Koningin en prins op de Expo Uitvaart van mgr J. H. Niekel Niets dan „zwart goud" aan boord van Renate Leonhardt Benoemingen in vacatures van het r.k. onderwijs te Leiden Mej* C* Lovink gehuldigd en onderscheiden DINSDAG 17 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een beeld van het bezoek, dat HJVÏ. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard gisteren hebben gebracht aan de Wereldtentoonstelling in BrusseL De foto toont de koningin in het Nederlandse paviljoen bij de ma quette van Zeeland. Naast de vorstin staat Z.KJBL Prins Albert van België. Het bezoek werd vandaag voorgezet. Warm en vermoeiend Het was vermoeiend en warm gisteren op de Expo tijdens het be zoek van koningin Juliana en prins Bernhard. Canada zorgde gistermiddag voor de grote verrassing. Geen grote ont vangst, toespraken of geschenken maar een koele dronk na een door en door vermoeiende tocht. Er zou thee geserveerd worden in het Ca nadese paviljoen voor de hoge gas ten, maar daarvan is weinig terecht gekomen. De voorkeur ging namelijk uit naar een koele dronk. Prins Bernhard liet het" protocol voor wat het was en leste zijn dorst aan een ijskoud glas whisky-soda. Zijn voorbeeld gaf de overige leden van het gezelschap de moed ook een aanval te doen op de in de haast in gerichte Canadese buffetten. Het was dan ook zengend heet in de ver schillende paviljoens. (Het programma van gistermiddag in de onderscheidene paviljoens was meer dan vermoeiend. De journalis ten zagen zich voor een vrijwel ho- Gistermorgen werd in de kathe drale* kerk aan de Westzeedijk te Rotterdam de pontificale H. Mis van Requiem opgedragen voor de overle den oud-deken van Rotterdam, ple baan mgr. J. H. Niekel. Celebrant was mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam en op het priesterkoor was, behalve vele kanunniken van verscheidene Nederlandse kathedrale kapittels, aanwezig mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem. De H. Mis werd opgedragen aan een nood- altaar, in verband met de verbou wing van het interieur van de kerk. Na afloop van de Uitvaartmis, die door zeer velen werd bijgewoond, o.a. door vertegenwoordigers van tal van organisaties en ds E. A. v. Es en ds J. Treffers van het Convent der Kerken, hield rector H. F. A. Konijn een indrukwekkende lijkrede, die een treffend beeld gaf van de per soon, het leven en werken van mgr. Niekel. De overledene vergelijkend met de Goede Herder, zei rector Konijn: Mgr. Niekel had zorg voor de zielen en hield van zijn mensen en daarom schaamde hij zich niet om hen ach terna te lopen. Hieraan kan toch werkelijk bij niemand de minste twijfel rijzen. Ontelbare malen bedrogen en te leurgesteld door velen die een vals beroep deden op zijn goede hart, vele malen zijn hoofd stotend, meermalen zich compromitterend zelfs tegenover zijn overheid en tegenover zijn beste vrienden omdat hij zijn waardigheid vergat, omdat hij zijn verantwoorde lijkheid voor 99 mensen en dingen en belangen, soms bijna naïef, kon ver geten, als hij hoopte één huwelijk van de ondergang te kunnen redden; als hij hoopte één mens, één ziel te kunen redden uit nood, uit moeilijk heden^ uit verdriet. Rector Konijn besloot: „God geve, dat in dit klein stukje wijngaard des Heren anderen in vreugde mogen oogsten wat mgr. Niekel vele jaren in zweet en tranen gezaaid heeft vóór dag en dauw, bij nacht en ontij, zichzelf verliezend in zijn werk". De absoute op het kerkhof Croos- wijk werd verricht door de vicaris- generaal van het bisdom Rotterdam mgr. A. C. Schaaper. Bij de plechtig heid hier waren aanwezig de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en echtgenote. De rouw stoet arriveerde aan de kerkhofkapel tussen een dichte haag van honder den vrienden en belangstellenden peloze taak geplaatst, want naast de bofauto's werden er geen andere auto's op het terrein toegelaten. Met moeite slaagden enkelen erin beslag te leggen op bepaald niet goedkope bromfietsachtige rickshas, die even wel vaak strandden in soms dikke opeen gepakte mensenmassa's. Koningin Juliana en prins Bern hard zijn overigens zeer hartelijk ontvangen, zowel door de verschil lende leidinggevende colleges der onderscheidene tentoonstellingen als door de duizenden, die zich voor de paviljoens verdrongen om een glimp van het koninklijk paar op te van gen. Het laatste paviljoen dat gisteren door koningin en prins werd bezocht was dat van Israël. Een interessant onderdeel van deze expositie vormden de enkele jaren geleden bij de Dode Zee gevonden rollen. Het koninklijk paar heeft met grote interesse deze rollen be schouwd en zich laten voorlichten over betekenis en herkomst hiervan. Het koninklijk paar vertrok om streeks kwart over zes naar het kas teel Laken, waar het gisteravond met de Belgische koninklijke familie het diner gebruikte. Vandaag brachten koningin en prins een bezoek aan het paviljoen van de protestantse kerken, het pa viljoen van het Vaticaan „Civitas Dei" en voorts aan de inzendingen van de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland, Venezuela, Mexico, Ma rokko, Italië, de Sow jet Unie, Bene lux en E.G.K.S. In „Civitas Dei" In het Vaticaans paviljoen werden H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard hedenmorgen hartelijk ontvangen door de Pauselijke nun tius in België mgr. Forni en de com missaris generaal van „Civitas Dei" de heer J. Heymans. De koningin en de prins kwamen tijdens de rondgang onder de indruk van de stfeer en de stijlvolle inrich ting van het paviljoen, dat dagelijks duizenden bezoekers trekt. Het koninklijk paar toonde zich zeer geïnteresseerd voor de door Nederland verzorgde en onder lei ding van mgr. Op de Coul tot stand gekomen exposities, gewijd aan de opvoeding en het onderwijs. Op speciaal verzoek van de ko ningin werd even afgeweken van het programma om in een afzonder lijk gelegen paviljoen de tentoon stelling „Het gelaat van Christus in de kunst" te bezichtigen. Koningin Juliana bewonderde met grote aan dacht een kruisbeeld uit de 12e eeuw afkomstig uit de St. Servaas Maastricht. Aan het eind van het bezoek on derhield koningin Juliana zich ge ruime tijd met de pauselijke nuntius mgr. Forni. Heirna vertrok het gezelschap naar het Amerikaans paviljoen. De twee-in-één camera met de beroemde Agfa Color A po tar lens (op kleur gecorrigeerd) en SVS- sluiter met lichtwaarden. Administrateur stal 'n halve ton De rechtbank te Almelo heeft he denmorgen de 42-jarige Enschedese kantoorbediende B. A. R., die in zijp functie van administrateur bij het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede een bedrag van 71.000.had ver duisterd door het invullen van loon- staten met gefingeerde gegevens, ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. R. had in 1955 dertien staten, in 1956 zeven en in 1957 vijftien sta ten vervalst door deze van zijn hand tekening te voorzien en het geld te incasseren. Hij was hier ongeveer 54.000 beter van geworden. Dit be drag had hij gespendeerd aan grote reizen, buitensporig grote giften voor collecten en dergelijke. Tegen R. was twee jaar en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd geëist. SERGEANT-MAJOOR KREEG 1500.— VOOR GOED IDEE. Naar de centrale ideëenbuscommis- sie voor de Rijksdienst mededeelt heeft de secretaris-generaal van het ministerie van oorlog, de heer L. C. Rietveld, gistermorgen een beloning van 1500.uitgereikt aan de ser geant-majoor J. F. Noor van de cen trale werkplaats te Utrecht voor een door hem ingezonden idee. Het idee had betrekking op het ge schikt maken van autobanden voor velgen van legervoertuigen van Ame rikaans fabrikaat, welke banden oor spronkelijk bestemd waren voor vel gen van voertuigen van Engelse ori gine. In het kader van de reorganisa- Een recente opname van prof. dr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, die zondag in Am sterdam is overleden. van Engels op Amerikaans materiaal werd overgeschakeld, kon aan deze nog nieuwe banden met geringe kos- BIHHIHV HPH ten een nieuwe bestemming worden tie, waarbij in internationaal verband gegeven. zwart/wit f op het mooie, moderne 6 x 6 cm formaat maken en óók klein- beeld-projectieplaatjes op Agfacolor- film? De AGFA ISOLETTE L van f 199.- maakt dit met één camera mo gelijk door een vernuftige constructie en bovendien: de camera heeft een ingebouwde belichtingsmeter, die voor het maken van Agfacolor foto's onont beerlijk is. Wilt U ook lets ran de andere Agfa camera's weten, van duurdere of goedkopere7 Vraag brochures bij Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98 te Arnhem* Beweert oude IJmuider loods GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE GAAT LENINGEN AAN. De raad van de gemeente 's-Gra venhage heeft gistermiddag besloten enige leningen aan te gaan. De raad ging akkoord met een voorstel om, ter voorziening in de behoefte aan kasgelden gedurende het derde kwar taal van 1958, kasleningen aan te gaan tot een zodanig maximum dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 150 miljoen gulden te boven zal gaan. Voorts besloot de raad met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een onderhandse geldlening aan te gaan van 12.234.000.welke lening zal worden verstrekt uit de opbrengst van de door deze bank uitgeschreven vijf procent obligatielening 1958 ad honderd miljoen en uit andere mid delen. De opbrengst van de lening is bestemd voor de definitieve financie ring van onderhanden zijnde of reeds voltooide kapitaalswerken. De jacht op het goud van de „Re nate Leonhardt". die sinds een jaar of vijf met steeds wisselende, doch immer zeer geringe kansen gehou den werd, onder aanvoering van de heer Visser uit Wormerveer, krijgt een heel andere achtergrond als er waarheid schuilt, in het vermoeden dat „De Telegraaf" uitspreekt, na een onderhoud met de oud-loods uit IJmuiden, de heer B. Spoelstra. Deze trekt namelijk in twijfel, of er ooit goud aan boord van het ge zonken schip gevonden zal worden. De heer Spoelstra, die thans 86 jaar is, was tot 1927 loods in de ge meente IJmuiden. Hij herinnert zich nog duidelijk de ondergang van het „goudschip". In die dagen had de heer Spoelstra vanuit zijn woning in de Breetstraat een goed uitzicht over het Noordzee- kariaal en hij kon zodoende goed zien, hoe op een dag het Duitse stoomschip „Renate Leonhardt", dat geladen was met kolen, werd afge meerd. De oud-loods zegt niet te weten, of er zich aan boord van de kolen boot ooit goud heeft bevonden. „Maar, zegt hij, als het er ooit is ge weest, dan is het er nu niet meer". En voor die mening heeft de heer Spoelstra een reden. Toen hij een Zweeds houtschip moest binnenlood sen, lag de Renate nog steeds bin nen. De orders gewijzigd. De loods had de strikte orders, het houtsohip naar de papierfabriek te brengen maar ondanks deze orders beval de agent van de Zweedse maat- Nieuwe rector St. Agneslyceum Tot rector van het St. Agnes-lyceum Leiden is benoemd drs J. J. A. Zonneveld, classicus aan het St. Bo- naventura-Iyceum te Leiden. Zoals bekend heeft het vertrek van de Zus ters van Liefde uit Leiden de benoe ming van een aantal nieuwe leer krachten in verschillende vacatures noodzakelijk gemaakt. Een van de va catures ontstond door het vertrek van de rectrix van het Lyceum, zuster dra M. Augustine. Ook de benoeming van een conrector, hoofd van de meis jes ULO aan de Haarlemmerstraat, meisjes V.GX.O., de V.G.L.O. aan de Lusthoflaan en van enige andere scholen moet geschieden. Drs J. J. A. Zonneveld, Lorentzka- de 73, is geboren op 19 maart 1918 te Assendelft. Nr de lag :re school, door liep hij het gymnasium te Alkmaar, waarna hij zich aan de faculteit van de letteren en wijsbegeerte van de Gem. Universiteit te A'dam liet in schrijven. Zijn doctoraal examen in de klassieke letteren werd gevolgd door de benoeming tot leraar aan het Mag- dalena Sophia Meisjèslyceum te Vaals. In september 1953 volgde zijn be noeming tot leraar in de klassieke ta len aan het r.k. Lyceum St. Bona- ventura te Leiden. Drs J. J. A. Zonneveld, de nieuwe rector van het St. Agnes-lyceum te Leiden. De heer Zonneveld is vice-voorzit- ter van „St. Adelbert", afdeling Lei den. Tot conrector van het meisjesly ceum St. Agnes is benoemd drs C. M. Westermann, die thans leraar is in de wis- en natuurkunde aan dit ly ceum. De heer Westermann is op 4 februari 1913 te Leiden geboren. Hij woont in Zoeterwoude. Tot hoofd van de r.k. meisjes-ULO aan de Haarlemmerstraat is benoemd de heer J. A. W. Floor, die thans waarnemend hoofd is van de gemeng de ULO-school te Lisse. De heer Floor is voorzitter van de R.K. Onderwij zersbond in de Bollenstreek, voorzit ter van de MULO-kring Haarlem en lid van de regelingscommissie van het r.-k. MULO-examen. Andere benoemingen zullen nog volgen. Wij vernamen, dat de zusters van de Pelikaanstraat per half augustus uit Leiden zullen vertrekken. Tien zusters hebben reeds afscheid geno men. Veertig jaar huishoudster Bjj de familie Hosman, Breestraat 111 te Leiden, hing vanmorgen de vlag uit. En niet zonder reden. Mej. C. Lovink immers, de hooggewaar deerde huishoudster van de familie vierde een bijzonder jubileum; zij is veertig jaar bij de familie in huis. Vanmorgen werd een H. Mis van dankbaarheid gelezen in de St. Lode- wijkskerk, die door de jubilaresse, haar familieleden en de familie Hos- man werd bijgewoond. Hierna volgde een feestelijk ontbijt waaronder mej. Lovink een couvert met inhoud en enige geschenken van de familieleden aangeboden kreeg. Om half twaalf vond de officiële plechtigheid plaats, waaraan luister werd bijgezet door de aanwezigheid vain wethouder S. Menken, die als loco-burgemeester, de uitstedige bur gemeester verving. De loco-burge meester richtte zich in een vriende lijke rede tot de jubilerende huis houdster, op de eerste plaats bena drukkend, dat men op het stadhuis zijn naaste buren in are moet hou den. De wethouder sprak met waar dering over de prachtige staat van dienst van de jubilaresse, die een zeer ongewoon jubileum in de huis houdkunde viert. Het is echter een jubileum, dat vol doening schenkt, mej. Lovink im mers heeft niet alleen als huishoud ster de nare werkzaamheden in huize Hosman opgeknapt, zij leefde in haar innige verbondenheid met de familie mee, zij bouwde méé op, zij hielp méé opvoeden. De wethouder herinnerde eraan, dat mej. Lovink in haar langdurige staat van dienst al in het huishouden van die familie betrokken was, vóór het huwelijk tot stand kwam. Zij zag dus niet alleen de kinderen, maar ook de bruid komen. Onderscheiding. Hij deelde mee, dat de trouw en toewijding van de jubilaresse ook waardering vond bij het gemeente bestuur en dat de burgemeester het jubileum bijzonder genoeg vond om mej. Lovink aan de Konnigin voor te dragen voor een koninklijke onder schappij hem, de boot langszij te brengen van de Renate. „Ja maar mijn orders", protesteerde de loods. „Kan me niet schelen" zei de agent, „Ik ben de agent en als ik zeg, dat u bij de Renate moet afmeren, dan doet u dat maar". De kapitein van het Zweedse schip de heer Spoelstra herinnert zich diens naam niet meer, zei dat hij een lading kolen van het Duitse schip moest overnemen. Dat moest nog dezelfde nacht gebeuren want de volgende moest de Zweed weer naar zee. Tot grote verwondering van de loods was er de volgende morgen voor zover hy kon nagaan niets veranderd aan de deklading kolen van het Duitse schip. Het is dus heel goed mogelijk, dat in die nacht in plaats van kolen kistjes goud op het Zweedse schip zijn overgegaan. Zweedse schepen liepen immers in oorlogstijd veel minder gevaar, in de grond geboord ti worden, dan Duitse en het ligt voor de hand dat men het goud aan boord van het houtschip heel wat veiliger achtte dan in de Renate. KERKEN SCHULD VAN SLECHTE VERHOUDINGEN Voorwaarde voor betere verhou dingen tussen de Oost-Duitse autori teiten en de Kerken is, dat de ker kelijke autoriteiten zich losmaken van de NATO-politiek, zich niet meer bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Oost-Duitsland en de overeenkomsten betreffende de militaire zielzorg opzeggen. Dit heeft een lid van het politiek bureau der Oost-Duitse communistische par tij verklaard. Hij s f als zyn mening, dat de politiek van de communisti sche partij ten aanzien van de Ker ken en de godsdienstgenootschappen zeer gecompliceerd geworden is. De reden hiervan ligt hierin, dat de ka tholieke geestelijkheid steeds meer de militairistische-clericale regering van Bonn steunt, en dat ook de voor standers van de NATO binnen de Evangelische Kerk zich nauwer heb ben aangesloten bij de regering Adenauer. scheiding, die haar door de Lands vrouwe gaarne geschonken werd: de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De loco- burgemeester speldde mej. Lovink vervolgens de ere-medaille op, waar na mej. Lovink een woord van dank sprak. Velen kwamen vanmiddag tussen drie uur en half vijf mej. Lovink gelukwensen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5