Waar bleef het geld dat uit kas kerkbestuur verdween? Wijziging van wet op 't Nederlanderschap en het ingezetenschap Vdkantie-hibe IVO ROt(g) ZATERDAG 21 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In voorbereiding De ministers van Justitie en van Zaken Overzee hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord gezonden over het ontwerp van rijks- wet tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het ingezeten schap voor wat betreft vrouwen, die gehuwd zijn geweest, en minderjari ge kinderen. Zij delen daarin mee dat van de mogelijkheden, welke dit onderwerp van rijkswet biedt, ook gebruik zal kunnen worden gemaakt door personen, wier status gewijzigd is door de overeenkomst, betreffen de de toescheiding van staatsburgers. Zo zal de vrouw, die vóór de soe vereiniteitsoverdracht als Neder landse is gehuwd met een Nederlands onderdaan die aan Indonesië werd toegescheiden, alsook de vrouw, wier Nederlandse man voor de Nederland se nationaliteit heeft geopteerd, na de ontbinding van het huwelijk ge bruik kunnen maken van de ruimere mogelijkheid om door het doen van een kennisgeving het Nederlander schap te herkrijgen. Aan kinderen, die het door geboorte verkregen Ne derlanderschap hebben verloren, vloed te oefen€n op de plaatse ten gevolge van de omstandigheid, woonruimteverdeling, en de dat zij zijn begrepen geweest in de optie voor de Indonesische nationa liteit van hun vader ,kan op verzoek van de moeder het Nederlanderschap worden verleend, indien de moeder zelf het Nederlanderschap heeft her kregen en de vader van de kinderen is overleden, nochtans onder voor waarde, dat de kinderen voldoen aan het vereiste betreffende het hebben van woonplaats of hoofdverblijf in het koninkrijk. Op kinderen, die de 2/1-jarige leef tijd hebben bereikt, voordat op het te hunnen behoeve gedaan verzoek om verlening van het Nederlander schap kon worden beschikt, zal de voorgestelde voorziening niet van toepassing zijn. Deze kinderen zul len zelfstandig om naturalisatie moe ten verzoeken Mogelijkerwijs zal er alsdan aanleiding kunnen worden gevonden te hunnen aanzien af te wijken van de in artikel 3 van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap gestelde eisen. In het wetsontwerp is de voor waarde opgenomen, dat het kind ge durende een onmiddellijk aan de in diening van het verzoek voorafgaand tijdvak van een jaar woonplaats in het koninkrijk moet hebben gehad, omdat het, naar het de ministers voorkomt, niet aangewezen is om het Nederlanderschap te verlenen aan een minderjarige vreemdeling, die woonplaats heeft bij zijn in het bui tenland wonende moeder, niet in het koninkrijk verblijft en zich daar wellicht nimmer zal vestigen. Loonregeling schilders en stucadoors De bondsraad van de Ned. katho lieke bouwvakarbeidersbond heeft donderdag en vrijdag te Maastricht zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van de voorzitter. Uiteraard stond in het brandpunt van de belangstelling de pas goed gekeurde ooll. arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf, die door het bondsbestuur als een zeer belangrijk succes werd bestempeld. Alleen ten aanzien van de gemeenteklas-indeling v as er reden tot onbevredigdheid, waarop de voorzitter, de heer Werk hoven, ter bondsraadvergadering nog eens nadrukkelijke aandacht vestigde. Op de bijeenkomst is voorts ook aandacht gewijd aan de onderhande lingen ter bereiking van een nieuwe loonregeling in het schilders- en stu- kadoorsbedrijf. De voorzitter deelde mede, dat de zaak van het schilders bedrijf praktisch rond is. De officiële goedkeuring is nog wel niet afgeko men, maar met zeer grote waarschijn lijkheid mag verwacht worden, dat de nieuwe lonen met ingang van 16 juni van dit jaar, dus met terugwer kende kracht, zullen worden inge voerd. Ook Rotterdam heeft annexatieplannen B. en W. van Rotterdam delen de gemeenteraad mee, van deze een uitspraak te zullen vragen om een verzoek tot grenswijziging aanhangig te maken, waardoor het Botlekgebied aan het grondgebied van de gemeente Rotterdam wordt toegevoegd, terwijl zo spoedig mogelijk daarna hetzelfde zal dienen te geschieden met betrek king tot de terreinen begrepen in het plan-Europoort. B. en W. zeggen nl. onveranderd op he standpunt staan, dat de ge bieden, waarover de havenexploitatie van de gemeente Rotterdam zich uit strekt, niet alleen privaatrechtelijk maar ook publiekrechtelijk tot Rot terdam moeten behoren. B. en W. komen tot deze uitspra ken in een nota aan de raad, waarin uitvoerig het overleg wordt bespro ken, dat er in de afgelopen jaren is geweest tussen Rotterdam en 26 an dere gemeenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Het werd na de oorlog steeds duidelijker, zo zeggen B. en W., dat de ontwikkeling ertoe zou leiden, dat het gebied aan de Nieuwe Waterweg op den duur in een algemeen verband zou moeten worden bezien en dat in onderling overleg met de betrokken gemeente besturen zou moeten worden gezocht naar een oplossing van de daarbij naar voren komende vraagstukken als havenuitbreiding, woningbouw, verkeer en recreatie. Bond bestrijding woningnood Dezer dagen is opgericht de „Ne derlandse bond ter bestrijding van de woningnood (N.B.B.W.)". Afdelingen zijn, zo delen de initiatiefnemers mede, gevormd in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden en Delft. De bond stelt zich ten doel het pu bliek en de overheid te attenderen op wantoestanden op woongebied, in- lijke woonruimteverdeling, woningbouw te bevorderen. Tot de oprichters behoren o.a.: L. J. v. d. Krogt, lid van de gemeente raad van Delft, J. v. d. Berg, func tionaris in de bouwnijverheid te Den Haag, G. Verwey te Amsterdam en G. D. Klootwijk te Rotterdam. Post bus 6053 te Den Haag is het adres van het secretariaat, dat voorlopig wordt waargenomen door de heer J. van den Berg. MOLEN „DE KRAAI" GERESTAUREERD De windkorenimolen „De Kraai" te Westbroek, gemeente Maartensdijk in de provincie Utrecht, is niet alleen gerestaureerd maar ook geschikt ge maakt voor het opwekken van elek triciteit. De molen zal zaterdagmid dag, 12 juli, in tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur van de stichting „electriciteitsopwekking door wind molens" en de eigenaren, de heren Schuurman, weer in gebruik worden gesteld. Bier goed, al goed.. Gaat U ddarheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, il goed waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn» Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezéllig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! KOMISCHE OPERA. Ter gelegenheid van de opening van de boekenweek 1959 op 27 febr. van dat jaar in de stadsschouwburg te Amsterdam zullen de samenwer kende instituten voor kunstopleiding te Amsterdam een parodistische ope ra, getiteld „De zwarte bruid", op voeren van Geza Frid, op tekst van C. J. Kelk. Medewerking wordt verleend door leerlingen van de opera-, koor- en or kestklassen van conservatorium en muzieklyceum, door leerlingen van de toneelschool en het instituut voor kunstnijverheid, welke laatste de de cors en costuums zullen ontwerpen. De regie berust bij Johan Greter. Arbeider stak - voor de grap - collega in brand Gisteren was in een fabriek aan de Kanaalweg te Utrecht een van de arbeiders, afkomstig uit Utrecht, bezig zijn werkbroek met benzine schoon te maken. Tijdens dat kar weitje kwam een collega naast hem staan, die eerst een sigaret opstak en daarna de lucifer in de richting wierp van de nietsvermoedende man. In een oogwenk stonden diem, broek, alsmede de benzinedoek, die hij in de hand hield, in lichter laaie. Toesnellende kameraden zagen vrij snel kans, de vlammen te doven en de ongelukkige de broek van het lichaam te trekken maar intussen was de huid van zijn linkerbeen reeds volkomen verbrand. Nadat hem in het bedrijf de eerste hulp was verleend, werd de arbeider in het Academisch ziekenhuis opgenomen. (Advertentie) Steen deA aanstaata eindelijk aeidwenen Te Aerdt zijn gisteravond de pijlers welke nog over waren van de brug over de Oude Rijn, opgeblazen. Het betreft hier de brug, waarbij enige tijd geleden vier militairen om het leven kwamen, omdat hun „bootje" kapseisde. Een uur voor de ontploffing werden in een straal van 800 meter de huizen ontruimd. Foto: de „brug" voor de ontploffing. In het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt vanmid dag de tentoonsteling „De Nederland se Leeuw" geopend. Deze expositie, welke tot 10 augustus duurt, wordt gehouden ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het koninklijk Ne- derlandsch genootschap voor ge- slachts- en wapenkunde. Kerkmeester voor de rechter Waar was het geld gebleven, dat de 54-jarige kerkmeester en secretaris- penningmeester van een Amster dams parochiaal school- en kerkbe stuur (Franciscus van Assisië), tot een totaal van circa 4 ton zou hebben verduisterd uit de kassen van het bestuur en verkregen door oplich ting van enkele medeparochianen, waarbij valsheid in geschrifte zou zijn gepleegd? Deze vraag was een der raadselen waarover zowel de leden van de Amsterdamse rechtbank, de officier van justitie als de verdediger zich gisteren het hoofd hebben gebroken in de omvangrijke affaire, die de kerkmeester, tevens beëdigd make laar IJ. N. G. uit Amsterdam in de verdachtenbank had gebracht. Vier jaar gevangenisstraf met af trek van de circa 1 jaar preventieve hechtenis requireerde de officier van justitie mr. G. R. Nube, die de ten laste gelegde verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte bewe zen achtte. Hij meende, dat de ver dachte het geld deels had gebruikt om het ene gat met het andere te stoppen, deels aan vakantiereizen, zijn dure auto en zijn hobby het op jacht gaan, niettegenstaande de cu rator in het faillissement van ver- dachtte, mr. R. Korthals Altes, had verklaard, dat G. geen vermogen bezat en een zeer sober particulier leven leidde. Op eigen rekening. Verdachte had volgens de ten las- telegging bedragen tot een totaal van ruim 40.000 gulden van het schooi en kerkbestuur op zijn eigen girore kening laten overschrijven. Hij voer de het beheer over een viertal scho len en de administratie werd onder zyn verantwoordelijkheid verricht. „Ik had bedragen te vorderen van het schoolbestuur en daarom heb ik de gelden op mijn rekening laten storten „zo verweerde de verdachte zich. De als getuige-deskundige ge,hoor de advocaat-accountant mr. A. Th. E. Kastein, die een onderzoek in de boeken had ingesteld, verklaarde bij herhaling, dat van enige vordering van G. op het schoolbestuur uit de stukken niets was gebleken. Ook als Tenslotte verklaren B. en W. in getuige gehoorde pastoor van de pa- kerkmeester, gebruik makend van zijn functie, twee landbouwers, een dame en een winkelier had geadvi seerd hypotheek te nemen op onroe rende -eigendommen en hen aanbevo len dit geld voor hem, verdachte, te laten beleggen in bouwcredieten te gen vijf pet. rente. Nu en dan ont vingen deze mede-parochianen van G. enig geld als rente, doch van de kapitalen 12.000, 25.000, 28.000 en 3500 gulden) zagen zij niets terug. „Wat hebt u toch met het geld gedaan?" vroeg de president telkens na het verhoor van elk der gedu peerde getuigen. Steevast antwoordde verdachte: „Ik had het geld nodig om de scholen te laten draaien. Ik heb de scholen gered met het geld. De getuigen wis ten er van dat ik het geld daarvoor zou gebruiken". Doch de getuige deskundige deel de mee, dat er geen tekorten waren geconstateerd in de boeken van het kerk- en schoolbestuur. De officier zei in zijn requisitoir, dat G. bekend stond als een ingeto gen en godvruchtig man die zich voor de welstand van de parochie inzette, doch in werkelijkheid heeft hij de kerk voor grote bedragen be stolen. Bovendien heeft hij zijn func tie als kerkmeester en als beëdigd makelaar misbruikt om onder valse voorspiegel'ngen gelden tos te krij gen, waarbij zelfs valse acten wer den opgemaakt. „Hilton-hotel" te Amsterdam? Aan de Apollolaan te Amsterdam zal de gemeente plaats inruimen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hiltonhotel, indien althans de gemeenteraad straks akkoord gaat met de uitgifte in voortdurende erf pacht van het terrein, begrensd door de Apollolaan, de Willem Witsen- slraat, het Noorder Amstelkanaal en de Breitnerstraat. Het plan, dat het „Comité Hilton hotel Amsterdam" aan b. en w. heeft voorgelegd, is op de juiste wijze afgestemd op het beschikbare ter rein. Het ontworpen gebouw is vol gens b. en w. kloek van opzet en goed van verhoudingen. Het plan zal naar wordt verwacht een gebouw van allure opleveren, dat een waardig sluitstuk zal vormen voor de voor name bebouwing in dit stadsdeel. De bouwkosten worden geraamd op twintig miljoen gulden. Het comi té staat in relatie met het Ameri kaanse hotel-concern, de „Hilton Ho tels Corporation" te Chicago. Dit Hil ton-concern zal de exploitatie van het hotel ter hand nemen. De verwachting is volgens b. en w. gewettigd, dat door de totstandko- De raadsman mr. J. K. M. Mathui- ming van dit hotel een zeer belang- sen vroeg clementie, omdat „deze rijke bijdrage zal worden geleverd aan de bevordering van het vreem- merkwaardige zaak met een merk waardige verdachte" niet rond is. Er is n.l. niet gebleken waar het geld is gebleven en er was al iets mis, toen verdachte het beheer van de scholen overnam. „Ik heb getracht de gaten, die de voorlaatste pastoor heeft geslagen, te stoppen". De rechtbank zal woensdag 25 juni a.s. vonnis wijzen. delmgenverkeer in Amsterdam, Het college stelt de raad boven dien voor, in beperkte mate deel te nemen (b.v. voor ƒ500.000,in het kapitaal van de voor de bouw van dit Hilton-hotel op te richten naam loze vennootschap, die een aandelen kapitaal zal hebben van zeven mil joen gulden. De vennootschap zal voorts leningen sluiten tot een totaal van 13 miljoen gulden. Met kaóteet man SXt. ZauAt in leAtauiatie de nota: „Hoewel alle gemeenten hebben verklaard voor samenwer king te gevoelen, is na pnige jaren van deliberatie geen basis voor een redelijke samenwerking te vinden". Na het vastlopen van de bespre kingen is er, althans met betrekking tot het bestuursvraagstuk, een rege ling, die ook voor Rotterdam aan vaardbaar en uitvoerbaar is, voor alsnog niet te verwezenlijken blijkt. rochie deelde mee niet te hebben ge weten van vorderingen. De pastoor had de man leren kennen als een be- trouwenswaardig man, die als het ware carte blanche kreeg voor zijn beheer. Vier zaken. De dagvaarding verdeelde de op lichting in vier gevallen, waarbij de De laatste jaren verkeerde het kasteel Waardenburg (Geld.) in ernstige staat van verval. Velen betreurden dit, daar de Betuwe toch al zo'n enorm verlies aan der gelijke monumenten had. Men heeft nu besloten tot restauratie over te gaan. Het kasteel heeft een rijke historie. Bij de bevolking leeft immers de legende van dokter Faust, die zijn ziel aan de duivel verkocht. Naar oude mensen beweren, heeft men nog lange tijd boven aan de toren bloedsporen gevonden, nadat de duivel Faust door een raam in de kasteeltoren naar buiten getrokken had. In de volksmond wordt het kasteel van Waardenburg „De Stomp" genoemd. Na de restauratie zal oud-burgemeester A. F. van Goelst Meyer het slot gaan betrekken. TWEE JAAR VOOR INBREKER. De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft een gevan genisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zut- phen, geëist tegen een 18-jarige ma troos uit Dordrecht, die op 20 maart in Eindhoven een woning was bin nengedrongen en een metalen geld kistje met polissen en andere docu menten, een houten geldkistje met bijna 11.000 en een spaarpot met bijna 18.had gestolen. De verdachte bleek nog meer in braken te hebben gepleegd, onder meer in Arnhem en Eindhoven. Maria-omgang te 's Hertogenbosch Daar in 1956 besloten is, de tradi tionele Maria-omgang wegens de hoge kosten slechts om de drie jaar door 's-Hertogenbosch te laten trek ken, zal op zondag 13 juli alleen de liturgische processie worden gehou den. Deze processie zal 's avonds om 7 uur (en niet, zoals de algemene verwachting blijkt te zijn, 's mid dags om 3 uur) vertrekken vanaf de St. Janskathedraal. Gym-leraren Te weinig lichamelijke oefeningen op school In het wetsontwerp tot wijziging van de Lageronderwijswet 1920, dat thans bij de Tweede Kamer in open bare behandeling is, wordt o.a. voor gesteld, dat per dag aan scholen voor gewoon lager onderwijs gedurende ten hoogste vijf uren onderwijs zal worden gegeven. In verband daarmede heeft de ver eniging van leraren en onderwijzers in lichamelijke opvoeding in Neder land zich met een adres gericht tot de Tweede Kamer. Daarin wordt het volgende gezegd: Gezien het groeiende tekort aan vakonderwijzers in de lichamelijke oefening en het bestaande tekort aan gymnastieklokalen in Nederland zou de beperking van de «chooltijd tot ten hoogste 5 uur per dag in tal van ge meenten betekenen, dat 'n groot deel van 't toch al zo geringe urental aan de lichamelijke oefening van leerlin gen bij 't gewoon lager onderwijs be steed, niet meer gegeven zou kunnen worden. Bij onderzoek blijkt, dat het percentage van de tot op heden gege ven lessen in de lichamelijke oefening in bijvoorbeeld de gemeente 's-Gra- venhage met 25 zou verminderen. De vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland dringt er met klem op aan dat, zo het bedoelde deel van het wetsontwerp wet wordt, de beperking van de schooltijd tot 5 uur per dag niet zal gelden voor de lessen in de lichamelijke oefening. PROMINENTE BEIAARDIERS GEVEN ZOMERAVOND CONCERTEN IN DEN BOSCH. Van donderdag, 26 juni, af zullen deze zomer weer zomeravondbespe lingen van de St. Jansbeiaard te Den Bosch worden gehouden. De beiaard- commissie heeft de volgende musici geëngageerd: Sjef van Balkom uit Den Bosch, die het openings- en slot- concert zal verzorgen, Chris Bos, Utrecht, Peter Maassen, Breda, Pe ter Bakker, Nijkerk, Piet van den Broek, Mechelen, Leen 't Hart, Delft en Leiden en James R. Lawson, Chi cago.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6