Expo In een Brussel kreeg Inzending bij er Brazilië en Zweden plaatsten zich gisteren in de finale TOUR DE FRANCE GAAT BEGINNEN Ploegleider Goldschmidt en Klaas Buchly moeten nog spreken op Frankrijk met 5-2, Duitsland met 3-1 geklopt WOENSDAG 25 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 LAWNTENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON De Nederlandse mevr. Roos, die door loting in de tweede ronde was geplaatst, I heeft in die ronde verloren van de Australische mevr. Hawton. De uitslag was 62 60. Fredy Marinkelle (Nederland) werd de tweede ronde van het dames en kelspel uitgeschakeld. Fredy, die door loting in die ronde was geplaatst, ver loor met 61 97 van de Zuidafrikaanse mej. B. Carr. Wim Maris en Hans van de Weg, die voor de eerste maal kennis met Wim bledon hebben gemaakt, waren in de eerste ronde van het heren dubbelspel niet tegen de Davis Cupspelers van In dia, Kumar en Krishnan opgewassen. De cijfers waarmede onze landgenoten ten onder gingen, waren: 61 62 63. Meer dan een oefenpartijtje is het voor Kumar enKrishnan niet geweest. De Nederlandse combinatie reageerde te traag op hoge ballen. Bovendien beland den hun returns óf in het net óf achter de baseline en al deze fouten leverden de tegenstanders kostbare punten op. door 't alles overschaduwende atomium, is maandag plaats ingeruimd voor een nieuwe staat, het is de staat van Jacques Goddet, die met zijn vijfhonderd inwo ners volkomen past in de internationale sfeer, welke in deze maanden in de Bel gische hoofdstad heerst, en die in de komende weken in West-Europa in het middelpunt van de belangstelling zal staan. Goddet en zijn medewerkers heb ben ook de 45e Tour de France weer voortreffelijk voorbereid, voorbereid op een wijze, die zelfs in het goedgedrild leger nauwelijks geëvenaard kan wor den. Maandag werd het geweldige werk, dat gedurende tien maanden achter de schermen werd verricht, zichtbaar. Het met straffe hand geleide apparaat trad in werking. Overal in Brussel versche nen richtingsborden, die volgers en ren ners naar het hoofdkwartier in het Heyselstadion dirigeren. En aldaar wer den alle formaliteiten op snelle, zakelijke wijze afgewerkt, verschenen de eerste bulletins voor de pers en werden de laatste schikkingen getroffen. Het is duidelijk: niets werd aan het toeval overgelaten, de Tour kan vertrekken. Gisteren arriveerden de renners, velen als routiniers, verrast lachend naar oude bekenden, enkelen, de debutanten, schuchter en geïmponeerd. Zij zijn nu de grootste attractie geworden in Brus sel. Kinderen bedelen om handtekenin gen, fotografen eisen een bepaalde pose. Het is het bekende tafereel. Tourdorp De huisvesting van renners en volgers heeft dit jaar althans in Brussel, niet veel moeilijkheden opgeleverd. De lei ding van de Tour „vorderde" eenvoudig een sector van het motel Expo, waarin per dag ruim 5000 personen kunnen worden ondergebracht. Het motel Expo ligt 5 km. van het terrein der wereld tentoonstelling en doet op het eerste ge zicht denken aan een groot modern legerkamp. Maar zodra men een der ge bouwen alle genoemd naar bekende componisten betreedt, verandert deze indruk, daarvoor is deze hoofdstad van de Tour al te comfortabel ingericht. De Nederlands-Luxemburgse ploeg is ondergebracht in het gebouw Prokopief, achter in het kamp. Zij slapen in twee persoonskamers, waarin radio en tele foon zijn aangebracht en de stemming is opperbest. Gistermiddag hebben de Nederlandse renners kennis gemaakt met hun nieuwe baas Jean Goldschmidt, de beminnelijke Luxemburger, en hun ploeggenoten. De begroeting was uiterst prettig. Gold schmidt. die een aardig woordje Neder lands spreekt, vond onmiddellijk de woorden, die over en weer vertrouwen inboezèmden. Charlie Gaul staat uiter aard in het middelpunt van de belang stelling. De Luxemburger wordt voort durend omringd door fotografen en in het restaurant verstomde het geroeze moes, toen hij omstreeks het middag uur met zijn ploeggenoten binnentrad om te gaan eten. Charlie verwacht veel van deze ronde. „We moeten natuurlijk alles nog af wachten", zei hij in zijn zacht Letse- burgs, „maar we hebben een sterke ploeg. Het belangrijkste is, dat wij tot een goede samenwerking komen". Zelfs tourbaas Jacques Goddet vond nog even tijd om met de „kroonprins" te spreken. „Hoe gaat er er mee Charlie7, spreek je al 'n beetje Nederlands?" Gaul lachte beminnelijk terug, zoals hij reeds zo vele keren beminnelijk heeft gelachen De Nelux-équipe is nu compeet; Char lie Gaul nam uit Italië zijn verzorger Ferry en mecanicien Otussi mee, de Rot terdammer Gerrit Visser was door de Luxemburgse bond aangezocht als ver zorger van de andere Luxemburgse cou reurs en Dirk van Zon kreeg de Neder landse renners onder zijn hoede. Boven dien werden Gerrit ten Have en Gerrit Sprenkelink als mecaniciens toegevoegd aan de „staf", die nu dus uit acht per sonen bestaat. De ploeg rijdt in de oranje-shirt met rood-wit-blauwe band, dezelfde shirt, die de Nederlandse ploeg vorig jaar droeg. Het enige onderscheid tussen de Nederlanders en de Luxem burgers is, dat de laatsten een rood- wit-blauwe badge om hun trui bevestigd kregen. Wim van Est en Charlie Gaul rijden overigens in hun ere-tricot van nationaal kampioen. Gistermiddag hebben de renners hun materiaal in ontvangst genomen en wer den zij aan een laatste medische con trole onderworpen, 's Avonds volgde bij de heliport een parade langs duizenden geestdriftige toeschouwers, daarop klonk het onverbiddelijk bevel van de ploeg leiders: naar bed. Er moet nog gepraat wórden In de loop van de middag verscheen Klaas Buchly. de Nederlandse „assistent" van ploegleider Goldschmidt bij de per manence. Na de Ronde van Nederland had de lange Hagenaar slechts een dag de tijd gehad om zijn Tour voor te be reiden. Maar ondanks dat was hij er toch in geslaagd 160 bandjes op de kop te tikken. „Die douaniers stonden naar die banden te kijken, alsof ze van plan waren de hele zaak in te pikken, maar toen zij hoorden, dat het voor de Ronde van Frankrijk was, kon ik dadelijk door rijden. Dat „Tour de France" is voor de Belgen al net zo'n toverwoord als voor de Fransen". Het is overigens nog steeds niet dui delijk hoe Goldschmidt en Buchly hun gecombineerde taak zullen verdelen. Gistermiddag stonden zij het ene ogen- Deze telefoto laat de Nederlandse renners zien, die morgen zullen starten In de Ned.-Luxemburgse ploeg In de Tour de France. De op name werd gemaakt op het terrein van de wereldtentoonstelling te Brussel. V.l.n.r.: Daamen, Wim v. Est, Kersten, Van den Borgh, Piet van Est en La Haye. strijd tegen Kees Pellenaars, aan wie de gang van zaken met deze renners te wijten is. In de middagzitting werden de ren ners verhoord. Voordat hij het verhoor van Daan Groot begon, hield mr. Leydesdorff hem voor: „Denk er om, het gaat hier om de waarheid". De Groot vertelde, dat hij in begin 1955 een voorlopig contract met Pelle naars voor zijn toetreding tot de Loco motief had afgesloten. Dit was niet het contract, dat hij in april van dit jaar aan de sportcommissie had getoond. Toen was hij in het bezit van een nieuw contract met Pellenaars, dat hij in het 0 voorjaar 1958 had afgesloten, nadat hij blik elkaar als oude bekenden op de de Locomotief schriftelijk had opgezegd, schouders te slaan en een minuut later „Pellenaars heeft voor mij het contract weer van opzij te bekijken, als taxeerde de een de ander op zijn waarde. Er zal nog het een en ander bepraat moeten worden en daartoe zijn dan ook twee leden van de sportcommissie van de K.N.W.U., de heren Max Koot en John Stol, naar Brussel gekomen. Vandaag zal met de heren van de Luxemburgse bond en met Goldschmidt en Buchly een be spreking worden gehouden om wat de leiding van de gemengde équipe betreft de puntjes op de i te zetten. „Wij zijn akkoord gegaan met Gold schmidt als directeur technique en met Buchly als zijn assistent", aldus de heer Koot, „maar toen Buchly hier kwam, hebben zij hem een spons en een zeem in de hand gedrukt en ze hebben ge zegd: alsjeblieft, zorg jij maar voor de wagen. Kijk, zo moet het natuurlijk niet gaan. En daarom zullen we nog eens een hartig woordje moeten praten met de heren". Daan de Groot. Michel Stolker en Leo v. d. Pluym stonden gisteren voor de Amsterdamse rechtbank om te worden gehoord in de geruchtmakende zaak van „De Locomotief", die hen van contract breuk beschuldigde door hun verband met „De Magneet". In feite gaat deze genomen. met de Magneet afgesloten. Ik heb meer malen voor de Magneet gereden". Daan de Groot vertelde voorts, dat hij zijn contract met de Locomotief als geëindigd beschouwde, toen Pellenaars op 19 september 1957 door deze fabriek werd ontslagen. „In het contract met de Locomotief kwam een passage voor, waarin beschreven stond dat Pellenaars de benodigde hoeveelheden race-mate riaal bepaalde. Toen de Pel ontslagen was, meende ik vrij te zijn". Ook Stolker en Van der Pluym deel den mede, dat zij in het voorjaar van 1958 een contract met Pellenaars hadden afgesloten, omdat zij van mening wa ren, dat hun contract met de Locomotief niet langer van kracht was. Na het verhoor van De Groot, Stolker en Van der Pluym was de zitting af gelopen. De advocaat van Pellenaars vroeg en kreeg het recht om eventueel, nadat hij de stukken van deze zaak nog eens grondig heeft doorgenomen, een tegenverhoor te houden. Het volgende woord is dan aan de Locomotieffabriek. Zal zij een civiele procedure tegen Pellenaars aanhangig maken naar aanleiding van de verkla ringen, die thans zijn afgelegd? De ad vocaten van de fabriek hadden daar omtrent gistermiddag nog geen besluit Evenals op de tweede dag heeft de Nederlander Bouw van Wijk uit Wou- brugge zijn sharpie „Rakker" naar de eerste plaats gestuurd. Pech hadden onze landgenoten Van Sleeswij k en De Jong in de Finnjollen- klasse. In de periode, dat de Finn jollen zeilden, waren er momenten van vol komen windstilte, afgewisseld door he vige windvlagen gepaard gaande met donderbuien. Toen Sleeswijk op de 2de, gevolgd door Koos de Jong op de 3de plaats, het laatste stuk naar de finish afzeilden, werden zij de dupe van zo'n windstilte. Als gevolg van een voorbij trekkende windhoos trad een plaatselijke windstilte op, zodat onze landgenoten lijdelijk moesten toezien hoe het achter hen liggende veld, voorbij liep. De uitslagen waren: Finnjollenklasse: 1. dr. G. Flint (Did.); 2. Stork (Zweden). De plaatsingen van de Nederlanders: 10. Warburg; 13. Slees- wijk; 16. De Jong. Flying Dutchmanklasse: 1. Stauch PRONONCE voor Uw ONDERGOED Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 (Advertentie) (Zuid-Afrika)2. Tiriau (Frankrijk)3. Kreidel (Did.)14. Kolff-Terwogt (Ned.). Drakenklasse: 1. Schuldt (Did.); 2. Warners (Ned.); 3. Sorrentino (Italië). PAARDESPORT OMLIJSTING GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN De Grote Prijs der Lage Landen, 6e draverjj voor het Europees drafkam pioenschap 1958, die zondag a.s. op Duin- digt wordt gelopen, is het hoogtepunt van een interessant koersprogramma, dat behalve een aantal draverijen twee be langrijke rennen omvat. De ene is het Van Brienens Memo riaal de eerste der drie klassieke ren nen, die elk seizoen voor tweejarige volbloed-hengsten en -merriën worden uitgeschreven. In deze ren over een afstand van 1000 meter en gedoteerd met 4500, komen aan de start de 2-jarige hengsten (die 56 kg. dragen) Sir Car- ston, Jolly Peter, Golden Arrow en Ig natius, en de 2-jarige merriën (die 54 kg. dragen) Marialva II, Nebraska en Missouri. De tweede ren is die om de Grote Prijs van Den Haag, een semi-klassieke ren over een afstand van 2100 meter, open voor 3-jarige en ouder volbloeds, ingeschreven in het stamboek der stich ting N.D.R. In deze begrensde handicap, gedoteerd met 6500 komen aan de start Full Measure (62 kg.), Blue Blazes (59 kg.), Le Faquin (55 kg.), Remus (54 kg.), Arklow Rock (53 kg.), Meal- strom (53 kg.), Comet (51 kg.), Man- gala (51 kg.), Sans Valeur (51 kg.), Miramare (49 kg.), Sylvia (48 kg.), Scarabee (46 kg.). Roddelaar (45 kg.), Kaliban (45 plus 4 kg.) en Bold Cava lier. Eindtournooi wereldvoetbalkampioenschap In Stockholm werd de voetbalwedstrijd BraziliëFrankrijk gespeeld, welke eindigde in een 52 overwinning voor de Brazilianen, waardoor dezen in de finale uit zullen komen tegen Zweden, dat met 31 van Duitsland won. Foto: de Franse doelman Abbes valt op de grond, terwijl Vava (Brazilië) het eerste doelpunt voor z(jn land scoort. heeft Zweden te Gothenburg een zwaar bevochte, maar verdiende over winning op de titelhouder Duitsland be haald. Lang hielden de Duitsers vast beraden en met grote energie spelend, tegen de toch wel superieure Zweedse ploeg stand. Maar toen Juskowiak, hun linksbach, wegens een grove overtreding tegen de uitmuntende Zweedse rechts buiten Hamrin van het veld was ge stuurd door de Hongaarse scheidsrechter Zsolt. betekende dit voor hen de genade slag. De stand was op dat moment, 13 minuten na rust, 11. Duitsland had de leiding genomen door Schaefer, enigs zins tegen de krachtsverhouding in, en Zweden had gelijk gemaakt door Skog- dund. Met 10 man spelend handhaafden de Duitsers zich nog geruime tijd. Maar de Zweden togen steeds opnieuw ten aanval en wonnen tenslotte met 31 door doelpunten van Gren en van Ham rin. De Fransen kunnen prat gaan op hun twee doelpunten tegen de vervaarlijk sterke Braziliaanse ploeg. In het oSlna- stadion werd de strijd na ongeveer 35 minuten beslist, toen de stand 11 was. Op dat moment werd de spil Jonquet aan het been geblesseerd, en wel kwam hij even later terug op de linksbuiten plaats, maar zijn rol was teruggebracht tot die van een figurant. Na afloop werd bekend, dat zijn kuitbeen was bescha digd. De Brazilianen hebben ook in deze wedstrijd hun wonderbaarlijke baltech niek gedemonstreerd. De sterren in de ploeg verrichtten met de bal als het waren instinctief goochelkunsten, die de meeste Britse profs zich in hun hele loopbaan niet eigen kunnen maken. Van dergelijke virtuozen met 52 te verlie zen is geen schande. Het was een zeer spectaculaire wed strijd, waarbij de Fransen in het eerste half uur van de strijd uitstekend partij gaven, daarbij vooral gestuwd door het verrassende aanvalswerk van Fontaine, die er als eerste in dit toernooi in slaagde de Braziliaanse keeper Gilmar met een verrassend schot te passeren. Daaraan kon Piantoni nog slechts één doelpunt toevoegen, maar toen was Frankrijk reeds geslagen. Ook met Jon quet zouden de Haantjes de strijd niet gewonnen hebben, want de Brazilianen zijn ware voetbalgoochelaars en zij toon den zich zeker een klasse beter. Reeds in de tweede minuut had de Braziliaanse midvoor Vava succes (10), maar Fon- tine slaagde erin gelijk te maken. In de 39ste minuut scoorde Didi via de Graaf 2, 5. onderkant van de lat opnieuw voor Bra zilië (21) en een treffer van Garatscha, enkele minuten voor rust, werd wegens buitenspel geannuleerd. Na de hervatting wist Pele nog drie doelpunten aan de score toe te voegen en daarna verkleine Piantoni de grote achterstand tot 52. Voor de derde plaats komen Frankrijk en Duitsland op 28 juni tegen elkaar uit in het Ni je Ullevi-stadion te Gothen burg. De finale BraziliëZweden wordt zondag 29 juni te Stockholm gespeeld. DUIVENSPORT LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met oude duiven vanaf Chauny. Aantal duiven 1433, gelost te 6.30 met z.o.-wind. Nulpunt 303.23 km. lste duif te 10.13.15 uur. N. Oudshoorn 1; F. Hendriks 2; C. v. d. Berg 3, 14, 16; A. van Duin Az. 4; Haak-Hoonaard 5; A. Singeling 6; J. Hoe.k 7; H. van Riet 8; W. Razensbergen 9; G. van Albada 10; J. Schlimmer 11, 19; C. v. d. Heuvell 12; M. v. d. Wiel 13; P. Mooten 15; A. Mooyekind 17; P. Voge lenzang 18; H. Schoo 20; J. v. d. Assem 21; T. Steenvoorden 22; G. Duindam 23; D. van Mosseveld 24; mej. Brede- roode 25. WEDVLUCHT VAN CHATEAUROUX Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux, gelost te 8 uur met noord tot zuidwesten wind. Nulpunt 628.57 km. L.P.C. In concours 90 vogels, lste duif te 17.29.35 uur. H. Fasel 1; H. van Alphen 2; A. Fasel 3; D. van Mosse veld 4; J. Schouten 5; C. de Groot 6; J. Filippo 7; W. Teske 8; T. van As 9; B. Geenjaar 10. De Blauvvkras. In concours 68 vo gels. lste duif te 17.28.17 uur. Gebrs. Gijsman 1, 6, 9; J. Rozier 2; H. Moenen 3, 7; G. Grebel 4; A. van Royen 5; W. Ravensbergen 8; J. Noordermeer 10. De Vriendenclnb. In concours 162 vogels, lste duif te 17.43.26 uur. J. Se- lier 1; G. v. d. Reyden 2; Chr. Braun 3, 4; A. van Noord 5; J. Mulder 6; P. Warmerdam 7; L. Gijsman 8; J. Staf- feleu 9; C. Vlaardingerbroek 10. De Bonte Duif. In concours 65 vo gels. lste duif te 17.40.32 uur. H. Sterk 1, 6; P. J. Fasel 2, 10; G. A. van Albada 3, 7, 9; N. Oudshoorn 4; W. Siera 5; J. Wolters 8. Columba. In concours 40 vogels, lste duif te 17.19.uur. G. Oude Elfe rink 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10; R. P. de

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8