3)e CökióeSoii^cmt Dulles vreesde, dat Amerika had moeten ingrijpen De situatie rond Libanon blijft nog gespannen De kabinetscrisis in België Duits protest bij Moskou De Cyperse wig tussen de NAVO-bondgenoten De Chinezen in Noord-Korea Verkiezingen Suriname in Mgr J* Me J+ A* Hanssen vanochtend overleden Oliebrand in New York Guerilla-activiteit op Sumatra bedreigt economie Wisselvallig weer weer? Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd„ f7.50 p kwart. WOENSDAG 25 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14442 Het Libanese wespennest Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Moskou beschuldigt Engeland en Amerika Een Amerikaanse radioverslaggever verklaarde dat de Libanese presi dent Sjamoen hem dinsdag vertelde, binnen twee dagen zware aanvallen van de rebellen te verwachten. Hij had bovendien verklaard zo nodig om Britse en Amerikaanse steun te zullen verzoeken, maar wilde vooralsnog trachten de rebellie met eigen krachten te weerstaan. In Washington heeft de democratische senator Sparkman gezegd;, dat minister Dulles maandag tegenover leden van een senaatscommissie heeft verklaard, dat de tijd gewerkt heeft ten gunste van een Amerikaanse non interventie in Libanon. De minister zei dat hij drie weken lang gevreesd had dat de toestand zich zodanig zou ontwikkelen, dat Amerika moest in grijpen. De minister was thans optimistisch noch pessimistisch over de toestand. RUSSISCHE BESCHULDIGING De Sowjet-Unie heeft Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten er dinsdag van beschuldigd militaire inmenging in Libanon te beramen onder het voorwendsel, dat de Ver enigde Arabische Republiek zich in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon mengt. In de verklaring wordt gesproken over „openlijke militaire voorberei dingen van de westelijke mogend heden, die de vrede in het Nabije en en Midden-Oosten kunnen onder mijnen". De Sowjet-Unie was van mening, dat gewapende interventie in Libanon tegen de beginselen van de V. N. indruist, omdat dit een kwestie is die alleen het Libanese volk aangaat. Rusland kon daarom niet onverschillig blijven staan tegenover voorbereidingen tot inter ventie door andere landen, hoe dezg,., VERKILLEND KLIMAAT TTET POLITIEKE KLIMAAT in de wereld begint duidelijk te ver killen. Telkens gebeuren er dingen, die als symptomen van die afkoe ling kunnen gelden; grote ontstel lende gebeurtenissen, zoals de te rechtstelling van Nagy c.s., maar ook kleine, welke op zichzelf van niet zo grote betekenis zijn, maar passen in het veranderende klimaat. Zo zijn de demonstraties in Mos kou tegen de Westduitse am- 0 bassade op zichzelf de moeite niet waard, maar de sfeer, waarin zij gehuld waren, doet onaan genaam aan. De Russische politie liet de betogers, die het gebouw en de inventaris vernielden, rustig twee uur hun gang gaan en de Russische rege ring heeft nog altijd geen woord van excuus kunnen vinden, zoals toch gebruikelijk is en een vorm van ele mentaire wellevendheid in de inter nationale diplomatie. De tijd van de glimlachende en schouderkloppende Chroestsjef is blijkbaar voorbij; Chroestsjef heeft nu zijn grove laarzen weer aange trokken en stapt er mee door de in ternationale politiek als een olifant in een porceleinwinkel. Het kan hem niets schelen wat hij stuk trapt. De kans op een succesvolle topcon ferentie verdwijnt als een schim en allerlei moeilijkheden in 't Midden- Oosten komen er voor in de plaats. In Libanon bijv. speelt Nasser een sluw spel, waarbij hij duidelijk ge steund wordt door Moskou, dat met z'n dreigementen de Amerikaanse en Engelse vloten op een afstand houdt. Maarschalk Tito heeft opeens de wind van voren gekregen. En zo zijn er verschillende kleine dingen, die als windvlagen da nadering van een gevoelige afkoeling aankondigen. Wordt de koude oorlog weer her vat? Het heeft er veel van weg. De tekenen wijzen er op, dat Moskou de strijd vooral zoekt op economisch terrein. Het is bezig zich in het eigen land sterk te maken om met succes de concurrentie met de dollar aan te binden. Het moge voor ons gevoel een opluchting zijn, dat de aspiraties van Moskou niet in de richting van atoombommen gaan, maar een strijd van roebel tegen dollar kan veel ef ficiënter zijn. Tegen een vreedzame concurrentie kan niemand bezwaar maken, maar wel tegen economische middelen om een verwerpelijk poli tiek doel te bereiken. Gaston Eyskens heeft van koning Boudewijn opdracht gekregen een katholieke minderheidsregering te vormen. Eyskens kreeg 'deze opdracht nadat zijn pogingen, een coalitierege ring te vormen, waren mislukt. De katholieken, die op 1 juni de absolute meerderheid verkregen in de senaat, zijn in de kamer in de minderheid. Eyskens is in 1949 eerste minister geweest van een geheel katholieke regering. In 1947 was hij minister van financiën in het coalitiekabinet- ook zou worden uitgevoerd. Wat de V. N.-waarnemers in Libanon be treft, zei de verklaring, dat de Ver. Naties „niet het recht kunnen hebben om zich in de binnenlandse aange legenheden van een land te mengen". De Russen zijn van mening, dat het voornaamste onderwerp van bespre king tussen Macmillan en Eisen hower coördinering van agressie plannen jegens Libanon is geweest. Regering blijft coulant. Als een aanwijzing voor de soepele houding van de regering ten opzichte van de opstandelingen wordt be schouwd het feit, dat perscorrespon denten nog steeds vrijelijk van beide kanten de barricades in Beiroet kun nen passeren om met de opstandelin gen te praten. Salam, de leider der opstandelin gen, liet de journalisten een lang sympathie-telegram van Libanese emigranten in West-Afrika zien, dat door de posterijen was bezorgd. De wijken, waar de opstandelingen zich verschanst hebben, krijgen nog steeds elektrische stroom uit het door de regering beheerste deel van de stad. Deze stroom wordt ook ge bruikt voor de persen, waarmee de door de regerng verboden oppositie bladen worden gedrukt. Verder is ook de telefoonverbin ding intact gebleven, zodat Salam met gebruikmaking van code-bood schappen met zijn aanhangers in de meeste delen van Libanon in contact kan treden. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag in krachtige bewoordingen geprotes teerd tegen de aanval op de West duitse ambassade te Moskou door Russische betogers. De minister van buitenlandse za ken, Vori Brentano, ontbood dinsdag de Russische ambassadeur te Bonn, Orlof, en overhandigde hem de pro testnota. In de nota wordt gezegd, dat de Bondsregering de gebeurtenissen van maandag in het bijzonder als ernstig beschouwt, omdat de ambassade her haaldelijk heeft verzocht om de be scherming van het gebouw. Volgens te Bonn ontvangen be richten hebben de Russische autori teiten niets gedaan om de betoging te verhinderen. „Het ministerie van buitenlandse zaken moet daaruit de conclusie trekken, dat het optreden werd toegelaten en goedgekeurd door de Sowjet-overheidsorganen". Verder wordt in de nota uitdruk king gegeven aan de verbazing van het ministerie van buitenlandse za ken over het feit, dat het Russische ministerie van buitenlandse zaken niet zijn spijt over de aanval op de ambassade heeft betuigd. Turken en Grieken wil len niet samenwerken De Griekse minister van buiten landse zaken, Averoff, heeft dinsdag bij de opening van een debat in het parlement over Cyprus gezegd, dat Griekenland niet van plan is binnen de Navo met Turkije samen te wer ken. De Navo zou rich thans moeten beraden over de noodzakelijkheid van een „reorganisatie" van haar Zuidoost-Europese commando te Izmir in Turkije. Griekenland heeft op 14 juni al zijn personeel uit Izmir terugge trokken. De verklaring van Averoff wordt uitgelegd als een suggestie tot het inrichten van twee commando's van de Navo in Zuidoost-Europa, ten einde de Grieken van de Turken te scheiden. Een bijeenkomt van de vervoers- raad van het Navo-opperbevel in Zuid-Europa, die dinsdag te Athene zou worden gehouden, gaat niet door. Er werd geen reden voor opgegeven. Toen in het afgelopen weekeinde voor de conferentie vier Turkse offi cieren in de Griekse hoofdstad aan kwamen, had een Griekse regerings woordvoerder echter laten weten, dat Griekenland niet zou deelnemen aan een vergadering met Turken. De conferentie zou worden bijge woond door Amerikaanse, Franse, Britse, Italiaanse, Griekse en Turkse officieren. De Turken zullen onver wijld naar hun land terugkeren. Averoff heeft dinsdag nog ver klaard, dat Griekenland zich nog maals tot de Verenigde Naties zal wenden, als een „bevredigende op lossing" van het vraagstuk Cyprus uitblijft. Griekenland zou echter blijk geven van goede wil door „elke voor de Cyprische bevolking aan vaardbare oplosing" te bespreken. Het hoofdkwartier van de Chinese troepen in Noord-Korea heeft dins dag bekend gemaakt, dat van 11 juli af de tweede groep Chinese „volks- vrijwilligers" uit Noord-Korea zal worden teruggetrokken. Deze groep bestaat uit zes divisies en gespecialiseerde eenheden, in to taal 100.000 man sterk. De terugtrekking zal voor 20 augustus voltooid zijn, aldus het hoofdkwartier. Zet de tanden in de „Betuwse nieuwe' In de Betuwe, evenals in andere fruit-teeltstreken van Nederland, zijn op het ogenblik duizenden handen druk bezig met de kersenpluk en de afvoer van het smakelijk ooft naar de veilingen, waar de kersen, waarvan de oogst tegenvalt, pittige prijzen opbrengen. De foto laat zien hoe in de Betuwe een ervaren plukker een kleine bewonderaar liet proeven van de nieuwe oogst. Vandaag, woensdag, worden in Su riname de verkiezingen gehouden voor de samenstelling der nieuwe Staten, nodig geworden door het af treden van het kabinet-Ferrier. In tegenstelling tot de periode voor vorige verkiezingen voor de Staten, is ditmaal de propaganda voor de verkiezingen bijzonder rus tig verlopen, slechts vergaderingen en spandoeken, vooral te Parama ribo, herinnerden aan de komende gebeurtenis. De stemming der be volking tegenover de verkiezing is algemeen zeer lauw. Neutrale waarnemers zijn van me ning, dat onmogelijk valt te voorspel len, wie als overwinnaar uit de stem bus te voorschijn zal komen: het Eenheidsfront (de coalitiepartijen, die de huidige Surinaamse regering hebben gevormd) of de „Samenwer kende partijen" (de nationale partij Suriname, de vereenigde Hindostaan- se partij en enkele kleinere groepe ringen). Na de stemming van woensdag zal eerst donderdag een begin worden gemaakt met het tellen der stem men. De uitslag wordt eerst donder dagmiddag (Surinamase tijd) d.i. tegen donderdagnacht Ned. tijd verwacht. De Italiaanse kolonie te Lon den, voor wier kerk de Britse pro testantse kunstschilder Leonard Bo den een olieverfportret van Paus Pius XII heeft geschilderd iy op dracht van de industrieel Charles Forte, een lid van genoemde Italiaan se kolonie, heeft besloten dit in brede kring bewonderde schilderij de Paus aan te bieden. Een bende van een 50 man heeft in Columbia maandag 18 boe ren vermoord. Vijftien personen wer den gewond, van wie 5 ernstig. Vanochtend om kwart voor tien is in de Universiteitskliniek te Nijmegen overleden de bisschop van Roermond mgr. dr J. M. J. A. Hanssen in de leeftijd van 51 jaar. Mgr. Hanssen werd 7 juni j.l. in het ziekenhuis opge nomen met een nieraandoening. In de daaropvolgende nacht heeft mgr. G .Lemmens hem de Sacramenten de Stervenden toegediend op zijn eigen verzoek. Zaterdag j.l. heeft de bisschop nog een kleine operatie ondergaan. Mgr. Hanssen werd op 18 oktober 1906 te Oostrum by Venray geboren. Van 1918 tot 1924 studeerde hij aan het bisschoppelijk college te Roermond, lot 1926 aan het Klein Seminarie Rolduc en tot 1930 aan het Groot Semi narie. Zijn hogere studies na zijn Priesterwijding in 1930 maakte hij tot 1934 tt Rome. In dit jaar werd hij benoemd tot professor aan het Groot Semi narie te Roermond in het kerkelijk recht. In 1937 promoveerde hij tot doctor m de beide rechten („Over de nietigheid van het kerkelijk proces"). Op 26 juli 1947 werd hij benoemd tot coadjutor van de bisschop van Roermond met het recht van opvolging en op 1 januari 1958 volgde hij mgr. Lemmens als bisschop op de Roermondse zetel op. Het Zweedse vrachtschip „Nebras- ka" is woensdagochtend vroeg op de East River te New York in aanvaring gekomen met het olietankschip „Em press Bay". Dit vaartuig vloog in brand, waardoor de nabijgelegen Manhattan-brug, die Brooklyn en Manhattan verbindt, schade opliep. De bemanning van het tankschip sprong overboord en werd gered. Na enige tijd zonk het brandende olie schip. Dertig opvarenden van de twee schepen moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. Een persfotograaf die van de aanvaring en de brand ooggetuige was, bezweek aan een hartaanval. Onenigheid in Israëlisch kabinet In Israels coalitieregering is het dinsdagavond tot een breuk geko men. De nationale godsdienstige par tij heeft haar twee ministers terug getrokken uit het kabinet van Ben Goerion, waarin vijf partijen verte genwoordigd waren. De reden voor de maatregel van de nationale godsdienstige partij is een instructie van de linkse minister van binnenlandse zaken aan de amb tenaren van de burgerlijke stand. Hij schrijft voor, dat op persoonsbe wijzen godsdienst „Joods" wordt ver meld, als de aanvrager daarom ver zoekt. Hij behoeft het niet met be wijzen te staven. De nationale godsdienstige partij is daar tegen. Zij wil, dat de aanvra ger met bewijzen komt. De beide af getreden ministers zijn dr Josef Burg (posterijen) en Mosje Sjapira (gods dienst en sociale zaken). De regeringsmeerderheid in het parlement is met elf zetels vermin derd, maar er blijft een meerderheid De coalitie heeft nog 64 van de 122 stemmen. Puzzelpotmaker nam zelf de hoofdprijs De 31-jarige musicus M. H. G. te Amsterdam is gearresteerd omdat hij de hoofdprijs van een puzzel, wel ke hij zelf in elkaar had gezet, ter waarde van 10.000 in eigen zak heeft gestoken. Bovendien dreef hij een „arbeidsbemiddelingskantoor" waar mee hij velen heeft gedupeerd. Hij zal dan ook worden vervolgd we gens oplichting, verduistering en vals heid in geschrifte. De man organiseerde een „code toto" op briefkaarten die op bepaalde adressen tegen 1.te koop waren, later zelfs voor 50 cent. Een tijdje ge leden viel de hoofdprijs van 10.654 te Amsterdam. De recherche kwam tot de ontdekking dat de winnaar en organisator van de puzzei vroeger samen bij een baas hadden gewerkt. De winnaar was een man op leeftijd en kwam reeds vlug tot een beken tenis. Ze waren samen overeengekomen, dat de oude man de prijs zou win nen en dat ze dan samen zouden de len. Toen de prijs er eenmaal uit was, ontving de oude heer 100 met de mededeling, dat hij maar zijn mond moest houden. De organisator had ook enkele geldschieters voor zyn puzzelgeval weten te interesseren, maar deze lieden kunnen naar hun geld fluiten. Dil nummer bestaal uit 8 pagina's Ondernemingen sluiten De Britse maatschappij Harrisons and Crosfield overweegt haar Britse en Nederlandse personeel op te dra gen haar ondernemingen in Noord- Sumatra te verlaten. De staf van de dezer dagen aangevallen onder neming Aek Tarum heeft al opdracht gekregen zich naar Medan te be geven. Nu de aanvallen door volgelingen an de tegenregering op ondernemin gen op Sumatra's Oostkust schering en inslag lijken te worden, heeft de maatschappij een beroep op de In donesische regering gedaan om be scherming Wij hebben echter ver namen, zei gisteren een woordvoer der van de maatschappij in Singa pore, dat de beste troepen van de republiek uit Noord-Sumatra weg zijn om de troepen van de tegen regering in Noord-Celebes te bestrij den. In Djakarta heeft de Britse zaak gelastigde officeel de aandacht van de Indonesische regering gevestigd op de aanvallen, die in Noord- Sumatra op ondernemingen worden gedaan De voorlidhtingsofficier in Medan heeft verklaard, dat de activiteiten van de guerillabenden de economie van Noord-Sumatra bedreigen. De aanvallen strekken zioh uit tot Tapa- noeli. Bij de grote havenbrand in Bela- wan zijn 2000 ton rubber en 500 ton palmolie verloren gegaan. DE STRIJD OM MEN AD O Volgens berichten, die dinsdag te Djakarta werden ontvangen* worden in Menado hevige gevechten gele verd. Volgens deze berichten zijn de regeringstroepen doorga rongen in de buitenwijken van de stad, waar de opstandelingen hevige tegenstand bieden. De val van Menado wordt eerst over enige dagen verwacht. Troepen van de regering te Dja karta hebben op 21 juni een nieuwe landing uitgevoerd ten noorden van Menado, aldus de woordvoerder van het Indonesische leger dinsdagavond. Het depressiegebied, dat zich in de afgelopen dagen boven de Noordzee en omgeving bevond en aanleiding gaf tot onstabiel weer, is in de afge lopen 24 uur in betekenis afgenomen. De luchtdrukstijgingen, die zich voordeden, hingen samen met het passeren van een hogedrukgebied over Frankrijk. Dit veroorzaakte in ons land voornamelijk gedurende de nacht en ochtend opklaringen. De weersverbetering is slechts van korte duur, omdat een nieuwe de pressie van de Oceaan, die vanmor gen het zeegebied ten zuiden van Ierland bereikt had, in de richting van de Noordzee koerst. De bijbe horende regenzone breidde zich van morgen al over Zuidwest-Engeland en West-Frankrijk uit. Hij zal van avond en vannacht ons land passeren De depressie zal samen met enkele volgende oceaanstoringen geruime tijd het weer in onze omgeving be ïnvloeden, zodat het weer een wis selvallig karakter behoudt. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk regen, later en kele verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk buien. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid-oost en zuid-west. Weinig verandering in temperatuur. 26 Juni zon op 04.21; onder 21.04; maan op 15.36; onder 01.05. Hoogwaterstanden 26 Juni v.m. 10.20; n.m. 10.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 20 C. STOCKHOLM onbew. 26 OSLO half bew. 19 KOPENHAGEN mistbanken 17 ABERDEEN mist 15 LONDEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM licht bew 18 BRUSSEL licht bew. 17 LUXEMBURG geheel bew. 15 PARIJS zwaar bew. 17 BORDEAUX licht bew. 20 GRENOBLE half bew. 21 NICE licht bew. 20 BERLIJN regen 20 FRANKFORT onbew. 18 MüNCHEN zwaar bew. 20 ZURICH licht bew. 15 GENèVE lcht bew. 15 LOCARNO onbew. 17 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK half bew. 19 ROME licht bew. 27 AJACCIO onbewolkt 23 MADRID 26 MALLORCA 30 ALGIERS U n 31 Korreltje Niets op aarde is gelukkig in alle opzichten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1