UIT DE OMGEVING Nieuw bijkantoor „Leidsche Spaarbank" geopend aan Bevrijdingsplein Scherp Slachtoffers gasverstikking begraven Alleen morgen! St. Petrusparochie beëindigde een Catholica-jaar VRIJDAG 20 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Sparende jeugd een eigen loket Onder grote belangstelling en in te genwoordigheid van de wethouder van Financiën, de heer D. van der Kwaak en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, is gistermiddag aan het Bevrijdingsplein een bijkantoor van de Leidsche Spaarbank geopend. Het kantoor, dat in deze zich sterk uitbreidende stadswijk zeker In een behoefte zal voorzien, maakt een royale en tevens moderne indruk. Een ruime balie, met vier loketten, is er in ondergebracht. Geheel nieuw is het „jeugdspaar- hoekje", waar de jeugd desgewenst haar zaken zelf „af kan handelen". De wijze, waarop dit hoekje, met een afzonderlijke ingang en laag gehou den balie, is ingericht kan stimule rend werken op de spaarzin der jeugd, die nu voortaan ook zal kun nen zeggen: „ik ga even naar de spaarbank." Alvorens wethouder Van der Kwaak de officiële opening verrichtte, kwam men bijeen in „Het Gulden Vlies". De voorzitter van het college van com missarissen van de Leidsche Spaar bank, mr. P. E. Brlët, die allen harte lijk welkom heette, wees op het bij zondere van deze plaats van samen- - komst. Men kwam nl. bijeen in het pand waarin een groot vriend van de Spaarbank, mr D. van Leyden Gael, in de vorige eeuw jaren heeft ge woond. Voor ons, aldus spreker, in ze ker opzicht „historische" grond. In dit pand zijn door mr. Van Leyden Gael, die van 1821 tot 1841 commissa ris van de spaarbank was, ongetwij feld vele belangrijke beslissingen ge nomen. Besluiten, welke in die tijd in financieel opzicht van groot belang zijn geweest voor het voortbestaan van de bank. Vervolgens wees nc Briët erop, dat het sparen !n de vorige eeuw van weinig betekenis wa„. Hoewel de spaarlust wel aanwezig was, ontbrak het zeer velen aan spaarkracht. Mede onder invloed van de vakverenigin gen is daarin omstreeks 1918 een gro te verandering in opgetreden en wer den ook de niet-kapitaalkrachtigen in de gelegenheid gesteld iets op zij te leggen. Een enkel "cijfer demonstreer de dit. Was bijv. de totaal inleg in 1818 139.000, het vorig jaar was dit ruim 28 miljoen. Spreker gaf tenslotte als zijn me ning te kennen, dat vrijwillig sparen zonder spaardrang nog altijd als ideaal moet worden gezien en zeide dat ook de Leidsche -'paarbank, die, nadat dit reeds in Öegstgeest ge schiedde, thans ook een bijkantoor in de omgeving van de Vijf Meilaan opent, gaarne haar apparaat ten dien ste stelt om de jeugdspaarwet te hel pen realiseren. Na een „retourtje" bijkantoor, dat inmiddels door wethouder Van der Kwaak symbolisch: het ontsluiten van de toegangsdeur, was geopend, keerde het gezelschap terug in „Het Gulden Vlies". Mr Briët dankte hier allen, die op stoffelijke wijze er waren diverse bloemstukken aan deze opening een feestelijk reliëf had den gegeven, waarna wethouder Van In de in augustus a.s. te houden al gemene jaarvergadering van de n.v. Koninklijke Nederlandse fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaal berg en Zoon zal door de directie aan aandeelhouders worden voorgesteld om over het boekjaar 1957 géén divi dend uit te keren. De algemene in zinking in de wolindustrie, die in het najaar van 1957 plaats greep heeft de in de eerste helft van dat jaar gun stige resultaten teniet gedaan. De stagnatie in de handel, nog versterkt door de zachte winter, dwong tot on derproductie, welke in het eerste kwartaal van 195*8 nog voortduurde. Enig herstel begint zich af te tekenen. In 1956 werd 10 procent dividend uit gekeerd. POTLOOD en GEEST der Kwaak wees op het prettige con tact, dat het gemeentebestuur, met name in financieel opzicht, met het bestuur van de Spaarbank onder houdt. Spreker achtte het aankweken van de spaarzin van het Nederland se volk van groot belang, omdat dit uiteindelijk ook de woningbouw ten goede kan komen. De heer P. P. de Koning, die na mens het personeel gelukwensen aan bood, achtte dit bijkantoor van grote betekenis voor deze in omvang toe nemende stadswijk en zag deze ope ning tevens als een verhoogde service voor sparend Leiden. Een gezellig samenzijn besloot üe- ze in de geschiedenis van de Leidsche Spaarbank zo belangrijke dag. In alle eenvoud zijn vanmorgen de stoffelijke resten van de slachtoffers van de tragische gasverstikking in de 3e Gortestraat op de begraaf plaats Rlhijnhof ter aarde besteld. De secretaris van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, de heer M. Sommering^, sprak woor den over de bijzondere verdiensten welke de heer Polanen voor de bond' heeft gehad. Enkele rouwkransen en bloemen vergezelde het overleden echtpaar op de laatste tocht. De oudste schoonzoon, de heer A. La Lau sprak een dankwoord. Na ongeluk: fiets verdwenen Gistermiddag om half zes is een 61-jarige wielrijdster, wonend aan de Lange Mare te Leiden, door een bus van de N.Z.H. aangereden. De wiel rijdster reed op de Steenstraat in de richting van het Station. Bij de Narmstraat sloeg zij plotseling naar links af. Een botsing was onvermijdelijk met het gevolg, dat zij tegen de weg ge slingerd werd ën met een zware her senschudding, een breuk van het rechtersleutelbeen en schaafwonden aan het gezicht naar het Ac. Zieken huis gebracht moest worden. Er is geen levensgevaar aanwezig. Het vreemde van deze aanrijding is, dat de fiets van het slachtoffer na het ongeval verdwenen is. Vermoedelijk is het rijwiel door een onbekende meegenomen. De politie vraagt zich af, wie de bromfiets'bestuurder is geweest achter op de bromfiets bevond zich een hondenmandje die het laatst met deze fiets is gezien. Inlichtingen gaarne aan het bureau. 16e EEUWS PAND AFGEBROKEN. Het pand Stille Rijn 4, dat als pak huis wordt gerbuik door een Leidse firma zal binnenkort gesloopt wor den. Het komt voor op de voorlopige lijst van Monumenten van Geschiede nis en Kunst, stamt uit de zestiende eeuw en heeft onder meer gediend tot huisvesting van het Centraal Israëli tisch Wees- en Doorgangshuis, de Waalse armenbakkery en de Diaco nieschool. Aanvankelijk was dit ge bouw ingericht als brouwerij, bekend onder de naam „De Witte Eenhoorn". No. 513. Horizontaal: 1. bijl met lange steel, 4. klank, 7. te kennen ge ven, 9. gem. in Z.H., 10. boom, 11. vaarwel, 15. Nederlandse vlag, 18. titel voor Turkse landvoogden, 19. bars, 20. denkbeeld. Verticaal: 1. telwoord, 2. cavalerist met helm en borstharnas van vóór 1841, 3. geit. 4. voorzetsel, 5. zonder letsel, 6. slaapziekte, 8. metaalsoort, 12. lusthof, 13. sneeuwschaats, 14. salaris (Vlaams), 16. badplaats in Duitsland, 17. kan men op schrijven. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: 1. rapport, 8. toren, 10. Ur, 12. lor, 13. ge, 14. Lea, 16. reu 17. behou dens, 18. Ada, 19. eed, 20. N. S., 21 Sem, 23. te, 24. stuur, 26. Naarden. Verticaal: 2. at, 3. pol, 4. procu reur, 5. oer, 6. R. N., 7. tulband, 9. Leusden, 11. reeds, 13. genet, 15. aha, 16. ree, 21. sta, 22. mud, 24. sa, 25. re. 100% zuiver wollen kamgaren pantalon. In multicolor, grijs, bruin, donkerblauw, antraciet, enz. Normale prijs 49.50. Alleen morgen voor de ongelofelijk lage Iedere cliënt kan slechts één pantalon kopen. Verras Uw man! Is de pantalon niet naar genoegen, dan nemen wij hem terug en krijgt U direct Uw geld. Geen telefonische of schriftelijke orders. Leiden: Haarlemmerstr. 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 1169 65 Meent hk.Goudseilngel. tel. 116377 Katendr. Lagedtjk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 36. teL 125511 k Advertentie) Morgen, zaterdagmiddag, is er re petitie voor alle artisten van het kindercirkus „Knikkebeen" in het gymnastieklokaal aan het Pieters kerkhof. Er kunnen zich dan tevens nog enkele jongens- en meisjesaccro- baten melden. RJt. Werkmeestersbond. Het bestuur van de r.k. werkne mersbond verwacht opgave van die leden, die aan de speciale werkmees tersretraite te Noordwij kerhout wil len deelnemen, De voorwaarden zijn bekend; de datum is van 28 juni tot en met 1 juli a.s. Verdere inlichtin gen worden gaarne aan de belang- stelende verstrekt door het secreta riaat, Maresingel 43a. Aan alle leden van de Jeugd E.H.B.O. Zaterdag a.s. wordt de lagtste cur susmiddag gegeven vóór het exa men. Daarom worden alle cursisten t.w.: de Zeeverkenners om half twee deelnemers a&n de begincursus om twee uur, en die van de vervolgcur sus om half vier verwacht. Voor de gediplomeerden is er za terdag a.s. geen cursus; voor hen is een speciale middag in voorbereiding ter afsluiting van het seizoen. Hier over ontvangen zij nog bericht. JUBILEUM J. v. d. WEYDEN Op donderdag 19 juni herdacht de heer J. v. d. Weyden van de afde ling kleurenmontage zijn 25-jarig jubileum. Om 11 uur werd hij binnengeleid in de recreatiezaal van de N.V. Ne- derlandsche Rotogravure Maatschap pij door de jubileumcommissie. Als eerste nam de directeur, de heer J. C. Stafleu, het woord. Deze roemde de vakkennis en de nauw keurigheid waarmee de jubilaris al tijd zijn werk verricht heeft, waar door hij al vrij snel op de afdeling kleurenmontage geplaatst werd. Na nog vele waarderende woorden ge sproken te hebben, eindigde de heer Stafleu door de heer v, d. Weyden een enveloppe met inhoud en het ver erend getuigschrift van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel te overhandigen. Ook mevrouw v. d. Weyden werd in deze hulde betrokken en haar werd een bouquet prachtige bloemen aangeboden. Hierna sprak de heer W. Streef- lai\d van de jubileumcommissie (ge heel op rijm) en memoreerde de verschillende gebeurtenissen die in de loop der jaren plaats vonden. Na zijn hartelijke woorden overhandigde hij de jubilaris een compleet glas servies. Hierna sprak nog de heer Driesén namens alle collega's van de afde ling kleurenmontage. Namens colle ga's werd een enveloppe met inhoud aangeboden en mevrouw v. d. Wey den ontving een prachtige fruitschaal. De heer v. d. Weyden dankte hier na de directeur voor zijn waarderen de woorden, alsmede de andere spre kers en hij sprak de hoop uit nog vele jaren zijn beste krachten aan de N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij te kunnen geven. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald zn. van H. W. van der Vos en M. J. de Gunst; Fran- ciscus Theodorus Matthieu zn. van F. T. M. Zilverentant en H. Hart- mann; Arnold Gerrit zn. van F. T. M. Zilverentant en H. Hartmann; Jo hannes Anthonie Maria zn. van G. J. Neuteboom en G. C. Hoogland; Robert Martin zn. van J. H. W. Schilthuizen en W. M. Neuteboom; Cornelis zn. van D. van der Hoogt en C. D. van Westbroek; Maria Ber- nadette dr. van J. S. Hogervorst en C. M. Hogervorst; Jan Maarten Wil lem zn. van W. F. J. Kleinsmiede en A. C. Kleinjan; Janneke Gysbertha Dirkje dr. van J. Noorlander en M. Plug; Wilhelmina dr. van F. Meijer en T. van der Plas; Erik Jochem zn. van J. H. Goossens en M. M. Har- tevelt; Nellie Christina dr. van W. van der Schee en L. Remmelzwaal; Johannes zn. van J. Bavelaar en E. C. M. Schimmel; Alida dr. van L. Guldemond en S. Serlier; Martina Jannetje dr. van P. Wassenaar en M, de Best; Jansje dr. van D. Har- tevelt en C. Smit; Maria Joanna dr. van A. J. Verhoog en P. S. Lager- berg; Yolanda dr. van N. Luijendyk en T. Boxum. Gehuwd: W. F. Beij en E. Rijs- bergen; A. J. van der Zwet en L. A. van Steenbergen; W. A. F. van de Kamp en M. E. J. Bots; F. van Dam en C. Kloos; P. H. Kiel en A. J. Sasburg; C. J. Hoogendijk en E. F. van Zijll de Jong; C. A. Plu en J. Querido; A. Paauw en C. T. M. Bleijs; K. L. van Dinter en B. Paauw; A. van Leeuwen en A. Franse; G. J. Riethorst en J. van Iterson. Overleden: M. van de Poll, 56 jaar, echtgenote van J. v. Houten; L. H. Abelman 60 jaar, vrouw; F. Mieremet, 65 jaar, man; N. C. G. Spijker, 62 jaar, man; J. Jeltema, 49 jaar, echtgenote van J. de Roode; C. Stikkelorum, 85 jaar, weduwe van J. Laven; M. Schreuder, 80 jr, echt genote van J. v. Wezel; P. de Graaff 85 jaar, weduwe van W. S. den Hou- ter; J. Duivenvoorde, 49 jaar, echt genote van G. van der Linden. „De Naastenliefde" laatste argument In de St. Petrus parochie werken sinds enige weken Catholica-groepen, die in huiselijke kring eens per maand zich verdiepen in dagelijkse voorkomende problemen in het ge loof en het Christelijk leven. Dit werk heeft zich, na het initiatief van oud-kapelaan Fransen van één groep tot vijf uitgebreid. En nu bestaan er plannen in het volgend seizoen met acht of negen groepen aan te vangen. Gisteravond werd in het St. Lidwi- nahuis de slotbijeenkomst gehouden van het Catholica-jaar 19571958. Bijna alle deelnemers waren opge komen om gezamenlijk op deze laat ste avond het onderwerp „De Naas tenliefde" te bespeken. De inleiding hield prof. dr. J. Stieger, leraar in de theologie te Warmond. Hij werd met een welkomstwoord begroet door een der gesprekleiders, de heer Chr. W. Driessen. Spreker was de eveneens ■aanwezige mgr. Van Deursen dank baar voor diens komst, maar ook voor het feit, dat deze steeds twee theologanten heeft laten deelnemen aan de discussies. De heer Driessen verwelkomde tevens pastoor W. Blok en de weleer waarde heer L. Aarts, die als theolo- tant een der vaste deelnemers aan e gesprekken was en die op 31 mei j.l. de priesterwijding heeft ontvan gen. Prof. Stigter zei in zijn causerie zich af te vragen of tot de verdien sten bij het laatste oordeel gerekend zal worden de hoeveelheid bijge woonde H. Missen, etc. of da de toets steen zal zijn: de naastenliefde. Spre ker omschreef de belangrijkheid van het gebod van de naastenliefde aan de hand van Evangelie- en schrift teksten en bouwde zijn verder be toog op aan de hand van enige vra gen, die ook in druk onder de aan wezigen verspreid waren. De eerste vraag luidde: welke vormen van liefde tot elkander kent men zoal? en prof. Stigter betoogde hierbij, dat elke liefde ergens steunt op de naas tenliefde. De andere vragen schonken de aanwezigen voldoende stof om in een discussie, volgend op le inleiding te bespreken. Spr. liet hiertoe op zettelijk een reeks vragei voor be antwoording open. Toen men zich voor bespreking in verschillende groepen terugtrok, gonsde de zaal al spoedig van de opgewonden debat ten. De vragen die uit deze besnre- kingen voortkwamen werden door prof. Stigter zeer uitvoerig en helder behandeld. Sommige opgeworpen vragen vroegen echter wel zijn volle concentratie. Het viel op, dat de vra gen juist en duidelijk geformuleerd werden*. De deelnemers demonstreer den hiermee, dat zij in het formule ren in de afgelopen jaren zeer ge oefend zijn geraakt. Tenslotte dankte de heer Driessen prof. Stigter voor de verzorgde causerie onder het aan bieden van een geschenkje. Mgr. Van Deursen kwam in een laatste woord nog even terug op de dankbaarheid van de Catholica-leden voor de aan wezigheid van de theologanten. Deze avonden waren echter voor de theo loganten zeer waardevol en de dank baarheid behoorde dan ook aan de andere zijde. Hij gaf de verzekèring van zijn blijvende steun. Hierna werd in de kapel van het huis door de wel eerwaarde heer L. Aarts een H. Mis opgedragen, die gedialogeerd was. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Neder landse taal- en letterkunde de heer J. Ph. de Palm te Den Haag. Maandag 23 juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. J. van Beek, geboren te Zegwaard en thans wonen de te Zeist, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Magnetische eigenschappen van enkele antiferromagnetische zouten tussen 1 en 300 gr K", de heer H. M. Gijsman, geboren en wonende te Leiden. Agenda Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1, Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (KJoksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 2-5 uur nam. (t.m. 5 juni). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). De avond- en nachtdienst der apo theken: Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; Öegstgeest: Apotheek Öegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2027 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Genadeloze achtervolging" 14 jaar. Lido: „Maigret zet eert val", vol wassenen. Luxor: „Afscheid van de wape nen", strikt volwassenen. Trianon: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. (Gewij zigde aanvangstijden). Rex: „De knapste meisjes moe ten sterven". 18 jaar. (Doni- derdag „Banana Boat Song" 14 jaar). SPORT NOORDWIJK KOMT ER IN NOORDWIJK EEN WEEKMARKT? Op initiatief van de plaatselijke Tvakcentralen zijn de afgelopen we ken verschillende besprekingen ge voerd om te onderzoeken of in Noordwijk een weekmarkt wenselijk is. Bij dit overleg waren ook de ver tegenwoordigers van alle plaatselijke vrouwenorganisaties betrokken. De afgelopen maandag zijn besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de middenstandsverenigingen en „Noordwijk Actief". Het overleg zal in september worden voortgezet. De Noordwijkse Politiesportvereni- ging nam met twee groepen deel aan het nationale politiehengelconcours, dat de politiesportver. te Heemstede ter gelegenheid van haar zilveren jubileum organiseerde. Ca. 180 hen gelaars uit de politiegelederen be- kampten elkaar in de Ringvaart om de vele prijzen die voor deze lan delijke wedstryd waren uitgeloofd. Zij vertegenwoordigden de rijkspo litie en verscheidene gemeentelijke korpsen o.m. die uit Eindhoven, Zaandam, Baarn en Soest. In het concours boekte de eerste groep der NPSV-ers, bestaande uit de heren A. N. Merkelbach, J. M. P. Barendse, J. P. Passchier, A. de Vries en P. F. Mertens een bijzonder goed resul taat. Met elkaar sloegen zij in totaal 2.55 meter vis uit het water en kwa men daarmede op de tweede plaats, na de rijkspolitie te Amsterdam, die 3.12 meter op haar naam bracht. NPSV kon door dit succes 'n fraaie beker aan haar collectie toevoegen. In de personele wedstrijd kwam de NPSV-er J. M. P. Barendse op de negende plaats. Nederlaag-toernooi Het jaar lijkse nederlaag-toernooi van de voetbalvereniging Noordwijk, waar aan zullen deelnemen Lugdunum, SJC, VVSB, UVS en RVC, wordt morgenavond te 7 uur ingezet op het Sportpark aan de Van Panhuijs- straat tegen Lugdunum. KATWIJK Vuurtje stoken De brandweer werd gealarmeerd voor een brand in de Stationsstraat, 't Was een loos alarm want iemane in die straat was in zijn tuin papier en oud vloerzeil I aan 't verbranden. Maar ook dat mag niet, dus zal hij er wel meer van horen. Ongeoorloofd De speeltuin in „Het Witte Hek" is bestemd voor le den van de speeltuinvereniging. On bevoegden maken hiervar nog al eens gebruik, Ook nu weer, waar door men in aanraking komt met de politie. WASSENAAR Rustbanken. De Wassenaarse af deling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft in brieven aan het gemeentebestuur en aan de plaatselijke VVV gepleit voor het plaatsen van meer rustbanken langs lanen en wegen en voor het aanleg gen van een wandelpad langs de Katwijkseweg tussen de Storm van 's-Gravesandeweg en de Klip. „Zeepaardje". Op de laatste sa menkomst in dit seizoen van de ver eniging van aquariumliefhebbers „Het Zeepaardje" heeft de heer A. van de Nieuwenhuizen uit Haarlem een causerie gehouden over „Show- bak of verzamelbak"a Reeds eerder behandelde deze spreker dit onder werp; gisteravond hield hij het twe- de gedeelte vap zijn causerie. Hij ver toonde een groot aantal lichtbeelden van aquaria en aan de hand van deze plaatjes toonde hij aan wat goed en minder goed en wat bepaald fout is bij het inrichten van een aquarium. Blauw Zwart. Morgenavond 7 uur speelt het elftal van Blauw Zwart, dat enkele jaren geleden het kampioenschap van de derde klasse behaalde, in de samenstelling van toen tegen VCS, de tegenstander in de kampioenswedstrijden, eveneens in oude samenstelling. Blauw Zwart heeft o.m. de oud-spelers Piet van Rhijn en Theo Wilde opgesteld. ZQETERWOUDE (Dorp) N.K.J.B.-Sportdag - De NKJB sportdag, die eerst gehouden zou worden op zondag 22 juni, is nu ver zet naar zondag 29 juni. Men meen de n.l., dat een samenvallen van Aanbiddingsfeest in de St. Janspa rochie en een sportdag, minder ge wenst was. Reeds nu hebben de eer ste deelnemers zich opgegeven Mocht u bepaalde verlangens hebben voor deze sportdag, dan kunt u die nu nog kenbaar maken aan de sportcommissie die a.s. woensdag vergadert. Volgende week hopen wij op deze plaats een uitvoerige be schouwing te geven van dit jaarlijk se sportfestijn. LEIDERDORP Leiderdorpsche schaakclub De eindstand in het kampioenschap is tenslotte geworden: Rector J. C. de Groot 14—9'/b; J. de Jong 12—9; C. v. Wijnen 129; A. v. Klaveren 11— 8; Ds J. P. Röth 9—6V2; B. Corts 11 6V2; R. Mabus 146V2; F. Teleng 11—6; H. S. Ginjaar 12—5; P. C. v. d. Leek 124V2; D. Braam 94; W. Goedhart 10—31/»; S. E. Willems of Brilman 10—3'/!; C. v. Tol 13—3'/2: Ch. Sterk 83; M. Splinter 13— 2. Dinsdagavond de laatste clubavond dan wordt er een gongwedstrijd ge houden. WIELRENNEN KORT GEDING LOCOMOTIEF- VAN DER PLUYM Hedenmorgen heeft de arrondis sementsrechtbank te Breda uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door de rijwielfabriek Lo comotief tegen de wielrenner Leo van der Pluym wegens contract breuk. De rechtbank achtte de vordering ontvankelijk en verbood Van der Pluym in wedstrijden ander materi aal te gebruiken dan met eiseresse was overeengekomen, voorts elke verdere handeling in strijd met de overeenkomst, op straffe van een dwangsom van 1000 voor elke handeling, die in strijd zou zijn met de aangegane verplichtingen. Bo vendien werd Van der Pluym ver oordeeld tot de kosten van het kort geding. De renner, die voor de Mag neet in de Ronde van Nederland uit komt, was niet verschenen. LEIDERSCHAP VAN NEDERL.—LUXEMBURGSE ÏOURPLOEG OPGELOST De KNWU deelt ons het volgende mede: hedenmorgen heeft ten kan tore van de KNWU een onderhoud plaats gehad tussen de heer J. Gar- nault, secretaris-generaal van de Tour de France en de sportcommissie van de KNWU. De sportcommissie heeft begrip getoond voor de moeilijkheden waarin de organisatie is komen te verkeren, en is op het dringende be roep van de secretaris-generaal van de Tour de France en in verband met de jarenlange vriendschappelij ke samenwerking tussen de organi satie van de Tour de France en de KNWU, overeengekomen: 1. Dat uitsluitend voor 1958 Gold- sohmidt als directeur technique wordt geaccepteerd met Buchly als zijn assistent; 2. De KNWU heeft de eis gesteld, dat alle gewonnen prijzen en pre- miën in de Tour de France 1958 in een pot worden gestort en afhanke lijk van het aantal wedstrijddagen, door de renners verreden, gelijkelijk zullen worden verdeeld. 3. De KNWU heeft de secretaris generaal van de Tour de France ver zocht in 1959, zo de KNWU zulks wenst en verantwoord acht, een vol ledige Nederlandse ploeg tot de Tour de France toe te laten. De heer Gar- nault heeft verklaart in de toekomst niets liever te willen dan een volle dige Nederlandse ploeg. Marktberichten LEIDEN, 20 juni Vee. Aanvoer: 2 stieren, 65 melkkoeien, 290 vette koeien. 60 varekoeien, 15 pinken, 88 vette kalveren, 140 nuchtere kalve ren, 40 schapen, vette lammeren (overhouders 365), 1956 zuig- weide- lammeren, 30 zeugen, 279 schram men, 692 biggen, 15 geiten. Totaal 4037 stuks. Notering: melkkoeien 8251025, vette koeien p. kg. sch. gew. 2.85 3.30, varekoeien 600875, pinken 32552, vette kalveren p. kg. lev. gew. 1.902.60; nuchtere kalveren per kg lev. gew. 1.25--1.50; nuchte re kalveren per stuk 4065; vette schapen 7095; vette lammeren (overhouders) f 70- -100, zuiglamme- ren 6585, weidelammeren 48 60, Texelse weidelammeren 45—64; drachtige zeugen 275350; schram men 75105; biggen 4855. Handel: melkkoeien rustig, vette koeien goed, varekoeien willig, pin ken kalm, vette kalveren matig, nuchtere kalveren graag, vette scha pen en vette lammeren (overhouders) matig, zuiglamnvren redelijk, weide lammeren matig, zeugen, schrammen en biggen vrij goed. Kaas. Aangevoerd 36 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. No tering: Goudse extra kwaliteit tot 2.18, Goudse eerste kwaliteit 1.90 2.00; Leidse eerste kwaliteit 1.85 2.00. Handel kalm. R'VEEN, 19 juni. Bloemen. Es ther Read 1031; Irissen 822; Dui zendschoon 7—27; Campanula 1837; Bruidsanjers 5—16; Lathyrus 1021; Violieren 30—60; anemonen 6—11; Wirrals Supreme 2028; Colvilleis 31 —69 ct. p. bos. Am, Anjers 37; Le lies 1516 ct. per stuk. Groenten. ^arcbeien (inge legd) 20—39; idem 2 ons doos 35—47; Idem afw. 19—34; kropsla 3.00—5.00; bloemkool 10.0029.00* Bospeen Z8.00 —31.00; tuinbonen 35.00—44.00; dop erwten 65.00--83.00; capucijners 53.00 68.00; peulen I 51.00—102.00; idem II 24.0057.00; Kassni.jbonen 150.00— 165.00; idem st^k 105.00120.00 per 100 kg. TER AAR, 19 juni, Groente. Kas- snijbonen 1,45—1.70; idem stek 1.00— 1.25; peulen 77—1.17, idem B. 41—75; doppers 53—64; capdoppers 57; tuin bonen 3137 ct. alles per kg. LEIDSCHENDAM, 19 juni. Eieren. Aanvoer 70700 kipeleren. 4600 eieren no. 0 16.2016.85; 4800 eieren no 1 15.4015.95; 21300 eieren no. 2 14.90—15.30; 18000 eieren no. 3 13.9014.408000 eieren no. 4 f 11.80 12.90; 8000 eieren no. 5 f 10.85 10.75; 1000 eieren no. 6 f 8.408.85; 4000 eieren no. 7 f 7.00—7.30. Groente. Platglaskomkom- mers A 4247; ide*r< B 4144; idem C 3843; idem D 34 -37; warenhuis komkommers A 42—45; idem 3941; idem C 3842; idem D 3537; kas- komkommers A 38—39; idem B 34 36; idem C 2931; tomaten A 138 168; idem B 155157; idem C 153 155; idem CC 138—141; sla A 380—560 idem B 300340: andijvie 1829; spi nazie 1835; rabarber 1416; selde rij 56; peterselie 57; bospeen 43— 52; bloemkool A 1147; idem B 29 31; idem C 2831; tuinbonen 4249; doperwten 5257.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2