voordeel voordeel VACANTE... IK HOU VAN DE GRUYTER OitotMjd of» Noodlottige autorit in carnavalsnacht Kamerleden stellen vragen aan minister Staf Delft koopt veluwegrond Delft en de annexatie vijf Picnicrepen samen 50 cent StrteMxlteAi, Scent goedkoper wam WOENSDAG 18 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De 31-jarige benzinepompbediende A. L. uit Maastricht wilde in de vroege ochtend van carnavalsmaan dag 17 februari samen met zeven an dere personen in een auto voor vier inzittenden over de Belgische grens in Smeermaes nog het vastenavond feest voortzetten. Op de Bosscherweg voorbij de Schutsluis ging de over belaste auto slippen en kantelde. Het tragisch gevolg was, dat de 27-jarige sergeant J. W. Guffens door schedelbreuk onmiddellijk werd ge dood en een andere inzittende de 25- jarige tekenaar P. A. Aarts zwaar werd gewond. Deze herstelde ge lukkig. De bestuurder L. heeft gisteren voor de rechtbank te Maastricht te recht gestaan, primair terzake het besturen van een auto onder invloed van drank en tengevolge daarvan schuld aan de dood van iemand, subsidiair hoogst, roekeloos en on voorzichtig rijden onder invloed, oneer subsidiair hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden met een over belaste auto. Verdachte erkende, dat hij met een te zwaar belaste wagen had gereden, doch ontkende, onder invloed van sterke drank te zijn ge weest. De getuige-deskundige, ir A. Fick uit Breda, gaf voor de rechtbank een verklaring, hoe de auto had kunnen slippen in de wegbocht ter plaatse, juist tengevolge van de overbelas ting. De officier van justitie, mr A. W. Rosingh, achtte het ten laste geleg de, onder invloed van drank bestu ren van de auto, niet bewezen, wel het hoogst roekeloos en onvoorzich tig rijden met een overbelaste auto. De eis was nu twee maanden gevan genisstraf. De uitspraak werd be paald op maandag 30 juni. VIJFJARIG KIND VERDRONKEN Gistermiddag is te Stadskanaal het vijfjarig zoontje van de familie van der Swaag bij het spelen in het ka naal geraakt en verdronken. In Den Hoorn bij Delft is het proefbedrijf „De Kring" geopend. In dit bedrijf worden onder glas diverse proeven genomen met de kommer teelt; proeven, waarmee men in Naaldwijk weinig succes had en waar van men betere verwachtingen heeft op de jonge zeeklei, die representatief is voor de streek rondom Delft. TOELAGEN IN AMERIKA Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester, heeft aan de minis ter van oorlog de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan de Neder landse militairen, welke op Fort Bliss in Texas in opleiding zijn voor de bediening van geleide projectie len, volstrekt ontoereikende toela gen worden verstrekt, gezien de ho ge prijzen in dat deel van Amerika? 2. Is ter zake op 13 februari 1958 een klacht tot de minister van oor log gericht, waarvan de staatssecre taris bij zijn bezoek aan Fort Bliss omstreeks 22 april 1958, volgens diens verklaring nog geen kennis droeg? 3. Wil de minister zijn oordeel maken over de juistheid van de klacht en daabbij een inzicht geven in de toelagen, die de daar eveneens gedetacheerde militairen van de Duitse, Belgische, Noorse, Franse, Italiaanse, Deense en Braziliaanse le gers van hun respectievelijke rege ringen ontvangen? OMSLAAN VAN AANVALSBOOT 1. Wil de minister overleggen de volledige resultaten van het onder zoek, dat ongetwijfeld is ingesteld naar het kapseizen van een aanvals- boot met 21 militairen op vrijdag 23 mei j.l. in de Oude Rijn, alsmede van de conclusies, die daaruit zijn getrokken, en tevens mededelen de maatregelen, die zijn genomen een dergelijk ongeluk, zo enigszins mogelijk, te voorkomen? 2. Is het juist, dat verschillende militairen van het korps pontonniers niet of niet voldoende konden zwem men? 3. Mocht dit inderdaad juist zijn, welke regeling is dan getroffen om de opleiding op dat punt te verbe teren? 4. Is het juist, dat de kosten van teraardebestelling van omgekomen militairen worden vergoed aan de hand van financiële voorschriften door de minister vastgesteld? Van wanneer dateren deze voor schriften en is daarbij voldoende rekening gehouden met ook op dat gebied gestegen prijzen7 6. Wil de minister toezeggen, dat in ieder geval de kostenvergoeding een zodanige zal zijn, dat nagelaten betrekkingen bij al het leed, dat zij reeds ondergaan, niet ook nog de financiële gevolgen daarvan zullen moeten dragen? MODERNISERING VAN MARINE Het Kamerlid, de heer Sohouwe- naar, heeft voorts aan minister Staf de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Kan de minister naar aanleiding van de mededelingen van de staats secretaris van Marine m de Eerst' Kamer der staten-generaal op 21 mei j.l. een nadere opheldering geven omtrent de volgende vraagpunten: a. Welke zijn de overwegingen van tactische en strategische a op grond waadvan is besloten tot mo dernisering van de beide kruisers door deze schepen „voor een gedeel te te voorzien van geleide schip- en luchtdoelprojectielen b. Is voor de mededeling „dat de modernisering ongeveer vier jaar duurt en dat van deze vier jaar elk schip ongeveer twee jaar op de werf moet blijven en dus gedurende die tijd buiten gebruik is", dat elk schip gedurende de overige twee jaar wel kan varen, maar niet tot de parate sterkte gerekend mag worden? 2. Kan de minister mededelen hoe veel de kruisers tot nu toe per jaar parate dienst hebben gekost aan aan bouw- en exploitatiekosten en op hoeveel hij die kosten raamt na de modernisering? Is de minister bereid aan de Staten-Generaal een nota over te leggen, waarin wordt uiteengezet: a. Of en in welk opzicht de voor genomen modernisering noodzakelijk is van de uitvoering van de doel stellingen van het Nederlandse vloot- plan en tevens in welk opzicht deze modernisering van Nederlandse een heden noodzakelijk wordt geacht voor de Atlantische verdediging; b. Hoe een en ander past in een aanbouw- en vervangingsbeleid op lange termijn? 4. Is de minister in ieder geval be reid toe te zeggen, dat in de onder havige kwestie geen definitieve be slissingen zullen worden genomen voordat de Kamer de gelegenheid heeft gehad met de minister hier over van gedachten te wisselen? Naar wij vernemen bestaat bij het gemeentebestuur van Delft het voor nemen een gebied van twee hecta ren nabij Nunspeet met de daarbij behorende opstallen te kopen van de fabrikant de heer A. Hoogenboom te Delft. De gemeente wil dit terrein bestemmen tot recreatiegebied voor de Delftse jeugd en conferentie-oord voor de Delftse bevolking. Als het plan wordt gerealiseerd zal de heer Hogenboom zelf de le ning voor de aankoop aan de ge meente verstrekken. Het college van B. en W. van Delft heeft aan de gemeenteraad meege deeld, verheugd te zijn over de me dedeling van Ged. Staten, dat zij ak koord gaan met het verzoek van de gemeenteraad tot wijziging van de grens met Schipluiden, waardoor een gebied van circa 800 ha. aan het grondgebied van Delft wordt toege voegd. Evenwel betreurt het college het, dat G. S. zich niet geheel ver enigen met de door Delft gewenste grenswijziging met Rijswijk, waar door nu de T.N.O.-complexen aan de Kleiweg tot de gemeente Rijswijk zullen blijven behoren. Niettemin stellen B. en W. de raad voor, aan G. S. mededeling te doen, dat hij zich bij de ontworpen rege ling neerlegt, aangezien alles moet worden vermeden dat zou kunnen leiden tot een langer uitstel van de zo urgente uitleg van het Delftse grondgebied in zuidwestelijke rich ting. Er moet zoveel mogelijk aan worden meegewerkt, aldus B. en W., dat de grenswijziging op de in de ontwerp-regeling voorziene datum (1 juli 1959) haar beslag kan krij gen. De Franse regering heeft dinsdag sir Winston Churchill het bevrijdings- kruis toegekend. Het „Croix de la li beration" is een hoge onderscheiding die verleend wordt aan hen, die zich voor de bevrijding van Frankrijk in hoge mate verdienstelijk hebben ge maakt. Sir Winston is de derde bui tenlander, die de onderscheiding te beurt valt. Vóór hem kregen Eisen hower en koning Mohammed 5 van Marokko het kruis. die zo lekker tracteren kan! Wie elke week van de bijzondere aanbiedingen profileert, bespaart guldens. Uw portemonnaie vaart er wel bij! En ook voor de bijzondere aanbiedingen altijd 10% korting. I Bij aankoop van f 5.— De Gruyter artikelen een pak hoorntjes Macaroni of vlugk. hoorntjes Macaroni 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels UI. .*-■ In 'n luchtig sportjak van stevige fantasie streepkatoen 2 ruime zakken; gedragen over 'n vlotte, satijnkatoenen lpantalon.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9