T f\et WLiM$LmaGAT kvffi Wv>r mc&- W+JtiéjUmTAD Gasfornuizen Scherp Het Concertgebouw Orkest in de Pieterskerk EN TRALIE Sluiting door de bisschop van Rotterdam Agenda van de Leidse Raad DINSDAG 24 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR KLEUTER OVERREDEN. De zevenjarige Engelina Verhaar, wonend in de Van 't Hoffstraat te Leiden, die gistermiddag tegen vijf uur een eindje mee mocht rijden op de paardenwagen van de groenten- iman, wilde op de Lorentzkade nabij de Kamerlingh Onneslaan van de rij dende wagen stappen. Ze zocht daar bij steun op de achterzijde van het le- moen. Ze gleed evenwel af en viel tussen paard en wagen op straat en kreeg het linkervoorwiel van de kar over het lijf. Met een verwonding aan het linker oor en enig onbekend letsel werd ze door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Bejaarde aangereden. Een 83 jaar oude voetganger uit Leiden, die gisteravond rond 8 uur de rijbaan van het Noordeinde wilde oversteken, lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Hij werd aangereden door een wielrijder en moest met een heupfractuur en een gebroken rech ter middenvinger in een ziekenhuis worden opgenomen. Uitslag „Fotografeer „Veilig Verkeer". De uitslagen van de wedstrijd „Fo tografeerVeilig Verkeer", die uitgaand van de Stichting ter Bevor dering van de Amateurfotografie in het kader van de Voorzichtigheids- actie 1958 van het Verbond voor Vei lig Verkeer en de Week van de Foto- TOELATINGSEXAMEN GEM. H.B.S. VOOR MEISJES Voor het toelatingsexamen tot de Gemeentelijke H.B.S, voor meisjes zijn de navolgende candidaten Lydia van Alphen Leiderdorp; Alie Barendsz, Boskoop; Inez van Beelen, Noordwijk aan Zee; Gastke de Boer, Abbenes; Kitty Boogh, Oegstgeest; Willy de Braak, Leiden; Tjitske Broersma, Leiden; Marja Brouwer, Leiden; Jannie Dét, Leiden; Chris tian Diepeveen, Leiden; Joke van Diggelen, Leiderdorp; Elly Dorrepaal Katwijk a. d. Rijn; Wies Genang, Leiden; Joke v .d. Gevel, Leiden; Louise Groenevelt, Sassenheim; Tr. de Jong, Leiden; Elsje Kapteyn, Sas senheim; Rita Kleiubussink, Leider dorp; Berthy de Knecht, Leiden; Cootje Knottnerus, Oude Wetering; Margje Koster, Leiden; Pauletje Koster, Leiden; Afien Kruizinga, Leiden; Yvonne Kuyt, Leiden; W. M v. d. Kwaak, Katwijk aan Zee; Saskia Lepelaar, Leiden; Joke v. d. Maas, Benthuizen; Sita Maas Gees- teranus, Leiden; Lies v. d. Marei, Voorschoten; Iris Martienus, Voor burg; Ria v d. Meer, Leiden; Thea van Oosten, Voorschoten; Emmy Oo v. Oosten, Voorschoten; Emmy Oos tergo, Voorschoten; Tineke Otto, Leiden; Henny Pander, Leiden; Petra Ruben, Leiden; Lenneke Ruhaak, Jannie van Rijn, Katwijk aan Zee; Irene Schraa, Leiden; Annetje Siere, Leiden; Joke Slegtenhorst, Leiden; Thea Sterk, Leiderdorp; Ellen Struick, Oegstgeest; Gonneke Ub- bink, Leiden; Olga Verboon, Leiden; Anne v. d Veur, Leiden; Willy Vogel Leiden; Marion Vos, Leiden; Eveline Vrielink, Leiden; Marjo de Vries, Leiden; Maja Wahab, Katwijk aan Zee: Doortje v. d. Water, Leiden; An neke Wenkenbach, Noordwijk aan Zee; Margo Winsemius, Leiderdorp; Ineke de Winter, Wassenaar; Tonny v. d. Zaal, Lisse; Alice Zitman, Lei den. Afgewezen 14; Mondeling examen 24. POTLOOD en GF.FST grafie werd uitgeschreven, zijn be kend. Leiden maakt niet zo'n erg goede beurt want in de lange lijst van geld prijzen, die werden toegekend, komt slechts één adres voor van een Leide naar, die voor do „Beste verkeersfoto in fototechnisch opzicht" (groep B) een prijs van vijf gulden won. Dit doet overigens niets af aan de ver diensten van de heer Ernst Winar, Lammenschansweg 49, die de geluk kige Leidenaar was. Prof Cleveringa ere-lid Prins Bernhardfonds. Het lid van het dagelijks bestuur van de vaste commissie voor de we tenschap van het Prins Bernhard fonds, prof mr. R. P. Cleeringa te Lei den, is gisteren benoemd tot ere-lid van dat fonds. Leidse verenigingen gaven feestavond Voor „Dr Van Voorthuyzenschool" In het St. Anthonius Clubhuis or ganiseerden twee Leidse verenigin gen, nl. ,£)e Vriendenkring" en „De Mirt", zaterdag een gezellige feest avond, waaraan-vele artiesten geheel belangeloos hun medewerking ver leenden. De baten van deze avond waren bestemd voor de Dr. Van Voorthuysenschool. Kinderen, die zo wel lichamelijk als geéstelijk gehan dicapt zijn, kunnen voor dit geld van een heerlijke vakantie gaan genieten. Het koloniehuis „Zonne-oord" in Ede staat zes weken lang voor hen open. Namens de twee organiserende verenigingen heette de heer A. Ba- rendrecht alle aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder het hoofd van de Dr. Van Voorthuysenschool, de heer M. G. H. den Haan, de leden van de uitzendcommissie en de ver tegenwoordigers van de oudercom missie. De heer Den Haan, die hier na het woord voerde, toonde zich verheugd over het feit, dat de op vatting „ieder voor zich en God voor ons allen", thans vrijwel geen op geld meer doet en de geestelijk en lichamelijk gehandicapten steeds meer in de zo noodzakelijke belang stelling komen te staan. Een zee van werk wordt door de Dr. Van Voort- huysen-gemeenschap verricht ten bate van de eenvoudigen van geest, aldus spreker. Hij uitte in dit ver band zijn gevoelens van dank en waardering. Onder leiding van Paul Pabo werd vervolgens een gevarieerd program ma afgewerkt. Medewerking verleen den o.m. het Leids Jeugdorkest, „The Two in Harmony", het Trio Jeanne (xylofonisten), Dolf del Prado met zijn guitaar, een accordeonduo en de Chico's, het vermaarde radiotrio. Gé Heinen zorgde voor enkele grap jes, terwijl Pau Pabo zelf het spel „Dit is uw leven" leidde. Eén van de aanwezigen werd hierbij op het podium geroepen en zag achtereen volgens familieleden, vrienden en bekenden één voor één in de deur opening verschijnen. Na afloop van het cabaret was er tot diep in de nacht een gezellig samenzijn. EINDEXAMENS CHRISTELIJK LYCEUM TE LEIDEN Voor 't eindexamen H.B.S.-B (afd. Math.-Phys.) zijn de navolgende can didaten geslaagd: M. J. P. C. Berkhout, P. Bos, A. Cig- Advertentie) j gaar, J. P. R. v. Dalen, M. J. v. Dam, J G. J. R. Dijkstra, D. A. v. Dorp, J. A. j Dorrepaal, P. v. Elk, G. Holtrust, I. I v. Hove, D. H. Jansen, J. de Jong, A. I Kuyt, M. P. Kwakernaak, J. Leeuwis, L. E. v. Loo, J. Oudshoorn, P. Pas- schier, P. M. v. d. Plas, M. Pluim- graaff, H. R. Roodenburg, T. R. Sein- stra, A. C. Smaal, H. J. Veldhuyzen, B. J. Verdoes, E. W. D. Versteeg, F. de Wolff. Afgewezen geen. No. 515. Horizontaal: 1. nu en dan, 6. zangstem, 7. vordering, 9. bevroren water, 10. dwaas, 12. voornaamw., 13. gezamenlijk verteer, 15. klank, 16. zeker veevoeder, 17. vogel, 19. voor zetsel, 21. doortochtgeld, 22. voeg woord, 23. waterkering, 25. voorvoeg sel, 26. aanwezig. Verticaal: 1. sluiskolk, 2. rund, 3. gem. in Gelderl., 4. lidwoord, 5. snoer van een hengel, 6. ondersteuning, 8. slag, 10. klein soort van rijpaard, 11. vlinder, 13. kleef middel, 14. kleine kabeljauw, 18. bloem, 20. bekend dier, 22. boomloot, 24. academische titel (afk.), 25. voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. as, 3. Peel, 7. post, 9. esp, 11. aam, 12. eelt, 14. eind, 16. Ee, 18. lans, 20. aard, 22. Tl, 23. Eems, 25. darm, 27. een, 29. dal, 30. merg, 32. kram, 33. os. Verticaal: 2. spa, 3. p.s., 4. eten, 5. lel, 6. op, 8. omen, 10. ster, 11. aalt, 13. Edam, 15. Iser, 17. eden, 19. Alda, 21. Aser, 24. Emma, 26. alk, 28. ego, 29. do, 31. Em. TUSSENTIJDSE ONTBINDING PACHTOVEREENKOMST In verband met het voortschrijden van de werkzaamheden, betreffende het bouwrijp maken van de gron den in het uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest" is het nodig, dat de gemeente op korte termijn de vrije beschikking krijgt over het restant groot 3.00.50 ha., van de aan de heer D. van Schie, te Voorschoten, tot 31 december 1962 verpachte al daar gelegen gronden. De pachter heeft zich op dezer zijds verzoek bereid verklaard de pacht tussentijds, gerekend van 1 januari 1958 af, te ontbinden, mits hem een schadevergoeding wordt toegekend van 10.500.te ver meerderen met de door de inspecteur der belastingen terzake van deze schadevergoeding vast te stellen be- lastingschade. Tegen deze padhtontbinding onder de vorengenoemde voorwaarden be staat bij B. en W. geen bezwaar. F EN VAN DE GROTE attracties *-■ van het Holland Festival is, dat men andere concerten kan beluiste ren, dan men de ganse winter heeft gehoord, hoezeer deze ook gewaar deerd zijn. In dit opzicht mogen de Leidenaars content zijn, dat onze stad met vier mooie concerten betrokken is geworden in het plan van het Fes tival, waarvan voor Leiden het con cert door het Concertgebouworkest in de Pieterskerk het besluit vormt. Het programma, waarin Eduard van Beinum de kunstenaars van zijn orkest aanvoerde, was zeer aantrek kelijk en ruimschoots heeft men ge noten van deze onmisbare verkwik king in de ernst van onze tijd. Als aanvang: Ouverture Leonora no. 1. van Beethoven. Deze ouverture heeft een betrekkelijk eenv udige muzika le inhoud; maar is niettemin vol maakt, (gaaf en evenwichtig) boven al volmaakt om haar eenvoud. De di rigent en zijn keur-orkest gaven in deze vertolking de verheugende erva ring, dat men uitsluitend de eenvou dige waarheid van de mooie partituur hoorde. Hierna de 4e Symphonie van Bruck ner, aan wien men ondanks de ne- ventitel „de Romantische" - de grote verdienste toekent, dat hij (in een pe riode waarin de muziek juist zozeer onder invloed van de romantiek stond) de zuivere muzikale waarden heeft hooggehouden en muziek com poneerde, die zonder overheersend picturale bijgedachte is geschreven, en als zodanig ook genoten moet war den. In Bruckner onderkennen wij de zorgvuldige bouwmeester, in wiens monumentale wijdgekoepelde sym- phonieën de evenwichtige vorm zo zeer is te bewonderen. De naam „ro mantisch" slaat dan ook op de natuur- romantiek, die hier zo'n inspiratieve rol speelt („diens Pastorale") om de vogelroep. F VENWEL NIETS VAN program- ma-muziek; noch van werkelijk heidsgetrouwe schildering valt te bespeuren, al leiden de hoornfanla- res wel in de richting van een jacht stoet, waarover de componist zich ook wel uitgesproken zou hebben. Het milde romantische landschap rond Linz waarvan Bruckner zo veel hield heeft hem ruimschoots geïnspireerd; geen illustratie maar wezen; een visioen; bedachtzaam tot in bij zond erhdeen overeenkomend met zijn bedoeling. Zo is deze mu ziek innerlijk bestand tegen de tijd. De orkestleden voegden zich geheel naar de intenties van de dirigent, die Bruckner zo luisterrijk begrijpt, en weet dat deze, op de middaghoog te van 't leven begonnen met het scheppen van zijn symphonieën, hoogst sensitief maar tevens een wijs en rijp man was, evenwichtig en volledig. Eduard van Beinum heeft de merkwaardige aard van het heerlijke werk, weergaloos ge- TRAM IN ZIJN LOOP BELEMMERD Een inwoner van Voorschoten stond terecht omdat hij op 4 april met wagen en paard op de trambaan Leidseweg had gereden, waarbij de wagen in de tramrails was bekneld geraakt en de tram in zijn loop ver traagd was. De officier van justitie eiste 20,boete of 20 d. De pl.v. kantonrechter veroordeelde verdach te tot 25 boete of 20 d. Zonder rij-bewijs gereden. Een chauffeur uit Leiden had op 3 april, hoewel hij voor zijn examen gezakt was, zonder rijbewijs gereden. De officier van justitie eiste 35 boe te of 15 d. De pl.v. kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 25 boe te of 4 d. Onvoorzichtig de weg overgestoken. Een bejaard Leidenaar stond te recht, omdat hij op 13 april zonder uit te kijken met een fiets aan de hand de Rijndijk te Zoeterwoude was overgestoken, waardoor hij door een auto was aangereden en verwond, en een heer uit Den Haag stond terecht, omdat hij niet tijdig had kunnen rem men, omdat de remmen niet deug den. De officier van justitie vond dat verdachte zeer onvoorzichtig was overgestoken; hij wilde met de hoge leeftijd rekening houden en eiste 35 boete of 10 d. en tegen de Ha genaar 35 boete of 10 d. voor de on deugdelijke remmen. De pl.v. kan tonrechter veroordeelde de bejaarde, die zeer doof is tot 25 boete of 5 d., de Hagenaar tot 35 boete of 10 d. Een landarbeider uit Hillegom stond terecht omdat hij op 5 april al daar met een scooter had gereden zonder rijbewijs, zonder kenteken, zonder hoorn en zonder achterlicht. Eis 4 maal 10 boete of 4 maal 2 d. Uitspraak 4 maal 5 boete of 4 maal 2 d. Onvoorzichtig naar links uitgeweken. Een dame uit Voorhout stond te recht, omdat zij op 9 april rijdende met haar fiets in de Kerkstraat te Voorhout, onvoorzichtig en zonder richting aan te geven, naar links was uitgeweken met gevolg een aanrij ding met een tegenligger waardoor zij gevallen en gewond werd. De of ficier van justitie vond het gelukkig dat het nog zo goed was afgelopen; hij eiste 25 boete of 5 d. De pl.v. kantonrechter veroordeelde haar tot 15 boete of 5 d. Met vaders bromfiets gaan toeren. Een knaap uit Valkenburg stond terecht, omdat hij op 7 april, hoewel hij nog geen 16 jaar was, op de Prov. weg no. 5 te Katwijk met een brom fiets had gereden en een voetganger die inplaats links, rechts op de rij weg had gelopen, had aangereden, waardoor deze aan zijn been verwond werd. De officier van justitie eiste tegen de jongen 15 boete of 1 week tuchtschool en tegen de wandelaar 5 boete of 2 d. Uitspraak 2 x 10 boete of 2 weken tuchtschool en 11 boete of 1 d. met teruggave van del bromfiets aan de vader. troffen: de diepe rust, zonder .plech tigheid; toch speels en bovenal voornaam uitgevoerd. De weelde van de prachtige zangthema's zijn onop zettelijk, fris en voortvarend en met meesterlijk evenwichtige beheersing tot de toehoorder gekomen, 't Was tussen al de verwante geesten een prachtig musiceren in de milde mu ziek van deze symphonie; en hare vertolking heeft men ondergaan als een weldaad, omdat het goed is in zo'n muzikanteske noblesse te ver toeven die de geest in hoge mate verrijkt. J. KORTMANN Burgerlijke Stand Geboren: Anthonie Martinus zn van J. Dulfer en J. van Duijn; An dreas Theodorus Maria zn van G. W. Boeters en W. C. J. Langeveld; Pe trus Anthonius Cornells zn van G. W. Boeters en W. C. J. Langeveld; Marianne dr van T. Reijnders en C. M. Bellekom; Thomas Ferdinand zn van C. J. Overdijk en R. H. T. Owel; Winnifred Petronella dr van P. C, Epskamp en A. C. M. de Vreede; Yvonne Ludwina dr van P. C. Eps kamp en A. C. M. de Vreede; Cor- uelis Abraiham Jacobus zn van W. Betgen en C. J. Zitvast; Eveline Agnes dr van A. C. Pellenkoft en E. P. van der Meijden; Jan Willem George zn van W. Downer en A. P. Ike; Hendrik Adrianus zn van W. A. Tolboom en A. A. van Mook; Jolande Adriana dr van J. Bos en B. de Gelder. Getrouwd: F. C. Hoogervorst en J. H. A. Groene woud; P. Arnoldus en C. W. Mechelse; F. H. Franken en J. Buurman. Overleden: S. Sluurman 55 jr man C. Verhaar 61 jr weduwe van P. G. van der Plas; G. Versteeg 84 jr man; F. T. van Sohooten 84 jr man; J. Melet 55 jr man; N. van Leeuwen 85 jr man; L. Lodder 74 jr weduwe van C. Ouwehand; G. van Egmond 69 jr echtgenote van R. van Delft; M. B. Hogervorst 2 dagen dochter; M. C. Cornet 75 jr echtgenote van H. A. Woet; C. A. Mechelse 71 jr echtgenote van E. UI jé. HET ZIEKENTRIDUUM Morgen wordt het Eucharistisch Ziekentriduum weer geopend in de parochiekerk van O. L. Vrouw He melvaart en St. Jozef.# Ruim 200 zieken uit stad en om geving zullen dit driedaags feest meemaken. Het triduum zal geleid worden door pater Paternus de Rooy o.f.m. uit Oegstgeest. Op de eerste dag wordt de hoog mis opgedragen door pastoor Van Bemmelen uit Voorschoten; het lof wordt gecelebreerd door deken Juf fermans uit Zoeterwoude, die bij de zieken-zegening geassisteerd wordt door pastoor Kouwenhoven van de Meerburgkerk. Op de tweede dag draagt pastoor Lohuis o.f.m. de H. Mis op; het lof wordt gecelebreerd door pastoor Van Schalen o.f.m., die bij de zieken zegening geassisteerd wordt door pastoor Gussenhoven uit Warmond. Op de derde dag draagt deken Ha ring de hoogmis op. Het pontificaal sluitingslof te 2 uur wordt gecelebreerd door mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, die bij de Eucharistische zieken-zegen geassisteerd wordt door deken Paap uit Alphen a. d. Rijn. BOUWGROND VOOR NIEUW DLACONESSENHUIS. In verband met de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis zijn reeds ge ruime tijd onderhandelingen gevoerd met de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessen- huis", gevestigd alhier, omtrent ver koop van het laarvoor bestemde ter- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 24 Junij 1858. Van het wrak van de Lu- tin e zijn nu reeds geborgen 31 gouden staven, wegende 171.88 Ned. pond, en 62 zilveren sta ven, wegende 1561 pond. Het getal personen op Zon dag 11. met den trein voor den werkenden stand, van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, ver voerd, bedraagt 2219, en dat der personen met gewone en buiten gewone retourbilletten 1094, te zamen 3313. rein. Deze onderhandelingen hebben geleid tot een schrijven van genoem de vereniging van 4 juni j.l. waarbij verzocht wordt van de gemeente te kopen het perceel bouwterrein, gele gen aan en nabij de Houtlaan, ter grootte van in totaal 36325 m2, voor de prijs van 17,50 per m2 (bouwrijp, doch niet opgehoogd), met welke prijs b. en w. kunnen instemmen. NIEUW WEGGEDEELTE HAAGSCHE SCHOUW—LEIDEN— BODEGRAVEN De directie Rijkswaterstaat te Den Haag heeft hedenmorgen aanbesteed het maken van een aardenbaan voor een nieuw gedeelte van de weg Haagsche SchouwLeidenBodegra ven (weg nr. 11) in de gemeenten Zwammerdam en Bodegraven met bijkomende werken. Er waren 15 inschrijvingen. De laagste was J. Boele, Tzn., zand-, grind-, handels- en transportbedrijf te Rotterdam voor f 1.040.700. De hoogste was de N. V. Aannemings maatschappij voorheen Hillen en Roosen te Amsterdam voor 1.296.000. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 30 juni te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen van de vorige verga dering. 2. Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de gemeenteraad, de heer C. Baart (va cature-de heer W. F. van der Burgh) 5. Benoeming van een leraar in de lichamelijke oefening en van een tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium (resp. L. Adriaan- sche en J. R. Zweerus). Benoeming van een leraar in de lichamelijke oefening en van een tijdelijk lerares in de klassieke talen aan het Rembrandt-lyceum (resp. W. P. Leenen en mej. A. K. de Buck). 7. Benoeming van een 4-tal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs (resp. de dames E. M. van Essen en R. M. Behrens en de heren E. de Koster en J. de Vries). 8. Benoeming van 'n leraar hout bewerking aan de bedrijfstechnische school (de heer W. Zwikker). 9. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan dr. W. Wiersma uit zijn betrekking tot rector en aan de heer W. Blok uit zijn betrekking van leraar aan het Gymnasium. 10. Voorstel tot het verlenen eervol ontslag aan prof. dr. S. Bloem bergen uit zijn betrekking van leraar in de natuurlijke historie aan het Rembrandt-lyceum. 11. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. Caro uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school aan Langebrug. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie piaanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. WAGEN TE WATER Een arbeider wilde gisteravond om half acht voor een aardappel- handel op de Nieuwe Rijn een aan hangwagen verhalen, geladen met lege aardappelkisten. De wagen was te zwaar voor één man en een maal aan het rollen liep de wagen de arbeider uit de hand en reed te water, in zijn val de man meesleu rend. De drenkeling werd door hand reiking op het droge gebracht. Jon gens en meisjes, die met hun kano's in de nabijheid voeren, hebben de lege kisten, die alom in het water dobberden aan de overzijde van de Nieuwe Rijn aan wal gebracht. Ook leverden ze een werkzaam aandeel in het aanbrengen van de hijskabels, nadat een kraanwagen van de brand weer ter plaatse was gearriveerd. Omstreeks half tien was het leed ge leden en stond de dolle wagen weer op het droge. Ingezonden door: INEKE VREEBURG, Herengracht 22, Leiden. TOPPUNT VAN OPTIMISME Iedereen in Leiden weet zo lang zamerhand wel dat de heer J. F. de Graaff aan de Voldersgracht Chin- cilla's fokt, diertjes, die om hun bij zondere bontsoort f 1000,per stuk kosten. Deze dagen mocht de heer De Graaff zich verblijden in de geboor te van drie jong chincilla's. Doch zijn kat, die blijkbaar ook al veel belang stelling toont voor de fokkerij en die de kostbare beestjes waarschijnlijk aanzag voor een paar „koninklijke" muizen, smaakte het genoegen, twee van de jongen, die door nog niet op gehelderde oorzaak uit het hok wa ren ontsnapt, te grijpen en op te peu zelen. Onbewust van het dure diner, dat hij zojuist had verorberd, keek hij met een paar lodderogen zijn baas aan, die als goed dierenvriend 'l wrede beest nog een paar paling velletjes toe gaf. Het genoegen was natuurlijk geheel aan de zijde van de kat. Ingezonden door: A. J. SLINGERLAND, Maredijk 167, Leiden. AANRIJDING Hedenmorgen om pl.m. 8,30 uur ontstond er op het Noordeinde een botsing waarbij drie auto's betroken waren. Een meelauto, komend uit de richting van de stad, reed teveel op het midden van de weg. Hij raakte hierdoor een luxe auto die enige krassen opliep. Een daarachter ge parkeerde luxe auto kreeg grotere schade. Met een klap werden de twee spatborden deerlijk beschadigd. De meelwagen moest wel stoppen, met het gevolg dat het verkeer stag natie ondervond. Na ruim 5 minuten toen een agent procesverbaal had opgemaakt, kon de stcet auto's zijn weg weer voortzetten. Ingezonden door: Q. DOESWIJK, Haagweg 116, Leiden. „DE BLIKSEM IN ONS MIDDEN" Drie ijverigen die zondagmiddag omstreeks kwart voor drie op de bovenverdieping van het huis van de heer C. B. l'Ami flink werkten aan een levensloop-op-rijm, werden plotseling gestoord door 'n geweldige bliksemstraal die boven hun hoof den een gedeelte van de vliering versplinterde. Hevig geschrokken van de klap en de in het rond vliegende stukken hout kwamen ze gedrieën, bleek van schrik en met houtsplin ters in het haar, uit de ravage, die de bliksem had aangericht, naar bene den gerend. De bliksem sloeg via de schoorsteen in de lichtschakelaar. Ingezonden door: C. B. L'AMI, Roelofarendsveen. 12. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de exploitatie vergoedingen over 1958 aan de be sturen vai? bijzondere kleuterscholen. 13. Voorstel inzake het verlenen van een krediet ten behoeve van de stichting van een prot.-chr. kleuter school aan de Asserstraat (totale kosten ƒ273.160,—). 14. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden ten behoeve van het vernieuwen van vloeren en het aanbrengen van een linoleum- vloerbedekking in het schoolgebouw aan de Herenstraat 64. 15. Pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen om mede werking voor het aanbrengen van een linoleumvloerbedekking in twee lokalen van de kleuterschool aan de Oude Rijn 174. 16. Pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen om mede werking voor het aanschaffen van 4 kinderkeukens ten behoeve van de kleuterschool aan de Herensingel 28. 17. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden ten behoeve van het treffen van enige bouwkun dige voorzieningen en het aanschaf fen van inventaris ten behoeve van het tweede leerjaar van de bedrijfs technische school. 18. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor het in richten van het voorm. fabrieksge bouw aan de Warmonderstraat 18 tot jeugdhonken (kosten ƒ6000. 19. Voorstel inzake verhoging van het krediet voor het treffen van voorzieningen aan het pand Hooi gracht 79 en voor de aanschaffing van meubilair, een en ander ten be hoeve van het daarin onderbrengen van de afdeling Huisvesting der Ge meentesecretarie en de Gemeente lijke Accountantsdienst (hoger be drag 11.000.—). 20. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van restauratie van het pand Rapenburg no. 65. 21. Voorstel inzake verkoop van grond, gelegen aan de Trekvlietweg. aan de „Avery Nederland n.v." (3400 m2. tegen de prijs van 14.p. m2. bouwrijp). 22. Voorstel inzake verkoop van grond, gelegen aan en nabij de Hout laan, aan de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaco nessenhuis". 23. Voorstel inzake het ter be schikking van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elektriciteit stellen van een perceel grond, gelegen op de hoek van de Ie Looierstraat en de 6e Groenesteeg, zulks ten behoeve van de bouw van een transformator gebouw. 24. Voorstel inzake het verhuren van het winkel-woonhuis Heren straat 48. 25. Voorstel inzake beëindiging van de met D. van Schie gesloten pachtovereenkomst, voor wat betreft het restant van de in de Bos- en Gasthuispolder gelegen gronden. 26. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad 200.000, 27. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1957. 28. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor de aan schaffing van een centrifuge voor de wasserij van de psychiatrische in richtingen „Endegeest" c.a. (kosten 14.000,—). 29. Pre-advies op de motie van de leden van de raad, de heren Drij- ber, Meester, Woudstra en Kortmann, betreffende de situering van de voetgangersoversteekplaats nabij de B lauwpoorts brug. 30. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, als bedoeld in artikel 5, le lid, van de Winkel sluitingswet 1951, voor de slijterijen. 31. Voorstel inzake het toekennen van subsidie voor het jaar 1958 aan instellingen van weldadigheid. 32. Voorstel inzake het beschik baar stellen van een krediet van 597.000,voor de voorbereiding van verschillende kapitaalswerken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2