Politieke hergroepering in Frankrijk Premier de Gaulle van Frankrijk is gistermorgen met een straalvliegtuig in Algerije aangekomen. Het vliegtuig, waarin behalve de generaal onder meer ook nog de ministers Mollet, Guillaumat en Michelet waren gezeten, landde tegen elf uur op het vliegveld Telergma bij Constantine. De Gaulle werd op het vliegveld welkom geheten door generaal Salan, zijn algemeen vertegenwoordiger in Algerije. De twee mannen voerden een levendig gesprek terwijl zij de erewacht inspecteerden De premier vertoefde slechts tien minuten op het vliegveld Telergma. Daarna vertrek hij met een DC-3 naar Setif De generaal zou militaire eenheden in Oost- en West-Algerië inspecteren alvorens naar de stad Algiers te gaan, waar hij woensdagavond wordt verwacht. ALGIERS WIL DL TOON AANGEVEN Van gewoonlijk welingelichte zijde te Algiers is dinsdagavond vernomen dat er waarschijnlijk binnenkort een „Nationaal Comité voor open baar welzijn" voor Frankrijk met Algiers als zetel zal worden ge vormd. Dit Nationale Comité zal een ver tegenwoordiger te Parijs hebben, die leiding zou geven aan alle comité's voor openbaar welzijn in Europees Frankrijk. Waarnemers zeiden, dat dit duidt op de toenemende ontevredenheid te Algiers over wat wordt be schouwd als de langzame ontwikke ling van de beweging voor openbaar welzijn in Europees Frankrijk. Het wordt mogelijk geacht, dat de vorming van dit Nationale Comité zal worden bekendgemaakt tijdens het verblijf van minister-president De Gaulle in Algerië. Nieuwe groeperingen. Overigens is men in Frankrijk zelf ook druk bezig om nieuwe politieke groeperingen op te richten. Zo heeft Georges Bidault een nieuwe groepering gelanceerd, wel ke „Christen-democratische bewe- John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferen tie gezegd, dat Oostduitsland krachti ge pogingen doet om van Amerika een feitelijke erkenning los te krij gen, in ruil vo. r de vrijheid van de negen Amerikaanse militairen, die met een helikopter in Oost-Duitsland zijn terechtgekomen en gevangen ge nomen zijn. De minister verklaarde echter met klem, dat Amerika niet bereid is een losprijs te betalen. Dan zou het hek van de dam zijn. Hetzelf de gold voor de Amerikanen, die in handen zijn van de rel: ~llen op Cuba. Wat dit laatste geval betreft zei de minister, dat de rebellen Amerika tot interventie in de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba willen bewe- gen. Amerika zal daar niet op ingaan. Het geval van de negen Ameri kaanse vliegers, die met hun toestel boven Russisch gebied tot landen zijn gedwongen, ligt volgens de minister anders. Hij bestreed echter de Russi sche bewering, dat zij met opzet bo ven Russisch gebied zouden hebben gevlogen. ging van Frankrijk" heet en heeft 'n groep Franse parlementariërs en vakbondsleiders de oprichting van een politieke beweging voor steun aan de politiek van De Gaulle be kendgemaakt. Deze beweging heet „Centrum voor republikeinse hervorming". DULLES NAAR PARIJS Minister Dulles zal gedurende het bezoek dat hij zaterdag aan Parijs zal brengen met generaal De Gaulle besprekingen voeren over het uit wisselen van atoomgeheimen. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken dinsdag op zijn persconferentie in Washing ton medegedeeld. President Nasser komt vandaag (woensdag) in Dubrovnik aan voor een vakantie van twee weken en voor besprekingen met president Tito. Het Zuidslavische staatshoofd zal de Egyptische president, die vergezeld wordt door zijn vrouw en zijn vijf kinderen, welkom heten. Hoewel het bezoek hoofdzakelijk een vakantiereis voor Nasser wordt genoemd, hechten de Zuidslavische autoriteiten grote betekenis aan Nas sers komst, nu Tito weer het mikpunt is voor de Sowjet-Uniu en de andere communistische landen, die hem „re visionistische denkbeelden" verwij ten. Tito zou graag morele steun van de Egyptische president willen heb ben, vooral nu deze Arabische leider kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht Hoewel waarnemers het onwaarschijnlijk achten, dat Nas ser openlijk Tito zal steunen in diens conflict met Moskou, zien de Zuid slavische autoriteiten toch in Nassers komst op dit tijdstip een belangrijke morele steun. De eerste besprekingen tussen Oost en West in Geneve over het toezicht op een eventueel verbod van kernpioevep hebben een gun stig verloop gehad. Volgens diplomatieke waarnemers is het begin van de conferentie veel belovend en zijn de westelijae dele gaties optimistisch gestemd. Ru* land, zeggen zij, heeft zich volkomen met het standpunt van het westen verenigd, dat de besprekingen zui ver technisch zijn. Nadat gistermiddag de eerste zit ting was beëindigd verklaarde de Franse afgevaardigde, dr. ïves A. Rocard: „Er zal waarschijnlijk een technische overeenkomst bereikt worden". De Amerikaanse Nobelprijswin naar Ernest Lawrence vond ook, dat het gesprek zeer goed was ver lopen. De conferentie zal een maand du ren. Vanmiddag wordt de volgende zitting gehouden. De vergaderingen zijn geheim. De conferentie is gisteren begon- nen met een openbare zitting, die werd geopend door Pierre Spinelli, directeur van het Europese bureau ra**g van kolonel. OOK DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN? De mogelijkheid bestaat, dat naast de Oost-West conferentie van de deskundigen ook diplomatieke be sprekingen tussen het Oosten en het Westen worden gevoerd. Een Britse diplomaat van hoge rang, Douglas O'Neill, is namelijk naar Genève gegaan om daar als „raadgever" deelt uit te maken van de Britse delegatie. Ook aan Russische zijde is een dergelijke functionaris aanwezig. Het onafhankelijke blad „Al Jari da", dat in Beiroet verschijnt, meldt, dat 12 Jordaanse officieren zijn ge arresteerd wegens een poging tot een staatsgreep in Jordanië. Volgens het blad heeft de Jordaan se regering Irak dringend om militai re assistentie gevraagd en heeft de Iraakse regering beloofd dadelijk 5.000 man troepen te sturen. De officieren waren beneden de van de Verenigde Naties. De Russische hoogleraar Fjodorof zei, dat de Russische deskundigen, in een tegemoetkoming aan de wes telijke wens, aan de bespreking over een controlesysteem deelnemen in het geloof dat een dergelijke bespre king een staking van kernproeven ook van westelijke zijde moet ver gemakkelijken. Fjodorof verklaarde nog eens met nadruk dat men van deze conferen tie niet verwacht dat zij een oplos sing van het probleem der staking van kernproeven bespreekt. Dit is een kwestie van de regeringen. Onafhankelijke waarnemers in Bei roet zeggen, dat het bericht van „Al Jarida" volgens de inlichtingen, waar over zij beschikken, „zeker ten dele waar" is. Bij telefonische informatie in Am man wilde men daar van overheids- zijde niets over het krantebericht zeg gen. „Wacht het resultaat van ons' onderzoek maar af", verklaarde men. Jordanië is met Irak in een federa tie verbonden sinds februari. Koning Feisal van Irak is hoofd van de unie en koning Hoessein van Jordanië zijn plaatsvervanger. De vorsten hebben ieder in hun eigen land het grondwet tig gezag behouden. 3laninkty.k frezaefï aan ffiattet man 3Jetg.iada Koningin Elisabeth in het zwarte goud Koningin Elizabeth van Engeland heeft tijdens haar bezoek aan Fife, nader kennis gemaakt met het zwarte goud in de mijn te Rothes Colliery. De foto laat de koningin zien nadat zij weer boven gekomen was. Diensttijd verkorten tot 1 jaar De Belgische premier Gaston Eys- kens heeft in zijn dinsdag voor de Kamer van volksvertegenwoordigers afgelegde regeringsverklaring gezegd dat een van de eerste taken van zijn homogeen r.-k. regering zal zijn de militaire diensttijd van vijftien tot twaalf maanden te verkorten. De vermindering van diensttijd zou mogelijk worder door het vormen van een nieuw korps vrijwilligers. De regering wil voorts volledige ontplooiing van het officiële onder wijs in alle gewesten van het land verzekeren en tegelijk de bestaans mogelijkheid van het vrije onderwijs waarborgen. Voor het middelbaar onderwijs zal het schoolgeld eerlang worden afge schaft. Eyskens zei, dat de mogelijkheid bestaat in tien jaar tijds het volksin komen met veertig procent te doen toenemen, op voorwaarde dat een economische politiek op lange termijn wordt gevoerd. Een tienjarenplan van openbare werken zal in modernise ring van de basisinstallaties voorzien om economische expansie mogelijk te maken. De regering wil, dat de arbei der zal delen in de winst van de pro- duktiviteit en in de welvaart. De re gering zal honderdduizend arbeids- In de provincie Zuid-Holland wer den als leden van Gedeputeerde Sta ten herkozen: mevr. mr Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw (PvdA), Rotter dam; A. C. A .Deerenberg (KVP), Schoonhoven; mr T. A. van Dijken (A.R.), 's-Gravenhage; mr H. van Riel (WD), 's-Gravenhage; dr J. P. van Praag (PvdA), Voorburg. Nieuw gekozen werd D. van der Kwaak (CHU), uit Leiden, die de plaats innam van het niet herkiesba re lid mr J. J. R. Schmal (CHU). Als buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten werd herbenoemd dr R. Eijsink (KVP), Rotterdam. woningen laten bouwen en het huidi ge ouderdomspensioen voor arbeiders van 31.500 frank per jaar op 36.000 frank brengen. De regering overweegt een grondige herziening van het pen sioenstelsel voor bedienden en zelf standigen. Zü zal de ziekte- en inva- liditeits verzekering saneren. Morgen zal in de Kamer van volks vertegenwoordigers over de rege ringsverklaring gestemd worden. Liberalen stemmen tegen. De leiding van de Belgische libera le partij heeft gisteren na kennisne ming van de regeringsverklaring van minister-presideni Eyskens besloten, dat de parlementsleden van de partij hun vertrouwen aan de minderheids regering van de C.V.P. niet kunnen geven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dinsdagavond heeft het Nederlands koninklijk paar in de Stadsschouwburg te Amsterdam, samen met de twee oudste prinsessen een uitvoering bijgewoond van het ballet van het Nationale Theater van Belgrado. Deze foto laat zien hoe de koningin in de pauze in de foyer lachend de hand drukte van de prima ballerina Dusanka Sifnios terwijl de prins al even vrolijk toekeek. Geheel rechts op de foto prinses Beatrix. Veranderlijk weer Terwijl dinsdagavond een gebied met verspreide onweersbuien over ons land trok, stroomde koelere lucht uit Frankrijk binnen. De voorste be grenzing bevond zich woensdagoch tend over het midden van het land en verplaatste zich langzaam naar het noorden. Een en ander ging met buiige regen en onweer gepaard. Op het vliegveld Woensdrecht werd in 24 uur tijds 42 mm afgetapt. De de pressie, waaromheen de koelere lucht Zuidwest-Europa is binnengestroomd bevindt zich bij de Golf van Bis- caye, maar zij verandert weinig van plaats. De situatie is echter gunstig voor het ontstaan van een nieuwe storing <'n Zuid-Frankrijk of Noord - Italië. Het weer blijft daardoor de komende 24 uur veranderlijk met ge durende korte tijd opklaringen, maar later weer met een toenemende kans op buien en onweer. De temperaturen handhaven zich nu op een lager ni veau. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar tijdelijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit zuidelij ke richtingen. In het noorden van het land koeler, elders onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 Juli zon op 04.25; onder 21.02; maan op 21.58; onder 07.10. Hoogwaterstanden 3 Juli v.m. 4.40; n.m. 5.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. onbewolkt 27 C. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MADRID ALGIERS zwaar bew. 23 regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt Korreltje De mensen te kunnen ontberen, is een voorwaarde voor de vrede des harten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1