S)e £eidóe(Soti/^a/rit Libanon wil van waarnemers Zannige politietroepen maken Joego-SIavië gaaf officieel protesteren Hammerskjoeld is het daarmee niet eens Zaligverklaringsproces mgr. dr Alphons Ariëns Koelkasten Het blijft koel Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. ZATERDAG 21 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14439 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 aan een geiukkig gezin Waarnemers voldoende Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren in de Libanese hoofd stad de besprekingen met de waarne mers van de V.N. en met de Libanese regering voortgezet. Volgens berichten uit Beiroet zou den Hammarskjoeld en de regering van Libanon het gisteren niet eens hebben kunnen worden over de taak van de waarnemers in het land. De regering zou die taak tot een soort politiedienst willen uitbreiden, maar Hammarskjoeld wil dit niet. Naar zegslieden, die in nauwe ver binding staan met Hammerskjoeld meedeelden, zou deze enigszins ont stemd zijn over de regering. Zijn ontstemming zou gegrond zijn op de gegevens, die hem zijn ver strekt over de omvang van de Syri sche infiltratie in de Libanon. Deze zou gesteld zijn op de sterkte van 5.000 man, maar Hammarskjoeld zou nu hebben ontdekt, dat het gehele aantal opstandelingen slechts onge veer 5.000 bedraagt. Bovendien zou Hammarskjoeld aan vankelijk de indruk hebben gehad, dat de regering meester was van de Frank nu officieel gedevalueerd De Franse minister van Financiën heeft besloten de reeds in augustus 1957 in feite doorgevoerde devaluatie van de Franse frank officieel te ma ken. Dit betekent, dat de koers tegen over de dollar voortaan 420 frank zal bedragen. Tot nog toe gold als officiële koers ongeveer 350 frank voor een dollar, maar men moest in Frankrijk bij aan koop van deviezen een toeslag van 20 procent betalen. De maatregel vereenvoudigt de wis selhandel. Goudmarkt floreert. Op de Parijse goudmarkt zijn gis teren opnieuw records geslagen. Er werden 8.000 baren van 1 kg. ver kocht, tegen gisteren 6.000, de vorige recordomzet. Verder v erden nog 10 baren van 12 kg verkocht, tegen eer gisteren drie. De omzet bereikte een waarde van 7,7 miljard frank, een cijfer zonder weerga. Donderdag was de waarde der verkopen 5,1 miljard frank, het geen toen reeds een rekord was. Iets op til? In Peking zijn deze week de ambas sadeurs van communistisch China in negen Oosteuropese en Aziatische landen bijeengeweest om hun rege ring verslag uit te brengen, zo heeft een regeringswoordvoerder in de Chi nese hoofdstad bekendgemaakt. Waarnemers te Peking leiden uit het feit, dat deze bijeenkomst samen viel met een reis van Sowjet-ambas sadeurs naar Moskou, af, dat het com munistische blok op het punt staat belangrijke beslissingen op buiten lands politiek gebied te nemen. grenzen van de Libanon, maar nu tot de conclusie zijn gekomen, dat de grenzen in de macht van de oppositie zijn. Luitenant Maurice Brown, het hoofd van de V.N.-waarnemers te velde in Libanon, heeft aan de pers meege deeld, dat er binnen twee weken hon derd waarnemers in Libanon zullen zijn. Hij zei, dat de waarnemers over-- al een vriendelijke ontvangst hebben leë met premier Ben Goerion van Is- gevonden. Er was nooit op hen ge- ra^l- vliegtuigen en helikopters voor ver kenningsdoeleinden. Gisteren hebben zich hier en daar in Beiroet schietpartijen voorgedaan. Voor het gebouw van de Britse am bassade is een Libanees doodgescho ten bij een treffen tussen rechtse fa- langisten en bouwvakarbeiders. Hammarskjoeld in Jeruzalem. Hammarskjoeld, de secretaris-ge» neraal van de Verenigde Naties, die op het ogenblik in Beiroet besprekin gen voert om een einde te maken aan de crisis in Libanon, is gisteravond naar Jeruzalem gevlogen voor over schoten als .ij een strijdtoneel be zochten. De waarnemers beschikken over vijftig voertuigen en enkele lichte Vandaag zou hij later op de dag verder reizen naar Amman in Jorda nië. Ook zou hij nog een bezoek aan Cairo willen brengen. Tegen de executie van Nagy c.s. De Joegoslavische regering heeft bekendgemaakt, dat zij bij Hongarije officieel zal protesteren tegen de te rechtstelling van oud-premier Imre Nagy en zijn medewerkers. In de Joe goslavische hoofdstad Belgrado wordt gewerkt aan een nota over deze kwestie. Intussen is de Joegoslavische ambassadeur in j^oedapest „voor overleg" naar Belgrado ontboden. Zoals bekend zochten Nagy en kele vaii zijn medewerkers bij de aanval van de Russen op de Hongaar se hoofdstad een toevlucht in de Joe goslavische ambassade. Zij kregen la ter van de toenmalige Hongaarse pre mier Kadar een vrijgeleide om het gebouw te verlaten, maar werden door de Russen jearresteerd toen zij naar buiten kwamen. Maarschalk Tito was daar toen zeer gebelgd over. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Boedapest is generaal Ma- leter doodgeschoten en zijn de ande ren opgehangen. De te echtstellingen zouden het vorige weekeinde zijn uitgevoerd. Uit in Hongarije verstrekte gege vens menen waarnemers te kunnen concluderen dat het proces tegen Nagy c.s. mogelijk begin juni is afge sloten vóór een vergadering van het Centrale Comité der Hongaarse com munistische partij op lt juni j.l. Toen zou men de leden van de uitslag van het proces hebben verwittigd en hun mening over de datum van publikatie hebben gevraagd. Het geheel zou als een voldongen feit aan het comité zijn voorgelegd. Actie tegen alle satellieten. Maurice Schumann deelde gisteren namens de regering de Gaulle aan een oommissie uit de Nationale Ver gadering mee dat de Franse minister van Buitenlandse "aken, Couve de Murville, de terechtstellingen in Hon garije van „groter betekenis" acht dan de Russische gewapende inter ventie in Hongarije van november 1956, omdat hij er een actie in ziet die tegen alle Russische satellieten is ge richt. De Franse regering maakt zich in het bijzonder zorgen over Polen. De Amerikaanse zaakgelastigde in Boedapest heeft het Hongaarse pro test verworpen volgens hetwelk de verklaringen van Amerikaanse lei—7 ders naar aanleiding van de Hongaar se terechtstellingen inmenging Hongarijes binnenlandse aangelegen heden betekenen. Ook al verontwaardigd? Honderden Russen, voor het groot ste deel studenten en andere jongelie den, hebben gisteren de Deense am bassade in Moskou bekogeld met ste nen en eieren. De politie deed eerst net alsof er niets aan de hand was, maar toen zo goed als alle ruiten van het gebouw waren ingegooid greep ze in. Weg met de Deense marionet ten, kalkten de oproerkraaiers op de muren van de ambassade. Weg met de Deense fascisten, slaven van het fascisme riepen ze in spreekkoor. Val van Menado verwacht Djakarta verwachtte vrijdagavond elk ogenblik de bekendmaking van de verovering van Menado. Waarne mers te Djakarta waren over het al gemeen van mening, dat de rege ringstroepen toen misschien reeds de buitenwijken van de stad hadden bereikt, doch dat de officiële bekend making mogelijk wordt uitgesteld door de gebrekkige verbindingen. Het legerhoofdkwartier deelde mede, dat twee dagen geleden Air- midi was bezet, halverwege de weg van het bruggehoofd der regerings troepen te Kema en Menado. Air- midi ligt 20 km ten oosten van Me nado. Men meent, dat andere eenheden van de regeringstroepen, die het vliegveld Mapanget, 15 km ten noor den van de stad, vier dagen geleden bezetten ,ook gestadig gevorderd zijn. De legerwoordvoerder luitenant kolonel Rudi Pirngadie verklaarde, dat twee pelotons van de opstande lingen zich bij de regeringstroepen hadden gevoegd. Andere eenheden van de opstande lingen trokken in wanorde terug en werden vervolgd door de winnende regeringstroepen. h nag tam antiek ap. de zeaen zeeën Deze zeer recente foto van het Koninklijk gezin werd door het koninklijk paar exclusief ter beschikking ge steld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfond sen, waarvan de prins regent is, voor de jaarlijkse in zameling aan het einde van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. „Radio audiëntie" bij de Paus Zaterdag 19 juli zal de H. Vader zich in een speciale boodschap per radio tot de slotzusters over de ge hele wereld richten. Des morgens om half acht draagt de H. Vader een H. Mis voor de zusters op in zijn privé- kapel. Deze H. Mis wordt tevens uitgezonden. Het is de bedoeling, dat de Paus dan nog twee maal over de radio zich tot de slotzusters zal richten. De data van deze toespraken zijn nog niet bekend. De eerste toespraak wordt des middags om half één uitgesproken. Deze „audiëntie per radio" zal naar verwacht wordt een belangrijke in houd hebben. DE GESTRANDE AMERIKANEN Amerika heeft vrijdag de Sowjet- Unie verzocht onmiddellijk de vrij lating te bewerkstelligen van de ne gen Amerikaanse militairen, die op 7 juni in Oost-Duitsland met een hefschroefvliegtuig zijn gestrand. Gistermorgen is in de Amsterdamse haven een oefen smaldeel van de Amerikaanse kustwacht aangekomen. Het bestond uit de driemastbark „Eagle" en de kotter „Yakutat". De „Absecon" zal maandag arriveren. Foto links: de JEagle"; foto rechts: de „Yakutat". T.V.-kijkers verenigden zich in de A.N.V.T. Te Amsterdam Is gisteravond de „Algemene Nederlandse vereniging van Televisiekijkers" opgericht, die volgens de statuten ten doel heeft „het bevorderen en behartigen van de belangen der Nederlandse tele visiekijkers in de meest uitgebreide zin". Het bestuur wordt gevormd door de leden van het initiatief-comité, dat deze oprichting heeft voorbereid. Alvorens men besloot tot oprich ting van de vereniging en tot het vaststellen van de statuten, gaf de voorzitter een uiteenzetting van het doel en de verlangens van de vereni ging. Een groot deel van de t. v.- kijkers is volgens spreker niet hele maal tevreden met het huidige t v.- bestel en met de programma's. Men wil thans trachten door het verkrij gen van medezeggenschap in de tele visieaangelegenheden hierin enige verbetering te verkrijgen. „Nederland behoort met twee tele- visieloze avonden per week tot de „achtergebleven gebieden" van West- Europa". De omliggende landen zen den zeven avonden per week uit, als mede enkele middagen. Spreker zei dat de versnippering van krachten als gevolg van het huidige zuilen systeem nadelig is voor d program ma's, hoewel men in het algemeen wel waardering heeft voor bepaalde uitzendingen van de Nederlandse Televisiestichting. De vereniging hoopt op een goede verstandhouding met de N.T.S. en met de omroepver enigingen, hetgeen hij voor de t. v. van groot belang acht. Als wensen van de vereniging noemde de heer Hardeman onder meer sportjournaals op zondagavond, een ziekenprogramma op de middag, een herhaling van de belangrijkste avonduitzendingen voor arbeiders in de continuebedrijven, een tweede programma naast 't reeds bestaande, een t v.-maandblad en een inlichtin gendienst De vereniging zal een studiecommissie instellen ter bestu dering van het vraagstuk der com merciële t. v. Voorts zal het bestuur een raad van advies in het leven roepen, die het bestuur terzijde zal staan door het geven van culturele, wetenschap pelijke of technische adviezen". De oprichtingsvergadering, die ge houden is in Krasnapolsky te Am sterdam, werd bijgewoond door circa 2(00 t v.-bezitters* Inlichtingen gevraagd Het informatieve proces ter inlei ding van de zaligverklaring van mgr. dr. A. Ariëns, die op 7 augustus 1928 te Amersfoort gestorven is, zal bin nenkort beginnen met de instelling van een kerkelijke rechtbank. De rechtbank zal zich baseren op de „Stellingen" en „Artikelen" wel ke door de postulator worden samen gesteld. Deze zullen in boekvorm aan de kerkelijke rechtbank, ter ge legenheid van de plechtige installa tie worden overhandigd. Dan zal de postulator tevens een lijst indienen van getuigen, die door het Tribunaal worden gedagvaard. Omdat het dertig jaar geleden is, dat de deugdzame priester een voor beeldige dood gestorven is, is het aantal van degenen, die het voor recht hebben gehad met hem te mo gen samenwerken, gering geworden. Velen van hen zijn thans hoogbe jaard. Het nauwkeurige onderzoek dat omtrent de persoon van mgr. Ariëns moet worden ingesteld, zou efficiën ter, sneller en doeltreffender ver richt kunnen worden, wanneer de genen, die overtuigd zijn, dat zij over de Dienaar Gods waardevolle inlichtingen kunnen geven, zich be kend willen maken. Zij worden drin gend verzocht om hun naam en adres op te geven aan Pater E. Lohman O.F.M., Minderbroedersolooster, Wil- helminaweg 13 te Woerden (Z.-H.), die door Z.H.Exc. Mgr. dr. B. Al- frink, aartsbisschop van Utrecht, tot postulator in dit beatificatieproces is benoemd. Ook gebedsverhoringen, die aan zijn voorspraak worden toe geschreven, dienen aan Pater Loh man te worden opgegeven. Dit oatnmer bestaat uit 12 pagina's vanaf 375. n F N I F Noordeinde 54 U L 11 I L Telef. 21387 Makarios verwerpt Brits plan Aartsbisschop Makarios heeft de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, laten weten, dat hij het Britse plan voor Cyprus onaanvaard baar acht. „Wij zijn niet tegen een overgangsperiode" zegt hij, „maar de kwestie-Cyprus is een zaak die de Britse regering ener- en het volk van Cyprus anderzijds aangaat". Het denkbeeld van een drievoudig bestuur over Cytrus, namelijk door Engeland, Griekenland en Turkije, is voor Makarios niet aanvaardbaar. De aartsbisschop ze^t: „Wij zijn al tijd bereid tot een bespreking tussen de Britse regering en het volk van Cyprus over een waarlijk democra tische vorm van zelfbestuur". Evenals gisteren bevindt er zich boven Scandinavië, de Noordzee en de Britse eilanden een gecompliceerd gebied van lage druk. De fronten, die ermee samenhangen, veroorzaken vooral in ons land, België en Duits land veel regen. De laatste 24 uur uur viel er in Limburg en het oos ten van Noord-Brabant 15 tot 20 mm In het noorden van het land en langs de Hollandse kust bleef daarentegen de regenhoeveelheid in het algemeen kleiner dan 1 mm. Tijdens het week einde zyn er geen belangrijke ver anderingen in het huidige weertype te verwachten. Nederland blijft bin nen het bereik van polaire lucht, waardoor de temperatuur ook mor gen belangrijk beneden normaal zal zijn. Plaatselijk worden enkele bui en verwacht, maar daarnaast is er ook kans op opklaringen. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt 11.16 uur) NOG ONSTANDVASTIG WEER Zwaar bewolkt met plaatselijke enige regen ,maar ook opkla- t ringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera- j tuur. 22 Juni zon op 04.19; onder 21.04; maan'op 10.28; onder 23.43. 23 Juni zon op 04.20; onder 21.04; maan op 11.45; onder Hoogwaterstanden 22 Juni v.m. 6.30; n.m. 6.55. 23 Juni v.m. 7.15; n.m. 7.45. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNOHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbew. 15 C. regenbui 15 zwaar bew. 19 zwaar bew. 13 regenbui 12 regen 21 zwaar bew. 16 regen 15 zwaar bew. 14 geh. bew. 20 motregen 21 regen 23 zwaar bew. 23 geh. bew. 16 zwaar bew. 16 regen 21 regen 23 zwaar bew. 19 zwaar bew. 22 regen 24 regen 24 zwaar bew. 28 half bew. 25 half bew. 27 half bew. 30 geh. bew. Korreltje Wilt ge goed zjjn, begint dan met te geloven dat gtj slecht zyt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1