De tiende Ronde van Nederland begon met zege voor Schulte Engeland, Tsjecho-Slowakije^ en Hongarije zijn uitgeschakeld Peter Post werd eerste, dank zij zijn ploegleider Serg. Wormhout won le étappe van Tour van Valkenburg Eindtournooi wereldkampioenschap Chefarine „4" doet wonderen! tmJÊÊtBIEIkZEZZZHHL WOENSDAG 18 JUNI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 DE PESSIMISTEN, die voor de start van de tiende Ronde van Neder land een nieuwe overheersing van de Belgen hadden voorspeld, hebben onge lijk gekregen. Toen even voor Leeuwarden een kop- groepje van vier man op de finish af stoof, waren zij nog in de veronderstel ling. dat de rappe Leon van Daele de eerste winst in deze lustrumronde zou gaan behalen. Maar op het Zaailand tussen hagen Friezen door, spurtte zwarte trui onweerstaanbaar naar voren en "even voor de meet was Van Daele geklopt door de 24-jarige Amsterdam mer Peter Post, die zich juichend met een arm omhoog in de oranjetrui reed. Op enkele meters volgde de geslagen Van Daele, die nog de grootste moeite had om de halve minuut bonificatie vóór Kersten en Piet van Est in de wacht te slepen. Dat Rik van Looy, 23 seconden na de kopgroep met een banddikte voor Ger- rit Schulte de sprint van een groepje van acht man won, was van weinig be lang meer. Belangrijker was, dat behalve Schulte ook de lange Geurt Pos binnen kwam, want dat betekende, dat dus de zwarte ploeg van de blonde Bossenaar ook de eerste plaats in het ploegen- klassement had veroverd. Een fraaie prestatie leverde voorts de groene équipe van Klaas Buchly, die met Adri Voor- ting, Manneke Roks en Piet van den Brand eveneens in de voorste gelederen had gestreden en de tweede plaats de ploegenrangschikking opeiste. De grootste klap op de eerste dag kreeg de formatie van Rik van Steen bergen. Zijn eerste man was de Belgi sche wegkampioen André Vlayen, dit precies vijf minuten na Post met Van der Pluym, De Roo, De Groot en Ver hoef finishte. Maar de wereldkampioen zelf was niet uit het grote peleton los gekomen en liep een achterstand van liefst 12 min. en 3 sec. op Gerrit Schulte de man! Peter Post wachtte ongeduldig op de volgende groep, toen hij als winnaar binnengekomen was. Hij had geen aan dacht voor de vele handen, die hij toe gestoken kreeg en viel Gerrit Schulte om de hals om hem te danken voor zijn hulp. „Bedankt Gerrit, dank zij jou ben ik zover gekomen". Het was inderdaad zo. Toen Post, Piet van Est, Leon van Daele en Kersten zich 11 km. voor de Friese hoofdstad uit de kopgroep had den losgemaakt, was het Schulte, die 19JUNI- 3e ETAPPE 230KM START ^ZWOLLE Oeventef O Zuffef) ^l^ravitaHlerir^ Men ziet hier hoe Post als eerste over de eindstreep ging, gevolgd door de Belg Leon van Daele, uit de ploeg van Rik van Looy, die op de tweede plaats beslag legde. elke poging van Rik van Looy om het viertal terug te halen, verijdelde. Schulte had zijn woord gehouden. Vrijdagmiddag bij de voorbespreking met zijn ploeg in de Vliert, had de routinier bij het doornemen schema voor de eerste dag zijn aanvals plan al opgesteld. Die ravitaillering na 76 km. in Me- demblik moeten jullie maar vergeten. Jullie moeten die eerste dag die 180 km. voldoende eten en drinken meenemen. En als de anderen dan bij de verzorging aangaan, snellen wij er tussen uit. Bo vendien had hij er aan toegevoegd, dat hij zijn steun zou geven aan de best geplaatste Het liep niet precies zoals Schulte het had voorgesteld. Na de triomfale uit tocht uit Amsterdam was de lekke band van Gerrit Blauw na 55 km. de eerste sensatie voor de volgers. Aren' van 't Hof wachtte op de pechvogel en kwamen 2ij spoedig weer bij. Want voor aan lag het tempo door de broeierige warmte niet hoog. Het offensief geopend Piet Steenvoorden opende het offen sief van het zwarte eskadron. De jonge Heemstedenaar was de woorden van Schulte in de Vliert niet vergeten, de marreerde na 60 km. en pakte 200 m. Hij zou de springplank moeten zijn voor de verdere acties. Maar Steenvoorden was te vroeg begonnen, want toen Schalk Verhoef zich bij hem voegde, kon de Heemstedenaar niet meer meekomen en viel terug. Op zijn beurt speelde Verhoef nu het spel. In Medemblik bij de ravitaillering had hij een voorsprong veroverd van 30 sec. en wachtte op de verdere ge beurtenissen. Maar er kwam niemand, tenminste voorlopig niet. De slag viel pas bij Slootdorp (91 km.). Geurt Pos (Nederland Zwart), Adri Voorting, Man neke Roks en Piet van de Brand (Ne derland Groen), Jef Coone, die op het laatste moment aan de Duitse ploeg was toegevoegd, de Belg Van Daele, Piet van Est en Jaap Kersten van Nederland Blauw en Jos Hinsen van Nederland Geel sloegen het gat, dat later de be slissing zou brengen. Zij togen op weg naar Verhoef, die al spoedig het ver geefse van zijn poging inzag en zich terug liet vallen. Maar inmiddels had Gerrit Schulte het gevaar geroken. Te genover de drie groenen kon hij im mers in de voorhoede slechts twee man stellen en dus gaf hij Peter Post een seintje. De Amsterdammer demarreerde, Schulte ging met hem mee, maar zij moesten lijdzaam toezien, dat ook Rik Looy van deze kans gebruik maakte om naar voren te komen. In Hippolytushoef had het drietal de vluchtelingen te pakken, en voort ging het. Nu met vier man in de kop rukte Schulte c.s. om het tempo omhoog te krijgen en hun opzet slaagde. Want bij het passeren van de machtige Stevin- sluizen aan het begin van de Afsluitdijk (107 km.) was het gat tussen de leiders en het peloton aangegroeid tot 50 sec. Nederland was in de aanval gegaan en de actie was geslaagd. Want op de Af sluitdijk konden nóch Rik van Looy, nóch Leon van Daele, nóch de koude zeewind, die van opzij inkwam, de on stuimige meute meer afremmen. Voorsprong der vluchters groeide De voorsprong van de vluchters groei de langzaam. Bij het Monument (114 km.), waar Peter Post de enige premie sprint (50 gulden) van deze étappe won, volgde het peloton op 1 min. Toch waren er vier renners, die met de gang van zaken geen genoegen namen. Op de eindeloos lijkende betonweg gingen Daan de Groot, Leo van d°r Pluym, Joop de Roo (alle drie van Ne derland Blauw) in het gezelschap van men los van het nog altijd luierende peloton, dat niet in de machtsgreep ge loofde. De grootste klap volgde in de laatste 45 km. In Harlingen (150 km.) moesten de vele toeschouwers langs de weg al 2 min. 45 sec. wachten op de doortocht van De Groot en zijn mak kers en 6 min. 20 sec. op de rest van het veld. Op de smalle bochtige wegen in het Friese land waren de koplopers in het voordeel. Onbekommerd slingerde de groep zich door de scherpe bochten in de weten schap, dat zij van de achtervolgers geen gevaar meer behoefden te duchten. Even voorbij Harlingen probeerden Schulte en Peter Post de beslissing al te forceren, maar de groenen nóch de twee Belgen lieten dit stoutmoedige plannetje door gaan. Schulte zat te loeren naar gaatje om een van zijn mannen naar voren te krijgen. En dat hij daarbij speciaal het oog had op de sprinter Pe ter Post leed geen twijfel. In Wier (11 km.) voor Leeuwarden, zag Schulte zijn kans schoon. Het be kende scherpe fluitje klonk voor Post, die geen moment aarzelde en een gat sloeg. Er waren kapers op de kust, want Piet van Est volgde onmiddellijk en na enig aarzelen ook Leon van Doele en Jaap Kersten. Voor Rik van Looy het zich realiseerde, was er een gat van 100 meter. De Belg, die al twee jaar achtereen de ronde had gewonnen, gaf de strijd nog niet op. In zijn eentje trachtte hij de brug naar de vluchte lingen te slaan, maar nu kwam Gerrit Schulte in actie, want zodra Van Looy aanzette, zat Schulte aan zijn wiel en was helemaal niet naar de zin van de Belg. Na enkele pogingen gaf hij het ook maar op. Hij berustte erin, dat ander vandaag de oranje trui, een zo bekend kledingstuk, naar Zwolle zou dragen. Hij had zijn best gedaan en vandaag kwam er trouwens weer een dag Uitslagen en klassementen De uitslag van de eerste étappe luidt: 1. Post (Nederland zwart) 4.45.11; 2. Van Daele (België II)3. Kersten (Neder land blauw); 4. Piet van Est (Neder land blauw) allen z.t.; 5. Van Looy (België II) 4.45.34; 6. Schulte (Neder land zwart); 7. Van de Brand (Neder land groen); 8. Coone (Duitsland); 9. Adri Voorting (Nederland groen); 10. Hinsen (Nederland geel)11. Roks (Ne derland groen); 12. Pos (Nederland zwart) allen z.t.; 13. Van der Pluym (Nederland blauw) 4.50.11; 14 De Roo (idem); 15. Vlayen (België I); 16. De Groot (Nederland blauw); 17. Verhoef (Nederland zwart) allen z.t.; 18. Schroe- ders (België II) 4.56.24; 19. Ziegler (Duitsl.) 4.56.26; 20. Van Dongen (Ne derland geel) 4.56.31; 21. het peloton geleid door Van Steenbergen (België I) 4.57.13. Uitgevallen zijn de Duitsers Liebelt en Klein. Het ploegenklassement van de eerste étappe ziet er als volgt uit: 1. Neder land zwart 14.15.19; 2. Nederland groen 14.16.42; 3. Nederland blauw 14.20.33; 4. België II 14.26.39; 5. Duitsland 14.39.13; 6. Nederland geel 14.39.27; België I 14.44.37. TOCH VOOR DE MAGNEET Stolker, Van der Pluym De Groot, die niet voor een andere fabriek dan de N.V. Locomotief moch ten uitkomen, zijn desondanks heden toch voor de Magneet in de Ronde van Nederland gestart. Dit besluit is geval len mede naar aanleiding van een ad vies van de juridische adviseur van Pellenaars. 29 uitvallers op le dag Tegelijk met de Ronde van Nederland werd gisteren ook gestart voor de Tour Valkenburg, georganiseerd door en voor de manschappen van het Marine vliegkamp Valkenburg. Er hadden zich ditmaal ongeveer 120 deelnemers voor deze driedaagse Tour aangemeld, waarvoor op de eerste en derde dag een rit over 53 km. door Val kenburg, Katwijk, Noordwijk en Was senaar moet worden gereden, terwijl vandaag een tijdrit gehouden wordt over 25 kilometer. Het parcours was gistermiddag zeer zwaar door de stevige wind, die de ren ners op een groot gedeelte tegen had den. Het was daarom niet te verwon- PRONONCE voor Uw ONDERGOED Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 (Advertentie) Een beeld uit de gisteravond in Gothen burg gespeelde beslissingswedstrijd voet bal tussen Engeland en Rusland, welke door Rusland met 10 werd gewonnen. Deze foto van het enige doelpunt in deze wedstrijd, Iaat zien hoe de Engelse doelman Mac Donald werd gepasseerd door 'n schot van de Rus Anatolii Illine. deren, dat niet minder dan 29 deel nemers uitvielen. Gelukkig verliep de eerste rit zeer moeilijk omdat op gewone tourfietsen wordt gereden zonder ernstige ongelukken. Enkele ren ners liepen bij de natuurlijk voorko mende valpartijen wat schaafwonden op, terwijl er één 'n lichte hersenschudding bekwam. Toen te 4 uur werd gestart aan de zuidkant van het vliegveld, werd er onmiddellijk een stevig tempo ingezet. Als één dikke slinger rolde de hele ploeg over de wegen van het vliegveld naar de straatweg van Valkenburg en het duurde een heel tijdje alvorens zich een echte kopgroep had gevormd. Bij de flatbouw in Valkenburg had Westerhout de. leiding, maar er werd op de Noord wij kerweg nogal eens gewisseld. Het ge volg was tenslotte, dat zich langzaam een kopgroep van 15 16 man vormde, later dunde deze groep weer en ten slotte bleven er acht renners over, die elkaar stevig in de gaten hielden. Nieu- wenhuis en Pieterse streden om de sprintprijs in Wassenaar, bleven daarna nog enige tijd om hun voorsprong te behouden, maar vielen tenslotte toch weer terug in de kopgroep. Toen men weer op het vliegveld terug kwam, nam serg. Wormhout de leiding. Vorig jaar werd hij zesde; nu winnaar van de eerste étappe. De uitslag van deze étappe was: 1. C. Wormhout 1.26.05 (1 min. bonificatie); 2. G. J. Nieuwenhuis 1.26.37 (l/i min. bonificatie); 3. C. D. Pieterse 1.27.08; 4. A. Bos 1.27.09; 5. R. Westerhout 1.27.10. Ploegenklassement: 1. W.VI 6.03.42; 2. Full Speed 6.07.57; 3. Torenkraai 6.25.14. De oudste deelnemer aan deze Tour, maj. Egeraat, behield de groene trui. ,E KWALIFICATIERONDE van het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap is gisteravond met drie be slissingswedstrijden afgesloten. Bij de ploegen, die zich reeds voor de kwart finales hadden geplaatst: West-Duits- land, Frankrijk, Zweden, Brazilië en Zuidslavië, hebben zich alsnog Noord- Ierland, Wales en Rusland gevoegd. Noord-Ierland had in Malmö 120 min. nodig om de Tsjechen met 21 uit te schakelen, Wales bracht het in Stock holm tot een nogal verrassende 21 overwinning op de Hongaren, finalisten in 1954, en Rusland versloeg in een voorzichtige, verre van fraaie wedstrijd het teleurstellende Engeland. Dit was de derde ontmoeting van de laatste tijd tussen beide ploegen. In Mos kou speelden ze 11, in Götheborg vo rige week 22. De Engelsen kwamen met drie wijzigingen in de ploeg, Cla- ton op de rechtshalfplaats, Brabook en Broadbent in de voorhoede en deze 2 spelers hebben nog voor het meeste ge- de Russen gezorgd. Brabook de Belgische wegkampioen, André schoot tweemaal tegen de staander Vlayen, achter de leiders aan. Zij kwa- een door hem gemaakt doelpunt werd verdiend. geannuleerd omdat de scheidsrechter reeds voor een gemaakte overtreding had gefloten. De ongeveer 24.000 toe schouwers hebben overigens maar een matige wedstrijd gezien en het enige doelpunt ontstond in de 22ste minuut na de rust, toen linksbuiten Illine keeper MacDonald wist te verrassen, juist na een periode van Engels overwicht. En geland kon de moed niet meer opbren gen om terug te slaan en het bleef bij die 1—0. Met West-Duitsland, Frankrijk en Zweden als groepwinnaars, steekt het resultaat van de landen van het West- europese continent dus wel zeer gunstig af bij dat van de andere zones. Zuid- Amerika is slechts vertegenwoordigd door Brazilië, het „oostblok" door Zuid slavië en Rusland en de Britse landen door Wales en Noord-Ierland. Engeland, dat nog altijd zo graag beweert het beste voetbal ter wereld te spelen, heeft sterk teleurgesteld en de Russische overwin ning in Gothenburg was zonder twijfel Wales, in de aanval weer geleid door de voortreffelijke John Charles, had te gen Hongarije een zeer moeilijke eerste helft. Toen de rust met een 10 voor sprong voor Hongarije inging, leek de kans voor de pittige Welse ploeg uiterst gering, maar een opnieuw geïnspireerd Wales nam in de tweede helft het heft in handen en met twee goede doel punten werden de grof spelende Hon- De gelukkige winnaar ontvangt de gebruikelijke bloemen en een kus, dit maal een Marva-kus. Foto: M.L.D.-fotodienst Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel ChelaroL KNWU wil Buchly handhaven De problemen rond het ploegleider schap van de Nederlands-Luxemburgse formatie voor de Tour de France zijn nog steeds niet opgelost. Naar aanleiding van de weigering de Luxemburgse wielerbond om Klaa Buchly als directeur technique te aan vaarden, heeft de sportcommissie de K.N.W.U. gisteravond besloten Luxemburgers mede te delen, dat Buchly als ploegleider wenst te hand haven. Aan deze mededeling is dat de K.N.W.U. bereid is Jeng Golc schmidt de Luxemburgse kandidai als assistent van Buchly te accep teren met de bepaling, dat deze twei heren in onderlinge collegialiteit in hel belang van de renners zullen samenwer ken. Een telegram van deze inhoud is gisteravond aan de Luxemburgse wieier bond gezonden; tegelijkertijd is een af schrift gestuurd naar Jacques Goddet, de directeur van de Ronde van Frank rijk. Van den Borgh vervangt Wagtmam De sportcommissie van de K.N.W.U heeft Martin van den Borgh als ger van Wout Wagtmans aangewezen De ploeg ziet er dus als volgt uit: Mar tin v. d. Borgh, Piet Damen, Wim Est, Piet van Est, Piet de Jongh, Jaap Kersten, Jef la Haye en Gerrit Voorting Reserves zijn: Piet van den Brekel, Daan de Groot, Leo van der Pluym Michel Stolker. IJSHOCKEY Het bestuur van de ijshockeyclub Den Haag deelt het volgende mede: Nadat het bestuur van de IJ.H.C. Den Haag op 7 juni jl. uit de pers had ver nomen, dat het door haar in januari ingestelde beroep op de algemene leden vergadering van de Ned. IJshockey Bond inzake het uitgesproken royement door het bestuur van die bond op 9 mei jl. was verworpen, heeft zij onmiddellijk haar raadsman mr. dr. J. W. Dekker opdraeht gegeven aan de rechtbank nietigverklaring van het royement te vragen, alsmede de rechter te verzoeken om te beslissen dat de IJ.H.C. Den Haag gerechtigd is zelfstandig plaatselijke wedstrijden te organiseren met buiten landse clubs en spelers. Ingevolge deze opdracht is de Neder landse IJshockey Bond gedagvaard om op 1 juli a.s. voor de arrondissements rechtbank te Haarlem te verschijnen. LAWNTENNIS DE EXHIBITIE VAN WIMBLEDON- SPELERS TE NOORDWIJK De K.N.L.T.B., de I.C. Nederland de Noordwijkse spc «4*ereniging zijn in samenwerking in geslaagd voor de op 6 juli te Noordwijk te houden de monstratiewedstrijden beslag te leggen op de volgende spelers: Drobny (Egyp te), Patty (V.S.), Copper en Mark (bei den Australië). PAARDENSPORT „SANDIACRE" WON ASCOT STAKES Het paard „Sandiacre" heeft gisteren de Ascot Stakes in Ascot, een ren over 4000 m. gewonnen. Sandiacre werd ge reden door M. H. Carr en verdiende voor de eigenaar A. M. Cowley een be drag van bijna 30.000 gulden. „Seleucus" wer op anderhalve lengte tweede. De race over 2 mijl om de „Gold Vase" leverde een overwinning op voor „Even- money" onder M. A. Breasley. De 1ste nodige vechtlust kunnen opbrengen, nu om de technisch uitstekende Tsjechen in de verlenging te kloppen. De kwartfinales zijn dus: Duitsland Zuidslavië, FrankrijkNoord-Ierland, ZwedenRusland, BraziliëWales. De kwartfinales Het programma voor de kwartfinales, die morgen worden gespeeld, ziet er als volgt uit: Malmö: West-DuitslandZuidslavië. Nörköping: FrankrijkNoord-Ierland. Stockholm: ZwedenRusland. Gothenburg: BraziliëWales. ZWEEFVLIEGEN JOH. KAAY HAALDE DIAMANT De Leidenaars Wim Toutenhoofd e Johan Kaay vertoeven thans in Polen ter deelname aan de Europese zweef- vliegkampioenschappen, die van 15—29 juni worden gehouden. Bij een gehouden oefentocht ter voorbereiding van deze kampioenschappen slaagde Johan Kaay, lid van de Militaire Zweefvliegclub Volkel, er in een doelvucht van 320 km. te maken, waarvoor hij het brevet biet diamant verwierf. Hij legde deze afstand 1 af in 7Vs uur.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6