WIE WE Het sprekende testament De zorg voor alcoholisten blijft een probleem van grote omvang Vietnamezen in Cambodja KORTE golf DONDERDAG 26 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 FZA congresseert te Leiden Het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden is gedurende drie dagen conferentie-oord van de Federatie van Instellingen voor de zorg voor alcoholisten, welke vijf jaar geleden werd opgericht, bij welke conferentie prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal der volksgezond heid en hoogleraar in de sociale ge neeskunde aan de Leidse universiteit, een openingswoord sprak. Prof. Muntendam bepleitte in zijn toespraak allereerst de wenselijkheid van een groter aantal deskundigen op het gebied der alcoholbestrijding, om dat hél verschijnsel van het alcoholis me primair als een geneeskundige aangelegenheid moet worden bezien. De alcoholist is een patiënt gelijk alle anderen, die met de medicus in aan raking komen, maar dan een patiënt, wiens moeilijkheden veel groter zijn dan van een normale mens, die om hulp gaat bij de dokter. De alcoholis ten zijn gewikkeld in een geneeskun dige procedure, die met zorg moet uitgedokterd worden. Derhalve dient de organisatie van de totale zorgen van revalidatie er allereerst een te zijn op het terrein van de volksge zondheid, in welk verband spr. aan dacht vroeg voor een epidemiologi sche bestudering van het verschijnsel. Antwoordend op de VTaag, of dus de bestrijding van het alcoholisme in derdaad een vraag is van sociale zorg, betoogde prof. Muntendam, dat niet in de eerste plaat: de bestrijding van het alcoholisme een kwestie van so ciale zorg is, doch dat de hulp aan de alcoholist een vraagstuk van directe sociale zorg is. Prof. Muntendam zeide verder zich bewust te zijn van de noodzaak tot re validatie, maar om hierboven genoem de redenen, benadrukte spr. nog maals, dat het proces primair een ge neeskundige procedure is. De reva lidatie zal hier, indien ook de genees kundigen het probleem van het alco holisme kennen, kunnen ingrijpen in het stadium van preventie of indien gewild, secundaire preventie. Hier ligt volgens prof. Muntendam een wijd arbeidsterrein open voor de me dische consultatiebureaux voor alco holisme. Tenslotte bepleitte spr. de moge lijkheid de bestrijding te baseren op de epidemiologie. Naarmate de be smettelijke ziekten in vele landen in betekenis afnemen, richt de epidemio logische studie zich in toenemende mate op niet-besmettelijke ziekten en de bestudering van het alcoholisme zag spr. als een der taken voor de consultatiebureaux. Dr. P. H. Esser, voorzitter van de Federatie, hoofd van de psychiatri sche afdeling van de G.G.G. te Haar lem, gaf vervolgens een overzicht van de arbeid van de Federatie na een woord van welkom tot de aanwezi gen. Onder hen bevonden zich ver tegenwoordigers van het Ministerie van Justitie, afd. Gevangeniswezen, Reclassering, van het'Ministerie van Sociale Zaken, van de hoofdinspectie van de Arbeid en het Preventiefonds. Spr. ging de verschillende activitei ten van de Federatie in de afgelopen jaren na en zeide verder, dat er al lerlei plannen op het gebied van de research op stape1 zijn gezet, doch de middelen om dit te financieren ble ven tot heden uit. De theoretische conceptie van de alcoholproblematiek. Dr. A. Sunier, wnd. directeur van het Nederlands Instituut voor Prae ventieve Geneeskunde te Leiden, leid de vervolgens de besprekingen in met een voordracht over bovengenoemd onderwerp, zulks aan de hand van het werk van prof. dr. E. M. Jellinek „Phasen in de verslaving aan alco hol". Spr. belichtte daarbij de voorko mende groepen van drankgebruik in de mensengemeenschap. Symbolisch komt het drankgebruik voor zoals vroeger en in het buitenland op het ogenblik nog wel de bloedsbroeder schap plaats vindt, als symbool van kracht en kennis, als middel tot iden tificatie door tezamen te drinken, als medicijn, als voedsel, als gezondheids bevordering (heildronken), waardoor de drank een prestige heeft, dat bo ven de eigenlijke betekenis uitgaat. Men ziet ritueel gebruik, excessief gebruik tot aanvulling of vermeerde ring van prestige, en tenslotte socia le aanvaarding. Functioneel ervaart men in de ge meenschap, dat drinken bepaalde menselijke behoeften dekt en men kent dus aan alcoholgebruik een be paald nut toe. Het gebruik in symbolische zin of als een functie in de gemeenschap liedt tot verspreiding van alcoholge bruik als gewoonte van het individu. Er ontstaat persoonlijk ritueel, dië- tisch gebruik, gebruik als verfrissing, om gezondheidsredenen, gebruik als sociaal smeermiddel om allerlei maat schappelijke verhoudingen vlotter te doen lopen en tenslotte tot bewust gebruik als psychologisch hulpmiddel tot verlichting van spanningen en verder zjjn er „duizend andere rede nen" om te drinken. Dit alles leidt tot excessief gebruik van alcoholica met alle daaraan ver bonden gevolgen en tot controle en behandeling. De heer H. J. Krauweel, directeur van het Medisch consultatie-bureau voor Alcoholisme te Amsterdam, gaf hierop nog een aanvullende uiteen zetting. De medische benadering en behandeling van alcoholisme. Over dit onderwerp sprak tenslotte dr P. H. Esser uit Haarlem, die aan ving met te verklaren, dat de termen alcoholisme en alcoholist in zeer ver schillende zin worden gebruikt. In landen, die wijn produceren, zoals Frankrijk, zijn alcohol-problemen aan de orde van de dag tengevolge van het excessieve gebruik van alcoholica door het grootste gedeelte van de be volking. Dit gebruik wortelt in socia le tradities en in economische facto ren en heeft minder te maken met het „persoonlijk in zijn leven afhan kelijk zijn van het verlichtend en ont spannend effect van alcohol". In 1951 concludeerde de Expert Committee on Mental Health, dat al coholisme is het drinken van alcoho lica in een mate, die het sociaal ge bruik daarvan te boven gaat. En zij onderscheidde twee soorten: 1. de aan alcohol verslaafden en 2. de mensen, die habitueel buitensporig veel drin ken, om de een of andere spanning weg te werken. Deze laatste zijn de niet-verslaafde alcoholisten. Met betrekking tot de aetiologie zijn er twee scholen te onderscheiden: 1. de school, die in de verslaving in hoofdzaak een physiologisch gebeu ren ziet, en 2. de school, die de versla ving psychologisch tracht te verkla ren. Welk soort van alcoholisme we ook mogen behandelen, steeds zullen we vinden, dat het excessieve drinken veroorzaakt is door een combinatie van drie factoren: psychologische, so ciale en economische. Na de verschijnselen van het alco holisme aldus te hebben onderkend, kwam spr. tot de medische, de psy chotherapeutische behandeling van de alcoholisten, die individueel of in groepsverband kari geschieden. Met deze interessante voordracht werd de eerste dag van het congres Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag? WEET U HET OOK NIET Vraag: Wat moet ik ongeveer aan belasting betalen, als ik 52.46 ver dien en mijn man netto 59. Antwoord: Wanneer u eveneens verdient, wordt deze inkomste ge voegd bij 't loon van uw man en over dat gezamenlijke bedrag betaalt u in komstenbelasting. Uiteraard wordt de reeds betaalde loonbelasting eraf getrokken. Alles bij elkaar hebt u beiden een gezamenlijk inkomen van rond 6000.Daarvoor betaalt men in de gehuwden klasse (tarief 660.per jaar 'nkomstenbelasting. Als er althans geen kinderen zijn. U kunt nu zelf zo ongeveer uitrekenen wat er na aftrek van de loonbelasting overblijft. Vraag: Mijn dochter van 19 jaar heeft zonder onze toestemming een pickup gekocht ter waarde van 170. Twee keer heeft ze al betaald. Mag dat nu zo maar zonder toestemming van de ouders? Antwoord: Een minderjarige kan zonder toestemming van de ouders geen rechtsgeldige handelingen ver richten. De firma, die iets (van waar de) aan een minderjarige verkoopt, handelt evenwel niet onrechtmatig, dóch stelt zich bloot aan een beroep van de minderjarige op z'n hande- lings-onbekwcamheid. Men dient daartoe de zaak aanhangig te maken bij de kantonrechter, teneinde ver nietiging van de transactie te verkrij gen. Vraag: Route met tourbus van Bre da naar Haastrecht. Antwoord: Breda, Oosterhout, Raamdonkveer, Gorinchem, Goudri- aan, Schoonhoven, Haastrecht. U kunt met uw wagen overvaren van Sleewijk naar Gorinchem (overdag om de 20 min.) Kosten voor wagens tof 10 meter 1.60, daarboven 2.37. Vraag: Route van Voorschoten naar Medemblik, naar Wijk bij Duurstede en Voorschoten; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Sassen- heim, Haarlem, Alkmaar, Heer Hugo- waard, Spanbroek, Medemblik; af stand 105 km. Medemblik, Hoorn, Purmerend, Amsterdam, Loenen, Utrecht, Bunnik, Werkhoven, Wijk bij Duurstede; afstand 125 km. Wijk bij Duurstede, Vreeswijk, IJsselstein, Woerden, Alphen, Voorschoten; af stand 80 km. Vraag: Route per bromfiets van Nieuwkoop naar Kaatsheuvel, hoeveel km? Antwoord: Nieuwkoop, Bodegra ven, Gouda, Haastrecht, Schoonho ven, Goudriaan, üorinchem, Woudri- chem, Waalwijk, Kaatsheuvel; af stand 85 km. Vraag: Route per fiets van War mond naar Amersfoort en van hier naar Berg en Dal; hoeveel km? Antwoord: Wamond, Ringdijk, Haarlemmermeer, Uithoorn, Hilver sum, Soest, Amersfoort; afstand 85 km. Amersfoort, Woudenberg, Ame- rongen, Rhenen, Opheusden, Nijme gen, Berg en Dal; afstand 55 km. Vraag: Route per fiets van Lisse Ulicoten; hoveel km. Antwoord: Lisse, Haagse Schouw, Voorschoten, Ypenburg, R'dam, Dord recht, Breda, Ginneken, Chaam, Uli coten; afstand 120 km. Vraag: Route per fiets van Leid- schendam naar Meerssen; hoeveel km? Antwoord: Leidschendam, Rotter dam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eind hoven, Weert, Maasbracht, Susteren, Sittard, Meerssen; afstand 230 km. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Düsseldorf. Antwoord: Voorhout, Leiden, Bo degraven, Rijksweg naar Veenendaal, 50 gr. geraspte kaas, 4 eieren, 4 lepelt melk, 40 gr. roomboter, 1 kg. spinazie, peper, zont, paneermeel. Spinazierolletjes De spinazie wassen en kort met aanhangend water en iets zout koken. Wat paneermeel erdoor mengen, zodat de spinazie niet uitloopt. Van de eieren, melk, peper en iets zout 4 omeletjes bakken in de koekepan in hete roomboter. Iedere omelet be strooien met kaas, de spinazie in reepjes erop leggen, de omelet dichtvouwen en in een vuurvaste schotel leggen. De rest van de 'kaas erover strooien en in de oven goudgeel laten worden. Doe nóg meer met kaas Advertentie Ede, Arnhem, Emmericlc, Wesel, Duisburg, Düsseldorf. Vraag W. R. Is het mogelijk om in een huis twee electriciteitsmeters te laten maken, dit in verband met het feit, dat het pand door twee ge zinnen wordt bewoond? Antwoord: Ja, in de meeste geval len wel.. U moet u hiervoor wenden tot de electriciteitsmaatschappij en voor het aanleggen van de extra me ter dient u de hulp in te roepen van een electricien, die bekend is bij de electriciteitsmaatschappij. Wat de kosten betreft, deze kunnen wij u niet opgeven, het hangt n.L af van zeer veel factoren, o.a. de nlaats waar de meter moet komen en of er gele genheid bestaat deze extra meter zo danig aan te schakelen, dat alle te verbruiken stroom, die het inwonen de gezin verbruikt, door die extra meter loopt, want anders heeft het geen zin. Als er b.v. een stopcontact is, bij gebruik waarvan de stroom niet door die extra meter loopt, dan zou dat gezin dit stopcontact kunnen gebruiken voor diverse doeleinden, zoals electriche verwarming, strij ken enz., enz. en betaalt u dit ver bruik dan geheel. Vraag K. K. Weet u een uitge ver bij wie eenvoudiger en gemak kelijker systemen om orgel te leren spelen te verkrijgen zijn, dan het ge wone notensysteem? Antwoord: In de meeste muziek winkels kunt u muziek krijgen in cij ferschrift. Vraag: W. Kunt u mij zeggen hoeveel de waarde is van een gouden tientje? Antwoord: De waarde hiervan be draagt ƒ25.68. U kunt dit tientje hiervoor inleveren bij een der kan toren van de Nederlandse Bank. Vraag: Mag een jongeman, die gaat trouwen, bij zijn vader blijven inwo nen na het huwelijk en hoe zit dat als die vader komt te overlijden? Antwoord: Die jongeman dient bij zijn huwelijk een huisvestingsver gunning te vragen aan het huisves tingsbureau. Heeft hij deze vergun ning, dan is de zaak voor elkaar. Kómt de vader te overlijden, dan is op hem van toepassing de bepaling uit het Burgerlijk Wetboek, dat de huur op hem als erfgenaam overgaat. Let wel, dit is alleen van toepassing bij overlijden, niet als bijv. de vader gaat wonen in een rusthuis. Natuur- j lijk bestaat de mogeijkheid, dat het huisvestingsbureau vindt, dat het' huis te groot is voor een jong echt-j paar alleen, zodat het gedwongen kan worden inwoning te nemen. Wij moeten hier het voorbehoud aan vast koppelen, dat mogelijk plaatselijk een ietwat andere regeling gevolgd' wordt, zodat het aanbeveling ver-1 dient ter plaatse nadere inlichtingen J in te winen. Vraag: Route per rijwiel van Noord-, wijk naar Hulsthorst; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Sasseniheim, Leimuiden, Uithoorn, Vreeland, Hil versum, Baarn, Nijkerk, Putten, Har derwijk, Hulsthorst; afstand 110 km. Vraag: Route per rijwiel van Lan- geraar naar Valkenburg; hoeveel km? Antwoord: Langeraar, Bodegraven, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Gelder- madsen, 's-Hertogenbosch, Eindho- ven, Weert, Maasbracht, Sittard, Nath, Valkenburg; afstand 240 km. Vraag: Route per bromfiets van Roelofarendsveen naar Geleen en Valkenburg. Antwoord: Zelfde route als hierbo ven aangegeven. Van Sittard naar Ge leen, Beek, Valkenburg. Vraag: Route per bromfiets van Voorschoten naar Assen; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Zoeter- woude (HR), Bode,graven, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen; afstand 225 km. Vraag: Route per bromfiets van Nieuw Wetering naar Bunt; hoeveel km. Antwoord: Nieuwe Wetering, Lei muiden, Uithoorn, Hilversum, Har derwijk, Elburg, Kampen, Emmeloord, Bunt; afstand 175 km. Vraag: Route per fiets van Oegst- geest naar Maastricht over Helmond; hoeveel km? Antwoord: Oegstgeest, Leiden, Al phen, Utrecht, Houten, Den Bosch, Veghel, Helmond, Nederweert, Gra- them, Maasbracht, Sittard, Beek, Maasricht; afstand 245 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Nijverdal; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Schalkhaar, Heten, Nijverdal; afstand 170 km. Vraag: a. Waar bevindt zich in Ne derland de Forellenkwekerijb. mooi ste route per auto van R'veen via Af sluitdijk naar de Achterhoek, met be zienswaardigheden; c. hotelgelegen heden in de Achterhoek. Antwoord: a. De Forellenkwekerij van de Ned. Heide Mij bevindt zich in Gulpen; b. Roelofarandsveen, rijks weg naar Amsterdam, Hoorn, Den Oever, Afsluitdijk, Bolsward, Sn eek, Heerenveen, Meppel, Zwolle. Van daar staat de Achterhoek voor u open via Almelo Deventer, naar gelang u zelf verkiest. Over bezienswaardig heden en c. hotelgelegenheid kunt u bij alle bureaux van VW in grotere plaatsen folders krijgen. Vraag: Routes per rijwiel van De Kwakel naar Haps. De Kwakel naar Doorwerth, Doorwerth naar Haps, Haps naar Berg en Dal, Berg en Dal naar Zeist en van Zeist naar De Kwa kel; hoeveel km? Antwoord: De Kwakel, Vinkeveen, Breukelen, Utrecht, Driebergen, Ame- rongen, Rhenen, Opheusden, Nijme gen, Cuyk, Haps; afstand 115 km. De Kwakel zelfde route naar Rhenen, dan Wageningen, Renkum, Door werth; 82 km. Doorwerth, Driel, Eist, Nijmegen, Haps; 37 km. Haps Nijme gen, Berg en Dal 20 km.; Berg en Dal, zelfde route terug naar Rhenen, Drie bergen, Zeist; 60 km. Zeist, Utrecht, Breukelen, Loenen, De Kwakel; 38 km. Vraag: Route van Noordwijkerhout naar Vugth; hoveel km? Antwoord: Noordwijkerhout, Sas- senheim, Rijnsaterwoude, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Vught; afstand 125 km. Vraag: Route per bromfiets van Voorschoten naar Waltrop; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Utrecht, Arnhem, Zevenaar, Wesel, Dorsten, Recklinghausen, Waltrop; afstand 240 km. Vraag: Route van Zoeterwoude naar Gronsveld; hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Terheijden, Breda, Tilburg, Best, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Sit tard, Maastricht, Gronsveld; afstand 250 km. Vraag: Bestaat er een vogel, die Waterbok(je) genoemd wordt? Of is het een streeknaam uit België? Antwoord: Inderdaad bestaat er een vogel, die de naam „Bokje" draagt. (Lymnocryptes minimus). De volks namen voor het diertje zijn: Halve snip, Haarsnep, Dooverik, Pink, Lap per, Gerrit en Kleine watersnip. De bovenzijde van het verenkleed is bruin met beige de borst beige-wit met donkerder streepjes, naar de büik uitlopend in creme-wit. Over de rug liggen groene en paarse glanzen. De vogel heeft geen streep midden over de kop zoals de watersnip. Broedgegevens; Broedvogel van Lapland, Finland tot (hier en daar) in Duitsland, Noord-Polen, Rusland en Siberië. Nadere bijzonderheden: Trekt in voor- en najaar (tot diep in de win ter) vrij talrijk bij ons door op de zelfde plaatsen als de watersnip (eveneens vooral des nachts). Gelijkt daar veel op, maar is duidelijk klei ner (ongeveer 1/4), heeft een kortere snavel en geen lichte streep over de kop. Op de rug bovendien duidelijke metaalglanzen, terwijl bij het opvlie gen de gele strepen op de rug duide lijk te zien zijn. Houdt zich op aan zoet en brak water. Leeft meer op zichzelf, niet in koppels en roept niet bij het opvliegen. Laat zich dichter benaderen dan de watersnip. Vliegt vlak voor de voeten op in een vleer muisachtige vlucht en daalt vaak di rect weer. Overwintert in kleine aan-| jijt™ tallen aan open water. De voorjaars- ?ns S^enst voor. dat de algemene trek duurt van eind-februari tot in mei. reeds 2 jaar geleden is opgeheven. Voorts is het secretariaat van „Nieuw Holland" gewijzigd. Het goede adres is: Oude Rijn 110, Leiden. Vraag: J. B. te A. Mijn zoon is met april 8 jaar op school geweest en wordt met december 15 jaar. Had hij nu met april van school mogen gaan of moet hij wachten tot september? Antwoord: Uw zoon zal het einde van het cursusjaar moeten afwach ten. Vraag: Mijn zoon is in mei 13 jaar jaar geworden en heeft 6 klassen la gere school en 2 klassen Ulo afge maakt. Mag hij met de vacantie van school. Antwoord: Ja, uw zoon heeft dan 8 leerjaren doorlopen. Vraag, W. P.: Kan een op wacht- feld gestelde ambtenaar werkzaam- eden in loondienst verrichten en opgenomen worden in de sociale ver zekeringen' Antwoord: Toen u op wachtgeld kwam te staan hebt u gegevens mee gekregen, waaraan u zich hebt te houden tijdens de tijd. die u op v,achtgeld staat. Raadpleeg deze. Het komt ons vcor, dat, indien uw werk gever bij wie u in loondienst wilt gaan werken, u in loondienst aan neemt, hij u ook in de sociale wet geving dient op te nemen, d.w.z. hij dient u dan ziekencoupons te ver strekken, premies te laten betalen en wat dies meer zij. Als u zich dan laat inschrijven bij een algemeen ziekenfonds als verplicht verzekerde, kunt u als dit alles in orde is de ziekenfondspremie betalen met de u verstrekte ziekencoupon. Van zelfsprekend hebt u dan ook recht op kinderbijslag, maar natuurijlk kunt u niet van twee kanten deze bijslag ontvangen. U dient derhalve op te geven, dat u uit hoofde van üw wachtgeld-regeling ook kindertoeslag ontvangt. Trouwens u dient aan de instantie, die uw wachtgeld uitbe taalt, op te geven, dat u bij een werkgever in loondienst bent getre den, ook al valt u daar niet onder de bepalingen van de sociale wet geving. Is uw loon bij uw a.s. werk gever van dien aard, dat er loon belasting betaald moet worden, dan zal uw werkgever deze belasting en natuurlijk ook de premie voor de al gemene ouderdomswet inhouden. Is uw loon daartoe niet voldoende, dan dient u aan de inspectie der belas tingen een aangiftebiljet inkomsten belasting aan te vragen. In geval van loondienst bent u premieplichtig. Een gehuwde werknemer met ƒ60. per maand loon is geen loonbelasting verschuldigd, vooral niet zoals in uw geval blijkbaar ook nog recht bestaat op kinderbijslag, anders zou u deze vraag niet gesteld hebben. Zolang u niet meer verdient in loondienst dan het verschil tussen uw laat stelijk genoten wedde en uw wacht geld, wordt op dit wachtgeld niets gekort. Vraag, C..en J. v. d. P.: Wanneer en waar wordt het tweelingen con gres gehouden? Antwoord: Dit jaar wordt in ons land misschien een tweelingencon gres georganiseerd te Utrecht. De „oprichter", oorspronkelijk in Oir- schot wonende, heeft de werkzaam heden overgedragen aan iemand in Eindhoven, die tenslotte alleen voor het tekort in kas opdraaide en dien tengevolge in 1957 bedankte voor de eer. Er bestaat uit medisch oogpunt grote belangstelling voor.. Dr. J. W. Bruins, arts te Deventer. Gibson- straat 9, thans medisch adviseur, vertelde ons heden, dat er spoedig in Utrecht een vergadering zal wor den gehouden, waarin de organisatie van het congres ter sprake komt. Zeer binnenkort is er een voorbe spreking, zodat wij t.z.t. nadere in lichtingen kunnen geven. Mevr. R.: Mijn man werkt in het bloembollenbedrijf en heeft volgens het contract recht op 15 dagen vakantie, nu is hij 14 dagen ziek ge weest en volgens zijn werkgever krijgt hij nu een halve dag minder vakantie. Is dat zo? Antwoord: De C.A.O., betrekking hebbende op het bedrijf, waarbij uw man werkt, is niet in ons bezit en aangezien u schrijft, dat uw man werkt „onder een contract", komt het Vraag: R.K. Volksdansclub te Lei den. Antwoord: In tegenstelling tot wat wij op 21 juni j.l. in deze rubriek ver meldden, vernemen wij van de zijde van het secretariaat van de Volks dansvereniging „Nieuw Holland", dat de Volksdansclub „De Hoornpijpers" inspectiedienst van het ministerie van landbouw, Lombardkade 44 te Rotterdam deze aangelegenheid wel voor u zal willen onderzoeken. Het lijkt ons nl. vreemd, da die werk gever ziektedagen wil korten op vakantiedagen. Maar zoals gezegd, laat die inspectiedienst een en andei even voor u onderzoeken, maar geeft u dan wel op of uw man in vaste dienst is of niet Weer 'n mislukte kunstmaan De Amerikanen hebben vanmor gen vroeg een Vanguard-raket met een satelliet van tien kilo gelanceerd vanaf de basis Cape Canaveral. De satelliet heeft zijn baan echter niet bereikt, daar de tweede trap van de raket niet werkte. lis is achttien minuten na de lancering door de ma rine meegedeeld. De nieuwe regering van België Vandaag is het nieuwe Katholieke Belgische kabinet door de koning be ëdigd. De regeringsverklaring wordt dinsdag as. eerst in de Tweede, daar na in de Eerste Kamer voorgelezen. De voornaamste programmapunten van de nieuwe katholieke regering zijn: 1. Beperking van de dienstplicht van 15 tot 12 maanden, mogelijk te maken door de oprichting van een be roepsreserve. 2. Verhoging van de ouderdomspen sioenen. 3. Vrij onderwijs tot 18 jaar. De regering /an Eyskens is het der tiende Belgische kabinet sedert de bevrijding en de tweede minderheids regering, die België heeft gekend. (In 1946 vormde Spaak een socialis tische minderheidsregering, die slechts enkele dagen stand hield). Zuidvietnamese troepen zijn in het noordoosten van Cambodja binnen gedrongen, aldus heeft de aftredende premier van Cambodja, Sim Var, gisteren voor de radio bekendge maakt. De invallers zouden ongeveer tien kilometer het land zijn ingetrokken en een grensdorp in bezit hebben ge nomen. Troepen van Cambodja hebben de opdracht gekregen de indringers terug te slaan. Cambodja wil verder de Verenigde Staten verzoeken hun invloed aan te wenden otm de Zuidvietnamese troe pen naar hun land terug te doen ke ren. In Saigon, de hoofdstad van Zuid- Vietnam, verklaarden officiële woord voerders niets te weten van een grensoverschrijding door Zuidviet namese troepen. Men is geneigd de kwestie te beschouwen als een grens incident in een gebied, waar de grenzen niet nauwkeurig zijn afge paald. Cambodja en Zuid-Vietnam zijn vroegere Franse kolonies, die in 1954 onafhankelijk werden. Premier Sim Var van Cambodja is dezer dagen afgetreden wegens een meningsverschil over de binnen landse politiek. Het kabinet wikkelt thans de lopende zaken af. De Noorse tankboot „Braconda" is woensdagochtend in het zuidelijke deel van het Suezkanaal aan de grond gelopen, waardoor het verkeer in het kanaal volledig tot stilstand is gekomen. De secrearis-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, is woensdag per vleigtuig uit Beiroet naar New York vertrokken. Het aantal slachtoffers van de ontploffing, die zich dezer dagen in twee vuur werkwinkels te Santo Amaro da Purificao in de Braziliaanse staat Minas Gerais heeft .voorgedaan, is tot 110 gestegen. 68 Personen waren op slag dood en 32 anderen, die zich in de nabij- zijnde rivier hadden gestort om aan de vlamimen te ontkomen, zijn ver dronken. Elf militairen zijn dinsdag om het leven gekomen bij een botsing in Kabylië tussen een hefschroef- vliegtuig en een jager. De piloot van de jager wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen maar de in zittenden van het hefschroefvliegtuig zijn allen omgekomen. (104) HSMSiK STOOKT PI HHNHRMWKEN STOPS VERDER OP TM POOK Ot STOOM SPUWEND ICmT DE DROOMEXPRES EEN SCHITTERENDE TRESTHUE.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6