S)e Comoelka valt maarschalk Tito af Rouwend Limburg bewees Mgr. Hanssen de laatste eer De Russen komen toch naar Genève De Russische troepen op de achtergrond Amerikanen tot landen gedwongen Explorer III verbrandde Zó hard knalde het nog nooit Macmlllan bij De Gaulle De spanning op Cyprus Koningin bezocht het jubilerend Rijksmuseum Aanhoudend rustig weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart MAANDAG 30 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14446 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 NA LANG ZWIJGEN MOEST HIJ TENSLOTTE SPREKEN De Poolse communistenleider Gomoelka heeft zaterdag te Danzig het revisionisme van Zuid-Slavië becritiseerd en de terechtstelling van de Hon gaarse premier, Nagy, goedgekeurd, aldus heeft radio-Warschau gemeld. Dit is de eerste maal, dat de Poolse leider over deze twee aangelegen heden in het openbaar heeft gesproken. De „onjuiste revisionistische ideeën" van Zuid-Slavië hebben dat land gescheiden van het gemenebest van socialistische staten. Volgens Gomoel ka draagt het negatieve standpunt van de Zuidslavische leiders over het idee van een verenigd socialistisch kamp niet bij tot de zaak van de vrede, integendeel, zij wordt er eerder door verzwakt. NAGY WAS REVISIONIST. Over Hongarije zei Gomoelka dat de „machten van de reactie in de we reld een propagandacampagne zijn begonnen na de veroordeling van Imre Nagy en zijn aanhangers om de eenheid van de socialistische staten te verzwakken". Imre Nagy was een „revisionist", die steeds meer voor „de contra-revo lutionairen" het hoofd boog. Hij voer de hun verzoeken uit en bracht zo de zaak van het socialisme in Hongarije een nederlaag toe. LIPPENDIENST. Reuter meldt uit Belgrado, dat de eerste, niet-officiële reactie aldaar was, dat de leider der Poolse commu nisten, die tot nu toe gezwegen had over de tegenstelling tussen Zuid-Sla vië en de Sowj et-Unie, tenslotte toch is gedwongen lippendienst te bewij zen aan het Kremlin en zijn harde po litiek. Men meent in de Zuidslavische hoofdstad, dat Gomoelka zo ver is ge gaan, als hij absoluut noodzakelijk achtte, in de hoop dat zijn steunver lening aan de Sowjet-ftussische bui tenlandse politiek Polen in staat zal stellen zijn met zoveel moeite ver- Sowjet-straalvliegtuigen hebben vrijdageen Amerikaans militair vliegtuig, dat boven Russisch gebied vloog in Armenië tot landen gedwon gen. Het vliegtuig vloog bij de landing in brand. De negen inzittenden, die tijdig het toestel konden verlaten, zijn in verzekerde bewaring gesteld. Dit heeft het Russische ministe rie van Buitenlandse Zake.n zater dag meegedeeld. In de nota wordt geprotesteerd tegen „de grote schen ding van het Russische luchtruim". In Washington is bekend gemaakt, dat het toestel een DC 6, die van West-Duitsland onderweg was naar Cyprus, niet opzettelijk het Russische luchtruim heeft geschonden. De route van het vliegtuig liep op een afstand van 50 mijl van de Rus sische grens. Het weer was bewolkt. Om over de bergen te komen moest het vliegtuig boven de wolken vlie gen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft opdracht gekregen om onmiddellijke vrijlating van de in zittenden van het toestel te vragen. De Amerikaanse kunstmaan Explo rer III is in de nacht van vrijdag op zaterdag door verbranding in de dampkring aan zijn einde gekomen. De K.LJVl.-gezagvoerder P. J. Krou- wel is waarschijnlijk ooggetuige ge weest van de ondergang van het kunstmaantje. Op weg van Shannon in Ierland naar New York zag hij in de nacht van vrijdag op zaterdag een helder lichtend voorwerp, dat uiteenviel in drie delen die enkele seconden later opgebrand waren. Hoewel de Explorer III die nacht wel door verbranding in de damp kring aan zijn einde is gekomen, achtte het Amerikaanse Smithsonian Observatory het toch onwaarschijn lijk dat de KLM-vlieger het heeft ge zien, omdat de baan van de kunst maan veel zuidelijker lag. „We vlogen op een hoogte van drie kilometer in een zeer heldere hemel en Shannon lag twee uur vliegen achter ons. Plotseling zagen we iets, dat op een meteoriet leek, maar veel helderder licht gafzo vertelde de vlieger, ,,'t Voorwerp vloog op 10.000 meter hoogte diagonaal voor ons vliegtuig langs in zuidwestelijke richting vóór het in drie schitterende delen uiteenviel. Het had eerst de helderheid van Venus, maar gaf later meer licht dan de maan", aldus ge zagvoerder Krouwel. De bemanning van het weerschip in dat zeegebied heeft het lichtver schijnsel ook gezien. Explorer III 30 pond zwaar werd op 26 maart gelanceerd door het Am. leger maar bereikte niet zijn vastgestelde baan zodat hem, verge leken bij de andere Amerikaanse kunstmanen, slechts een kort leven beschoren was. worven vorderingen op binnenlands gebied te behouden. Men is te Belgrado van gevoel, dat het zwaartepunt van de Sowjet-Rus- sische „zenuwenoorlog" zich tijdelijk naar Warschau heeft verplaatst, waar Gomoelka zich teweerstelt tegen de druk van het Kremlin, dat hem gaar ne tot een volslagen volgen van de Sowjetrichtlijnen zou willen brengen. De „New York Times" zegt, dat men de rede van Gomoelka moet zien tegen de achtergrond van de Russi sche troepen in Polen en in de om ringende landen. De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft de volledige tekst van Gomoel- ka's rede gepubliceerd. De Amerikanen hebben zaterdag om 20.30 uur Nederlandse tijd in de Eniwetok-atol opnieuw een kernwa pen tot ontploffing gebracht. Dit was de tiende in de huidige reeks proe ven in het gebied van de Stille Oceaan. Vrijdag waren ook twee proefnemingen bekend gemaakt. Volgens waarnemingen in Japan is de laatste atoombom de krachtigste die ooit tot ontploffing is gebracht. Zij moet een kracht hebben gehad van 30 megaton. Een uur lang hebben 24 weerstations in Japan trillingen van 0.7 tot 0.9 millibar geregistreerd. In juli 1956 zijn trillingen van 0.6 millibar gemeten, nadat op Bikini een H-bom van 20 megaton tot ont ploffing was gebracht. Nota doet water in de rode wijn Zondag is de hoop gestegen, dat de Russen toet zullen deelnemen aan de conferentie van leskundigen, die dinsdag in Genève begint ter bestu dering van de mogelijkheid ter con trolering van kernproeven. Prof. Evgenij Fydorof is zondag, met zes leden van de Russische dele Zwitserland gatie, uit Moskou aangekWen. De rest van de Russische delega tie, die in totaal 18 man telt, wordt Premier Macmillan van Engeland is zondagmiddag in Parijs aangeko men, om met premier De Gaulle van Frankrijk besprekingen te voeren over internationale vraagstukken. Macmillan was vergezeld door Sel- wyn Lloyd, de Engelse minister van buitenlandse zaken. Zondagavond zijn de besprekingen van Macmillan met generaal De Caulle, in tegenwoordigheid van de ministers Lloyd en Couvé de Mur- ville reeds begonnen. Volgens kringen, die in nauw con tact met de Britse delegatie staan, vlotten de besprekingen van meet af goed. De twee premiers waren het eens over de opzet van een topcon ferentie, de toestand in het Midden- Oosten met de Libanese kwestie en het optreden van de VN in dit gebied. Macmillan pleitte voor een spoedige totstandkoming van een vrijhandels- gebied naast de Euromarkt, teneinde een verdeeldheid in West-Europa te voorkomen. vandaag verwacht. Deze leden moes ten zondag in Praag achterblijven, omdat er in het toestel naar Zürich geen plaats meer voor hen was. Bovendien heeft de Sowjet-Unie zaterdag een nota naar Washington gezonden, waarin weliswaar de be schuldiging wordt geuit, dat de Amerikanen proberen onder een dui delijke verklaring van het doel der conferentie uit te komen, doch de Sowjet-regering gaf in de nota te vens toe, dat de regeringen en niet de deskundigen in Genève, een fei telijk besluit over staking der kern proeven moeten nemen. Als de ueskundigen uit Oost- Europese landen onverhoopt niet zouden komen opdagen, zullen de westelijke geleerden toch hun be sprekingen beginnen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de moge lijkheden en benodigde instrumenten voor het ontdekken van atoom proe ven en de vraag hoe deze middelen kunnen worden gebruikt in een doelmatig inspectiestelsel. Men weet nog niet, hoe lang de conferentie, die geheim zal zijn, zal duren. De mogelijkheid bestaat evenwel dat er na een maand een interimrapport zal worden uitge bracht. In Nicosia zijn zondagavond pam fletten verspreid, waarin de Grieks- Cyprische verzetsbeweging Eoka waarschuwt, dat zij voor het ogen blik Engeland een kans wil geven voor onderhandelingen met aartsbis schop Makarios. Als er echter geen onderhandelingen zullen volgen, zal de strijd weer beginnen, aldus de Zaterdag is mgr. dr J. M. J. A. Hanssen, in leven bisschop van Roermond, ter aarde besteld. Foto: overzicht in de kathedrale kerk te Roermond tijdens de plechtige Uitvaartmis. Indrukwekkende plechtigheid Zaterdagochtend is in een indruk wekkende plechtigheid, waaraan ge heel rouwend Limburg deelnam, de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. J/ A. Hanssen ten grave gedra gen. Om even tien uur trok een einde loze stoet naar het bisschoppelijk pa leis om het stoffelijk overschot te begeleiden naar de kathedraal, waar pamfletten, die ondertekend waren door de Eeoka-leider Dighenis. Het nachtelijk uitgaansverbod, dat van kracht was in de voornaamste steden op Cyprus is met ingang van zondagavond opgeheven. Een half uur na de bekendmaking, dat het uitgaansverbod was opgehe ven, is het echter weer van kracht geworden voor de Turkse sector van Nicosia, waar zondag brand is ge sticht in een Griekse kerk, en voor het dorp Peristerona Pygi. Bij het incident in dit dorp werd een groep van tien Britse militairen en politiemannen aangevallen door meer dan honderd Cyprioten, die niet alleen met leg: flessen gooiden, doch ook met een bom. Een tankvliegtuig met straal motoren van de Amerikaanse lucht macht heeft zondag in recordtijd een vlucht over de Atlantische Oceaan in westelijke richting gemaakt. Het toe stel deed over de vlucht van Londen naar New York vijf uur 51 minuten len 24.8 seconden. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop met hem hadden samengewerkt, voor- van Utrecht, de pontifikale van Requiem opdroeg. In deze stoet waren alle geledin gen van het Limburgse godsdienstige en openbare leven vertegenwoordigd, priesters en religieuzen, organisaties en leken, burgerlijke en militaire autoriteiten. De kathedraal was overvol, toen om elf uur de H. Mis een aanvang nam. Voor in de kerk, tussen altaar en communiebank, zaten de leden van het Nederlandse episcopaat, kar dinaal Frings van Keulen, bisschop Keller van Münster, de bisschop coadjutor van Luik, mgr. Baron van Zuylen, talrijke missieoisschoppen en abten. In de Sacramentskapel en in het Mariakoor zaten de priesters en religieuzen, in de kerk de burger lijke autoriteiten, de vertegenwoordi gers der organsaties, de familileden en honderden gelovigen voor zover de kathedraal plaatsen had. Een indrukwekkende stilte viel over de menigte, toen het geestelijk testament van de overleden bisschop werd voorgelezen. In deze „laatste wil" dankte de bisschop allen, die Zaterdag is in Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum. HJVI. de Koningin was hierbij aanwezig. Foto: H.M. de Koningin bezocht de jubileumten toonstelling „Middeleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden". HJML bewonderde een drieluik van Jeroen Bosch. Beveiliging van Nieuw-Guinea Van officiële zijde wordt medege deeld: „De regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Nederlands-Nieuw Guinea aan de nieuwe verhoudingen en technische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Nederlands Nieuw Guinea wor den uitgezonden". Gedurende het weekeinde stond het weer in West-Europa onder in vloed van een zwakke rug van hoge- luchtdruk, waardoor er overal rustig weer voorkwam. De lucht, welke zich boven ons land en het zuidelijk deel van de Noordzee bevond, was zeer vochtig. Er kwam vooral in de nacht en in de ochtend plaatselijk mist en laaghangende bewolking voor. Perioden met zonneschijn kwamen zondag voornamelijk in Zuid-Holland en Brabant voor. Inmiddels heeft een uitgebreid lagedrukgebied op de oceaan, waarin een tweetal depres siekernen voorkomen, zich tot over West-Frankrijk en de Britse eilan den uitgebreid. Een zwak storingsgebied, dat zich daarbij zondag boven Spanje vorm de, bevond zich maandagmorgen bo ven Midden-Frankrijk en bracht daar op verschillende plaatsen regen. Ver wacht wordt, dat dit storingsgebied zich, in betekenis afnemend, verder in noordelijke richting zal verplaat sen. De volgende oceaandepressie, waarvan de kern zich nu voor de Golf van Biscaye bevindt, zal zich later eveneens over Frankrijk gaan uitbreiden. Een en ander zal tot gevolg heb ben, dat de regenkansen in onze om geving geleidelijk weer groter wor den. al zijn moeder, die hem de weg had bereid voor het katholieke geloof en het priesterschap. In onze editie van zaterdag drukten wij dit testament af. Het was reeds geschreven in 1953. In het tweede deel, twee dagen voor zijn dood geschreven, brengt hij zijn levensoffer voor het gehele bisdom in al zijn geledingen. Hij bezweert bo vendien, de eenheid te bewaren. Om ongeveer half een begeleidden de bisschoppen en priesters en dui zenden gelovigen hun bisschop naar de laatste rustplaats in de bisschoppe lijke grafkapel. Mgr Lemmens, eme ritus-bisschop van Roermond, ver richtte hier, diep ontroerd de ab- soute. Oil Dammer bestast nit 10 pagina's weer i (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur) VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met j enkele verspreid voorkomende buien. In de nacht en vroege I ochtend plaatselijk mist. Vrij f warm. Overwegend zwakke wind. 1 Juli v.m. 3.10; n.m. 3.40. Hoogwaterstanden 1 Juli zon op 04.23; onder 21.03; maan op 40.49; onder 04.56. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; HELSINKI onbewolkt 25 c STOCKHOLM onbewolkt 19 OSLO geh. bewolkt 20 KOPENHAGEN geh. bewolkt 24 ABERDEEN zwaar bew. 21 LONDEN half bewolkt 23 AMSTERDAM mist 20 BRUSSEL onbewolkt 20 LUXEMBURG onbewolkt 19 PARIJS zwaar bew. 21 BC RDEAUX regen 26 GRENOBLE half bewolkt 24 NICE half bewolkt 21 BERLIJN motregen 23 FRANKFORT mist 20 MüNCHEN onbewolkt 20 ZÜRICH onbewolkt 22 GÉNèVE zwaar bew. 23 LOCARNO half bewolkt 25 WENEN regen 21 INNSBRUCK zwaar bew. 25 ROME onbewolkt 27 AJACCIO zwaar bew. 23 MADRID licht bew. 29 MALLORCA zwaar bew. 27 ALGIERS half bewolkt 32 Korreltje Men moet zijn fluweel aan de bin nenkant dragen, dat wil zeggen zijn beminnelijkheid bij voorkeur tonen aan hen, met wie men in zijn huis sa menleeft. (Joubert).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1