S)e £eidóe6oti/fca/iit Brussel kreeg de meeste stemmen te Straatsburg Als hoofdstad .Verenigd Europa' Statiefoto van Noorse koning en Kroonprins Russen gooiden de W*Duitse ambassade te Moskou stuk en avet een nieuw frettuui Poolse afkeuring en Joegoslavisch protest Het blijft wisselvallig weer? Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w„ f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart DINSDAG 24 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14441 EXPO- wordt EURO- Franco p.p. 8.Advert: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Zullen de ministers beslissen of uitstellen? Brussel is zegevierend uit de stemmingen in het Europese parlement over de zetel der Europese instellingen te voorschijn gekomen, met Straats burg op de tweede plaats en Milaan als nummer drie. Nadat bij een eerste stemming van de tien steden, die zich kandidaat hadden gesteld, er vijf waren geëlimineerd, nl. Parijs, ChautiUy, Turijn, Monza en Stresa, luidde de uitslag van de tweede stemmingsronde: Brussel 170 punten, Straatsburg 161, Milaan 155, Nice 153 en Luxemburg 99. Dit betekent dus, dat het par lement Brussel, Straasburg en Milaan aan de ministers van de Europese gemeenschappen voorstelt als de meest geschikte plaatsen voor vestiging van alle Europese organen. BOOS GERUCHT Helaas dreigt een „boos gerucht" de vreugde in het Brusselse kamp te verstoren, namelijk, dat de ministers op aandringen van Frankrijk en ook Luxemburg zullen besluiten de hui dige toestand nog ruim drie jaar, na melijk tot aan het einde van de over gangsperiode, te handhaven. Dat zou betekenen, dat het parle ment voorlopig in Straatsburg blijft vergaderen, dat de E.G.K.S. in Lu xemburg blijft en de E.E.G. en de Eurotomorganen in Brussel. Dit heeft voor de Belgen een troost, dat men na de overgangsperiode, mede gezien het advies van het parlement, toch moeilijk de E.E.G. en Eurotomorga nen uit Brussel zal kunnen wegha len. De voorzitter van het Europese parlement, Robert Schuman, ver klaarde, nadat de uitslag bekend was gemaakt, dat de Europese organisa ties nu spoedig hun definitieve plaats moeten krijgen, zodat zij goed kun nen functioneren. Hallstein, voorzit ter van de commissie der E.E.G., zal niet als een nomade heen en weer kunnen trekken tussen Brussel en Luxemburg zei hij. Nieuwe richtlijnen in Moskou De leiding van de Russiche com munistische partij heeft de meest vooraanstaande figuren van het ap paraat voor de partijpropaganda te Moskou bijeen geroepen om hen om trent nieuwe ideologische richtlijnen in te lichten. Dit heeft men opgemaakt uit een bericht van maandagavond van ra dio-Moskou, volgens hetwelk maan dag in de Russische hoofdstad een speciale vergadering van filosofen, theoretici, economen en filologen over .socialistische vraagstukken van de opbouw van het communisme in de URSS" is geopend. De beslissing is aan de ministers. De beslissing is nu aan de minis ters. Die mogen het goede functione ren van de Europese instellingen niet schaden en de onzekerheid over de plaats, waar de organisaties zullen komen, laten bestaan. Als de minis ters geen unanimiteit voor een stad kunnen opbrengen, moeten zij des noods maar een voorlopige regeling treffen, maar zij moeten een besluit nemen, aldus Schuman. Hij voegde hier nog met nadruk aan toe, dat het parlement de zaak niet lichtvaardig heeft opgevat. De afgevaardigden hebben een „gewetenscrisis" verwekt die nu ook de ministers zullen door maken. Nederlanders stemden voor Brussel. Bij de stemmingen hebben de Ne derlandse afgevaardigden overwe gend op Brussel gestemd, twee of drie spraken zich voor Parijs uit De Belgen waren natuurlijk voor Brus sel, zoals de Luxemburgers voor Luxemburg en de Italianen voor Mi laan. Van de Duitsers stemden er veel voor Straatsburg en verschei- denen voor Brussel. De Fransen wa ren aanvankelijk verdeeld over Straatsburg en Parijs, later tussen Straatsburg en Nice. De journalisten, die de vergade ring van het parlement bijwonen hebben een eigen stemming georga niseerd, waarbij Brussel met 65 pun ten als eerste uit de bus kwam, twee de werd Parijs met 60 en derde Nice met 51 punten. Dit advies wordt na tuurlijk aan de ministers gezonden, maar die lezen, behalve adviezen ook kranten „Goede diensten" van Nasser? Volgens de „New York Times" heeft president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek zich in antwoord op een dringend verzoek van Hammarskjoeld bereid verklaard, zijn invloed bij de Libanese opstan delingen aan te wenden om mee te helpen bij een regeling van het con flict. De president zou echter als voor waarde hebben gesteld, dat „men er van uitgaat, dat de V.A.R. in het ge schil in Libanon géén partij is". Soemoeal ernstig gewond De militaire leider van de opstan delingen op Noord-Celebes, overste Ventje Soemoeal, is door een mor tiergranaat gewond. De verwondin gen zijn waarschijnlijk dodelijk, aldus een bericht van radio-Makassar. De radio ontving het bericht van een nieuwe regeringszender, die na bij Menado is opgesteld. De inlich ting over de verwonding van Soe moeal werd gegeven door opstande lingen die zich aan regeringstroepen hadden overgegeven. De troepen van Djakarta waren gisteren reeds in de buitenwijken van Menado doorgedrongen. Zij ont moetten volgens officiële berichten uit Djakarta zeer zware tegenstand Na de plechtige Inzegening van koning Olav de Vijfde van Noorwegen werd er een officiële staatsiefoto ge maakt Foto v.l.n.r.: prinses Ragnhild, koning Olav de Vijfde, prinses Astrid en kroonprins Harald. Het schil derij laat koning Haakon zien bij zijn kroning in 1906. Zij konden 2 uur hun gang gaan Russische demonstranten hebben gisteren een rumoerige betoging ge houden voor de YVestduitse ambas sade te Moskou. Bijna alle ruiten aan dc- voorkant van het gebouw werden met stokken en stenen vernield. Ook gooiden de betogers inktflessen te gen de gevel en door de gebroken ruiten naar binnen. Een aantal de monstranten trachtte het gebouw binnen te klimmen, maar de Mos- kouse politie verhinderde deze po gingen. De politie hield echter de be togers niet tegen toen ze het gebouw beschadigden. Deze uitbarsting die naar men aan neemt zorgvuldig was georganiseerd was bedoeld als vergelding voor de betoging van vorige week in Bonn, waar voornamelijk Hongaarse vluchtelingen ruiten van de Sowjet- ambassade ingooiden uit protest te gen de executie van Nagy c.s. De Duitse politie trad toen echter zeer krachtig tegen de betogers op. De betoging voor de Westduitse ambassade in Moskou duurde meer dan twee uur. De menigte groeide voortdurend aan en het scheen zelfs dat ettelijke Riussen in het gedrang werden ge wond. Sommigen droegen borden met opschriften als „Weg met de Duitse fascisten". De betoging zou na enige uren wellicht nog ernstiger vormen heb ben aangenomen als een twintigtal leden van de bereden politie niet was gearriveerd om de menigte te verspreiden. De ravage, na het vertrek van de betogers was groot. In de voorka mers van de ambassade droop de inkt van de gordijnen. Overal lagen stenen, scherven en bierflessen. De woedende betogers hebben zelfs •het naambordje van de Duitse am bassade buiten van de muur gehaald. Tijdens de betoging keerde de me nigte zich ook tegen buitenlandse correspondenten en probeerde hun camera's te vernielen. Niemand van de ambassade heeft enig letsel opgelopen. Er bevonden zich ongeveer twaalf Duitsers in het gebouw toen de aanval begon. De Westduitse ambassadeur Hans Gesprek met Bonn weer op gang De minister van buitenlandse za ken der Duitse Bondsrepubliek, dr Heinrich von Brentano, heeft giste ren in Den Haag besprekingen ge voerd met zijn Nederlandse collega, mr J. M. A. H. Luns. Na afloop is een gemeenschapelijk communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de besprekingen plaats vonden in êen zeer welwillen de atmosfeer, waarbij van weerskan ten de standpunten openhartig naar voren werden gebracht. Alle belang rijkste nog op een oplossing .wach tende problemen werden aan de orde gesteld en er werden geschikte mid delen gezocht om de afwikkeling dezer reeds vele jaren hangende pro blemen zoveel mogelijk te bespoe digen. De onderhandelingen zullen op korte termijn worden voortgezet De beide ministers van buitenlandse zaken zullen zo nodig in persoonlij ke ontmoetingen de beslissingen ne men, die voor het bereiken van we derzijdse overeensteming nodig zul len zijn. Noodweer in Midden-Europa Een hevige storm en zware regen buien hebben in de nacht van za terdag op zondag en zondagochtend zware schade aangericht in het noordoosten van Italië, aldus wordt uit Udine gemeld. Er werd veel scha de aangericht aan wegen, spoorlij nen, huizen en gewassen. Bij Manzano is door verzakking van een spoorbrug een goederentrein op de lijn TriestUdine ontspoord. Een spoorwegbeambte raakte be kneld, zodat één van zijn armen moest worden geamputeerd. Nabij Crosada zouden drie brom fietsers door het water van een ri- ertje, dat buiten zijn oevers trad, zijn meegesleurd. Tientallen dorpen waren versto ken van drinkwater en elektrische stroom. Een grote aardverschuiving heeft in het Karawanken-gebergte in het zuidelijk deel van Midden-Oosten rijk twee dorpen, Ebriach en Troe- gern, van de buitenwereld afgeslo ten. Steenmassa's van vijftien meter hoog versperren de wegen. tr nu #4. m' ji Het weer in West-Europa blijft Kroll ^heeft^krachtig^ en^metjiadruk wisselvallig onder invloed van een erarw™ o oor o„or, o omvangrijk lagedrukgebied, waarin De foto laat zien, dat bisschop Arne Fjellbu koning Olav de Vijfde van Noorwegen zegende in de Nidaros kathedraal (Trondheim), geprotesteerd" tegen de betoging voor de ambassade.. Hij heeft van de Russische regering volledige schade vergoeding gevraagd. „DAT IS NU MOSKOU" Bondskanselier Adenauers reactie op het nieuws uit Moskou over be togingen voor de Westduitse ambas sade aldaar was: „Dat is nu Moskou. Moskou dat zo gesteld was op goede betrekkingen". Adenauer zei dat het hem lief zou zijn indien twintig Westduitse indus triëlen die rondreizen in de Sovjet unie „onmiddellijk terugkeerden" naar hun land. De president van de Verenigde Arabische Republiek, Nasser1, zal za terdag vertrekken voor een bezoek aan Zuid-Slavië op uitnodiging van president Tito, aldus is manadag te Cairo .bekend gemaakt. verscheidene depressiekernen voor komen. Een storing, die gisteren in noordoostelijke richting langs de Waddenkust trok, lag vanmorgen •boven het Kattegat. Achter deze sto ring kwamen gisteren in ons land flinke opklaringen voor. De afge lopen nacht daalde de temperatuur daardoor plaatselijk tot 7 graden. Boven Zuid-Frankrijk lag vanmor gen een depressie, die in de richting van Zuid-Du its land koerst. Wolken velden van deze storing dreven van het zuiden uit het land binnen, maar het regengebied ervan zal ten zuiden van Nederland voorbijtrekken. De atmosfeer in onze streken houdt ech ter een onstabiele opbouw, zodat hier en daar nog buien tot ontwikkeling komen. Ten westen van Ierland madert langzaam een volgende storing, die een nieuwe hoeveelheid onstabiele lucht naar West-Europa transpor teert Over Nagy's terechtstelling Het centrale comité van de Poolse communistische partij heeft in een circulaire aan plaatselijke partij-or ganisaties zijn afkeuring te kennen gegeven over de terechtstellingen in Hongarije. Aldus is uit welingelichte kringen te Warschau vernomen. In het rondschrijven blijft men bij het vorige standpunt, dat Nagy in de crisis van 1956 politiek faalde maar toch geen contrarevolutionair was. Met name kritiseert men Nagy's be sluit om Hongarije uit het pact var Warschau te laten treden. Maar hel besluit om Nagy ter dood te bren gen was et i volkomen verrassing voor de Poolse leiders. Deze officiële Poolse standpunt bepaling is in tegenstelling met de goedkeuring van de veroordeling van Nagy door de andere communistische landen. HET PROTEST VAN TITO Zuid-Slavië heeft maandag bij de Hongaarse minister van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen verkla ringen van het Hongaarse ministerie van justitie in verband met de te- recntstelling van Imre Nagy en zijn medestanders, aldus is maandag te Belgrado gemeld. Het Hongaarse ministerie van jus titie had n.l. opgemerkt, dat Nagy en zijn medestanders uit de Zuid- Slavische ambassade te Boedapest instructies hadden gezonden voor de voortzetting van het gewapend ver zet in Hongarije. De beschuldigingen aan het adres van Zuid-Slavië zijn een „grove en een totaal onuitgelokte aanval". Door de beschuldigingen is afbreuk gedaan aan de betrekkingen tussen Zuid-Slavië en Hongarije. In de Zuidslavische nota wordt verder gezegd, dat regering en volk van Zuid-Slavië met „diepe veront waardiging" kennis hebben geno-1 men van het bericht over de terecht stelling van Nagy. De Hongaarse regering heeft de overeenkomst met Zuid-Slavië be treffende het aan Nagy c.s. verleen de vrijgeleide „op onherstelbare wij ze geschonden door de gewezen Hongaarse premier en zijn medewer kers een proces aan te doen en ze zelfs te doen terecht stellen, ondanks de verzekeringen van de autoriteiten te Boedapest, dat Nagy c.s. niet ver antwoordelijk zouden worden ge steld voor hun politieke daden in het verleden". „De Zuidslavische regering ver klaart openlijk te twijfelen aan de juistheid en oprechtheid van de ge hele jegens, Nagy c.s. uitgebrachte tenlaste legging. Dezelfde twijfel be staat en op goede gronden, t.a.v. de omstandigheden, waaronder het pro ces werd gehouden en m.b.t. het pro ces zelf", aldus de nota. WAAROM ZO'N OPHEF? Het Russische partijblad „Prawda" klaagt er over, dat men in het Wes ten zo'n ophef maakt over de te rechtstellingen in Hongarije en schrijft, dat het Westen alles aan grijpt om de internationale toestand slechter te maken. Het Amerikaanse kapitaal, aldus het blad, heeft er be lang bij dat de gespannen toestand blijft. Verder wilde het Westen de aandacht van de wereld „afleiden van zijn agressieve plannen". Het is een hopeloos geval met die „Praw da". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK BUIEN. Wisselend bewolkt met later weer plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 25 Juni zon op 04.20; onder 21.04; maan op 14.19; onder 00.36. Hoogwaterstanden 25 Juni v.m. 9.10; n.m. 9.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. 16 C. onbew. 19 zwaar bew. 17 half bew. 17 mist 13 zwaar bew. 18 zwaar bew. 16 zwaar bew. 15 zwaar bew. 16 regen 17 motregen 20 regen 20 regen 25 licht bew. 19 geh. bew. 19 zwaar bew. 18 regen 20 geh. bew. 19 regenbui 23 zwaar bew. 23 geh. bew. 20 onbew. 25 zwaar bew. 26 half bew. zwaar bew. 25 onbew. 27 Korreltje Zichzelf overwinnen is de schoonste overwinning.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1