01 M. P. Van der Weyden 25 jaar lid van de Tweede Kamer 'n TIP VAN BOOTZ Het ongeluk op de Maresingel te Leiden voor de Krijgsraad Arrestant koos de plomp de politie de brug DONDERDAG 26 IUNI 1958 DE LEIDSE COURANT In toewijding aan de landbouw verwezenlijkte hij zijn idealen Morgen zal de heer M. P. van der Weyden 25 jaar lid zijn van de Twee de Kamer der Staten-Generaal een jubileum dat getuigt van het groot vertrouwen en de populariteit, die de heer Van der Weyden in het gewest Rijnland al die jaren heeft genoten en geniet. Dit vertrouwen dankt hij aan zijn voortdurende belangstelling voor dit gewest, in het bijzonder voor de vraagstukken betreffende landbouw, belastingen en verkeer en van zijn bekwaamheid de hem toevertrouw de belangen voor te staan. Zyn populariteit dankt hjj aan zijn zeer grote activiteit en aan zijn gave ernstige vraagstukken met opgewekt heid te behandelen, zonder aan de gedegenheid van de verhandeling te kort te doen. Nu hij 25 jaren dit gewest in de Staten-Generaal heeft vertegenwoor digd, moge aan dit jubileum ruimer aandacht worden besteed. De jubilaris van morgen werd op 30 januari 1900 op de boerderij „De Dageraad" te Zevenhoven geboren, alwaar hij het lager onderwijs volg de om daarna gedurende vier jaar de opleiding aan het Instituut „De Ruwenberg" te St. Michielsgestel te volgen. In 1920 behaalde hij het di ploma aan de R.K. Middelbare Land bouwschool te Boxtel (N.-B.). In 1922 zelfstandig landbouwer ge worden op een gemengd bedrijf van 28 ha te Zevenhoven, trad hij al spoedig in dorp en gewest op de voorgrond door het vervullen van spreekbeurten en de publicatie van dag- en weekbladrtikelen. Daarmee baande hij zich onwille keurig een weg naar het actieve be drijfsleven. Hij werd voorzitter van de plaatselijke LTB, van de Coöp. Boerenleenbank en de Coöp. Brand- waarborgmaatschappij Nadat hij op 33-jarige leeftijd tot lid van de Tweede Kamer was ge kozen, volgde twee jaar later zijn verkiezing tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, als hoe danig hij reeds spoedig succes boek te. Immers, zijn voorstel in 19371938 om in verband met de toen heersen de werkloosheid de Noordbuurter polder van 230 ha droog te maken werd door de Provinciale Staten aan vaard. Gedurende vele jaren was dit project een der grootste .werkver schaffingsobjecten in Zuid-Holland en het is thans een gebied, waar een aantal boeren en tuinders uit Noor den en uit andere gebieden verdreven tuinders een bestaan vinden. Andere functies. Na een drie-en-twintigjarig lid- piaatschap bedankte hy als lid van Provinciale Staten, doch inmiddels was hij in 1939 benoemd tot lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, welke functie hij toen enige maanden heeft vervuld. Later, in 1946 en 1952, werd hij door de katholieke Statenfractie opnieuw aangewezen als lid van het college van Gedeputeerden, maar deze op dracht heeft hij toen niet aanvaard. Vanaf 1946 tot 1954 was hij be stuurslid/taxateur van de Grondka mer van Zuid-Holland, waarvoor hij in laatstgenoemd jaar bedankte. In 1947 werd de heer Van der Wey den benoemd tot burgemeester van zijn geboorte- en woonplaats Zeven hoven en vijf jaar later volgde zijn benoeming tot burgemeester der ge meente Nieuwkoop, welke functie hij thans nog vervult. Om zijn vele verdiensten werd hij in 1949 benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn Kamerlidmaatschap en het ambt van burgemeester zouden reeds voldoende zijn om al zijn krachten op te eisen, maar sommige mensen lijken onuitputtelijk wat arbeidsvermogen betreft. Dit blijkt als we een kleine opsomming geven van nog andere functies, die in meerdere of mindere mate zijn aandacht en toewijding vragen: de heer Van der Weyden is voorzitter van de Boerenvakbond van de LTB in het Bisdom Haarlem en Rotterdam en dagelijks bestuurs lid van de LTB, voorzitter van het college van commissarissen van de N.V. De Leidsche Courant, lid van de Raad van Toezicht van de Coöp. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht en bestuurslid van de Gewestelijke raad van het Landbouwschap in Zuid-Hol land en dagelijks bestuurslid van de Stichtse Brand-herverzekering in Utrecht. Van 1933 tot 1937 was de heer Van der Weyden het jongste lid van de Tweede Kamer, ondanks welk feit hij evenwel nimmer heeft geschroomd zijn stem te laten horen, wanneer de in behandeling zijnde onderwerpen daartoe aanleiding gaven. Van de thans 150 leden tellende Tweede Kamer hebben thans nog slechts vier leden langer zitting dan de heer Van der Weyden, n.l. de he ren Tilanus (36 jaar), de voorzitter der Tweede Kamer dr. Kortenhorst (33 jaar), de heer Zandt (33 jaar) en prof. Oud (27 jaar). De heren Jac. Groen, dr. Droessen en v. d. Zaal wer den ruim een maand vroeger, even eens in 1933, in de Tweede Kamer ge kozen. Gedurende deze 25 jaar heeft de heer Van der Weyden vier frac tie-voorzitters gehad, n.l. achtereen volgens prof. mr. Aalberse, mr. Gose- ling, dr. Deckers en vanaf 1946 prof. Romme. Burgemeester. Over de activiteiten van de heer Van der Weyden als burgemeester van Nieuwkoop weten ingewijden meer. We laten er hier enkele vol gen, daarbij allereerst de vinger leg gend op de leniging van de woning nood, waaraan in samenwerking met en mede gestimuleerd door de ge meenteraad en tal van medewerkers voortdurende aandacht werd be steed. Het uitbreidingsplan voor Noorden werd gewijzigd en het Vlietpark in Noorden werd gebouwd, benevens een aantal premie-woningen. De R.K. school te Noorden werd uitgebreid en gemoderniseerd en een nieuwe moderne kleuterschool kwam te Noorden eveneens tot stand. Tijdens zijn burgemeesterschap werd in Nieuwkoop gebouwd een ge heel nieuw en modern ingericht Be jaardentehuis „Aar en Amstel" met daarbij 24 nieuwe bejaarden-wonin gen. De bestaande H. Hartstichting werd eveneens met garantie van de ge meente geheel gerestaureerd en met een nieuwe vleugel uitgebreid. Bovendien bouwde de gemeente nieuwe bejaardenwoningen bij tehuis. De gemeente-toren werd ge restaureerd en van een carillon voor zien. Een nieuw postkantoor is op komst. Bij het nieuwe dorp Nieuwkoop, in het uitbreidingsplan waar reeds pl.m. 200 woningen zijn gebouwd, zijn nog 104 woningen in aanbouw: in voor bereiding zijn nog 150 woningen en er werd daar een hertenkamp aange legd. Een nieuw groepsbureau van de Rijkspolitie met twee dienstwo ningen kwam daar eveneens tot stand. Verder een R.K. VGLO-school, een R.K. meisjesschool en in het uitbrei dingsplan een R.K. jongensschool; in het uitbreidingsplan werden ook acht garages gebouwd. De Christelijke Nationale School werd uitgebreid en gemoderniseerd. Uitgebreide belangstelling. Naast dit ongetwijfeld reeds veel omvattende werk heeft de jubilaris van morgen ook in het werk van de Tweede Kamer een belangrijk aan deel gehad, waarbij hij zich voorna melijk bepaalde tot landbouw-, ver- keers- en belastingvraagstukken of daarmede verband houdende platte landsvraagstukken. Hij sprak over: tertiaire- en quar taire wegen, prijzen van bodempro ducten, executierecht en muntcorrec- tie, verkeersfonds, wegenfinanciering, structurele aanpassing in de land bouw, melk- en zuivelbeleid, grond en straatbelasting, baconregelingen, graanrechten, electriciteitsvoorziening en onrendabele gebieden, vaste las- tenproblemen in de landbouw, Land- bouwvoorlichtingsdienst en crisisbe- leid, vetgehalte in de melk, Pacht wet en Hypotheekaflossingswet, Zui- derzeebegrotingen;, Zuiderzee Pol ders, Paardenwet, Vermogens-aan- wasbelasting en Vermogensheffing in eens, Bureau Oogstvoorziening en Pachtprijzen op de Staatsbedrijven, Noodvoorziening Gemeentefinanciën en Klassificatie, Leerplichtwet t.o.v. het platteland, rente van tuinders- credieten, de Wet op de Diergenees kunde, watersnoodschade, verlof aan militairen in de land- en tuinbouw en premieregeling woningverbetering ten platte lande. Bij het gehouden melkprijsbeleid op 13 maart 1958 zag de heer v. d. Weyden zijn motie aangenomen, waarbij de minister van Landbouw werd uitgenodigd op korte termijn zijn denkbeelden met betrekking tot de algemene lijnen van het door hem te voeren structuur- en prijsbeleid in een nota aan de Kamer te doen toe komen als grondslag voor een open bare gedachtenwisseling hierover. Er is in de loop der jaren zo nu en dan wel een en ander geschreven over hetgeen de aandacht van de heer Van der Weyden heeft gehad en over de successen, welke hij hierby heeft kunnen behalen. Zo vocht hij in 1948 bij de behan deling van het wetsontwerp inzake de Vermogensaanwasbelasting voor een tegemoetkoming aan boeren, tuin ders en anderen, die voor de oorlog wegens de toenmalige ongunstige conjunctuur geen of zeer geringe in komsten hadden. En hij won, want minister Lieftinck bezweek voor zijn volhardende aandrang en met over tuiging uitgesproken betoog. Hij liet het daarbij niet alleen bij woorden, doch kwam ook met voorstellen, ter wijl een motie van orde, door hem ingediend, tot gevolg had, dat de mi nister toezegde met alle ernst te zul len streven naar een oplossing in de geest als door de heer Van der Wey den bedoeld. Een artikel in „Boer en Tuinder" van 26 juni 1948, vandaag dus tien jaar geleden, besloot met de opmerking: „Hulde aan de heer Van der Weyden, die dit opmerkelijke succes vrijwel op z'n eentje bevocht!" Bij zoveel gedaan werk past een woord van waardering, van dank en hulde. Die hulde kan en zal onge twijfeld moigen op velerlei wijze tot uitdrukking komen. Daarom Is er morgenmiddag van 34.30 uur in Paviljoen Plaszicht te Nienwkoop-Noorden gelegenheid de heer Van der Weyden te complimen teren met zijn zilveren jubileum als Kamerlid. De Eerste Tunesische ambassadeur ff Als zeeman kom ik in vele landen En ook daar zijn dranken voorhanden Voor mij blijft „BOOTZ TIF' Beslist een begrip Je zou er je hart aan verpanden. Nieuwe limericks inz. aan H Bootz N.V., A'dam (Advertentie) Ned. nationale dag op de EXPO Ook Nederland hondt op de we reldtentoonstelling te Brussel een „na tionale dag". Deze is bepaald op 20 augustus. Voor de organisatie daar van is een comité ingesteld, dat werkt onder voorzitterschap van Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ra ni tz. De dag begint met het neerzetten van grote manden met bloemen in de ontvangsthal van de paviljoens van alle deelnemende landen, groet van Nederland. Het Nederlandse paviljoen wordt extra in de bloemetjes gezet. Dit on derdeel wordt aangeboden en ver zorgd door de Nederlandse bloemis terij. Als een andere echt-Nederlandse manifestatie zal het Utrechtse stads- orgel „De lange Gavioli" in de nabij heid van het Nederlandse pavlijoen op deze dag zijn klanken over het terrein doen klinken. 's Morgens worden in het Neder lands paviljoen o.m. de commissa rissen-generaal van de andere deelne mende landen en het in België geac crediteerde corps diplomatique ont- Liberiaans minister in ons land vangen door de Nederlandse commis saris-generaal, mr. H. F. van Wal- sum. Een van de hoogtepunten van de nationale dag wordt gevormd door een tocht in de middag over het Ex- poterrein van folkloristische groepen uit Nederland. Van de circa 330 deel nemers zijn er 130 te paard. In de stoel zijn o.m groepen in streekcos- tuums uit Spakenburg, Sneek, Mar- kelo, Alkmaar en Voerendaal. Er zijn vendeliers, schutterij, ruiters, Friese sjezen en oud-Hollandse boerenwa gens. Op de markt van oud-Brussel zal een Friese boerenbruiloft worden opgevoerd. Het hoogtepunt van de tocht bestaai uit het aanbieden op de belvedère ean baron Moens de Fernig als leider van alle Exp.nver- kers, van een speciaal gekweekte tulp „Expo 1958". In het openluchttheater is daarna een concert van een of meer Neder landse harmonie orkesten, 's Avonds concerteert in net groot auditorium het Residentie-Orkest onder leiding wan Bernard Hnilink Het laatste programma-nummer van de nationae dag bestaat des avonds uit een militaire taptoe van 350 man op de kspianaoe te geven door de Marinierskapel van de Kon Militaire Kapel, net lamboerstcrps van het garderegiment oer G;ena diers, en de kape' vran de koninklij ke luchtmacht, alles in ceremonieel tenue. Voorts zal een exercitiedeta chement van de kjnuiklijke lucht macht aan de taptoe meewerken Het geheel staat onder leiding van ma joor R. van Yperen. Woensdagochtend heeft de Z. E. Heer Mondher Ben Arnmar, de ambas sadeur van Tunesië, op huis Ten Bosch in Den Haag, zijn geloofsbrieven aangeboden aan H. M. Koningin Juliana. Hij is de eerste diplomaat van de republiek Tunesië, die bij het Nederlandse hof is geaccrediteerd. De foto toont de nieuwe ambassadeur (links) bij het huis Ten Bosch. Militaire auto doodde moeder en kind Liberiaans minister sprak Nederlands Bij ontvangst op Schiphol De Nederlandse autoriteiten, die gisteren op Schiphol aanwezig wa ren ter begroeting van de Liberi aanse minister van openbare wer ken, hebben hoogst verwonderd op gekeken, toen de heer Thomas Bu chanan hun welkom in vloeiend Nederlands beantwoordde. Als verklaring voor deze onvoor ziene omstandigheid vertelde de mi nister dat hij van 1920 tot 1924 in Den Haag gewoond heeft. Hij is er op de ambachtsschool geweest en heeft er ook bouwkunde gestudeerd. Hy was toen twintig Met groot ple zier vertelde de heer Buchanan nog, dat hy zelfs tijdelijk in Nederlandse Rijksdienst is geweest als bouwkun dig opzichter. En trots besloot hy „Ik heb mijn Nederlands niet ver leerd". De heer Thomas Buchanan, die Amerika en Engeland heeft bezocht, voor hij naar ons land kwam. zal hier besprekingen voeren over ge meenschappelijke belangen van Li beria en Nederland Hij zei, dat er de Liberiaanse re gering veel aan gelegen is, de tech nische en commerciële banden met Nederland te versterken Een Rotterdammer, onderging gistermiddag, verdacht van diefstal van een rijwiel, een politieverhoor op het politiebureau van Capelle aan de LJssel. Plotseling nam hy de benen. Hij rende de deur uit en nam een duik in de Ringvaart. Met veel moeite slaagde hij erin, de overkant van het water te be reiken maar toen hy daar eindelijk Gistermiddag is op Schiphol aangekomen de heer Thomas' Buchanan,uaar emaellIK minister van openbare werken van Liberia. Hij werd verwelkomd door aankwam, stonden de agenten hmn de ambassadeur van Liberia in Nederland Z. EXC. S. Edward Peal. Foto: al op te wachten- zij hadden de links Z. EXC. S. Edward Peal; rechts Z. EXC. C. Thomas Buchanan. I brug genomen;!?- Degradatie van onderofficier Vijf militairen, die op 13 februari van dit jaar hebben deelgenomen aan de rampzalige colonnerit door Leiden, waarbij op de IVlaresingel een moeder en haar kind bij een aanrij ding werden gedood, stonden giste ren voor de krijgsraad. Er werden hun zware straffe., op gelegd. De commandant van het rampconvooi, een sergeant uit 's-Gra vendeel, die de snelheid had moeten regelen, werd tot soldaat laagste klasse gedegradeerd. De ongelukkige chauffeur hoorde hechtenis tegen zich eisen van drie maanden. Achteraf was komen vast te staan, dat de rit (langs de Maresingel) naar Leiderdorp waar goederen moesten worden gehaald, helemaal overbodig geweest was. Het was mistig en de weg was wat glad. Op de Maresingel reed de 22-jarige soldaat C. M. uit Al'blasserdam niettemin met 40 kilo meter snelheid omdat hij was achter- geraakt op de drie andere wagens van het convooi. Plotseling voelde hij dat zijn wa gen een trottoirband raakte. Nauwe lijks wist hy nog een brugleuning te ontwijken, toen zwenkte hii naar links en reed recht in op een wiel- rijdster, die haar kind achterop had. De wagen ramde een lantaarnpaal, tengevolge waarvan vervolgens nog drie mensen gewond werden. Gevaarlijk punt. De auditeur-militair meende, dat beklaagde op de bochtige drukke weg te hard gereden had. Hij vorderde drie maanden hechtenis en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Verdachtes raadsman schetste de Maresingel op de plaats van het on geval als een zeer gevaarliike we", waar herhaaldelijk ongelukken ge beuren maar waar nog geen enkel waarschuwingsbord staat. AUTOBUS MET LUCHTVERING. De autobusondernemer H. P. Lip man te Wateringen heeft, zo deelt hij ons mede een systeem van lucht vering voor autobussen ontworpen Aan de uitvoering van dit wordt thans gewerkt. Bij de DAF te Eindhoven laat de heer Lipman een chassis bouwen, het luohtveringssy- steem wordt vervaardigd door de NETAM te Rotterdam. Begin augustus hoopt men de autobus volgens dit nieuwe systeem gereed te hebben. De heer Lipman, die thans ruim 35 jaar autobusondernemer is, was een der eersten, die een dubbeldeksbus met slaapaccomodatie liet bouwen Verder was hij een voorstander van de gebogen voorruit, de in de spat borden ingebouwde koplampen en van de frontbesturing, toen het nut hiervan door vele deskundigen nog sterk betwijfeld werd. jaar ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoer tuig. De auditeur-militair eiste tegen de sergeant, die het commando voerde over het convooi en die derhalve de snelheid had moeten regelen, een maand hechtenis voorwaardelijk, zes tig gulden boete en degradatie tot soldaat laagste klarse. De raadsman van de sergeant ver zocht terugwijzing van de zaak naar zijn commandant op grrnd van het feit, dat verdachte was opgeleid in een tyd van bestedingsbeperking en dat hij als een gevolg daarvan wei nig ervaring kon hebben met het colonnerijden. Daarbij kwam nog, dat de jongeman voordat hij in dienst ging, nog nooit tien kilometer buiten zijn dorpje was geweest. De anderen. De Krijgsraad legde de sergeant een maand hechtenis op met een jaar proeftijd, twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, zestig gulden boete en verlaging tot soldaat laagste klasse. Het vonnis werd geveld op over weging, dat de sergeant wist, dat hij met vier middelmatige chauffeurs op weg was. Hij werd ongeschikt ge acht om nog verder een commando te voeren en zeker bij de A.A.T. Van de drie andere chauffeurs van de „rampcolonne" werd er een ver oordeeld tot /25.— boete en 2 jaar ontzegging, de anderen kregen 25. boete voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Haringvangst stemt tot tevredenheid De haringvangst van dit jaar heeft in de havenplaatsen Scheveningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden reden gegeven tot tevredenheid. In het begin liep de vangst nog niet zo vlot, maar op het ogenblik komen grote partijen binnen. Het is zelfs geen zeldzaamheid als de vissers geen gelegenheid krijgen, alle haringen van booid te krijgen. Volgens de dienst Haringcontrole te Scheveningen werden in de week van 8 juni tot en met de zestiende 6588 kantjes maatjesharing en 129 kantji steurharing aange"oerd. Hier van werden 1816 kantjes uitgevoerd. DRIE JAAR VOOR FRAUDERENDE KERKMEESTER. Voor de Amsterdamse rechtbank is veroordeeld de 54-jarige makelaar U. N. G. te Amsterdam, gewezen kerkmeester en secretaris-penning meester van een katholiek school- en kerkbestuur in Amsterdam, tot drie jaar gevangenisstraf met een maand aftrek wegens verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte, ver scheidene malen gepleegd. De eis was vier jaar. Volgens een getuige-des- kundige had verdachte voor in totaal byna 200.000 verduisterd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5