I Bij COSTER is dit Het sprekende testament Onbekende man ernstig gewond aangetroffen mogelijk Zes opvarenden gered De stakingen te Londen Graanleverantieplicht door Moskou afgeschaft JanVonk VRIJDAG 20 JUNI 1958 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 3 Liet boerin 1000,- verdwijnen? De proceureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 52-jarige boerin te Didam, wegens verduistering van een biljet van duizend gulden. De rechtbank te Arnhem had de vrouw, die moeder van tien kinderen is, vrijgesproken van het ten laste ge legde. De vrouw zou op 27 november 1956 duizend gulden te veel hebben ont vangen van haar dochter, die een postchèque ten bedrage van meer dan vierduizend gulden (uitkering van een verzekeringsmaatschappij voor geleden brandschade) ten post kantore te Didam had geïnd. Toen de ambtenaar bij haar kwam informeren, of ze te veel geld had ontvangen, ontkende ze hardnekkig en ze blijft dit thans ook nog doen. Volgens de betrokken loketamb tenaar is het uitgesloten, dat hij iemand anders het biljet van duizend gulden dat hij ingevouwen had tussen een bundel andere bankbiljetten, heeft uitbetaald. Vier maanden later bood een graanhandelaar het biljet aan een ander postkantoor ter beta ling aan. Het nummer was bekend. De graanhandelaar verklaarde het biljet te hebben ontvangen van de boerin. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat het uitgesloten is, dat het biljet de vier maanden na de verdwijning in andere handen dan van verdachte is geweest. De raadsman beriep zich op de omstandigheden, die de rechtbank aanleiding hadden gegeven de vrouw vrij te spreken. Er zijn te veel twij- felpunten, want er is een andere kringloop van het bankbiljet denk baar dan is aangegeven door de pro cureur-generaal. Uitspraak over veer tien dagen. Later overleden Op de rijksweg AmersfoortApel doorn is gisternacht in de gemeente Barneveld onder Garderen een be wusteloze man aangetroffen. De man was op verschillende plaatsen van het lichaam ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij enkele minuten qa aan komst is overleden. De man was ongeveer zestig jaar. Hij had geen papieren bij zich, zo dat zijn identiteit niet bekend is. De man heeft vlak nadat hij uit zijn bewusteloze toestand was ont waakt, medegedeeld, dat hij van een vrachtwagen was gevallen. Misschien heeft hij gelift. De politie te Amersfoort, naar welke gemeente het stoffelijk over schot van de onbekende man is over gebracht, heeft sectie op het lijk verricht. Daaruit is komen vast te staan, dat het hier geen geval van misdrijf betreft. Verkeersongeval bij Breukelen Twee doden Op de terugweg van de automarkt te Utrecht naar hun woonplaats Am sterdam zijn vannacht twee autohan delaren uit Amsterdam dodelijk ver ongelukt. Elk van hen bestuurde een Citroen. De achterrijdende wagen was onklaar geiaakt en werd door de voorste gesleept. Met een oude rij' wielband waren de auto's gekoppeld, Op een gegeven ogenblik, nabij Breu kelen, raakte deze band los. De man nen stopten er. parkeerden hun wa gens, eciiver niet op de rechts gele gen, daa.voor bestemde strook, doch on de gr.-iis var de rijb- at Na het verlaten va:i oe auto ble-en ook zij aan de rij L aar zijde. Intussen nseerde een grote perso nenauto, bestuurd door een te Soes- terberg gelegerde Amerikaanse vlie genier. De te l'cd wal de flauwe rode achterlicnte gezien, doth niet ge- ccnstateei i, da de wagens voor hem stilstonden. C).k op de weg had hij riets opgemerkt Hij wes daarom zon der zijn, tvenli'Gns niet zeer snelle, vaart te minderen doorgereden. Het gevolg was. dat bei Ie mannen werden geschept De een v/erd mot kracht opzij geworpen, de tweede nog een erd weegs meegesleurd. Bei dt n waren op s i-g dood. In elk dei beide Cilrocrs reed nog een collega-autohandelaar mee naar Amsterdam *er\;g Ook deze hadden de wagen verlaten, een van hen be- <nd zich op het. momeit var de aan- ARKA oneens met beslissing Op het van 3 tot 5 juni te Brussel gehouden congres van de internatio nale federatie van christ. vakorgani saties van personeel in openbare dienst en bij de PTT heeft het be y,iA\-r,cr nr.,* i,,id +„coö", Oo at, stuur dier internationale besloten de rnding nog ïurst tusse.i ue beide gr.- AI(r K At„h#AT,aPA„VAPAnltf.ln, perkeerde wagens. Hrj Wn-l licht g< wond. Dozo beide manner, hebben liftend ha; reis naar Amsterdam Kunnen v .-.rtzetten ROMEINS GRAF BLOOTGELEGD. Bij werkzaamheden voor de bouw van een woonhuis in de z.g. Hol- deur, onder Berg en Dal bij Nij megen, waar jaren geleden reeds een Romeinse pannenbakkerij is gevon den, is nu een Romens tegelgraf blootgelegd. In het graf vond men enig aardewerk en een munt van Faustina. De rijksdienst van oudheid kundig bodemonderzoek te Amers foort is op de hoogte gesteld van deze vondst. Als U werkelijk iets fabelachtigs wilt meemaken op kledinggebied, moet U bij Coster zijn. Neem nu dit korte-broek-pakje voor Uw boy in de allermodernste tweeddeuins, von 100% ZUIVER WOL. Wij kunnen hef niet onder woorden brengen, U moet hef zien om te beseffen, dot dit voor Uw jongen het leukste, pormantigste en voor deligste "costuum" is, dat hij ooit gedragen heeft. Reken maar, dat U trots op hem bent, als U naast hem loopt! En nu kost dit weergaloze korte-broek-pakje, normaal 47.50, maar bij Coster is alles mogelijk en daarom koopt U het morgen in alle maten van 4-10 jaar voor m /mmM de fabelprijs van Zolang de voorraad strekt |0P Leiden: Haarlemmerstr. 25, Tel. 2531 7 ROTTERDAM: *orte Hoogstraat li, tel. 116965 I Meent hk. Goudseslngel, tel. 115377 I Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W.Kruiskade 35. tel. 125511 (Advertentie) Alg. R.K. Ambtenarenvereniging de ARKA vanwege de breuk met de KAB als lid te royeren. De ARKA is het niet met deze be slissing eens, daar zij van mening is, dat het besluit op een onjuiste inter pretatie van de stathten der Christ. Internationale berust. Deze bepalen weliswaar, dat organisaties, welke bij een vakcentrale zijn aangesloten, automatisch recht hebben lid van de internationale federatie te worden, maar er bestaat nog een andere be paling, dat n.l. orgrnijsaties, die geen lid zijn van een vakcentrale toch bij uitzondering lid kunnen zijn. EVC en EVC '58 Kibbelen om een naam De vierde ronde van het gevecht om wettelijke erkenning van een naam welk gevecht gaat tussen de aanhang van de Groot (E.V.C. '58) en de groep communisten, die zich van hem heeft afgescheiden (E.V.C.) is donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank ingeluid. Namens de eisende partij, de E.V. C., groep Brandsen en Reuter, ver scheen mr Th. P. van Raalte, die de president vroeg, de naam E.V.C.-1958 te verbieden. De gedaagde van de tegenpartij, de heer W. Hartog, een van de stichters van de E.V.C.-1958 werd verdedigd door mr D. Proper. Mr. Van Raalte citeerde „De Waar heid" om aan te tonen dat de bena ming EVC 1958 grote verwarring sticht. In dit orgaan zou de benaming EVC wel tien maal ten onrechte ge bezigd zijn. „Het is aanleunen en pa rasiteren wat zij doen", riep de advo caat van de „echte" EVC uit. Hij bleef bij zijn eis om Paul de Groot en con sorten gerechtelijk te dwingen de naam EVC 1958 zo te veranderen dat geen verwarring meer ontstaat. Volgens de verdediger van de te genpartij had de benrming van de vakvereniging niets te maken met de wet op de handelsnamen. Hij noem de als gelijksoortige voorbeelden van naast elkaar voortbestaande naamge- vingen de voetbalclubs de Spartaan en de Spartaan 1920 en de verzeke ringsmaatschappijen De Nederlanden van 1845 en de Nederlanden van 1870. Het moet evengoed mogelijk zijn, dat de EVC en de EVC 1958 naast elkaar bestaan en daarom achtte hij de eis niet ontvankelijk. De rechtbank doet uitspraak op dinsdag 24 juni. Minister Zijlstra bezocht W.-Brabant De minister van economische za ken, prof. dr J. Zijlstra heeft giste ren een werkbezoek gebracht aan West-Brabant. De minister bezich tigde bij Willemstad de Deltawerk haven en liet zich voorlichten over de omvang en de juiste plaatsbepa ling van de toekomstige sluizencom- plexen. Vervolgens begaf de minis ter zich naar de vluchthaven bij Dintelsas onder de gemeente Fijn aart. Hier nam de minister kennis van het aar de vluchthaven grenzen de gebied, waar het gemeentebe stuur van Fijnaart een industriege bied wil scheppen en ook een woon kern voor circa twintigduizend in woners. Op de Havendijk te Bergen op Zoom bezichtigde het gezelschap de maquette van de nieuwe haven. Gewezen werd op het grote belang van de toekomstige verbinding van de nieuwe haven met het kanalen- net van Brabant, mede met het oog op de afwatering van West-Brabant. Prof. Zijlstra heeft na zijn werk bezoek tot uiting laten komen, dat hem het meest was ongevallen de desolate toestand van de haven van Bergen op Zoom en het werkelijk fraaie plan, dat daar in voorberei ding is. Er is op deze dag ook gesproken over de mogelijkheden voor de stich ting van een atoomcentrale en de plaats waar die gevestigd zou moe ten worden. Jacht gezonken Het Nederlandse jacht „Fram II" uit IJmuiden is vanmorgen om streeks drie uur gestrand op de Noor-, derpier van Hoek van Holland, het, zond noodseinen uit, waarop een red dingsboot is uitgevaren. De loodsboot „Rigel" was echter' eerder ter plaatse en kwam langszij t waarna het de opvarenden, een| vrouw en vijf mannen, aan boord nam. Een sleepboot is op weg geweest naar het gestrande jacht, maar kwam te laat, de boot was al gezonken. „Artemis" wordt in Matmö hersteld Zaterdagmiddag om een uur zullen- twee sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotter dam, waarschijnlijk de „Barentz Zee" en de „Noordzee", met het uit gebrande Noorse tankschip „Arte- mis" op sleeptouw de reis naar Zwe den aanvangen. "Het schip, dat on langs te Hoek van Holland na een botsing met een ander Noors schip in brand vloog, zal in Malmö wor den hersteld. Het gaat naar de werf „Kockum", dezelfde werf die het schip destijds voor de rederij Jör- gen Bang te Kristiansand heeft ge- i bouwd. Aan boord van het tankschip zal zich dat deel van de bemanning be vinden, dat destijds in ons land achtergebleven. (99) Ongelukkige moeder vrijgesproken Ook in tweede instantie is de 31- jarige mevrouw uit Haarlem vrijge sproken van de haar ten laste ge legde zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, van haar ze ven maanden oude zoontje Peter. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde daarmee vanochtend het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die haar op 20 februari j.l. had vrij gesproken. Daartegen was de Offi cier van Justitie, die zes jaar gevan genisstraf had geëist, in beroep ge gaan. Ook de procureur-generaal bij het Hof had in hoger beroep zes jaar geëist. Verdachte heeft zowel voor rechtbank als later voor het Hof haar aanvankelijk voor de politiè af gelegde verklaring, dat zij haar zoon tje Peter zou hebben mishandeld, zo danig dat hij later is overleden, her roepen. Zij had later verklaard, dat zij op de rand van het bedje had ge zeten om het kind de fles te geven en dat het bedje toen in elkaar was gezakt waardoor zij boven op Peter tje terecht was gekomen. Een rechtbank te Tongeren in België heeft een Nederlander, af komstig uit Helmond, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens het smokkelen van boter. Voorts kreeg hij een boete van 28.000 franc opgelegd en werden de ge smokkelde partij boter en de auto bus, waarmee de boter werd ver voerd, verbeurd verklaard. Verdachte werd enige tijd geleden te Molenbeersel betrapt toen hij met zijn autobus een partij van 200 kilo illegaal over de grens trachtte te brengen. Vertegenwoordigers van het 50.000 man omvattende Londense busper- soneel, dat ruim anderhalve maand geleden ln staking ging, hebben be sloten op vrijdag te houden massa- vergaderingen de stakers aan te ra den, een compromisplan te aanvaar den en op zaterdag weer aan het werk te gaan. Alle Londense havenarbeiders zul len maandag a.s. weer aan het werk zijn. 12.000 Stakers hadden het werk hervat; de overige 8.000 hebben don derdagochtend besloten hun staking maandag a.s. te beëindigen. Ook de staking van vleessjouwers en bestuurders der vrachtauto's voor vleesvervoer van Smithfield, die de aanleiding werd tot de Londense ha venstaking, zal maandag a.s. eindi gen, daar ook deze stakers besloten hebben dan weer aan het werk te gaan. (Advertentie) voor Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 PRONONCE Uw NYLONS Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 (Advertentie) Ongeval in Oak Ridge In het Amerikaanse atoomcentrum te Oak Ridge (Tennessee) is begin van deze week (maandag) bij de be handeling van een hoeveelheid ver rijkt uranium onverwachts een kern reactie veroorzaakt, die weliswaar geen ontploffing te weeg bracht, doch die tot gevolg had, dat acht arbei ders werden blootgesteld aan aan zienlijke radio-actieve straling. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie maakte later bekend, dat vijf mannen, die aan de grootste dosis straling hadden bloot gestaan, enige beschadiging van het beender- merg hebben opgelopen. Men denkt eventueel nog verdere beschadigin gen van de bloedvormlngsweefsels te zullen vinden. Beschadiging van het beender- merg kan bloedingen, infectie en bloedarmoede veroorzaken. De drie andere mannen vertonen geen symptomen van stralingsaan- l doeningen. Het centrale comité van de Sow- jet-communistische partij is dinsdag en woensdag in Moskou bijeen ge weest en heeft op die vergadering een revolutionaire wijziging in het Sowjet-landbouwstelsel aangebracht door het systeem van verplichte graanleverantles aan de staat te ver vangen door een nieuw prijsstelsel. In het communiqué, waarin de be sluiten worden bekend gemaakt, wordt verklaard, dat de staat op grond van het nieuwe stelsel, dat dit jaar ingaat, de produkten van de collectieve boerderijen zal kopen te gen prijzen, die de boeren zullen aansporen de produktie op het ge bied van landbouw en veeteelt te verhogen. Het is de bedoeling de V. S. en andere westelijke landen te overtreffen. Achterstallige verplichte leveran ties worden kwtftgescholden, even als schulden in natura aan de ma chine- en tractorstations. Olifant nuttigde badtas met inhoud De 25-jarige olifant Katinka, verblijf houdende in het Noor derdierenpark te Emmen. ge bruikte gistermidag bij wijze van lunch een tas, inhoudende een badpak, een badmuts, een hand doek en een beursje met enig geld. Zij verkreeg dit ongebrui kelijk voedsel door het met haar slurf uit de hand var een meisje te rukken, dat hier niet op gere kend had, het niet goed vond en er danig van schrok. Een oppas ser snelde toe, maar doordat Ka tinka sneller kon eten dan de oppasser lopen, werd slechts een gedeelte van de handdoek gered. Mocht het verorberde niet op de gewone wijze hej lichaam van Katinka verlaten, dan zull*n ge paste maatregelen worden geno men dit ln omgekeerde richting te doen geschieden. 2 De nieuwe permanent (douce) 12.50 compleet. Modern en vochtbestendig. Kapsalon Lucien. Haar lemmerstraat 234. bij bus en tramhalte, tel. 20714. 2 Goudhamsters, mar motten. schildpadden, par kieten en popkanaries ge vraagd. Tel. K 1700 72.57/93. _._lage. Dolf v. d. Linden, met grote wielen dus rots vaste wegligging v.a. 1575.-. Diverse bromfietsen van goede merken. Zie Nieuwstraat 40. Leiden, tel. 21077. 2 Schoorsteenklokken. Electrisch of mechanisch, reeds vanaf 22.50. Pendu les met bim-bam en West minster slagwerk. Wek kers in alle prijsklassen. Kijk eerst bij de Uurwerk- kliniek. Lage Rijndijk 8. Leiden s beste speciaal zaak. 2 Te koop: snelbrommer met Sachs-motor. voor- en achter-telescoopvering, zo goed als nieuw. Adres: Badhuisstraat 22. Voor schoten. _,00 cc JLO-motor.4 versn. electr. starter. Een prach tige zware scooter voor slechts 1745.-, geheel com pleet met res. wiel. Motor handel J. J. v. d. Geest. v.h. P. H. v Eek. Pieterskerk gracht 6. tel. 21775. Prior bromfietsen één adres: Motorhandel J. J. v. d. Geest. v.h. P. H. v. Eek. Pieterskerkgracht 6. telef. 21775. Ziet onze showroom 2 Biedt zich aan r.k. meisje 20 jaar. als hulp in de huishouding. Brieven onder letter A aan R. 2 Een kwaliteitszeem koopt U bii de Zemenspe- cialist. Prijzen van 0.98. 1.95. 2.95. 3.50. 4.50. ook Lama-zeem. vanaf 2.95. Een bewijs van garantie. Janvossensteeg 56. 2 Albert Heijn vraagt een 1622 jaar. Goed loon. reisgeldvergoeding. be drijfskleding gratis. Aan melden: filiaal Voorstraat 37. Katwijk (ook 's avonds na 6 uur). Jps radio met ingebouwde pick up. 3 snelheden 1 jr oud 125.-: sleestpfzuiger 220 V. 30.-; Solex brom fiets 115.-: kinderwagen 45.-: herenfiets 25.-. Peli kaanstraat 10. 2 Bon. Grote plastic-bal van 1.95 nu voor 1.50. gro te rubberbal van 2.25 nu 1.65. Badminton-raket met versterkte brug. compleet met shuttle van 2.45 nu 1.95. Janvossensteeg 56. VOOR Meubel- en Matrasreparatie altijd weer Goedkoper beter en.VLUG TERUG Stoffeerderij Matrass comaker Haarlemmerstraat 81 Leiden Tel. 22580 2 Fototoestel. Voor U op vacantie gaat nog een goed fototoestel! Rolleicord of Rolfix II. me gesynchroni seerde afstandsmeter. Koopje. Rijngeesterstraat- weg 94a, Oegstgeest. tel. 20338. 1949, beide in prima staat en mechanisch geheel in orde. Te bevragen: Hoge Rijndijk 341. Zoeterwoude Gedeelte v. een vrijst. huis aangeb. met of zonder pen sion. Nog vrij voor 26 juli en na 9 aug. Lid v. d. VW te Zutphen. J. D. Janssen. De Hoeve D 95. Baak bii Zutphen. 2 Volkswagen de Luxe. model 1956 in prima staat, wordt onder garantie ver kocht. H. Hovig. Hoge Rijndijk 1. Zoeterwoude. tel. _25517. 2 Zaterdagmarkt. Soort broeken 5. 6 en 7 1.25: he renflanellen van 4.98 nu 3.49: damesondergoed, iets aparts ook grote maten: cocktail-damesschortjes 1.39; Korenbrugsteeg over Muziekhandel Servaas Japie. 2 Voor smakelijke pata- tes-frites. Mare-automa- tiek. Korte Mare 12. uw kans. Laat u oi uw kind testen op muzi kaliteit. 3 Maanden gratis een accordeon in huis. He den inschrijving. Inl. Mu ziekhandel G. Hofenk Haarl.straat 66. Telefoon 21980—24081. 2 Grote sortering bloem potten. Diverse moueilen. Prachtig "lazuur in ver schillende fraaie kleuren vanaf 29 ct. Porseleinen theepotten fl. maat 1.59 Grote maat porseleinen koffiekannen 1.69 enz. enz. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48. Nova. Noordeinde 43. Lei den. 2 Hercules K 100 motor rijwiel met 5.2 pk Sachs motor. Hypermoderne zweefarm vóór en achter- vering, Geheel compleet voor slechts 1265.-. Motor handel J. J. v. d. Geest, v.h. P. H. v. Eek. Pieters kerkgracht 6. tel. 21775. den 2.25: 6 Leerdam bier glazen 90: Porcelein thee pot 1.49: grote koffiepot 1.95. In de Bazar. Janvos sensteeg 56. 2 Accordeon liefhebbers Laat U of uw kind testen od muzikaliteit. Drie maanden gratis een accor deon in uw huis. Heden in schrijving: Muziekhandel Gé Hofenk. Haarlemmer straat 66. telef. 21980 of 24081. 2 Pracht kop en schotels porselein, modern decor 69 ct. Grote emaille koffie pot van 3.95 nu 2.48. Plas tic tuinslang, groen geribd 29 ct per meter. Plastic emmers 8 liter 2.48. Victo- rie-Bazar. Hogewoerd 31 en 73. 2 Wegens huwelijk der tegenwoordige flink meis je gevraagd voor hele da gen. Zeist, kunnende wer ken. Mevr. Roosen. Rhiin- geesterstr.weg 195 Oegst geest. tel. 31174. 2 Rijwielkoopjes. Enorm succes hebben onze prima sportfietsen tegen lage prijzen. Raleigh sport 3 versn. als nieuw 145.-: mooie R.S. handrei ïmen 125.-: herenriiwiel 85.-: fonkelnieuwe sportfiets 98... Rijwielhandel Sjouke Hogewoerd 9. 2 Badminton rackets. Plastic uitvoering 69 ct. Luxe houten uitvoering met nylon-besnaring. het bekende merk „Osasport" 1.69. Pluimbal hiervoor vanaf 10 ct. Grote Diastic ballen 0.98. 1.39. 1.69. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43. Lei den. 2 Strijkplank f 15.95, Ex tra zware kwaliteit .net garantie. Een plank voor uw leven .Grote maat 136x 30 cm. Luxe uitvoering. De hoogte is in 2 standen verstelbaar. I.V.A. Haar lemmerstraat 48. Nova. Noordeinde 43 Leiden. 2 Hercules R 200. De ko ning onder de scooters, met 200 cc Sachs motor. 4 ver- snell.. electr. starter. Zien is kopen. Motorhandel J. J. v d. Geest. v.h. P. H. v. Eek. Pieterskerkgracht 6. tel. 21775. T.V.-ap- J6 cm. in prima staat, met België- schakelaars 325.-. Zaan- straat 24. (bii Wilhelmina- brug). Leiden. 2 I.S.O.: de prachtige Ita liaanse scooter met eigen ISO-motor. 4 versn.. 150 cc. Prijzen vanaf 1595 Ziet onze showroom. Mo torhandel J. J. v. d. Geest v.h. P, H. v. Eek. Pieters- kerkgracht 6. tel. 21775. Wedstrijdformaat, nylon- besnaring. Extra versterkt Per bon 2 stuks verkrijg baar. Uitsluitend met inle vering van bon 1.29 Der stuk. Victorie-bazar. Ho gewoerd 31 en 73. 2 Prima radio, inbouw- bad, bureau, brandkast, licht eiken staande vitrine sprinkbak. spiralen 1- en 2-pers. ombouwledikanten transportrijw. 8.-: Gazelle riiw. 20.-: schrijfm.; dres soirs: piano: orgel. W. F. Kooreman. Nieuwe Riin 9. t.o. V. en D.. tel. 23261. 2 Zaterdagmarkt Lange onderbroeken en borst rokken. alle maten 2.49. Geplatteerde damesonder- jurken grote maten 2.98: grote slopen, geborduurd 1.39. Kindergoed 0.59: gro te baddoeken 1.98, Koren- brugsteeg over Muziekhan del Servaas. Japie.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3