Felle gevechten laaiden gisteren op in Libanon Ontvoering op Cuba Na hoedjes-Nina nu paraplu-Olga Schet*p Grote wandel-tweedaagse rond Leiden werd een succes Dappere zwemmer redde drenkeling Padvinders en verkenners uit Rijnland hielden te Oegstgeest een E.H*B»0* -toernooi MAANDAG 30 )UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hammarskjoeld wil niet ingrijpen Zondag is melding gemaakt van nieuwe gevechten te Tripoli tussen regeringstroepen en opstandelingen onder leiding van oud-premier Ras- hid Karami. Honderd woningen in de Mohammedaanse wijk werden door artillerievuur van het leger verwoest. De opstandelingen hebben hun verliezen op ongeveer 140 do den vastgesteld. Naar verluidt willen de troepen van het leger, die Tripoli omsingelen verhinderen, dat de opstandelingen in de stad contact maken met de op standelingen in. het noorden, die thans de grens met Syrië beheer sen. De Libanese regering schijnt de overtuiging toegedaan te zijn, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties de gevech ten in Libanon als een zuiver bin nenlandse kwestie wil kenschetsen. Uit regeringskringen is vernomen, dat het Libanese kabinet zal af wachten of Hammarskjoeld de Vei ligheidsraad opnieuw bijeen zal roe pen. Als hij dit niet zou doen, zou Libanon zo goed als zeker zelf om een vergadering var de Veiligheids raad verzoeken. Libanon zou de raad willen mededelen, dat de groep waarnemers van de V.N. niet tegen haar taak is opgewassen en dat het land een politiemacht van de V.N. nodig heeft om de grens te bewa ken. De Libanese minister van buiten landse zaken, Charles Malik, ver klaarde zondag in een televisie vraaggesprek in New York, dat er zeker 7000 man nodig zijn om de grens van Libanon met Syrië geheel te kunnen afsluiten. Teleurstelling. De houding van Hammarskjoeld heeft in Libanese regeringskringen diepe teleurstelling gewekt. Premier Sami el Solh zei, dat wapensmokkel en infiltraties zijn toegenomen se dert de komst van de waarnemers. Hij achtte een V.N.-politiemacht be slist noodzakelijk. De premiers Macmillan van Enge land en de Gaulle van Frankrijk zouden gisteravond na afloop van hun bespreking in Parijs eveneens verklaard hebben, dat de Libanezen zelf hun moeilijkheden moeten op lossen. Rebellen van Fidel Castro hebben een overval gepleegd op de stad Oriente bij de Moabaai in Cuba. Na een vuurgevecht, waarbij drie mensen werden gedood hebben zij tien Ame rikaanse en twee Cadadese ingenieurs ontvoerd. De opstandelingen verklaarden zon dag, dat de ontvoering een vergel dingsmaatregel is voor de steun die de Amerikaanse regering aan de Cu baanse regeringstroepen heeeft ge geven om de rebellen te onderdruk ken. De Amerikaanse ambassadeur in Cuba, Earl Smitih, die de ontvoering een „nutteloos en uitdagend gebaar" noemde en er van overtuigd was, dat de ontvoerden spoedig zullen worden vrijgelaten, heeft toch een officieel protest bij de Cubaanse regering in gediend. Russische danseres stal te Brussel Volgens het Belgische blad „Het Volk" heeft een inspectrice van een warenhuis te Brussel de danseres Olga Lepesjinskaja van het Bolsjoi- ballet betrapt op het ogenblik, dat zij een paraplu wegnam. De danseres werd verzocht de in spectrice te volgen naar haar bureau waar zij haar handtas moest openen. Daarin bleken zich o.a. twee paar handschoenen te bevinden. De dan seres verklaarde, dat zij de hand schoenen had weggenomen om bij daglicht te bekijken en dat ze van plan was geweest ze daarna terug te brengen. Later is vernomen, dat er geen ver volging tegen de Russische danseres wordt ingesteld. De directeur van het Bolsjoi-thea- ter verklaarde zondag, dat de hele kwestie een misverstand was. In Rusland is het de gewoonte dat menj uit een winkel goederen mee naar buoten neemt om ze bij daglicht tel kunnen zien. Dat had Olga Lepet- sjiskaja ook willen doen met de handschoenen en de paraplu, die zij in har tas had gestoken zonder te be talen. Andere leden van het Russische Bolstoi-ballet hebben zondag zelfs verklaard, dat de danseres het slacht offer moet zijn geworden van een „provocatie". Er moet een samenzwe ring van Belgen zijn geweest zo me nen zij, die de artikelen die men in het Brusselse warenhuis in har tas vond, daarin hebben gestopt. Twee jaar geleden werd, zoals POTLOOD en GEEST No. 518. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab., 5. Javaanse huisvogel, 8. zijde, 10. voorzetsel, 11. muzieknoot, 13. waterplant, 15. rijksgrens (afk.), 17. gezamenlijk verkeer, 19. openbare wandeltuin, 2)1. werk van I'bsen, 22. doornachtige plant, 24. lengtemaat (afk.), 25. voegwoord, 27. landbouw werktuig, 29. muzieknoot, 31. wortel, 33. vaartuig, 34. pianist en componist, schoonvader van Richard Wagner. Verticaal: 1. gebrek in gegoten ijzer, 2. algemeen kiesrecht (afk.), 3. strookje, 4. onbep. voornaamwoord. 6. en omstreken (afk.), 7. de laatste letter van het Griekse alfabet, 9. twijg, 12. rijstbrandewijn, 14. teug, 16. gewicht, 18. behoeftige persoon, 19 hoofdstad der Balearen op Ma jorca, 20. welgevormd, 23. gewicht in China, 26. koor van zangers, 28. ope ning, 30. geluid van een ezel, 32. staatsbedrijf (afk.). Oplossing morgenavond. men zich herinneren zal, de Russische discuswerpster Nina Ponomarewa in Londen betrapt op het stelen van vijf goedkope hoedjes in een waren huis. De atlete verborg zich dagenlang in de Russishe ambassade. Tenslotte verscheen ze voor de rechter en werd schuldig verklaard, hoewel ze ont kende. De rechter veroordeelde haar slechts tot betaling van de proceskos ten. Over zes eeuwen zal elke aard bewoner nog slechts één vierkante meter ruimte om te leven tot zijn beschikking hebben (de Poolgebie den, woestijnen en gebergten meege rekend), indien de wereldbevolking met dezelfde snelheid blijft toene men als thans. Tot deze voorspelling kwam het sociale bureau der V.N., dat zondag een demografisch rap port liet verschijnen. Een bromfietser en zijn jeugdige passagier zijn dodelijk verongelukt toen zij gisteren in botsing kwamen met een bestelauto op de weg Don- gen-Kaatsheuvel. De bromfietser reed op het fietspad en stak zonder op het doorgaande ver keer te letten, de autoweg naar links over. Evenals het jongetje, dat op de duo zat werd hij op slag gedood. LANGERAAR ALTIOR-ZOMERTOERNOOI. Gisteren is er op de Altiorvelden druk gevoetbald. De vereniging Oe- ken uit Brummen in Gelderland maakte een trip naar Langeraar om mee te spelen in het zomertoernooi, dat door Altior is georganiseerd. De gasten hebben mooi weer getroffen voor hun uitstapje, maar om te voet ballen was het eigenlijk vrij warm. Dit mocht niet hinderen, want er werden echt vriendschappelijke wed strijden gespeeld, waarin van beide zijden met elan gestreden werd om de erepalm. Over de gehele dag be zien was Altior met verschillende elf tallen de sterkste. Van de zeven ge speelde wedstrijden won de thuisclub er vijf. Alleen Altior 1 en Altior 4 hebben het hoofd moeten bruigen. Te half een ongeveer arriveerden de gasten met drie bussen, en het be stuur van Altior ontving de gasten in het parochiehuis. De voorzitter van I Altior, de heer Th. Hij dra, verwel- komde spelers en meegekomen sup- porters op hartelijke wijze. De sport is in staat om vriendschapsbanden aan te knopen en te onderhouden. Het is nu nog als bij de oude Grieken, dat de sport de mensen tesamen brengt. De voorzitter hoopte, dat de kennismaking met sportvereniging Altior in Langeraar een aangename zal zijn, die zal leiden tot een blij vend contact. Verder wenste hij het gezelschap, dat uit 120 personen be stond een prettige dag met mooie sportprestaties. Hierna begonnen de wedstrijden. Om 1 uur speelden enige elftallen en om drie uur eveneens. De uitslagen luiden als volgt: Altior 1—Oeken 1, 12. Altiar 2 Oeken, 62; Altior 3—Oeken 3, 8—2; Altior 4Oeken 4, 26. Altior ju niorenOeken junioren 182; Altior adsp. 1Oeken adsp. 1, 21; Altior adsp. 2Oeken adsp. 2, 80. Van de wedstrijden kan gezegd worden, dat er zeer sportief gespeeld is. Van de wedstrijd Altior 1Oeken 1 volgt hier een zeer beknopt ver slag. Reeds in de allereerste minuten wist het bezoekende elftal door de midvoor de leiding te veroveren. De gasten hadden hiermee de smaak te pakken gekregen en binnen een kwartier werd de voorsprong ver groot tot 02. Het duurde tot onge veer de 31e minuut, dat Altior de ach terstand verkleinde uit een goede voorzet van J. Versluis, die door P. Sassen in een doelpunt v/erd omgezet. (12). Deze stand bleef tot de rust ge handhaafd. Later zou blijken, dat dit ook de eindstand zou zijn. Want geen der partijen kwam in de tweede helft meer tot een doelpunt. Zo moest Al- tic r 1 de eer aan de gasten laten. Na afloop der wedstrijden verza melde het gehele gezelschap zich weer in het parochiehuis. Voorzitter Hijdra overhandigde aan Oeken een mooie beker, die een blij vende herinnering zal zijn aan het bezoek in Langeraar. Bij de overhan diging sprak hij namens Altior de dank uit aan Oeken, voor dit bezoek. De voorzitter van Oeken dankte voor het gulle onthaal en de hartelijke ont vangst en bood 'n vaantje in de club kleuren aan Altior aan als herinne ring. Hij knoopte er de wens aan vast, dat men elkaar nog weer eens zal ontmoeten. LEIDERDORP Uitstapje bejaarden. Zaterdag middag vond de traditionele auto tocht plaats voor de bejaarden van onze gemeente. Met 51 auto's werd om pl.m. 1 uur gestart voor de weer zeer zorgvuldig opgestelde reishoute. Zoals gewoonlijk was er van de hand van adjudant E. Kronenburg een Met gestolen wagen bij Voorhout in sloot Een fietser tussen Oegstgeest en Voorhout kreeg zaterdagavond ter hoogte van de Postbrug de schik van zijn leven toen hij voor zich een Volkswagen met grote vaart in de sloot zag rijden. De man sprong van zijn fiets en bood omdat hij het eerst bij de plaats des onheils was zjjn hulp aan. Tot zijn grote ver bazing echter stapten drie jonge manoen (naar schatting tussen 18 en 25 jaar) uit het omgeslagen wagen tje. Met een „alles kits" en „geen nieuws" gingen zij er snel vandoor. De wielrijder vond het geval erg ver dacht en gaf het in handen van de politie, die weldra met versterking en een speurhond ter plaatse was. Het bleek, dat de Volkswagen in Noordwijk gestolen was. Meer valt over deze zaak nog niet te melden. (Marathon ingezonden door K. H. te Oegstgeest). DE ZOMERSE KACHEL Vrijdagavond j.l. om 10 uur ont dekte een bewoner van de Haagweg, dat in het huis naast hem, dat over dag wordt bewoond door de directie van de bouw van de Chr. Nijver heidsschool, een electrisch kacheltje rood-tgloeiend stond. De man vond het onverantwoordelijk zo de nacht in te gean en waarschuwde de politie. Deze was spoedig ter plaatse en een agent liet zich door het dakraam op de zol der zakken. Met behulp van een zak lantaarn wist hij de kamer waar het raadgloeiende voorwerp stond te vin den. Daarna konden de omwonenden rustig de nacht ingaan. Ingezonden door: A. DOBSWUK Haagweg 116 Leiden. Organisatie Het was een gezellige drukte za terdag en zondag in de recreatiezaal van H.CW.-N.E.M. aan de Zoeterw. weg, waar de startplaats was voor de vele tippelaars, die hadden inge schreven voor de D.S.B.-wandeltoch ten. Er hadden voor de zaterdag 450 en voor de zondag 650 deelnemers aangemeld. Er waren voor de nacht- tocht die op zaterdagavond 10 uur begon maar liefst 120 tippelaars aan de start die 60 km moesten lopen. Er werd op zaterdag 10, 15, 20 en 30 km gelopen en op zondag 10, 15, 20, 30 en 40 km. De organisatie was zeer goed. Dit was mogelijk door de volle dige medewerking van beide vem nootschappen. De Eerste Hulp werd verleend door het Roode Kruis Corps, afd. Leiden, welke vooral bij de nacht- tocht heel goed was in hun mede werking. De jury die een zware taak had werd gevormd door mej. H. Jan sen en de heer C. Latesteijn. De prij zen werden gegeven voor het lopen, beker met inscriptie. De wandelclub D.S.B. gaf haar volle medewerking en niet te vergeten de wandelclub ,De Zwervers" uit Voorschoten. Een woord van lof ook voor de heren v. Heusden, Jansen. Verver en v. d. Linden, die twee dagen en één nacht in de weer zijn geweest. De prijzen vielen ten deel aan: 10 km.: 1. D.V.O. uit Hillegom; 2. De Zwervers uit Voorschoten; 3. De Zwieten uit Zoeterwoude; 4. Gym- nastiekver. Sparta uit Leiderdorp. 20 km.: 1. D.V.O. uit Hillegom; 2. D.S.V. uit Hillegom; 3. Gymnastiek- ver. Sparta uit Leiderdorp. 30 km.: 1. Wandelsportver. Tijlin- gen uit Rotterdam. 40 km.: Militairen: 1. Marva, Den Haag. Extra prijs: Zwieten, een zilvertak voor de grootste deelnemende ploeg 65 tippelaars. Vermelding verdient de prestatie van de heer H. v. Eek uit Ede, die de gehele 60 km had gelopen op klom pen. route-omschrijving, aan de hand waarvan de deelnemenden zich nauwkeurig konden oriënteren en waarin tevens alle bezienswaardig heden en wetenswaardigheden wer den vermeld. Allereerst werd gere den over de nieuwe rijkswegen wel ke in de omgeving van Leiderdorp zijn aangelegd. Vervolgens door de Haarlemmermeer naar Heemstede en via Haarlem en de Velser-tunnel naar Wijk aan Zee, de eerste pleister plaats. Nadat de deelnemers zich in „de Tuinberg" hadden gelaafd, werd een bezoek gebracht aan de sluizen van IJmuiden. Via het „kopje" Bloe- mendaal ging het over Overveen, Zandvoort en Bentveld weer naar Heemstede, waar een bezoek werd gebracht aan de „Linnaeushof". Hier werd tevens de inwendige mens ver sterkt en werd de tocht hervat in de richting Noordwijk en vervolgens door de omliggende gemeenten weer huiswaarts. De Leiderdorpse Harmoniekapel verwelkomde het gezelschap met een vrolijke mars. Na een korte rond gang achter de muziek werden de bejaarden thuisgebracht, waar zij ongetwijfeld de indrukken besproken zullen hebben over deze tocht die, begunstigd door prachtig zomerweer, weer in alle opzichten is geslaagd. R0EL0FARENDSVEEN OUDERMIDDAG KLEUTERHOF „ST. ANNA". Dank zij het prachtige zomerse weer had vanuit Roelofarendsveen een ware invasie van ouders en ge nodigden plaats naar het „Culturele Centrum" aldaar waar een ouder middag gehouden zou worden van de Kleuterhof „St. Anna". Men kwam plaatsen tekort, maar ook zij die met een staanplaats genoegen moesten nemen zullen er ongetwijfeld geen spijt van hebben gehad dat zij het door de kleuters gebrachte program ma tot het eind toe gevolgd hebben. Het deed beslist weldadig aan om deze jeugdige charme en bevallig heid aan het werk te zien, en vanzelf sprekend ging hierbij bewondering uit naar de hoofdleidster, mej. Cl. Koek, en haar assistenten onder wiens leiding dit alles zo vortreffe- lijk was ingestudeerd. Begrijpelijk was de temperatuur met deze grote toeloops binnenskamers meer dan zo mers hetgeen zelfs door het proviso risch vuurtje van de heks in de kin- deroprette „Hans en Gretje" niet overtroffen kon worden. Mej. Koek sprak in haar openingswoord haar vreugde over deze zeer grote op komst uit. Dit vooral voor de kleu ters zelf, want zij hebben zo hard geleerd omdat papa en mama kwa men kijken. Voorts spoorde zij de ouders aan om gerust eens naar school te komen om zo nodig over haar kleuters te komen praten met de betrokken leidster. Het eer ste gedeelte van het orogramma bracht dé kleinste kleuters op het to neel en met „Onder juffrouws crino line" richtten zij- een welkom tot de ouders. Vervolgens voerde een parmantige tambour-maitre een groep kleuters ten tonele voor een correct uitgevoer de mars. Met het spel „Jan Spiegel" wist de jeugdige dirigent diverse mu ziekinstrumenten tot leven te bren gen. Zeer aardig was de polka met de kleurige boeren en boerinnetjes tegen het prachtige bos-décor. Een declamatie door een zeer jeugdige ac trice op haar nieuwe schoentjes dwong ongewild tot een glimlach. Een kleurig tafereel, aardig vertolkt, Wfis het spel op zang rondom de schoorsteenveger die op reis ging. .Een prachtig effect was verkregen met de levende poppen in doos en de toverfee, die met haar toverstaf de op echte poppen gelijkende meisjes tot een balletgroepje omtoverde. Het rood en blauw der poppen met daar tussen door de gougeel kleurige fee leverde een kleurig tableau. Het slot stuk voor de pauze was van niet minder gehalte, waarbij de jonkers op walsmuziek een prachtige Weense operette tot leven, waarbij de jon kers en haar jeugdige partners op ongedwongen wijze met jeugdige charme de romantiek tot leven brach ten. Het hoogtepunt lag na de pauze in de voortreffelijk opgevoerde kin deroperette „Hans en Grietje". Met eenvoudige middelen hadden de leid sters ook hier weer voor een prach tige costumering van elfjes, dwer gen en heksen gezorgd, waarbij de kleurige taferelen aan de diverse balletten een magnifieke glans ga ven. Bij de jeugdige toeschouwers ging begrijpelijk een gejuich op, toen aan het slot de boze heks op de plaats kwam waar zij eerst Hans had gebracht. Tijdens de pauze was aan de talrijke aanwezigen, waaronder wij ook burgemeester Kolfschoten en echtgenote opmerkten, een verver sing aangeboden. Aan het slot van deze middag sprak de voorz. van het bestuu der kleuterhof, de heer C. W. Hoogenboom, een dankwoord tot al len die aan het welslagen van deze middag hadden meegewerkt, alsook tot de ouders voor hun massale aan wezigheid, waaruit de goede ver standhouding met de leidsters wel duidelijk tot uiting komt. Namens deze ouders was hem verzocht een bijzonder dankwoord tot deze leid sters uit te spreken. Spr. riep hier toe de dames op het toneel waarbij dit dankwoord met een grandioos, verdiend applaus werd onderstreept. (Ongecorrigeerd) Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP K.A.J. wint zes prijzen. De at leten van de Meerburg-K.A.J. heb ben zich gisteren in Voorhout tijdens de „Speel-Zelfdag" op het terrein van de Bisschoppelijke Nijverheids school, uitstekend geweerd. Met twee eerste prijzen, drie tweede en één derde prijs hebben zij het er zeker niet slecht afgebracht. De beste prestatie werd geleverd door J. Dor- landt die bij de dames de 1ste prijs won op de 200 m. hardlopen, tweede werd op de 80 m. en ook een tweede plaats bezette bij het vérspringen. T. Brouwer werd bij het hoogsprin gen heren met een sprong van 1.70 meter derde. Hoge triomfen vierde ook het dames-volleybalteam, dat als nummer 1 eindigde en triomfantelijk een beker mee naar huis bracht. Tenslotte het heren-volleybalteam. Weliswaar niet zo succesvol als de dames, maar een eervolle 2e plaats was hun deel in het toernooi. Al met al een zeer succesvol verloop voor de K.A.J.-ers van Meerburg. ZOETERWOUDE Sportmiddag N.K.J.B. Begun stigd door uitstekend weer heeft de N.K.J.B. haar sportmiddag voor de dames gehouden. Kennelijk hebben niet alle meisjes van hun „voetbal- minded lief" vrijaf kunnen krijgen. Het aantal deelneemsters bleef wat onder de verwachting. Strijdlust en enshousiasme was er evenwel in vol doende mate en het is een frisse en levendige vertoning geworden. Annie Kraan was wel in topvorm. De 100 m. was een duidelijke zege Vóór honderd jaar Uit de lieidsche Courant van Maandag 30 Junij 1858. In den Carvïlle Standard (Georgië, Ver. Staten) leest men het volgende: De negers van het domein van John Russell zijn in het openbaar verkocht. Een man van 20 jaren is voor 1404 dol lars verkocht, een ander van 22 jaren voor 1300 dollars, eene ne gerin met twee kinderen voor 1450 dollar, een jongen van zes jaren voor 500 dollars en een van 12 jaren voor 1000 dollar, een meisje van 7 jaren voor 800 dollar en een van 13 jaren voor 1101 dollar; de overigen naar evenredigheid. De verkooping had plaats met 8 maanden cre- diet, tegen rente van den dag der toewijzing af. N00RDWIJKERH0UT Vastberaden en met gevaar voor eigen leven heeft gistermiddag de 18-jarige Wil de Haas uit de Van 't Haaffstraat te Noordwijkerhout de 23- jarige Klaas Kroeze, die bij het zwem men in moeilijkheden geraakt was, het leven gered. De beide jongens waren tegen vier uur gaan zwemmen in het water van de zanderij aan de Langevelderweg te Noordwijkerhout. Terwijl Wil de Haas zich nog stond te ontkleden, stapte Klaas Kroeze, die de zwem kunst onvoldoende meester was, in het water en gleed vrijwel gelijk weg in een diepe kuil. Er waren op dat ogenblik vele zwemmers in het water en langs de kant maar niemand schoot te hulp omdat men aanvankelijk dacht aan 'n grapje. Toen de ernst van de situa tie duidelijk werd, waagde zich nie mand in het water omdat de drenke ling te onrustig was. Toen de ongeluk kige onder verdween, dook Wil de Haas hem na. De ander, in doods angst, wilde zich aan hem vastklam pen en derhalve moest hij de eerste poging onverrichtezake opgeven. Nog vijfmaal dook de redder, waarbij hij zich ten slotte bij de keel gegrepen voelde door de wanhopige drenkeling. Niettemin slaagde De Haas er in, de jongeman aan de opprevlakte te bren gen, waar dr. Van Praag kunstmatige ademhaling toepaste en hem weer tot bewustzijn bracht. Hij had veel water binnen gekregen en zal enkele dagen het bed moeten houden. voor haar, terwijl zij zich ook bij het hoogspringen op de eerste plaats wist te springen. De heren kwamen aan de start voor de 400 m. Deze werd in hoog tempo gelopen en het was L. van der Post die hier het snelst voor de lauwertak liep. Volledige uitslagen: 100 m.: A. Kraan, C. Schuur, T. Rodewijk, Tr. van Gent. Hoogspringen: A. Kraan, T. Rodewijk, C. Schuur. 4 x 100 m. estafette „zweedse ploeg": C. Schuur, T. Rodewijk, E. Beereboom en T. van Benten. 400 m. L. v. d. Post, J. v. Leeu wen, C. Elderhorst. Er gaan geruchten, als zou er deze zomer nog een herhaling van de olympische dag worden gehouden. Radio vereenvoudigde de „hulpverlening" Zaterdagmiddag werden op het Springveld te Oegstgeest de jaarlijk se E.H.B.O.-wedstrijden gehouden, die georganiseerd worden door de padvindersgroep „Ewout Joppenz" uit Leiden. Twaalf ploegen, bestaande uit drie verkenners, hebben aan deze wedstrijd deelgenomen. Het was oübaas Beekes, die om 3 uur deze middag met een korte toe spraak opende. Het was een prettig idee, zo zeide hij, dat hopman Buijtendorp het werk van oübaas Buijtendorp, zijn vader, traditiegetrouw voortzet. Van harte heette hij dr. J. G. Bazuin welkom, die ieder jaar met zijn staf zo trouw hun medewerking toezegden. De deelnemers wenste hij van harte succes en een vruchtbare middag toe. Nadat hopman Buijtendorp, die de algehele leiding had, nog enkele in structies had gegeven, klonk spoedig het startsein en konden de ploegen de slachtoffers van het ongeval, dat door dr. Bazuin in elkaar gezet was, de eerste hulp gaan verlenen. Drie ploegen tegelijk mochten de plaats des onheils betreden. Ze kregen vijf minuten tijd om hun opdracht door te nemen en 15 minuten werktijd. Hun opdracht luidde: „Blikseminslag in Verkennerskamp". Dodelijke afloop voorkomen door snel en deskundig optreden van P.L. en twee verkenners. De speciale cor respondent van de „Kampkoerier" bericht het volgende: Tijdens een kort maar hevig on weer, gepaard met slagregens en windstoten, dat zich gisteravond bo ven Ommen en omgeving ontlastte, sloeg de bliksem in de patrouille tent. De gevolgen leken aanvanke lijk ontzettend. Twee verkenners werden door het hemelvuur getrof fen en tegen de grond geslingerd. De tentpaal werd totaal versplinterd en de tent stortte in. Een P.L. van een naburige patrouille met insigne „ambulance", schoot onmiddellijk met twee van zijn verkenners te hulp". Als men het tentdoek verwijderde, vond men de twee slachtoffers, die op alle mogelijke manieren gewond waren. In een vlot tempo werkten de di verse groepen zich door het gegeven heen. Nadat alle groepen een beurt gekregen hadden, gaven drie ge oefende E.H.B.O.-ers, die deze mid dag als juryleden waren opgetreden, een korte demonstratie van hetzelfde gegeven, zodat de jongens zelf nog eens goed konden zien, hoe het nu wel moest en welke fouten zij ge maakt hadden. En dat waren er nog heel wat. De middag verliep vlot, doordat de Ewout Joppenz-groep dit jaar gebruik maakte van een vrij uit gebreide technische apparatuur, be staande uit een aantal veldtelefoons en enige draagbare radio-zendont- vangers. Dit bespaarde een heel wat heen en weer geloop, berichten kon den naar alle delen van het terrein gegeven worden. De uitslag Het was half zes, toen allen zich weer rond de vlaggemast verzamel den om de uitslag te horen. Dr. Ba zuin reikte de prijzen uit. Maar al vorens hiertoe over te gaan, wees hij de deelnemers nog op hun fouten en verzocht hen toch vooral te blijven oefenen en trainen, want voor een goed resultaat is dit noodzakelijk. Hierna maakte hij de uitslag bekend die als volgt luidde: 1. Waigunga II 122 pnt. (tevens winnaar van de wis selbeker); 2. St. Lodewijk II 114 pnt.: 3. Dauwtrappers I IOO'/ï pnt: 4. Ewout Joppenz 85Vï pnt.; 5. Waigunga I 85 pnt.; 6. Dauwtrappers II eveneens 85 punten. De prijswinnaars kregen 'n medaille, terwijl alle deelnemers een certificaat ontvingen met daarop het behaalde aantal punten. Hopman Buis, districtscommissaris van de K.V., sloot deze middag met een kort woord, waarin hij op zijn manier een ieder dankte die aan deze middag hadden medegewerkt. Na af loop bleven staf en deelnemers in een gezellige broodmaaltijd nog enige tijd bij elkaar. Foto: Het „berichtencentrum"

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2