Prinses Gracia bezocht de EXPO Loonregeling nieuwe C.A.O. stemt de arbeiders tot ontevredenheid Mgr. Hanssen zwakker Geen „Algemene Jeugdwet" Meuute Qeuueweutap AUeuut Cjuitica antvangen GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE LISSE Uitslag rapport over moeilijkheden bij Coöp. Venlose veiling Mijn en dijn verwisseld Afbetaling minder streng Tweede artsenvereniging opgericht uit protest DINSDAG 24 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco hebben een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling in Brussel. De foto toont het prinselijk paar in het Amerikaanse paviljoen, luisterend naar de uitleg van de commissaris- generaal, de heer Cullman. Opnieuw onrust in de bouwwereld In Utrecht staakt 5000 man De lonen, die de bouwvakarbei ders in het westen des lands verle den zaterdag in handen kregen wa ren voor het eerst gedeeltelijk lonen, gebaseerd op de nieuwe C.A.O. voor de bouwbedrijven. Ze zijn niet met enthousiasme of zelfs maar tevre denheid ontvangen. Integendeel: in Amsterdam sprak men over „betrek kelijke rust" maar op bouwwerken in Utrecht en (het onrustige) Den Haag kwam het tot stakingen. In Den Haag trokken ongeveer vierhonderd stakende bouwvakarbei ders op de fiets langs verschillende bouwobjecten om de collega's die nog werkten, eveneens tot staking aan te zetten. Hier en daar vonden de sta kers gehoor maar over het algemeen was de actie geen succes. Maandagmiddag hebben zich even eens enkele honderden bouwvakar beiders naar het ministerie van So ciale Zaken begeven, waar een de putatie van vijf man onder leiding van de heer J. Verschuur, een onder houd had met het waarnemend hoofd van de afdeling arbeidsverhoudingen mr C. J. Nierstrasz. Het gesprek duurde een half uur. Na afloop moest de heer Verschuur verklaren dat het onderhoud „negatief" was uitgeval len. Mr Nierstrasz verwees de sta kers namelijk naar de officiële vak bonden, die de C.A.O. hebben aan vaard. Hoewel het in Utrecht nergens tot ongeregeldheden kwam, had de sta king daar een ernstiger karakter. On geveer een derde deel van de bouw vakarbeiders naar schatting 5000 man legde daar het werk neer. In Amsterdam zijn voor hedenmid dag tussen een en twee uur protestbijeenkomsten belegd op drie plaatsen in de stad. Men wil pro teren tegen de invoering van de nieu we C.A.O. Bet besluit hiertoe werd genomen tijdens een vergadering van bouw vakarbeiders, die gisteravond in Krasnapolsky werd gehouden en die was georganiseerd door het Amster dams Comité van actie. De demon straties zullen plaats hebben in Slo tervaart, Osdorp en Amsterdam zuid. De drie samenwerkende vak bonden houden zich van deze wilde acties afzijdig. BOUWVAKARBEIDERS NA STAKING ONTSLAGEN. Op één uitzondering na zijn op alle bouwwerken te Utrecht de bouw vakarbeiders vanochtend normaal aan het werk gegaan. De uitzondering betreft een project in Zuilen van de N.V. Wabo Bouwmaatschappij. Hier heeft de maatschappij de werknemers, die gisteren hebben gestaakt, ontsla gen en vanochtend niet meer tot het werk toegelaten. Het gaat hier om circa 60 bouwvakarbeiders. Gezien de aanhoudende ernst van de toestand van mgr Hanssen zijn de behandelende geneesheren in de loop van zaterdag er toe overgegaan, een kleine operatieve ingreep te verrich ten. De beide vicarissen-generaal, mgr Feron en mgr Van Odijk, brach ten een kort bezoek. Vannacht is mgr Van Odijk in Nijmegen gebleven. Vanmorgen hebben mgr Lemmens en mgr Feron een bzeoek aan mgr Hanssen gebracht. Zijn toestand is thans zeer critiek. Wijziging codificatie teveel moeite Minister Samkalden ziet niet in dat het praktisch nut zou hebben te streven naar het totstandbrengen een „Algemene Jeugdwet", al begrijpt hij dat er verlangens be staan om de gehele jeugdzorg in één wet te omvatten. De minister zegt dit in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot her ziening van het kinderstrafrecht en het kinderstrafprocesrecht. Aan een algemene jeugdwet zijn naar de minister meent te veel moeilijk heden verbonden. Zr is in de eerste plaats de moeilijkheid van de afba kening van het terrein. Wat moet men laten vallen onder „de gehele jeugd zorg omvattend"? Zover wettelijk ingrijpen ten aanzien van deze zorg nodig is, zouden delen van het civiele recht, van het staatsrecht, van het strafrecht en van het administratief- recht in één wet moeten worden sa mengevoegd. Een formeel bezwaar zou men kunnen noemen, dat men dusdoende in strijd zou komen zo niet met de letter dan toch met de strekking van het codificatie-artikel van de Grondwet. Immers, men zou belangrijke stukken burgerlijk recht en strafrecht uit onderscheidenlijk het burgerlijk wetboek en het wet boek van strafrecht moeten lichten, aldus de minister. Materieel is er het bezwaar, dat men bijvoorbeeld de; leerplichtwet, een deel van de onder wij swetgeving, sommige bepalingen uit de arbeidswet, om maar enkele te noemen, zou moeten samenbren gen met onderwerpen van burger rechtelijke en van strafrechtelijke aard, alsmede met regels van proces recht. De minister vermag niet in te zien, dat een dergelijke wijze van wetge ving vordelen zou opleveren, welke tegen de nadelen opwegen. Zou het al denkbaar zijn een ge hele jeugdzorg omvattende jeugdwet op te stellen, dan zou het gevolg hiervan niet zonder meer kunnen zijn, dat dan ook de gehele jeugd zorg onder één ministerie zou moe ten worden gebracht De genoemde onderwerpen liggen reeds op het ter rein van werkzaamheid van drie mi nisteries en het is niet aan te nemen, dat de gehele materie organisatorisch onder één departement zou kunnen worden ondergebracht. Meer bedrijven met werktijdverkorting Het aantal bedrijven, waarin een werktijdverkorting plaatsvond, is van april op mei na van maart op april te zijn gedaald weer toegeno men. In mei jl. werd nl. in 889 (vjn. 884; v. j. 19) bedrijven met een per soneelsbezetting van 83.951 (83.745 880) mannen en 21.872 (21.507; 465) vrouwen korter gewerkt. Het aantal werknemers ten aanzien van wie van ontheffing en artikel 8 B.B.A. gebruik werd gemaakt, om vatte, aldus het C.B.S., in deze be drijven 34.312 (36.564; 235) mannen en 9574 (10.138 85) vrouiwen. Het aantal uren, dat in mei door de man nen korter dan 48 uur werd gewerkt, bedroeg 1.598.599, tegen 1.754.722 in april. Voor de vrouwen kwam het aantal minder gewerkte uren in de maand mei uit op 414.911, tegen 435.449 in april. In mei 1957 werd door mannen en vrouwen te zamen in totaal 11.644 uren minder gewerkt. Woensdag 25 juni zal het vijftig jaar geleden zijn dat een jongeman uit Lisse, Leonardus van Rooijen, en mejuffrouw Helena de Groot elkan der in de parochiekerk van St. Joseph te Bennebroek, de woonplaats van de toenmalige bruid, eeuwige trouw be loofden, waarna zij zich als jong echt paar in Lisse vestigden, aan de Sta tionsweg of, zoals de oude Lissenaren deze straat nog steeds noemen: de steeg. De thans 75-jarige bruidegom be gon, 11 jaar oud, als melkboeren knechtje doch ging na zijn diensttijd de turfstekerij in de Rozenbroekpol der in. Hij volgde al spoedig de voet sporen van zijn vader die er met de hondenkar en later met de hit voor de wagen gespannen op uittrok om zijn turf te slijten. Dat was dus nog in de tijd dat allerwegen in de keuken fornuizen de turfvuren brandden. Met de tijd veranderde dat, de turf werd vervangen door de cokes en de vetkolen die met water gemengd werden gestookt eer later kwam de betere anthraciet die nu weer con currentie krijgt van de olie. Met hard werken floreerde de zaak; voor de hit kwam een echt paard, later twee en De commisie van advies, in het leven geroepen om zo mogelijk een oplossing te brengen in de moeilijk heden bij de Coöperatieve Venlose Veiling, waarvan de eenheid wordt bedreigd door de plannen van de tuinders in de kring Venlo om een eenzetting van het z.g. plan Prins een rapport over het resultaat van haar bemoeiingen uitgebracht. In de commissie hadden vertegen woordigers van het centraal bureau van tuinbouwveilingen, van de LLTB (Limburgse Land- en T\iinbouwbond) en het rijkstuinfeouwconsulentschap Limburg zitting. Voorgesteld wordt om tot een nieuwe organisatorische opbouw van de veiling te komen en een totale splitsing door te voeren tussen de afdelingen tuinbouw Nadat dr J. Platteel op Nederlands Nieuw-Guinea was aangekomen, inspecteerde hij in gezelschap van de commandant Zeemacht Ned. Nieuw-Guinea de op het platform opgestelde gewapende wacht der Kon. Marine, Eigendomsverwarring te Haarlem heeft er toe geleid, dat reeds jaren lang de huur voor een pand aan de verkeerde eigenaar werd betaald. Dezer dagen kocht de gemeente Haarlem een pand het perceel Boeresteeg 28 op, maar na de overdracht kwam de aannemer, die in het huisje een opslagplaats heeft bij de instanties aankloppen met de mededeling, dat het pand zijn eigen dom was en dat de gemeente het huisje had gekocht van iemand, die helemaal geen eigenaar was. Het was dus wel de moeite waard om een en ander uit te zoeken. Ten slotte bleek, dat de aannemer zich had vergist. Hij was wel eigenaar van een perceel, maar dan van het huisje naast no. 28, n.l. 28a. Groot was des aannemers verbazing. Hij had nummer 28 al jaren in gebruik en nooit een cent huur betaald. De huur van 28a, dus het huisje van de aannemer, werd sinds onheu gelijke tijden geïnd door de vroegere eigenaar van no. 28. Men vermoedt thans, dat er jaren geleden een af spraak is gemaakt tussen vroegere eigenaars, die niet meer in leven zijn. Beide huisjes worden nu door de gemeente gekocht; de zaak is dan weer rond. In de Staatscourant van vandaag is gepubliceerd een wijziging van de afbetalingsbeschikking 1956, waar bij met ingang van 25 juni a.s. de in genoemde beschikking vastgestelde percentages der verplichte minimum- kassastortingen voor een groot aantal goederen als volgt worden verlaagd: Voor personenauto's van 35 pet. tot 25 pet., voor motorrijwielen en scoo ters van 35 pet. tot 25 pet.; voor bromfietsen van 30 pet. tot 15 pet. en voor radio's en televisie-ontvangtoe stellen, grammofoons, platenspelers, accordeons, koelkasten, haarden, kachels, electrische en gasforuizen, warmwaterapparaten, wasmachines, centrifiges en rijwielen van 20 pet. tot 15 pet. Voor de overige artikelen zoals deze in de afbetalingsbeschikking 1956 zijn genoemd, blijft het tot dus verre geldende minimumpercentage van 15 pet. ongewijzigd. De maxi- mum-contractsduur met betrekking tot alle in deze beschikking genoem de goederen blijft eveneens ongewij zigd. De huidige ontspanning in het eco nomische leven vormde de aanlei ding tot deze wijziging der desbetref fende voorschriften, aldus bericht het ministerie van economische zaken. (groente en fruit) en de pluimvee teelt (eieren). De algemene ledenvergadering zal een nieuw algemeen bestuur moeten kiezen met daarnaast een raad van toezicht, waarvan de leden door dis- trictbesturen zouden worden aange wezen. De commissie van advies meent dat met de door haar voorge stelde wijzigingen in de organisatori sche en economische opzet een „nieuw huis" wordt opgezet, waarin ook voor de tuinders uit Venlo, Ble- rick en Tegelen een goed onder komen te vinden zal zijn. Omtrent de wenselijkheid van de stichting van nieuwe veilinggebouwen spreekt de commissie geen oordeel uit. Wel geeft zij als haar mening te kenen, dat een doelmatig ingericht veilingwezen goedgelegen en ingerichte terreinen en gebouwen tot noodzakelijke voor waarden heeft. De commissie ziet hierin echter geen reden waarom de eenheid der Noord-Limburgse en Oost-Brabantse tuinders, die van de Venlose veiling de grootste van het land en van Europa hebben gemaakt, verbroken zou moeten worden in het rapport is eveneens het ontwerp van de gewijzigde statuten, een financieel en fiscaal rapport, alsmede een uit eenzetting van het z.g. plan prins waarin een vorm van samenwer king in de afzet van groenten, fruit en eieren voor het CW gebied is op gekomen. De huidige CW ontstond uit een fusie tussen de Venlose veilingver eniging en de oude CW, die na de tweede wereldoorlog werd aangegaan en die de omzetten in de laatste jaren tot boven de 50 miljoen gulden deed stijgen. Een nieuwe organisatie is in Am sterdam opgericht als tegenhanger van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De oprichters van deze organisatie zijn van mening, dat de Maatschap pij niet voldoende weerstand biedt aan het streven van de overheid, de Nederlandse bevolking steeds meer de geneeskundige verzorging via de ziekenfondsen te doen aanvaarden. De leiding van de nieuwe organisa tie is voorlopig in handen van de art sen J. A. Arendsen Hein (Den Haag) en de redactieleden van de Vrije Artsen Tribune: L. D. Driessen, H. J. N Dekkers, N. Koolsbergen (Amster dam) en P. C. Koppert uit Utrecht. weer later vanzelfsprekend de vracht auto. Gemakkelijk hebben zij het niet ge had; had de bruidegom, die de zaak dreef met twee broers, de zorg voor de geldelijke verdiensten, de bruid (thans 74) had in het gezin dat in de loop der jaren 11 kinderen ging tel len waarvan er nog 8 in leven zijn 2 zoons en 6 dochters ook haar deel van de zwarigheden. Vorig jaar zijn ze het wat stiller aan gaan doen en heeft de heer Van Rooijen zich uit de zaken terugge trokken. Geen van zijn twee zonen volgt hem op, die zijn een andere richting uitgegaan, maar de jongste broer en vennoot zet met zijn zoon de zaak voort en zo blijft het nu toch in de familie. De bruidegom maj zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen, de bruid heeft wat plagerij van een bronchitis doch kan overigens nog best uit de voeten. Er is echter wel wat veranderd in Lisse. „Stel je voor", zegt de heer Van Rooijen, „ik ben nog aangeno men in het ene kleine kerkje dat Lis se in mijn jonge jaren rijk was en nu zijn er wel drie grote kerken." Zo is Lisse gegroeid en mensen als de Van Rooijens hebben daar, ieder op hun eigen wijze aan meegewerkt. „Wij hebben reden om dankbaar te zijn", zei de bruidegom verder en de ze dankbaarheid zal woensdag tot uiting komen in de H. Mis die tot in tentie van het gouden paar in de kerk van St. Agatha zal worden opgedra gen. Verder wordt het feest in intie me kring gevierd in „De Witte Zwaan" met hun 8 kinderen, 31 klein kinderen en 3 achter-kleinkinderen. Nu mag hij voor zichzelf gaan zitten De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 35-jarige sloper A. van de W .uit Leiden veroordeeld tot een gevan genisstraf van één maand, omdat deze man zich in juli van het vorige jaar bij het parket van de officier van jus titie in Den Haag had gemeld om voor een aannemer uit Rijpwetering een gevangenisstraf uit te zitten. De aannemer was veroordeeld tot anderhalve maand wegens autorij den onder drankinvloed. Na tien da gen kwamen de autoriteiten er achter, dat de verkeerde was opgesloten. De sloper had verklaard, dat hij een wit voetje wilde halen bij de aan nemer. De officier van justitie had een boe te van honderd gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand gevorderd. RECHTZAKEN De twee getuigen meisjesstu denten uit Leiden mochten dan voor de Haagse politierechter wat staan te gniffelen en hun vriendin nen op de publieke tribune ook, dat neemt niet weg dat de officier van justitie ze lelijk in het zonnetje zette. Terecht stond een 55-jarige smid uit Leiden, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 11 februari jl. een vrouw, die in verwachting was, zou hebben mishandeld. De verdachte ontkende dit. De vrouw was wel bij hem in de winkel geweest met enke le andere personen, maar hij had haar gewoon verwijderd en alleen maar een zacht duwtje gegeven. De smid had studentes op kamers en dit was de bron van alle narig heid geweest. De meisjes hadden een feestje gehad en de vrouw, die nu beweerde mishandeld te zijn, had zich geërgerd ovei het lawaai. Bo vendien hadden de meisjes haar ge plaagd door tegen haar ramen te tikken. Terwijl de vrouw in de winkel te keer ging tegen de meisjes was de smid binnengekomen en hij had het groepje mensen uit de winkel ver wijderd. De officier van justitie merkte op, dat de smid alleen de staart van het gebeuren heeft meegemaakt. Hij heeft niet geweten dat de vrouw door de meisjes was getreiterd. Wel heeft de smid een ongelukkige keus gedaan bij de keus van kamerbewo ners. De officier van justitie vond het smadelijk, dat studentes op deze wijze betrokken waren geraakt in een burenruzie. De officier kon uit de conflictsituatie echter geen mis handeling halen en hij vorderde vrij spraak. Overeenkomstig de eis sprak de politierechter de smid vrij. HARDHANDIGE BEZORGDHEID Een 21-jarige wever uit Leiden had op 8 september stomverbaasd opgekeken toen hij, als militair ge kleed, bij de bushalte stond te wach ten en er in de Javastraat te Leiden piotseling een man van zijn fiets stapte en zei: „Jou moet ik nog heb ben". De hem onbekende man had hem daarop in het gezicht gestompt. Later bleek dat de mishandelaar, een fabrieksarbeider uit Leiden, in de mening had verkeerd, dat deze mili tair met zijn i5-jarige dochter was uitgeweest. Hij had echter de ver keerde militair voor zich. Verdachte was al eerder voor mishandeling en diefstal veroordeeld. Het reclasse- ringsrapport schetste de niet ver schenen verdachte als een man die groot, doet, maar een klein hart heeft. De officier van justitie vond het een moeilijke zaak, want bij de vorige mishandeling had verdachte een maand voorwaardelijk een boete gehad. Hoewel het bedroevend is dat verdachte dus niets geleerd heeft wilde hij deze kwestie zien als een te ver uitgestrekte vaderlijke zorg. Hij vorderde een week voorwaarde lijk en 50.- boete. Het werd een week voorwaardelijk en 40.- boete.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5