S)eCddóe6ou/fca/nt ZO DENKT DE WERELD OVER DE EXECUTIE VAN NAGY C.S. Dulles: „Stap terug op de weg van bruut geweld" Moskou Waarschuwing voor maarschalk Tito BEZITS VORMING Overeenkomst tussen Parijs en Tunis Grace en Frank weer High Society" 3io.nin.yirt en 3W'ui& op. de Expo De kabinetscrisis in België Geen standvastig weer weer: Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 pjnnd., 17.50 p kwart. WOENSDAG 18 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14436 maakte een slechte beurt Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p mm Telefoontjes f 1.50 Terugkeer naar Stalinistische methoden „De terechtstelling: van de voormalige Hongaarse premier Imre Nagy, generaal Pal Maleter en anderen houdt in, dat de Sowjet-Russische leiders een nieuwe stap terug hebben gedaan in de richting van de op bruut ge weld en terreur berustende werkwijzen van wijlen Stalin en zijn mede standers", aldus een verklaring van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles op zijn dinsdag gehouden wekelijkse perscon ferentie. Hij voegde hieraan toe, dat de terechtstelling van de leiders der Hon gaarse oktober-revolutie van 1956 een waarschuwing inhoudt voor de Zuid- slavische president maarschalk Tito, dat hem een dergelijk lot kan treffen indien hij niet voorzichtiger is. IN NAVOLGING VAN STALIN Dulles wees erop, dat de Sowjet- Russische premier en partijsecretaris Nikita Chroestsjef onder meer aan de macht is gekomen door zich open lijk nit te spreken tegen Stalins werkwijzen „doch het schijnt, dat hij thans bezig is ze na te volgen". Aan Dulles werd de vraag gesteld, of hij de terechtstelling als een Sow- ming heeft de eerste, zij het nog wat schuchtere stap gezet naar het ideaal, dat de K.V.P. bij de formatie van het thans regerende kabinet op tafel heeft gelegd, niet ter discussio, maar als een eis, waaraan diende worden te voldaan, indien de F.v.d.A. prijs zou blijven stellen op de samen werking met de K.V.P. Op de laatste artijraadsvergade- ring van de Katholieke Volkspartij heeft prof. Romme deze zelfde eis nóg weer eens onderstreept, toen hij daar zeide, dat hij om de mede ver king te verkrijgen van de socialisten bij de verwezenlijking van de bezitsvorming wel de prijs van geleidelijkheid maar niet de prijs van stiistand wenste te betalen. Wie nu bij de behandeling van de Jeugdspaarwet kennis neemt van het geen de socialistische woordvoerder daaromtrent te zeggen had, kan licht tot de conclusie komen, dat er een kentering der geesten is ingetreden. Lange tijd heeft de K.V.P. zo goed als eenzaam gestaan in de strijd voor de bezitsvorming, ot vorming van in dividueel duurzaam bezit en van de mede-eigendom der werknemers in het industriële vermogen. Nu zijn de socialisten een heel eind in het katho lieke vaarwater meegekomen, maar er schijnt toch nog wel een socialis tische zij stroom te bestaan. VOOREERST DUS: men schijnt het eens te zijn over het feit van de bevordering der bezitsvorming. Daar voor is dus nu klaarblijkelijk vrij baan gemaakt. Maar men is het nog niet eens over de wijze, waarop dit moet worden bereikt. De socialisten schijnen nog niet bereid te zijn hun reserve tegen fiscale maatregelen, die het bezit moeten bevorderen, te laten varen. De socialistische woordvoerder stelde tenminste als eis, dat bij iede re fiscale maatregel zal worden nage gaan of het beschikbare geld niet be ter kan worden besteed om bezitlozen te helpen, die niet aan sparen toeko men. Hier zit een klein addertje on der het gras. Men stelt zich bij de so cialisten een beetje op het standpunt, dat er bezitlozen zijn, voor wie een spaarregeling geen enkel effect zal hebben, omdat zij eenvoudig niet in de gelegenheid zijn om te sparen en dus nooit aan bezit zullen toekomen. Er werd daarbij de vraag gesteld of deze bezitsvorming voor weinigen of voor velen zou moeten zijn, waar op de heer den Uyl antwoordde: voor al len. Maar de katholieke woordvoer der interrumpeerde hierop zeer sne dig: „Voor U is deze drievoudigheid niet: weinigen, velen of allen, maar weinigen, velen of de Staat." Het was immers duidelijk, dat de heer den Uyl voor de socialisten deze weg aangaf om de bezitlozen in ver sneld tempo aan bezit te helpen n.l. door een herverdeling van het bezit door middel van belastingmaatrege len en dat zou nu juist een aantasting betekenen van de eigendom. Waarop de heer den Uyl maar niet dieper is ingegaan. Wel scheen het, dat andere midde len om te komen tot een mede-indus trieel eigendom de socialisten ook niet onwelkom waren. Hi.' vroeg ten minste de regering deze kwestie met spoed door een staatscommissie te doen onderzoeken. HOE HET ECHTER OOK ZIJ, de zaak van de bezitsvorming is door het initiatief van de K.V.P. op gang gekomen en de Kamer heeft een jet-Russische en niet als een Hon gaarse handeling beschouwde. Hij antwoordde: ,,Ik geloof dat, indien de communistische Hongaarse auto riteiten enig aandeel in de executies hebben gehad, zij slechts zijn opge treden als Sowjet-Russische agenten, die de wensen van het Kremlin uit voerden". De minister meende, dat er ver band kon bestaan tussen de terecht stelling der Hongaarse revolutielei ders en de moeilijkheden, die thans tussen Zuid-Slavië en de Sow jet- Unie bestaan. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag in een officiële verklaring gezegd, dat de terechtstellingen „door de be schaafde wereld slechts als een schokkende daad van wreedheid" kunnen worden aangemerkt. De Sow- jet-Unie draagt de uiteindelijke ver- merkwaardige eenstemmigheid ge toond om op deze weg voort te gaan. Even merkwaardig was de eenstem migheid in de haast, welke men plot seling heeft gekregen om resultaten te willen zien. Nadat door vele partijen buiten de K.V.P. de idee van de bezitsvorming al die tijd nogal schouderophalend was bejegend, verwijt men de rege ring nu, dat zij niet opschiet Dit verwijt lijkt ons ongegrond, zelfs als men erin verdisconteert dat minister de Bruijn ook al een jaar of vier hiermee bezig is geweest Deze heeft echter niets anders kunnen doen dgn pionierswerk. De bezitsvorming stond toen nog niet in het regerings program en zelfs in de regering wa ren de geesten daarvoor nog niet rijp In die vier jaar zijn de geesten rijp antwoordelijkheid voor deze jongste misdaad jegens het Hongaarse volk en de hele mensheid. Het State De partment wijst erop, dat de gehei me voorbereidingen voor de execu ties blijkbaar op Chroestsjefs bezoek in april j.l. volgden. UITSTOTING UIT DE V. N.? Ook in Londen zien waarnemers in de executies een terugkeer tot Stalinistische methoden, maar voor al ook een Russische waarschuwing aan Zuid-Slavië. De Amerikaanse senator Know- land vroeg dinsdag in de senaat om uitstoting van Hongarije uit de Ver enigde Naties. De Amerikaanse V. N.-gedelegeerde Cabot Lodge noem de de terechtstellingen „een schok kend voorbeeld van Russisch com munistisch onrecht". Deense studenten hebben dinsdag de ramen van de Russische ambas sade in Kopenhagen met stenen in gegooid als protest tegen de execu tie van Nagy en Maleter c.s. De Amerikaan Fabian, voorzitter van de vereniging van vroegere Hon gaarse politieke gevangenen, ver klaarde dinsdagavond, dat er aanwij zingen zijn, dat er momenteel nog vier andere geheime processen in Boedapest worden gevoerd. Deze be troffen militaire instructeurs, stu denten, rechtsgeleerden, artsen die vrijheidsstrijders behandelden en lei ders van de revolutionaire arbeiders raad. Warschau zit er mee in Een partijfunctionaris uit War schau noemde de terechtstellingen in Hongarije „geheel onverwacht". Hij achtte de toestand erg onduidelijk, maar meende er een terugkeer naar oude methoden in te moeten zien. Waarnemers achten de gebeurtenis sen tot op zekere hoogte een slag in het gezicht van de Poolse leiders, die totnogtoe in hun kritiek op de Hon gaarse revolutie een gereserveerde houding hebben ingenomen. Een functionaris van de Poolse communistische partij verklaarde dinsdag: „Het is erger dan een mis daad, het is een fout". ledereen is tevreden! Radio-Boedapest leverde dinsdag avond zijn eerste commentaar op de terechtstellingen en zei, dat Nagy's ergste misdaad niet zijn ontwikkeling tot revisionisme was, maar zijn voor bereiding en ontketenen van de „ge wapende tegenrevolutie". Het volk was nu tevreden, dat er 'n eind aan de zaak-Nagy was gekomen en dat de volksvijanden hun gerechte straf niet waren ontlopen, aldus het om- roepstation. „Met grote voldoenirg hebben de Hongaarse arbeiders de terdoodver oordeling van Nagy en 'zijn mede plichtigen vernomen", schiyft de correspondent van het Russische partijblad „Prawda" in Boedapest. „Alle lagen van de bevolking heb ben het vonnis eenstemmig goedge keurd". Franse troepen alleen in Bizerta In Tunis is dinsdag een Frans- Tunesische overeenkomst getekend, die voorziet in terugtrekking van de circa 7000 man Franse troepen, die buiten Bizerta in Tunesië zijn ge legerd. Deze troepen zullen in de komende vier maanden via Bizerta Tunesië verlaten. Het Franse garni zoen van Bizerta zal blijven. Spoedig zullen onderhandelingen beginnen over de toekomstige status van de basis. In een officiële verklaring van het ministerie van buitenlai dse zaken wordt gezegd, dat door deze over eenkomst de Franse ambassadeur in geworden en dat is het pionierswerk Tunis, Gorse, naar zijn standplaats geweest, waaraan ook minister de zal kunnen terugkeren, waar hij met Bruijn heeft meegewerkt. In de verstreken twee jaren is er nu een ambtenarenspaarregeling en een jeugdspaarregeling uit de bus ge komen en dit is het begin, waaruit de ze zaak verdei moet groeien. Minister Struycken heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zoals de hele sociale wetgeving ook deze zaak door bezadigd overleg tot uit breiding zal kunnen komen en dat zij met wilde verwachtingen voorlopig niet zal zyn gediend. de Tunesische regering onderhande lingen zal openen over de regeling van alle nog hangende kwesties tus sen de beide landen. Hiermee is de spanning tussen Frankrijk en Tunesië, die ontstond door het Franse bombardement van de grensplaats Sakiet op 8 februari, aanzienlijk verminderd. De Tunesiërs hadden na dit bombardement het vertrek van alle Franse troepen, ook die in Bizerta, geëist. De Tunesiërs zullen nu de blok kade opheffen, die zij sedert februari aan de Franse ganizoenen buiten Bizerta hadden opgelegd. In New York verluidt, dat de Vei ligheidsraad op de aangekondigde bijeenkomst van vandaag (woensdag) ter bespreking van de oude Tunesi sche klacht nu weinig meer kan doen dan zijn tevredenheid over het be reikte akkoord uitspreken en het de bat over de kwestie voor onbepaalde tijd verdagen. Londense bussen blijven staken De meerderheid van het Londense buspersoneel, dat reeds zes weken staakt, heeft zich uitgesproken tegen hervatting van het werk. Een conferentie van vertegenwoor digers van het Londense busperso neel, die dinsdagavond gehouden zou worden, is voor onbepaalde tijd uit gesteld, hetgeen betekent, dat de sta king wordt voortgezet. Woensdag komen de leiders van de bond, waarbij de stakers zyn aange sloten, weer bijeen om zich te bera den over het verdere stakingsbeleid. Men had gehoopt, dat de 8.400 Lon dense bussen woensdag weer zouden rijden. In Monaco is de gala-wereldpremière gehouden van de film „Kings Go Forth" met Frank Sinatra en Tony Curtis in de hoofdrollen. De baten van deze gala-avond waren bestemd voor het Internationale Vluchtelingen- fonds. Frank Sinatra en prinses Grace van Monaco waren oa. aanwezig. Foto: Frank en Grace doen de „High Society" nog eens dunnetjes over._«. Een opname van de tweede dag van het koninklijk paar op de „Expo": we zien koningin en prins hier op weg van het paviljoen van het Vaticaan naar dat van de Verenigde Staten. De algemene raad van de Belgische socialistische partij heeft dinsdag, na dat voorzitter Max Buset verslag had uitgebracht over de politieke toestand en de besprekingen met formateur Eyskens, een resolutie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat de voor stellen van de formateur geen gTond- slag kunnen zijn voor onderhandelin gen, die tot een voor de socialistische partij eervol en voor het land bemoe digend resultaat kunnen leiden. Het bureau van de liberale partij in België heeft gisteren met bijna al gemene stemmen een motie goed- fekeuird, waarin het bureau vaststelt, at de voorstellen van de kabinets formateur tot een zodanige verzwa ring van de lasten zouden voeren, dat ofwel nieuwe belastingenofwel muntoperaties noodzakelijk zouden zijn. De liberale party acht het niet haar taak de verantwoordelijkheid voor dergelijke maatregelen op zich te nemen. Eyskens deelde dinsdagavond op een persconferentie mede, dat hij mo gelijk woensdag door Koning Boude- wijn zou worden ontvangen. Op de vraag van verslaggevers, of hy dan zal vragen van zijn opdracht te wor den ontheven, bleef hij het antwoord schuldig. Centrale comité in Moskou? In Tsjechische kringen te Praag gaan hardnekkige geruchten, dat he* centrale comité van de Russische communistische partij tegen het eind van deze week in Moskou bijeen zal komen. Reden voor de bijeenkomst zouden nieuwe maatregelen op het gebied van de landbouwpolitiek zijn, of een bespreking van mogelijke sancties tegen minstens twee Russische lei ders, van wie men onderstelt, dat zij thans uit de gunst liggen: de vroe gere premier Boelganin en Michael Soeslof, die uit het partij presidium zou zyn ontslagen. komt het weer nu onder invloed van een rug van hoge druk. Voor mor gen wordt daarom droog weer met zonnige perioden verwacht. Het ziet er echter naar uit, dat niet op stand vastig weer kan worden gerekend. Op de oceaan komt een tamelijk krachtige westelijke tot zuidweste lijke stroming tot ontwikkeling, waardoor fronten na morgenavond nakkelijker tot West-E kunnen doordringen. Dil nummer bestaat uit 10 pagina's Ten zuidwesten van Ierland be vindt zich een in betekenis afne mend gebied van hoge druk. De koe le lucht, die er omheen stroomt is de afgelopen nacht ook over Neder land uitgevloeid, waardoor de tem peratuur nu belangrijk lager is dan gisteren, toen in het binnenland nog temperaturen van 24 en 25 graden werden bereikt. Plaatselijk m het oosten van het land had deze warmte toen onweer tot gevolg. In Zuid- Limburg en het aangrenzende deel van België en West-Duitsland kwa men zelfs enkele zware buien voor. Een by het gepasseerde koufront be horend gebied met lichte regen trok vanochtend nog over het zuiden en zuidoosten van ons land. Geleidelijk (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER OVERDAG Zonnige perioden en tot mor genavond op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Koudere nacht. Morgen over dag iets hogere temperaturen dan vandaag. 19 Juni zon op 04.19; onder 21.03; maan op 06.50; onder 22.13. Hoogwaterstanden 19 Juni v.m. 4.35; n.m. 5.05. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM geheel bew. OSLO regenbui KOPENHAGEN regen ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN onbewolkt AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE -licht bewolkt BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN regen onweer motregen regen half bewolkt ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regen zwaar bew. lioht bew. half bewolkt half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt 19 C. 21 22 21 16 16 24 25 27 25 19 27 24 27 29 26 28 26 25 25 26 27 24 27 26 Korreltje Men loopt kans te verliezen als men teveel wil winnen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1