Arie van Wetten won 3e etappe en prestatieprijs G. J. Nieuwenhuis won Tour van Valkenburg 6e RONDE VAN NEDERLAND (aap Kersten behield de leiding Zweden klopte de Russen de kwart finale uit met 2-0 .VRIJDAG 20 [UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 MET EEN BREDE GRIJNS op zijn van inspanning vertrokken gelaat nam Arie van Wetten op de Mollen- hutseweg naast het Goffert-stadion de overwinningskus van Rita Schmidt, miss Holland 1956, die evenals in Olympia's tour als „rondemiss" had gefungeerd, in ontvangst. De lange schrale Zuidhollan der had ons vlak voor de start in Zwolle gezegd: „Ik rijd goed" en bijna zes uur later onderstreepte hij die woorden door als winnaar van de derde étappe over de meet te gaan, na een wilde spurt met Willy Schroeders, waarbij hij bijna een persfotograaf ondersteboven reed. Nog voordat de kopgroep gearriveerd was, hadden de journalisten reeds de prijs voor de strijdlustigste renner aan Van Wetten toegekend, een premie die hem beslist toe kwam. Want het was aan zijn initiatief te danken, dat na 102 km. de beslissende fase werd ingeleid. Van Wetten gaf toen de stoot voor de vor ming van de kopgroep, die 130 km. ver der nog steeds intact was. Dat achteraf die vlucht van geen betekenis bleek te zijn voor de algemene klasseringen, om dat het peloton de achterstand van vier en een halve minuut op 25 seconden na goed maakte, kon Arie niet helpen. Hij had hard genoeg gewerkt om een ander resultaat te bereiken. De veronderstelling, dat de meute het met 230 km. voor de boeg voorlopig wel rustig aan zou doen, bleek op een ver gissing te berusten. Want al direct na Zwolle op de brede rijksweg naar Heino trachtten renners van diverse ploegen te demarreren. Zij noopten de hoofd macht steeds weer tot tegenacties. Voor één coureur was lat teveel. De Belg Hilaire Couvreur was met een dikke knie aan de start gekomen en na vijf kilometer vond hij het welletjes en stap te in de bezemwagen. Even later meld den de ordonnansen laconiek: „Couvreur slaapt". Maar voor de overigen was er geen tijd om te dommelen. Want tegen de Nijverdalse berg probeerden Arie van Wetten, Gerrit Blaauw, Geurt Pos, Piet Damen, Michel Stolker, Willy Schroe ders en Leon van Daele weg te komen. Zonder succes overigens. Dat was maar goed ook, want in de eerste 50 kilo meter moest de karavaan driemaal voor gesloten spoorbomen halt houden. Harry Schoenmakers was de volgen de, die de gezellige kout in het peloton ontvluchtte. Maar toen Steenvoorden, Cerami, weer Schroeders en Van der Pluym hem na 68 km. te dicht Dij- kwamen, ging de Eindhovenaar rustig een banaantje zitten pellen en ook deze episode behoorde spoedig weer tot het verleden. In Oldenzaal (80 km.) werden Van den Broek, de Duitser Burrey en „hoe kan het anders" Willy Schroeders na een korte vlucht tot de. orde ge roepen. Vlak na Haaksbergen na 102 km. viel dan eindelijk de grote slag. Arie van Wetten had de rug gekromd, de tanden nog eens extra op elkaar géklemd en liet het peloton de achterkant van zijn gele trui zien. Hij kreeg steun van Leo van der Pluym, die zich op dat tijdstip eigenlijk bij de president van de recht bank in Breda voor de behandeling van zijn korte geding had moeten presen teren, Henk van den Broek, die mee ging om de eerste plaats van zijn équipe in het ploegenklassement veilig te stel len en vanWilly Schroeders, de trouwe adjudant van Rik van Looy. Het was heus niet aan het werk van Schroeders te danken, dat de voorsprong van de kopgroep zo spoedig groeide, want hij deed er niet veel aan. Het zware werk werd aanvankelijk door Van Wetten en Van den Broek en later ook door Leo van der Pluym verricht, toen hij van Kees Pellenaars toestemming had gekregen om eventueel ploegmaat Jaap Kersten de oranjetrui te ontnemen. De organisatoren hadden een magni fiek parcours gekozen, dwars door het sterk geaccidenteerde terrein van de Postbank en vooral hier konden de vluchtelingen het verschil met de rest vergroten. Op de Rijnbrug bij Arnhem (187 km.) volgden Van Vaerenbergh, Cerami, Ziegler en Ab Geldermans, die na 150 km. de achtervolging hadden ingezet op twee minuten en het nog luierende peloton op drie en een halve minuut. Bij de eerste binnenkomst van Nijmegen na 206 km. lag Geldermans, die het wel eens alleen wilde proberen op 2.20 sec., de drie anderen op 3 min. en het peloton op 41/* minuut. De strijd leek gestreden. De eerste tegenslag voor de kopgroep kwam 12 km. verder, in Groesbeek waar zij 45 seconden voor gesloten spoorbomenverloor en boven dien uit cadans geraakte. Inmiddels wa ren de vijandelijke machten in het pe loton gaan samenspannen en hadden aan de achterstand geknaagd. Op de Zeven Heuvelenweg met lange klims en afdalingen ging ook de ver moeidheid van de leiders meespreken en zij mochten nog blij zijn met de 25 seconden winst, die zij tenslotte over hielden. Evenals woensdag vochten Rik van Looy en Rik van Steenbergen in een vinnige spurt om de ereplaats van het peloton, een strijd, die wederom door Rik van Looy gewonnen werd. Slechts twee renners eindigden met een vrij grote achterstand. Jan Hijzelen- doorn, die drie kilometer voor de finish een wiel aan Wim van Est had moeten afstaan en de Duitser Ziegler, die de tol betaalde voor zijn inspanningen tij dens deze zware étappe. Uitslagen en klassementen Deze foto laat zien hoe de kopman van deze ploeg, Wim van Est, Van Wetten glunderend feliciteerde. naar Nijmegen over 230 km. luidt: 1, Van Wetten (Ned. geel) 5.46.54; 2. Schroeders; 3. Van der Pluym (Ned. blauw); 4. Van der Broek (Ned. groen) allen z.t.; 5. Van Looy (België II) 5.47.14; 6. Van Steenbergen (België I); 7. Van Putten (Ned. groen) z.t.; 8. Piet van Est (Ned. blauw) 5.47.14; 9. Post (Ned. zwart)10. Steenvoorden (Ned. z\yart) 11. Burrey (Duitsl.)12. De Roo (Ned. blauw) allen z.t.; 13. ex aequo qlle overige renners in dezelfde tijd als Van Looy. De Belg Couvreur staakte de strijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Kersten 15.29.59; 2. Post 15.30.10; 3. Piet van Est 15^0.11; 4. Van Daele 15.30.40; 5. Roks 15.30.48; 6. Van Ooy 15.31.33; 7. Schulte; 8. Pos; 9. Adri Voorting; 10. Van den Brand; 11. Coone; 12. Hin- sen allen z.t.; 13. Van der Pluym 15.35.00; 14. De Roo 15.36.10; 15. Ver hoef; 16. Vlayen; 17. De Groot allen z.t.; 18. Gerrit Voorting 15.41.10; 19. Schroeders 15.41.28; 20. Schils 15.41.31. Het ploegenklassement luidt: 1. Ne derland geel 17.20.32; 2. België II 17.21.02; 3. Nederland blauw 17.21.32; 4. Nederland groen z.t.; 5. België I 17.21.57; 6. Nederland zwart z.t.; 7. Duitsland z.t. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland groen 46.32.44; 2. Nederland zwart 46.33.16; 3. Nederland blauw 46.35.10; 4. België II 46.42.00; 5. Nederland geel 46.53.48; 6. Duitsland 46.57.10; 7. België I 47.02.34. De prestatieprijs werd toegekend aan Van Wetten, de winnaar van de étappe. PELLENAARS GEDAGVAARD Kees Pellenaars is gedagvaard om op 24 juni a.s. voor de rechtbank te Am sterdam te verschijnen voor een kort geding, aanhangig gemaakt door „De Locomotief", inzake de rechtsgeldigheid van contracten, welke hij destijds met enkele renners heeft afgesloten. Als getuigen zijn de renners De Groot, Van der Pluym en Stolker gedagvaard, alsmede drie leden van de sportcom- missie van de K.N.W.U. Ditmaal geen dwangbevel Maar gemeente Nijmegen bezweek voor gevolgen NEEN, ditmaal hebben w(j het niet over een dwangbevel of exploit. Voor de eerste keer In de Ronde van Nederland werden de renners namelijk niet opgewacht door 'n beminnelijk lachende deur waarder. Maar vanzelfsprekend waren er gisteren juridische peri kelen, dat is nu eenmaal het nood lot van deze jubileumronde. Otto van Erp, de Nederlandse Jacques Goddet, had de aankomst van deze derde étappe geprojecteerd in het Goffert-stadion in Nijmegen, waar de laatste meters op de fraaie wie lerbaan zouden worden afgelegd. Het plan ging niet door. De wieler baan is namelijk door de gemeente verpacht aan de licentiehouder Schalgemeyer uit Amsterdam en deze had zakelijke bezwaren. Be sprekingen bleven zonder resultaat. En de licentiehouder dreigde zelfs een bedrag van 10.000 te zullen eisen, indien de wielrenners toch op de baan van het Goffert-Stadion zouden komen. Voor dit argument zwichtte de gemeente en de finish werd verlegd naar de Oude Mollen- hutseweg, honderd meter voor het stadion. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN OLYMPISCH STADION Op de wielerbaan van het Olympisch stadion zullen zondag 22 juni a.s. in afwachting van de aankomst van de deelnemers aan de Ronde van Neder land, wielerwedstrijden worden gehou den. Op het programma staat een wed strijd NederlandDuitsland, waarvan het hoofdnummer wel wordt gevormd door een wedstrijd achter grote motoren, waaraan wordt deelgenomen door de Duitsers Petry, Jacobi. Otto en Huwen- dick tegen de Nederlanders Wagtmans, Wiersira, Koch en Vreeswijk. Deze wedstrijd gaat over één uur. Voorts zullen de Duitsers Potzerheim en Hoeh Geschurï het in een sprint- en een klassementwedstrijd opnemen tegen de Nederlanders Derksen en Schotman DE RONDE VAN BULGARIJE De eerste étappe van de Ronde van Bulgarije van Sofia naar Dimitrov (174 kilometer), is gewonnen door de Belg Tongerloo in 4 uur 24 min. 10 sec., voor zijn landgenoten Buijsse (op 30 sec.) en Vandevogel op 1 min. Aan deze ronde nemen vijf Nederlandse onafhan- kelijken deel. Na de eerste étappe leid de België in het landenklassement, voor Nederland. Zware strijd en veel belangstelling bij de laatste etappe DE TOUR VAN VALKENBURG is weer ten einde. Maandenlang heb ben de bewoners van het Vliegkamp uitgezien naar deze drie dagen en nu zijn ze weer voorbij. Maar als steeds heeft dit jaarlijkse thans voor de zesde maal gehouden wieler-evene- ment weer wat afwisseling gebracht in het alledaagse bestaan in een vlieg kamp. Er is meegeleefd met de jongens uit de dagelijkse omgeving, die in spor tieve kamp elkaar op het rijwiel heb ben bestreden en getoond hebben nog wel wat geestdrift te kunnen opbrengen. De 6e Tour van Valkenburg is weer ten einde. Er kan weer op geteerd wor den, er zal weer over gepraat worden, in de eerste plaats hedenavond bij de feestelijke prijsuitreiking door de com mandant van het vliegkamp de kapt.- ter-zee-vlieger Aernout Er bestond voor de derde en laatste étappe van de Tour van Valkenburg zo mogelijk een nog grotere belangstelling dan op de twee eerste dagen. In alle dorpen, waar de ploeg van 74 renners doorheen trok, stonden de mensen rijen dik en zij moedigden de renners luide aan. Eigenlijk waren er op deze laatste étappe nog twee renners meer, want overste Leeflang en luit.-ter-zee H. Hoe bink hadden de stoute schoenen ook aangetrokken om in onderlinge kamp elkaar de eer van een vaatje bier te betwisten. Het behoeft geen verwonde ring te wekken, dat de echte renners deze twee kemphanen al spoedig dik achter zich hadden gelaten, doch de be zemwagen bleef op zijn beurt trouw achter deze veteranen om zo nodig te kunnen vegen. Maar dat was niet nodig. Beiden volbrachten de 53 km. lange tocht en kwamen omstreeks een half uur na de renners binnen. Afgesproken was, dat de winnaar bloemen en de Marva-kus zou krijgen. Beiden gingen gelijk over de eindstreep. Bloemen wer den gedeeld, de Marva-joffer deelde een dubbele kus uit. Deze laatste étappe is tot het laatst toe een open strijd geweest voor de kanshebbers. Van begin tot einde reed er een kopgroep van 40, 35, 25 man. Nu eens zagen we Wormhoudt op kop, dan De Jong, Pieterse, Bos, Westerhout of anderen. Steeds werd gelost, maar elke uitlooppoging werd resoluut terug gewezen. Vijftig kilometer lang bleef de kopgroep bijeen en slechts hier en daar bij de sprints werd in straffer tempo door de leiders uit de kopgroep gereden orn de begeerde prijs in de wacht te sfepen. Maar toen de route zover was afgelegd, dat men de ver schillende dorpen door was en het Vlieg veld weer in 't zich kwam, lag er nog steeds een groep van omstreeks twintig renners op kop en het was te voor zien, dat ook nu weer de sprint zou moeten beslissen. Winnaar van de étappe werd tenslotte weer C. Wormhoudt met op de tweede plaats G. J. Nieuwenhuis, die leider was in het algemeen klas sement en dit ook bleef, zodat hij te vens Tourwinnaar werd. Uitslag klassementen De uitslag van de derde étappe werd tenslotte: 1. C. Wormhoudt 1.22.15; 2. G. J. Nieuwenhuis 1.22.46; 3. A. Bos 1.23.14; 4. M. de Jong 1.23.18; 5. O. van Bleyswijk 1.23.18. De rest van de kop groep bestaande uit 21 man werd ex aequo geklasseerd in dezelfde tijd. Algemeen en dus ook eindklassement: 1. G. J. Nieuwenhuis 3.31.59; 2. C. D. Pietersen 3.33.02; 3. C. Wormhoudt 3.33.36; 4. A. Bos 3.34.42; 5. A. Wester hout 3.35.47. Ploegen-eindklassement: 1. Full Speed 14.47.30; 2. W. VI 14.48.58; 3. Neptunus I 15.29.37. Op de foto's: Tourwinnaar G. J. Nieuwenhuis ontvangt zUn traditionele beloning. Onder: de kopgroep na de sluizen te Katwijk gepasseerd te zfjn. i Wetten tijdens zijn Wereldvoetbalkampioenschap Ook West Duitsland, Frankrijk en Brazilië in de halve finales WEST-DUITS LAND, Zweden, Frank rijk en Brazilië, drie ploegen uit West-Europa en een uit Zuid-Amerika, hebben zich geplaatst in de halve fina les. Beslissingswedstrijden zijn niet no dig wat de organisatoren wellicht zal spijten en in geen enkel treffen is verlenging noodzakelijk geweest, alhoe wel twee overwinningen slechts met de enige goal van de match werden ver kregen. Het is wel veelzeggend dat de drie landen, die zware beslissingswed strijden achter de rug hadden om de kwartfinales te bereiken, t.w. Wales, Rusland en Noord-Ierland, alle drie werden uitgeschakeld. Wales leed, tegen een verrassend goed en effectief spe lende Franse ploeg, de zwaarste neder laag: 40. Maar de Fransen die over een intens gevaarlijke voorhoede be schikken met Kopa als groot tacticus en Fontine als kanonnier, hebben dan ook te Nörrköping een topprestatie ge leverd, die ze wellicht niet zo spoedife kunnen herhalen. Bij de Ieren stond Gregg weer in het doel en het was aan zijn prachtig spel te danken, dat de score niet veel hoger is geworden. Fon taine liet twee doelpunten aantekenen en is topscorer van het toernooi met een totaal van acht. De Ieren hadden reserves moeten op stellen voor gewonde spelers, een grote handicap, en hetzelfde gold voor Wales, dat zonder zijn grote ster, de midvoor John Charles, 45 minuten stand hield tegen de favoriet Brazilië, en daarna slechts met 1—0 ten onder ging. De Brazilianen, die kennelijk last hadden van de frisse temperatuur, waren veel minder goed op dreef dan in die ge denkwaardige strijd waarin zij de Rus sen ridiculiseerden. Rusland verloor gisteravond verdiend met 20 van Zweden, dat op eigen grond en met zijn „Italiaanse" sterren in staat is elke tegenstander te doen struikelen. Het waren vooral de buiten spelers met Hamrin als de meest door tastende, die leven brachten in de Zweedse aanval. Even na de hervatting j scoorde Hamrin nog vrij onverwacht het eerste doelpunt en enkele minuten voor tijd bevestigde midvoor Simonsson de Zweedse meerderheid door er 20 van te maken. Duitsland, qua stootkracht superieur, klopte de Zuidslaviërs door een doel punt van Rahn, niet onverdiend, want al lieten de Zuidslaviërs technisch hoog staand spel zien, de kunst van doel punten maken bleken ze nu niet te ver staan. In de halve finales die dinsdag 24 juni gespeeld worden, komt Duitsland te Gothenburg uit tegen Zweden, en Frankrijk te Stockholm tegen Brazilië. De publieke belangstelling was naar Nederlandse begrippen ook voor deze kwartfinales weer zeer gering. De vier wedstrijden trokken samen iets minder dan 90.000 toeschouwers. Het totaal aan tal kijkers bij alle tot nu toe gespeelde wedstrijden bedraagt ongeveer 663.000. Morgenavond worden de wedstrijden voor de halve finales van de K.N.V.B.- beker gespeeld: FeyenoordSparta om 8 uur in het Feyenoord-stadion en Vo- lendamMVV om 7 uur in de Goffert te Nijmegen. Bij een gelijk spel wordt 4 X 7'/s minuut verlengd totdat er een doelpunt gevallen is. Wordt na de ver lenging nog geen beslissing verkregen, dan nemen vijf verschillende spelers van iedere partij een strafschop. Op de eerste dag van de 2de test match EngelandNieuw-Zeeland, welke op Lords te Londen wordt gespeeld, hebben de Engelse batslieden in laag tempo en met weinig succes staan ver dedigen. In zes uur verzamelden de Britten 237 runs voor het verlies van 7 wickets met een gemiddelde van minder dan 40 runs per uur. Het fielden van de Nieuwzeelanders onder de bewonderenswaardige leiding van hun captain John Reid en met het goede werk van de pace-bowlers John Hayes (3 voor 21) en Tony MacGibbon (2 voor 69) droeg in belangrijke mate bij tot deze teleurstellende Engelse score. Alleen Colin Cowdrey, die een goede 65 met negen vieren scoorde, oogstte nog enig succes voor het Engelse test team. PAARDESPORT DE RACES TE ASCOT De Ascot Gold Cup, een ren over 4000 meter, met een prijs van 10.950 pond sterling voor de winnaar, is gewonnen door „Gladness", voor „Hornbeam" en „Doutelle". De New Stakes, gelopen over 1100 yards met een prijs van 2547 pond sterling voor de winnaar, viel ten deel aan „Masham", voor „Gallvanter" en „Spithead". I» .TÉjjiï A "f*r'

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9