A Jeugdspaarregeling door Tweede Kamer aangenomen IJsselmeerpolders herbergen veel historische vondsten Eén ei ia ntéét dan een ei Mgr Buis kreeg onderscheiding Eet nu aardbeien Militairen van allerlei landen in Lourdes ETEN IN EEN ATOOMWOLK Nederlandse waarnemers naar Libanon DE LEIDSE COURAN'I PAGINA 7 Uw vakantie 1$ te kort om er zelfs één dag of uur Yzn te missen Daarom waarheen U ook gaatneem I 'ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug. U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. 'aspro" .-é*<2 U&Htujeeh fit.' i HERHALING OP VERZOEK" over Rxdio Luxemburg (200 m.) Iedere tondigmorgen 10.45 uur. (Advertentie) Nieuwe wet op winkelsluiting De Tweede Kamer is gistermiddag na drie dagen debat over de bezits vorming in het algemeen accoord ge gaan met de algemene jeugdspaarwet. Deze nieuwe wet houdt in, dat ieder die 15 jaar is en jonger dan 21, een spaarregeling kan aangaan over een periode van maximaal 9 jaar en ten minste 6 jaar. Het minimum spaarbedrag zal 30 en het maximum 300.bedragen. De staat geeft tien procent premie. Er zijn verschillende moties inge diend. De heer Van Buel (KVP) wilde de jongeren, die in dienst zijn geweest, de kans geven tien jaar van de rege ring te profiteren. In diensttijd heb ben zij weinig kunnen sparen. Het voorstel werd me', algemene stemmen aanvaard. De socialist Den Uyl stelde voor geen nadelen in de weg te leg gen, als een van de ouders komt te overlijden. Ook dit voorstel werd unaniem aangenomen. Het voorstel van de heer Hazenbosch (AH) om de regering te verplichten de goedkeu ring van de Kamers te vragen als zij het premie-percentage willen wijzi gen, werd door de katholieke en pro testante partijen gesteund en aange nomen met 59 tegen 51 stemmen. Minister Struycken kwam nog even terug op het algemeen debat over de bezitsvorming en hij deeldé mee, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen te beweren, dat de bezitsvorming nog honderd jaar op zich zal laten wach ten. Hij had slechts aan de hand van de geschiedenis van de sociale voor zieningen er op villen wijzen, dat el ke instelling een tijd van groei moet doormaken. Drs Schmelzer gaf een nadere ver klaring van zijn opwekking aan de werkgevers. Winstdeling en premies voor spaarregeling had hij aangemoe digd, nu er een loonstop is. Het mocht ty- echter géén verkapte loonsverhoging ringTste-2de eeuw. zijn. Men vroeg wat dit betekende en de staatssecretaris antwoordde, dat de bedragen die extra worden uitge keerd niet uitzonderlijk hoog mogen zijn, en de spaarregelingen mogen niet gericht zijn op artikelen, die men ook uit het salaris kan betalen. Winkelsluiting. In de Tweede Kamer heeft men ook gistermiddag gesproken over de win kelsluiting. Het wetsontwerp stelt enige wijzigingen voor. Winkels mo gen op de dagen voor kerstmis en St. Nicolaas in plaats van tot negen uur tot tien uur open zijn. Op zater dagen voor kerstmis mogen winke liers echter niet langer tot negen uur, maar gewoon tot zes uur verkopen. Winkeliers die Sabbath of de zeven de dag houden mogen hun winkels op zondag open houden van tien uur des morgens tot zes uur 's avonds. In de zomermaanden is de verkoop van zacht fruit 's avonds toegestaan. B. en w. zijn bevroegd ontheffing te verlenen voor het houden van lezin gen en modeshows in winkels. Met de meeste van deze voorstellen kon de Kamer zich wel verenigen. Enige afgevaardigden wilde stations winkels en stationskappers buiten de sluitingswet houden. Onderzoekingen voortgezet De rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amers foort heeft de laatste maanden haar onderzoekingen voortgezet. Het laat ste bulletin vermeldt o.m., dat in de nog tamelijk ongerepte wierde van het gehucht Kenwerd bij Oldehove enige profielen werden afgestoken en onderzocht. In overeenstemming met oudere waarnemingen elders bleek deze ruim 8 ha. beslaande wierde eerst sinds de 8ste eeuw haar grootste hoogte, doch vooral ook haar groot ste omvang te hebben verkregen. Onder deze latere aardmassas gin gen oudere cultuurresten schuil. Op zijn minst terugaand tot het begin van onze jaartelling. De heer A. van Sprang te Ermelo berichtte, dat bij graven van een sleuf ten behoeve van de waterlei ding ten noorden van de Hamburger- weg een af valkuil te voorschijn was gekomen waarin zich veel scherven, beenderresten en houtskool bevon den. Naast enkele scherven van ruw- wandig Romeins aardewerk bestaat bet merendeel uit een grote ver scheidenheid van versierd en glad- wandig inheems aardewerk. Date- De natuurbeschermingsconsulent bij het staatsbosbeheer te Groesbeek meldde, dat bij de bouw van een huis bij de Holdeurn een graf was gevonden. Dit bleek een Romeins tegelgraf te zijn, waarin enkele stuk- Door middel van een kraanwagen werd in Barneveld een reuzeëi op zijn plaats gebracht. Het transport ging over een smalle weg en het ei moest over telefoondraden en bosschages worden getild. Het ei is aan de weg tussen Amersfoort en Apeldoorn geplaatst; de bedoeling is er eiergerechten te serveren. Het is gebouwd in vrije tijd door de 28-jarige A. Zwetselaar met assistentie van de 15-jarige Bennie de Jong. Nog meer bijzonderheden? Hoogte 51/* meter, breedte 4 meter, gewicht 2 ton, con structie stalen raamwerk en bekleed met kunsthars. Foto: „Het reuzeëi in hogere sferen". ken aardewerk en een munt van Faustina werden aangetroffen. Bij het „opschonen" van de bo- mentocht is in de tochtwal van een kavel in de Noordoostpolder een vuurstenen bijl gevonden. Het op graven van een wrak op een andere kavel is begonnen. Het betreft een overnaads gebouwd, met stenen ge ballast vissersvaartuig van in dit stadium nog niet nader te bepalen type. De datering is vermoedelijk 16de of 17de eeuws. Bij de ontginningswerken in het noordoosten van Oostelijk Flevoland kwamen vele losse vondsten te voor schijn waaronder een kleine gewei stang van een edelhert vermoedelijk als splitpen in gebruik geweest; een 18de eeuwse tinnen drinkkan; een geglazuurde Duits steengoed kruik van 16de eeuwse datering en een on geglazuurde Sierburg-kan uit de 14/15de eeuw. Mgr. Jacob Buis, geboren te Lei den, apostolisch vicaris van Jessel- ton, Brits Noord Borneo, is ter ge legenheid van de verjaardag van ko ningin Elisabeth van Engeland be noemd tot „Knigh commander of the most noble order of the British Em pire". Grote aanvoer op veiling Het warme, droge en zonnige weer van de laatste dagen heeft de aan voer van aardbeien op de Neder landse veilingen zeer sterk doen toe nemen. Het zijn thans enkel nog maar de vroege rassen welke plukrijp zijn maar hiermede is het de laatste da gen dan ook zeer vlug gegaan, een zeer belangrijk centrum van de teelt van vroege aardbeien voor verse consumptie is Kapelle-Biezelinge in Zeeland. Op de veiling in deze plaats was mandag een aanbod van 40 ton aard beien met dop, bestemd voor verse consumptie. De prijzen waren belangrijk lager dan in de voorgaande dagen. Voor de beste kwaliteiten lag de prijs niet hoger dan 25 cent tot 30 cent per doos van 250 gram. De beste aard beien in chips noteerden rond of even boven een gulden per kg. Maandag werd ook de eerste vei ling van aardbeien voor de industrie gehouden in Kapelle-Biezelinge. Hier was het aanbod van ongeveer 7 ton aardbeien en de fabriek be taalde voor deze aardbeien zonder dop 1,27 tot 1,29 per kg. Dit is een betrekkelijke hoge prijs en het gevolg zal zijn dat de meeste telers hun aardbeien zonder dop voor de industrie gaan plukken, waardoor het aanibod voor verse consumptie zal afnemen. Vreedzame bezetting Een deelnemer aan de internatio nale militaire bedevaart naar Lour des schrijft ons: Lourdes is militair. Ongetwijfeld is dit de eerste indruk, die een vreem deling dezer dagen van dit genade oord krijgt. Zoals men weet zijn hier nu 40.000 militairen van alle naties, 40.000 jonge mannen die hun Hemelse moeder de wereldvrede afsmeken. Kerels, die straks met hun kamera den, God verhoede het, tegen een op rukkend rood leger moeten stand houden. Hier smeken 2000 Duitsers, 1800 Amerikanen, 1000 Spanjolen, 900 Hollanders, 250 Engelsen en verder nog Luxemburgers, Portugezen, Bel gen, aangevuld met 30.000 Franse mi litairen, dat Maria haar mantel over de oneenheid in deze wereld zal uit spreiden. Vele kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders zijn mee gekomen naar dit genadeoord. We ontmoetten hier o.m. de kardinaal Feltin van Parijs, de kardinaal Wen- del (Did.), mgr. Feretto van de H. Stoel, mgr. Alfrink en uit alle deel nemende. landen de legerbisschoppen. Onder de anderen zagen we de maar schalk Juin (Fr.), generaal Demetz van de Shape, mr. Strauss, de min. van def. in Duitsland en vele andere generaals. Zaterdagmorgen werd begonnen met een H. Mis aan de grot, opgedra gen door mgr Alfrink. 's Middags was er een openingsplechtigheid op de esplanade, waar mgr Théas een toespraak hield. Daarna werd er door maarschalk Juin een krans gelegd bij het monument van de gevalle nen. 's Avonds vond er een lichtproces sie plaats, voorafgegaan door het ro zenhoedje. Hier in deze processie klonk weer duidelijk de eenheid in ons geloof bij het zingen van Ave Ave Ave Maria. De eerste dag werd besloten met een Avondwake, waarin land voor land zijn zonen 'aan Maria toonde. Een priester riep via de mike: „Notre Dame", waarop allen het uit riepen „Au revoir". Hij vervolgde dan met: „Voici nos frères de Hol- lande, France, enz." Na deze oproep kwam dan een vertegenwoordiging van het betreffende land met de vlag naar voren. Gezamenlijk werd het Christus Vincit gezongen. Onder de pontificale Hoogmis voor de Rozaire werd zondag een brief van de H. Vader voorgelezen, waarin deze zijn vreugde te kennen gaf over een dergelijke eenheid in het leger. Tevens werd een brief van gene raal De Gaulle voorgelezen. In de middag werd door de kardi nalen Feltin en .Wendel alsmede door maarschalk Juin een bezoek ge bracht aan het tentenkamp. Kard. Feltin overhandigde aan aalmoeze nier Besembes (5e militaire legioen) maarschalk Juin decoreerde de gen.- aalmoezenier der Amerikaanse strijd krachten. Een indrukwkkende Sacraments processie die middag was het laat ste officiële gebeuren in de Intern. Leger Bedevaart. Een esplanade vol met militairen uit alle naties, rond om afgezet door de Cavalerie de France in hun schitterende gala-uni formen en onder de bomen de zie ken, die stuk voor stuk de zegen met het Allerheiligste ontvingen. Kardinalen, bisschoppen en gene raals volgden het H. Sacrament op deze rondgang. Daarna werd vanaf de trappen der Rozaire het leger van 40.000 gezegend en ondertussen klon ken maar steeds de gebeden, die ge zamenlijk werden gezegd. Dinsdag is door de Nederlandse militairen de terugtocht aanvaard. Vandaag komen zij in Nederland aan. J. K. „Dunnetjes bij PTT" Nog één gidsregel gratis De nieuwe telefoongids voor 1959 zal zo dun mogelijk worden gehou den. Er zal worden gestreefd naar een éénregelige adresvermelding per abonnee. In verband hiermede zal door de PTT een beroep op alle aan geslotenen worden gedaan om zoveel mogelijk leters en bijvoegingen uit hun naamsvermelding weg te laten. De eerste regel is kosteloos en de tweede regel wordt gratis als hij voor de duidelijke vermelding nood zakelijk is. In andere gevallen wordt voor de tweede regel ƒ2.50 in reke ning gebracht. De derde en volgende regels kosten ƒ5.-. Wie binnen twee weken na het rondschrijven van de PIT niet heeft geantwoord op het verzoek zal in de nieuwe gids zijn oude (lange) vermelding zien staan, maar zal dan ook voor de hogere kosten komen te staan. De Navo en Cyprus Premier MacMillan van Engeland heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de verwachte Engelse beleidsverkla ring aangaande Cyprus nog 48 uur uitgesteld zal worden. MacMillan deelde het Lagerhuis mee, dat de secretaris-generaal van de Navo, Spaak, om het uitstel ver zocht had. De Britse premier wilde het n.l. aan de Navoraad overlaten om te zien wat zij kunnen bijdragen in het werk van verzoening. In Navo-kringen hoopt men, dat Griekenland en Tur kije hun houding ten aanzien van het Britse plan zullen herzien, re kening houdend met de vrees, die in de raad is geuit, voor de gevolgen van een meningsverschil tussen twee het kruis van het legioen van eer en Navo-leden. In Oerebro (Zweden) kan men nu een maaltijd nuttigen in een „atoom wolk". Het is het meest moderne restaurant wat in Zweden te vinden is. Bovenop de zuil (het platform) is plaats voor 150 mensen, die op een hoogte van plm. 80 meter hun hapje kunnen nuttigen. U hoeft zich verder nergens ongerust over te maken, want het eten is zeker niet radio actief besmet Regering beheerst de grens niet De secretaris-generaal van de Ver. Naties heeft een zeer dringend be roep op de regeringen van enkele landen, waaronder Nederland, ge daan om een aantal officieren ter be schikking te stellen van de waarne- mersgroep in Libanon (de Unogil). De Nederlandse regering heeft aan dit verzoek van de secretaris-gene raal voldaan door acht officieren aan te wijzen. Zes officieren die oor spronkelijk waren aangewezen voor de bestandscommissie van de V. N. in Israël zullen vandaag rechtstreeks van Schiphol naar Beiroet vertrek ken. Twee officieren zullen op korte termijn volgen. Voor de bestands commissie van de V. N. in Israël zul len andere officieren worden aange wezen. De zes officieren, die vandaag van Schiphol naar Beiroet zullen ver trekken, zijn majoor C. L. Trieling en de kapiteins G. C. van Gorcum, M. de Boer, F. van Ginkel, W. L. M. Kruse en W. de Vries. Allen beho ren tot de infanterie. Volgens Hammarskjoeld wordt de taak van de groep waarnemers in Libanon aanzienlijk verzwaard, door dat slechts een klein deel van de grens beheerst blijkt te zijn door troe pen van de Libanese regering. Dit was door het hoofdkwartier van de waarnemers in Beiroet gemeld. Hammarskjoeld zeide, niets af te weten van berichten, dat de Libanese regering gevraagd zou hebben om 4.000 man troepen om de grenzen af te sluiten. Spoetnik III wordt zichtbaar De derde Russische kunstmaan, die op 15 mei is gelanceerd, is sinds het moment van zijn lancering in Ne derland niet te zien geweest. Thans is volgens de Utrechtse ster renwacht het ogenblik gekomen, waarop ook de bewoners van Neder land dit nieuwe hemellichaam kun nen waarnemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de raket van de derde Russische kunstmaan, waarvan de officiële be naming is: „1958 delta 1", zaterdag ochtend 21 juni om 3 uur precies te zien zijn. Zij verschijnt in het zuid-oosten op een hoogte van circa 20 graden boven de horizon. Zij beweegt zich van zuidwest naar noordoost. West-Duitsland heeft dinsdag herdacht, dat Oostduitse arbeiders vijf jaar geleden tegen de communis tische Oostduitse autoriteiten in op stand kwamen. Het verzet werd toen door de Russen neergeslagen. Fabrie ken, kantoren en werkplaatsen waren gisteren gesloten en in het gehele land werden herdenkingsplechtighe den gehouden. Bondskanselier dr Konrad Adenauer hield in een plech tige zitting van de Bondsdag een her denkingstoespraak. Nog altijd gevechten In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn dinsdagmiddag drie bommen ont ploft, die evenwel geen schade aan richtten. Een groep opstandelingen heeft bij een gevangenis in Beiroet een vuurgevecht met regeringstroe pen geleverd. Bij Baroek zijn opstandelingen en regeringstroepen slaags geraakt; het gevecht duurde dinsdagavond nog voort. Geregelde troepen hebben het dorp Bation in dit gebied heroverd. Een andere schermutseling heeft zich afgespeeld in het oostelijke deel van de vlakte van Bekaa bij Machgara tussen Syrische infiltranten en Liba nese troepen. Vloten voor de kust Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat men voorzorgs maatregelen heeft getroffen om zo nodig de drieduizend Franse onder danen in Libanon te beschermen. Eenheden van de Franse vloot lig gen voor de Libanese kust, maar men zou niet eerder ingrijpen vóór de Libanese regering erom verzocht. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, ver klaarde, dat de Verenigde Staten de toestand in Libanon met ongerust heid gadeslaan. „De Amerikaanse zesde vloot, die zich in de Middellandse Zee bevindt, slaat de toestand gade. Enkele een heden dezer vloot bevinden zich niet ver van de Libanese kust; zij kun nen, indien nodig, gehoor geven aan een geëigend beroep", aldus Dulles. Van topconferentie komt niets terecht De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren op zijn persconferentie ver klaard, dat de voorbereidende bespre kingen die te Moskou worden gevoerd over een topconferentie waarschijn lijk zullen worden afgebroken als ge volg van de plotseling gewijzigde Sowjet-Russische houding. Dulles achtte het niet uitgesloten, dat de Russen hun tactiek ten aan zien van een topconferentie hebben gewijzigd, nadat zij hadden geconclu deerd dat er gezien de verschillende zienswijzen van Oost en West geen enkele gegronde reden is voor een bijeenkomst. Hij zei het hoogston- waarschijnlijk te achten, dat binnen de komende twee maanden topbespre- kingen zullen worden gehouden. Hij verklaarde geen enkel gebied te kunnen opnoemen waarop mogelijk overeenstemming kan worden bereikt met de Russen. Groot-Brittannië heeft Rusland er van beschuldigd het vertrouwen van het westen geschonden te hebben door geheimen van de Moskouse on derhandelingen over een topconfe rentie te onthullen. Tezelfdertijd heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ont huld, dat de Ver. Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk een herzien plan ter tafel gebracht hebben ten einde te trachten tot een werkprogramma voor de conferentie der staatshoofden te geraken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7