Officier Haagse Rechtbank eiste bevestiging Kantonrechtervonnis de belangrijke wedstrijd U.V.S.-'t GOOI DE KLEINE Gouda door psychopaat de tuin geleid om ZATERDAG H JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De KNVB-toto De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage. mr. H. van 't Veer, heeft gistermorgen bevestiging van het vonnis van de kantonrechter 11.— boete subsidiair vijf dagen hechtenis gevorderd tegen de secre taris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Leo B. uit Heemstede, omdat deze voetbalfunctio naris in de periode van 1 september tot 1 november 1957 de Loterijwet zou hebben overtreden als „aanlegger en leider van de K.N.V.B.-voetbalpool". Nadat de voorzitter van de appèl- kamer, professor mr. Van Hattum, enige inleidende vragen aan de heer B. had gesteld, vroeg hij of de opmerking, welke de verdediger mr. C. R. C. Wij ckerheld Bisdom in zijn pleidooi vooi de kantonrechter had gemaakt, namelijk dat als er een veroordelend vonnis zou vallen de K.N.V.B. op zou houden met zijn toto, onbeperkt bedoeld was of dat men dan zou verder gaan met de voet balpool zonder deelneming van steu nende leden zoals dat voor september van het vorige jaar gebeurde. De secretaris van de bond en de ver dediger konden hierop geen antwoord geven. Dat zou dan in het bestuur over legd moeten worden. Zowel de officier van justitie in zijn requisitoir als de verdediger in zijn plei dooi brachten geen nieuwe argumenten naar voren. De officier van justitie betoogde op nieuw, dat er hier geen sprake meer was van een besloten kring. De voetbal pool heeft zich uitgebreid tot het ge hele volk. Andere grote organisaties zo als de A.N.W.B., de radioverenigingen en vakorganisaties zouden dan ook lote rijen kunnen beginnen. Naar de mening van mr. In 't Veer bestond er ook geen bepaalde band tussen de deelnemers aan de toto. Mr. Wijckerheld Bisdom zeide in zijn pleidooi, dat er z.i. wel degelijk sprake is van een beslotenheid, ook al zijn er veel deelnemers. Er bestaat, volgens pleiter, een nauwe band tussen de deel nemers, namelijk van de liefde voor de sport en in voor het bijzonder de voet bal. H.V.S.—H.V.P. 5—4 In een wedstrijd, waarin de spanning tot in de laatste seconde duurde, heeft HVS haar promotie naar de 2e klas van de districtsafdeling bevochten. De speel sters. tot het uiterste gespannen, begon nen bij het beginsignaal al direct in een hoog tempo en met enkele snelle aan vallen werden de verdedigingen aange tast. HVS overdonderde HVP al in de eerste minuten met een verrassend open spel en binnen 3 minuten schoten Cok v. d. Helm en Nel v. d. Helm van verre afstand twee gaten in het HVP-doel (20). Na 10 minuten spelen was het weer Nel v. d. Helm, die even ruimte kreeg en hard inschoot (3—0). HVP schakelde naar een nog hogere versnel ling, doch bleef te veel door het midden spelen en betrok de vleugels te weinig in het spel. In de 12e minuut kreeg HVP een vrije worp. De bal werd goed af gegeven en onhoudbaar ingeschoten. Na de rust bleef HVP aanvallen en in de 7e minuut had HVP succes. Bij een aanval verwachtte iedereen, dat de scheidsrechter zou blazen voor „voet bal", doch het signaal bleef weg, maar niet het doelpunt, dat HVP op 32 bracht. Een strafworp had de gelijk maker kunnen betekenen als de bal wat beter gericht was geweest. Nu kon de HVS-keepster de bal nog uit het doel houden. In de 14e minuut van de tweede helft trof Ria van Schie de HVP-roos (42). Met nog 6 minuten te spelen en twee doelpunten voorsprong, geeft bij handbal niet het recht te zeggen op fluweel te zitten. Dit bleek ook deze keer weer. Het meest enerverende deel van de wedstrijd begon pas. HVP zette een geweldig slot-offensief in, waarbij no. 8 van HVP (zij speelden met rug nummers) een groot aandeel had. Een prachtig schot in de uiterste hoek be tekende no. 3 voor HVP. Opgezweept door de supporters zette HVP alles op alles en twee minuten voor het einde werd gelijk gemaakt. HVS, dat haar voorsprong in luttele minuten had zien verdwijnen, perste het laatste beetje energie er uit en Nel v. d. Helm bracht 30 seconden voor het einde met een hard ver schot de stand op 54. Direct zat HVP weer voor het HVS-doel en juist om het moment, dat een HVP- speelster een vrije schietkans had. floot de scheidsrechter het einde van de strijd. Verlost van de spanning sprongen de meisjes van HVS een gat in de lucht, waarbij de voorzitter wel de beste pres tatie leverde. HVP liet haar gelukwens aan HVS vergezeld gaan met bloemen en de aanvoerster van HVS bedankte HVP voor de sportieve tegenstand in de drie beslissingswedstrijden. Jong-Ade. Morgen speelt het jun.- elftal uit tegen SVLV, aanvang half 3, vertrek half 2. N.I.O. Hedenavond spelen de senio ren een uitwedstrijd tegen Foreholte. Aanvang half 8, vertrek kwart over 6. Ongetwijfeld zullen er weer clubpools komen als de K.N.V.B.-toto verboden wordt, zo zeide de verdediger. Dat is een situatie waar niemand naar kan terugverlangen. Dan zouden we dezelfde problematiek als nu krijgen, maar dan in het kader van vele kleine eenheden. Pleiter meende, dat de heer B. vrij gesproken zou moeten worden. In zijn repliek verklaarde de officier van justitie, dat hij niet zou wachten totdat de nieuwe kleine clubpools zou den terugkomen als de K.N.V.B.-pool verboden zou worden, maar dat hij dan „rücksichtslos" ertegen zou optreden. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. ZONDAG 2.30 UUR WIELRENNEN De „Magneet" zal met een sterke ploeg starten in de Ronde van Nederland. Een ploeg, die geleid wordt door Kees Pelle- naars. Aanvankelijk had de fabriek twee ploegen ingeschreven. Maar door het het niet beschikbaar zijn van o.a. Wout Wagtmans werd het zeer moeilijk twee representatieve équipes te formeren. De ploeg Nederland (rood-wit-blauw) zal nu morgen definitief door Pellenaars worden samengesteld uit de navolgende renners: Daan de Groot, Piet van Est, Van der Pluym, Kersten, De Roo, Stol- ker, Huissoon, Pauw, Mahn, Van der Brandt en Van der Broek. „Locomotief" eveneens In de Ronde „Locomotief" zal toch starten in de Ronde van Nederland, die op dinsdag a.s. begint. Nadat de directie de ploeg aanvankelijk had teruggetrokken, heeft zij nu toegezegd toch een équipe te zul len formeren. De ploeg van „Locomotief" (Neder land-geel) is als volgt samengesteld: Wim van Est, Gerrlt Voorting, Ap Don ker. Hein van Breenen, Harry Schoen makers, Arie van Wetten, Jos Hinsen en Wies van Dongen. Ploegleider is Sjef Jansen. De ploeg Nederland-zwart („Radium") is nu ook compleet. Als achtste en laatste renner werd Peter Post. kam pioen van Nederland der achtervolgers, aangewezen. De ploeg is dus aldus: Ger- rit Schulte, Piet Damen, Ab Geldermans, Piet Steenvoorden, Tonnie Bergmans, Geurt Pos, Schalk Verhoef en Peter Post. Ploegleider is Jan van der Heijden. In de ploeg België II ((Faima") is inmiddels Jos van Gom pel vervangen door Van Vaerenbergh. De Italiaanse ploeg („Sisi") is even eens enigszins gewijzigd. De Belg Wlily Vannitsen blijft kopman. Hij krijgt de steun van Guazzini, Pizzoglio, Calvi, Bui, Salza. Furloni en een nog nader aan te wijzen renner. Gerrit Schulte: Wie goed rijdt Is kopman De onverwoestbare Gerrit Schulte heeft gistermiddag op eigen terrein in De Vliert vrijwillig afstand ge daan van het predicaat kopman in de komende Ronde van Nederland. „Wie het beste rijdt, zal door de anderen ge steund worden, ook door mij". Deze woorden sprak Schulte tot de zeven jonge renners, die met hem de Zwarte ploeg in de Ronde vormen: Ab Geldermans, Peter Post, Piet Damen, Tonny Bergmans, Geurt Pos, Schalk Verhoef en Piet Steenvoorde. In kern achtige bewoordingen maakte Schulte overigens duidelijk, dat voorlopig hij en ploegleider Jan van der Heiden de baas zijn bij het bepalen van de tactiek en de gang van zaken en dat er tijdens de tour een ijzeren discipline in de ploeg moet heersen. De Bossenaar stak zijn mening niet onder stoelen of banken toen hij deze Jongeren erop wees, dat er gereden zal moeten worden als ze geld willen ver dienen. En daarmee was hij op zijn stokpaardje beland: de toekomst van de Nederlandse wegsport. Schulte trok fel van leer tegen de manier waarop zijns inziens de laatste jaren „veelbelovende jonge renners kapot zijn gemaakt". „Ze hebben veel te vlug het zware werk de Ronde van Frankrijk te doen. Als we weer aan de top willen komen, zal men nu uiterst zuinig met het beschikbare materiaal moeten om springen. Laat de goede jongeren en kele étappewedstrijden rijden, zoals de Ronden van Nederland, België, Zwitser land, Luxemburg en de Dauphine liberé en over twee jaar tellen we weer mee. Daarom ook ambieert Schulte zoals hij zei, thans nog niet een ploegleiderschap in de Ronde van Frankrijk, waarover hij volgens zijn zeggen enkele maanden geleden gepolst is. DE RONDE VAN LUXEMBURG De eerste étappe van de Ronde van Luxemburg van Luxemburg naar Dif- ferdange is gewonnen door de Frans man Annaert, die de 242 km. aflegde in 6 uur 25 min. 47 sec. De Neder landers Jef Lahaye en Piet de Jongh werden resp. derde en zesde. LEIDSE REN- EN TOERVER. „SWIFT" De uitslag van de tijdrit over 34 km. hiidt: A en B-klasse: 1. A. v. d. Kaaij 55.20; 2. A. Prangers 56.05; 3. J. Riethoven 56.53. C-klasse, 17 km.: 1. B. van Kempen 28.04; 2. II. Lepelaar 28.47; 3. A. van Kempen 28.57. Uitslag tweede rit avondcompetitie: A-klasse. 51 km. 1.19.31: 1. A. van der Kaaij; 2. J. Riethoven; 3. A. Prangers; 4. P. Otto. B-klasse, 51 km. 1.19.28: 1. R. Riet hoven; 2. J. Faas; 3. J. van Tongeren. C-klasse, 34 km. 53.17: 1. K. Kasteel; 2. A. van Kempen; 3. A. van Zijp; 4. Jan van Engelen; 5. B. van Kempen. D-klasse, 34 km. 54.19: 1. N. Kooien; 2. H. Boelee; 3. F. Brittijn. Morgen rijden A en B-klasse 100 km. De afstanden voor de C en D-klasse zijn resp. 75 en 40 km. Start 10 uur te Oud-Ade. ZWEMMEN DRIE WERELDRECORDS VERBETERD Nog geen vijf maanden geleden heb ben de Australische zwemjongens en -meisjes de wereld verbaasd doen staan door wereldrecordverbeteringen aan de lopende band. Thans, met de spelen van het Britse gemenebest, die volgende maand in Cardiff worden gehouden, in het vooruitzicht, hebben weer drie we reldrecords plaats moeten maken voor nog scherpere tijden. De nu 14-jarige Ilsa Konrads verbe terde haar eigen wereldrecords op de 800 meter en de 880 yards vrije slag met niet minder dan 4.4 sec. Het werd in het zwembad van Brisbane 10 min. 11.8 sec. Het oude record op de 800 meter en de 880 yards vestigde zij op 20 februari van dit jaar te Melbourne met een tijd van 10 min. 16.2 sec. Bij de heren was het de schoolslag- zwemmer uit Nieuw-Zuid-Wales, Terry Gothercole, die 2 min. 40.5 sec. voor de 220 yards schoolslag liet afdrukken, hetgeen een halve seconde sneller is dan de door de Fina op 1 mei 1957 ingestelde limiettijd van 2 min. 41. sec. De limiet op de 200 meter school slag staat op 2 min. 40.sec., zodat hij daar juist boven bleef. De 15-jarige broer van Ilsa Konrads, Jon, leverde de beste wereld prestatie op de mijl. De klokjes van de tijdwaar- nemers drukten namelijk 18 min. 56.4 sec. af, hetgeen 44 volle seconden snel ler is dan de 19 min. 40.4 sec. van de Amerikaan George "'■«•en, (New Haven 6 april 1956). WATERPOLO A.Z.C.—L.W.V. 2—3 In een bar koud bad heeft L.W.V. mede door te straf spelen van enkele A.Z.C.-ers, toch een overwinning be haald. A.Z.C. trok direkt ten aanval en maakte spoedig met een hard en ver schot 10. waarna ook L.W.V. kwam opzetten en door invaller De Kruis ge lijk kon maken (11). In de tweede helft was het 3 A.Z.C.dat het eerst wist te doelpunten (21). maar nadat een A.Z.C.-er het water (hoest verlaten, kon Piet Dool op nieuw gelijk maken (22). Met zes te gen zeven man benutte R. de Kruis de meerderheid (2—3). Met A.Z.C. in de aanval kwam het einde. De Gouwe 3 speelde gelijk tegen L.W.V. 2 (0—0). OM DE GALVANO-BEKER Vrijdagavond a.s. zal in de zwem inrichting De Zijl het toernooi om dt Galvano-beker worden gehouden. Deel nemers zijn: Leidse Zwemclub (beker houder), D.W.R. (Haarlem), D.V.Z. (Den Haag) en De Zijl. SLEUTELSTAD—NEPTUNUS 4—6 Met een geheel gewijzigde opstelling, die uitstekend voldeed, heeft Sleutelstad in een snelle en enthousiaste wedstrijd Neptunus keurig partij gegeven. Dade lijk toonden de gasten zich sneller spoedig ging een hard schot juist naast de staander. Wel probeerde de thuis club het spel te verplaatsen, maar de schoten waren van te grote afstand om succes te hebben. Na een vrije worp kon Neptunus doelpunten (01), echter spoedig gevolgd door een verre bal van W. van Rooyen, door J. Dool van rich ting veranderd (11). Beide doelen ver keerden om beurten in gevaar, totdat Neptunus nogmaals een vrije worp kreeg te nemen, razend snel reageerde en opnieuw de leiding nam (I2). Goed werk van keeper N. Brouwer voorkwam verdere doelpunten. Bijna direkt in de tweede helft wist J. Dool met een prachtige boogbal ge lijk te maken (22), maar door foutief plaatsen en verkeerd overnemen werd de stand even vlug 24. Hierna ging een Neptunus-speler naar de kant en C. Hooidonk wist de achterstand te ver kleinen (34), direct gevolgd door een Neptunus-aanval (35). De spanning steeg ten top toen W. van Rooyen nog maals ver uit de achterhoede de bal aan J. Dool toespeelde en de stand op 4—5 bracht. Hierna evenwel moest een Sleutelstadspeler naar de kant en Nep tunus bracht de eindstand op 46. Een spannende kamp met goed tegenspel van de thuisclub. De concurrent. Het werkte aanstekelijk. „Ik be grijp die hond van u niet. Tegen vreemden en buiten de deur is hij lief en aardig, maar thuis jankt en knort-ie de hede dag." „Dat heeft-ie van m'n man." Sollicitant. „Hebt u getuig schriften?" „Die heb ik verscheurd." „Wat dom van u." „Dat zou u niet zeggen als u ze ge lezen had." Kookpraatjes. Het jonge vrouw tje zegt tegen haar man, als deze des avonds thuiskomt: „En, mannetje, heb je op het bu reau nog aan mij gedacht?" „Nou", zegt hij. „Ik heb telkens gedacht: „Wat zal ze vandaag nu weer koken?" Hetzelfde jónge vrouwtje schreit een paar dagen later tegen haar buurvrouw: „Mijn man wil helemaal niet heb ben, dat ik meer kook, en ik doe het toch zo graag! Wat zou ik doen, denk je?" „Ga het leren! zei buurvrouw. Oorzaak en gevolg. Gerard: „Als ik me niet goed gevoel, drink ik vlug achter elkaar een paar glazen wijn; dan voel ik mij meteen beter." Martin: „Ei! Dus je rode neus is eigenlijk het gevolg van een maag kwaal?" Dan maar iets anders! Com missaris van politie: „Ik wou je er op wijzen, dat je me gisteren een heel ander verhaal gedaan hebt." Arrestant: „Ja, maar daar wilde u immers niets van geloven!" Allemaal hetzelfde. Kareltje kwam thuis van school en vertelde met hakkelen en stoten, dat hij hele maal achter in de klas moest zitten. Zijn moeder keek nogal teleurgesteld, maar toen klonk het: „Geeft niks hoor moeder, je leert hetzelfde, on verschillig waar je zit." Het was hem gelijkFuifnummer: „Zeg, roep even een taxi voor me, wil je?" Voorbijganger: „Pardon, ik ben geen portier, ik ben zeeofficier." Fuifnummer: „Goed, bestel dan maar een boot, maar gauw een beetje, alsjeblieft." „Er staat weer weinig in vandaag". In het „koepelije" In het Plantsoen, heeft een zwa nenpaar de afgelopen week vier jongen uitgebroedt. Dat wil zeggen: de dieren zaten al enige tijd op eie ren maar dinsdag j.l. kwa men vier jongen ter we reld. Zwanen zijn wel de meest romantische vogels die we kennen. Het wit van de onschuld, de diep zinnige blik in hun don kere ogen en de rust van hun bewegingen spreken velen aan. De zwaan is het zinne beeld van het geduld. Het dier kan heel veel ver dragen maar eens is zijn geduld uitgeput. Dat ogen blik komt al heel gauw als het dier jongen heeft. Dat wil zeggen: de man netjeszwaan, de gent of gander, zal met opvallen de agressiviteit zijn jon gen verdedigen. Daarbij zijn zijn vleugels de meest vreeswekkende wapens waarover het beschikt maar ook zijn snavel kan men maar beter ontwij ken. Er zijn vier soorten zwanen. Waar van een zwaan verwacht wordt dat hij wit is, is van deze vier de zwarte zwaan de meest opvallende. Die soort (Cygnus atratus) komt voor in Australië en Tasmanië de streek van de wonderlijke diersoorten vanwaar hij in de vo rige eeuw In Europa is geïmporteerd, en zich heeft voortgeplant. Onder de witte zwanen is de gewone zwaan (Cyg nus olor) de meest gewo ne. De kleur van de sna vel is meer oranjekleurig dan die van de wilde zwaan (Cygnus cygnus of Cygnus Musiqps). die vooral in de winter op het IJsselmeer een beken de verschijning is. De wil de zwanen broeden ook hier te lande. Hij onderscheidt zich ook van de gewone zwaan doordat hij iets minder fors is en met rechte hals zwemt. Hij dankt zijn bij naam „musicus" aan het zingende geluid, dat hij maakt. De vierde zwa- nensoort is de kleine zwaan of Cygnus bewicki die in onze streken zeer zeldzaam is. Deze zwaan is helemaal wit een heeft een vleugellengte van 53 centimeter. Een zwaan kan dat heeft men met de snel heids meter van een vlieg tuig vastgesteld een snelheid bereiken van on geveer honderd kilome ter per uur. Om de aar.- vangssnelheid bij het op vliegen van het water te verhogen, pagaaien de vo gels met hun poten. Men heeft zwanen waargeno men. die overtrokken op 'n hoogte van zeven kilo meter. Vaak slapen zwanen op het water en we kennen voorbeelden, zoals die overigens vaker zijn vast gesteld, van zwanen, die bij plotseling omslaan van het weer invroren en niet meer in staat waren uit het ijs los te komen. Zo ziet u, dat niet alléén Epeda of Auping maar ook gewone zwanendons een goede nachtrust ver zekert! Om terug te keren bij onze Leidse zwanen: die zult u niet slapend op het water aantreffen: Welis waar voelen de Jongen zich direct na de geboor te al thuis op «het water maar ze slapen toch voor lopig nog onder moeders vleugels. De eerste twee dagen keren de jongen nog steeds terug naar het ouderlijk nest maar daarna voelen ze zich overal op hun ge mak, waar ze hun ouders in de nabijheid weten Daarom heeft de ge meentelijke plantsoenen dienst de diertjes met hun ouders overgebracht naar de vijver in het plantsoen aan de Van der Sande Bakhuyzenlaan, waar ze het kinderloze zwanen paar hebben afgelost. Avondvierdaagse voor televisie? De ruim 50.000 inwoners van „het hart van Holland", de stad Gouda hebben een week lang de illusie ge koesterd, dat hun avondvierdaagse verflimd zou worden en dat deze fiim zaterdagavond door de televisie zou worden uitgezonden. De fleurige in tocht van de duizenden deelnemers aan de Goudse avondvierdaagse was wel een fleurig gezicht en de mede- „Waarom gaat u ook midden op de weg staan waar de auto's rijden?" Verschil van opinie. Toen de schrijver Maxim Gorki eens ziek was, schudde de dokter het hoofd en sprak: „Ja, uw beroepEr zit toch niets anders op, dan dat u van beroep verandert." j.U vergist zich, dokter!" was Gor ki's antwoord. „Niet ik, maar u moet van beroep veranderen!" Compliment. Zij: „Het is al laat. Zou ik niet beter met zingen kunnen ophouden, met het oog op de bu ren?" Hij: „O, ga maar gerust door, hoor! Denken zij soms om ons, als hun hond zit te janken?" Het gehoorzame dienstmeisje. Juffrouw Elly heeft het nieuwe dienstmeisje geleerd, nooit dadelijk aan de telefoon, als er gebeld wordt, te zeggen of ze thuis is of niet, doch altijd eerst te vragen wie er is, en dan te zeggen: „Ik zal eens kijken of de juffrouw al thuis gekomen is!" Het meisje is gewillig en als dan ook de verloofd van juffrouw Elly de volgende morgen om half zeven al opbelt, om te vragen of ze meegaat op de fiets, antwoordt het dienst meisje: „Ik zal eens kijken of de juf frouw al thuis gekomen is, meneer!" werking van meer dan twintig mu ziekcorpsen verzekerde een geslaagde entourage. Een klein heertje, dat zich Versnel noemde, zeer geaffecteerd sprak en een bril droeg meldde zich maandag avond bij het organisatiecomité van de vierdaagse met de mededeling, dat hij door de Nederlandse Televisie- stichting gestuurd was om opnamen te maken van de binnenkomst van de „overlevenden" van de avondvier daagse. Anderhalf uur zou hij vrij dagavond filmen en daarbij mede het accent leggen op het Goudse steden schoon, waarvan het stadhuis natuur lijk een ereplaatsje moest innemen. Zo voordelig mogelijk. Het mannetje nam allerlü maatre gelen om de opnamen te doen slagen. Miss Avondvierdaagse en haar hof dames moesten gekleed gaan in witte blouse en zwarte rok om zo voordelig mogelijk voor de comera's en in de huiskamers te verschijnen. Oolc weid Versnel aan de burgemeester, rr.r. K. F O. James, voorgesteld, die zich zeer ingenomen toonde met het plan. Toch begonnen er enkele Gouwe naars te twijfelen aan de zending van ae heer Versnel, omdat hij gesproken had over zijn auto die op de markt zou staan, terwijl hij vertrok op een oude damesfiets. De televisiestichting werd opgebeld maar daar kende men geen mijnheer Versnel en van opna men van de Goudse avondvierdaagse was ook niets bekend. Tegelijkertijd kwam bij de politie de melding bin nen, dat er een damesfiets vermist werd. Psychopaat. Verder onderzoek wees uit dat de naam van de fantast Max was en dat hij gevlucht was uit de psychiatrische inrichting in Utrecht. De politie zoekt hem. Hij is 1.65 lang, draagt een bril en hee>ft achterovergekamd haar. VISSERSVAARTUIG HEEFT MOTORSTORING. Het Scheveningse vissersvaartuig „Jo" (Sch. 89) drijft met een vastge lopen motor 93 mij] noord ten westen van Scheveningen. Het zal waar schijnlijk door de „Petronella" (Sch. 314) of een ander thuisstomend vissersschip naar Scheveningen ge sleept worden. Wiekende Watei DOOR ARTHUR MAYSE „Wat bedoel je?" „Je hebt uitstel gekregen, Clint", zei Paddy ernstig. „Het was niet hun bedoeling dat je levend aan wal zou komen". „Daarvan ben ik overtuigd sinds ze de boot verbrand hebben. Wie zijn het allemaal, Paddy?" „De Peddars, oom en neef. En nog een paar andere misdadigers. Waar bij één heel gevaarlijke". „De dominee?" „We kunnen niet bewijzen dat Dr. Morse een ander is dan voor wie hij zich uitgeeft. Een voormalig zende ling, die rustig van zijn eigen geld leeft. Geld, dat hij bij de dood van zijn vrouw gekregen heeft. Gissen heeft geen zin, Clinton". „Maar hij kende Aleko". „Niet gissen!" zei Paddy scherp. „We hebben alleen iets aan hetgeen je je herinneren kunt en wat je on der ede kunt verklaren". „Goed. Maar vertel me dan dit. Joe Peddar had het vandaag op mijn leven gemunt en ik geloof niet, dat het hem alleen om Dewy ging. Hoe zit dat dan?" „Daar kan ik geen antwoord op geen. Maar ik heb gehoord dat je hem aanleiding genoeg hebt gege ven, dus kunnen we Joe er beter buiten laten". „En Aila? Zit zij ook in het com plot?" „Ik denk van wel. Die vrouw is een duivelin. Heb je gezien hoe ze Devvy aankijkt?" „Ja. Dewy denkt dat ze betaald wordt om te spionneren. Ik geloof dat ze jou ook verdenkt". „Mogelijk. Dus zo staan de zaken, Clinton. Je ziet, het is een ingewik kelde affaire, en het lijkt erop alsof we zijn vastgelopen." „Toen ik vanochtend de „Helene" zag, had ik het bijna", zei Clint. Morgen gaan ze naar Martinez, wan neer de boot aankomt. Als ik haar met hen in de boot zie, herinner ik me misschien weer alles". „Best mogelijk". Paddy dacht enige ogenblikken na, terwijl hij de uitgedoofde pijp tus sen zijn tanden hield. „We hebben weinig zekerheid, maar dit is geen zaak die we met vingerafdrukken en microscopen kunnen oplossen. Pro beer het. Neem morgen Devvy's boot en ga erheen. Houd je mond dicht en je ogen open en je han den thuis". „Oké". „En blijf van de „Helene" van daan. Ze lopen rond met het plan je te vermoorden sinds ze weten dat je levend aan wal bent gekomen". „Zo gemakkelijk zal het ze niet af gaan". Hij grinnikte tegen Paddy. De kleine man stond hem bijzonder aan. Maar Paddy's gezicht bleef ernstig „Wees voorzichtig. Ik ben op jou ge steld, Clinton. Joost mag weten waarom. Vergeet niet dat we met moordenaars te doen hebben. Het was de bedoeling dat jij, net als Cal lahan, alleep in de boot aan de stroom prijsgegeven zou worden. Maar het geluk is met je geweest en Devvy. Het geringste bewijs kan hem noodlottig worden. Ik heb Joe Peddar de boot in brand zien steken. Ik lag in het bos met Callahans ge weer bij me. En jij bent de kroon getuige. We hebben het corpus delic ti, Clinton, het lijk van Aleko. We hebben alles, behalve de getuige, die tegenover de jury zijn verkla ring onder ede kan afleggen, die kan zeggen: „Dat is de man. Ik ben er bij geweest, ik heb het gezien". Paddy zoog aan zijn pijp. „En dan de blik ken, die je hebt gezien. Die hebben we ook nodig". „Wat zat er in die blikken, Paddy?" „Opium, ter waarde van een ver mogen". Paddy keerde zich om en luisterde, met zijn gezicht naar de deuropening. Het was Dewy maar. Ze kwam binnen en zag er vermoeid en ter neergeslagen uit. „Je bent laat op", zei Paddy. „Ik heb nog wat met Aila gebab beld; Ze had twee opgevouwen grijze dekens over haar arm. Ze keek Clint met een koele blik aan. „Hier" zei ze en wierp de dekens op het bed. „Vannacht kun je op de zol der slapen". „Wat hebben jullie?" vroeg Paddy. Clint keek naar de grond en Devvy zei: ..Niks. Wat heb je hem verteld, Paddy?" „Het nodige. Wist je dat ze hier was?" „Aila heeft het me duidelijk ge maakt". En tegen Clint zei ze: „Ik zou maar wat tactischer te werk gaan. Je had je die krabbels kunnen besparen". Ze draaide zich om en verdween even stil als zij was gekomen. Paddy haalde zijn schouders op en zuchtte. „Ik wou dat zij er niet in betrokken was", zei hij. Clint fronste zijn wenkbrauwen en zocht in zijn zak naar een sigaret. Met neergeslagen ogen vroeg hij: „En haar vader, Paddy, zat die er ook in?" „Nee. Maar hij is te dicht bij het vuur gekomen, net als jij en dat werd zijn dood". „Hoezo? Spreek niet in raadsels". „Hij was vroeger ook smokkelaar geweest, zoals ik je al verteld heb. Dat was een ruw beroep, maar een heer kon mee doen zonder zijn han den al te vuil te maken. Callahan was verslaafd aan het gevaar. Voor hem betekende het eten en drinken. Hij had geld nodig voor een of ander wild plan en toen hij in contact kwam met bepaalde personen, dacht hij dat het een onschuldig smokkel- partijtje was. Ze bewerkten eerst zijn vrouw en Aila wist hem over te halen. Ze had hem getrouwd, omdat ze dacht dat hij geld bezat en toen ze hierheen kwam, meende ze een weelderig landgoed aan te treffen. Ze overreedde hem en toen hij ont dekte waar hij in gedoken was, was het te laat. Het was de laatste fout die hij beging". „Wist Dewy het?" „Ze vermoedde wel iets van wat er gaande was en ze was dwars tegen Callahan en Aila in gegaan, om hem te bewegen niet aan boord van de „Helene" te gaan. Toen hij vertrok ken was en niet terugkeerde, schreef ze een brief aan de recherche en zo zijn wij het aan de weet gekomen. Het geval sloot enigszins aan bij an dere feiten, die ons reeds over de smokkel in verdovende middelen ter ore waren gekomen en we staken de koppen bij elkaar. Twee maanden nadat ik hier naar toe was gekomen gaf ik me nog steeds uit voor een nietsnut, een verlopen zeeman die met Callahan op onderzeeboten had gejaagd. Uit medelijden gaf ze me een baantje". Hij besloot: „Dat is alles, Clinton althans alles wat ik je vertellen kan en meer dan ik je eigenlijk ver tellen mag. Toen Dewy jou halfdood uit de muil van de Boss-Foremann sleepte, zaten we al een poos volko men op dood spoor". „Paddy" zei Clint, „ik zal doen wat ik kan om me alles weer te her inneren. Het ligt in mijn geheugen voor het grijpen, maar het is precies of ik er net niet bij kan. Dat gevecht met Joe Peddar vandaag heeft het weer wat dichter bij mijn bereik ge bracht. Misschien heb ik het mor gen". „Ik hoop het", zei Paddy. „Het mag niet te lang duren. En pak nou je dekens op en laat me slapen. Ik moet krachten verzamelen voor het hooien". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5