Bejaard Leids echtpaar vanmorgen dood gevonden Onderzoek gasverstikking Opening Pilgrim fathers- huisje te Leiden Endocrinologen uit vele landen congresseren in Leiden Scherp GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Receptie van de „Eltax" De Ronde van Nederland begon met een vonnis aan Stolker DINSDAG 17 JUNI 1958 1L_ DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Scheur in gasleiding In de afgelopen nacht is in de 3e Gortestraat te Leiden een bejaard echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in een lekkage in de aanvoerleiding van het gas. De heer en mevrouw P. van Po- lanen, waren gewend, hoewel beiden 82 jaar o-ud waren, steeds vroeg op te staan. Toen vanmorgen om negen uur in het woninkje Gortestraat 67 nog geen teken van leven was waargenomen, waarschuwden de buren een dochter van het echtpaar die in de buurt woont. In samenwerking met de buren, werd de pen uit het raam verwij derd, waarna men zich toegang tot de woning verschafte. In de kamer, voor het bed vond men op de vloer de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw Van Polanen die in de nacht onwel geworden waren en waarschijnlijk hadden getracht, het huis te verlaten. Dr. D. Gaas beek, die werd gewaarschuwd kon slechts de dood constateren. De stof felijke overschotten werden naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Dat de buren gealarmeerd raakten over de stilte in de woning van de familie Van Polanen, vindt ten dele zijn oorzaak in het feit, dat de beide echtelieden sinds geruime tijd on wel waren. Men weet dat aan de sterke gaslucht, die in het huisje werd waargenomen. Van de zijde van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit had men naar de herkomst van de stank reeds enige tijd geleden een onderzoek inge steld, evenwel zender resultaat. Gaskamers! Niets bijzonders, overigens, want naar iemand van de Lichtfabrieken ons ter plaatse mededeelde, zyn „al die oude woninkjes in Leiden, dood gewoon gaskamers". Direct na de mèlding ,van het aroeve gebeuren hebben werklieden van de Lichtfabrieken de toevoer leiding naar de woning op twee plaatsen blootgelegd. Er kwam daar bij. vier meter buiten de gevel, een scheur aan het licht van naar schat ting tien centimeter lengte. Daar de voor die leiding gebruikte buizen niet naadloos zijn zelfs de oudere arbeiders van de SLF herinneren zich al niet meer dat de gasleidingen in de Gortestraat gelegd werden kan men gevoegelijk aannemen, dat de buis ook op andere plaatsen is opengebarsten. Dat geeft natuurlijk geen zekerheid, dat de gescheurde hoofdaanvoer de oorzaak zou zijn van de dood van het echtpaar Van Polanen. Van de zijde van de Lichtfabrie ken noch van die der politie kon men ons enige inlichtingen verstrek ken. Hedenmiddag om half twee is men begonnen met het opgraven van de gasleiding om de oorzaak van het dodelijke ongeval met zekerheid vast te stellen. De buizen, welke zijn opgegraven, zijn door de politie in beslag geno- Naar aanleiding van de gasvergifti ging van het bejaarde echtpaar Van Polanen, hedennachtin de woning aan de 3de Gortestraat 67 te Leiden, vernemen wij, dat de Officier van Justitie te 's-Gravenhage een onder zoek wenst naar de vraag, of er spra ke is van dood door schuld. DE NATUURVRIEND HIELD ZICH BEZIG MET ZEEAQUARISTIEK Dat onze Leidse aquarium-liefheb bers niet alleen belangstelling tonen voor hun tropische zoetwateraquaria Dit jaar een jubileum Vanmorgen zijn de officiële uitno digingen verstuurd, waarin b. en w. van Leiden uitnodigen tot de opening van het „Pilgrim.fathershuisje" aan de Vliet te Leiden door de Ameri kaanse ambassadeur, mr Phillip Young. De opening vindt plaats op dinsdag 1 juli om half vier. In dit huisje zijn zoals eerder ge meld vele voorwerpen en geschrif ten verzameld, die betrekking hebben op het verblijf van de Pilgrimfathers te Leiden. Ook in Delfshaven (Rot terdam West) is het initiatief geno men tot het inrichten van een klein museum. Het verdient vermelding, dat dit] jaar voor het verblijf van de Pilgrim- fathers in Leiden een historische da tum is aangebroken. Immers, in augustus a.s. is het 350 jaar geleden, iat een kleine honderd Engelse Calvinistische congregatio- nalisten onder leiding var de predir kant John Robinson, die zich op een Gistermiddag hadden zich in de aula van het Academisch Ziekenhuis meer dan driehonderd specialisten uil allerlei Europese landen, zoals Scandinavië, Duitsland, Frankrijk en Engeland en oojc uit de Ver. Staten, verzameld ter gelegenheid van de opening van het vierdaagse interna tionaal congres van endocrinologen dat te Leiden wordt gehouden. Na een woord van welkom door de voorzitter van het congres, prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de in wendige geneeskunde te Leiden, die zei, dat de Nederlandse vereniging voor endocrinologie het op prijs stel de de reeds zo vaak betoonde gast vrijheid in de Scandinavische landen te kunnen beantwoorden nu het con gres in Nederland plaats vindt, ver richtte de ere-voorzitter van het congres, prof. dr. S. E. de Jongh, rec- tor-magnificus der Leidse Universi teit, de officiële opening met een kort overzicht van de opmerkelijke ont- POTLOOD en GEEST No. 510. Horizontaal: 1. sluwheid, 4. sint (afk.), 6. echtgenoot, 7. heg, 9. hangt aan de mast, 10. rivier, (Spaans), 12. slede, 13. door elkaar, 16. pauselijke encycliek (afk.), 17. Nederlands gezag (afk), 19. bijwoord, 22. water in N. Brab., 23. aanwijzend voornaamwoord, 24. rivier in Italië, wikkeling der endocrinologie in de laatste halve eeuw, gedurende wel ke een evolutie plaats vond, uitgaan de van gedroogde orgaanpoeders,, via it: toenemende mate gezuiverde or gaanextracten tot zuivere hormonen van bekende samenstelling, in vele gevallen bekroond door de syntheti sche bereiding van zulk een hor moon. Hij herinnerde daarbij aan het grote aandeel, dat zijn leraar, wijlen prof. dr. E. Laqueur, in Nederland hierin heeft gehad. Na zijn waardering te heben geuit voor de grote activiteit die in de kli nische endocrinologie is ontplooid sprak prof. De Jongh als zijn hoop uit, dat de deelnemers aan het con gres, ondanks verschillen in de be langensfeer, elk wat wils zouden aantreffen in het met zorg samenge- ste.Ge programma, en zijn voldoening over het feit, dat dit belangrijke con gres plaats vindr in nauw contact met de Leidse universiteit. Vervolgens hie'd prof. Querido zijn „presidential address". Hij wees erop, dat het gebied van de vraagstukken der klinologische endocrinologie zich thans veel verder uitstrekte dan tot die van de organen met inwendige secretie alleen. Deze organen zijn betrokken, tezamen met het «enlrale zenuwstelsel, bij een groot aantal lichaamsreguiaties. welke een voor waarde zijn voor het. bestaan van het organisme. Een bespreking wijdde hij aar. de methoden die ter beschikking staan orr het aandeel van de organen met inwendige secretie hierbij te bestude ren. Met een opwekking, de studie van de experimentele endocrinologie ook te richten op de klinische proble men van gestoorde endocrine regu laties besloot pro f. Querido zijn voordracht. Vanmiddag worden de congresserende endocrinologen door het gemeentebestuur ten staahuize or.'^angen. klein, niet zeewaardig schip nabij Huil hadden ingescheept, in een na bij gelegen baai werden afgehaald door een Zeeuws schip. Het schip nam alleen de mannen aan boord en zetten zonder de vrouwen en kinde ren, die door intussen te paard toe gesnelde hellebaardiers waren aan gehouden, koers naar Amsterdam, waar kort daarop ook de inmiddels vrijgelaten vrouwen en kinderen aan kwamen en vanwaar deze gehele ge meente het jaar daarop naar Leiden vertrok. Een gedenkplaat in de St. Pieterskerk houdt de herinnering aan genoemde John Robinson levendig. Leiden diende slechts tot 1620 tot ver blijfplaats van de sindsdien genoemde „Pilgrim Fathers", die (zonder Ro binson) in laatstgenoemd jaar te Delfshaven op de „Speedwell" scheep gingen. Te Southampton voegden zich een aantal gelijk gezinde puritei nen uit Engeland bij het gezelschap om vervolgens met de „Mayflower" naar Amerika koers te zetten. Hier zette de uitgeputte groep twee maan den later bij Kaap Cod in Massachu setts voet aan wal om zich te vestigen op de plek, welke thans New Ply mouth is genaamd. Twee jubilarissen 40 jaar bij N. Z. H. De heren J. J. Leemans, hoofdcon troleur en W. Chr. Mooyekind, con- ducteur-treingeleider bij de NZHVM te Leiden herdachten vandaag de dag, dat zij veertig jaar geleden bij deze maatschappij in dienst traden. In tegenwoordigheid van de directeur de heer J. J. Jurrissen, de chef van de vervoersdienst, de heer Th. Return ass. chef exploitatie de heer Th. Tho mas werden zij door wethouder D. v. d. Kwaak ten stadhuize ontvan gen. In zijn toespraak wees de heer bleek gisteravond overduidelijk, toen zij, als het ware natuurliefhebbers, onder leiding van de heer J. H. Kroon het wonderlijke onderwaterleven-van de Noordzeekust aan een nauwkeurig onderzoek onderwierpen. Na enkele zaken van huishoudelijke aard, waaronder de voorzitter C. Borghart de aanwezigen de verzeke ring gaf, dat aan het uitgaansdag]e hard wordt gewerkt, leidde de heer Kroon zijn lezing in met zich af te vragen waardoor het eigenlijk komt dat er zo weinig mensen zyn, die een zeeaquarium houden. Vooral daar wij in Nederland omspoeld worden door de zee. De bezwaren, zoals het aan voeren van zeewater, het isoleren van het aquarium enz. wegen toch lang niet op tegen het genoegen dat men kan beleven bij het gadeslaan van het interessante leven der een- celligen, sponzen, wieren, krabben en wormen. Uitvoerig besprak de heer Kroon het bestendig maken' van het aqua rium tegen aantasting door het zoute water. Na vele proefnemingen is men er thans in geslaagd, een speciaal soort plastische stopverf te maken die reeds in de handel is gebracht, waarmee men absoluut veilig een „zeebak" kan opzetten. Veel proble men, die bij het zoetwateraquarium buiten beschouwing kunnen worden gelaten, spelen bij het zeeaquarium een belangrijke rol zoals de vereiste watercirculatie en het zuiver houden van het zeewater. Spr. gaf hierover de liefhebbers vele waardevolle tips uit zelf opgedane ervaringen. Nauwkeurig werden de dieren be sproken die het zeeaquarium moeten gaan bevolken en werd het advies gegeven om zelf deze dieren te gaan verzamelen, zodat men dan direct enig inzicht krijgt over het milieu waarin deze wezentjes leven. Na de pauze werd een en ander nog eens extra verduidelijkt met vele prachtige dia's. De Natuurvrienden kunnen weder om terugzien op een zeer interes sante en leerzame avond. v. d. Kwaak op de mooie staat van dienst van de jubilarissen waarna hij de heer Leemans de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en de heer Mooye kind de ere-medaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau op de borst speldde. Ten ijuize van de jubilarissen De Ruiterstraat 4 van de heer Leemans en Hansenstraat 37 van de heer Mooyekind werd de viering voort gezet. De heer Th. Return uitte zijn waardering voor het werk van de jubilarissen. Namens de directie bood hij het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Mevrouw Leemans en mevrouw Mooyekind kregen een mooi bloemstuk. Met een hartelijke toespraak overhandigde de directeur de heer Jurrissen het vererend ge tuigschrift van de maatschappij voor Nijverheid en Handel met de gouden medaille. Namens de NZH voegde hij daar de gouden draagmedaille bij. In de loop van de dag mochten de jubilarissen nog vele blijken van waardering ontvangen onder meer een geschenk onder couvert van het jubileumfonds. Wat lezers schrijven Leiden, 16 juni '58. 'n Schetsbeeld over de doelmatig heid van de postzegelautomaten: Zondagavond, Da Costastraat: 10 2Tkïï"w^,'29. «nts automaat leeg, 2 cents auto- onderwijs (afk.), 30. dc 12 machtige ,ce* goden der Germanen. Verticaal: 1. wandeldreef, 2. afkor ting van idem, 3. eremuziek bij avond, 4. welaan, 5. sap van run, 6. twaalf dozy'n, 7. hoenderachtige vogels, 8. gewicht (afk.), 14. spoedig, 15. ik (Lat.), 18. armoedig huisje, 19. rivier in Nederland, 20. rechten inbegre pen (afk.), 21. niet gesloten, 22. in het jaar der werel"d (afk. Lat.), 26. muzieknoot, 28. dat is (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. dra, 4. ink, 6. Doorn, 9. ed, 11. era, 12. A. P., 13. re, 15. eg, 16. kentering, 17. E. K., 18. Se, 19. af, 20. esp, 22. si, 24. bries, 26. per, 27. aar. Verticaal: 1. die, 2. A. D., 3. horten sia, 4. in, 5. kap, 7. o.e., 8. ra, 10. dreef, 12. Agnes, 14. enk, 15. eis, 19. alp, 20. er, 21. p.e., 23. Ier, 24. br., 25. sa- Maandagavond, aan het station: 10 cents automaat buiten gebruik. We waren er getuige van hoe hier in enkele ogenblikken verschillende personen hun neus stootten. We meenden, dat het vooral des avonds en zondags een ereplicht van de PTT is te zorgen, dat de auto maten inderdaad ook hun functie verrichten. Een gebruiker. Z0ETERW0UDE DE RAAD BESPREEKT ANNEXATIEPLANNEN Morgen, woensdagavond om 8 uur, komt de gemeenteraad van Zoeter- woude in het raadhuis in spoedeisen de raadsvergadering bijeen ter be GEVESTIGD: G. G. Wissema en fam., geoloog, Zoe- terwoudsesingel 43; B. Baldewsing en fam., Johan de Wittstraat 2; J. J. van Nieuwkoop en fam., vertegenwoordiger, Vijf Meilaan 125; H. van der Veen en fam., Vijf Meilaan 184; A. Jongenelen en fam., filiaalhouder, Beatrixstraat 2; S. Platteel en fam., café-rest.houder, Nwe Beestenmarkt 8; R. J. Schurink en fam., officier L.d.H., Hooigracht 30; J. W. Hartmann en fam., boekhouder. Stad houderslaan 16; H. Jansen en familie, metaalslijper, Groenhazengracht 13; J. E. Bal geb. Teengs en fam., Rijnsbur- gerweg 37; L. G. F. Faure en fam., employé B.P.M., Cobetstraat 28; L. A. H. van Heerden geb. Keijdener en fam., Van Vollenhovenplein 23; W. Tol en fam., glasslijper, B. Ballotstraat 54; W. A. van der Poel en fam., gem. ambte naar, Hoflaan 30; P. Vermeulen, af- houwer, Bernhardtstraat 4; E. A. van Dijk, dokters-assistente, Merelstraat 18; G. C. Giezen, elektrisch lasser, Hoflaan 108; J. Veldhuijzen. leerling-radiotech- nikus, Pieter Huibertshof 8; J. Bruil, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; G. M. M. Brugman, Middelstegracht 22a; H. de Planque, gem. ambtenaar, Plantage 12; S. J. Redmeijer, opperman, Hansenstr. 103a; J. Azier geb. Ouwerkerk, Peli kaanstraat 18; A. H. Beukers, kantoor bediende. Druivenstraat 31; G. J. G. de Ridder. Maredijk 149; B. van Amster dam, Pieterskerk Chroorsteeg 32a; J. M. G. Kok. winkeljuffrouw, Nic. Beetsstraat 28a; E. A. J. jonkers, Bloemmarkt 20; A. van Iterson, Plantsoen 1; A. M. M. Terpstra, Middelstègracht 145; G. P. H. Juffermans geb. Opdam, Mauritsstraat 93; T. M. Oremus, filiaalhoudster. Bo termarkt 11; A. M. Piekaar, Wasstraat 9; P. I. Vaillant, kantoorbediende, Hof laan 125; E. Frikkee, Haagweg 16a; R. J. Massaar, timmerman, J. W. Frisostr. 37; I. P. Soonieus, Hooigracht 3; D. Burggraaf geb. Van den Broek, Jan van Houtkade 34b; F. V. M. Schweden, Mid delstegracht 22a; J. A. G. Jonckheer, Bakkersteeg 18; K. C. van Houten, ass. accountant, Moddermanstraat 88; N. Roest, huishoudster, Sophiastraat 26; C. F. Herlaar, hulp in de huishouding, Zoe- terwoudsesingel 28; M. de Kievit geb. Zuijderduln, Pieter de la Courtstr. 111; E. M. Ruyg, verpleegster, Rijnsburger weg 10; C. J. van der Stoep, verpleeg ster-docente, Rijnsburgerweg 10; A. M. J. Pameljer. medisch analiste. Rood- borststraat 11; F. H. Brusche geb. Lan- geveld, Drie Oktoberstraat 55a; C. A. den Tex, Bakkersteeg 18; M. C. W. Ron de, Oude Singel 186; W. Rozenboom, Herengracht 69; C. W. C. Schneithorst, Rijn- en Schiekade 44; A. L. A. van Bladel, militair, Noordeinde 2a. VERTROKKEN: T. S. Oen en fam., van Oude Singel 12 naar Kerkrade, Kruisstraat 12; C. J. M. Poulus en fam., Buys Ballotstraat 54, Bergen op Zoom, Rembrandtstraat spreking van de annexatieplannen 42; H. de Roode en fam., Evertsenstraat van de stad Leiden. 70, Utrecht, v. Barnsteenlaan 51; H. de Horn en fam., 2e Binnenvestgracht 7, Hillegom, Veneburglaan 43; M. Persons geb. Van de Ven en fam., Sluisstraat 3, Weert, Goudriaanstraat 20; M. V. Boon en fam., Steenschuur 7a, Oegstgeest, K. Doormanlaan 42; A. G. W. Plomp geb. Van Dam en fam., Boshof 9, Rijswijk (Z.-H.), Min. Lelylaan 31; L. J. Koenen, Meidoornstraat 13, Delft, Oostsingel 123; M. N. Wumkes, Witte Singel 40, Den Haag, Javastraat 31; C. A. Haverkamp, le Binnenvestgracht 30, Westwoude, Dr. Nuyensstraat 120; P. L. de Vogel, Ma- riënpoelstraat 7, Rotterdam. Putsebocht 132; K. J. M. Bronsgeest, Wasstraat 39, Heemstede. Bronsteeweg 5; J. Singer- ling, Suringarstraat 21, Den Helder, Bui tenhaven 5; M. C. C. de Nooijer, Rijn en Schiekade 16, Den Helder, Buitenha ven 5; J. van der Meer, Leemanstraat 64, Liberia; M. P. de Waard, Pasteur straat 19a, Almelo, Vinkenstraat 27; I. M. Kikkert, Mezenstraat 2, Den Haag, Rooseboomstraat 39; J. Bruins Slot, Joh. de Wittstraat 45, Rotterdam, Goereese- straat 10; P. van Kalsbeek, Brederostr. 15, Amersfoort, Buys Ballotstraat 19; P. van Kooten, Jacob Catslaan 56, Vlaar- dingen, Timorstraat 14; M. C. A. Hoe- bert, Witte Singel 27, Oegstgeest, Ende- geesterstraatweg 22; T. Blasé, W. Singel 71, Amsterdam, P. C. Hooftstraat 5; A. J. Kernkamp, Witte Rozenstraat 54a, De Bilt (U.), Rubenslaan 56; H. E. Bram- son geb. Poppers, Witte Rozenstraat 66, Huizen (N.-H.), Nieuwe Blaricumerweg 44; C. J. de Vries, Zeemanlaan 36, Was senaar, Buurtweg 90; K. A. J. de Jong, Cobetstraat 46, Amsterdam, Middenweg 321 bov.; G. Nievaart, Utrechtse Jaag pad 26, Den Haag. v. Ruisbroekstraat 133; S. E. van Noord geb. Bodry, Gorte straat 77, Warmond, Poelweg 2; J. J. v. Noord, Koningstraat 15, Warmond, Poel- weg 2; P. A. L. M. Vermeer, Kort Ra penburg 5a, Arnhem, A. v. Nieuwe- naarlaan 32; M. Wahlström geb. Kan bier, Hanesnstraat 18, Zweden; T. Aarts keb. Van den Doel, Formosastraat 18b, Oegstgeest, De Kampenaerstraat 15; T. Konings, Evertsenstraat 76, Roosendaal, ca.. (N.-B.), Wattstraat 27; P. Koot, Me relstraat 38, Rotterdam, Voorom 10; F. van den Dolder, Rijnsburgerweg no. 10, Loosdrecht, Noodweg 20; I. L. Goei, Paviljoenshof 2, Heerlen, Burg. Waszink straat 128; F. Neuteboom, Jacob Cats laan 77, Geldrop, Geert Grootestraat 83; J. H. Kist, Witte Singel 57d, Den Haag, Badhuisweg 165; J. W. Goyarts, Varken markt 7, Nijmegen, Lage Markt 56; I. J. Lorenzen, Rapenburg 105, Verenigde Staten van Noord-Amerika; J. M. Len- tink, Rapenburg 131, De Bilt (U.), Da Costalaan 9; J. J. M. Baudoin, Rapen burg 4, Tilburg, Bredaseweg 230; E. A. C. Kars, Groenhovenstraat 13, Rotter dam, Lambertweg 25; M. van der Laan, Bilderdijkstraat 17. Amsterdam, Pieter de Hoochstraat 82; C. I. Gude, Rijns burgerweg 10, Oegstgeest, Rhijngeester- straatweg 8; D. A. van Dam, Rijnsbur gerweg 2, Rhodesia; A, Haasnoot, Rijns burgerweg 70, Assen, Oostersingel 19; J. J. Smet. Lammenschansweg 87, Oegstgeest. Emmalaan 76; A. J. Winkel molen, Stadhouderslaan 30, China. Zoals wij de vorige week reeds schreven bestaat de N. V. Eltax een kwart eeuw. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum vond gistermiddag in de grote bovenzaal van „Het Gul den Vlies" een receptie plaats, die bijzonder druk was bezocht. De een na de ander kwam binnen om de gebr. van Ulden te feliciteren met het voor velen zo heuglijke feit. Vele tientallen bloemstukken alle even fraai hadden in de overvolle zaal een plaatsje gekregen. Bijzonder ge slaagd was ook het jubileumgeschenk van het personeel: een tegeltableau. Van een der relaties van de heer L. G. W. v. Ulden, die directeur van de Eltax is, was een unieke verzameling foto's van alle oude Leidse poorten binnengekomen. Onder de talrijke receptiegangers merkten wij op de Loco-burgemeester wethouder S. Menken, de oud-com missaris van politie, de heer R. J. Meijer, inspecteur G. A. N. Corne- i lisse van de verkeerspolitie, de direc- jteur van de N.Z.H.V.M., de heer J. i Jurissen, de secretaris van de Kamer van Koophandel, mr. H. A. C. Bran derhorst, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, mgr. M. Beukers, oud pastoor van de Petruskerk, de oud-directeur van de gemeente-reinigingsdienst, de heer J. H. de Jong, de heren J. van Leeuwen en W. F. v. Weizen van het Leids Vakantie kinderfeest, de Eltax- chauffeur P. de Gelder, die reeds 25 jaar aan het bedrijf verbonden is, de ondercommandant van de brandweer, de heer W. A. Kosten, mevrouw Lub van de Invalidenbond, mevrouw Ber gers van de bejaardensociëteit en vertegenwoordigers van de Rijks verkeersinspectie en verschillende vervoersorganisaties. Ook vele zaken relaties van de gebr. van Ulden ga ven van hun belangstelling blijk. Eerder op de dag had reeds een in tieme huldiging op kantoor plaats gevonden, waarbij vriendelijke woor den van dank en waardering aan het adres va nde directie werden gericht. Het personeel krijgt na afloop van dit zomerseizoen een feestavond aan geboden. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 17 Junij 1858. Ley den. Uit Nieuwveen wordt het volgende gemeld. De volgen de baldadigheid en diefstal heeft onder Mijdrecht plaats gehad. Zeker landbouwer, in den vroe gen morgen naar zijn land gaan de, miste een koe, die hem al spoedig bleek ontvreemd en in zijn eigen land geslagt te zijn; want tot zijne niet geringe ver bazing zag hij de huid van dat dier om eene andere koe heen gehangen, terwijl men de inge wanden om de horens gebonden had. (De dader is te Utrecht aangehouden) Voor het examen Schoonheids ver- zorging-A slaagden gisteren te Den Haag de dames I. Westen, J. Corba, B. Roodenburg en J. van Harteveld, allen te Leiden. Geur van Leiden. Een van de deelnemers aan de ra- dioralley, die ook door Leiden voer, schreef aan de firma Shulton te Lei den, dat hij het geschenk, enige fles jes met „voor na het scheren etc." zeer op prijs nad gesteld. In Drieber gen was hij echter met zijn brom fiets gevallen. Van de flesjes waren alleen de scherven over en zijn her innering aan Leiden bestond slechts uit welriekende geuren, die in zijn zijtas waren blijven hangen. Electrische installaties gegund. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage, heeft het aanbrengen van electrische installaties in het gebouw interne geneeskunde barak voor klas se kamers van het Academisch Zie kenhuis gegund aan de firma Elton te Leiden voor 24.900. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Johannes zn van J. Kramer en F. M. B. Ouwer kerk; Willem Hendrik zn van W. den Hengst en B. W. Beij; Harm Martin zn van H. Kooistra en C. Boelmans; Erik Victor zn van P. C. Helmus en A. Raaymakers; Willem Frederik zn van S. Honsbeek en H. M. Overduyn; Carla dr van A. Schlagwein en A. H. H. Beurze; Elisabeth Margaretha dr van A. P. de Gouw en T. V. Gerke; Johanna Cornelia dr van C. J. de Vos en J. C. van Blitterswijk; Christina Theodo ra dr van C. T. Bogaards en A. J. van der Meij; Maria Klaartje dr van N. Kleijne en M. van de Werken; Jacob zn van P. Sluijs en D. P. de Mooij; Jacoba dr van H. J. van Da len en J. J. van Santbrink; Wijntje dr van H. van Klaveren en A. W. van Lienden; Maria dr van H. van Bommel en C. A. Coppens; Jan Jo hannes zn van C. van Es en B. van Zessen; Gerrit Arie zn van M. Haze- r.oot en A. Ouwehand. Getrouwd: A. F. M. Delemarre en V/. J. Horikx; P. J. Tillema en J. M. de Vries; H. G. Souman en C. W. M. Bot'ter. Overleden: J. M. E. Flippo 82 jr weduwe van M. H. Laman; J. J. Treur 57 jr weduwe van A. J. Broek; N. Turenhout 74 jr man; J. van dei- Tuin 65 jr echtgenote van L. J. F. van Gils. Agenda Leiden DINSDAG, 17 JUNI Holland Festival. Hohe Messe. Ge mengd Toonkunstkoor. Pieterskerk, 7.45 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. De monstratie met mech. hulpmiddelen in de keuken. Levendaal 1, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld, voorstelling te 8 uur nam. WOENSDAG, 18 JUNI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K O-excursie. Verificatie. Rijks zeeinstrumenten. Maaldrift. Wasse naar 2.30 uur nam. K O. Voorbereiding bezoek EXPO'58. Lakenhal, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier, Schuttersveld. Voorstellingen te 3 en 8 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar Plantsoenen te Voorschoten. Vertrek tram, 7 uur nam. Station. K O-excursie naar De Beer en Den Briel. Vertrek van Stadshuis plein 7.45 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1, Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 2-5 uur nam. (t.m. 5 juni). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). De avond- en nachtdienst der apo theken: Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 juni zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De slag om Arnhem", 14 jaar. Lido: „Maigret zet een val", vol wassenen. Luxor: „De ontembare", 18 jaar. Trianon: „Paris Holiday", alle leef tijden. Rex: „Op het spoor der ver dwenen vrouwen", volwas senen. Vanmiddag te ongeveer half 1 is aan de renner M. Stolker het vonnis betekend van de president van de ar. rechtbank te Utrecht van 16 juni 1958, waarbij hem is verboden te rij den voor een andere fabriek dan de N.V. Locomotief op straffe van een dwangsom van 500 per dag. Tege lijkertijd werd van dit vonnis exploit uitgebracht aan Stolkers ploeggeno ten L. v. d. Pluijm, en D. de Groot. De grond hiervan is, dat de contrac-L ten van deze renners met ue Lomotief dit verbieden. De Locomotief heeft deze renners hierop geruime tijd te voren gewezen en hen zelfs per deurwaardersexploit gesommeerd, doch zonder enige resul taat. Ze rijden alle drie in de ploeg Nederland Blauw (Magneet). Dat was na al de treurspelen, die zich al maanden lang rond deze Ron de hebben voorgedaan, het eigenlijke werkelijke begin. De dreigende donkere wolken had den plaats gemaakt voor een vriende lijk schijnend zonnetje, toen de bur gemeester van Amsterdam, mr G. Van Hall, vanmiddag op het F.embrandt- plein te Amsterdam het startschot loste voor de tiende P.onde van Ne derland. Onder zeer grote belangstelling van de hoofdstedelingen vertrok de kleur rijke karavaan via Amstelstraat, Nieuwe Amstelstraat, Muiderstraat, Plantage Middenlaan, Alexander- plein, Sarphatistraat en Zeeburger- dijk naar de nieuwe Schellingwou- derbrug, waar 55 renners van de be geleidende rijkspolitie de vrije teu gel kregen. De eerste etappe leidde via de Afsluitdijk naar Leeuwarden over een afstand van 180 km. Rik van Looy, die in 1956 en 1957 de Ronde heeft gewonnen, kreeg uit handen van burgemeester van Hall de oranjetrui om die als eerste in de lustrumronde naar de Friese hoofd stad te dragen. In afwijking van de gewoonte rijdt van Looy echter niet met het rugnummer „L". Dat privi lege heeft men toebedacht aan Ger- rit Schulte. Misschien orndat hij de oudste coureur is? Tijdens het voorstellen van de ploe gen bleek, dat de Duitsers slechts zes man hadden. Harm Smits en Win- fried Ommen, die gisteravond aan deze ploeg waren toegevoegd, zijn niet verschenen. In allerijl werd nog getrtcht twee reserves op .te trom melen, maar er bleek er slechts één aanwezig te zijn, namelijk de Neder lander Coone, die nu in de plaats van Karrr Smits zal starten. Vlak voor de start een veront waardigde moppenmaker Max Tail leur: „Mij zie je niet als straks het startschot valt. Die burgemeester kan vast niet goed schieten en ik ben nu eenmaal altijd de schlemiel...."

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2