Ongedwongen moment in kasteeltuin te Laeken Flevoland zit vol verrassingen PeekaCloppenburg Atlantic", een nieuw gezicht in Amsterdam r:, Burgemeester Boddens Hosang overleden Snelle groei van aantal televisie-bezitters Reken-robot klopte Prins Bernhard Had mishandeling de dood van Fins zeeman tot gevolg? VRIJDAG 20 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een ongedwongen moment tijdens het bezoek van het koninklijk paar aan België: in de slottuin van Laeken vermaken de groten zich om de kleine prinses Maria-Esmeralda. V.Iju.: HJVL de Koningin, Z.M. Koning Leopold, Z.K.H. Prins Bernhard, ZJVL Koning Boude wijn, H.KJB. Prinses Liliane, H.K.H. Prinses Maria- Christine en Z.K.H. Prins Albert. FOTOGRAFEREN? Bommen, die geen bommen waren Polderpioniers van de directie Wie- ringermeer (Noord-Oostpolder-wer- ken) ontdekten in het drooggevallen oostelijk Flevoland, ongeveer zes kilo meter ten westen van het toekomstige dorp Dronten en vier km van de vaart, drie zeer zware, torpedovormi ge voorwerpen, die onmiddellijk aan vliegtuigbommen deden denken. Zij meldden hun gevaarlijke vondst aan de Dienst Zuiderzeewerken, die de mijnopruimingsdienst van het le ger verwittigde. Zuiderzeewerken had foto's van de half in de modder weg gezakte oorlogsmonsters laten maken en deze foto's werden naar de mijn- opruimingsdienst gestuurd. Uit de fo to's concludeerde de mijnopruimings dienst dat men te doen had met zeer zware torpedobommen, die uiterst gevaarlijk moesten worden geacht. Deskundigen werden naar de on- heilsplek gezonden om te kunnen vaststellen hoe de bommen het best onschadelijk zouden kunnen worden gemaakt. Eerst toen bleek, dat de bommen geen bommen waren maar zware chloortanks, waarop men eti ketjes aantrof van de Kon. Ned. Zout- industrie te Boekelo met als opschrift „Chloor". De tanks, die 700 kg we gen, bevatten gecomprimeerd chloor gas. Onderzocht wordt of de houders nog sterk genoeg zijn om ze te ver- rge>.k!;eid 'S ,nam,f.1Aik| - Traditiegetrouw wordt te Delft met uitgesloten dat de wanden bijna weer ais onderdeel van het Holland SU* °?rg£ waard?°r vervoer Festival een reeks voorstellingen ge- van de tanks zeer gevaarlijk zou z«n. geven van het spe, Elkckerlysc. Ggis. Verondersteld wordt, dat de hou- teravond was op het binnenplein van ders in de oorlog tijdens het transport het Prinsenhof de eerste voorstelling, per schip over boord zijn gezet door1 welke door een groot aantal belang- saboteurs. stellenden werd bijgewoond. GEEN AUDIëNTEE MGR. HUIBERS. Z.H.Exc. mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlenen. Opening mosselseizoen De feestelijke opening van het mos selseizoen in de laatste week van augustus zal dit jaar een soberder ka rakter dragen dan vorige jaren. Enige vissersplaatsen als Zierikzee en Tholen voelen weinig voor de me dewerking en vele individuele leden evenmin naar aanleiding van de on rechtvaardig geachte vermindering van de standaardcapaciteitscijfers. Over deze vermindering is men in visserskringen zeer ontstemd. De oes terkwekers, wier financieel aandeel in de feestelijke opening vorig jaar ongeveer 11.000.bedroeg, hebben besloten dit jaar niet meer dan 6000 tot 7500 beschikbaar te stellen aan de mosselkwekers hebben daarop eenzelfde besluit genomen. De voorziter van het bedrijfsschap voor vis en visprodukten, drs van Dijk, achtte het naar voren brengen van historische figuren als Kaat Mos sel en dergelijke minder geslaagd uit het oogpunt van reclame op propa ganda. Hij acht de vlootschouw het belangrijkste punt en voelt meer voor het uitkomen van verscheidene koren of zangverenigingen in het plaatse lijke Zeeuwse costuum, in een wed strijd met andere vissersplaatsen in Nederland. Geen land zo zonnig, of er valt wel eens een buitje, dus... neem Uw Niagbra meevolkomen waterdicht met gelaste naden, licht In gewicht, makkelijk mee te nemen. Uw garantie voor een droge j vacantie ■11 Riskeer De gemeenteraad van Doetinchem heeft gisteravond in een spoedverga dering de overleden burgemeester, de heer J. E. Boddens Hosang herdacht, die voorheen burgemeester was van Naarden en Wouburgge. De waarnemend burgemeester, de heer M. van Veen zei de burgemees ter Boddens Hosang gedurende elf jaar al zijn krachten aan de gemeen te heeft gegeven. Thans vraagt men zich, of hij niet meer gedaan heeft dan redelijkerwijs van hem verwacht kon worden. Zijn opoffering, de rustige gemeen te Naarden te ruilen voor de ver woeste gemeente Doetinchem, zal steeds in herinnering blijven. De raad hoorde de toespraak staande aan en nam daarop enkele ogenblikken stilte in acht. Wethouder Ketelaar getuigde van de goede samenwerking die er steeds tussen burgemeester en wethouders is geweest. De teraardebestelling is a.s. maan dagmiddag om één uur op de be graafplaats te Naarden. De auto met het stoffelijk overschot zal omstreeks half elf vertrekken van het gemeen tehuis te Doetinchem. Kijkers willen nog meer TV-uren De Nederlandse stichting voor sta tistiek in Den Haag heeft tussen 2 februari en 8 maart van dit jaar een onderzoek ingesteld naar de opinies en kijkgewoonten van het Neder landse televisiepubliek. Deze enquête, waarbij 1250 bezitters van een tele visietoestel ondervraagd zijn, is een vervolg op het o n-zoek, dat de stichting reeds het vorig jaar heeft ingesteld. De bedoeling van de twee de enquête is geweest een inzicht te krijgen in de kijkgewoonten gedu rende de wintermaanden. De gemiddelde kijkdichtheid ait is het aantal kijkers van 2 jaar en ouder bij een bepaald program ma, uitgedrukt in procenten van het aantal dat op dat moment had kun nen kijken blijkt sinds het vorige onderzoek te zijn gestegen van 45 tot 52. De grootste kijkdichtheden werden geconstateerd bij het jour naal en weerbericht (66 pet), tele visiespelen en toneel (62 pet), va riété e.d. (58 pet), en speelfilms (54 pet). Voor de zondagavonden ligt deze volgorde iets anders, n.L op de eerste plaats t.v.-spelen en toneel, vervolgens variété e.d., speelfilms en quiz e.d. De rubriek opera's kreeg op de zondagavonden een relatief hoge en de rubriek journaals een re latief lage voorkeur. Van de geën quêteerden verklaarden zich 36 spon taan vóór reclame in de televisie te gen 26 pet bij de eerste enquête. Het percentage van degenen, die bereid waren reclame in de televisie te ac cepteren als de dan verkregen ho gere opbrengsten besteed zouden worden voor verbetering van de pro gramma's c.q. uitbreiding van de zendtijd, bleef nagenoeg onveranderd (41 pet). In totaal bleken 77 pet van de ondervraagden (v.j. 68 pet) geep bezwaar te hebben tegen reclame in de t.v.-uitzendingen. Bij deze 77 pet is inbegrepen een aantal van 35 pet. dat ook niet tegen een verhoging van het kijkgeld gekant zou zijn. Minder buitenland Het percentage van de gezinnen, dat buitenlandse uitzendingen kan ontvangen, daalde in de loop van 1957 van 37 tot 32 pet. Deze terug gang is o.m. veroorzaakt door het feit dat ten gevolge van de bouw van steunzenders meer toestellen met een beperkte ontvangstmogelijkheid zijn geplaatst. Duitsland blijkt op maandagavond relatief veel kijkers Gistermorgen is in de Amsterdamse haven het Amerikaanse toeristenschip „Atlantic" aangekomen, wat een geregelde dienst zal onderhouden tussen de Verenigde Staten en Europa. Foto: de Amsterdamse haven heette de „Atlantic" hartelijk welkom. te trekken, de concurrentie van Bel gië is minder groot Treffend illustreert het rapport de enorme groei van het Nederlandse kijkerspubliek. Alleen tussen 5 fe bruari en 1 december van het vo rig jaar steeg het aantal geregis treerde t.v.-toestellen per 1000 ge zinnen van 39 tot 76. In april van dit jaar had bijna 10 pet van alle Nederlandse gezinnen een televi sie-toestel in bezit. 300.000 t.v.-sets In de drie noordelijke provincies, aldus het rapport, heeft het aantal televisie-apparaten zich vervijfvou digd. In Zeeland steeg in dezelfde periode het aantal toestellen per dui zend gezinnen van 9 tot 21. Het aantal aanwezige televisietoe stellen tijdens de periode van onder zoek wordt geschat op ruim 300.000 waarvan ca. 270.000 in gezinnen. Het aantal kijkers per programma-onder deel lag tussen de 300.000 en de 1,1 miljoen. Gistermorgen heeft Z. K. H. prins Bernhard te Amste rdam het Bull-rekencentrum in bedrijf gesteld. Foto: na de plechtigheid speelde Z. K. H. de prins een dampartij tje dat elektronisch geregistreerd werd met de heer Berghuis, wiskundige. Achter de prins (rechts) s taat de heer W. P. van Duyl, directeur van Bull N. V. Oud SS-er liep tien jaar op vrije voeten Gaat nu 20 jaar zitten De opsporingsdienst van de cen trale recherche te Amsterdam heeft gisteren een beruchte oud-SS-er ge grepen, die er in geslaagd was, zich tien jaar lang aan de hem opgelegde straf te onttrekken. Het is de 45-jarige S. de B., die kort na de oorlog als politiek misda diger werd gearresteerd. Hij werd destijds tewerk gesteld •bij een grote fabriek te Velsen, doch toen hij in 1947 de kans schoon zag te ontsnappen, maakte hij daarvan zonder aarzelen gebruik. Bij verstek veroordeelde het Bij zonder Gerechtshof de ontsnapte tot 20 jaar gevangenisstraf. Al die tyd was de man onvindbaar voor de po litie, totdat de recherche de vorige week een aanwijzing kreeg, dat de gezochte onder de naam van zijn broer leefde en werkzaam was als verzekeringsagent. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig, de gezoch te oorlogsmisdadiger te zijn. Hij was voor de oorlog echter al eens met de politie in aanraking geweest en uit die tijd dateerden de vingerafdruk ken, die hem uiteindelijk verrieden. De B. had zich de laatste tijd niet veilig meer gevoeld in Amsterdam en hij had reeds maatregelen getrof fen om morgen de wijk te nemen naar het buitenland. Hij zal nu ech ter zijn vertrek twintig jaar moeten uitstellen. Café rel voor de rechter Dronkenschap doet getuigenis vervagen Tegen een 45-jarige caféhouder te Rotterdam is gistermiddag voor de rechtbank aldaar zes maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. Hij zo op Tweede Paasdag jl. de Finse zeeman zodanig mishandeld hebben, dat deze de dag daarop is overleden. De zeeman, opvarende van het Finse sohip „Wanda", was met drie collega's 's avonds op bezoek in het café van verdachte aan de Delistraat op Katendrecht De buffetjuffrouw liet^ een glas vallen, en terwijl de caféhouder de scherven opveegde, hoorde hij er naast zich nog een in stukken gaan. „Dat doet die Fin", riep een bezoeker. Verdachte werd kwaad en vroeg een gulden schade vergoeding. Hij kreeg die en zei toen tegen de Fin het café te verlaten. Deze kwam vloekend overeind, aldus de caféhouder, die toen dacht dat hij zou gaan vechten. Daarom gaf hij de Fin, volgens zijn zeggen, een vuistslag in het gezicht, waardoor deze met stoel en al achterover sloeg. Hij pakte hem vervolgens onder de armen, diende hem nog enkele sla gen aan beide kanten van het hoofd toe en sleepte hem de zaak uit. Totaal versuft troffen zijn vrien den hem daar even later aan, niet in staat nog iets te doen. Zo goed en zo kwaad als het ging brachten ze hem naar het schip. Met een touw onder zijn oksels werd hij aan boord ge hesen, en naar bed gebracht. De vol gende morgen werd hij daar dood gevonden. Nog te redden. Dr. J. Zeldenrust, die sectie op het stoffelijk overschot had verricht, zei, dat de zeeman was overleden aan een schedelbreuk, hersenkneuzingen en -bloedingen. De schedel van getrof fene was op de kwetsbare plaats, bij de oren, 0,5 tót 0,7 cm. dik geweest, dat is iets onder de norm, maar toch niet uitzonderlijk. Bij tijdig operatief ingrijpen was hij mogelijk te redden geweest, maar het is begrijpelijk, dat men by de verschijnselen die hij ver toonde, voornamelijk aan dronken schap dacht. Een 47-jarige caféhoudster, die van de zijde van de verdediging was mee gebracht, vertelde, dat er die avond in haar café óók een Finse zeeman was geweest, die een versufte indruk maakte. Dit was voor de tijd, dat de' verslagen Fin in het café van ver dachte was geweest, zodat hij al eer der letsel opgelopen kon hebben. De man bloedde, volgens haar, uit zijn oor en zij had hem aangeraden maar naar bed te gaan. Was deze Fin de zelfde geweest als de overledene? Om deze vraag op te lossen werd tijdens de zitting het paspoort van het slacht offer van een politiebureau gehaald. De herkenning bleef echter op en kele punten onzeker, waarop de rechtbank de zaak schorste om een andere getuige te laten halen, een buffetjuffrouw van de caféhoudster, die het gezicht van de Fin afgewas sen zou hebben. Ook deze moeite was echter tevergeefs, want zij her kende de man niet meer van de foto. Geen bloed. De Officier van Justitie, wees bo vendien op de verklaring van dr. Zeldenrust, dat bij de sectie geen bloed in de gehoorgang was aange troffen. In het voordeel van de caféhouder wilde de officier aanvoeren, dat deze de dood van de zeeman niet gewild heeft en dat hij goed bekend staat. Maar verder bestaat er voor zijn daad z.i. geen excuus, deze is in drift ge beurd. De raadsman vond dat niet vast staat dat zijn cliënt het door de Fin opgelopen letsel heeft veroorzaakt. Vooral de wijze van vervoer door de andere zeelieden geeft geen zeker heid, dat daarbij niet een ongelukje gebeurd is, gezien de toestand van de man, en omdat men dacht dat hij dronken was. Dan deed de verdediger een beroep op noodweer, omdat de ander met een glas gegooid had. Zoiets kan men, niet hebben in een café op Katen drecht. Terecht trad de caféhouder zo op, meende de verdediger. De rechtbank zal op 1 juli uit spraak doen. 125 JAAR HAAGSE LETTERKUNDE Gistermiddag heeft de letterkundi ge Ben van Eysselsteijn, voorzitter van het „genootschap oefening kweekt kennis" in de expositiezaal van de fir ma Van Stockum de tentoonstelling „125 jaar Haagse letterkunde" ge opend. In zijn openingsrede herinner de de heer Van Eysselsteijn er onder meer aan dat op vrijdagavond 28 fe bruari 1834 enige jongelieden in de kamer Van Stockums boekwinkel in de Gortstraat samenkamen lot op richting van het Haags Letterkundig Genootschap.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5