Missjo:arissen verleiden Leidse Kajotters over hun werk in Cameroon Leidse |eugd Tour leverde felle strijd om de gele trui Scherp Speeltuinvereniging „Ons Eiland'', Leiden, heeft zijn eigen clubhuis DONDERDAG 26 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Arnoldus contra Kloosterman In de derde etappe van de Leidse Jeugd-Tour gingen de renners in 3 manches, op tijd gereden, 30 maal de Duinhorst-wielerbaan rond. Dit een afstand van 14,5 km. De eerste manche werd gevormd door alle B klassers en ook de drie uit de A- ploegen. Van meet af aan reden ze in een zeer hoog tempo. F. Brittijn en F. Leemans probeer den keer op keer weg te komen maar de groene trui-drager G. v. d. Geest en zijn maat F. v. d. Broek sleepten steeds het peloton weer naar de weg lopers. Toch werd dit hoge tempo ver schillende renners te machtig, ze werden, als ze een ronde achterstand hadden uit de course genomen. Dit overkwam 6 renners. Brittijn, die er gisteravond veel zin in had, bleef op z'n kans loeren en die kwam in de 17e ronde. Op dit moment probeerden twee mindere goden om weg te komen. Ze kwa men een goede 20 meter vóór. Brit- tijn sprong er achteraan en ging in één rush door. De verrassing in het peloton was zo groot, dat hij pl.m. 100 meter voorsprong kreeg. Drie ronden sleepte toen de groene trui drager het veld om de vluchteling te achterhalen, maar de anderen ver tikten het om kop te doen. Toen zij eindelijk inzagen, dat zij samen moesten werken, was het te laat. Brittijn had toen al een halve ronde voorsprong en stond deze niet meer af. F. Leemans won de sprint van het peloton voor G. v. d. Geest, die hiermede' zijn groene trui moest afstaan aan F. Brittijn. De tweede manche A-klasse. Deze gingen in één com pacte massa over de baan. W. v. d. Horst bracht zo nu en dan wel leven in de brouwerij, maar moest door materiaaipech halve /ege afstappen. Dit was jammer want hij bezette een goede derde plaats. Van Zeist van de „Leidse Hout "-ploeg nam nu het trek ken over, maar toch bleek hoe lan ger hoe meer, dat de tijd van deze manche lager zou liggen, dan die van de eerste, J. Deurman won hier in de sprint vóór A. de Winter en B. O. Heiden. De grote strijd In de derde manche kwam de grote strijd om de gele trui. Arnoldus moest hem nu zelf verdedigen tegen zijn directe rivalen. Hij had hierbij de handicap, dat hij op een geleende fiets, met een zeer laag verzet moest rijden. De eerste ronden gingen vrij lang zaam, maar A. Kloosterman, die de gele trui rook, begon toen de aanval. Lange tijd hield Arnoldus stand. Ook J. Turk van de Zoeterwoudse ploeg gaf Kloosterman geen kans. W. v. d. Zeijden en J. Breedeveld, ploeggenoten van Kloosterman, pro beerden hem telkens weer te lance renBij een van deze jachten raakte de gele trui-drager los en ontstond een kopgroep van zeven renners, die in de sprint de etappe overwinning bevochten. J. Turk klopte Kloosterman op de streep, terwijl J. Breedeveld derde werd. Zeventien seconden later kwam de gele trui. Door de overwinning van J. Turk bleef die vandaag nog net met 2 sec. voorsprong in handen van Arnoldus. revanche belooft don derdag met de persoonlijke tijdrit door de duinen spannend te worden. Dagklassementen A-persoonlijk: 1. J. Turk 21 m. 2. A. Kloosterman 22.20; 3. J. Bree develd 22.35; 4. t/m 6. J. v. d. Zeijden A. v. Steijn, J. Schmall, allen 22.50. A-ploegen: 1. Levendaal 67 m. 45 sec.; 2. Vrijgezellen 68.11; 3. Zoeter - woude 68.43; 4. Leidse Hout 6J 5. Lage Mors 70.24, B-persoonlijk: 1. F. Brittijn 20 m. 35 sec.; 2. F. Leemans 21.25- 3. G. v. d. Geest 21.40; 4 t/m 9. J. ae Rui ter, F. v. d. Broek, F. Hooites, Jac. Turk, K. Janmaat, B. Breedeveld, allen in 21.55. B-ploegen: 1. Plan Noord 64 m. 25 sec.; 2. Zoeterwoude 65.30; 3. Leven daal 65.35. POTLOOD en GEEST No. 517. Horizontaai: 1. zwemvo gel, 4. stuk stof, 6. gem. in Gelderl. 7. woedend, 9. afkorting van neon, 10. visje, 11. soort onderwijs (afk.), 12. kleefmiddel, 13. vruchtje, 14. pluim van een vogel, 16. spijs, 17. eikenschors, 18. aantekening, 19. dag der week (afk.), 20. deel van de on derarm, 22. stuk afgebroken deel, 23. uitroep, 24. gem. in Over.-, 25. jongens naam. Verticaal: 1. beschermheilige van Parijs, ook heldin van een boek, Her togin van Brabant, 2. vaarwel, 3. deel van een ontkenning (Fr.), 4. niet vast, 5. telwoord, 7. traag van begrip, 8. ongegiste nieuwe wijn, 10. duw, 11. gebruikt men voor het land, 12. dwaas, 13. kwaad, 15. achting, 16. poel, 18. Europeaan, 20. voor, 21. tus- senzetsel, 22. bruto (afk.), 23. pers. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. Sam, 3. arena, 8. ar, 9. kranig, 10. te vens, 12. e.a., 13. Leo, 14. at, 15. raap, 17. bast, 19. s.g., 20. hal, 21. et, 22. kartel, 24. nevens, 26. de, 27. gneis, 28. ver. Verticaal: 1. sater, 2. are, 3. Arno, 4. ras, 5. en, 6. niets, 7. aga, 9. keep, 11. vlag, 14. aalt, 16. Asten, 17. bars, 18. teler, 20. Hans, 21. eng, 22. kei, 23. Ede, 25. V.E. Algem. klassementen Persoonlijk A: 1. S. Arnoldus 54 m. 30 sec.; 2. A. Kloosterman 54.52; 3. J. Deurman 55.03; 4. J. Turk 55.20; 5. W. v. d. Zeijden 56.01; 6. J. Bree develd 56.05 7. A. v. Steijn 56.2f J. Schmal 56.52. Ploegen A: 1. Vrijgezellen 2 uur 46 min. 32 sec.; 2. Levendaal 2.47.9; 3. Zoeterwoude 2.49.22; 4. Leidse Hout 2.49.49; I. Lage Mors 2.53.13. Persoonlijk B: 1. F. Brittijn 52.54; 2. G. v. d. Geest 53.30; 3. J. de Ruiter 54.24; 4. F. v. d. Broek 54.50; 5. F. Hooites 54.55; 6. Jac. Turk 55.2; 7. K. Janmaat 55.3; 8. F. Leemans 55.35. Ploegen B: 1. Plan Noord 2 uur 39 min. 22 sec.; 2. Zoeterwoude 2 uur 43 min. 35 sec.; 3. Levendaal 2 uur 47 min. 45 sec. Steunt de jaarlijkse Anjerfondscollecte Op zaterdag 28 juni a.s. wordt te Leiden de jaarlijkse Anjerfonds collecte gehouden. Op die dag zal een bijdrage wor den gevraagd voor het Anjerfonds dat als de nood aan de man is, steun verleent aan particuliere ver enigingen, die op cultureel gebied (muziek, zang, toneel, turnen enz.) werkzaam zijn. Reeds vele verenigingen, waaron der ook Leidse ontvingen in de loop der jaren een uitkering uit het fonds en werden zo in staat gesteld een moeilijk ogenblik in hun be staan door te komen en hun voor de gemeenschap zo belangrijk werk voort te zetten Ook dit jaar hebben Leidse verenigingen weer van het Anjerfonds geprofiteerd. De mu ziekvereniging „Nieuw Leven" is toegezegd een bijdrage van 500. de Leidse Drumband en Jeugdor kest „De Burcht" een bijdrage van 1000.—. De waardering van het publiek voor dit werk blijkt wel uit een stijgende opbrengst van de collecte; men is gaarne bereid iets te geven omdat men weet, dat het geld goed wordt besteed. Behalve door het geven van een bijdrage kan ook steun worden ver leend door op 28 juni a.s. als col- lectant(e) een enkel uurtje te hel pen bij de straatcolecte. Ieders me dewerking, hoe gering ook, wordt op hoge prijs gesteld. Geeft u daarvoor op als collec- tant(e) bij het secretariaat van het Anjerfonds, afdeling Onderwijs, Stadhuis. ALG. BOND VAN BEJAARDEN WENDT ZICH TOT B. EN W. VAN LEIDEN De Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Leiden heeft een tweetal adressen gericht aan b. en'w. In het eerste doet de bond, gezien het grote gewicht van het bejaarden- probleem in het werk van de Dienst van Sociale Zaken en de waarde die alom gehecht wordt aan georgani seerd overleg, een beroep op het col lege, de Bond in de adviescommissie van de Dienst van Sociale Zaken te doen vertegenwoordigen. Het tweede adres bevat het ver zoek, de bejaarden, die geen onder steuning verkrijgen van de Dienst van Sociale Zaken, doch door deze dienst tooh in zekere zin als armlasti gen worden beschouwd (waarom ze vrijstelling hebben van radioibelas- ting, en belasting voor reinigings rechten, doch overigens nergens voor in aanmerking komen) voortaan in aanmerking te doen komen voor een toeslag op brandstoffen in de win termaanden. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Maarten z. v. K. J. de Jong en T. Ruijter. Pieter Johan nes z. v. P. Ligtvoet en K. Malgo. Roelof Jan z. v. N. H. Koning en J. J. Muldrer. Cornelia Maria Johanna d. v. J. J. Straathof en C. M. G. van der Weijden. Elisabeth Johanna dr. v. W. F. van der Blom en P. la Lau. Margaretha Hermina Trijntje d. v. P. F. Vinkesteijn en H. J. ten Don kelaar. Wilhelmina Johanna d. van N. Kroesemeijer en C. Langeveld. Marcella Margaretha d. v. A. Zon- derop en L. E. de ^Jong. Hendrik z. v. J. de Meij en G. M. van Diggele. Sijtje d. van J.' Siera en A. Colpa. Adrianus Wilhelmus z. v. M. A. de Wijs en J. S. van Os. Maria Johanna d. v. L. v. d. Woerd en J. J. van Zanten. Wilhelmina Johanna Jaco- ba d. v. P. J. van Steijn en H. J. Vink. Johanna d. v. A. M. M. Turn hout en D. van der Zwart. Elizabeth Maria d. v. M. Polman en M. G. Koo ien. Wilhelmus Arnoldus z. van A. G. van Swieten en C. J. van Bohee- men. Overleden: J. de Koning 95 j. m. O. de Jong 66 j. vrouw. R. Abbink 76 j. man. G. Drost 84 j. man. A. J. Verkleij 85 j. man. T. S. Verberg 75 j. man. S. Arkeveld 78 j. weduwe van: J. de Winter. Gehuwd: F. D. Beutler en D. M. D. Steegh. H. E. Misero en J. Zitman. A. J. Stolp en E. M. C. Vreeken. AFSCHEID S BEZOEK VELDMAARSCHALK MONTGOMERY De waarnemende opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, veldmaarschalk Mont gomery heeft vandaag een afscheids bezoek gebracht aan Nederland. Hij is vanmorgen ontvangen door de mi nister voor defensie, ir. C. Staf, en de chefs van staven van de Neder landse strijdkrachten. De veldmaar schalk, die op 1 juli zijn functie neer legt, zal vanmiddag door H.M. Ko ningin Juliana op paleis Soestdijk in audiëntie worden ontvangen. Vanavond zou de regering te zij ner ere in de „Beukenhof' te Oegst- geest een diner aanbieden. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS In de Kleine Burcht te Leiden hiel den gisteravond de Leidse philatelis- ten hun laatste vergadering in het seizoen. De invloed van de handen zijnde vakanties was nog niet zichtbaar, want de zaal was uitste kend bezet. De voorz., de heer D. J. Meiboom, sprak de hoop uit dat deze vergadering een bekroning mocht worden van het afgelopen seizoen 1957—1958. De huishoudelijke agenda was si dig afgewerkt. Ballotage van nieuwe leden kreeg voorspoedig haar beslag Ingekomen stukken waren er niet. Wel kon de mededeling worden gedaan, dat in juli a.s. wederom een serie van de Ned. Antillen zal worden uitge geven. Daarbij zal dan een zegel zijn van 5.—. De nieuwe serie zal ver moedelijk, mede omdat de zegelprijs steeds dubbel moet worden gerekend in verband met de geldende koers op pl.m. 24.komen. De veiling had een goed verloop, waarna een korte rondvraag werd gehouden. Na een kleine pauze kwam de hoofdschotel van de avond aan de de. De voorz. deelde mede dat de heer Van der Starre, de samensteller van de lezing .Schepen op postzegels" door omstandigheden zelf niet aan wezig kon zijn. Hij was evenwel zo welwillend geweest lezing en dia s aan de vereniging toe te zenden. De voorz.. de heer D. J. Meiboom, belast te zich, hoewel onvoorbereid, met het houden van deze lezing, en het moet :gd, hij heeft zich verdienstelijk van deze taak gekweten. De lezing over schepen op postzegels behandel de in verschillende hoofdstukken het ontwikkelingsproces van schepen op zegels. Daarbij werd van de beginne vroegere tijden het ontstaan van schepen en vervaardigen op de film getoond,terwijl de technische voor uitgang in de scheepsbouw door voor beelden werd getoond. Er ging van deze lezing het bewijs uit dat het verzamelen van postzegels op deze wijze nuttig en leerzaam kan zijn. De heer Van der Starre kan terugzien op een geslaagde avond. Alvorens te beëindigen deelde de voorz. nog mede dat de ruil- en koop avond op 8 juli, voor de vakantie, zal gehouden worden. In september vangt het nieuwe winterseizoen aan. Be gonnen wordt op 9 september met een ruilavond in „De Kleine Burcht" van 8 tot 10 uur. De eerste leden vergadering zal worden gehouden op 24 september. Aandacht voor „het Manifest" Als een besluit van het seizoen hadden K.A.J, en V.K.A.J. van Lei den gisteravond een bijeenkomst be legd in de zaal aan de Marfo Gijzen- steeg, waar pater W. de Jong, van de Congregatie van missionarissen van de H. Geest kwam vertellen over zijn ervaringen in Cameroon. De spre. ker was vergezeld van een confrater, pater Antoine Minyaugadou, afkom stig uit Douala Cameroun. De ervaringen van de spreker be stonden niet in reisverhalen of bij zonderheden over zeden en gebrui ken in het West-Afrikaanse land. Pater de Jong, een neef van kape laan H. de Jong, had de bedoeling, de Kajotters van Leiden iets te ver tellen over de moeilijkheden, die de wereldkerk in Afrika ondervindt. Zijn relaas gaf tie heer Alb. v. d. Krogt na de pauze een gerede aan leiding, te spreken over het mani fest, dat onlangs door de internatio nale organisaties van katholieke jonge arbeiders is uitgegeven. Om zijn gehoor enige- indruk te geven van het land, waarover hij sprak, gaf pater De Jong een korte oriëntatie op 't land, dat 14 maal Nederland gelegen is in Frans West-Equatoriaal Afrika en dat be woond wordt door 136 verschillende stammen, die bijna elk een eigen taal spreken. Het noordelijk gedeelte van Cameroun bestaat uit savannen en is in hoofdzaak Mohammedaans, het zuidelijk gedeelte, bedekt met oerwouden, mag beschouwd worden als Christelijk. Wat betreft de bin nenlandse politiek heeft het land zelfbestuur; de buitenlandse politiek staat onder regie van Frankrijk. Waar de moeilijkheden zijn. De Kerk, het Volk Gods, zo stelde spreker, moet overal aanwezig zijn, waar de problemen van de mensen liggen, anders is contact met de zie len uitgesloten en is de kans op succesrijk werk nihil. De samenleving van Cameroun kleven vele feilen aan en oude zeden naast (altijd) modern materialisme stellen de bewoners dikwijls voor grote problemen. Het volk van Ca meroun lijdt, omdat het gezin de cel waaruit een volk is opgebouwd lijdt. Het huwelijksleven is er in het algemeen zeer slecht. Men trouwt er meei uit koopmansgeest dan uit liefde, een kwestie van mentaliteit, die slechts zeer langzaam veranderd kan worden. Hierbij heeft het epis copaat van Cameroun de hulp inge roepen van de internationale K.A.J., die zeer speciale methodes heeft ont wikkeld, die klaarblijkelijk wel suc ces hebben. Men stuit hierbij dik wijls op het gewroet van de U.P.C. (Union Populaire Camerounaiose), een verkapte communistische organi satie, waarvan vele protestanten maar ook katholieken lid zijn. Hoe wel het volk van Cameroun zeer religieus is, staan zij de (zelfs de in heemse) geestelijkheid naar het le- In een tweede deel van zijn ge sprek beantwoordde pater De Jong vele vragen, die uit het gehoor naar voren kwamen, waarbij hij als tolk optrad bij zijn Afrikaanse collega. Ten voorbeeld aan blanken. Veel verwachtte hij van groter deelname aan het (hoogstaande) on derwijs, vooral ook door meisjes, waardoor die een beter inzicht zullen krijgen in hun weinig benijdens waardige positie en zij de mogelijk heden zuilen ontdekken, die ook voor haar openliggen. Het antwoord op een vraag betref fende het religieus gevoel van de Afrikaan trof ons bijzonder, dat pater De Jong, die reeds vijf jaar in de missie heeft gewerkt, kon zeg gen dat de honger naar de Sacra menten de Europeaan tot voorbeeld kan strekken. Wat betreft het ge bruik van de Romeinse liturgie meende paer Minyaugadou, dat die in grote lijnen voor het volk accep tabel is, met enige ondergeschikte aanpassingen. Ook het Gregoriaans als kerkmuziek behoeft niet geheel door „eigen" muziek vervangen te worden. Naar aanleiding van hetgeen de beide misionarissen over Afrika ver teld hadden, hield de heer Alb. v. d. Krogt een kleine toespraak, waarin hij er zijn gehoor op attent maakte, dat het manifest van de internatio nale K.A.J. een boodschap is, die ook de Kajotters van Leiden betreft. Zij dienen zich meer bewust te worden van wat er gaande is in de wereld en van de verantwoording, die zij hebben voor de medemens. Agenda Leiden DONDERDAG 26 JUNI. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Strand wandeling. Stationsplein 7 uur nam. VRIJDAG 27 JUNI. R.K. Handelsavondschool „St. Pie ter". Diploma-uitreiken. Sint Anto- niusclubhuis, 19.30 nan. „Ons Eiland". Opening v. h. nieu we clubhuis. Kortenaerstraat, 8 uur nam. ZATERDAG 28 JUNI. „Stad en Landschap van Zuid-Hol land" 29ste jaarvergadering. Verza melen (voor boottocht naar War mond) Beestenmarkt, 10.15 uur v.m. De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20502. Die te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. VERENIGING TOT BESTRIJDING VAN TBC Gisteravond werd in het Consulta tiebureau aan de Rijnsburgerweg de jaarvergadering gehouden van de Ver. tot Bestrijding der TBC. In zijn inleidend woord herdacht de voorzit ter het overlijden van dokter W. J. Simons, die vele jaren zitting had Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 26 Junij 1858. Weenen. De aartsbisschop van Weenen is voornemens zijn lid maatschap der vereeniging tot wering der mishandeling van dieren op te zeggen, naar hij aanvoert, om de nationalistische strekking welke hoe langer hoe meer in die vereeniging zigtbaar wordtdie vooral uitkomt in hare uitgegeven geschriften, waarin zij de dieren „onmondige broeders" der menschen noemt. van aftreden waren, werden herko zen. In het jaarverslag werd met er kentelijkheid gewag gemaakt van de bijdrage van de Postduivenvereniging „De Vriendenclub". De kersbzegel- actie bracht in 1967 een netto bedrag op van 12-54.de Emmabloemcol- lecte 2673,67. Het aantal patiënten in sanatoria, dat gedurende 1957 financiële steun ontving bedroeg 39. Gedurende 1957 werden 31 patiënten nieuw uitgezon den naar een sanatorium. Op 31 de cember 1957 stonden 229 gezinnen on der toezicht. ven. De beweging, die sinds 1950 het bestuur van de vereniging. In de werkzaam is, trekt profijt van onte- vacature, door zijn overlijden ont- vredenheid in de arbeid, van de ras- staan, werd benoemd dokter F. J. G. senkwestie en van de tweespalt tus- Wydicks. Mej. J. M. Hilarius en dok- sen protestanten en katholieken. ter J. H. F. Lahr, die aan de beurt Vakmanschap uit liefhebberij Wanneer de beschermheer, de heer H. J. de Koster, morgenavond het fraaie nieuwe clubhuis op het terrein van de speeltuinvereniging „Ons Ei land" aan de Kortenaerstraat opent, gaat een lang levende wens in ver vulling. Immers, reeds van kort na de oprichting in 1946 werd in de boezem van deze uiterst actieve vereniging de gedachte aan een eigen clubhuis gekoesterd. Een spaaractie onder de leden werd op touw gezet, het damescomité orga niseerde bazaars en andere evene menten en zo kon met kleine beetjes een flink bedrag bijeen worden ge bracht om de wens werkelijkheid te maken. Doch dit bedrag zou lang niet voldoende zijn geweest, wanneer de leden niet zo'n grote activiteit aan de dag hadden gelegd. De bouwvakmensen werden gemo biliseerd en op 15 oktober 1955 kon door wethouder J. C. van Schaik de eerste steen gelegd worden. Maar men weet wel, hoe zoiets gaat in de praktijk: Men begint met een flink groepje, doch allengs wordt de animo minder en tenslotte komen de lasten geheel voor rekening van enkele enthousias ten. Die hebben hier hun taak vol bracht op een wijze, die „fantastisch" te noemen is. Drie jaar hebben zij een groot ge deelte van hun vrije tijd gegeven. Niet minder dan negenduizend man uren hebben zij ter beschikking ge steld en in die tijd hebben zij zo'n 80.000 stenen verwerkt. Behalve de dakbedekking hebben zij het ge,- bouw met een nuttige vloeropper vlakte van 230 vierkante meter ge heel zelf vervaardigd. Ook de archi tectuur - kwam uit eigen kring. Het was de 25-jarige Wim J. Landman, zoon van de vice-voorzitter, die zijn architectonische talenten in dit bouw werk heeft kunnen botvieren, waar bij hij zijn mening heeft getoetst aan ervaringen, opgedaan in andere club huizen. De in het witte gebouwtje beschik bare ruimte, is verdeeld in een grote recreatiezaal die plaats kan bieden aan 180 personen met een ruim to neel, twee flinke werkruimten, een praktisch ingedeelde keuken en een gezellige hal met toiletten. Alle ver trekken zijn zo ingericht, dat zij af zonderlijk gebruikt kunnen worden door de verschillende clubs van de vereniging. Bij de bouw is veel glas gebruikt, zodat het licht steeds vrij toegang heeft. De kleuren zijn vrolijk en func tioneel. Het gezellige meubilair in de recreatieruimte is geheel aangepast aan de frisse, kleurige en sfeervolle omgeving. Enkele fraai opgemaakte bloembakken brengen er de huiselij ke sfeer. Alles bij elkaar is het zeer begrij pelijk, dat het bestuur van deze springlevende vereniging, die zo'n 350 leden en 150 donateurs telt, uiterst trots is op deze nieuwe aanwinst, die ongetwijfeld het verenigingsleven ten goede zal komen. Reeds gaan de ge dachten uit naar filmmiddagen met het tienjarige bestaan kreeg men een hypermodern filmapparatuur ten geschenke instuifavonden vonden voor de iets oudere jeugd en meer van dergelijke festiviteiten. Vast staat ook, dat de grote toneel ruimte, met souffleurshokje, kleedka mer en afgesloten met stemmige gor dijnen, druk gebruikt zal worden voor repetities en uitvoeringen. Morgenavond zal het clubhuis offi ciéél in gebruik genomen worden. Men verwacht bij deze voor de ver eniging zo bijzonder heugelijke ge beurtenis een zeer grote belangstel ling. Het aantrekkelijke, witte gebouwtje is een toonbeeld van nuttige vrije tijdsbesteding. VERPLEEGSTER BRAK POLS. Gistermiddag omstreeks half vier is een 59-jarige verpleegster, die een fiets bereed, vóór het Academisch Ziekenhuis op de Rijnsburgerweg door een bromfietser aangereden. Beiden kwamen uit de richting van het spoorwegviaduct. Toen de wiel- rijdster linksaf wilde slaan werd zij ingehaald door de bromfietser. De verpleegster kwam te vallen en brak haar linker pols. Zij werd het Aca demisch Ziekenhuis binnengebracht, waarnaar zij reeds onderweg was. Schilderwerk van 827 woningen aan Leidse firma opgedragen. Door de woningbouwvereniging „Ons Huis" en Woningstichting ,,'sZomers Buiten" is het binnen- en buitenschilderwerk aan 827 wonin gen, 40 autoboxen en diverse andere gebouwen in Tuinstad „Osdorp" te Amsterdam opgedragen aan de fir- W. J. Pasman, alhier. D.V.S. hengelde. Hengelsportvereniging D.V.S. hield voor haar jeugdleden een wedstrijd in de Vliet op zondag 22 juni. De vangst was slecht ;in totaal 614 gram. 1. H. Schuchhard, 2. A. Filippi, gr. voorn, 3. J. Brugman, 4. L. Vlasveld, 5. v. d. Linden, 6. C. Zandvliet, 7. H. Schuchhard, 8. Th. J. Schuchhard. Geslaagd. Aan de „Stichting Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotterdam, is geslaagd voor het artsenexamen de heer J. van Leeuwen te Leiden. BENOEMINGEN AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij Kon. Besluit van 13 juni 1958, 97, is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaar den, benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de petrologie, mineralogie en kristallogra fie: dr E. den Tex. Dr. Den Tex, geboren 3 november 1918 te Amsterdam. Hij zal de va cant gekomen leerstoel van prof. dr. W. P. de Roever gaan bezetten en onderwijs geven in de petrologie, kristallografie en mineralogie. Dr. Den Tex studeerde van 1937 tot 1941 aan de Leidsche universiteit, al waar hij op 23 augustus 1941 het can- didaatsexamen aflegde. Na de slui ting van de universiteit, studeerde hij enkele jaren aan de Groningse uni versiteit om in '45 voor de afsluiting van zijn studie naar Leiden terug te keren. In 1946 werd hij doctorandus in de geologie en in 1947 assistent voor de petrologie en in 1948 conservator aan het Geologisch Instituut aan de Ga- renmarkt alhier. Op 28 september 1949 promoveer de hij aan de Leidse universiteit op 'n mineralogisch-petrografisch proef schrift getiteld: „Les roches basiques et ultrabasique des Lacs Robert et les Trias de Chamrousse (Massif de Bel- ledonne)". Onmiddellijk na zijn promotie ver trok hij naar Australië om een func tie als „Lecturer" aan de Universi teit te Sydney te aanvaarden. In 1950 verwiselde hij deze positie met die van „Lecturer in geology, petro logy and mineralogy" aan de Uni versiteit te Melbourne. In 1954 werd hij aan laatstgenoemde Universiteit bevorderd tot Senior-Lecturer". De Koninklijke Nederlandse Aka- demie voor Wetenschappen benoem de hem in 1955 tot correspondent. Onts" j bij Leidse Universiteit. Bij Koninklijk besluit van 13 juni 1958, nr. 15, is met ingang van 1 ok tober 1957 aan dr. V. E. Kom op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden met dankbe tuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „De complementbindingsreactie bij poliomyelitis" mevr. J. M. Borghans Delvaux geboren te Sas van Gent en thans wonende te Willemstad (Curasao).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2