WfiWiLMawt WMJ&ytmTAD RIJNSTREEK Bach's „Hohe Messe" in Holland Festival Scherp DUINSTREEK WOENSDAG 18 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bejaardensociëteit Hartebrug op stap (De bejaardensociëteit van de Harte brug te Leiden is gisteren met de bus uit geweest. Om half negen stonden aan de Mare twee bussen klaar, die al spoedig bevolkt waren door de zes tig toeristen, die een schone en gezel lige tocht door ons landje gingen ma ken. Pater Nieuwenhuyzen, geestelijk adviseur en leden van het bestuur maakten de reis mee. Men reed via Alphen naar Bodegraven, waar in het „Jagershuis" eer. kopje koffie ge bruikt werd. Hierna trok men verder via Wageningen, Rhenen en de Greb- beberg naar de Westerbouwing, waar een smakelijke lunch werd verorberd. Arnhem, Zeist en Soestdijk stonden ook op het programma en in Paleis- stad heeft men in „Eemland" het di ner gebruikt. Na het eten volgde een dansje. Voldaan arriveerde het gezel schap om 9 uur weer in Leiden. Het was een geslaagde reis, die door voor drachten en gedichten van enige le den nog veraangenaamd werd. Koninklijke onderscheidingen. Bij K.B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau: (in zilver) aan de heer J. J. Leemans, te Leiden,, hoofdcontroleur „De Sleutel van het Geluk" I-VE DIRECTRICE van het Leids Muzieklyceum, mej. Emily Wes- tendorff, had ditmaal kinderen van de Maria-school onder 1 aar leiding. Het patronaatsgebouw was meer dan vol met belangstellenden; veel kin deren in de zaal en kinderen tussen 6 en 12 jaar op het podium. De on bevangenheid van zulke jonge execu tanten stemt tot vreugd en bewon dering, temeer daar men weet, hoe mej. Westendorff zich heel en al heeft ingesteld hiervan iets moois en aardigs te maken. Vóór de pauze mochten wij haar werk bewonderen als lerares van de heel jonge kinderen aan de piano. Allen deden zij hun best om de moei lijke kunst te demonstreren. Na de pauze kwam de operette, die eigen werk is, en wat de kinderen zongen is door haar getoonzet. De Costume- ring, die allerliefst en smaakvol was, werd ook door haar en haar help sters vervaardigd. Voor dit alles mo gen wij onze hoed afnemen. Kinder zangwerken geven voor de jeugd niet alleen muzikaal genot en ontwikke ling, maar er gaat ook een opvoe dende waarde van uit, omdat de kin deren niet alleen zingend, maar ook handelend optreden en zo begrijpen zij de moraal in 't verhaal neerge schreven. Aan het hof van de koning werd zowaar de mooie kindersym- phonieën van Haydn gespeeld - netjes hoor! De verschillende bal letjes zjjn door mevr. Steenhuys (do cente aan 't lyceum) ontworpen en werden beschaafd uitgevoerd. Zij werden door de leraar, de heer Van Wouw, geaccompagneerd. Het was een keurig verzorgde uit voering, goed en gevoelig gezongen, mooie koortjes, zich dapper werende solisten in miniatuur, tegenstellingen van licht en donker, met als hoogte punt de grote apotheose. Een wel verdiend succes voor mej. Westen- dorf, mevr. Steenhuys, mevr. Hassel- bach en verdere helpsters, die allen mooie bloemen kregen. A. I. POTLOOD en GEEST No. 511. Horizontaal: 1. hof feest, 4. krachteloos (figuurlijk), 7. nauw, 8. verdriet, 9. grondstof van linnen, 11. opgerold stuk vlees 14. melkschaap, 15. stad in Limb., 19. lusthof, 20. kleur, 21. plechtige ge lofte, 22. hoofddeksel, 23. hoepel. Verticaal: 1. algemeen ruilmiddel, *2. bereide dierenhuid, 3. lipbloemige plant, 5. kleur, 6. stand, 9. speelgoed voor jongens, 10. vaarwel, 12. pret, 13. slaapt men op, 15. stalen hoofd deksel, 16. verdikking der opper huid, 17. gem. in Gelderl., 18. slag. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. list, 4. St, 6. gade, 7. haag, 9. ra, 10. rio, 12. ar, 13. ondereen, 16. R.N., 17. N.G., 19. waardoor, 22. Aa, 23. die. 24. Po, 25. made, 27. riet, 29. L.O., 30. Asen. Verticaal: 1. laan, 2. id, 3. serena de, 4. sa, 5. taan, 6. gros, 7. hoenders, 8. gr, 11. Ir. 14. dra, 15. ego, 18. krot, 19. Waal, 20. r.i., 21. open, 22. A.M., 26. do, 28. i.e. en (in brons) aan: de heer W. Chr. Mooyekind, te Leiden, conducteur, beiden werkzaam ben de n.v. Noord- Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschap pij. „Club de Limetz" De repetities voor het volksdansen, die hedenavond door de leden van de „Club de Limetz" gehouden zouden worden, kunnen door omstandighe den geen doorgang vinden. DIPLOMA-UITREIKING KATH. NAT. BOND VOOR E.H.B.O. LEIDEN Ter gelegenheid van de diploma- uitreiking, cursus 1957/58, vond gis teravond in het St. Leonardushuis de gebruikelijke feestavond plaats. De voorzitter, de heer H. T. Juffer- mans opende de avond en heette de talrijke aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder de geest. adv. kapelaan J. W. de Jong, de voorzit ter van het ,districtsbestuur, de heer H. ten Harkei, de docent dr Th. J. G. Jansen en echtgenote, de docent dr. P. v. Remundt en de afgevaardigden van de B.B. en zusterverenigingen. Spr. richtte zich hierna tot de pas geslaagde E.H.B.O.-ers en zei erop te vertrouwen, dat op hun steun aan de afdeling Leiden ten allen tijde kan worden gerekend. Dr. Jansen, die hierna overging tot de uitreiking van de diploma's wees er nog eens met nadruk op, dat een grote vaar digheid in de E.H.B.O. slechts kan worden verkregen, als men veel oefent en regelmatig de herhalings cursussen bezoekt. Na een korte toespraak van de districtsvoorzitter, waarin deze de geslaagden de felici taties van het districtsbestuur over bracht, dankte de heer P. Schutten, namens de cursisten, de docent en de instructeur, de heer B. A. Alberts en liet zijn woorden vergezeld gaan van enige cadeaus. Mevr. Jansen ont ving een bloemenhulde. Wegens het behaalde bondskam- pioenschap, werden de leden van de juniorenploeg met hun instructrice, mevr. Van Dam, nog eens extra ge huldigd. Allen ontvingen uit handen van de voorzitter een herinnerings vaantje. 0 Het feestelijke gedeelte werd ver zorgd door de heer P. Onderwater, dié vóór en na de' pauze optrad met zijn marionetten-theater. Na afloop mocht de heer Onderwater een wel verdiend applaus in ontvangst ne men. Nadat men nog enige tijd gezel lig bijeen was gebleven sloot de voorzitter om half twaalf deze zéér geslaagde avond. Burgerlijke Stand Geb.: Fhilippus A., z. v. H. v. Zeist en S. Bodijn; Karin, d. v. W. A. de Voogd van de Straaten en U. Schatt- mann; Petronella, d. v. J. v. d. Kraats en B. Schoneveld; Jolanda, d. v. G. Philippo en J. Klein; Johanna P. Th., d. v. T. Hoogland en M. G. Jaspers; Anna M. P. Th., d. v. J. van den Nou- land en P. T. v. Dijk; Hermina, d. v. L. Knol en K. Koop; Paul us C. A. M., z. v. L. P. M. Walter en J. M. A. Lagerberg; Pieternella A., d. v. A. G. Bouwens en A. v. Duijn; Monica C., d. v. J: Hoogervorst en P. J. Fase; Maria J., d. v. B. W. Piket en M. A. de Boer. Overl.: A. M. v. d. Plas, 77 jr., echt genote van J. Passchier; H. H. J. Bos, 91 jr., wed. van C. C. G. Staats; T. van der Voort, 70 jr., man; A. Sloos, 54 jr., echtgenote van F. de Zwijger. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. GATEN IN GASB.UIS Na de opgraving van de gasbuis, die vermoedelijk aanleiding was tot de dood van het echtpaar Van Pola- nen in de 3e Gortestraat te Leiden is gistermiddag officieel vastgesteld, dat de pijp, die het gas van de hoofd leiding naar de woning voer op drie plaatsen dichtbijeen gaten vertoont. DE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. In verband met de zomermaanden zal de inenting tegen kinderverlam ming binnenkort worden beëindigd. Op de woensdagen 18 juni en 25 juni en zo nodig 2 juli a.s., zal er nog gelegenheid zijn de kinderen, gebo ren in de jaren 1952 t/m 1957, hun 2e inspuiting of hun 3e inspuiting (deze alleen voor kinderen geboren in 1955) te doen geven. Eerste inspuitingen worden dan niet meer gegeven. Voor woensdag 18 juni zijn nog een groot aantal oproepingen verzonden. (Oproepingen waarop vermeld staat „18 mei" moeten worden gelezen: „18 juni"). De inenttijden zijn dan van 11.00—12.00 uur en 14.00—16.00 uur. Op woensdag 25 juni zal uitsluitend nog worden ingeënt van 14.0015.00 uur. Deze inentingen zullen worden ge geven in het Gebouw van de G.G. en G. D., Nieuwe Mare 13a. Allen die nog een oproepingskaart in hun bezit hebben en tot heden hebben verzuimd, kunnen op boven genoemde tijden nog terecht. De oproepingskaart moet worden meegebracht. JUBILEUM T. H. W. SANDBERG BU DE LICHTFABRIEKEN De heer T. H. W. Sandberg, werk zaam bij de Lichtfabrieken, herdacht het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad. Op het stadhuis werd de heer Sandberg door de wethouder voor de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak, de eremedaille in brons, vebbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. In de directiekamer van de Licht fabrieken sprak de directeur, Ir. Y. Ykema, zijn waardering uit voor de heer Sandberg, die gedurende een lange reeks van jaren de hem opge dragen taak uitstekend heeft ver vuld. De directeur wenste de heer Sandberg geluk met zijn onderschei ding en jubileum en met zijn her stel van de ziekte die hem het afge lopen jaar verhinderd had zijn werk aan de Lichtfabrieken te vervullen en sprak zijn beste wensen uit voor de resterende jaren. Hij overhandig de tevens de oorkonde en de grati ficatie van het gemeentebestuur. De overige superieuren van de heer Sjandberg spraken eveneens 'hun waardering uit voor de wijze, waar op de jubilaris zijn taak opvat. Namens de personeelsvereniging werd een aandenken aan deze dag aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN JUBILEUM PUZZELRIT POLITIE SPORTVERENIGING Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft de Politie Sport Ver eniging „Alphen" (PSVA) dinsdag avond, in samenwerking met de Al- phense Motor en Auto Club „Rijn land" een puzzelrit voor auto's en motoren in A en B klassen ,over een afstand van 62 km. georganiseerd, die qua belangstelling en gezellig heid tot de best geslaagde ritten be hoort die de streek kent. Voor het eerst werd namelijk ook belangstelling getoond door het go- DAT ISKAR ARIBO het Leids Toonkunstkoor op aanzienlijk hoog peil heeft gebracht, was gister avond in de Pieterskerk ruimschoots waar te nemen. Een uitstekend uit gevoerde „Hohe Messe" was Leidens bijdrage tot het Holland Festival. Het is een feest geworden en de Hohe Messe-traditie is verstevigd. Een vaste kern van bezoekers, aangevuld met nieuwe toehoorders, die voor de eerste keer deze weelde van muziek en klanken hebben genoten, vulden geheel en al onze mooie oude Pieters kerk. Als Aribo na het binnentreden van de solisten de dirigeerstok heft, is elkeen gespannen. Met een uitgele zen schaar kunstenaars van het Con certgebouw-orkest konden wondere orkestnuances verkregen worden, er Albert de Klerk geeft een geïnspi reerde orgelpartij, die geheel ir evenwicht is, in en met 't geheel. Het begin met „Kyrië Eleïson", machtig, dringend, en dan ontwik kelen zich de imposante koorged'eel- ten, met hun majesteitelijke poly- phenie, met haar vele en kleurrijke facetten van koren, soli en instru mentale effecten De vocale inter pretatie roemen wij, als los van de materie, met naar voren brengen van een of andere partij op de juiste mo menten, zonder charge of forceren. Wensen mogen er nog zijn omtrent meer voldragenheid in bezetting met name van sopranen en tenoren die zich terdege weerden; er was een levendig lijnenspel, opgaand meer malen in een klinkende climax, tech nisch perfect en nagenoeg altijd fraai van kleur. De alten en bassen waren rond en nobel en veelal de gehele koorklank was expansief en de pa raatheid van het gehele koor bij voortduring te roemen. DE CREDO slaagde in haar moei lijke inzet treffend. Prachtig was de polyfone uitbeelding van de delen „Crucifixus", „Confiteor", en het hevig bewogen „Et resurrexit", voortgezet in het Hosanna, waarmede het Sanctus besluit. Het Sanctus, zo vinden wij, is door de felheid van klank en expressie in z'n veelstem migheid een hoogtepunt geweest, Bach heeft de prachtigste middelen gebruikt om zijn compositie op te bouwen tot een machtig monument. Een voortreffelijk viertal solisten De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. y OPVISSEN VAN BAKKERSWAGENS: Touristisch evenement in Leiden De Leidse brandweer heeft grote kans internationale vermaardheid te krijgen in het opvissen van te water gereden bakkerswagens. Hedenmorgen om kwart voor elf had op de Nieuwe Rijn een wagen van de coöperatie „Ons Doel" op eigen gelegenheid het natte element opgezocht. De brandweer haalde, onder zeer grote belangstelling van vele markt- bezoekers, de bakfiets in recordtijd weer op het droge. Enkele Franse touristen, die juist passeerden, vonden het voorval blijk baar zó interessant, dat zij druk ge bruik maakten van hun fototoestel- j len en filmcamera's. Het zou ons niet verwonderen, als de Leidse brandweer-in-actie, bin nenkort in een Frans geïllustreerd tijdschrift prijkt. Ingezonden door: J. VERVOORN, Prinsenstraat 20, Leiden Agenda Leiden WOENSDAG, 18 JUNI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K O. Voorbereiding bezoek EXPO'58. Lakenhal, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier, Schuttersveld. Voorstellingen te 3 en 8 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar Plantsoenen te Voorschoten. Vertrek tram, 7 uur nam. Station. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1, Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 2-5 uur nam. (t.m. 5 juni). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). De avond- en nachtdienst der apo theken: Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 juni zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De slag om Arnhem", 14 jaar. Lido: „Maigret zet een val", vol wassenen. Luxor: „De ontembare", 18 jaar. Trianon: „Paris Holiday", alle leef tijden. Rex: „Op het spoor der ver dwenen vrouwen", volwas senen. verleende medewerking. Erna Spoo- renberg, sopraan, Aafje Heynes, alt, Tom Brand, tenor, en de bas David Hollestelle zongen de aria's en duet ten, sober ingetogen en met uitge> lezen voordracht, verrassend fraai. De instrumentaalsolisten betoonden zich all-round kunstenaars en de di rigent leidde het koor tot in perfec tie, met veel talent musicerend. Men bewonderde de gedegen koortechniek, de voortreffelijke tempi en de be wogen klank. De H. Moll Messe was indrukwek kend en ontroerde om het eerlijk religieus sentiment, dat uit haar we dergave sprak. J. KORTMANN AMERIKAANSE STUDENTEN OP EUROPEES TOURNEE Op 7 en 9 juli arriveren te Rotter dam twee schepen met Amerikaanse studenten, te weten het s.s. Zuider kruis en het s.s. Grote Beer. Zij heb ben elk ruim 800 studenten aan boord, die onder auspiciën van het Ned. bureau voor buitenlandse stu dentenbetrekkingen te Leiden een reis door Europa gaan maken. De studenten vangen onmiddellijk ria de debarkatie hun reis door Europa aan. Enige tientallen groepen zullen enige dagen door ons land reizen en ongeveer 22 groepen gedurende 52 dagen door geheel West-Europa. Leidse Universiteit Op 12 juni j.l. is gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Pyridotriazoles and Pyridoöxadiazolones", de heer R. Borgers, geboren en thans we nende te Den Haag. Op 13 juni d.a.v. zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Slavische taal- en letterkunde mej. J. Lahr ie Leiden. Geslaagd voor het candidaats examen I wis- en natuurkunde mej. F. A. Spr enger vai. Eijk te Leiden en de heren J. G. Binnekamp; A. F. Koster van Groos; P. H. W. Meij en J. J. de Meijer, allen te Leiden. Ge slaagd voor het candidaatsexamen H wis- en natuurkunde de heer Loose te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heren J. L. A. Boelen te Leiden; M. H. van Dooren te Leiden; M. W. J. P. Pompe te Leiden; T. Swelheim te Den Haag en M. J. van Trommel te Den Haag. Geslaagd voor het semi- artsexamen de heer P. A. G. M. Bee- len te Voorburg; A. A. Kopp Oegstgeest en A. M. Leeman Oegstgeest. Geslaagd voor het arts examen: mej. P. E. Keers te Wasse naar en de heren F. E. P. Cohen te Hensbroek; H. M. Dolberg USA; J. A. Moschella, USA; A. R. Tegelaar te Oegsgteest; Tjioe Swie Gwan te Leiden en W. A. Versteegh te Leiden. Op 14 juni- zijn geslaagd voor het doctoraal examen Indo-Iraanse taai en letterkunde de heer G. H. Schok ker te Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. M. Koderitsch te Den Haag en de heren J. Eusman te Amsterdam en J. C. B. Hupkes te Dieren. Op 18 juni zijn geslaagd voor het doet. ex. Geschiedenis de heer Ph. H. Rogaar te Voorburg; voor het cand.ex. Franse taal- en letterkunde de heer R. Landheer te Leiden (cum laude); voor het cand.ex. A' wis- en natuurkunde de heren D. Ch. Brandt, R. Roest te Den Haag, E. Frikkee te Leiden en K. Fokkens te Leiden; voor het cand.ex. F wis- en natuur kunde de heer P. R. Neerbos te Lei den; voor het cand.ex. F' wis- en na tuurkunde de heer F. C. Fischer te Leiden; voor het cand. ex. K' wis- en natuurkunde mej. C. B. Struijk te Leiden; voor het doet. ex. wiskunde de heren M. van Steenis te Leiden en J. Wasscher te Leiden; voor het doet. ex. scheikunde de heer M. E. Kronenberg te Leiden (cum laude); voor het doet.ex biologie mej. N. Blom te Leiden; mej. A. L. Sollewijn Gelpke te Leiden en de heren H. P. M. Sanders te Rotterdam en J. Tromp te Leiden. Vrijdag, 20 juni a.s., zal het 60 jaar geleden zijn dat dr H. J. Coert, gebo ren te Goedereede en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse universi teit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. j meentebestuur doordat de burge meester en wethouder J. v. d. Berg, ieder afzonderlijk hieraan hebben deelgenomen. De klassementsproef vormde het slot van de puzzelrit en werd muzi kaal opgeluisterd door de muziek vereniging „Crescendo" Aan de rit werd deelgenomen door 76 bestuurders. In de A klasse auto's namen er 19 deel, in de B klasse auto's 27, in de A klasse motoren 11 en in de B klasse motoren 19. Het parcours, dat was uitgezet door de politiemannen J. Groenendijk en W. Zijlstra en gecontroleerd door de inspecteur korpschef N. G. Groot- huyse en de brigadier T. Domburg voerde de deelnemers door de ge meente Alphen aan den Rijn, Aar- landerveen, Ter Aar, Nieuwveen. Zevenhoven, Nieuwkoop, Aarlander- veen terug naar Alphen aan den Rijn. Men startte vanaf het Sint Jo- risplein en finishte bij het raadhuis. Er werd opmerkelijk veel aandacht besteed aan verkeersvoorschriften op welk punt men het valt te be grijpen door de uitzetters stevig aan de tand werd gevoeld. De vele valletjes hebben op dit punt hier en daar voor een vrij hoog aantal straf- punten gezorgd. Vermeldenswaard is voorts dat ook een dames-team aan de rit heeft deelgenomen, dat speciaal uit Rot terdam was gekomen. Het speet de heer Groothuijse, die de prijzen uit reikte, dat voor dit speciale team geen „speciale" prijs beschikbaar was. Uitslagen: auto'sklasse A: 1. A. v. Gemeren, Boskoop, 122 straf pun ten; 2. Jac. Kroon, Alphen 167 p.; 3. J. Th. Würzer, Leiden 176 p.; 4. Y. v. Wermeskerken, Alphen 189 p.; 5, J. Westmaas, Alphen 195 p. Motoren A klasse: 1. K. Tensen, Ter Aar 170 p.; 2. J. Reijneveld, Ter Aar 217 p.; 3. P. Koetsier, Boskoop 249 p.; 4. G. van 't Wout, Alphen 275 p. Auto's B klasse: 1. J. G. Hooft- man, Boskoop 101 p.; 2. H. Ver schuur, Alphen 117 p.; 3. J. Bulk, Boskoop 141 p.; 4. dames Stolker, Rotterdam 181 p.; 5. J. Verkerk, Al phen 189 p.; 6. J. Blom, Alphen p.; 7. L. J. Kempers, Ter Aar 236 p. Motoren B klasse: 1. J. Bulk, Al phen 189 p.; 2. H. Dirkzwager 212 p.; 3. R. Loedeman 222 p.; 4. C. v. Achfchoven 259 p.; en 5. P. van Deu ren, allen te Alphen 261 p. Het hoogst aantal strafpunten 545 werd behaald door de heer G. H. A. Jansen, Alphen, die een troostprijs kreeg. De klassementsproeven werden in de afdeling auto's gewonnen door H. Kok, Alphen (35 sec.) en in de afde ling motoren door P. Koetsier (35 sec.) KOUDEKERK JONGETJE AANGEREDEN Het vijfjarig zoontje van de heer L. Duiker, Hogewaard alhier, is het slachtoffer geworden van een ver keersongeval. Gistermiddag holde het kind een slop uit, en werd op de straatweg door een passerende luxe auto, bestuurd door de heer B. C. V. te Alphen a. d. Rijn, aangere den. Het knaapje brak beide benen, een arm en een sleutelbeen, terwijl het bovendien nog een hersenschud ding opliep. Op voorschrift van de dokter werd het kind naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het schijnt, dat alle hoop op her stel niet behoeft te worden opgege ven. De bestuurder, die in matige vaart naar Alphen reed, treft geen schuld. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 18 Junij 1858. Londen. Te Liverpool zijn tweeallesbehalve ter goeder faam staande vrouwen, die 11. Zondag op een veld buiten de stad eene bokspartij naar alle regelen der kunst hadden ge houden, tot eene maand gevan geniszetting veroordeeld. Het gevecht had plaats ten gevolge eener weddingschap, welke de minnaars dezer vrouwen hadden aangegaan, omtrent de lig- chaamskracht hunner schoonen. Advertentie: Voor de op handen zijnde herstemming voor een lid cler Prov. Staten, in het Onder- Kiesdistrict Soeterwoude wordt ten dringendste aanbevolen mr. C. W. Hubrecht. Geteekend: H. Versteegen, J. van Mannekus J.' van der Salm, G. van der Poel Jz., L. Onderwater. N00RDWIJKERH0UT Inbraak. In de nacht van maan dag op dinsdag hebben een of meer onverlaten ingebroken in het kan toor van de Ned. Hekwerkenindus trie aan de Haarlemmertrekvaart- weg. Door het openbreken van een raam verschafte de inbreker(s) zich toegang tot het vertrek. Bij de aan vang van de werkzaamheden op dinsdagmorgen ontdekte het perso neel de inbraak en vermiste het een kleine som gelds. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Botsing. Dinsdagmiddag om half zes Wam een motorrijder op de 's-Gravendamseweg, tussen de Vlas hoven en- Piet Gijzenbrug in botsing met een paard en wagen. Kort voor het passeren door de motorrijder sloegen paard en wagen onverwachts links af. Uithalen van de motorrij der kon niet verhinderen, dat hij in botsing kwam met het paard. Er wa ren geen ernstige gevolgen. Aanrijding tussen fietser en scoo ter. Op maandag j.l. omstreeks 19 uur reed een 10-jarige jongen van den Burg uit Noordwijk op de Zee straat, bij de scheiding met de Schulpweg. Daar kwam hij in bot sing met een scooter, bestuurd door de heer L. A. uit Haarlem. Zowel de scooterrijder als de jongen kwamen Plan voor R'damse universiteit Binnenkort zal liet bureau van de Rotterdamse commissie voor hoger enderwijs aan het gemeentebestuur een rapport doen toekomen, waarin wordt geadviseerd in de Maasstad te komen tot de stichting van een universiteit met vijf faculteiten. .Ge noemd zullen worden de faculteiten voor theologie, letteren en wijsbe geerte en wis- en natuurkunde. Ver der wil men omzetting van het thans in Rotterdam werkzame klinische hoger onderwijs in een medische fa culteit, terwijl verder, al dan niet als onderdeel hiervan, een tandart senopleiding tot de mogelijkheden kan behoren. Volgens het rapport zou de Ne derlandse Economische Hogeschool in een economische faculteit kunnen worden omgezet. De Rijksbelasting academie zou men ook in het schema willen inpassen. Het wordt moge lijk geacht, wat de theologische fa culteit betreft, te komen tot een vorm van samenwerking van katho lieken en protestanten en wel zo, dat deze faculteit uit twee afdelin gen zou bestaan die elk volgens eigen geestelijke richting zouden ar beiden. te vallen. De jongen bekwam hierbij verschillende schaafwonden en ver moedelijk een liche hersenschud ding. Ook klaagde hij over pijn in de schouder. Dr Wösen verleende ge neeskundige hulp en he slachoffer werd daarna per auo naar huis ver voerd. Zowel het rijwiel als de scoo ter werden vrij ernstig beschadigd. ST0MPWIJK Afscheid kap v. d. Bulk Donder dagavond half negen bestaat er voor de parochianen gelegenheid om in het jeugdhuis afscheid te nemen van kap. G. v. d. Bulk. Stompw. Boys De laatste wed strijd St. BoysSt. Bernardus, welke zaterdagavond 7 uur gespèeld wordt, zal de beslissing kunnen brengen of St. Bernardus of VTL zal degraderen St Boys, dat geen gevaar loopt, komt volledig in het veld. Marktberichten 'S-HERTOGENBOSCH 18/6 Vee Heden waren aangevoerd 5439 stuks vee, n.l. 1456 runderen, 112 graskal veren, 779 vette kalveren, 485 nuch tere kalveren, 145 schapen, 17 gei ten, 786 lammeren, 33 fokzeugen, 354 slachtvarkens, 28 lopers, 1244 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk en kalf koeien 7001225; guiste koeien 680975; kalfvaarzen 750 1200; klamvaarzen 715925; guiste vaarzen 690840; pinken 460675; graskalveren 280425; nuchtere kalveren voor fok of mesterij 70 225; weideschapen 4070; ooien met lammeren 100—155; lammeren 35 55; drachtige zeugen 285385; lo pers 6272; biggen 4258; alles per stuk. Slachtr under en: aanvoer 664 stuks extra kwaliteit 3.303.50; le kw. 3.15—3.30; 2e kw. 2.80—3.10; 3e kw. 2.602.80; vette stieren 2.853.20; worstkoeien 2.502.65, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kw. 2.552.95; vette kalveren 2e kw. 2.152.45; vette kalvreen 3e kw. 1.852.10; nuchtere slachtkalveren 1.351.60; siachtvarkens 1.561.68; slachtzeu- gen le kw. 1.421.48; slachtzeugen 2e kw. 1.321.40, alles per kg lev. gew. Vette schapen 75105; vette lam meren 7095; nuchtere slachtkalve ren 4567.50, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer beperkt, handel kalm, prij zen niet gehandhaafd; guiste koeien: aanvoer gewoon, handel matig, prij zen staande; jongvee: aanvoer min der, handel rustig, prijshoudend; vette kalveren: aanvoer vrij groot, handel slepend, prijzen iets gedrukt; nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel goed, prijzen trok ken iets aan; schapen en lammeren aanvoer normaal, handel stil, prij zen niet gehandhaafd; fokzeugen: aanvoer minder; handel kalm,, prij zen stabiel; lopers en biggen: aan voer minder, handel iets levendiger, prijzen constant; slachtvee: aanvoer minder, handel slepend, prijzen moeilijk te handhaven; slachtzeugen aanvoer normaal, handel levendiger, ruim prijshoudend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2