UIT DE OMGEVING De goede jager spaart 't wild SUPER IC+ en IC+ Zonnebrillen Wit-Gele Kruis WOENSDAG 18 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HILLEGOM Uitgangsdag bejaarden. Het was deze keer weer op ouderwetse ma nier, dat de ouden van dagen van Hillegom het jaarlijkse uitstapje maakten. Het waren 110 luxe auto's die ter beschikking waren gesteld om de bejaarden te vervoeren. Dat er nu niet meer behoefde gewacht te worden bij het Velser pont, maakte het mogelijk om eens een kijkje te nemen in het land boven het IJ en werd Bergen in Noordholland uitge zocht tot bezoekplaats. Nadat de auto's om ruim 1 uur waren gestart, arriveerden zij via Castricum-Bak- kum en de Egmonden om ongeveer 3 uur in Bergen, waar in de tuin van de inspanning ..Duinvermaak" de thee werd gebruikt. Vele van de meest krasse bejaarden wandelden naar de bossen en duin of vermaak ten zich met de hernieuwde kennis making sinds het vorig uitstapje in 1957. Om 6 uur schaarden allen zich aan tafel om de lunch te gebruiken en sprak de voorzitter van het comi té, de heer P. Klaver, een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij vond het jammer dat de burgemees- Schuldeisers be'egerden reisbureaudirecteur Tientallen mensen hebben gister avond in Den Haag de woning bele gerd van de heer V., een reisbureau- directeur die er de oorzaak van is dat honderden Nederlanders niet hun in trek zullen kunnen nemen in de bungalows in Limburg en Duitsland die door hen waren besteld en reeds betaald. Het is n.l. gebleken, dat deze droom-woninkjes in het geheel niet bestaan. De mensen stonden tot in de gang van de directeurswoning en op de stoep, maar de echtgenote van de belegerde deelde mede, dat haar man niet thuis was en dat ze de om hun geld roepende mensen niet kon hel pen. De buren hadden echter gezien, dat de heer V nét naar binnen was gegaan en dus wél thuis moest zijn. Hij had zich evenwel goed verbor gen en stond geen enkele vakantie ganger te woord. Toen de schuldeisers al te veel op drongen en in groter getale kwamen opzetten besloot de politie ;n te grij pen en deze sommeerde de mensen de woning te verlaten. Een der ge dupeerden nam vervolgens het ini tiatief en deelde mede, dat er een actiecomité gevormd zou worden en dat men gezamenlijk het faillisse ment van de verscholen directeur zou aanvragen. De Haagse recherche kan in deze zaak niet ingrijpen, want er zijn, volgens zeggen van deze zijde, geen strafbare feiten gepleegd. ter en zijn echtgenote verhinderd waren om dit jaar het uitstapje van de bejaarden mee te maken, maar het gemeentebestuur was vertegen woordigt door de loco-burgemeester, wethouder W. F. van Dam en de ge meente-secretaris de heer J. Th. M. Puutz. Tijdens de lunch werd door wethouder Van Dam de wijze waar op het ieder jaar weer mogelijk werd gemaakt om de bejaarden dit uit stapje aan te bieden, als een daad van goede burgerzin geroemd. Gezamenlijk werd de zesde strofe van het Wilhelmus gezongen. Een bijzonder woord van welkom gold de 96-jarige Opoe Gabel, die ook dit jaar weer van de partij was. Na de lunch werd er nog wat nagepraat en toen werd om 7 uur de terugreis aan vaard en nu via Alkmaar. Toen de uitgaanders om ongeveer 9 uur in Hillegom arriveerden, werden zij door de muziek van de r.k. harmo nie verwelkomd. Zuinig met water. B. en w. van Hillegom hebben zich genoodzaakt gezien een beroep te doen op de wa tergebruikers om zuinig te zijn met gebruik van water. Het komt name lijk voor dat in sommige percelen, welke tot het verzorgingsgebied van het gemeentelijk waterbedrijf beho ren, geen of slechts zeer weinig wa ter betrokken kan worden. Daarom werd door het college bepaald, dat het van nu af verboden zal zijn om vóór des avonds 8 uur water te ver spillen en dit te gebruiken tot het besproeien van tuinen en gazons. KATWIJK AAN DEN RIJN De bejaarden. De grote dag waarnaar ieder jaar door vele be jaarden wordt uitgezien, was giste ren weer aangebroken en onder gun stige weersomstandigheden vertrok ken tegen 9 uur 34 particuliere auto's en een bus. Het waren 180 personen die ditmaal aan deze tocht deelna men en voorafgegaan door de Kat- wijkse verkeerspolitie de tocht aan vingen richting Noordwijk. Het ging naar Vogelenzang, Bloemendaal, Santpoort, door de Velsertunnel naar Limmen waar in hotel Friesland de eerste pauze werd benut om koffie te drinken. Toen via Alkmaar naar Bergen-Schoorl, een mooi oord om te pick-nicken. Dan verwees het reisdoel naar Egmond aan Zee waar in een speeltuin werd gepauseerd; vervolgens terug naar Haarlem- Heemstede waar het park Groenen- daal de pleisterplaats was. Inmiddels was de tijd aangebroken om via Hil legom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk naar huis terug te keren. Te ruim 7 uur arriveerde men hier en als steeds was de Harmonie Katwijk weer paraat om de ouden van dagen aan de rand van het dorp in te ha len en te begeleiden naar de aula van het Missiecollege St. Willibrord aan de Overrijn waar een heerlijk diner de feestelingen wachtte. Toen allen binnen waren, sprak de voor zitter van het comité, de heer H. A. van den Anker de aanwezigen toe, doch inzonder burgemeester H. Dui ker en diens echtgenote die evenals vorige jaren de tocht ook nu weer hadden meegemaakt. Dank werd ook gebracht aan de bevolking die ook nu weer spontaan hadden meege werkt om deze tocht te doen slagen; 1400 had men voor dit mooie doel geofferd. De heer Th. M. van Schie bracht namens de bejaarden de dank over aan het comité voor de goede orga nisatie. Ook burgemeester Duiker voerde het woord, tot uitdrukking brengend de waardering die het ge meentebestuur voor dit doel heeft. Pater rector Silvanus van der Meer O.F.M. sprak in een samenspraak met burgemeester Duiker over de verbondenheid die tussen de dorps- delen Katwijk a. d. Rijn en Katwijk aan Zee bestaat. SASSENHEIM Wielerronde. Gisteravond vond om 7 uur aan de Oranjebuurt een clubontmoeting plaats tussen „Swift" Leiden en „De Bataaf" Halfweg ten bate van de ouden van dagen. Eerst kwamen de adspiranten aan de start. Er werden 20 ronden gereden en van meet af aan was er felle strijd. Bert Zoet en H. Schouten probeerden di- rekt uit te lopen. Dit gelukte enige ronden. Het peloton bleef echter ja gen en aangezien Schouten geen kop wenste, vielen beiden in de 16e ron de terug in een groepje van 8 man. Het was wederom onze plaatsgenoot B. Zoet die in de laatste ronde kans zag weg te springen en met 25 me ter voorsprong glorieerde. Schouten werd 2e en de kleine J. Zomer 3e. Hierna kwamen de amateurs aan de start voor 60 km. In een hoog tempo ging het er vandoor. Jammer was het dat Arie van Houwelingen en Arie van Wetten niet van de par tij waren. Toen nog 20 ronden te rij den waren lag W. Sluis 25 meter voor op Jan v. Wetten en Th. Mar kus. Het peloton lag er vlak achter. Jammer dat Sluis door het onvoor zichtig oversteken van een jonge dame met fiets lelijk kwam te vallen en de strijd moest staken. Aanvan kelijk leek het of de le en 2e plaats door Jan v. Wetten en Markus zou den worden uitgevochten, maar er waren meer „azen" in het spel. De laatste 3 ronden lagen er zeven ren ners op de loer. De snelle O. Wesse- ling wist de sprint te winnen; 2. Jan v. Wetten; 3. P. Zandman; 4. Th, Markus; 5. G. Cuvelier; 6. H. Grim bergen. De organisatie was in handen van de supportersver. „De Achtervolger". De Blauwband. Wedvlucht van 14 juni met oude duiven vanaf St. Quentin, 280 km. In concours 87 dui ven; gelost 11 uur, aankomst eerste p. min.; laatste duif 3.40.20, snelheid 997 meter p. min. Uitslag: L. J. Drost 1, 8, 15; C. Meeuwissen 2, 17, 22; Th. v. d. Krogt 3, 6, 9, 11, 13; L. de Rid der 4, 5, 10; C. Vonk 7. Wedvlucht van 13 juni met oude duiven vanaf Chauteroux, 636 km. In concours 50 duiven; gelost te 5.30, aankomst eerste duif 9.55.47, zeer slechte vlucht. Uitslag: C. Drost 1; L. de Ridder 2, 3; L. J. Drost 4; H. J. Krom 5. R0EL0FARENDSVEEN Driejarig jongetje verdronken Gistermiddag om zes uur is het driejarige zoontje van de heer Joh. Koek bij de ouderlijke woning aan het Noordeinde te Roelof aren dsveen te water geraakt en verdronken. Tegen etenstijd werd het knaapje door de ouders gemist en toen de vader op zoek ging deed hij de vrese lijke ontdekking. Kunstmatige adem haling werd onmiddellijk toegepast, doch mocht helaas niet meer baten. Afscheid kap. v. Zeeland. Don derdagavond a.s. om 8 uur bestaat in de aula van de St. Jozefscliool gele- i gen'heid tot afscheid nemen van kapelaan Van Zeeland. In verband hiermee komt de trainingsavond van Sparkler te vervallen. VOORSCHOTEN Hengelwedstrijd. In samenwer king met het UW organiseert de hengelsportvereniging „Ons Genoe gen" zaterdagmiddag 21 juni a.s. van 3 tot 5 uur een hengelwedstrijd, waarvan de baten afgedragen zullen worden aan de sociëteit voor de Ouden van Dagen. Er zal „gevist" worden in de Vliet, nabij café De Knip aan de Kniplaan te Voorschoten. „De Zwaluw". Wedvlucht met oude duiven vanaf Clauny. In con- Het evenwicht in de natuur is van het allergrootste belang VELUWE (P P) Zacht zoemt de motor van onze auto, wanneer wij heel langzaam het bospad afrijden. Spiedend laat de heer Van der Wal, chef afdeling voorlichting van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersvereni ging, zijn ogen gaan tussen boompjes en struiken. Vol spanning kijken wij mee, hopende een glimp op te vangen van het wild, dat hier zo rijkelijk aanwezig moet zijn. „Kijk, daar", fluistert onze gids, terwijl hij voorzichtig de wagen stopt en de veldkijker aan zijn ogen brengt. Wij kijken in de aangewezen richting, maar zien niets. Nogmaals volgen we de uitgestrekte vinger en ja hoor, er beweegt iets tussen het kreupelhout. Ook wij nemen de kijker en zien een reebok, rustig knabbelend. „Links staat een geit", fluistert onze leids man weer en na enig zoeken zien ook wij dat dier. Wanneer we weer naar de bok kijken, ontdekken we, dat het dier als uit steen gehouwen stilstaat en ons aankijkt. Onder doodse stilte bespieden wij het prachtige dier door onze kijkers. Na een poosje draait het zich om en wandelt langzaam en statig weg. „Kijk, z'n spiegel is- uitgezet", duidt de heer Van der Wal. En inderdaad zien we, dat de witte plek op het achterdeel van de reebok, aanmerkelijk groter is dan normaal. „Een bewijs, dat hij het niet vertrouwt", verklaart onze gastheer. De wildstand DE REEGEIT volgt de bok en wïj zet ten de wagen weer in. beweging en ver volgen onze weg, hobbelige bospaden dwars door en over de woeste gronden. Wij zien, dat de heer Van der Wal een aantekening maakt op een stafkaart van dit gebied en wp willen hier wel iets meer van weten. „Zoals u weet hebben wij dit enorme gebied van de Speulder- en Sprielder- bossen als Jachtterrein en ik houd hier regelmatig controle. Op mijn kaart teken ik in het bewuste vak aan welk wild ik er ontdek. Het is namelijk zo, dat de dieren veelal in hetzelfde gebied blij ven. Zo krijg je langzamerhand een heel aardig overzicht van de wildstand op het terrein en je weet wat er en waar het ongeveer zit. Iedere goede jager zal, wanneer hij een terrein voor de jacht krijgt, niet dade lijk met zijn geweer onder de arm op stap gaan om te Jagen. Oh neen, zo is het niet. Een verstandig jager gaat eerst eens kijken wat er huist en eigenlijk een soort betrekkelijke inventaris maken. Na tuurlijk moet hij altijd rekening houden met het feit, dat er een bpaald percen tage van de dieren door hem nooit ge zien wordt, maar dat mag hij incalcu leren". De jager jaagt met overleg „WEET HIJ na verloop van tijd door goede, ernstige waarneming hoe groot zijn wildstand is, dan kan hij nagaan, welke dieren er beslist gespaard moe ten worden, wil de stand op peil blijven. Daar komt hij dus niet aan. Zijn er van een bepaald soort teveel, dan kan hij in het seizoen gaan jagen. Waarbij hij nog niet neerschiet wat er voor zijn loop komt, maar hij gaat met overleg te werk en zal oude of zieke dieren nemen. Hier door houdt hij een jonge, gezonde wild stand over, die later weer flink zal aan wassen. Natuurlijk kan het voorkomen, dat door ziekte, roofwild of stroperij een bepaalde soort dreigt uit te sterven. Dan grijpt de jager in. Hij tracht de funeste invloe den te keren, zet nieuw wild uit, spaart en voert en probeert de stand weer op peil te brengen. De goede jager ziet het n.l. als zijn taak om in zijn gebied het evenwicht in de natuur te handhaven en een zo rijk en gevarieerd mogelijke fauna te bevorderen". Hoe is de stand „WIJ zelf bijvoorbeeld hebben hier een schitterende reestand. Daar zijn we echt trots op en we stellen alles in het werk om deze stand zo te houden. Het zou dus gekkenwerk zijn om hier maar eens vrolijk met het geweer te gaan knallen. In minder dan geen tijd zouden we daar van de nare gevolgen ondervinden. Dus wordt er tegen het jachtseizoen keu rig opgemaakt in welke vakken er teveel reewild is, want tenslotte kan het terrein niet aan een onbeperkt aantal reeën voedsel verschaffen. Dan komen we tot de conclusie, dat er hier één, daar mis schien twee geschoten moeten worden Uit deze observaties weten we precies wat er zit en dan lipt het voor de hand, dat een oude ree geschoten wordt of wan neer we weten dat er ziek wild zit, een stuk van slechte kwaliteit. Wanneer we dus op jacht gaan, weet ie der waarop geschoten mag worden en waarop niet. De sportieve zijde van de jacht is het dan, om net zolang als dat nodig is en dikwijls onder ongunstige omstandigheden op de bewuste dieren te jagen totdat het gestelde doel bereikt is". We blijven sportief I „EVENEENS blijven we vasthouden aan de goede jagersgewoonte om het dier een kans te geven. Het waarnemen en inventariseren van de wildstand doen we vaak vanuit de auto, omdat de dieren daarvoor geen wantrouwen bezitten en er niet de mens, zijn vijand in herken nen. Ook wel vanaf hoogzitten of kan sels, omdat het wild ons dan niet ruikt en waarneemt. Maar het afschot vindt voornamelijk plaats bij de grond door het uiterst voorzichtig Denaderen van het wild, waarbij voortdurend rekening moet worden gehouden met dé windrichting, het vermijden van krakende takjes etc. De gelegenheid tot het maken van fouten is hierbij echter rijkelijk voorhanden, het geen onmiddellijk opgemerkt wordt door het met biezonder scherpe zintuigen uit geruste reewild. Daarmee is de kans voor de jager dan weer verkeken, althans voor die dag. En zo vergt de jacht veel uit houdingsvermogen en kunde. Wat ook de aantrekkelijkheid voor ons betekent. Iedere rechtgeaarde jager vindt het ook niet verschrikkelijk wanneer hij mist, maar hij vindt het ellendig wanneer hij bemerkt, dat hij een dier heeft gewond. Dan wordt er alles op alles gezet om het alsnog te krijgen, waarbij de hulp van een goede hond onontbeerlijk Is. Het Jagen zonder hond is onverantwoordelijk. Het komt ook wel voor, dat we moeten Jagen of we willen of niet. Want wan neer landbouwers uit de omgeving klach ten hebben over wild, dat kennelijk van ons terrein komt, dan weet de overheid ons wel te vinden en krijgen we op dracht zoveel dieren van die soort te schieten. Menig jager vindt dat niet leuk, maar laten we niet vergeten, dat wan neer wij de Jacht hebben op een bepaald terrein, wij ook in dat opzicht verant woordelijk zijn ten opzichte van het wild. Het is dus zaak de wildstand óók op een t.o.v. land- en bosbouw verant woord peil te houden. Dat zijn allemaal zaken waarmee een goed jager rekening houdt en daarom zal hij steeds trachten de stand binnen zekere grenzen te houden. Dat wil zeg gen niet meer dieren op het gebied dan er voedsel kunnen vinden, want anders gaat de kwaliteit van het wild achter uit en krijgen de omwonenden overlast." Een andere kijk ZO gezellig babbelend en nu en dan stoppend om wat wild te observeren is het donker geworden en rijden we terug naar de jachthut, waar we de nacht zul len doorbrengen. We moeten eerlijk bekennen, dat we ge durende deze interessante rit wel een geheel andere kijk op de jager en de Jacht hebben gekregen, vooral wanneer 's avonds bij het open vuur in de blok hut, onze gastheer ons enige cijfers ver strekt waaruit blijkt, dat de Jacht een noodzaak is, aangezien verschillende die ren in ons land geen natuurlijke vijanden meer hebben, terwijl er voorts ook nog economische facetten aan verbonden zijn. Nu is ons wel duidelijk, dat het van het grootste belang is hoe men Jaagt De goede jager spaart zijn wild! (Nadruk verboden). cours 153 duiven, gelost om 6.30 uur met N.-O.-wind. Aankomst eerste 10.13.53, snelheid 1336,86 m. p. min., laatste 10.35.48, snelheid 1214,28 m. p. min. Uitslag: F. Hendriks 1, 13, 15, 16; J. P. v. d. Assem 2, 5, 12; H. Schoo 3, 6, 8, 18, 25, 27; H. Paardekooper 4; M. Wolleswinkel 7, 24; J. v. Ewijk 9; P. Douwes 10. Geboren: Willem Jan zn v. W. J. de Jong en C G. v. Leeuwen; Janke, dr. van J. v. Egmond en B. van Z(j 11; Marianne, dr v. J. H. Kuiper en J. A. v. d. Berg. Geboren te Rotterdam: Elisabeth Andrieske Catharina, dr van J. C. Groenewegen en A. E. v. d. Linden. Ondertrouwd: Hubertus Petrus v. Wetten te Leiden en Lidewij Jansje Buitelaar. Getrouwd: H. v. Tuijl en A. F. Bui telaar; L. ter "-laar en G. Bogerd; H. de Jong en M. Wesdyk; D. den Hol lander en A. M. Verrips; C. van Laar en A. A. Schep. WASSENAAR Buitengewoon groot was gister middag de belangstelling voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de op 69-jari.ge leef tijd overleden oud-gemeente-arts dokter J. E. Hubbeling. De Dorps kerk aan het Plein, waarin een kor te rouwdienst gehouden werd, was vrijwel geheel met belangstellenden gevuld, toen de met bloemen over laden kist met het stoffelijk over schot de kerk werd binnengedra gen. Burgemeester dr S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen hield een toespraak, waarin hij uiting gaf aan de grote sympathie, die zo talloos velen voor dokter Hubbeling voel den. De burgemeester sprak ook na mens het gemeentebestuur woorden van dankbaarheid voor wat dokter Hubbeling in dienst van de gemeen te voor de plaatselijke gemeenschap heeft gedaan en is geweest. Geslaagd Te Den Haag is ge slaagd voor het examen ter verkrij ging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage mej. M. Vigeleyn Nikijuluw, alhier. Z0ETERW0UDE Geslaagd. Geslaagd voor het pa troonsdiploma vakbekwaamheid voor het motorrijwielbedrvf de heer Th. G. M. van Steyn. Z0ETERW0UDE- LEIDERP""0 Missie-veiling. Tijdens de on langs gehouden internationale bid week besloten enige Missievrienden een financiële actie te organiseren voor de missie, en wel voor de eigen missionarissen de eerw. paters v. d. Poel, Vlasveld en van der Stap. Er werd een Missie-thuisfront ge vormd, men besloot tot een gezellige en attractieve veiling van in enkele weken bijeengegaarde kunstvolle mooie en degelijke artikelen. Dankbaar voor de spontane mede werking van de parochianen en zelfs niet-parochianen werden 343 koopjes in een gezellige sfeer onder de be kwame leiding van notaris Dil en een bij uitstek geroutineerde afslager ver kocht. De opbrengst van de veiling be droeg 3035.voorwaar een mooi succes, waarvoor pater v. d. Poel me de namens de andere missionarissen aan alle maar inzonderheid aan het Meerburgse Thuisfront zijn hartelijke dank betuigde. Marktberichten WOERDEN, 18 juni Kaas. Er zijn aangevoerd 129 partijen kaas. Ie kw. 1.88—1.96; 2e kw. 1.78—1.87; extra kwaliteit 1.97—2.25. TER AAR 17 juni Groente. Kas- snijbonen 1.301.45; idem stek 1.05 1.25; peulen 0.801.30; idem B 0.400.75; doppers 0.660.70; tuin bonen 0.420.49, alles per kg. Ml PfimttlïZnHfl I £c? formidabcle krachtsreserve staat tot uw beschikking met wl/f Iff f IUIf m Caltex Platinum Super IC+... juist op het moment dat U die reserve het hardst nodig hebt Dank zij een nieuwe raffinage-methode. "plalforming" genoemd, kan uw motor extra kracht leveren, waardoor pingelen, ook de "silent ping'* uitgesloten is Deze veredelde benzine beperkt corrosieve slijtage tot een minimum en verlengt dus de levensduur van uw motor aanzienlijk De motor start vlotter, trekt vinniger op en U rijdt zuiniger en veiligerU beschikt nu in elke situatie over alle kracht die U nodig hebt. de krachtigste benzine! GEBR. PAES BREESTRAAT 58 naast Stadsgehoorzaal Telefoon 23620 Haarlemmerstraat 207 Zure melk of vleeswaren bedorven? Neem een stukje IJS (in uw wasmachine). Kristal ijsfabriek A. v. TUIN Nieuwstraat 53A Zaterdags tot 1 uur. Zit- en Slaapkamer met pension gevraagd door heer per 1 aug. of 1 sept., omg. Voorschoten. Leiden. Telefoon. Klein gezin. Geen beroepspension. Br. onder no. 6996 bur. v .d. bl. Adverteren doet verkopen EEN NET R.K. MEISJE als hulp in de huishouding Voor goede kracht goed loon. Aanmelden: D. H. v. d. Linden. Deutzstraat 4. Oegstgeest telef. K 1710 31573. Motorpompen. keus uit drie van de beste merken vanaf 420.-. Slangen, koppelingen, enz. Hölscher Roelofarendsveen. ZE. 132. tel. 1713—417. Wegens vertrek: Da mes sportflets Maxwell 55.-; kinderwagen, op vouwbaar 45.-: slecstofzui ger 125 V compleet 25.-: Erres radio pracht toestel 85.-. Rembrandtstraat 18. bij Noordeinde. LEIDEN Wegens Wit-Gele Kruis- congres is het uitleenma gazijn le Binnenvestgracht op donderdag 19 juni a.s. geopend van 810 uur en vrijdag 20 juni as. van 17.30—18 uur. HET BESTUUR Te koop of te ruil Lloyd 1951 met nieuwe motor. Tevens een Simca 1949. beide verkeren in prima staat. Rijndijk 59. Hazerswoude. Gp Aangeboden: een mo derne bruidsjapon, maat 42 lengte 7/8. Is nog als nieuw. Priis 75.-. heeft ge kost 150... Br. onder no. 9003 bur. v. d. blad.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3