Tactiek in de Ronde van Frankrijk wordt steeds gecompliceerder DE TOUR IN HET VERSCHIET Wie is favoriet als Tourwinnaar? Goede belangstelling op eerste dag Natu-raLax Zuidsiavië won tournooi in dent If I i t i" i i i i i DINSDAG 24 JUNI 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 7 ER is nóg een ingrijpende wijziging, behalve de veranderingen waarop wij in een vorige beschouwing reeds wezen: Goddet is ten aanzien van de algemene ploegenrangschikking terug gekeerd naar een oud systeem. Evenals vóór 1951 wordt nu namelijk de alge mene ploegenrangschikking opgemaakt aan de hand van de tijden van de drie hoogstgeklasseerde renners der ploeg in de algemene individuele rangschik king. Daarnaast wordt dagelijks een dag- ploegenklassement opgemaakt, waarvoor de drie beste prestaties der ploeg in de étappe gelden. Zowel voor het algemeen ploegenklassement als voor de 24 dag- ploegenklassementen zijn uiteraard aan trekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Goddet heeft dus een handig com promis gevonden voor twee systemen, die beide vele aanhangers hebben. Maar door dat compromis is de taak voor de ploegleiders aanmerkelijk gecompliceer der geworden. In de eerste plaats zullen zij er voor moeten zorgen, dat niet slechts één, doch tenminste drie hoog- geklasseerde renners voldoende steun krijgen. Daarnaast moeten zij „vrijbui ters" in reserve houden om ook iets van de premies voor het dag-ploegenklasse- ment in de wacht te slepen. Prijzen Dit jaar werd het prijzengeld weer verhoogd. In totaal zal een bedrag van 450.000 gulden worden verdeeld onder de 120 renners (tien ploegen van twaalf renners), die op 26 juni a.s. op de Expo starten. Ruim 112.000 gulden is gereser veerd voor de ploegenklassementen, bij na 24.000 gulden voor de bergklassemen- ten, de rest voor de individuele rang schikkingen, dagvergoedingen, premies voor strijdlustige renners en pechvogels, De favorieten? Jacques Anquetil, de winnaar van vorig jaar, mag volgens traditie op 26 juni a.s. in de gele trui rijden. Maar zal hij het ere-tricot op 19 juli a.s., wan neer de Tour in het Pare des Princes arriveert, weer dragen? Zelden hebben de deskundigen zich zo schoorvoetend aan een prognose ge waagd als ditmaal. De internationale wielerwereld mist een supercrack, dat is de laatste jaren duidelijk gebleken. Frankrijk-Nationaal start met twee kop mannen: Jacques Anquetil en Louison Bobet, die zich op aandringen van Marcel Bidot toch weer aan het avontuur ge waagd hebben. Jacques en Louison heb ben in het openbaar vaak vriendelijk tegen elkaar gelachen en elkaar met alle eer overladen. Er ging toen een zucht van opluchting door de Franse pers. Maar zal alle rivaliteit werkelijk zijn verdwenen als beiden naast elkaar door Frankrijk fietsen? Anquetil heeft in ieder geval het voordeel, dat hij over meer „knechten" beschikt dan zijn rivaal en ploeggenoot. En België! Nauwelijks een week ge leden ploegleider Sylvère Maes had juist ontslag genomen en Jean Aerts, oud-wereldkampioen, werd zijn opvol ger slaagde de sportcommissie van de Belgische bond er met veel moeite in een ploeg te formeren. Marcel Jans- sens, vorig jaar no. twee in de eind rangschikking, maakte er uiteraard deel van, evenals de trouwe knecht Pino Ce- rami. Maar Fred de Bruyne trok zich op het laatste moment terug en dat kost te ook „zijne grijze eminentie" Dis Ke teleer de plaats. De super-knecht Ke teleer, reeds in vele wedstrijden de „hersens" van de ploeg, zal vooral sterk gemist worden. Jean Brankart kreeg na zijn voortreffelijke prestatie in de giro weer een kans. Al met al lijkt de Bel gische ploeg echter toch niet sterk ge noeg om een .individuele winnaar op te leveren. Mogelijk wordt zij een con current van de Franse in de ploegen rangschikking, al" zijn de .resultaten der Belgische renners na de triomfen in de voorjaarsklassiekers duidelijk minder geworden. Italië start zonder Ercole Baldini, de winnaar van de Giro, dié zich in deze wedstrijd vooral in de bergen heeft on derscheiden. Gastone Nencini wordt de kopman. Geen uitgesproken favoriet! Duitsland/Zwitserland een nieuwe combinatie mist homogeniteit en1 routine, evenals de internationale ploeg, waarin de Oostenrijker Christian (vorig jaar verrassend derde), de sterke Ier Elliott, de Portugezen Barbosa en Ba tista en de Brit Robinson zijn opgeno men. Mogelijk zal Spanje (Bahamontes, Botella, Lorono, Morales, Otano) in de bergen nog voor een verrassing zorgen. Een negatief punt voor de Spanjaarden is echter, dat zij in de voorgaande ron den (Giro, Vuelta) veel te roekeloos met hun krachten zijn omgesprongen. De Ne-Lux-ploeg En dan is er uiteraard nog de Ne- Lux-ploeg, een combinatie, die door Jacques Goddet speciaal ten gerieve van Charly Gaule zijn troetelkind no. 1, werd gecreëerd. Nederland is dus geen zelfstandige eenheid meer in de Tour, een triest feit, maar overigens ook een logisch gevolg van de geringe prestaties van onze wegrenners in buitenlandse wedstrijden. Dat ons land in de nieuwe formaties een kwantitatief overwicht heeft, kan de bittere pil nauwelijks ver gulden. De samenstelling van de Ne-Lux- équipe heeft nogal moeilijkheden opge leverd, het is een bekend feit. Luxem burg was snel klaar met de keus: Charly Gaul, Jempi Schmitz, Bolzan en Ernzer. Nederland twijfelde, omdat over het ka rakter van onze afvaardiging verschil van mening bestond. Moest een groep „helpers" de Tour worden ingestuurd, die slechts tot taak had kopman Charly Gaul te steunen (met alle financiële voordelen, die daaraan voor de ren ners zijn verbonden), of moesten ook enkele Nederlandse toprenners naar vo ren worden geschoven? Uitsluitende steun aan Gaul was niet risico-vrij, en zou bovendien de zwakte van ons huidi ge wielrennerskorps hebben aangetoond. Anderzijds zouden jonge renners, geleid door een favoriete kopman, veel erva ring in het ronde-avontuur kunnen op doen en dat zou positieve winst zijnv De sportcommissie van de K.N.W.U. gaf tenslotte de voorkeur aan een formatie, die nog enige zelfstandigheid bezit: Wim van Est, Piet van Est, Gerrit Voorting, Jef Lahaye, Piet de Jongh, Jaap Kersten en de debutanten Piet Damen en Mar tin van den Borgh, de laatste als ver vanger van de aanvankelijk gekozen Wout Wagtmans. Van dit achtteam maakten de gebroe ders Van Est, Voorting, De Jongh en Jaap Kersten deel uit van de ploeg, die vorig jaar te Nantes startte. Jef Lahaye en Martin van den Borgh werden onge twijfeld gekozen op grond van hun pres taties in voorjaarswedstrijden in België en Frankrijk, terwijl Piet Damen werd geselecteerd naar aanleiding van zijn fraaie overwinning in de wegwedstrijd WarschauBerlijnPraag. De Neder landse ploegleider in deze moeilijke wed strijd voor amateurs en onafhankelijken was Bram Koopmans, die de Ronde van Frankrijk gaat volgen als chauffeur van een der journalisten-équipes en zijn pu pil dus nog de nodige morele steun kan geven. De Luxemburger Jean Goldschmidt werd na moeizame onderhandelingen, waarbij zelfs de voornaamste medewer ker van Goddet, Jean Garnault, betrok ken was, aangewezen als leider van de combinatie. De Hagenaar Klaas Buchly werd zijn adviseur. Een adviseur overi gens, die vele rechten kreeg. Het wordt de taak van beiden de renners begrip bij te brengen voor het gemeenschap pelijk belang in deze ronde. Juist in moeilijke momenten want iedere ren ner in de Tour de France komt onher roepelijk enkele keren in moeilijkheden is het noodzakelijk, dat de ploeg een eenheid is. Slagen Goldschmidt en Buchly er in derdaad in om de combinatie als een homogene ploeg te laten strijden, dan is de kans op successen groot. Charly Gaul en Schmitz zullen ongetwijfeld zor gen voor winst in de bergen, de Neder landers zullen zich in de vlakke étap pen onderscheiden. Strijdlust en opof feringsgezindheid zullen de voornaam ste wapens van onze landgenoten zijn. Wenden zij deze goed aan, dan zal wel licht iets van de oude glorie herwonnen worden, en.... zal Jacques Goddet wel licht volgend jaar weer denken aan een zelfstandige Nederlandse équipe. Verzorgers Nederlandse ploeg Behalve door Klaas Buchly zullen de Nederlandse renners in de Ronde van Frankrijk bijgestaan worden door twee mecaniciens en twee soigneurs. Eerste mecano is Jan Sprenkelink uit Hengelo, de tweede is Gerard ten Have uit Am sterdam. Eerste soigneur is Gerrit Vis ser uit Rotterdam, die zal worden bij gestaan door D. van Zon uit Amsterdam. De Luxemburgers zullen een eigen soigneur en mecano meenemen. De Wimbledonkampioenschappen Twee Nederlanders uitgeschakeld OP DE EERSTE DAG van de Wim bledonkampioenschappen heeft de als favoriet getipte Australiër Ashley Cooper geen sterke indruk gemaakt. Deze 21-jarige speler uit Melbourne kwam in de eerste ronde uit tegen de drie jaar oudere vliegenier van de RAF Geoff. Owen. En tegen deze man heeft hij hard moeten vechten. Op deze eerste dag was de belang stelling van de zijde van het publiek groot. Niet minder dan 17.500 toeschou- 3 passeerden de tourniquets. Een wel heel groot verschil met de eerste kam pioenschappen in 1877 toen slechts 200 toeschouwers de finales bijwoonden. De Amerikaanse promotor van het „tenniscircus", Jac. Kramer bevond zich pok onder de toeschouwers. Hij ver klaarde, dat hij de winnaar van dit jaar een aanbod zou doen. Hij geloofde er niet in, dat Cooper het kampioenschap zou winnen. Volgens Kramer zou het wel eens Mal Anderson kunnen zijn. Van de acht geplaatste spelers heb ben zeven de tweede ronde bereikt. Al leen Mervyn Rose moet zijn partij in de eerste ronde tegen de Pool Skonecki nog spelen. Het was namelijk te donker geworden om dit duel nog door te laten gaan. Een opvallende prestatie werd gele verd door de debuterende Chinees Mei. Hij versloeg de Oostenrijkse internatio nal Hainka met de cijfers 62 62 61. De partij, die het langst duurde, was die tussen de Australiër Don Candy en de Britse international Billy Knight. Drie en een half uur stonden deze spe lers tegenover elkaar en niet minder dan 83 games werden gespeeld. Ten slotte zegevierde Candy met 75 57 13—15 6—3 12—10. Voor onze landgenoot Hans van de Weg is de deelneming aan het heren enkelspel slechts van korte duur ge weest. Reeds in de eerste ronde kwam hij tegenover de geplaatste speler Kurt Nielsen (Den.) te staan en deze scha kelde hem in stright sets: 62 64 60 uit. Er verdween nog een Nederlander van de uitslagenlijst. Het was Piet van Eys- den. In de eerste ronde werd hij door de Australiër Reid verslagen met 75 7—5 6—2. BRIDGE BRIDGECLUB SANS ATOUT De uitslag van de slotdrive luidt als volgt: Zwart: SliekerBonnet 62 pnt.; me vrouw Derogeev. Weizen 51 pnt.; echt paar Bernhard 49 pnt.; mevr. Tielke- meijerHissink 46 pnt.; HuijsWerter 45 pnt.; De VriesVan Dijk 35 pnt. Z w a r t-W i t: echtpaar Aenmeij 64 pnt.; echtpaar Brakel 58 pnt.; Eling v. d. Staaij 53 pnt.; Mekelmevr. Vis sers 42 pnt.; Van RhijnTielkemeijer 40 pnt.; mevr. WerterWeber 31 pnt. Rood: dames v. d. Zeeuw en dames Nieuwenhuizen-Winterkamp 73 pnt.; da mes StikvoortDe Haas 70 pnt.; mevr. BroekhuizenZwanenburg 69 pnt.; me vrouw Lourens-Jonkers en Schilt-Mul- der 60 pnt.; NieuwenhuizenWinter kamp 56 pnt.; De HaasStikvoort 43 p. Groen: AltinkDubbelaar 81 pnt.; dames Witkamp—Kemmer 67 pnt.; da mes HeemanVeltkamp en dames Van EgmondZwanenburg 65 pnt.; echtpaar Mellema 62 pnt.; mevr. PaesDe Haas Sr. 60 pnt.; echtpaar Niehot 56 unt.; mej. GroenenwegenKop 48 pnt. ARGENTIJNS PUBLIEK KOOS „EIEREN" VOOR Z'N GELD Rotte eieren, stenen en verrot fruit zijn neergeregend op de Argentijnse voetbalploeg en de begeleidende offi cials, toen het gezelschap gisteren in de Argentijnse hoofdstad aankwam. Twintigduizend personen waren reeds uren voordat het vliegtuig met spelers en officials zou aankomen, op het vlieg veld verzameld. Toen de spelers tevoor schijn kwamen, regende het rotte eieren en tomaten op hun hoofden. Sommige teleurgestelden gooiden met stenen. De politie wierp traangasbom- men en de brandweer zette de brand slangen wijd open, maar de menigte liet zich niet uiteendrijven. Zij volgde de autobus tot in de stad, het voertuig be kogelend met het rot fruit, bedorven vlees en rotte eieren. Ook werden spelers en officials met kleine muntstukjes bekogeld en door de ontevreden supporters uitgejouwd, om dat zij voor hun vertrek betere betaling en hogere premies hadden geëist voor het winnen van bepaalde wedstrijden in Zweden. ZEILEN Ned, Successen in Kielerwoche Op de tweede wedstrijddag van de Kielerwoche hebben de Nederlanders voor mooie resultaten gezorgd. Vooral de Finnjollenklasse werd een Neder landse aangelegenheid. Warburg eindig de op de eerste plaats, gevolgd door de Nieuwzeelander Roberts. H. Sleeswij k en De Jong bezetten de derde en vierde plaats. Moeilijker had Van Wijk het weer in de Sharpleklasse, want hij stuurde zijn boot naar de zege, gevolgd door elf Duitse tegenstanders. De weers omstandigheden op deze dag waren niet ideaal. Donderbuien, regen, zon en harde wind van 2 tot 5 meter per seconde, de wind draaide soms 180 graden, ver gemakkelijkten het de deelnemers niet. Hetgeen ongetwijfeld pleit voor de prima zeiltechniek van onze landgenoten. De uitslagen waren: Finnjollenklasse: 1. Warburg (Ned.); 2. Roberts (Nieuw-Zeelaiid)3. Slees- wijk (Ned.); 4. De Jong (idem). De plaatsingen van de overige Neder landers waren: 13. Koopmans; 14. Le- verland; 16. Gerhards. Sharpieklasse: 1. Van Wijk (Ned.). Flying Dutchmanklasse: 1. Poullain (Fr.); 2. Stiriau (idem); 3. Stauch (Zuid-Afrika). De Nederlander Kalff eindigde op de negende plaats. Drakenklasse: 1. Sorrentino (Italië); 2. Thompson (Duitsl.); 3. Spangenberg (idem). De plaatsingen van de Neder landers waren: 11. Warners; 18, 20. en 26. Kon. Marine; 27. Buys. Natuurlijke regelmaat 1 Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaatEen uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. i BS j Flacon a 60 tabletten versterkte werking) tl. t.3! de natuurlijke regelmaat Blus Brandend Maagzuur met een of twee Bennies! In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen gewoon la ton smelten op de tong Geen wonder dat die legioenen van zuurbr andlij ders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruik te maagtablet over de hele wereld. Ja Rennies zijn een prachtmiddel en bovendien hygiënisch en gemakke lijk verpakt om in Uw zak of hand tas mee te nemen. (Advertentie) WATERPOLO Het heeft pijpenstelen en klapzoe^n geregend, gisteravond in Gent. Zeven doodvermoeide, maar dolgelukkige Zuid- slaviërs werden na afloop van de wed strijd tegen Rusland door hun landge noten uit het water gehesen en met zuidelijk vuur omhelst. Zij hadden in de beslissende kamp om de eerste plaats in het eindklasse ment van het zeslandentoernooi de ster ke, stugge Russen met 6—2 verslagen. Het was een prachtig voorspel van de beide resterende wedstrijden, waarin Polen een 43 zege op Frankrijk be haalde en Nederland na een zeer slechte wedstrijd slechts tot een 33 gelijk spel tegen de Belgen kwam. Zuidsiavië behaalde dus een onver wachte ruime, maar toch verdiende zege, want hoewel de overmacht hier natuur lijk minder duidelijk was dan zondag avond tegen de Nederlandse ploeg, ook nu speelden de Zuidslaviërs weer een prachtige partij waterpolo. Dit team heeft ook in deze finale die enorme speelvreugde en stootkracht opgebracht, welke de tegenstanders als het ware overdonderd. De eindstand luidt: Zuidsiavië 5 5 0 0 10 39—3 Rusland 5 4 1 0 8 28—11 Nederland 5 2 2 0 4 1027 Polen 5 2 2 0 4 10—27 België 5 0 3 2 2 7—24 Frankrijk 5 0 4 1 1 12—28 L.G.B.—H.P.C. (dames) 1—2 Tegen het sterke HPC-zevental heeft LGB door stug verdedigen slechts een kleine nederlaag geleden. Door een grote verdedigingsfout nam HPC spoedig de jleiding (0—1). Beide ploegen kregen hierna nog enkele goede kansen, die echter onbenut bleven. Met een goede kans voor de thuisclub de bal ging juist over begon de tweede helft. Prachtig zwom even later een HPC- dame zich vrij om de stand tot 02 op te voeren. Weer kwam HPC terug, maar nu kon LGB deze aanval afslaan, kwam Ankie Epskamp vrij en werd de stand 12. Nadat twee speelsters naar de kant waren gestuurd, miste Jet Prins enkele seconden voor het einde dè kans van de avond. HPC verdiende de over winning volkomen. PAARDESPORT DE DEELNEMERS AAN DE GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Voor de Grote Prijs der Lage Landen, de zesde draverij in het Europees cir cuit, zijn thans de definitieve deelne mers bekend. Na rouwgeldverklaringen en een strenge selectie van de „Stich ting Nederlandse draf- en rensport" bleef een mooi veld van 16 paarden over. Onder hen bevinden zich de win naar van het vorig jaar, het Neder landse paard „Peterhof", die op 2620 m. start en de leiders van het klassement „Jariolain" (Italië) en Jamin (Frank rijk). Zij staan beide in het vierde band op 2660 m. De Franse hengst Icare IV heeft twintig meter voor op deze beide cracks en dat kan wel eens van beslis sende invloed zijn. De deelnemers: zeven paarden in het eerste band (2600 m.): Tjavs (De nemarken), Forges (Nederland), Quin- tus Harvester (Nederland), Ria Olivier (Nederland), Quite Heny (idem), Oranje Nassau (idem) en Willburn (Zweden). Vijf paarden in het tweede band (2620 m.): Fifi Beau Gosse (Frankr.), Hairos II (idem), Skymaster (Zweden), Peter hof (Nederland), Roland (idem). Twee paarden in het derde band (2640 m.): Icare IV (Frankrijk) en Emden (Nederland). Twee paarden in het 4e band (2660 m.): Jamin (Frankrijk) en Jariolain (Italië). DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP L.D.V. De 4e en 5e ronde om het club kampioenschap van LDV bracht de vol gende uitslagen: Eerste tiental: P. v. d. Stel—I. Teleng 20, Th. UittenbogaardJ. Kinsbergen 11, A. SladekJ. Laterveer 11, S. v. d. ReekB. Slechtenhorst 02, J. DreefW. Heemskerk 02, W. Huisman W. J. Kleijn uitgesteld; I. Teleng—W. Huisman 0—2, J. Dreef—S. v. d. Reek 02; W. HeemskerkA. Sladek 20; W. J. KleijnTh. Uithtenbogaard 02; B. SlechtenhorstP. v. d. Stel 11; J. LaterveerJ. Klinkenberg uitgesteld. Tweede tiental: P. March—W. Kleijn 02, M. Brinks-E. Klinkenberg 02, L. K. v. d. Vlist—P. v. d. Pijl uitgesteld, J. M. C. Masurel—P. Bommel 20, C. KlinkenbergC. B. Janssens 02, P. BonnetC. Klinkenberg 20, P. Pijl J. M. E. Masurel 02, E. Klinkenberg L, K. v. d. Vlist uitgesteld, W. Kleijn M. Brinks 0—2; J. Zaalberg—P. Marck 2—0. Scheepsberichten CALTEX DELFT (t.) pass. 23 juni Muscat n. Botanybay; CASAMANCE 23 juni te Nantes verw.; ESSO NEDER LAND (t.) pass. 23 juni Malta n. Port Said; FRIESLAND s.s.m. 24 juni te Rotterdam verw.; JAPARA krl. 24 juni te Tandjong Priok; KARA (t.) 23 juni te Punta Cardon; KENIA (t.) 22 juni v. Bachaquqero n. Buenos Baires; LEU- VEKERK 23 jui v. Bushire n. Antwer pen; LOOSDRECHT 23 juni d.w. Aden n. Bahrein; MOLENKERK 23 juni van Dar es Salaam n. Zanzibar; NANUSA pass. 23 juni Finisterre n. Amsterdam; NOORDWIJK pass. 23 juni Kaap Blanco n. Monrovia; OMALA (t.)23 juni van Porto Cardon n. Refice; POLYDORUS pass. 23 juni Malta n. Port Said; RID DERKERK 23 juni op rede van Colom bo ten anker; ROEPAT 23 juni v. Sin gapore n. Pandjang; STRAAT SINGA PORE 23 juni te Mombasa; TALISSE 23 juni v. Tandjong Mani n. Soerabaja; VAN NECK 24 juni te Singapore; WAL TON JONES (t.) pass. 23 juni Perim n. Mena al Ahmadi; WOENSDRECHT (t.) pass. 23 juni Wight n. Rotterdam; IJSSEL pass. 23 juni Lizard Head naar Antwerpen. WATERSPORT Zondag a.s. worden bij Paviljoen Dc Brasem te Oudewetering voor het eerst in Nederland officiële nationale water ski-kampioenschappen georganiseerd. Vier titels staan op het spel. namelijk voor de sprong, de slalom, de figuren en de combinatie (een soort algemeen klassement). Ook is er nog een ploe genklassement. Naast deze kampioen schappen omvat het programma mas sale demonstraties, waaraan o.a. de beste groepen van ons land deelnemen. De waterskisport streeft internationaal naar erkenning als volwaardige sport. Voor wat ons land betreft, hopen wij met deze manifestatie te kunnen bewij zen, dat dit streven gerechtvaardigd is. HET SCHAAKSPEL WANNEER DE KONING, vooral in rochade-stelling geen vluchtveld heeft, moet men steeds bedacht zijn op een mogelijk mat op de onderste (bo venste) lijn. Vandaar, dat vooral be ginnende schakers, al heel gauw over gaan tot de bekende zetten h2h3 of h7h6. Omdat deze zetten vaak tevens de pionnenformatie verzwakken, passen de sterkere spelers wel op, voor zij hier toe overgaan. In de volgende stelling uit fle meester- praktijk heeft geen van beiden zijn for matie op de koningsvleugel verzwakt, maar juist hierom „zit" er iets in! k' I fpf M JÊ I Wtom T> a k k l ABCDEFGH Wit vervolgde met 17, Lg5xf6 (een onschuldig uitziende zet, die echter veel venijn herbergt!); 17Le7 x f6. Dat had zwart nu juist niet moeten spe len. Met g7 x f6 zou zwart beter af zijn geweest. Bijv. 17gf6; 18. Te7 x Dxe7! want op Txe7 volgt 19 Telt en mat. Nu, na 17Lx f6 volgde ver- rasssend: 18. Dd4g4!, Dd7b5 (niet Dxg4 wegens Txe8 en mat). Er was geen betere zet: op 18Dd8; 19. D x c8!, Dxc8; 20. Txe8; op 18 Ted8; 19. Dxd7, Txd7; 20. Te8t en op 18Txe2; 19. Dxd7); 19. Dg4— c4! Weer dit onaanvaardbare dame-of fer. 19Db5d720. Dc4—c7!, Dd7b5; 21. a2—a4!, Db5xa4; 22. Te2 e4! (dreigt Dxc8, Txc8 en dan Txa4); 22Da4—b5; 23. Dc7 x b7! en na dit laatste dame-offer is het uit voor zwart. De zwarte koningin kan nergens op de diagonaal a4e8 blijven. Een tweetal problemen tot slot. Mat in twee zetten. Ilhefoende Hiaten. DOOR ARTHUR MAYSE 36) „Nu, ik was voor driekwart buiten westen, maar toen ik in het water terechtkwam, besefte ik dadelijk dat ze me geen genade zouden schen ken. Ik liet me dus zinken en be gon toen te zwemmen. Ik kwam bo ven onder de achtersteven van de Maija. Ze waren bij het licht van een zaklantaarn in de mist naar me aan het zoeken en ik hoorde Joe Ped- aar zeggen: „Die komt niet meer boven". Had Morse op je geschoten, weet je dat ook?" „Ik denk van wel. Maar ik weet het niet zeker. Het was allemaal zo verduiveld gauw gebeurd. Ik bleef onder de achtersteven watertrappen en hoorde de dominee zeggen: „Haal die twee daar weg". Aan het geluid te horen keerde hij daarna terug op de „Helene" Even later klonk er eerst een zware en toen een minder zware plons. „De lijken waren niet bezwaard, toen we ze vonden", zei Paddy. „Wat dat betreft schijnen ze een fout ge maakt te hebben". „Dat zei de dominee ook", ant woordde Clint. „Hij riep iets tegen Joe van beunhazerij. Joe zei dat hij voorgoed naar de zeebodem was. Maar Morse was kwaad. Hij zei: „Ik verwacht goed werk van mijn mede werkers. Zorg dat je onze andere vriend beter afwerkt". „Wat bedoelde Hij daarmee?" Clint knikte naar Dewy. Ze had haar hoofd op haar armen gelegd en sloeg met haar vuist zachtjes tegen ae rugleuning van haar stoel. Ze kon nu weten hoe het met haar vader gegaan was en het moest niet pret tig voor haar zijn het te horen. „Ga door", zei Paddy schor. Zyn zwarte ogen glinsterden in het lamplicht. „Haar lom je beter troos ten". „Ze bewerkten de Chinees met messen en onderhand lachten en praatten zij". „Een lijk dat zo bewerkt is, komt niet naar boven", zei Paddy. „Waar praatten ze over?' „Ik kon niet alles volgen. Maar ik hoorde genoeg om het te begrijpen. Aleko had meer geld geëist voor het overbrengen van de blikken. Hij had Morse al meer gevraagd op de avond dat we in Martinez waren binnen gelopen en hij had de kous op de kop gekregen. Daarom hield hij een groter deel voor zichzelf af, toen ze langszij en aan boord kwamen om de blikken te halen". „De hebzucht is zijn ongeluk ge worden", zei Paddy. „Maar we moe ten Aleko toch dankbaar zijn, want hij heeft ons de dominee in handen gespeeld". Ik hoorde Joe vragen: „Hoeveel zou dit de dominee opgeleverd heb ben?" Ik veronderstel dat zij zowel Aleko als de Chinees vermoord had den om hen niet te hoeven betalen'. „Goeie manier van zaken doen" zei Paddy. „Als het de dominee zijn laatste tocht was, dan hoefde hij geen gewetensbezwaren te maken. Hij kreeg de volle prijs voor zijn la ding en ruimde tegelijk twee man nen op, die tegen hem konden ge tuigen; alles in één slagen ver der?" „Toen ze klaar waren met de Chi nees, bezwaarden ze hem en zetten hem overboord. Er naderde een schip en ik kon de misthoorn ho ren. De dominee beval Joe een bijl te nemen en een gat in de Maija te hakken; ik hoorde Joe erop los slaan. Daarna voer de „Helene" weg. Toen ik haar machine niet meer hoorde, klom ik aan boord. Het wa ter stroomde naar binnen; ik kroop naar het ruim en stopte een nood- zeil in het gat. Daarna ging ik naar de kajuit. Ik dacht dat ik van een slok whisky wel op zou knappen. Maar na de eerste slok ging ik al van mijn stokje". Paddy keek op van zijn blocnote. „Nou, dat is het", zei Clint. Hij transpireerde en veegde zijn voor hoofd met zijn arm af. „Zet dan je handtekening" zei Paddy. „Op iedere bladzijde. Dewy jij ook". Toen zij klaar waren, zette Paddy zijn eigen handtekening op elke bladzijde en stopte blocnote en vul pen weer in zijn koffer. Hij bukte zich om de koffer onder zijn bed te schuiven en zei: „Je mag van geluk spreken dat je levend hier bent gekomen, jongen". „Ja, ik mag van geluk spreken', zei Clint. Dewy kwam naast hem staan. Zij keken allebei naar Paddy, die nu op de rand van zijn bed zat „Is hij nu veilig?" vroeg Dewy. „Heeft hij niets meer te vrezen?" „Integendeel', antwoordde Paddy. „Hij zal altijd iets te vrezen hebben. Het is de aard van het beestje". Hij keek hen aan en er gleed een glim lach over zijn gezicht. „Maar we mo gen niet ondankbaar zijn, Dewy. Door deze affaire heeft hij weer een schone lei gekregen. De politie van Brits Columbia heeft haar aanklacht tegen hem ingetrokken en wat er in Oregon voorgevallen is, kunnen we gevoeglijk vergeten. Hij is nu vrij om hier weg te gaan, als hij dat tenminste wil". Hij vervolgde, terwijl hij Dewy nog steeds glimlachend bleef aankij ken: „Het is bijna voorbij. Vannacht wordt het net dichtgetrokken. De rest is kinderwerk. We moeten er nog achter komen wie en wat de do minee eigenlijk is. We hebben alleen maar een paar losse gegevens en een bepaalde theorie". Hij haalde zijn pijp te voorschijn en begon hem te stoppen. „Ik weet alleen, net zo goed als jullie tweeën, dat hij een moordenaar is. En als onze vermoedens juist zijn, dan is hij bovendien een gevaarlijke dief, die het de Engelsen in Singapore da nig lastig heeft gemaakt en met de Japanners heeft samengewerkt". „Dus hij is nooit een zendeling ge weest?" vroeg Dewy. „Misschien wel, ofschoon ik het betwijfel. We hoorden voor het eerst van hem toen hij nog een kleine smokkelaar in verdovende middelen was. Nu is hij een grote smokkelaar. Nog een paar tochten en hij zou de machtigste bendeleider geweest zijn. Hij heeft gewaagde ondernemingen geleid en honderden kilo's opium te gelijk gesmokkeld. Het heeft hem geen windeieren opgeleverd". „Hoeveel zouden die blikken waard geweest zijn?" vroeg Clint. „Dat is moeilijk te zeggen. De prij zen gaan op en neer. Maar ik schat de waarde toch wel tussen de één en twéé miljoen dollar". Clint floot even". „Zoveel?" zei hij. „En ze sprongen ermee om alsof het niet meer was dan een paar blikken benzine". „Ruwe opium", zei Paddy. „Bruine klonten, in papaverbladeren gewik keld. Ik heb het spul vaak gezien". „Nu begrijp ik hoe ze het doen", zei Clint. „Een vissersboot die het goedje op zee moet overnemen en daarna een snelle boot om het ver der te vervoeren." „De dominee is een gehaaide klant zei Paddy. „En je hebt wel gemerkt dat hij een uitmuntende zeerover »s geweest". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7