Tegen de C.A.O. in de bouwvakken ASPRO' Altijd zonnige flits-foto's met „Photoflux" In Amsterdam één uur staking Gezinnen van miliitairen naar Amerika Expositie „van alles wat" Met metk maakt de metkman meet muziek Chauffeur van bodedienst organiseerde „textieldroppings1' WOENSDAG 25 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Advertentie). In Amsterdam hebben de bouw vakkers, uit protest tegen de nieuwe C.A.O. gedurende één uur het werk neergelegd. Dit geschiedde van 12 uur in de middag, het schaftuur dus. De bouwvakarbeiders verlieten tegen het vastgestelde uur rustig de bouwwerken in Amsterdam-Nieuw west naar enkele centrale punten. Er werd door de politie met radio- wagens gepatrouilleerd, doch alles bleef kalm. Een groep betonarbeiders, 35 man van de fa. Haitsma, die werken uit voert in Slotervaart, heeft zich aan gesloten bij de reeds een week durende staking bij het bouwbedrijf Hillen Roosen. Protestvergadering in Krasnapolsky. In Krasnapolsky was de avond te voren een protest-vergadering be legd waarop tot de uurstaking was besloten. Gedreigd werd, indien deze geen effect zou sorteren, met een 24-uurstaking. Woordvoerders van het actiecomité ageerden in felle bewoordingen tegen de bepalingen van de nieuwe C.A.O. Beweerd werd dat een aantal arbeiders daardoor hun weekloon met 3035 gulden zien verminderd. In andere steden. In Utrecht heeft een bouwbedrijf, de N. V. Wabo, op de staking met ontlag gereageerd. De plm. 70 ar beiders die het werk hadden ver laten, werd medegedeeld dat zij zich als ontslagen konden beschouwen. Na interventie van de vakbonden konden zij later op de dag het werk echter weer hervatten. In Den Haag zijn de bouwvakkers weer aan het werk gegaan nadat be sloten was tot het vormen van actie- comité's op de verschillende bouw werken. Deze zullen een plan de campagne ontwerpen. Wanneer vrijdag de nieuwe lonen zullen worden uitbetaald is er echter grote kans dat er maandag zal wor den gestaakt. De Haagse bouwbedrijven hebben gedreigd tot ontslag over te gaan wanneer arbeiders „moedwillig hun prestaties verminderen". WALVISCONFERENTIE De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, dr A. Vondeling, en het Haagse gemeente bestuur hielden gisteravond een re ceptie in het oude stadhuis in Den Haag ter gelegenheid van de tiende internationale walvisvaart conferen tie, die hier wordt gehouden. Voorschot melkprijs 150 millioen Minister Vondeling heef t het voor nemen zeer binnenkort aan de boe ren een voorschot uit te keren op de melkprijsgarantie voor het melkjaar 1957—1958. Naar het Algemeen Dagblad meent te weten zou de minister op 1 juli daarvoor een bedrag van 150 miljoen gulden beschikbaar willen stellen. Hiermee wil de minister tegemoet komen aan de moeilijkheden, die de boeren bij de financiering van hun bedrijven ondervindm nu de op brengst van de melk zo gedaald is. In vorige jaren werd de gerantieprijs eerst na het verstrijken van het melkjaar betaald, maar de land bouworganisaties hebben bij de mi nister erop aangedrongen deze maal een voorschot te verstrekken om de boeren door hun moeilijkheden heen te helpen. i Uw vakantie is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom waarheen U ook gaatneer ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming 11 ..HERHALING Of VERZOEK 2 'aspro'" .-en Uóe*it«feeb fit; V :r Radio Luxemburg (203 m.J leden (Advertentie) DUITSE SCOOTERTOERISTEN VERONGELUKT. Gistermiddag half twee is op de Vogelenzangseweg te Aerdenhout (gemeente Bloemendaal) de 22-jari- ge banketbakker K. Lartg uit Heil- bronn in Duitsland bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hü zat op de duo van een scooter, be stuurd door dc 20-jarige Bruno Bul- linger, eveneens uit Heilbronn. In een s-bocht hield de bestuurder te veel naar links en zag vermoedelijk te laat, dat uit tegenovergestelde rich ting een vrachtauto naderde. De scoo ter kwam onder de vrachtwagen te recht. De bestuurder van de scooter werd ernstig gewond naar het Mari nehospitaal in Ovcrveen overge bracht. De duopassagiev was op slag dood. (op rijkskosten) Voor de gezinnen van de militai ren die momenteel in Amerika ver toeven voor een opleiding inzake de bediening van geleide projectielen is de mogelijkheid opengesteld om op rijkskosten hun gezinnen mee te nemen. Dit deelde minister Staf mede op vragen van de heer G. Ritmees ter, lid van de Tweede Kam°r voor óe V.V.D. Daarbij bleek dat voor deze militairen ook de toelagen zjjn verhoogd omdat de oude toelage on toereikend was. Deze gaat voor on- gehuwden bedragen 1 dollar per dag, voor de gehuwden die hun gezin in Nederland hebben wordt deze toe lage VA dollar per dag. Drie ton meer schade in Haagse bouw-debacle In de liquidatievoorstellen van de Haagse Woningbouw-maatschappij n.v. (Hawoma), die burgemeester en wethouders van Den Haag aan de Raad hebben voorgelegd, wordt me degedeeld dat het uiteindelijke ver lies ruim 1.800.000,zal belopen, hetgeen ruim 300.000 gulden meer is dan oorspronkelijk werd aangenomen. B. en W. stellen nu voor dat het 1 miljoen bedragende maatschappe lijk kapitaal allereerst zal worden aangewend tot gedeeltelijke dekking van het verliessaldo en het restant, 823.761,bij te passen uit de ge wone middelen. Naar men zich zal herinneren heeft het Hawoma-drama in 1945 geleid tot felle aanvallen op de katholieke wet houder ir L. J. M. Feber. Ofwel „Curiosa" De afdeling 's Gravenhage van de Nederlandse vereniging „De verza meiaar" houdt 1, 2 en 3 augustus a.s. in Houtrust te 's Gravenhage een in ternationale tentoonstelling van ver zaraelingen „Curiosa" genaamd. Het is de bedoeling van de organisatrice deze expositie te maken tot een staalkaart van al hetgeen er wordt verzameld. Er worden inzendingen en deelnemers verwacht uit Enge land, Zweden, Frankrijk, België, Duitsland, de Verenigde Staten en Nederland. Verwacht wordt, dat leden van de vereniging o.a. zullen exposeren maximumkaarten, oorlogsdocumen tatie, oude mmziekinstrumenten, poppen in klederdracht, lucifersmer ken, munten en bankbiljetten, pren ten en afbeeldingen van molens, raadhuizen schepen, trams en trei nen, filmsterren, sportfiguren, prent briefkaarten van oud Den Haag, menu's, antiek kinderspeelgoed enz. Een der merkwaardigste inzendin gen van de afdeling postzegels zal, naar het zich laat aanzien, de klein ste brief ter wereld zijn, met enve loppe en stempels. Hij stamt uit 1*872 en meet 2,4 cm bij 3,3 cm. Gouden Kamerlingh Onnesmedaille voor prof Collins Eis: één jaar gevangenisstraf De Officier va« Justitie bij de rechtbank te Arnhem, heeft gisteren een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, gecist tegen een 46-jarige Groesbeekse chauffeur van een bodedienst en tien maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, tegen een 34-jarige Arnhemse koop- De chauffeur wordt verdacht van diefstal op grote schaal van textiel- goederen en de koopman van opzet telijke heling van deze textiel gedu rende de afgelopen drie jaar. De chauffeur, die voor een expe- De zuivelhandelaar Boot in Heiloo, die in verband met vakantie van zijn collega's de melkvoorziening'in enke le wijken waarneemt en door de uitbreiding van zijn wijk geen tijd heeft zelf te bezorgen, heeft een origineel middel bedacht om de huisvrouwen te laten weten, dat hij in haar straat is gearriveerd. Des morgens blaast hij in de straten van zijn wijk op een trompet vrolijke deuntjes op de maat waarvan de Heiloose huismoeders xich naar de melkauto kunnen spoeden. De foto laat zien hoe deze muzikale melkman werkt. Geeo vlaggetjes op kersenstalletjes Wanneer straks in de Betuwe over al de kersenstalletjes zullen zijn ver rezen zal er echter geen enkeie na tionale driekleur meer ter versiering op mogen verschijnen. Het gebruik van de Nederlandse vlag voor recla medoeleinden is ten enenmale ver boden en de rijkspolitie heeft op dracht gekregen er streng op toe te zien, dat het verbod niet wordt over treden. Overigens zal er voor het heerlijke fruit niet veel reclame ge maakt behoeven te worden. De prijs zal zo rond een gulden tot een gulden vijftig per kilo komen te liggen. De conservenfbarieken hebben het be staan, hele boomgaarden leeg te ko pen. Men zal iets meer betalen dan de veilingprijs. Commissie strijdt tegen sleutelgeld B. en W. van Amsterdam hebben een commissie ingesteld, die, indien er aanwijzingen zijn dat er bij toe wijzing van een woning sleutelgeld is gevraagd, na een onderzoek zal adviseren omtrent eventuele uitslui ting van een eigenaar of makelaar van het recht bij het C.B.H. een voordracht in te dienen voor een z.g. „keuzewoning" of een vrije wo ning. Het publiek wordt in eigen belang verzocht gevallen waarin voor een woning sleutelgeld, in welke vorm ook, wordt gevraagd, dit ten spoe digste schriftelijk bij deze „sleutel- geldcommissie" aanhangig te maken. NIEUWE KNOPENFABRIEK Donderdagmorgen zal dr E. L. Kramer, directeur-generaal voor de energie «voorziening en de industri alisatie van het ministerie van econo mische zaken, de nieuwe fabriek van de N.V. knopenfabriek Njjkerk ope nen. Ongeveer twee jaar geleden brandde de oude fabriek totaal af, waardoor een schade ontstond die in de miljoenen liep. ditieonderneming een dienst onder hield tussen Amsterdam en Nijme gen, bekende op vooraf met de heler afgesproken tijden en plaatsen pak ken textiel uit zijn auto te hebben geworpen. De heler hield zich schuil tot de kust veilig was en nam de tex tiel mee. De opbrengst deelden de mannen samen. De koopman, die met de chauffeur in contact was ge komen toen hij eens met hem van Amsterdam naar Arnhem liftte, be kende eveneens. De verdachten ga ven echter elkaar de schuld, het plan te hebben bedacht. De mannen liepen tegen de lamp toen de politie, die de chauffeur reeds in de gaten hield, deze op een zijweg van de Amsterdamseweg bij Prof. L. Vahl (rechts) overhandigde aan prof. Samuel L. Collins (links) de gouden Kamerlingh Onnesmedail le met oorkonde wegens verdienste in koeltechniek. Prof. Vahl leest de oorkonde voor. Arnhem een pak uit zijn auto zag gooien. De koopman kwam even la ter te voorschijn en werd aangehou den, toen hij het pak wilde wegvoe ren. De Officier schatte in zijn requi sitoir het aantal „droppings" op 25; voor een totale waarde van meer dan vijfduizend gulden aan textiel hebben zy aan de juiste bestemming onttrokken. Hij eiste tegen de chauf feur een zwaardere straf, omdat hij misbruik maakte van zijn vertrou wenspositie. Hij had de zorg over de pakken. Beide verdachten waren al eerder veroordeeld. De verdedigers vroegen om een clemente straf. Uitspraak over zeven dagen. Een simpele knip, een „dure" prent Dit is de foto waarmee de zeventienjarige Rob Holthuis uit Geleen, leer ling van het bisschoppelijk college „St. Jozef" in Slttard, een persoonlijke prijs van 250.— en de schoolprijs van ƒ400.— in de wacht sleepte in de fotowedstrijd „FotografeerVeilig Verkeer". Deze wedstrijd is ter gele genheid van de „Week van de Fotografie 1958" gehouden door het Verbond van Veilig Verkeer, samen met de Stichting ter bevordering van de ama teur-fotografie.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5