Het sprekende testament Koninklijk paar terug van de Expo VISIE OP TELEVISIE Voorzitter Ver. NederL Fabrikaat sprak over belang eigen industrie 124 flatbewoners voor de rechter Duif zorgde voor doffer IEMCO N-V- Prinses Beatrix vermeed handig een slippartij Honderd gulden boete geëist voor beledigend krantenartikel Dodelijk ongeval voor rechtbank De Caritas- voetbalpool Percentage katholieke leerlingen in middelbaar onderwijs stijgt WOENSDAG 18 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 „Meer vestigingen in het noorden" Tijdens uitreiking Koning Willem I-prijs Prins Bernhard heeft vanmiddag in de Statenzaal van het provincie huis te Groningen de Koning Willem I-prijs van de Vereniging Nederlands Fabrikaat uitgereikt aan de Win- schoter industrieel Jan Albert Koning. De plechtigheid werd bijgewoond door vele genodigden en autoriteiten. Nadat de heer Koning en zijn fami lie door het dagelijks bestuur der Ver. Nederlands Fabrikaat was ver welkomd, arriveerde om even voor drie uur de prins. De plechtigheid in de Statenzaal werd ingeleid door het Gronings Blaaskwintet, dat het „Divertimento" van Joseph Haydn speelde. Daarna werd het woord gevoerd door de voorzitter van de V.N.F., de heer E. J. Muller. Deze dankte in het bij zonder de prins voor zijn bereid willigheid, de bijeenkomst door zijn aanwezigheid luister bij te zetten. Hij zag hierin andermaal een bewijs van de diepe belangstelling van de prins voor het bedrijfsleven. De heer Mul ler dankte allen die hadden mee gewerkt aan de voorbereiding van bijeenkomst. Hij schetste de taak van de V.N.F., als het bevorderen van het gebruik van Nederlandse produkten. Het was volgens spreker een niet af latende strijd tegen een traditionele onverschilligheid van 't Nederlandse publiek voor de prestaties van zijn landgenoten. Spr. constateerde dat een industreel ondernemer in ons land met grotere moeilijkheden te kampen heeft dan zijn collega's in het buitenland. Hij moet niet alleen optornen tegen on verschilligheid en passiviteit van het Nederlandse publiek tegenover zijn produkten, maar ook danig rekening houden met de vrijheid waarmee de buitenlandse concurrentie hem op zijn eigen markt tegemoet kan tre den. Spr. noemde de industrie de grote nationale werkgeefster. Dit springt te meer in het oog, nu door een neergaande conjunctuur ook tal rijke industriële bedrijven worden gedwongen, werknemers te ontslaan. Komt dit al pijnlijk aan in de grote bevolkingscentra, het is nog harder voor die gebieden waar men zelfs in tijden van hoogconjunctuur de groot ste moeite heeft het werkloosheid cijfer te drukken. Nadat de heer Muller uiteen had gezet dat de prijs was ingesteld om hem of haar te eren, die in belang rijke mate op regionaal niveau heeft Van Nelle bestellen! Adv De woningstichting Middenstands huisvesting te Gouda heeft de bewo ners van de 124 flatwoningen in het stadsdeel „Ouwe Gouwe" te Gouda opnieuw in een proces betrokken door de heer J. Stiegelis, voorzitter van het actiecomité, dat indertijd uit de bewoners is gevormd, donderdag 19 juni a.s. voor de Goudse kanton rechter te dagvaarden. De raadsman van de stichting zal dan de ontrui ming van de woning van deze voor zitter vorderen. Na het proefproces tegen de voor zitter, waarin de stichting betaling van de met 20 verhoogde huur eiste, een verlangen waaraan de kan tonrechter niet tegemoet kon komen, omdat hij de eis niet ontvankelijk verklaarde, heeft de stichting Mid denstandshuisvesting de huurders, die de verhoogde huur niet voldoen, met ingang van 1 april j.l. de huur opgezegd onder bereidverklaring tot het aangaan van een nieuwe huur overeenkomst tegen het verhoogde huurbedrag. De bewoners hebben deze nieuwe huurovereenkomst van de hand gewezen en zo wacht dus weer een nieuw proces tegen de voorzitter van het actiecomité, die als zodanig alle betrokken bewoners vertegenwoordigt. „ST. MICHAEL" K.A.B. Het congres van de katholieke po litiebond „St. Michael" heeft beslo ten, uit de bond een commissie op brede basis te vormen, die de moge lijkheden en de problematiek van aansluiting bij de bond bij de K.A.B. zal onderzoeken en tijdig voor het volgende congres (over twee jaar) aan het bondsbestuur en de afde lingsbesturen zal rapporteren. Aanvankelijk had het hoofdbe stuur voorgesteld, reeds thans con tact met de K.A.B. op te nemen en de mogelijkheden tot aansluiting ge zamenlijk te bestuderen. Een. amen dement van de afdeling Eindhoven leidde tot het thans aangenomen voorstel. De commissie, die terstond werd ingesteld, zal onder leiding van een onpartijdige voorzitter' komen te staan. LEGERTENTOONSTELLING TE DEVENTER. Van 20 tot en met 27 juni is in de Buitensociëteit te Deventer de grote tentoonstelling van leger- en lucht macht „Paraat 1958" te zien. Voor de muzikale opluistering zorgt de Joh. Willem Frisokapel die op de openingsdag,vrijdag 20 juni, een mu zikale omgang door de stad maakt en 's avonds een taptoe in ceremonieel tenue verzorgt. Deze wordt gehouden op de Brink te Deventer, waar ook het showpeloton van de luchtmacht zijn attractieve demonstratie geeft. Voorts zullen er demonstraties zijn met helikopters; men zal zelfs op mu ziek dansende exemplaren kunnen bewonderen. bijgedragen tot de industriële expan sie van Nederland weidde hij ui over de naamgeving. Koning Wil lem I noemde spreker een vorstelijk voorbeeld voor de moderne Neder landse ondernemer. Koning heeft een belangrijke bij drage geleverd tot de industriële ont wikkeling en de bevordering van de welvaart in de provincie Groningen en door de vestiging van bedrijven in Amsterdam, ook van een ander deel van Nederland. Spreker schetste daarna de verdiensten van de heer Koning, die in 1915 de N. V. Chemi sche fabriek Gembo voor fabricage van waterglas stichtte en die 32 jaar lang (tot 1947) alleen de leiding van dit bedrijf in Winschoten en Amster dam heeft gevoerd. Prins Bernhard reikte vervolgens de prijs uit, een bronzen beeldje, dat ontworpen en vervaardigd is door de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stauthamer, en een perkamenten oorkonde, gecalligrafeerd door de in Hilversum wonende mevr. Margarete Paulsen. De commissaris der Koningin noemde de heer Koning een typisch voorbeeld van een „vrijbuiter", die zijn kansen waarneemt, waar hij kan. Hij heeft aangetoond, dat men een industrie overal kan vestigen. „Een ieder wil zitten bij de Nieuwe Water weg, nodig of niet. Het gevolg is een volte van bedrijven en mensen, waar van wij allen de problemen telken male weer horen uiteenzetten". Mr. Offerhaus wees er op, dat in het noorden voldoende ruimte is, goede kanalen en wegen en goede werk nemers. Hij beklemtoonde de nood zaak van industrialisatie van het ge west. Wij hopen van harte, dat het werk van de heer Koning een stimu lans moge zijn en dat Groningers zijn voorbeeld zullen volgen. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wilhelmus en het Grunnens Laid. Van Nelle bestellen! Adv Gele plaatjes op bromfietsen Volgens het oorspronkelijke ont werp van de verkeerswet zou 1 juli a.s. op elke bromfiets op het vóór spatbord een geel plaatje bevestigd moeten zijn. Dit ontwerp is echter niet per 1 januari ingegaan met het gevolg, dat de datum van ingang ook is uitgesteld. Wij vernamen van de betrokken instantie, dat deze maand de reglementswijziging waarschijn lijk tot stand komt Daarna treedt er echter nog een overgangsperiode in van ten minste drie maanden. Van Nelle bestellen! Adv Een duif is oorzaak geweest van een autobotsing, in Apel doorn. De vogel vloog nl. bij het ka- aaal-Zuid het portierraam binnen van de auto van de Apeldoornse fabrikant F. E. W. Het dier raakte het gezicht van de heer W., die tengevolge daarvan de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. Hoewel de wagen een snelheid van ca. 80 km. per uur had, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd echter be schadigd. Twee drukke dagen Het Nederlandse koninklijke paar is gisteravond om kwart over acht na een tweedaags bezoek aan de wereldtentoonstelling van het Brus selse vliegveld Meisbroek naar Ne derland terugkeerd. Koning Boudewijn was meegegaan naar het vliegveld om afscheid te Van Nelle bestellen! Adv Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas., fs? Heus... met Esso bent U beter uit. Hoofddepöt voor Esso Butaan en Propaangas NIEUWE RIJN 32 LEIDEN - TELEFOON 24244* (Advertentie) Prinses Beatrix is gistermiddag nauwelijks aan een slippartij ontko men, dank zij haar grote voorzichtig heid in het chaufferen. Het gebeurde ter hoogte van de brug over het Merwedekanaal te Utrecht op de Rijksweg no. 12 van Amsterdam naar Arnhem. Een truck met opleg ger reed in de richting Arnhem. Op de aanhanger Lag een grote transfor mator voor een electrsiche installa tie. De bestuurder merkte, dat de olie uit het apparaat begon te stro men. Hij stopte en parkeerde zijn wagen aan de kant. Twee scooters naderden op dit moment; de weg was bedekt met een hoeveelheid olie, die het transport had verloren. De scooterrijders konden niet'meer op tijd gewaarschuwd worden, de scoo ter, die bereden werd door een Ne derlands echtpaar, begon het eerst te slippen. Op de tweede scooter zaten twee Duitse jongens, die in volle vaart over de weg gleden, één van hen brak een been. Plotseling verscheen op het hoogtepunt van de slippartij nog een auto, waarvan de bestuurder, kennelijk gewaarschuwd, de plaats des onheils behendig kon Van Nelle bestellen! Nasleep majoor K. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft honderd gul den boete of een week hechtenis ge- eist tegen mr. J. G. Reijers. Mr. Reijers had een artikel ge schreven in het dagblad de Telegraaf van 15 maart j.l. en getiteld was: „Gestapo methoden". In dit veelbesproken en gewraakte artikel was mr. Reijers van leer ge trokken tegen de onwettige middelen die tegen majoor K. en eerder tegen de journalist Fabius waren gebruikt om hem tot een bekentenis te dwin gen. De officier van justitie vond de toon in het artikel gebezigd beledi gend voor de Nederlandse recht spraak en achtte overtreding bewe zen. Hij vond de uitdrukking „Ge- stapo-methoden" een onterende kwa lificatie voor de betrokken Neder landse politiemannen en eiste ge noemd bedrag wegens belediging van een amtenaar in de rechtmatige uit oefening van zijn functie. Zeer scherp. De verdediger van mr. Reijers, mr. F. W. v. Dijk gaf toe, dat het artikel zeer scherp gesteld was maar was er tevens van overtuigd dat mr. Reijers met de ergste uitwassen van de Gestapo in zijn artikel bedoeld had. Hij had alleen willen duidelijk maken, dat het militair strafrecht verouderd was en ook het burgerlijk strafrecht geen afdoende garanties bood. Met de uitdrukking Gestapo- methoden had hij bedoeld de wille keur en de aantasting van de mense lijke waardigheid. Mr. v. Dijk vroeg vrijspraak. 1__ Mr. Reijers sprak in zijn slotwoord: „Ik heb indertijd veel reacties op het artikel ontvangen, men vond over het algemeen mijn stuk sober en waardig. Zo heb ik het ook bedoeld". 1 Juli volgt de uitspraak. ontlopen met een snelle uithaal naar links. De gevallen motorrijder werd net niet geraakt. Even verder stopte de wagen. Prinses Beatrix stapte uit. Zij had achter het stuur gezeten en door snel reageren een ernstiger on geluk voorkomen. Zij stelde zich van de situatie op de hoogte, en zag toe hoe snel hulp werd verleend. Enige tijd later vervolgde zij haar reis in de richting Arnhem. De Rijkswater staat liet onmiddellijk zand op de olie storten. Van Nelle bestellen! Adv Reed de door een militaire auto ge trokken dumpwagen de 17de januari van dit jaar op de linkerweghelft van aruksweg nummer 1 nabij Muiden en ontstond daardoor de botsing met een van tegengestelde richting komende auto? bij de botsing kwam de chauffeur van deze wagen de 52-jari- ge W. Schols uit Naarden om het le ven. De vraag waarvoor de rechtbank zich gisterochtend zag gesteld, betrof een autobotsing op de Rijksweg 1, bij Muiden, op 17 januari van dit jaar, toen een 23-jarige monteur uit Hil versum, op de bewuste dag chauffeur van een militaire sleepwagen, een aanrijding had. De officier van justitie, mr H. Bou- ma zei van mening te zijn dat op grond van de getuige verklaringen en van het rapport van verkeersdeskun- digen de getrokken wagen inderdaad op de linkerweghelft heeft gereden en dat de verdachte chauffeur niet zo Eis: ontslag van rechtsvervolging nemen; van de overige leden van de Belgische koninklijke familie had het Nederlandse vorstenpaar al in kasteel Laeken afscheid genomen. H. M. koningin Juliana en Z. K. H. prins Bernhard hebben gisteren de hele dag op het terrein van de wereld tentoonstelling in Brussel doorge bracht. In de loop van de middag bezoch ten Koningin en Prins niet minder dan zeven paviljoens, waarna zij een cocktailparty op de Belvedère bij woonden. Op z'n Amerikaans! Ook de filmactrice Audrey Hep burn heeft gistermorgen, een bezoek gebracht aan het Nederlands pavil joen op de wereldtentoonstelling. Het bezoek duurdeéén kwar tier. De directeur van de nationale vereniging „Caritas" de heer M. G. Hermes, te Heerlen heeft gisteren in hoger beroep terecht moeten staan voor de rechtbank te Maastricht. De Officier van Justitie had beroep aan getekend tegen de uitspraak van de kantonrechter te Heerlen van 5 mei NIEUWE PERSPECTIEVEN IN HET j.l., waarbij de heer H. ontslagen werd van rechtsvervolging terzake overtreding van de loterijwet, we gens het houden van een open loterij zonder toestemming, als hoedanig hij de voetbalpool kenschetste. De president mr. W. Penning, stelde, nadat de feiten van de pool- actie door de directeur waren beves tigd, dat het hier vooral ging om de vraag of de Caritasvereniging een gesloten karakter ten aanzien van haar ledengroep droeg. De Officier van Justitie, mr A. W Rosingh, die ook bij de kantonrech ter was opgetreden, stelde voorop, dat het feit, dat hij in hoger beroep was gegaan van het kantonrechtelijk vonnis niet wilde zeggen, dat hij het met het standpunt van de kanton rechter betreffende de bewezen be slotenheid van de Caritas-leden- groep niet eens zou zijn. In tegen deel. Maar om de Hoge Raad in de gelegenheid te stellen, zich in hoog ste instantie uit te spreken, werd de thans gevolgde procedure toegepast. Mr. Rosingh wees erop, dat in Den Haag de Officier van Justitie bij voorbaat al had menen te moeten vaststellen, dat ook de Caritas, evenals de KNVB-pool geen besloten karakter droeg wat betreft de groep leden, die aan de pool deelnamen. Maar mr. Rosingh was van oordeel, dat hierover aan de hand van de stukken de Maastrichtse rechtbank uitsluitend de beoordeling had. Mr. Rosingh concludeerde op grond van de beperking voor het lidmaatschap van de vereniging „Caritas", alsmede o.a. om het feit, dat de leden zich akkoord verklaarden met de doelstel ling van „Caritas" inzake steun aan culturele, sociale en charitatieve ac ties en instellingen eveneens tot het vaststaan der beslotenheid van de groep Caritas-leden, zodat hij op dezelfde gronden als de Heerïense kantonrechter tot de eis van ontslag van rechtsvervolging kwam. Ook mr H. J. A. Prickartz uit Heerlen heeft in zijn pleidooi uit voerig de beslotenheid van de leden- groep van „Caritas" bepleit. De rechtbank bepaalde de uit spraak op maandag 30 juni. Van Nelle bestellen! Adv nauwkeurig achter de trekkende wa gen heeft gereden als hij zelf voor geeft. „De verdachte heeft het ver keer in ernstige mate in gevaar ge bracht op deze rijksweg, waar her haaldelijk dodelijke ongevallen ge schieden. Bovendien was de verdach te niet in het bezit van het voor deze zware vrachtwagens vereiste rijbe wijs." De officier eiste tegen de mon teur 3 maanden gevangenisstraf als mede ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar. De raadsman mr. W. M. Vermeer vocht op technische gronden het rap port van de deskundigen aan en meende, dat het ongeluk juist op het midden van de weg is geschied. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Uit spraak 1 juli a.s. (97) KATHOLIEK EMANCIPATIE- VRAAGSTUK. Dr M. A. J. M. Matthijssen te Nij megen heeft in een proefschrift een uitvoerige analyse gemaakt van het katholiek middelbaar onderwijs in Nederland zoals het zich in de laatste decennia ontwikkeld heeft. Daarbij heeft hij vastgesteld, dat de katholie ken op de middelbare scholen (semi naria inbegrepen) 39% der leerlin gen uitmaken. Omdat de katholieke jongeren tussen 12 en 20 jaar 44,4 der bevolking vormen en de toename der katholieke M.O. schooljeugd de laatste jaren rond 1 bedraagt, kan binnen afzienbare tijd een gelijk-zijn worden bereikt. Daarmede behoort echter de ach terstand, die eeuwenlang op kunst matige wijze in stand gehouden is, niet tot het verleden. Immers, zoals de nieuw gepromoveerde in gedach ten brengt, er liggen nog merkwaar dige en opvallende verschillen tussen de niet-katholieken en katholieken, waar het leidinggevende posities be treft. In het corps van hoogleraren hadden de katholieken in 1956 slechts 21.9 de katholieken onder de stu denten waren slechts 27.3 in de ja ren 1954/55; en bij de dames-studen ten 20.7 Omtrent het corps van katholieke ambtenaren herinnert de schrijver aan de in 1954 gehouden enquête van de ARKA, welke resulteerde in een participatie der katholieken van 14.4 Te Vancouver in Brits Columbia zijn dinsdag twee delen van een in aanbouw zijnde brug in het water ge stort. Er zijn tot dusver veertien lij ken geborgen. Ten minste negentien gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Van Nelle bestellen! (Van onze t.v.-medewei'ker). Wiegelied". klooster van In een Spaans slotzusters komt een klein kind inbreuk maken op de ge vestigde orderegels. Men moet zich over het kind ontfermen, hetgeen uiteraard een geheel nieuw element brengt in deze besloten gemeenschap. Dit onderwerp is uitgewerkt in het tweedelig spel van Gregorio en Maria Martinez Sierra „The Cradle Song", dat de K.R.O. onder de titel „Wiege lied" uitzendt op woensdag 25 juni. Tot de medespelenden behoren o.a. Ida Wasserman, Elise Hoomans, Ellen Vogel en Joris Diels. De regie heeft Wim Bary en dat zal wel voldoening schenken. In de rubriek „Vademecum" voert Jan Willem Hofstra een gesprek met mej. I. B. M. Frye, docente aan de R.K. Universiteit in de practische heilpaedagogie. Het onderwerp is: kinderpsychologie. „Het Eeuwige Rome". De K.R.O. heeft beslag weten te leggen op de Amerikaanse filmserie „Rome eter nal", gevormd door vier documentai res, welke in samenwerking met het Vaticaan zijn vervaardigd. Geduren de twee maanden is een uitgebreide staf in Rome en Vaticaanstad bezig geweest met filmopnamen, die, dank zij de speciale toestemming van de Heilige Stoel, verschillende nooit te voren gefilmde bezienswaardigheden bevatten. De scenario's zijn geschre ven door Paul Horgan, die in 1955 de Pulitzerprijs voor geschiedenis heeft gewonnen. De vier delen van de se rie, door Fred Bredschneyder be werkt, zullen maandag 7 en dinsdag 15 juli, maandag 4 en donderdag 14 augustus worden uitgezonden. Het eerste deel neemt het verblijf van de H. Petrus in Rome tot uitgangspunt. In het tweede deel wordt aandacht geschonken aan de Christelijke cul tuur in de Eeuwige Stad. Het derde deel geeft een indruk van de Romein se Renaissance, terwijl het vierde deel geheel gewijd is aan het Vaticaan. Onderwijs aan blinden. Ben Steggerda stelt een documentaire re portage samen over het onderwijs aan blinden, die de VARA zal uitzen den donderdag 26 juni. De reportage wordt gemaakt in het instituut tot on derwijs van blinden te Huizen. Aan deze reportage vooraf gaat de Spiegel der Kunsten, onder leiding van Milo Anstadt en zij zal worden gevolgd door een luchtig programma.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8