S)e Ccidóe0oii^cmt Driekwart van Libanon in handen van de opstandelingen? Liep Britse diplomaat in een valstrik? Geen feest in Beiroet Vuurgevechten in de straten van Beiroet Belgrado wil wel weer Nog meer doodvonissen in Hongarije De Gaulle over Frankrijks problemen De val van Menado Hogere temperaturen Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 28 JUNI 1958 49ste JAARGANG V V No. 14445 Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p. mjn. Telefoontje* f U0 Van het Bairamfeest kwam niets terecht De Mohammedaanse Bairam-feestdagen, gewoonlijk drie dagen van veel vreugde vertoon en openbaar vertier, werden vrijdag in de Libanese hoofd stad gekenmerkt door geweersalvo's en bomontploffingen, waartussendoor af en toe tankgeschut dreunde en machinegeweren ratelden. Maar weinig inwoners van Beiroet hielden zich vrijdag aan de traditie van geschenk- uitdeling en het slachten van lammeren voor de armen, omdat men veilig heidshalve zoveel mogelijk thuis bleef. Het „nationale verenigde front", de politieke organisatie, die achter de opstand staat, maakte vrijdagavond bekend, dat de rebellen driekwart van het land in handen hebben en dat een evengroot deel van de bevolking de opstandelingen steunt. Volgens een vroegere directeur van het Libanese ministerie van buitenlandse zaken, Ammoen, zijn zes van de acht politieke partijen tegen het huidige bewind gekant, voorts alle vroegere premiers, kamervoorzitters en geestelijke leiders. ZWAAR MACHINEGEWEERVUUR Vrijdagavond vlamde de strijd in de binnenstad van Beiroet weer op. Men kon zwaar vuur van machine geweren en geschut horen en de politie ontruimde de straten in de omgeving van de regeringsgebou wen In een vrijdagavond uitgegeven communiqué van het Libanese leger wordt gezegd, dat het leger vrijdag verscheidene aanvallen van opstan delingen heeft afgeslagen. In één geval is door artillerie een barrica de van de opstandelingen vernield. In het gebied van Tripoli werden infiltranten door de strijdkrachten Zuidslavië is bereid de diploma tieke betrekkingen met West-Duits- land te herstellen. De regering in Belgrado acht het van belang voor beide landen dat dit gebeurt zei een woordvoerder in de Zuidslavische hoofdstad gisteren. De diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Belgrado werden enige tijd geleden door West-Duits land verbroken nadat Zuidslavië de Oostduitse regering had erkend. Zuidslavië zou graag een handels verdrag met de bondsrepubliek slui ten, vooral omdat de economische betrekkingen tussen de twee landen goede resultaten opleveren. In West-Duitsland verluidde dezer dagen dat Bonn de betrekkingen met de regering van president Tito wil herstellen, ook al blijft Belgrado betrekkingen onderhouden met Oost Duitsland. De conferentie van Genève De westelijke afgevaardigden op de conferentie die dinsdag in Genève begint over de mogelijkheid tot con trole van kernproeven, zullen on der elkaar confereren als de bijeen komst door de communisten wordt genegeerd. Dit is meegedeeld door de leider van de westelijke delegatie, de Ame rikaan James. Fisk. Dr. Fisk zei, dat Amerika geen be zwaar heeft tegen de aanwezigheid van een Chinese natuurkundige. teruggeslagen, aldus het communi qué. Elders in het noorden van het land hielden de regeringstroepen eveneens stand. Hier hadden de op standelingen een vijfvoudige over macht. Tegen de avond was de rust in Beiroet hersteld op enkele schoten van sluipschutters na. Radio Damascus heeft vrijdag avond gemeld d^i Libanon provo cerend tegen de Verenigde Ara bische Republiek is opgetreden door met een bommenwerper een aanval op een Syrisch dorp te ondernemen. Het toestel liet donderdag vijf kilo meter van de Libanese grens een bom vallen nabij het Syrische dorp Ksair Jaboes, aldus de zender Amerika stuurt tarwe. Reuter meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag medede ling heeft gedaan van de schenking van 65.000 ton zware tarwe aan Li banon uit de Amerikaanse voor raad van overtollige levensmidde len. De schenking heeft ten doel „verlichting te brengen in een moei lijke toestand op levensmiddelen- gebied in Libanon, die is veroor zaakt door oogstmislukkingen, als gevolg van droogte". De tarwe zal zo spoedig mogelijk naar Libanon worden verscheept. Geheime processen De internationale juristencommissie heeft bekendgemaakt, dat op 22 mei een Hongaarse rechtbank in een ge heim proces zes studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd werden van het verspreiden van het revolutionaire blad „Elunk" ten tijde van de Hongaarse opstand. De commissie heeft voorts de Hon gaarse autoriteiten verzocht nieuwe bijzonderheden bekend te maken over mevrouw Julia Rajk, Gabor Tancos en Sandor Haraszti, die op het ogenblik in het geheim te Boedapest zouden terechtstaan. Men neemt aan, dat zij van verraad worden beschuldigd. Zij zochten na de opstand hun toevlucht in de Joe goslavische ambassade te Boedapest en verlieten dit gebouw tegelijk met Imre Nagy met een Hongaars „vrij geleide". Mevrouw Rajk, echtgenote van de terechtgestelde minister van Buiten landse Zaken Rajk, werd onder het regime van Rakosi vijf jaar gevangen gehouden. Zwijgende demonstratie. In de Zuid-Hongaarse stad Szeged hebben zaterdag j.l. twaalfhonderd personen een zwijgende protestbeto ging gehouden naar aanleiding van de terechtstelling van Imre Nagy en zijn medewerkers. De deelnemers, die zwarte armbanden droegen, kwamen samen op een plein in het centrum. Toen de politie verscheen, ging het merendeel van de demontranten naar huis of nam zijn rouwband af. Het in de Hongaarse taal te Wenen verschijnende blad „Magyar Hirado", dat dit meldt, voegt hieraan toe, dat de geheime politie later personen ar resteerde, die zij als aanstichters van de betoging beschouwde. Ongeveer tachtig personen, die gevaar liepen ook te worden aangehouden, werden gesteld door de arbeiders van de stad, naar Zuidslavisch gebied gebracht. De grenswachten lieten hen ongehin derd passeren, aldus het blad. De Franse minister-president, ge neraal De Gaulle, heeft vrijdagavond in een toespraak over de televisie tot het Franse volk gezegd, van me ning te zijn, dat Frankrijk vóór het einde van het jaar voortgang zal hebben gemaakt op de weg naar de oplossing van de drie grootste pro blemen, namelijk Algerië, het finan ciële en economische evenwicht en de grondwetsherziening. Frankrijk wil, aldus De Gaulle, de toekomst v. Algerië regelen met de Algerijnen zelf. Zy moeten hun stem kunnen doen horen. Bij het ranstaande referendum over de grondwetsherziening zullen zij zich kunnen uitspreken. Daarna zullen er colleges worden gekozen, waarin ieder dezelfde rechten heeft. „Gisteren was dit ondenkbaar, maar het wordt nu mogelijk, dank zij de verboerderingsbeweging, die de verschillende gemeenschappen dichter bij elkaar brengt; dank zij het leger, dat belast is met de vei ligheid en ook dank zij wat wij heb ben besloten, zodat tien miljoen Al gerijnen voortaan dezelfde rechten en dezelfde plichten zullen hebben", zo zei De Gaulle. Over de vestiging van een finan cieel en economisch evenwicht zei de premier, dat Frankrijk thans de laat ste kans heeft. Sedert donderdagnacht zijn in een kolenmijn bij Foekoeoka in Ja pan 24 mijnwerkers ingesloten door dat water van een rivier in de mijn is doorgedrongen, Daar het water peil blijft stijgen, kunnen reddings brigaden niets uitrichten, zodat men weinig hoop heeft, dat de mijnwer kers kunnen worden gered. „Vluchteling" klopte juist bij de grens Tsjecholowakije heeft de tweede secretaris van de Britse ambassade in Praag, Eric Page Bedford, uitgewe zen wegens spionage en pogingen om een Tsjechisch onderdaan diens land uit te smokkelen. Dit heeft de Tsjechische ambassa de in Londen gisteren meegedeeld. De ambassade maakte bekend, dat de uitwijzing reeds op vier april was geschied, maar dat men de zaak op verzoek van de Britse autoriteiten aanvankelijk geheim had gehouden. Thans werd er echter bekendheid aan gegeven, omdat de Tsjech, ge naamd Machalek, die uit het land ge smokkeld zou worden, bij een spio- nage-affaire betrokken bleek, aldus de ambassade. Het was een val. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdagavond ver klaard, dat Bedford het slachtoffer is geworden var een valstrik van Tsje- choslowaakse autoriteiten. Zonder medeweten van zijn superi euren had Bedford getracht Machalek in de bagagebak van zijn auto naar West-Duitsland te brengen. Toen de auto aan de grens werd aangehouden, was Machalek gaan kloppen. Na uit zijn schuilplaats te zijn gekomen, met twee vrachtauto's, beschikbaar toonde Machalek zich niet in het MaóAauae tieaaUiing antwaaidde „Apantaan' Uit protest tegen de terechtstelling van Nagy en Male ter, hebben Duitsers voor de Russischeambassade In Bonn gedemonstreerd. Prompt kwam er een Russisch antwoord, dat hieruit bestond, dat een opgewonden me nigte de ambassade van de Duitse Bondsrepubliek in Moskou ernstig beschadigde door met stenen, potten inkt en andere projectielen te werpen. Westelijke waarnemers menen, dat een en ander in Moskou georgani seerd is. Inmiddels hebben de Russische autoriteiten hun verontschuldigingen aangeboden. Foto; een over zicht van de vernielingen aan het Duitse ambassade gebouw In Moskou. minst bevreesd voor de Tsjechoio- waakse grenswachten. Volgens de Britse regering kan het kloppen van Machalek aan de grens alleen wor den verklaard door aan te nemen, dat hier sprake is geweest van een door gestoken kaart. Volgens de Tsjechische ambassade was de auto. ongeveer een half uur aan de grens opgehouden. Machalek had geen lucht meer kunnen krijgen en was daarom gaan kloppen. In Londen acht men het waar schijnlijk, dat de Tsjechen thans be kendheid hebben gegeven aan deze affaire, omdat enige dagen geleden een Tsjechische diplomaat in Londen was genoemd in verband met een spionagezaak in Engeland. Volgens een mededeling van radio- Djakarta van vrijdag was Menado ge heel door de bevolking verlaten, toen de regeringstroepen donderdag de stad binnentrokken. De mensen kwa men in kleine aantallen terug, toen vliegtuigen van het Indonesische le ger over het platteland buiten de stad vlogen en de val van Menado bekend maakten. De gouverneur van Celebes, Andi Pawirang, hééft het leger dank be tuigd door de bezetting van Menado, aldus de radio, die ook mededeelde, dat overste Roeminto, de comman dant van de troepen die Menado be zatten, heeft voorgesteld, dat de voormalige opstandelingen, die zich hebben overgegeven, zullen worden behandeld „als broeders". Zij waren, aldus deze commandant, gedwongen de wapens op te nemen en tegen de regeringstroepen te vechten. Volgens het radiobericht worden de gevan gen genomen opstandelingen goed behandeld, zij staan niet onder mi litaire bewaking. Volgens mededeling van radio-Ma- kassar zijn de regeringstroepen, die Menado hebben bezet, van daaruit begonnen aan een achtervolging van de opstandelingen. Zij hebben vier plaatsen buiten Menado bezet. NOORD CELEBES IJ komt altijd op de pootjes terecht Dit de eerste foto van de Snecma „Coleoptère", een vliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en dalen. Het toestel is uitgerust met de reeds befaamd ge worden Franse Snecma ,,Atar"-motor. Proefvluchten met dit wonderlijke luchtvaartuig zullen spoedig op grote schaal beginnen. Gaat Moskou Polen onder druk zetten? De „New York Times" weet uit Londen te melden/ dat Amerikaanse en Britse diplomaten er bang voor zijn, dat de Sow jet-Unie op het punt staat om de regering-Gomoelka on der militaire druk te zetten. Deze vrees is ontstaan door berichten, dat er Russische troepenbewegingen gaande zijn in en om Polen. Russi sche troepen in Oost-Duitsland zou den naar de Oder trekken en ook zouden Russische troepen via Wit- Rusland op weg zijn naar Oost-Polen, aldus de „New York Times". Het blad zegt dan, dat deze troe penbewegingen een normaal karak ter kunnen hebben en in verband staan met voorgenomen zomer- manoeuvres van het Russische leger. Maar in Londen worden deze be wegingen ook in verband gebracht met de terugkeer van Moskou tot een krachtige politiek tegenover de com munistische satellietlanden in Oost- Europa, aldus de „New- York Times". De Sowjet-regering heeft vrij dag de West-Duitse regering in een nota aan ambassadeur Kroll haar leedwezen betuigd over de inciden ten voor de Westduitse ambassade te Moskou en zich bereid verklaard de schade te vergoeden. Op het atol Eniwetok in de Stille Oceaan hebben de Amerika nen vrijdag binnen het uur twee kernontploffingen bewerkstelligd. Bijzonderheden zijn niet bekendge maakt. Dit nutsmer bestaat uit 12 pagina's Het weer onderging in de afgelo pen nacht in een groot deel van ons land enige verbetering, welke ver band hield met stijgingen van de luchtdruk boven geheel West-Euro «pa. De depressie boven Oost-Enge- land vulde op. Een depressie, die over de Povlakte naar de Karpa- then trok, bracht langdurige regen val in Duitsland. Op vele plaatsen viel meer dan 25 mm, terwijl op de Broeken in de afgelopen 24 uur zelfs 125 mm neer slag werd gemeten. Een depressie ten zuidwesten van Ierland verplaatst zich maar lang zaam. Boven West-Europa zal in verband met de aanhoudende lucht drukstijgingen een rug van hoge druk tot ontwikkeling komen, die een verbinding tot stand zal bren gen tussen een hogedrukgebied bo ven Noord-Noorwegen en een maxi mum bij de Pyreneeën. Onder in vloed hiervan zal het morgen over wegend zonnig weer zijm met stij gende temperaturen en weinig wind. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ WARM Droog, overwegend zonnig en vrij warm weer. Weinig wind. 29 Juni v.m. 1.25; n.m. 1.55. 30 Juni v.m. 2.15; n..a. 2.50. Hoogwaterstanden 29 Juni zon op 04.22; onder 21.04; maan op 19.08; onder 03.01. 30 Juni zon op 04.23; onder 21.04; maan op 20.03; onder 03.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. niet ontv. regen 24 C. zwaar bew. 25 licht 23 zwaar 16 geheel 13 licht 17 geheel 17 licht 14 half 18 licht 18 regen 16 onbewolkt 25 motregen 19 regen 15 regen 15 zwaar bew. 12 zwaar 13 regen 21 regen 15 onbewolkt 23 niet ontv. onbewolkt licht bew. 25 onbewolkt 27 Korreltje Niemand wordt alleen voor zichzelf geboren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1