FOTO-TOTO cr,,rfdc - - A9l§ SPEUR NEUZEN Typiste profiteerde niet van knoeierijen iiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiniaiiiiiUH^^ ZATERDAG 21 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 j "Mijspreekt de Momme een tale Mij is het kruid beleefd" Oc natuur sprcckr ook in King K,"g Pepermunt ontlccnfh pepermunt-plant; Dc Mf "krU,d,Sc verbeteren- ni« ONDER VOORTDURENDE CÖNTROLE de natuurlijke verkwikking HET LABORATORIUM Dt. HAMEL ROOS AMSTERDAM. De Haagse politie heeft dezer da gen de 34-jarige typiste mevr. A. V.- N. aangehouden, in dienst van een textiel ver werkend bedrijf. Mevr. V. kon evenals het andere personeel, wel eens zogenaamde „tweede-keuze goederen" kopen tegen de helft van de prijs. Zij vertelde haar vrienden en ken nissen, dat haar patroon in een gro te combinatie zat, waardoor het ook mo-gelijk was om televisie-apparaten, bromfietsen, meubelen, serviesgoed en zelfs auto's tegen belangrijk gere duceerde prijzen te kopen. Reflec teerde iemand, dan vroeg zij tevoren de te betalen som en liet aan het adres b.v. een televisie-toestel be zorgen, dat zij zelf of contant, of in huurkoop of op afbetaling kocht. Op deze manier stopte zij het ene gat met het andere. De zaak kwam aan het rollen toen ongeduldige ko pers, die te lang op de bestelde goe deren moesten wachten, zich tot haar patroon wendden. Geschat wordt, dat met deze praktijken een 60.000 is gemoeid. De typiste heeft zelf maar weinig van dit bedrag geprofiteerd. VIJFJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Gisteravond om vijf uur is het vijf jarig zoontje van de familie Kalkho- ven in de Ad iralengracht te Am sterdam verdronken. Het kind was spelend te water geraakt. JAZZ-CONCOURS IN LOOSDRECHT. Van 6 juli t/m 13 augustus wordt in de jachthaven Van Dijk in Oud-Loos- drecht een jazz-concours gehouden op iedere woensdag- en zondagavond. Omroep en televisie zullen uitzen dingen en opnamen verzorgen. „De best-verzorgde 50 boeken van 1957" In het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft mr D. Giltay Veth gistermiddag aan vertegenwoordi gers van uitgeverijen en instellingen de oorkonden uitgereikt voor de vijftig best verzorgde boeken van 1957. Mr. Giltay Veth deed zulks als voorzitter van de jury, die verder bestond uit de heren D. Dooijes, Chr. Leeflang, L. Paardekoper en O. Treutmann. Uit de 7300 in 1957 verschenen boeken zijn er ongeveer 500 voorge legd aan de jury, die zich slechts uitsprak over het uiterlijk. Over het algemeen peil der bekroonde wer ken zeggen de juryleden, dat zij dit jaar niet ontevreden zijn. Al is er geen aanleiding tot uitbundig en thousiasme en al vormen deze vijf tig werken geen reeks van louter topprestaties, een keurtroep is het naar de mening van de jury wel ge worden. Opvallend was dat in 1957 het aantal bellettristisohe werken laag is vergeleken met vorige jaren. Een van de oorzaken daarvan acht de jury het feit, dat geleidelijk voor de roman een zeer aanvaardbaar vorm schema is ontwikkeld, dat voor vele boeken thans wordt gebezigd. Belangrijk en verheugend noemt de jury de winst in de rubriek jeugd- en schoolboeken.In 1956 wer den 4 boeken in deze rubriek be kroond, thans tien. De jury consta teerde dit jaar een „hausse" in goe de stofomslagen. De jury zegt voorts van mening te zijn, dat met de collectie, die tot en met 30 juni is geëxposeerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam die van daaruit straks een tocht door het land zal maken en later ook i. het buitenland zal worden vertoond, de Nederlandse boekverzorging een goed figuur slaat. De collectie zal hier en elders een verheugende in druk geven van de ondernemings lust der Nederlandse uitgevers, van de artistieke zin der Nederlandse boekverzorgers en illustratoren en van het ambachtelijk kunnen der Nederlandse drukkers, clichémakers en binders, aldus mr. Giltay Veth. ,&en kaöt&cvte en ing-etuikkeEde zaak" In september zal de Nederlandse regering een vrijwilligersmedaille uitge ven voor hen, die tien jaren onafgebroken vrijwillig in dienst zijn van de Nationale Reserve, Reserve Grensbewaking, Marechaussee Res., Korps L. W. D., Korps Rijkspolitie, Gemeentepolitie, Noodwacht of Noodwachtstaf, Foto: de medaille, welke van lichtbrons is vervaardigd (middellijn 35 mm) met inscriptie: „Het Vaderland dienenis vrijheid". Het plaatje van deze week ls nu eens geen oudheidkundige opgave. Het onderwerp is zelfs nog maar enkele tientallen jaren oud en vrij algemeen bekend. Het is een con structie, waarover dagelijks dui zenden hun weg kiezen, en die toch slechts een enkele maal gezien wordt vanaf de plaats, die onze fo tograaf koos, toen hij het plaatje maakte. Uit alles, wat we hierboven schreven, heeft u al wel kunnen opmaken, dat het deze week weer een brug geldt. Meer zeggen we niet: we willen u nog wel wijzen op het huis op de achtergrond, waarvan u de bovenverdieping en het dak over de ballustrade ziet steken. Onze vraag aan alle speurneuzen, die in deze Toto meelopen, is: a) welke brug is dit, b) waarvandaan is de foto genomen en c) welk ge bouw staat er op de achtergrond? Onder inzenders van een goede oplossing wordt weer een prijs van vijf gulden verloot. De vorige week De 17de eeuw moet wel een heer lijke ongecompliceerde tijd ge weest zijn. „Uit eerbied voor de vindingrijke Haarlemmer" kon men in die tijd zo maar in zijn gevel een „levensgrote, forsch gebeeld houwde statue" aanbrengen voor „Koster van St. Baaf uit de Zus- terstad aan het Spaarne, Laurens Janszoon, de uitvinder van de boek drukkunst". In 1630 kon zo iets, zonder dat er zich Bouw-, en Wo ningtoezicht, de Welstandscommis sie en de Belasting mee bemoeiden en zonder dat men zich behoefde te schamen voor de schimpscheuten van voorbijgangers, die al op de lagere school geleerd hadden, dat niet Laurens was, maar Johannes boekdrukkunst uitvond. Een druk- ker-uitgever uit die dagen, die zijn bedrijfje had gevestigd aan de Haarlemmerstraat (nu nr 86) heeft van die ongecompliceerdheid ge profiteerd en de „vingdingrijke Haarlemmer" in de gevel van zijn bedrijf waarin thans de horlo gerie Dingjan is gevestigd laten aanbrengen. Mevrouw J. P. Cambier, Utrecht se Jaagpad 17 te Leiden won met haar inzending de prijs van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Hoe behandel ik de nieuwe kunststoffen DE TEGENWOORDIGE huis vrouw staat, in tegenstelling met haar grootmoeder, wel eens voor zeer moeilijke problemen. Wij hebben hier speciaal het oog op de behandeling van de verschillende soorten textiel of wat daar voor doorgaat. Onze grootmoeders wis ten niet beter of er was linnen, ka toen en wol. De tegenwoordige huis vrouw heeft te kampen met veel meer soorten stoflen, zoals nylon, orlon, dacron, rhovyi, saran, tri acetate, no-iron cotton enz. Al deze stoffen hebben hun „eigenaardig heden", d.w.z. zij vragen een af zonderlijke behandeling. Daar komt nog bij, dat er nu ook zeer veel soorten wasmiddelen zijn, waardoor het probleem nog moei lijker wordt. Wij zullen trachten onze lezeressen van dienst te zijn met enige wenken, waarmede zij hun voordeel kunnen doen. De be handeling van de „oude" stoffen mag als bekend worden veronder steld, daarom zullen wij hier spe ciaal onze aandacht schenken aan de moderne synthetische stoffen. Deze synthetische stoffen, ook katoen met een no-iron finish, heb ben grote voordelen, die ons het onderhoud heel wat gemakkelijker maken. Ze kreuken niet als ze op de juiste wijze behandeld worden en behoeven bijna nimmer gestre ken te worden, bovendien zijn ze spoedig droog. Sop i smeltpunt Deze weefsels mogen nooit ge wassen worden in te warm water. Stijve nylon (perkament nylon en papercrisp), waarvan de petticoats gemaakt worden, mogen alleen maar gewassen worden in een koud sop. Als de weefsels wit zijn, ligt de warmtegrens op 60 gr. C. Voor gekleurde stoffen mag het water slechts lauw of koud zijn. Wring nooit en gebruik geen ruim sop. Alle synthetische stoffen hebben een vrij laag smeltpunt, zodat be zitters van een regelbaar strijk ijzer het gemakkelijker hebben, dan de niet-bezitsters van een dergelijk ijzer; de eerste kunnen n.l. deze stoffen zonodig strijken met een bout, die afgesteld staat in de laag ste warmtestand. Slechts een zeer lauwe bout kan ongelukken voorko men. Stoffen gemaakt van kreukher- stellende katoen, linnen, viscose ol acetaat-rayon mogen nooit ge bleekt worden met chloor, terwijl het wassen van deze stoffen nooit mag plaats hebben in warm sop. Strijken mag men evenmin doen met een te warm ijzer. Dit geldt eveneens voor kunstzijde met een katoenfinish, die tot de goedkoop ste soorten behoort, maar er on danks dat toch zeer aantrekkelijk uitziet. Kreukels voorkomen Vele dames bezitten thans no- iron bloeses, vele heren dragen overhemden van een stof, die niet gestreken behoeft te worden. Men denke er hierbij om, dat zulk een kledingstuk na het wassen in het hierboven genoemde sop kletsnat op een plastic hangertje moet uit lekken. Dus niet uitknijpen. Deze kledingstukken dient u daarbij zoveel mogelijk dicht te knopen, kragen, manchetten enz. zoveel mogelijk in de vorm te rek ken. U zult zien, dat er na het dro gen vrijwel geen kreukeltjes meer te zien zijn. Mochien er bij het aantrekken nog wel enige kleine oneffenheden te zien zijn, dan kun- ijen deze bij het dragen na onge veer 10 minuten verdwijnen door de lichaamswarmte. Na enige tijd dragen is zo'n kledingstuk niet meer te onderscheiden van een ge streken kledingstuk. Dat vele dames bij het dragen van nylon ondergoed, gemaakt van polyamiden en bewerkt met onversponnen garens, last hadden van afsluiten van de huid, zal thans wel bekend zijn. Nu men deze stof fen bewerkt met versponnen ga rens zal dit bezwaar wel zijn op geheven. Als u zelf naait Wil men zelf nylon kledingstuk ken naaien, dan gebruike men hier voor nylon of terylene garen en eventuele tussenvoering van spun- nylon, dat is nylon van versponnen draad. Wie meer keuze wenst kan kie zen uit andere belangrijke stoffen, b.v. de ijzersterke dacron (Ameri kaans), of terlenka (Nederlands), terylene (Engels), diolen (Duits), of tergal (Frans). Deze zijn ge maakt van polysters ais grondstof. Men kan ze krijgen in versponnen en onversponnen bewerking, het is een mengsel van b.v. 55 pet. ter lenka en 45 pet. wol en bijzonder geschikt voor bovenkleding. Deze stof is kleurecht en blijvend piooi- houdend, zelfs als ze gewassen is. Voor de vervaardiging van plooi en plissérokken wordt ze veel ge bruikt. Iets minder sterk is de orlon of wel acrilan (Amerikaans), nym- crylon (Nederlands), draion (Duits). Het heeft echter een goede iicht- bestendigheid. Wit blijft wit en wordt niet geel, zodat het vooral gebruikt wordt in gebreide trui tjes, vestjes, ondergoed en vitrage. Knippen en knopen Knip met een hete schaar, dan krijgt u versmolten randen, die niet rafelen. De naden mogen niet in de kettingrichting (evenwijdig aan de zelfkant) maar moeten on der een hoek daarmee worden ver werkt. Knoopsgaten dient u te voorzien van ander materiaal. Zorg voor zo min mogelijk spanning in de draad en gebruik een dunne naald. Ra felen kunt u voorkomen met En gelse naden en dubbele zomen. Plissé wordt in nylon gesmolten, dus dit kunt u niet zelf doen. Uit de keuken geklapt Op 21 juni begint de zomer, wat we in dit weekmenu willen vieren met enkele zomergerechten: nieu we haring, aardbeien, slaatjes. Maar deze dag betekent nog iets! Het is n.l. de laatste dag waarop asperges worden gestoken, wat dus betekent dat het aan 't eind van deze maand weer is afgelopen met deze bijzonder fijne voorjaarsgroen te. Vandaar dat asperges ook deze week nog eenmaal op het menu verschijnen! ZONDAG: toast met nieuwe ha ring, hard gekookte eieren, as perges, kaassaus, aardappelen, aardbeien met slagroom. MAANDAG: aspergesoep, gehakt, spitskool, aardappelpurée. DINSDAG: kaasbeignets, peulen, worteltjes, pommes frites, fruit. WOENSDAG: stamppot rauwe an dijvie, spek, gefruite uitjes, ra barber. DONDERDAG: saucijsjes, bloemkool au gratin, aardappelen, aard- beienmuesli. Een 20 jaar oude Britse firma zal volgende maand deze baljapon te Brussel laten zien. De japon is een ontwerp van Victor Haffenden en wordt getoond door Sheila O'Hara. Bijzonderheden: vervaardigd van pl.m. 25 meter lichtgele tafzijde en afgezet met diamanten en parels. Aan de voorzijde heeft men verti cale plooitjes aangebracht. Zonder twijfel maakt het geheel een zeer gracieuze indruk maar buiten een kostbare geschiedenis, is het nu niet bepaald een japon om „even" aan te trekken. Misschien zit er voor manlief wel een snip perdag aan vast... VRIJDAG: bloemkoolsoep, gebak ken visfilets, gemengde sla, rijst kerrysaus. ZATERDAG: sla bohemienne, rijst koekjes. Recept: Kaasbeignets 2 dl. melk, 30 gr. boter, 30 gr. bloem, 200 gr. geraspte kaas, 100 gr. ham, 1 eidooier, paneermeel. Voor het beslag: 135 gr. bloem, 150 gr. lauw water, 75 gr. bier, 1 eierdooier, 2 eiwitten, 1 lepel sla olie, iets zout. Van boter, bloem en melk een dikke gladde saus maken. De kaas, de fijngesneden ham en de eidooier erdoor doen en met wat peper op smaak afmaken. De massa koud wegzetten en er daarna balletjes van vormen die door paneermeel worden gewenteld. Een beignetten- beslag maken, waardoor vlak voor het bakken de 2 stijfgeslagen ei witten geschept worden. De kaas balletjes hierdoor halen en in fri tuurvet bakken. Opdienen met ge bakken peterselie. Recept: Sla Bohemienne 500 gr. gare aardappelen, 200 gr. metworst, 200 gr. kaas, 2 grote augurken, 1 appel, mayonnaire. De aardappelen, worst, kaas, augurken en appel in kleine stuk jes snijden en met de mayonnaise tot een sla aanmengen. Opdoen op een schotel met slabladeren en garneren met mayonnaise, tomaat, hard gekookt ei en augurkjes. Tot slot wat fijn gehakte peterselie erover strooien. U kunt niet alles weten Matrassen, gemaa! t van schuim rubber, zijn tegenwoordig m de mode. Bedenkt echter wel, dat u deze wel moogt luchten, maar niet in de zon. Tinnen voorwerpen onderhoudt men met een fijn schuurmiddel, waarna afspoeling met lauw wa ter moet volgen. Men bewerke het voorwerp in één richting, horizon taal met de draairichting meegaand. Wilt ge uw lampekap schoonma ken, draai deze dan niet rond, maar loop zelf om de kap heen, dan draait de fitting niet los. Elektrische lampen mogen nim mer aan de draden opgehangen worden, de leiding is voor de stroomtoevoer, een afzonderlijke draad moet bestemd worden voor het ophangen van de lamp. Wilt u een huwelijk met huwe lijkse voorwaarden sluiten, dan moeten deze voorwaarden vóór het huwelijk door een notaris worden vastgelegd. Slaat tijdens het bakken de vlam in de pan, leg er dan onmiddellijk een deksel op en het vuur zal do ven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12