Tweede Kamer behandelde wijzigingen Onderwijswetten Gemeenteraad geen bevoegdheid bij ontslag huwende onderwijzeres Verzoek van kamerleden om uitslel van stemming afgewezen IEMCO N.V. Onze Damrubriek «V.W ,W WOENSDAG 25 |UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Tweede Kamer heeft gisteren beraadslaagd over een aantal door mi nister Cals voorgestelde wijzigingen van de Onderwijswetten met betrek king tot het maximale aantal lesuren, ontslag van de huwende onderwij zeres en de kweekschoolwet. Hierop waren door verschillende leden een aantal amendementen inge diend. De Kamer heeft tenslotte het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet met 69 tegen 20 stemmen aangenomen. besturen der bijzondere scholen kan worden toevertrouwd. Minister Cals wil dit amendement blijven bestrijden,. De betreffende bepaling in het regeringsvoorstel be doelt te voorkomen dat men de les uren samendringt in een zeer nauwe periode. Het amendement van de heer Pe ters werd met 65 tegen 47 stemmen aangenomen. Tegen stemden socialis ten, communisten, mej. Nolte (KVP) en mej. Ten Broecke Hoekstra (WD). Geen maximum aantal lesuren In het regeringsvoorstel tot wijzi ging van artikel 25, dat onderwijs wordt gegeven gedurende ten minste 1040 uren per jaar wordt o.a. be paald: „Per dag wordt aan scholen voor gewoon lager onderwijs gedu rende ten hoogste vijf uren en aan scholen voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs geduren de ten hoogste zes uren onderwijs gegeven. In bijzondere gevallen kan met toestemming van de inspecteur aan scholen voor gewoon lager onder wijs gedurende ten hoogste zes uren per dag onderwijs worden gegeven". De heer J. M. Peters (KVP) heeft met leden van AR en CH een amendement ingediend, beogende het hiervoor aangehaalde te doen verval len. Bij zijn toelichting verleden week heeft de heer Peters als zijn mening te kennen gegeven, dat aan de inspec teurs door het regeringsvoorstel een bevoegdheid wordt gegeven, welke beter aan de gemeentebesturen en de Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Garm. E.45 Morengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor 3e zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Instr octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Alt, hobo en piano. NCRV: 14.00 Bondsdag. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuz. 15.45 Gar. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jeugdkorps. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Spoorzoeken door Euro pa. 21.30 Gram. 22.00 Periodieken- parade. 22.10 Orgelconcert 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philh. ork. 12.00 Tiroler muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsle ven, caus. r.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Katja in rok, hoorsp. 15.30 Gram. 17.15 Orgelspel. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.30 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival: Symf. en solist. (In de pauze: pl.m. 2i.0021.15 Inttern. problemen, dis cussie). 22.10 Act. 22.20 Amus. muz. 22.40 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Spiegel der kunsten 21.00 Blind ziende zijn, documentaire rep. 21.30 Gevar. progr. De huwende onderwijzeres. In het regeringsontwerp werd ver der voorgesteld het volgende op te nemen: „De gemeenteraad kan be palen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op die grond wordt ontslagen met ingang van de dag, volgende op die van het hu welijk". De heer Van Sleen (Arb.) heeft een amendement ingediend beogende zulks te voorkomen. Hij noemde de ze bepaling „discriminerend" en „een aantasting der rechtsgelijkheid" en wenste haar verwijderd te zien uit het ontwerp. De heer Toxopeus diende namens de liberale fractie een amendement in op grond waarvan de gemeente besturen een onderwijzeres niet kun nen ontslaan alleen omdat zij in het huwelijk treedt. De aanneming van dit amendement, aldus de heer Toxo peus, zal ons opnieuw een stap ver der op de weg naar de gelijkstelling van de man en de vrouw brengen. Jvr. Wttewaall van Stoetwegen (CH) steunt de heer Van Sleen. De heer J. M. Peters (KVP) valt de heer Van Sleen aan. Er is geen sprake van discriminatie, zo betoogt hij, doch de man is nu eenmaal min der waard in het gezinsleven dan de vrouw. Is de heer Toxopeus bereid uit zijn amendement ook de "conse quenties voor het vrije bedrijfsleven te trekken? zo vraagt hij. De heer Peters zegt tenslotte het amendement van de heer Van Sleen niet te kun nen ondersteunen en nog minder dat van de heer Toxopeus. De heer Tilanus (CHTJ) meent dat zo weinig mogelijk getornd dient te teit. Tevens dient zoveel mogelijk rechtsgelijkheid te bestaan tussen het openbaar en het bijzonder lager on derwijs. Spreker steunt daarom in deze de regering. De heer Roosjen (AR) merkt op, dat de minister in de memorie van antwoord op overtuigende wijze te kennen heeft gegeven waarom het gaat. Hij heeft daarom geen behoef te de amendementen te steunen. Minister Cals zegt bij zyn beai* woording van de onderscheidene sprekers dat indien de onderhavige bepaling wordt weggelaten, zoals de heer Van Sleen dit wenst onzeker heden worden geschapen. Er wordt door deze bepaling echter zeker geen stap terug gedaan. Indien het amendement-Toxopeus werd aangenomen zou de regering er zich over moeten beraden, aldus de minister, of deze lijn moet worden doorgetrokken tot alle ambtenaren in rijksdienst. Voor de minister is het amendement niet aanvaardbaar. De heer Toxopeus wenst zijn amen dement niet terug te nemen. De heer Van Sleen verklaart dat zijn amendement slechts ten doel heeft een bepaling uit het wetsont werp te lichten, die er z.i. niet in thuis behoort. Spr. acht het echter niet gewenst reeds nu zo ver te gaan als de heer Toxopeus. Minister Cals betoogt nog dat het aanvaarden van het amendement- Toxopeus het accepteren zou beteke nen van een beleid op het gebied van het onderwijs door de regering dat niet geldt voor ambtenaressen in rijksdienst en daarom onaanvaard baar is. Het amendement-Toxopeus wordt hierna met 82 tegen 35 stemmen ver worpen. Vóór stemden CPN, VVD, 19 socialisten en 1 KVP'er. Het amendement Van Sleen wordt vervolgens met 71 tegen 46 stem men aangenomen. Vóór stemden P. v. d. A., 5 KVP, 6 CH, WD en de communisten. Wijziging lager onderwijswet. Voorgesteld is de wet in werking te doen treden met ingang van 1 januari 1959. Van de heer Van Sleen (Arb.) was er een amendement om de wet in werking te doen treden met ingang van 1 september 1958 met uitzonde ring van enige onderdelen. De heer Van Sleen trok dit amendement ech ter in nadat de minister er in- had toegestemd, dat de wet op 1 jan. 1959 in werking zou treden behalve de bepalingen betrekking hebbende op de gehuwde onderwijzeres welke in werking treden op de dag na afkon diging. Het gehele wetsontwerp tot wij ziging van de lager onderwijswet wordt tenslotte aangenomen met 69 tegen 19 stemmen (tegen ir. v. Dis (SGP) en 19 KVP'ers, 9 KVP'ers stemden voor). Wijziging kweekschoolwet. De tTweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de kweekschoolwet in behandeling ge nomen. Er wordt een betere regeling in voorgesteld voor de vergoeding der kosten voor het aankopen, enz. van de schoolgebouwen en terreinen der bijzondere kweekscholen m voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen. Een andere wijziging betreft de regeling van het toezicht op het kweekschoolonderwijs door een eigen inspectie. De benoemingseisen voor leraren worden nader vastgesteld. De voorwaarden voor aanwijzing van de bijzondere kweekscholen en voor de bekostiging van het onder wijs aan die scholen worden in over eenstemming gebracht met de voor gestelde nieuwe regeling voor de rijkskweekscholen. Het wachtgeld voor de leraren der bijzondere kweekscholen wordt geregeld. De heer Kleljwegt (P. v. d. A.) dient een amendement in op grond waarvan hij het mogelijk wil maken dat de keuzevakken van een kweke ling in de eerste leerkring ook in de tweede leerkring kunnen worden aan gehouden. Tn een tweede amende ment verzocht hij de kweekschool zoveel mogelijk intact te laten door niet toe te staan dat leerlingen die het eerste deel van het staatsexamen hebben afgelegd worden toegelaten tot de tweede leerkring. Wij moeten niet het staatsexamen stimuleren daar dit geen echte kweekschoolop leiding is, aldus spreker. De heer Roosjen (AR) dient een amendement in op grond waarvan degenen die bij het in 1957 gehouden staatsexamen en het daarop gevolg de herexamen zijn afgewezen, alsnog in 1959 gelegenheid wordt gegeven Bij de aanvang van de gisteren ge houden vergadering der Tweede Ka mer deelde de voorzitter mee van de Nederlandse parlementsleden, die thans in Straatsburg de bijeenkomst van het Europese parlement bijwo nen, het verzoek te hebben ontvan gen, de stemming over de l.o.-wet uit te stellen, omdat zij hierbij niet aan wezig kunnen zijn. De heren Oud en Tilanus verklaarden dat de Ka mer, indien zy met deze procedure accoord ging, een precedent zou scheppen waarvan zij geen plezier zou beleven. De Kamer besloot hier op de agenda normaal af te wer ken. De voorzitter deelde verder mee, dat de industrialisatienota op 1 juli zal worden besproken. De heer Gortzak (Comm.) ver klaarde hierna dat hij minister Suurhoff wil interpelleren over de CAO voor bouwvakarbeiders." Over dit verzoek zal vandaag bij de aan vang der vergadering worden beslist HooiddepAl voor Esso Butaan en Propaangas NIEUWE RIJN 32 - LEIDEN - TELEFOON 24244* (Advertentie) tot het behalen van de akte van be kwaamheid van onderwijzer. De heer Tilanus (CH) merkt op, dat de Kamer steeds bezig is de be treffende wet te wijzigen. Komt dit omdat deze verkeerd is opgezet of schuilt de ooi zaak hierin dat men te veel in details treedt, zo vraagt hij. In ieder geval hoopt hij dat de mi nister nu het eerstvolgende jaar niet opnieuw met een wijziging van de kweekschoolwet komt. Spr. waarschuwde tegen een prin cipiële wijziging van de kweek schoolwet. Hij verklaarde zich te gen het amendement van de heer Kleywegt. De heer Peters (KVP) steunt het amendement-Kleywegt terzake de keuzevakken. Hij vindt dat voor be gaafde leerlingen de gelegenheid moet bestaan met de keuzevakken die zij hebben gekozen, door te gaan. Hij ging echter accoord met het handhaven van het staatsexamen en deelt niet de bezwaren van de heer Kleywegt. Minister Cals verklaart dat hij het zou toejuichen indien, wat toekom stige wijzigingen in de kweekschool wet betreft op een aantal punten meer aan het ministerie zou kunnen worden overgelaten en besluiten bij algemene maatregel van bestuur zou den kunnen worden genomen. De wet is thans sedert 1952 reeds 6 keer ge wijzigd. De minister zei het verder te zul len betreuren indien het eerste amen dement van de heer Kleiwegt werd aangenomen, met hetgeen deze in het twede amendement voorstelt is hij zelf reeds in 1954 gekomen. Aan gaande het amendement van de heer Roosjen wilde hij de Kamer laten beslissen. Hij acht het niet gewenst dat dege nen die dit jaar niet geslaagd zijn voor het herexamen, in 1959 nog eens examen afleggen. By een her examen behoeft men slechts examen te doen in die vakken waarvoor men onvoldoende had en de indruk be staat dat in het verleden in sommige gevallen het diploma is uitgereikt aan personen die dit eigenlijk niet verdienden. VOORKOMING VAN VERONTREINIGING De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van gisteren zonder be- ^adslaging of stemming aanvaard het ontwerp van rijkswet tot goed keuring van het op 12 mei 1954 te Londen gesloten internationaal ver drag ter voorkoming van verontrei niging van de zee door olie. Een ge volg van dit verdrag zal o.m. zijn, dat de gehele zuidelijke Noordzee verboden gebied voor het lozen van olie zal zijn. Op gelijke wijze is goedgekeurd het wetsontwerp tot voorkoming van verontreiniging van de zee door olie. Dit wetsontwerp is opgesteld ten einde de toepassing van de bepalin gen van het hiervoor genoemde ver drag voor Nederland en Nederlands Nieuw-Guinea mogelijk te maken. Met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen is overlegd om deze toepassing voor het gehele koninkrijk bij rykswet te doen ge schieden. Dit overleg heeft echter niet tot overeenstemming geleid. De uitvoering van de bepalingen van het verdrag zal in Suriname en de Nederlandse Antillen by landsver ordening plaats vinden. S m m Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J v. d Voort, Korenaarstraat 30. Nieuw Vennep. ONZE PROBLEMEN MET ONDERSTAANDE vijf mooie problemen, sluiten wU het seizoen. De vraagstukken, die wij onze vakantie gangers medegeven, zijn alle de moeite van oplossing waard, want ongetwijfeld zullen zij een zeer aangename verpozing schenken. Wij hebben gemeend voor het oplossen van deze extra-problemen, een drietal prijzen onder de inzenders te verloten nl. 6. 4.50 en 3. Oplossingen gelieve men, waar men zich ook ter wereld moge bevinden, vóór 2 augustus a s. mij toe te zenden. Op lossingen en de prijswinnaars zullen in de rubriek van 3 september a.s. worden gepubliceerd. Wij beginnen met een prachtig pro bleem van de heer Siesling met een opdracht aan de L.D.V. Ongetwijfeld zal de hele vereniging hiervoor dankbaar zijn. Een vraagstuk met een mooie stand en diepe ontleding. WedstrUdproblccm no. 793 Auteur: Jan Siesling. Venray. Eerste publicatie. Zwart: 8, 10, 13, 14, 17/10, 21/23, 27, 28, 31, 35, 40 en 45. Wit: 16. 24, 29, 30, 33. 34. 36, 38, 39. 42/44 en 47/50. Vervolgens een moeilijk oplosbaar vraagstuk van onze Tllburgse probic- mist, de heer Kollenburg. Wedstrijdprobleem no. 794 Auteur Jos v. Kollenburg, Tilburg. Stand in cijfers: Zwart: 7/0, 12. 13. 15. 21. 22, 27/29 en 36. Wit: 18, 19. 23. 25, 30. 32. 34. 35. 37/39, 44 en 48. Het volgende vraagstuk is van de Rot terdamse kunstenaar de heer v. d. Boo gaard. Wedstrijdprobleem no. 795 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam. Eerste publicatie. (Met eindspel) .9tR 1 m a m 5 i I B m i H w m m b b Sii I S B Zwart: 1, 2, 9. 10, 12, 13, 20/22, 25, 27, 28, 31 en 45. Wit: 11, 16. 17, 29, 33/36, 39, 40, 42, 43, 46/48. Verder een variantrijk vraagstuk van de heer Pranger. Deze problemist zit al tijd vol variatie. Wedstrijdprobleem no. 796 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag. Eerste publicatie. Stand in cijfers: Zwart: 7. 13. 15/17, 23. 29. 33 en 35. Wit: 20, 27, 31, 32, 34. 37, 41 en 44/46. Wij sluiten onze vakantieserie met een heel mooi stuk werk van nogmaals de heer v. d. Boogaard. Wedstrijdproblecm no. 797 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam. Eerste publicatie. t'ff III m ff ff m e B £3 ÜK K i g i r i> 19 9 01 8 t| te i B B i m ff; 8) f Zwart: 6/14, 16, 20. 22. 24. 30 en 45. Wit: 18. 23. 27, 29. 31/33, 35, 37, 39. 42, 44, 47, 49 en 50. Voor alle vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 2 augustus a.s. Hiermede sluiten wij onze rubriek tot de eerste week in september, en wij wensen alle medewerkers en oplossers een prettige vakantie WATERPOLO DE ZIJL— II.V.G.B. (dames) 1—1 Vrij spoedig namen de snelle HVGB- dames de leiding (01) en de thuisclub had alle moeite verder stand te houden. Toch gelukte dit vrij aardig en ontston den zelfs kansen voor de Zijl. die door te zwak schieten verloren ginRen. Ook na rust volgde eenzelfde spel- beeld. totdat een HVGB-dame naar de kans ging en Willy Teyn er in slaagde gelijk te maken (1—1). Ondanks vele pogingen van belde ploegen bleef de stand onveranderd. De Zijl 4—AZC 3 4—2. HET tlhefiende Wxitei DOOR ARTHUR MAYSE W „En wat gaat er nu gebeuren? vroeg Clint. „Ik schaam me haast het te ver tellen, zo gemakkelijk is het. Er ligt een politieboot klaar bij Fox Eiland. Die ligt daar al twee nachten. Er zit een machine in van 220 paardekrach- ten en zij haalt gemakkelijk vijftig knopen. Als ze er in het donker van door proberen te gaan, gooien we alle kleppen open en we hebben de „Helene" ingehaald, voordat ze om Kaap Martinez heen zijn. En blijven ze waar ze zijn, dan vaar ik met de politieboot naar de zaagmolen en arresteer ze daar". Hij boog zien naar hen toe, met een hand aan zijn pijp. ,J)e blikken zijn aan boord, Clinton. Ik heb het gehoord van Lum Kee, een uur nadat jy terug bent gekomen uit Martinez. Ik zeg je dat we ze te pakken hebben". „Alles goed en wel, maar als ze er nu eens voor donker tussenuit proberen te gaan? Misschien maken ze nu al aanstalten". „Ik betwijfel het", zei Paddy. „Maar daar hebben we ook rekening mee gehouden. Gunnar Lund speelt voor waakhond. Zodra ze hun neus vertonen, waarschuwt hy draadloos de politieboot". „Toch hebben ze één achteruitgang zei Dewy". Paddy keek haar scherp aan. „Hoezo?" vroeg hy. „Ze kunnen proberen door de Bos- Foreman te gaan". Paddy barstte in lachen uit. „Ook daar hebben we een waakhond lig gen", zei hij. „Luister maar goed dan hoor je hem brommen". „Vader heeft gezegd dat het kan „Je vader zou het misschien ge probeerd hebben", antwoordde Pad dy. „Maar Mike Peddar doet zoiets niet. We hebben samen meer dan eens over de Boss-Foreman gepraat Mike kent die doorgang beter dan wie ook. Hij beweert dat het zelf moord is om met een boot verder e gaan dan een halve mijl voorbij het eerste rif, wat voor gety het ook is". Hy stond op, rekte zich uit en gaap te. „Mike heeft gezegd dat hij nog liever gehangen wordt dan dat te proberen. Wat dat betreft, ben ik geneigd hem te geloven". „We hoeven niet te wachten", zei Dewy. „Waarschuw de politieboot, Paddy. Maak er een eind aan". „Kalmaan, kind", zei hij zacht. „We mogen niets aan het toeval overla ten. Denk aan Aila. Zodra je me kunt verzekeren dat ze het huis ver laten heeft en naar hen toe is ge gaan, zullen we toeslaan. We moe'en hen allemaal hebben". Met zijn bruine, afgeschilderde huid, zyn vormeloze hoed en slecht- zittende kleren leek hy meer op een boerenknecht dan op een politieman. „Geef me eens een lucifer", vroeg hij Clint, „ik heb er niet één meer Dewy, ga jy voorzichtig in het huis kijken en als de vogel gevlogen xs, kojn je het ons dadelijk vertellen". „Wil ik meegaan?" vroeg Clint. „Nee". Ze was het kamertje al uit en haar blonde haren lichtten op in de duisternis. „Ik ga liever alleen". Daarna was het stil in de stal, met alleen af en toe het geritsel van een muis tussen het hooi en het zachte gekras van een uil tussen de dak balken. Paddy gaapte. „Dat is een span nende dag voor ons geweest", zei hij. „En voor haar dan?", zei Clint. Hij stond in de deuropening en keek Dewy's eenzaam figuurtje na. „Ze is nog niet gerust. Ze vindt dat je te zeker van jezelf bent". „Dat was te verwachten", zei Pad dy. De tabakslucht uit zijn pijp werd sterker en Clint, die Devvy nog steeds met de ogen volgde, mers- te dat de kleine man dichter bij hem was komen staan. „Je moet nog heel wat leren, wat vrouwen betreft. Ze heeft zich beter gehouden dan me nige man in dergelijke omstandighe den zou doen maar nu het voorbij is, zal ze ons een paar weken lang op hysterisch^ anvallen vergasten. Let maar op mijn woorden". „Wat weet jij daarvan?" vroeg Clint. „Je bent toch vrijgezel?" „Inderdaad", zei Paddy, „en dat blijf ik. Maar de vrouwen hebben het altijd op ons gemunt. Toen ik nog jong was en pas bij de politie, met m'n rooie tuniek en glimmend leer en een mooi paard onder me. moest ik ze haast met een rijzweep van mijn lijf houden". Hij keerde zich om en Clint begreep dat hij hem plaagde. Hy voelde dat zij elkaar be grepen en dat zy éénzelfde taal spra ken. „Maar dat waren zachtzinnige wezentjes, waar ik niet veel moeite mee had en ik geef toe dat je ze niet in één adem met Devvy kunt noe men. Neem dat geval maar van haar boot. Heel de tijd dat je weg was. heeft ze me uitgefoeterd op een ma nier, die een doorgewinterde ser geant-majoor haar niet zou verbete ren. „Je doet verstandiger er van-, door te gaan Clinton, want je zult geen leven bij haar hebben!" Zij zagen Dewy de moestuin door gaan. De zon was onder, maar de bovenste ramen van de boerderij stonden nog in gloed. „Ik ga erheen", zei Clint ineens. Hy liep de stal uit. Aan de overkant van het erf zag hij de keukendeur als een zwart gat, dat Dewy had op geslokt en ineens liep er een rilling over zyn rug en begon hij ie hollen. De deur stond open. Hij hoorde tinnen haar ademhaling gaan. De koekoekklok tegen de muur tikte bedaard. Dewy liep naar de tafel en stak een lamp aan. Hij dacht dat zij de enigen in huis waren, maar nu hoorde hij boven blote voeten op de grond en op de trap en de kleine jongen, Brian, keek naar hen tussen de spylen van de leuning door. Hy had gehuild, want de sporen van tra nen waren op zijn gezichtje te zien en op zijn linkerwang had hij een grote blauwe plek. Dewy maakte een grommend ge luid en holde de trap op. Het kind begon te huilen, zodra ze hem in haar armen trok en Clint hoorde haar sussende, moederlijke woordjes te gen hem zeggen. Het fornuis rookte hevig en de voordeur stond op een kier. Clint rukte de deur open. De prikkelende lucht van brandende wol drong in zijn neus. Hij lichtte een ring van do kookplaat en viste met een poOK In de verkoolde massa van groen en bruin goed. Zo te zien een jumper en de plooirok die dc oude dame In Halem uit het vloeipapier had ge haald. Hy legde de ring weer op zijn plaats cn schopte het vuurdeur- tje dicht. Al was ze dan kwaad op hem, dit had ze niet behoeven tc doen. „Hoe is het boven?" riep hij. Ze gaf geen antwoord. Brian huilde niet meer en het enige geluid in huls was het tikken van de klok. „Dewy", riep hij weer, met oen begin van ongerustheid en hij liep naar de trap. Boven was het lichter. Dc laatste gloed van de zon op de vensters wierp een rood schijnsel op de vloer. Ze stond voor Alla's kamer en keek naar binnen, nis aan de grond gena geld. Brian drukte zich tegen haar benen aan. „Wat is er?" vroeg Clint cn hij liep naar haar toe, terwyl z^jn hart luid bonsde. Hy keek langs haar heen de kamer in. Toen pakte hij haar bij haar schouder en zag haar spierwit ge zicht en grote donkere ogen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7