S)e £cid<te6oti4a/fit De Gaulle vandaag voor de tweede maal naar Algerije De Gaulle weer naar Algiers Kolonisten in Algerije ontstemd Eisenhower mag atoomgeheimen verklappen Regeringstroepen en rebellen vochten samen tegen de Droezen De ontvoeringen op Cuba Peking zond een ultimatum Genève gaat door Geleerden verontrusten de wereld Bij de twintig-jarige regering van Pius XII IJslands visgebied Toenemende onweerskans Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20126 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.tv., f 2.55 P-mnd., f 7.50 p kwart. DINSDAG 1 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14447 Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontje* f 1.50 Generaal De Gaulle graat vandaag voor de tweede keer sedert zijn ambtsaanvaarding naar Algerië. Dit bezoek van drie dagen kan van beslis sende betekenis zijn voor het welslagen van zijn Noord-Afrikaanse politiek. Men verwacht, dat hij zal proberen zijn invloed op het leger groter te ma ken door een inspectiereis van drie dagen langs de militaire posten. Het leger in Algerië geeft leiding aan de beweging van verbroedering met de Mohammedaanse bevolking. Doch waarnemers geloven, dat de tijd is gekomen voor een concrete uitdrukking van de hoop, die door De Gaulle is verwekt en zij verwachten, dat hij een aantal maatregelen zal bekend maken, die tot de verbeelding van de bevolking zullen spreken. Het voornaamste probleem, waarvoor De Gaulle staat, is de groeiende onverschilligheid, om niet te zeggen vijandigheid, van de extremistische Franse kolonisten, die aanvankelijk het aan de macht komen van de gene raal eisten, doch die hem nu „te liberaal" vinden. Besprekingen met Macmillan een succes KOLONISTEN ZIJN VERSTOORD. De kolonisten zijn vooral verstoord over de overeenkomst voor terug trekking van Franse troepen uit het binnenland van Tunesië, die De Gaul le met president Bourguiba heeft ge sloten. Tot op heden hebben de kolonisten zich rustig gehouden, doch er zijn te kenen, dat zij actiever worden en zich zelfs tegen De Gaulle zullen ke ren. Eén van de kolonistenorganisa ties, een comité van Algerijnse oud strijders verenigingen, heeft voor het MINISTER LUNS DOOR GENERAAL DE GAULLE ONTVANGEN. De Franse minister-president, ge neraal De Gaulle, heeft maandag middag even vóór 5 uur de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, ontvan gen. Het onderhoud heeft ongeveer een hwïï s» eerst openlijk kritiek geleverd op De Gaulle en er op aangedrongen dat „de revolutie wordt voltooid" door uit breiding over geheel Frankrijk. Generaal De Gaulle heeft besloten aan de kolonisten het hoofd te bie den. Hij laat zich vergezellen door Guy Mollet, de socialistische minister van staat, die voor de kolonisten het symbool is van de politiek, waarvan zij bevrijd willen worden. Het leger heeft weinig sympathie voor de extremisten. De jonge officie ren staan wat gevoel betreft veel dichter bij de Mohammedanen, met wie zij dagelijks verkeren, dan bij de schatrijke grootgrondbezitters van Algiers en Oran. Generaal De Gaulle zal de steun van het leger nodig hebben, zeker tot het ogenblik waarop, over drie maan den, een volksstemming over een nieuwe grondwet zal worden gehou den. Het is waarschijnlijk dat het le ger hem zal steunen, doch De Gaulle wenst te verhinderen dat het leger een permanent politiek instrument wordt. Hij wil niet, dat de kolonels ambassadeur te Parijs, mr. Beyen, heeft later meegedeeld, dat hij met generaal de Gaulle in het al gemeen heeft gesproken over pro blemen met een multilateraal karak ter, in het bijzondei* die betreffende de gemeenschappelijke markt en de eventuele vorming van een vrijhan delszone. Ook is gesproken over de Navo, terwijl Algerië even is aange stipt. Minister Luns, die op het ogenblik voorzitter van de ministerraad van de West-Europese Unie is, zei zeer tevreden te zijn over het onderhoud. RECALCITRANT ALGERIJE r\AT het Algerijnse vraagstuk het voornaamste probleem is, waar mede generaal De Gaulle wordt gecon fronteerd, wordt thans opnieuw be wezen door de tweede reis, welke de generaal er heen maakt. Hij doet dat niet voor zijn genoegen, maar uit bit tere noodzaak, want daar in Algerië zijn het lastige klanten. Vorige pre miers zijn over het Algerijnse vraag stuk gestruikeld en De Gaulle is de eerste, die door de Franse kolonisten in Algerije is binnen gehaald als de man van hun hart. Het waren de Al gerijnse Fransen, die het 0 hardste schreeuwden om De Gaulle, maar nu zij hem eenmaal hebben, valt hij tegen. De extremisten onder de Franse kolonisten in Algerië hadden van De Gaulle verwacht, dat hij de oude Franse koloniale glorie zou herstel len en in plaats daarvan gaat De Gaulle onderhandelen met president Bourguiba van Tunesië, aan wie hij toezegt de Franse troepen uit Tune sië terug te trekken. Bovendien heb ben zij met de officieren „comité's du salut public" opgericht, waarin zij hoopten nu eens heerlijk de lakens te kunnen uitdelen. In plaats van nu te zeggen: „Jongens, gaat je gang maar", tikt De Gaulle hen op de vin gers en vermaant hen, dat zij niet moeten treden in de bevoegdheden van de in functie zijnde autoriteiten. Hij laat zich niet uit over de wijze, waarop hij zich de oplossing van het Algerijnse probleem gedacht heeft, maar belooft de Algerijnen nieuwe gemeenteraadsverkiezingen. Dat is nu juist, waaraan de Franse kolonis ten en de mannetjes van de „comi té's du salut public" helemaal geen behoefte hebben, want dat is precies weer de oude democratische werk wijze, waarmee zij radicaal willen afrekenen. Evenals trouwens met de vertegenwoordigers van die oude de mocratische werkwijze, zoals Guy Mollet bijv.. Maar wat doet De Gaulle? Hij neemt uitgerekend Guy Mollet, een rasecht-democraat, nu voor de tweede maal mee naar Alge rië. Neen, de generaal is niet van plan om te zwichten voor de eisen van de Franse kolonisten, noch voor die van de coimité's. Wat hij precies van plan is, heeft hij nog altijd niet onthuld, maar men vermoedt, dat hij zich bij deze tweede reis zal verzekeren van de medewerking van het leger, om zo doende sterker te staan tegenover de te ver gaande eisen der extremisten, wier aspiraties rondweg fascistisch zijn. tieke dan nationale en militaire zen ding te vervullen hebben. HET GESPREK MET MACMILLAN. De Britse premier is maandagmid dag uit Parijs naar Londen terugge keerd. Bij zijn vertrek uit Parijs zei hij „zeer tevreden" te zijn over zijn „kor te, doch vruchtbare bezoek". Hij was vol vertrouwen over de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en En geland. In Franse kringen noemde men maandagavond de conferentie „een schitterend diplomatiek succes". De besprekingen hebben alle twijfel weggenomen, die nog kon bestaan over de trouw van De Gaulle aan de Navo. FRANKRIJKS NIEUWE GRONDWET Generaal De Gaulle zal op 4 sep tember in een rede op de Place de la Repuiblique de tekst bekendmaken van de nieuwe Franse grondwet, al dus is maandagavond door het ka binet van De Gaulle meegedeeld. Op 5 oktober zal er een volksstem ming over deze nieuwe grondwet worden gehouden. De regering zal het parlement vra gen het resultaat van de volksstem ming te bekrachtigen. De Amerikaanse Senaat heeft het door president Eisenhower aanhangig gemaakte wetsontwerp tot beschik baarstelling van militaire atoomge heimen aan bevriende mogendheden aanvaard. Na de besprekingen die voortvloei den uit de McMahon-wet van 1946 betekent dit een belangrijke gezags- bekleding voor Eienhower ten aan zien van atoomgeheimen. Het wordt de Amerikaanse president thans moe gelijk doeltreffende maatregelen te nemen voor de uitrusting en oplei ding van NATO-troepen met atoom wapens. Het wesontwerp was vorige week al door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd en heeft thans kracht van wet. Wonderlijke strijd in Libanon Opstandige Droezen hebben maan dag onder leiding van Kamal Joem- blat een aanval ondernomen op het dorp Schemlan, circa 15 km ten zuid oosten van Beiroet. Britse en Ameri kaanse vrouwen en kinderen, die daar wonen, moesten overhaast ge- evacueerd worden, terwijl vreemd genoeg, gewapende groepen van de verboden Syrische nationalistische partij de strijd aanbonden met de Droezen, in afwachting van rege ringstroepen. Toen de gendarmerie op de plaats van de strijd verscheen, kon men met vereende krachten de Droezen terug drijven, die zich daarop op heuvel stellingen terugtrokken. Daar wer den zij echter door straaljagers onder vuur genomen, zodat zü zich na ver loop van ty'd verder moesten teru- trekken. De Syrische nationalisten zijn in middels begonnen een ring van ver sterkingen om het dorp aan te leg gen, om een eventuele nieuwe aan val van de Droezen te kunnen af slaan. De Droezenleider had zondag een boodschap aan de directeur van de Britse school in het dorp gezonden, waarin hij waarschuwde dat hij maandag zou aanvallen, omdat er teveel Syrische nationalisten naar zijn zin in Schemlan waren. De di recteur had echter reeds zoveel van dergelijke aankondigingen gehad, dat hij geen maatregelen nam om de Engelse kolonie uit het dorp te evacueren. Dat moest maandagoch tend, toen de aanval werkelijk be gon, overhaast gebeuren. De groep rebellen telde ongeveer 400 man. Gevechten om Tripoli. In en om de Libanese havenstad Tripoli wordt nu al vier dagen ver bitterd gevochten. Het is onmogelijk de stad dichter dan op vijf kilometer te naderen door het vuren van de opstandelingen, die de regerings posities met zware wapens bestoken. Aan munitie schijnen de rebellen geen gebrek te hebben. Amerika zal helpen. De Libanese minister van buiten landse zaken, Malik, heeft maandag een uur lang gesproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles, en daarna gezegd: „Ik ben er zekerder van dan ooit, dat de Verenigde Sta ten ons krachtig zullen bijstaan bij de verdediging en het behoud van onze onafhankelijkheid en onschend baarheid. i Aannemingsfirma's onder Indonesisch toezicht De Indonesische regering heeft gisteren bij decreet alle Nederland se aannemingsmaatschappijen met ingang van 25 juni onder regerings- toezicht geplaatst. Het decreet werd ondertekend door de chef staf van het Indone sische leger gen.-majoor A. H. Na- soetion in zijn functie van hoofd van het algemene oorlogsbeheersbureau. Uitoefening van het toezicht en uitvoering ervan zijn opgedragen aan de minister van Openbare Wer ken. De werknemers en directies van de aannemingsbedrijven dienen alle orders die door of namens de minister van Openbare Werken wor den gegeven, op te volgen. De kos ten voor het beheer zullen door de Nederlandse firma's moeten worden gedragen. Talrijke particuliere en overheids projecten worden door Nederlandse bedrijven uitgevoerd. Ook enige In donesische firma's op dit terrein worden geleid en gefinancierd door Nederlanders. Amerikaanse radioberichten mel den, dat weer twee Amerikanen, dit maal zakenlieden, op Cuba door op standelingen zijn ontvoerd, het aan tal ontvoerde Amerikanen is hier mee gestegen tot 64. De ontvoerin gen zonden een protest zijn tegen Amerikaanse hulp aan de Cubaanse president, Batista. De Amerikaanse consul in San tiago de Cuba, Wollan heeft contact opgenomen met de rebellen, die de Amerikanen ontvoerd hebben. Zij hebben hem echter meegedeeld, dat zij niets kunnen doen voor vrijla ting van de ontvoerden zonder toe stemming van de opstandelingenlei ders. Peking-China heeft gisteren een ultimatum gezonden aan de Ver. Staten van Amerika. Het eist, dat de Amerikanen binnen 15 dagen een vertegenwoordiger met de rang van ambassadeur zullen aanwijzen om de besprekingen te Genéve te her vatten. De besprekingen, welke hier be doeld worden, zijn die elke tussen Peking en Washington begonnen zijn in 1955 na de Geneefse topconferen tie. Er werd overeenstemming be reikt over het vrijlaten van 36 van de veertig Amerikaanse burgers, die door China gevangen werden gehou den. Voor andere geschilpunten kon men echer geen oplosz'ng vinden. Op 12 december 1957 werd het ge sprek voor onbepaalde tijd afgebro ken. De Amerikaanse vertegenwoor diger had wel wat anders te doen dan eindeloos te confereren. Thans eisen de Chinezen hervat ting van de onderhandelingen en nog wel op korte termijn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reeds doen weten dat de Verenigde Staten niet van plan zijn voor het Chinese ulti matum en de daarin genoemde ter mijn te buigen. De leider van de Russische af vaardiging van atoomdeskundigen, prof. Fjodorof, heeft gisteren te Genève meegedeeld, dat de Sowjet- Unie vandaag zal deelnemen aan de besprekingen tussen Oost en West over de controle van proeven met kernwapens. De afvaardiging van Polen, Tsje- cho-Slowakije en Roemenië zijn Vandaag is in Genève de veelbesproken internationale conferentie van atoomdeskundigen begonnen. Deze foto toont tijdens een voorlopige bijeen komst enige leden van het deskundige gezelschap. V.l.nj.: de Duitser Heisenberg, de Deense geleerde Möller en de Amerikaan Oppenheimer. Ter gelegenheid van de 20-jarige regering van Paus Pius de Twaalfde heeft men de kunstenaar Aurelio Mis- truzzi een medaille laten vervaardigen. Foto links: de voorzijde van de medaille met de buste van Paus Pius de Twaalfde. Foto rechts: de achterkant van de medaille waar de antennes zichtbaar zijn van radio-Vaticaan. De verspreiding van de katholieke leer over de gehele wereld. maandagmiddag te Genève aange komen. Alle delegaties zijn thans te Genève aanwezig. De besprekingen zouden vanmiddag om 3 uur begin nen. In Moskou is maandag een Ameri kaanse „aide-memoire" overhandigd, waarin opnieuw verklaard wordt, dat de onderhandelingen in Genève over middelen om schending van een eventueel verbod van kernproeven te ontdekken, geen afbreuk zullen kunnen doen aan de standpunten, die de V.S. en de Sowjet-Unie inne men ten aanzien van de ontwape ningsproblemen. De IJslandse regering heeft maan dagavond officieel de uitbreiding van de territoriale wateren voor de visserij van vier tot twaalf mijl be kendgemaakt. Alle buitenlandse schepen is het verboden binnen dit gebied te vissen. IJslandse vissers zullen in de zone tussen vier en twaalf mijl mogen vissen op grond van een speciale regeling waarvan de inhoud vóór 1 september zal worden bekendge maakt. De IJslandse minister voor de vis serij, zette in een radio-rede nog eens de redenen uiteen, welke de regering tot haar besluit hebben ge bracht. Volgens hem liggen de vis gronden rondom IJsland duidelijk apart van andere visgronden en heb ben wetenschappelijke onderzoekin gen het belang van het behoud van de visstand bij IJsland ten behoeve van zijn bevolking aangetoond. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bij Noord-Scandinavië handhaaft zich een omvangrijk hogedrukge- bied. In het centrum komen lucht drukwaarden voor van 1035 mb. Het breidde zich ook nog wat verder in de richting van Polen en Noord- Duitsland uit. Oostelijke winden voeren aan de zuidzijde van dit hogedrukgebied warme continentale lucht naar het westen. Ook ons land is nu in deze stroming gekomen. Boven Frankrijk is de luchtdruk ondertussen wat gedaald onder in vloed van een oceaandepressie, waarvan de kern dinsdagmorgen on geveer 500 km ten westen van Bre- tagne lag, een koufront van deze depressie bereikte toen de Franse westkust en veroorzaakte daar op de meeste plaatsen regen. Verwacht mag worden, dat de koelere oceaan- lucht komende dagen langzaam over Frankrijk en België in noordelijke richting zal opdringen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat in ons land de kans op onweer van het zuiden uit geleidelijk groter zal worden. De warme lucht zal zich het langst kun nen handhaven in het noorden van het land, dat zich het dichts bij het Scandinavische hogedrukgebied be vindt. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK ONWEER Perioden met zonneschijn, maar plaatselijk enkele onweers buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak oostelijk. Warm, maar later in het zui den van het land enige afkoe ling. 3 Juli zon op 94.24; onder 21.03; maan op 21.27; onder 06.02. Hoogwaterstanden 2 Juli v.m. 3.55; n.m. 4.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI onbew. 29 C. STOCKHOLM onbew. 24 OSLO zwaar bew. 26 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 ABERDEEN motregen 19 AMSTERDAM onbew. 23 BRUSSEL zwaar bew. 24 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX regen 21 GRENOBLE licht bew. 22 NICE licht bew. 21 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFORT onbew. 25 MüNCHEN onbew. 22 ZüRICH zwaar bew. 25 GENèVE licht bew. 22 LOCARNO zwaar bew. 20 WENEN regen 24 INNSBRUCK geh. bew.. 28 ROME licht bew. 26 AJACCIO onbew. 26 MADRID regen 24 MALLORCA zwaar bew. 30 ALGIERS onbew. 29 Korreltje Velen wachten op de ouderdom om deugden te verwerven maar vruchten worden niet rtfp onder de sneeuw.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1